|f.. TWEEDE BLAD, i Op de Raadstribnne. ItïfEÜWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1925 't Waa^alT'naa^^ëwoOTite op dec eersten Dinsdag in September, als de f leden van de meeste Commissies af streden, een lange en taaie zitting. I Toch ging het ditmaal vlugger clan gewoonlijk, daar nu niet over elk lid ■afzonderlijk, maar óver alle leden (van een Commissie tegelijk werd ge- Jstemd, wat een niet onbelangrijke •tijdsbesparing gaf. Belangrijke veranderingen in de sa- Jmenstelling der Commi99ies werden (niet aangebracht. Alle aftredende le iden werden herkozen, met uitzonde ring van de heeren .Wilbrink voor de fMarktcommissie en Wilmer voor be waarschriften Vergunningsrecht, die geen herkiezing wenschten en die res- ipect. vervangen werden door de hee- jren v. d. Reijden en Zuidema. I In vele gevallen werden de aftreden den met zoo goed als algemeene stem- [men herbenoemd. Alleen de heer Oost- \dam zag zich een paar maal bestookt |Üoor een combinatie van 8 links-„de- /mocratische" leden. Bij de verkiezing van de Comm. voor de. Lichtfabrieken \werd mede een poging gedadn om den [beer Huurman te wippen. Hierbij deed jzich echter het verschijnsel voor, dat ide afwijkende stemmen op den heer ;v. Rosmalen (C.H.) werden uitgebracht (wat op het eerste gezicht een ietwat •bevreemdenden indruk maakte. Na afloop van de stemmingen vroe gen nog enkele voorstellen de aan dacht, die echter weinig bespreking uitlokten. Wel werd nog een tamelijk" breedvoe rig debat gevoerd over een mededee- ling door B. en W. gedaan, n.l. dat het in de bedoeling ligt om, ter vervanging van krotwoningen, nog een aantal ge meentelijke woningen te bouwen. Dit plan vond van verschillende kan ten bestrijding. Den Sociaal-democra ten ging het niet ver genoeg; zij wen- schen gemeentelijke woningen op groote schaal Van A.R. zijde daaren tegen werd gewaarschuwd om niet dan bij uiterste noodzakelijkheid tot den bouw van gemeentewoningen over te gaan. Hieraan werd echter toege voegd de wensch, dat indien het tot gemeentelijken bouw komt, dan ook ,met de belangen der grootere gezin nen zal worden gerekend, i Daar het hier slechts een .voorloopi- ge bespreking gold die straks bij de [behandeling van de begrooting, of bij de indiening van eventueele voorstel den zal worden voortgezet, is het niet noodig op dit punt thans breedvoerig in te gaan. Door den heer van Eek werd nog genige oppositie gevoerd tegen een voorstel van B. en W.. om hen te iunachtigen de voor verhuring in aan merking komende eigendommen der gemeente tenzij onderhandsche ver huring de voorkeur verdient in het openbaar te verhuren enz. De Soc. Dem. woordvoerder meende idat door aanneming van dit voorstel Jde Raad een,deel zijner rechten uit [handen gaf, waartegenover echter de [Voorzitter zeer terecht opmerkte, dat ihier niets anders gedaan wordt, dan ieen sinds, ongeveer 70 jaren bestaande ipractijk te sanctionneeren, terwijl het [bovendien practisch onmogelijk is, dat |de Raad zich over alle verhuringen uitspreekt. i Wil de Raad zijn recht van controle handhaven waarop door den heer jv. Eek werd aangedrongen dan zal hij juist de bestaande practijk hebben te bevestigen. Waartoe dan ook met groote mèerderheid besloten werd. Medegedeeld werd nog, dat nog in den loop van deze maand de 'ontwerp- begrooting in de afdeelingen zal wor den behandeld. FEUILLETON. Het geheim van Cólde Feil. 32) „En dan", zei Mr. Ross, „dit is het sterkste bewijs voor haar onschuld. Als de beklaagde dit vergif gekocht had om er haar man mee van het le ven te berooven en zij het voor dit doel had gebruikt, dan zou zeker, toen de dokters spraken van arsenicum, haar eerste gedachte geweest zijn, om naar haar kamer te snellen en -het weg te werpen. Het feit, dat zij volkomen .vergeten had, dat er een pakje arseni cum in haar kapdoos aanwezig was, bewijst helder en klaar haar onschuld. Mevrouw Blair werd niet