Dit nummer beslaat uit TWEE Bladen. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 6e JAARGANG DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1925 NUMMER 1601 IEDWE LEI COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 EERSTE BLAD. Sociale gerechtigheid. Met grooite ingenomenheid hebben wij, kennis genomen van de kloeke principieele rede, waarmede de heer T. L. v. d. Bom de jaarvergadering van de Christelijke Werkgeversvereeni ging opende. Hier werd een geluid gehoofd dat we maar al te weinig beluisteren en dat zeker riieit na zal laten indruk te maken. Enkele gedeelten laten wij; hier vol gen. Na gewezen te hebben op den snel len voortgang van de sociale wetge ving, die terugkrabbelen noodzakelijk maakte, vervolgde spreker: „De inzinking in het maatschappe lijk leven, haar grond vindend in den groofen wereldoorlog en de gevolgen van dien, wordt door sommigen een zijdig aan bepaalde sociale maatrege len geweten. Van verschillende zijden werden de stbmmen sjteeds 'luider om terug te keeren tot vroegere periodes en den stroom der krachten in het maatschap pelijk leven zonder betonning of af bakening over te laten aan de kracht proeven der partijen. Op onze vorige Algemeen© Verga dering hebben wij het duidelijk uit gesproken, dat de wetgeving op den arbeid te ver was gegaan en miskend had de eigenaardige behoeften der verschillende bedrijfskringen. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat wij ook in de komende periode de au tonomie der bedrijfskringen zullen voor bijschuiven, maar dan in andere rich ting, n.l. dat wij gevaar loepen de rechten van den arbeider te knotten en daarmede tekort te doen aan het beginsel van het Christelijk maat schappelijk leven, dat gerechtigheid het volk verhoogt. Gerechtigheid, ook maatschappelijk. In onzen kring is het dan ook te recht uitgesproken dat ook door mid del van onze wetgeving de verhouding tusschen de verschillende maatschap pelijke standen, zooveel doenlijk be antwoorde aan de beginselen van het Woord Gods. Ook thans onderschrijven wij de woorden, waarmede Minister Aal- berse het karakter der arbeidswet 1919 teekende: „Niet de productie, maar de produceerende mensch motet het uitgangspunt zijn bij de beoordeeling van alle sociale wetgeving". In onze beginselverklaring hebben wij liet uitdrukkelijk vastgelegd, dat wij ook in handel en bedrijf de gaven en krachten, van God ontvangen, heb ben in t e spannen tot openbaring van zijn heerlijkheid; dat wij slechts rentmeesters zijn van het stoffelijk goed; dat de zedelijke waarde van den menschelijken arbeid moet worden er kend en dat dientengevolge de ar beider moet worden beschouwd als beelddrager Gods. Daarnaast hebben wij het erkend, dat wij, erkennende de leiding Gods in de historie, een gezonde en gelei delijke ontwikkeling van het leven heb ben voor te staan, ook wat den pro ductievorm betreft, terwijl mede door organisatie gezocht moet worden de werking der zonde te beteugelen. De verhouding tusschen hen, die 'dienen en hen, die dienen laten, is niet voor alle tijden en alle landen dezelfde. Het bedrijfsleven ite-lf ontwik kelt zich en heeft zich ontwikkeld en de Overheid zou schuldig staan tegen over God, indien deze zich niet ge roepen wist regelingen 'te treffen ter voorkoming van machtsmisbruik aan alle zijden ter voorkoming van strijd Welke het volk als geheel verzwakt. Het nu afgetreden kabinet heeft in 1922 de Arbeidswet 1919 belangrijk gewijzigd en oA. 1n hef juiste spojo|r geleid door de 'aanvulling vÉn art. 28, 7e lid, waarin het overleg tus schen patroons- en arbeidersorganisa tie wordt vastgelegd als basis, waar op de Minister voor een bepaald be drijf een afwijkende regeling in den arbeidsduur, kan goedkeuren. Dit nieuwe beginsel in de