CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 39 JAARGANG WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1925 LEIDSCHE COURANT BUREAU: Hooigracht 35 Leiden tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 EERSTE BLAD. 7 Hoe is het bij ons? In een der zittingen van het tweede Christelijk Sociaal Congres werd door Dr. de Visser met instemming herin nerd aan het woord van den Engel- schen Christen-socialist Maurice:: De grondfout !der -Fransche revolutie was, dat zij een broederschap zocht zonder geeistelijk hoofd; daarom bêrgde zij tweespalt instede van eenhéid in ha ren schoot De ware blijvende vruchtdragende gemeenschap behoeft^ een eenheid s- bron, waaruit zij altijd weder hare kracht put. En deze is en kan geen andere zijn dan Christus. Een stelling die dan aldus word ver- duide lijkt: - „Omdat Hij in tegenstelling met 't humanisme begint uit de diepte van 's menschen wezen uit te bannen de zelf-adoratie, die aan de gemeenschap zooveel schade berokkent en daarvoor in de plaats stelt de Godsverheerlij- king, waarvan zelfverloochening .de grondslag is. Hierdoor schept hij de mogelijkheid tot duurzame en vrucht bare samenwerking. Want in de scha duw Van een Godsaltaar staat geen menschelijk wierookvat, maar komt eerst het „dienen" tot zijn recht." Zelf-adoratie of Godsverheerlijking, dat is inderdaad de groote tegonstei ling die het leven in al zijne vertak kingen beheerscht. Het is die zelfaanbidding, die met name de maatschappelijke verhoudin gen in den grond heeft verwoest en nog verwoest. Het egoïsme viert hoogtij. Een ieder zoekt bij voorkeur zichzelf en niet wat des anderen is. .Er wordt schier op ieder levenster rein een verbitterde strijd gevoerd., niet om het reclit tot toepassing te bren gen, maar om de macht te verkrijgen. Het recht van den sterkste geeft den idoorslag. j En al gelukt bet door organisatie en Iwettelijke maatregelen de tegenstellin gen te verzachten en den strijdlust te (temperen, duurzame vrede en vrucht bare samenwerking is alleen mogelijk lindien de zelf-adoratie wordt uitgeban nen om plaats te makep voor Godsver heerlijking. Als de vraag weer op de lippen komt JHeere, wat wilt Gij d. wij doen zullen. Als er een ernstig zoeken komt naat |de gerechtigheid van het Koningschap [Gods. Als het doel van het leven, ook van het arbeidsleven weer wordt Gods Naam te heiligen en al ons leven, ge dachten, woorden en wérken alzoo te schikken en te richten, dat de heilige naam van God om onzentwille niet ge lasterd wordt, maar geëerd en ge prezen. In het algemeen bestaat hieromtrent in Christelijke kringen geen verschil van meening. Maar dit behoeft ons toch niet te ver hinderen onszelf telkens weer te plaat sen voor de vraag: hoe is het bij ons in de practijk van het leven? Zelf-adoratie of Gods verheerlijking? STADSNIEUWS. DE STORMRAMP. Bij den Penningmeester van het Stormramp-Comité zijn weder de vol gende giften ingekomen: Opbrengst dahcing Zomerzorg f 75; F. B. f2.50, Mej. C. B. f2.50; Ambtena ren ten Stadhuize f98, Collecte athle- tiekdag der L.V.B, op 30 Aug. f36.418, Familie H. f 1.75, Mevr. V. v. K f10, C. P. V.-f10, Cons. Fabr. de Verwach ting f25, Prof. W. B. K. £100, M. K. f5, Prof. Mr. A. S. d. B. f2,50, Prof. Dr. L. K. f25, N. N. te Lisse f 2.50. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den heer F Muys van de Moer, Plantsoen 40, Gi ronummer 57471. Dankbetuiging. In "antwoord op het aan H. M. de Koningin verzonden telegram van ge- lukwensch ontving de heer J. v. d Steen, 2e Voorz. van de Christelijke Oranjevereeniging het volgende schrij ven: De Adjudant van Dienst is ingevol ge de bevelen van H. M. belast met iet overbrengen van Hoogstderzelver oprechten dank aan allen, die op he den hunne gelukwenschen aan Hare Majesteit hebben aangeboden. De Adjuidant voornoemd heeft de eer- zich jegens u van zijn opdracht te kwijten. Het Rijksopvoedingsgesticht. Zooals reeds gemeld werd* ligt het in de bedoeling het Rijksopvoedings gesticht op te heffen. De directeur, de heer G. van Breda Kolff gaat met pensioen den dienst ver laten, de adj. directeuren de heeren A. J. Oostdam en S> Verlare worden verplaatst. Ook van het overige personeel gaan er ,eenige naar andere gestichten over. Hoewel reeds de voorbereidende maatregelen zijn genomen, zal het nog wel een half jaar duren voor de gebouwen geheel ontruimd zijn Gaan deze plannen door, dan zal, door het heengaan van den heer Oost- dam, in den Gemeenteraad een vaca ture ontstaan. Zilveren Jubilea. In aansluiting op ons bericht van gisteren aangaande het jubileum van mej. S. B. Retèl aan de Chr. school Pasteurstraat, vernemen wij nog dat daar gistermiddag tegelijk een ander jubileum is herdacht, n.l. dat van den heer J. H. M. Burger, die eveneens 25 jaar aan de school werkzaam is. Beide jubilarissen werden in een bij eenkomst van het personeel, de hoof den en het schoolbestuur, gehuldigd, waarbij als een stoffelijk bewijs van waardeering aan beiden een bedrag onder enveloppe werd ter hand gesteld V&ariigjarig jubileum. De Eerste Leidsche Wasch- en Strijk inrichting van den heer G. Dekens aan de Rijn- en Schiekade bestaat van daag 40 jaar, terwijl het tevens 25 jaar geleden is dat de heer Dekens persoon lijk de leiding heeft; voordien stond zijn echtgenoote asfh het hoofd.v De zaak heeft inzonderheid den laat- sten tijd een belangrijke uitbreiding- ondergaan en telt haar klanten tot aan de grenzen van ons land (zeker wel een unicum voor een dergelijke onder neming, daar deze gewoonlijk een meer plaatselijk karakter dragen). Ook heeft de 'heer Dekens tal van fi lialen, oa. te Alphen, Hazerswoude. Boskoop, Zegwaart en Waddingsveen. Vandaag hebben geen festiviteiten plaats gehad in verband met dit jubi leum, doch wel is eeiiige weken gele den bij de opening van een nieuw ge deelte der zaak aan dit feit herinnerd. We hopen dat de komende 40 jaar aan deze onderneming evenveel voor spoed mogen brengen als het nu afge sloten tijdperk. „Prediker." De plaatselijke pers alhier is weer ver rijkt Nmet een maandblad, dat bovenstaan- den titel draagt, en dat bedoelt te zijn het orgaan der Christelijke Jongelïngs- Vereeniging „Pred. XII: ia" en haar on- derafdeelingen te Leiden. Wij ontvingen het eerste no:. van dit blad, dat er goed verzorgd uitziet. Dat men de verschijning ervan heeft aangedurfd, bewijst, dat „Prediker" met haar tijd wil meegaan en ondanks haar bijna 65-jarigen. leeftijd nog niet levens moede is. Het eerste no. bevat o.m'. een meditatie- van Ds. J. W. Groot Enzerink' over Jer. 13:16a, een artikeltje van Q. over den verjaardag der Koningin, een artikel ,,Het eigene", van den heer H. Retel te Rijs wijk1, oud-lid der vereeniging, een Jeugd rubriek voor de jongens van 1216 jaar, verschillende mededeelingen betreffende Ihet 3jeven der vereeniging en hare af- «deelingen, enz. Zooals men ziet, een veelsoortige in houd, en wij spreken den wensdh uit, dat dit maandblad moge beantwoorden aan het doel, waarmee het is ppgezet en dat het voor de groote schare van jongeren en ouderen, die zicli in Prediker thuisge voelen, moge worden het middel dat' hen allen nauwer aaneensluit, opbouwt en. ver sterkt in den moeilijken strijd des levens en ook! dienstig zij om anderen in hun kring te trekken. Burgerlijke stand. Geboren: Albert Pieter, z. v. K. v. d. Vliet en M. Kalshoven; Ernest, z, v. F. W. Snapper en J. van Stralen; Barth.s Johannes, z. v. J. v. d. Weijden en C. M. de Vos; Catharina Veronica, d. v. L. F. v. Steenbergen en M. M. Vinke- stein; Jacobus Johannes, z. v. G. Jan sen en W. Verver; Matthijs, z. v. M. v. d. Berg en C. W. v. Weeren; Willem Johannes, z. v. J. B. v. d. Wijngaard en G. Ruis; Lijntje, d. v. G. v. d. Vos en A.