onmiddellijk in hechtenis genomen, zij had volop den tijd naar haar kapdoos te gaan en het pakje te vernietigen. Een schul dige zou dat dadelijk hebben gedaan." Er ontstond een gemompel in de zaal, dat weer onmiddellijk werd on derdrukt. Het was vreemd, dat het vinden van arsenicum in het bezit van beklaagde, dat de~ sterkste grond voor de aanklacht was geweest, ook het sterkste bewijs vormde voor de verdediging. Het scheen, dat dit be roep op het gezonde verstand invloed bad. Als zij schuldig was geweest, zou KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. A a n g e iub men: Naax 'Moordrecht, B. Nieuwb'urg, em. pred. te Boskoop. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Heienpord, H. R. Nieborg te Heerjansdam. Te Oldeboorn, Wons, St. Jacobipairochie, Gaast en Fer- woude, cand. H. A. Piersma te Leeu warden. CHR. GEREF. KERK. Be-róepen: Te Arnhem, A. M. Berk hoff te Amsterdam. Ds. B. Hagenaar te Warffum hoopt Zondag 11 October afscheid te nemen van de Geref. Kerk aldaar en Zondag S October zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk te Meppel. Ds. H. C. Ruysf Te Rosendaal is overleden Ds. H. C. Ruys, Hearv. em. pred. Ds.- R. werd ge boren in 1878, en stond sinds 1905 als vicar te Bielefeld, en van 1896 tot 1898 als predikant te Wanneperveen. Bevestiging, Intrede, Al scheld. Ds. J. H enge veld nam Zondag we gens vertrek! naar Jutphaas afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Schiplieden met een predicatie Over Rom. 10:8 en 9. De scheidende leeraar werd do,or ver schillende afgevaardigden hartelijk1 toe gesproken. Ds. H. Boswijk', gektimen van Gaast, (Fr.), deed Zondag zijn intrede bij de Geref. Kerk van Uithoorn, na) door Ds. H. Veldkamp van Kralingscheveer te zijn bevestigd, sprekende naar aanlei ding van 1 Petr. 315 De nieuwe leeraar werd toegesproken namens den Kerkera'ad van Uithoorn, die van Mijdrecht door den afgevaardigde der classis, Ds. Oosterveen van LWilnis en door het hoofd der Chr. school. Ook! B. en LW. waren tegenwoordig. F. G. van Bins bergen, cand. tot den H. Dienst te Doornspijk, hoopt Zondag den v 18den October 1925 zijn in trede te doen te Haamstede (Z.), na be vestigd te zijn door Ds. Bax, van Haar lemmermeer. Ds. A. Blanson Henkemans, •die de benoeming tot predikant bij de Prot Kerken in Ned. Oost-Indië heeft aan genomen, is voornemens 27 Sept., 'snam. uur afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Hoogersmilde. - - Ds. F. Bruins ma hoopt Zondag 27 September afscheid te nemen van de Geref. kerk' van Genemuiden en Zondag 4 October intrede te doen te Meerkerk. Als bevestiger zal Ds. A. Jamsens, van Langeraik, consulent, optreden. Beroepbaar. Het provinciaal kerkbestuur van Gro ningen heeft tot de Evangeliebediening toegelaten den heer H. Dekker, .cand. aan de Universiteit te' Utrecht. Het provinciaal kerkbestuur v. Zuid- Holland heeft, na afgelegd examen, den heer C. B. Boe r, wonende te Capelle a. d. Ysel, cand. in cjp? theologie aan dè Universiteit te Leiden, toegelaten .tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk'. Ds. E. C. B. van Herwerden. Naar wij vernemen, is Ds. E. C. 'B. van Herwerden, pred. bij de .Geref. Kerk' van Rhoon, voornemens binnenkort eme ritaat aan te vragen. Ds. van Herwerden heeft reeds dikwijls door ongesteldheid zijn ambtsarbeid moeten onderbreken. Wijlen Ds. C. B. Oorthuys. „In de ,,'s Gravenh. Kerkbode" ver volgt Dr. van Gheel Gildemeester zijn mededeelingen over het leven van wijlen Ds. C. B. Oorthtiys. „Er ging" zoo lezen we, „nadat Ds. Oorthuys tot de „persoonlijke ervaring van Gods genade in Christus" was ge komen, al dadelijk een groote kracht van zijn prediking uit. De vreugde op zijn dorpje was groot; .want hoewel de Ker- këraad. hem als een vrijzinnig predikant had beroepen, waren ze toch echt blij, dat hun beste dbmifié nu zulk een rijk' Evangelie bracht. In den geheelen om trek' werd veel