Arbeids wet juichen wij' :toe, want dit kan lei den tot een herstel der organisch© .ont wikkeling van het bedrijf, die wij krachtens ons Christelijk beginsel heb ban voor te staan. BUREAUHooigracht 35 -Leiden Tel, 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Eisch van ons Christelijk beginsel is voort t© varen en daartoe in de wet geving ruimte te maken voor een goede organisatie van het bedrijf. •Het gevaar is .niet denkbeeldig, dat men dit juiste beginsel in de Arbeids- [wetgeving, door Minister ;Aalberse naar voren (gflebracht, verdoezelt, ge zien de tijdsomstandigheden. "Het ge vaar is groot, .om in moeilijke tijden de dieper liggende oorzaken voorbij te gaan en bijkomstige zaken aan te grijpen, om die, zijnde voor sommigen persoonlijk onaangenaam of .slechts minder aangenaam op den voorgrond te stellen ails de oorzaak en er zich. zoodoende op schuldige ..wijze van te ontdoen. „Het is, zoo. vervolgde spr., nu de tijd om uit .te bo.uwen. Samenwerking en overleg met ,de arbeidersorganisa ties moet meer dan tot dusverre op den voorgrond worden gesteld. Het beginsel bovengenoemd in de arbeids wetgeving neergelegd moet nu in de nieuw ingetreden Regeringsperiode worden uitgebouwd. Sluiten de werkgevers thans het oog voor den groei ,van het maatschappie lijk leven, voor de ontwikkeling en verrijking van het volksleven, hierin gelegen en zou de Regeering des lands hierin met hen meegaan, dan hebben zij het aan zichzelf te wijten,, dat de ontwikkeling en de gezonde groei worden gestuit en dat er wij ziging in de party verhoudingen komt,, een omkeering waardoor ellende ovbr ons volk wordt gebracht en de van God gewilde ontwikkeling van het maatschappelijk leven voor jaren wordt achteruitgezet. Afwending van dit gevaar is roe ping der Regeering, maar niet minder van dat deel van ons volk, hetwelk zich „Christelijk" noemt. Indien wij onzen tijd verstaan, dan zullen wij ook er op aandringen, dat de maatschappe lijke kringen in hun geheel worden erkend en gehoord. Wjj; zullen dan krachtens ons beginsel samenwerking zoeken met de arbeiders als dèel van' het bedrijf en hen, indien noodig, over tuigen van de noodzakelijkheid van gezamenlijken opbouw. Gode zij dank, een breede kring van arbeiders in ons volk is hiervan over tuigd en zoekt bedoelde samenwer king, helaas in menigen bedrijfskring zonder vrucht. Het is daarom dan ook, dat wij als Vereeniging van Christe lijke Werkgevers reden en recht van bestaan hebben. Wij hebben hiervoor het pleit te voeren en daarop aan te dringen. Zou in onzen kring de gedachte niet leven, dat wij den arbeider hebben te kennen als beelddrager Gods en dat wij dientengevolge de leer yan den klassenstrijd (die v. potroonszijde tal van aanhangers vindt) verwerpen, dan zouden wij als vereeniging kunnen ab- diceeren. Krachtens ons beginsel heeft $e ver houding tusschen patroon en arbei der voor ons niet alleen een juridisch maar ook een zedelijk karakter. De arbeider dient gekend te worden bij het vaststellen der arbeidsvoorwaar den. Het- komt ons niet toe eenzijdig over hem te beschikken. Wij hebben te strevèn naar behoor lijke organisatie van het bedrijfsleven Het is onze plicht de stroom te lelden, niet te trachten deze te stuiten. Het is daarom, dat wij in den algemeenen kring der werkgevers onze stem moe ten doen hooren, maar dan ook in ei gen kring de practische toepassing on zer beginselen hebben te bespreken en ons denken en ons doen voortdurend hebben te toetsen aan het Woord on- zes Gods." Wij zijn den voorzitter van de Chris telijke Werkgeversvereeniging dank baar voor 'dit principieele woord. Duidelijk is hier aangegeven in wel ke richting de oplossing, van het so- cale vraagstuk is te vinden. Vóór alle dingen moet worden ge zocht en betracht de gerechtigheid van bet Koninkrijk Gods. Moge dit woord weerklank vinden en toepassing zoowel in de kringen van onze werkgevers als van onze ar beiders. STADSNIEUWS. DE STORMRAMP. Bij den Penningmeester van het Stormramp-Comité zijn weder de vol gende giften ingekomen: C. J, W. F,_f 2Q, E. W. S. 2.50. Dr. C. de B. 10. Dr. W. P. J. 10, Dr. H. R. 