gesproken Over deze zaak. Huet verheugde zich met zeer groote blijdschap en dé „schure"ja, daar ra'oet ik' ook nog een woordje van ver tellen. „De schure" was de plaats der sa menkomst van dien origin'eelsten aller predikanten, Ds. Buddingh, den man, van wien tallooze verhalen op Zuid-Beveland de ronde deden en die daar toen nog leefde in vele harten. haar eerste gedachte geweest zijn, om dit zwaarste bewijs van haar schuld te vernietigen; het kwam niet in haar op, zij dacht er niet aan, dat het ge vaarlijke goed in haar bezit was. En toen sprak Mr. Ross de jury toe met een ernst, die hen ontroerde. Hij waar schuwde hen om zich niet te laten misleiden door den schijn en om niet lichtvaardig een oordeel uit te spre ken, dat een einde zou maken aan zulk een jong leven. Er was een korte pauze en ieder der aanwezigen scheen dïep adem te halen Zij, die met ernstige gezichten en somber gestemde harten hadden ge luisterd naar de zware aanklacht, die toen bij zichzelf hadden gezegd, dat, ondanks alles, zij wel schuldig moest zijn, deze voelden zich nu verlicht en keken vroolijker. Zijzelf verkeerde nog in een droom; het was of zij twijfelde tusschen twee personen. Was de be klaagde; de wreede, slechte vrouw, die ten onrechte was beschuldigd. Zij had nog altijd het gevoel, dat de zaak haar persoonlijk niet aanging. Dat hier be slist moest worden over het lot van een ander. En te midden van al deze verwarring en twijfel trof haar de uitdrukking van angstige spanning op het gelaat van kapitein Douglas. „Deze pleitrede moet haar redden", Toen ik eens op de catechisatie met groote jongens aan de vraag was geko men: „Wordt een Christen hier op aarde poit volmaakt?" toen antwoordde een lieve groote rakker van een jongen: „Me dunkt vqn wel, dophP.é". En op mijn lichtelijk verwonderde vraag: „Heb' jij wel eens iemand ontmoet, die op jou den indruk! maakte van volmaakt te zijn?" behoefde hij niet lang naar het antwoord te zoe ken, maar zei dadelijk: „Jawel, dominé Buddingh". Welnu, in de „Schure", waar men psal men van Datheen zong enliederen \an Sankëy, had men heel geen afgeschei den allures. Jaren lang heeft Ds. Buddingh, met de zijnen gebeden, „dat toch het Evangelie nog eens weer op den kansel in de groote kerk mocht komen." En toen Ds. Drost in Goes kwam', toen was dat gauw een innige vriendschap en broederlijke gemeenschap. Buddingh is gestorven een jaar pf ze ven of acht vóór Ds. Huet in Goes kwam; Ds. Loggers volgde hem op. En ze hielden daar in „de Schure" driemaal des Zondags samenkomst. Maar als Huet de avondbeurt had, dan stond de beurt daar stil; en kwam de heele „Schure" naar de Groote Kerk; en al heel gauw deden ze cTat ook, als ik des avonds eens in Goes preekte, en nu ook met Ds. Oorthuys. Zo'p' was liet een gezegende tijd en een gezegende kring daar in het poësöhe land. Het duurde niet lang, of de beroepen kwamen los, en Oorthuys „k'reeg het door dit alles zeer benauwd", .want het was hem', of men reclajme met zijn over gang wilde maken. Hij nam Woudrichem- aan, waar hij 18 Mei 1879 door Ds. Huet bevestigd werd en er een ontvankelijke gemeente vond, uitgezonderd eenige sectariërs, die steeds trouw hun best gedaan hebben hem het leven zop onaangenaam' mogelijk te maken. Wpudrïchëm' was een eigenaardige plaats. Steile menschen, mystieke men- schen; ook nog al vrijzinnigen. En ook dezen ontbraken onder de prediking van Oorthuys niet, „omdat hij geen woorden maar levenszaken verhandelde". Er rusttg groote zegen op den arbeid in het Evangelie. De liederen van Moody en Sankëy vervingen de straatliederen, er hadden treffende bekëeringen plaats. „De Heere wrocht mede". Ook in Gorkum, in Loevestein en in den omtrek zegend ede Heere den arbeid van dezen dienstknecht. Wanneer de tarwe rijpt, dan rijpt ook het onkrpid. Zoo was "het ook' in Wou drichem. Door den invloed van den dominé werd het schenken van alcoholische dranken in het veerhuis verboden. En toen had hij het gedaan. Onder de joviale drinkebroers scheen de duivel losgebroken; „Ds. Oort huys zou er aan, dat zou'die". De baas van het veerhuis wilde hem ta lijf, maar werd door zijn rustige vriendelijkheid ont wapend; eenlg schorem zou hem' van de plank in de rivier gooien,wanneer hij naar Gorkum wilde qvervaren, maar nie mand stak een hand naar hem uit. Van bijzondere uitreddingen spreken Ds Oorthuys' herinneringen. Zoo is hij op den tweeden Pinksterdag in 1881 in groot levensgevaar geweest, in den storm' in een zeilboot naar Dalem, maar is gena dig gered. „Tegen half vier was ik bij de schip pers terug. De wind was nóg opgestoken en er stonden stormkopjes op het water. Is dominé niet bang? Naar, je aanwijzing zal ik handelen, mannen. Stap dan maar in. Ze heschen' het zeil en het ging er op los. We vlogen over het water. Plot seling kwam er een valwiiid. De mast brak, het zeil ging ever boord en de boot schepte water. Elk' oogenblik kon zij kantelen. Na was het de beurt aan de visschers om bang tè zijn. Ze sidderden van vrees. Van mijnentwege ging een gebed pp tot God. Weder een valwind. Die sloeg onder het zeil, dat met mast en al werd opge heven. We grepen het met zes handen aan en stelden het vast. Zoo heeft God ons gered'.'. Wij meenen ons niet aan eenige onbe scheidenheid schuldig te maken door hier van deze uitredding te gewagen, die toch geen particulier geheim van de familie Oorthuys of van die beide schippers is, maar in die dagen in Gorkum en Workum zei hij hij zichzelf, „dat kan niet an ders." Op het gelaat van de jonge vrouw zelf, "dat doodsbleek was, scheen geen hoop of vrees te leven. Zij had zoo veel gehoord te haren nadeele, en zooveel dat vóór haar pleitte, dat zij zichzelf niet meer scheen te kennen. Toen somde de rechter nog eens alle genoemde punten op, volkomen recht vaardig en onpartijdig. Niets ontging hem, alles wat in het voordeel van de beklaagde gezegd was werd nauwkeurig in het licht gesteld; alles wat er op wees, dat zij de schul dige kon zijn, werd eveneens naar vo ren gebracht. Hij hield de schaal van het recht iri volkomen evenwicht niemand kon zeggen, dat hij de be klaagde bevoorrechte, nóch, dat hij te gen haar was ingenomen; hij was hel der, rechtvaardig en eerlijk in zijn be toog. Er waren oogenblikken, dat zijn indrukwekkende woorden zijn toehoor ders schenen te overtuigen van haar schuld; er waren, andere oogenblik ken, dat haar onschuld even klaar be wezen scheen. Toen «zweeg de machtige stem er. het gewichtige uur was gekomen! Haar hart sloeg met zulke zware slagen, dat zij meende, dat de ander, n het moesten hooren. De iury trok zich terug om het von- druk' werd besproken. En wij herinneren het ons ook met zoo bijzondere vreugde. Oorthuys verhief zich nooit op de veel heid of de grootheid zijner openbaringen of ervaringen. Hij bleef er klein bij nederig. Alles wat de zelfverheffing fnuikte en den mensch tot zichzelven bracht, was hem welkom'. v Ik herinner mij een Goede Vrijdag preek 's morgens hier in de Groote Kerk. „Zal het voor u een Goede Vrijdag zijn? dan hangt er van af, of gij wel eens waarlijk een kwaden Vrijdag hebt be leefd". Vindt dit nu niet gezocht, want bij Oorthuys was het heel natuurlijk. Maar, als ik u een raad mag geven U ként im mers Piet er Pompejus den pompeuze n. Plechtige wel Laat die zoo iets nooit probëeren, want dan is het gék Zendingsactie. De besturen van de in het Zendings bureau te Oegstgeest samenwerkende zen dingscorporaties, hebben besloten, in na volging van de twee vorige jaren, ook voor dit najaar een landelijke „Zendings week" te houden. Vastgesteld werd de week van 1 tot en met 8 November. Examens vrije en ortie-ceieningen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en .Wetenschappen brengt ter algemeens kennis ie. dat, behoudens onvoorziene om standigheden,. de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid1 