'W. 10, J .P. 25 en A. M. de B. 5 gld. Giften worden nog gaarne ingewacht wach t bij den Penningmeester, den heer S. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Gironummer 57471. Ds. H, Thomas. Naar wij vernemen hoopt Ds. H. Thomas op Zondag 13 September,D V weder voor het eerst, na zijn herstel, in de bediening des .Wjoords voor te gaan, vermoedelijk in het kerkgebouw [Oude (Viest. Ongetwijfeld zal deze mededeeling door de gemeente met blijdschap wor den vernomen. tVoorloopig zal Z.Eerw. slechts één. keer, en wel des morgens, prediken,. A'.s. Zondag zal Ds. Thomas op treden in het Acad. Ziekenhuis alhier. Patrimonium. De eerstvolgende vergadering van „Patrimonium" op Donderdag 10 Sep tember a.s. belooft eèn zeer belang rijke te worden. Het bestuur daarbij voorgelicht door leen voor dit doel benoemde com missie zal n.l. met uitgewerkte voor stellen komen om het jeugdwerk aan te vatten. Naar wijl vernemen ligt het in de bedoeling om zoo mogelijk nog deze maand met dezen arbeid een aanvang te maken (Verder zal een voorstel aan deo.rd© worden gesteld inzake een kerstfeest- viering met de kinderen van de Patri monium-leden. Het spreek wel vanzelf, dat er voor deze voorstellen belangstelling zal zijn, zoodat er alle reden is, een drukbe zochte vergadering te verwachten. Hei Jubileum van de Leidsche Aidee- ling v. d. Alcj. Politiebond. Het officieel programma voor de viering van het 25-jarig bestaan der voormalige politievereen. „D.E.S." thans afd. v. >d. Alg. modernen Bond van politiepersoneel, is thans ver schenen. De avQndfeestviering wordt, zooals reeds gemeld, in de Graanbeurs ge houden. Het hoofdbestuurslid G. van Putten, die indertijd een der oprich ters van dè politievereeniging alhier was, zal de feestrede uitspreken na een openingswoord van den voorzitter der feestcommissie en mededeelingen van den afdeelingsvoorzitter. De feestviering zal worden opgeluis terd door muziek van het „Residen tie-Strijkje" waarnaast ook een caba ret-ensemble zal optreden. Denkt om uw plaatjes. De politie heeft gisteren weer eens een coup de main toegepast op het wielrijdend publiek, waarbij verschil lende personen werden aangehoudm daar hun ros niet was voorzien van een rijwiel-belastingplaatje. Gevonden voorwerpen. Rijwielbelastingplaatje, rijwielbelas'- tingplaatje in étui, gratis-rijwielbelas- tingplaatje in étui, damestaschje met inhoud, kindertaschje m. inhoud, zwart lak kinderschoentje, bril in étui, zil veren broche, medaille voor belang rijke krijgsverrichtingen, damescein tuurs, zakmes en fluit aan ketting, bruin lederen damestsa^ch (ledig;, sleu tels, fitterstang, zilverbon, portemon- naie met inhoud, handschoenen, pet pakje inh. 2 overhemden, drijfriem, eind touw, reticule inh. portemon- naie, gedeelte van een autokap, vede ren damesbont, gouden broche, RR.. medaillon, rijwielpomp, portefeuille inh' paspoort enz., zakmes, glassnijder, zil veren schakel armbandje, armband v. een dameshorloge, kinde^ringetje, hor logeketting, lapje vloering, pakje inh. 4 witte doeken, zak kippenvoer, lorg net, jute zak, bruin kinderschoentja, kindertaschje (ledig), rijwielband, da mesmantel en japon gepakt in zeil doek, bloedkoralen halsketting, oude revolver, vulpotlood, witte kindermuts, zak. inh. £Ujze jas, rolletjes centen, vischnet, overjas, schroevendraaier, bankbiljet k f 10, f 100 aan bankpapier, badcostuum, R. K. Kerkboekje, por- temonnaie van Mej. Mooten, gabar dine regenmantel, houten kinderledi kant, baret, pak inh. manskleeding; koperen dop van een wagenwiel, elec- trisch instrument, oude gabardine re genjas, honden. Gevonden in de Electrische Tram (stadslijn): Parapluie, wandelstok, hand schoenen, lederen damesceintuur, da mestaschje met inhoud, damestaschje (ledig1. R. K. Kerkboekje, pakje kin dergoed. pukje met inhoud van C. Bakker, broche met steen, doublé bro che, odeurfleschje, zilverbon, rijksd. gulden, apacca beursje met inhoud, 10 riltenkaart LeidenOegstgeest. Terug te bfekomen en inlichtingen te verkrijgen, ten politiebureele alhier, eiken werkdag, behalve Donderdag en iVrij'dag, tusschen 1 en 3 uur nam. BINNENLAND. Minister V. H. Rutgers. Bij Kon. besluit van 29 Augustus is aan mr. V. H. Rutgers, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als lid van de centrale commis sie voor de statistiek, onder dankbe tuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Besmettelijke ziekten. In Stcrt. 169 wordt medegedeeld een opgaaf van het aantal aangegeven ge vallen van besmettelijke ziekten (be doeld in de wet van 4 December 1872, Staatsblad 134, zooals deze gewijzigd is laatstelijk bij de wet van 27 Novem ber 1919 Staatsblad 784), over de week van 23 tot en met 29 Augustus 1925. Nationaal Steuncomité. Bij de Rotterdamsche Bankvereeni- ging is van een buitenlandsche cliënt een gift voor het Nationaal Steunco mité ingekomen van f3000 met het bij schrift: „Ich gebe gerne diesen Betrag in Anerkennung der grossen Hilfe, wel- che das kleine Niederland wahrend des Krieges nach allen Seiten geleis- tet hat." Het pensioen van wachtgelders. De, algemeene R.K. Ambtenaarsver- eeniging heeft aan den minister van financiën verzocht, te herzien de be paling in de Pensioenwet, waardoor een herplaatste wachtgelder voor be houd van het gezinspensioen en beves tiging van zijn pensioensgrondslag in bet geheel 14 pet. moet storten. Tevens werd den minister verzocht, den termijn te verlengen, binnen wel ken handhaving van den ouden pen sioensgrondslag moet zijn verzocht, en hen, wie de kosten van deze hand having bij nader inzien te hoog moch ten blijken, in de gelegenheid te stel len hun aanvrage om handhaving we derom in te trekken. Reizigers naar Servië. Voor Nederlandsche onderdanen, zich begevende naar het koninkrijk der Serven, Kroaten en Slovenen, is het recht, geheven voor visum van paspoorten gewijzigd als volgt: 6 maan den voor verschillende reizen heen en terug f 6; 3 maanden voor een reis heen en terug f3; 1 maand voor door reis heen en terug fl; 1 maand voor doorreis heen, zonder recht op opont houd f0.50. Deze tarieven worden verhoogd naarmate de visumtarieven voor Ser- visch-Kroatisch-Sloveensche onderda nen door de Nederlandsche regeering worden opgevoerd, d.w.z. dat het sys teem van reciprociteit wordt toegepast BUITENLAND. SCHOOLSTRIJD IN DUITSCHLAND. De school een meer Christelijk karakter? Het gemis van een eigen politieke organisatie is door de belijdende Chris tenen in Duitschland wel zeer sterk gevoeld de laatste jaren. Daardoor was men niet in staat den invloed uit te oefenen waarop men recht had. Hadden de Christusbelijders zich naar eigen beginsel georganiseerd en met beslistheid een eigen vaandel ont plooid, de geschiedenis van de laatst jaren zou, menschlijkerwijs gesproken geheel anders zijn geweest. Ook op schoolgebied wordt het ge mis van een dergelijke organisatie ge voeld. De'Christelijke school als bij ons, kent men in Duitschland niet. Men is daar afhankelijk van wat de Overheid doet. En nu is, naar uit Berlijn geseind wordt, de Rijksregeering die een nieu we schoolwet voorbereid, bezield niet het voornemen om de godsdienstige gevoelens der ouders te respecteeren niet allen, maar ook het godsdienstig gevoel te helpen aankweeken. Zonder strijd zal dat voornemen ech ter niet worden uitgevoerd. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/i cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tarieL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. Opening van de Landbouwhuishoud school te Alphen a. d. Rijn. Buitenland. Hoopvolle berichten uit Marokko België overweegt do verhooging van de buitenlandsche telegraaf- en teto phoon-tarieven. Pogingen tot bescherming van de Noorsche kroon. Het Berl. Tagebl. betoogt reeds, dat al degenen wien de onafhankelijkheid van de 9chool tegenover de kerk ter harte gaat, van meening zullen zijn, dat door het regeeringsontwerp 'de school op genade en ongenade aan. de kerk wordt uitgeleverd. Het blad hoopt, dat er een uitgebreide agitatie zal ontstaan, die den komenden strijd in den rijksdag waardig in zal leiden. Laten we hopen dat deze strijd er toe zal leiden, dat de ouders gaan be seffen dat zij hier een eigen taak hebben en dat op deze wijze het vrije Christelijk onderwijs wordt voorbe reid. DE OORLOG IN MAROKKO. N T Hoopvolle berichten. Uit Tanger wordt gemeld, dat on geveer duizend families van den stam der Tsoels zich hebben onderworpen en dat ook vele families van den stam', der Branes naar vrede verlangen. Daar de Rifs echter de vrouwen, het vee en de graanvoorraden van dezen stam naar 't Noorden hebben verdre ven, moeten de Branes tegen hun wil den strijd voortzetten. Ook van Fransche zijde komen be richten omtrent het verlangen naar< vrede hij verschillende stammen. Het aanzien van Abd-el-Krim moet in den laatsten tijd zeer hebben geleden ten-] gevolge van de tegenslagen, die bij' heeft ondervonden. Verder wordt gezegd, dat de Rlfs slechts over weinig geweren beschik ken, doch over veel geweerpatronen, zoodat Abd-el-Krim den strijd nog lang zou kunnen volhouden. FRANKRIJK EN RUSLAND. De voor-oorlogsche schulden. De „Vie. Financière" gelooft te we ten, dat, in verband met de Fransch- Russische onderhandelingen betreffen de een regeling van de vóór-oorlog- sche schulden, de Russische ambassa de gisteren aan den Quai 'd' Orsay eei? memorandum heeft doen toekomen Dit memorandum zou een resumé be-, vatten van de Russische opvatting, be nevens eenige concrete voorstellen. Deze zullen, na aan den ministerraad te zijn voorgelegd, voorwerp van on derzoek des deskundigen uitmaken. Clemenceau. Clemenceau, die nu 84 jaar oud is, leeft een rustig leven aan het strand van de Golf van Biskaye, waar hij zoo nu en dan eens door een stout moedig journalist wordt bezocht. Raymond Goubert, die juist van een' dergelijke excursie naar het verblijf van den „Tijger" is teruggekeerd, ver te/lt, dat Clemenceau met zijn wijs- geerig werk Studiën over godsdienst is gereed gekomen. Zijn voornaamste „bobby," is ove- 4 rigens tuinieren. Hij verzorgt o.a. een) paar zeldzame distels, welke bij in de duinen gevonden heeft. Clemenceau betaalt vooor zijn huis franc voor een zandheuvel, welke in slechts 125 francs per jaar benevens 1 zijn tuin ligt. De grijsaard is ook' „hoofdopzichter" bij zijn eigen graf. i Zijn afscheid van den journalist f was in zekeren zin panthetisch. Wij zend op zijn verzorgden tuin zeide Clemenceau: wanneer ik dood ga, zal dit alles verdwijnen. Helaas, op mijn leeftijd bouwt men slechts op zand. De Belgische stjeenkolenprijzen. In verband met de hervatting van den arbeid in de metaalnijverheid is de stemming op de kolenmarki ver-' beterd. De metaalfabrieken vragen echter 1 de steenkoolprijzen met 5 frs. te ver-I lagen (zooals reeds aan de glasblaze rijen in de Borinage is toegestaan», ten einde aan de buitenlandsche eun- cut;rsn.Ue heLt -

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1