in de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek op de volgende plaatsen en tijden zullen worden afgenomen: Verilo: op 4, 5 en 7, September 1925; Apeldoorn: van 4 tot 28 September 1925; 's Gravenhage: van 4 tot en met 21 September 1925; Amsterdam: op 4, 7, 8, 10, li', 15, 17, 18, 21, 22, 24 en 25 September 1925; Groningen: op 4, 7, 8, 10, Ti', .14, 15, 17, 18, 2i', 22, 24, en 25 September 1925 2e. dat de examens slechts toegankelijk zijn voor personen, ouder dan 17 jaar. Vereen, van Chr. Onderwijzers. De najaarsvergadering van Chr. On derwijzers in de provincie Zuid-Holland zal Zaterdag 3 Oct. a.s.„ 's namiddags half dj'ie, gehouden worden in De Een dracht te Rotterdam. Als sprekers hopen op te treden de heeren H. Nieukerlce van 's Gravenhage en J. Kruithof van Rotterdam. Uit het Sociale Leven. Kantoor- en handelsbedienden. „Ons Beginsel" het orgaan der Ned. Vereen, van Christelijke Kantoor- en handelsbedienden geeft een beschou wing over de vraag of minister Kooien de Arbeidswet voor deze groepen zal invoeren. E'en goed teeken is ,dat de nieuwe Excellentie aanstonds bereid was, ons over de invoering der Arbeidswet in gehoor te ontvangen. Door zijn positie in de vorige Tweede Kamer nam hij aan de beraadslagingen over de on derwerpen van den dag niet direct deel, zoodat zijn meening over som mige punten van practische politiek niet hekend is. Dit achten we een voordeel. De Minister is nu immers niet zoo zeer gebonden door of gehou den aan vroegere uitspraken of toe zeggingen. Bekend is, dat we tezamen met onze R.K. collega's een onderhoud met Zijne Excellentie hadden. Uiter aard kunnen we en mogen we over het ter audiëntie gesprokene hier niet tre den in details. De ontvangst was wel willend. We hadden gelegenheid, al les wat met de invoering der Arbeids wet voor onze groepen verband houdt te bespreken en toe te lichten. De Mi nister begrijpt ons, behandelt de aan gelegenheid serieus en overweegt onze wenschen 8 welwillend. Nu wachten we dus maar af. Bij de behandeling der Staatsbegrooting in de Tweede Kamer, op 'teind van dit jaar, zullen we er wel meer van hoo ren. Misschien zelfs is de gedachte niet haast te stoutmoedig? brengt nis op te maken. Toen zij hen nakeek, terwijl zij het hof verlieten, wist zij, dat van hun oordeel haar leven af hing. „Schuldig of niet schuldig?" Z'.j zou spoedig haar lot kennen vrij heid of dood stonden voor haai*! Nog slechts enkele oogenblikken van span ning en dan zou alles beslist zijn Een dichte mist kwam voor haar ooge'i, een verward geruisch klonk haar in de ooren. Een vreemde uit het publiek zei tegen een ander: „Ik wou voor geen geld van de wereld lid van de jury zijn. Ik ben gedurende de gan- sche zitting hier geweest en heb alles gehoord. Maar voor niets ter wereld zou ik willen uitmaken of deze vrouw schuldig is of onschuldig. Ik heb nooit gehoord van een zaak, waarin het vóór en tegen zoo tegen elkaar op wogen. Ik weet niet of zij een geslepen doortrapte - misdadigster is of een wreed mishandelde vrouw." Hester Blair aat roerloos; de vrou welijke gevangenbewaarster aan haar zijde stelde voor, dat zij de zaal zou verlaten, zoolang de jury over haar vonnis beraadslaagde. Zij keek haar met een vreemden glimlach aan. „Ik zou geen stap kunnen gaan" zei zij. „Als ik van mijn 9toel op zou staan zou ik neervallen." Een glas koud water werd haar ge bracht. dat 2ij met graagte leegdyonk. t op den derden Dinsdag van September de Troonrede reeds een verrassing. Inmiddels tiert onder ons het over werk maar welig voort. En de winkel-1 bedienden maken steeds dagen tot; twaalf en dertien uur toe. Zomerva-J cantie kennen ze nauwelijks. En een- vrijen middag in de week heeft er, schier niet één." Uit de RJK. vakbeweging. De Algemeene Bond van Christelij ke Mijnwerkers en de R.K. Grafische Bond hebben besloten zich per 1 Ja-! nuari 1926 bij het' Reservefonds van] het R.K. Verbond aan te sluiten. De. aansluiting van deze bonden betee- kent een belangrijke versterking van het financieel weerstandsvermogen der R.K. Vakbeweging. Massa-ontslag. Zaterdag is door de directie van De; Wit en Co's Dekenf abri eken te Hel-j mond, Deurne, Gemert en Geldrop aan het kantoorpersoneel, den bedrijfslei der en de bazen het werk voorloopig opgezegd, terwijl de werklieden reeds! vroeger ontslagen zijn. Op het oogenblik zijn nog enkele personen in de fabriek bezig, om de^ loopende werkzaamheden af te wer- ken. Het kantoorpersoneel isnog tij-! delijk in dienst. Een groot aantal werklieden is liier-j döor buiten betrekking geraakt. Overj de mogelijkheid, dat het bedrijf gere organiseerd zal worden doorgezet, kan nog niets definitiefs gemeld worden,1, aangezien de onderhandelingen hier omtrent nog loopende zijn. Het aantal ontslagenen kan geschat worden op! 600 a 700 man, meldt het persbureau! Vaz Dias. .1 Actie van cacao-bew erkers. De gezamenlijke Bonden in het Bak-? kers- Cacao- Chocolade- en Suikerbe-; werkingsbedrijf hebben eenige weken, geleden een arbeidsregeling aangebo-j den aan de directie der Bensdorpfa- brieken te Bussum. In een begeleidend schrijven werdeni tevens besprekingen hierover ge-1 vraagd, waarop de directie antwoord de, dat zij niet kan, toezeggen de inge-: diende arbeidsregeling binnenkort in bespreking te brengen, aangezien ha rerzijds andere plannen in voorberei-; ding zijn. a De besturen der vakbonden >bebbeni in verband met dit antwoord gemeen schappelijk besloten de arbeiders tot een personeelvergadering op te roepenj Groote bezittingen terug aan de 1 Hollenzollerns? Vj De „New York Tribune" meldt uit Berlijn. Bezittingen waarvan de waar de in sommige kringen geschat wordt op 50 millioen dollar, zullen terugge-, geven worden aan den Ex-Keizer en aan verscheidene leden van zijn fami lie door den Pruisischen Staat. Deze beslissing is het gevolg van i een overeenkomst die geslotenis tus schen Pruisen en de Hollenzollerns na langdurige onderhandelingen, welke' voorafgegaan zijn door een aantal ^.pro cedures, waarhij steeds in het voordeel der Keizerlijke familie heslist werd. n De bezittingen omvatten groote lan-1 derijen, domeinen, kasteel en paleizen^ en waardevolle kunstcollecties,, welke; bij het uitbreken der revolutie door,1 den Pruisischen Staat in beslag zijn| genomen. De Staat zou gedwongen zijn tot een 1 dergelijke daad over te gaan, aange-, zien anders groote sommen gemoeid' zouden zijn gegaan met het voeren van processen. Deze overeenkomst moet geratifi ceerd worden door den Pruisischen Landdag. Het Pruisische ministerie van binnenlandsche zaken sprak wel tegen dat een overeenkomst reeds ge- teekend was, doch er werd aan toege-, voegd dat deze eerlang tegemoet ge zien wordt. En toen keerde de jury terug. Nog oogenblik van vreeselijke spanning en j angst. Een vurig gebed om hulp steeg) op van haar lippen. Het vonnis! Het vonnis! De-menigte? die de zaal vulde, was stil als bet graf,' toen het werd uitgesproken: het wasj noch schuldig noch onschuldig, maari het oude Schotsche vonnis „onbewe zen." v HOOFDSTUK XVII. „Onbewezen.' Toen dit gewichtige woord was uit gesproken ontstond er een beweging in de opeengepakte menigte, zooals een, stormwind de zware takken van de eikenboomen doet bewegen. Som migen waren er zeker van geweest, dat tengevolge van den zwaren schijn tegen haar, zij schuldig zou worden bevonden; anderen, die gretig naar de verdediging hadden geluisterd, voel den dat het vonnis moest zijn „on schuldig." Deze uitspraak verraste hen. Plotseling werden zij opnieuw opge schrikt door de zwakke stem van de gevangene, die riep: „O dat niet! O, dat niet! Als ik schuldig ben, laat mij dan sterven! Als ik onschuldig ben, laat mij dan vrijuit gaan! Maar dat niet!" [Wordtvervolad).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5