- Feijnenbuik; Joh.a Marg. Wilh. d. v. A. Groenevelt en M. C. Schouten; Jacobus Pieter, z. v. P. H. Zandvliet en J. Haverkamp; Willem, z. v. W. F. Moene en A. G. v. d. Veen; Willem Fre- derik. z. v. J. J. Mulder en J. 'staffeleu; Johannes Bernardus, z. v. J. B. Rekel- hoff en J. Smits; Isaac Enoeh, z. v. N. Keijzer en L. Ie Febre; Helena An- tonetta, d. v. D. Tegelaar en C. J. Was serman; Johanna, d .v. L, van As en C. de la Rie; Arida, d. v. H. de Graaf en C. van Wijk; Johanna, d. v. J. van Tongeren en P. C. Roelandse; Maria Hendrika, d. v. P. de Graaf en E. Beij; Maria Sophia, d. v. J. Taffijn en M. S. Bolstier; Maria Johanna, d. v. J. C. Pet en J. van Loon; Cornelis Johannes, z. v. A. Laterveer en M. Blansjaar; Hen drik Lucas, z. v. J. Boter en C. H. Scharloo; Geertruida Helena, d. v. A. Planje en S. J. Wiekhart; Cornelis Arie z. v. N. M. de Bie en K. Verkaik; Guur- tje Joh.a Sophia, d. v. P. A. Weijers en M. J. v. d. Berg; Johanna Jacoba, d v. A. Lepelaar en A den Oude; Chris tina, d. v. W. A v. d. Tang en J. M. Zirkzee; Hendrik Bernard, z. v. M. H. Fonteine en J. E. Staffeleu; Willem Adrianus, z. v. W. A. Kreffer en C. C- Hooymans. Cornelis, z. v. E. J. de' Bruijn en T. Ambagtsheer. Johanna Petronella, d. v. J. van Eyk en D. Bruines, Gerardus Jacobus, z. v. G. v Woerkom en C. Ouwerkerk. Gerrit, z. v. A. Blankenspoor en J. Staadthof. Marijtje, d. v. P. P. H. Speel en M. Wassink. Jacobus, z. v. H. Schouten en W. S. F. van Weeren. Ratna Hai- mawati, d. v. R. N. Poerbatjaraka en Dati. Jacobus Johannes, z. v. J. Chris pijn en M. Jansen, Elisabeth, d. v. J. J. de Kier en M J. Planjc. De heer L. Bienen lieeft gisteren zijn 25-jarige werkzaamheid herdacht als directeur der studenten sociëteit Minerva. Het jubileum zal in verband met de vacanties eerst October worden gevierd. Vanuit het dakraam van een woning in de Kousenmakers teeg is gistermiddag een 4-jarig meisje, J. P., terwijl het een. vlieger wilde gaan halen, die op het dak! was terechtgekomen, uit een dakraam naar omlaag gevallen. Plet meisje viel van een hoogte van 3V2 k 14 M. op de straat, doch bekwam wonderlijk' genoeg slechts een kleine wond aan het gelaat. Gistermiddag Kregen een tweetal bezoekers van het café de Kroon op den hoek van de Beestenmarkt en de Oude Singel, die ter gelegenheid van de gro'ote paardenmarkt hier vertoefden, hooggaande rfuzie met den caféhouder den heer v. O. De een O. Sp., uit Amsterdam, mis handelde den caféhouder vrij ernstig, ter wijl de andere paardenk'ooper M. B., uit Haarlem zich verdienstelijk maakte door een groote spiegelruit stuk te slaan en de deur in te trappen. De beide ruziemakers werden door de politie naar het bureau gebracht en aan een verhoor «piderworpen, na afloop waar van B. werd vrijgelaten. De Amsterdam mer zal echter vandaag ter .beschikking van de Justitie worden gesteld, daar hij v'obfr een ander feit nog 10 dagen hech tenis moet ondergaan. De caféhouder bleek zoodanig toegeta k'eld, dat hij' zich onder geneeskundige behandeling moést stellen. In hét café was voor ongeveer f 70.sohajde aan gericht. Op de Haarlemmerstraat ter ho'ogte - van de Haïtebrugskèrk', geraakte gister middag een zwaar met hout beladen hand wagen met de wielen bekneld in denVvis sel van de tramrails. Met geen mogelijkheid kon men den wagen er uit krijgen: zelfs de enorme krachten van een ijlings gerequireetde dommekracht bleken tekort te schieten. Eerst toen de wagen van zijn lading was ontdaan, en de dommekracht nogmaals aangezet werd, gelukte het de wielen weer los te krijgen. Intusschen had het tramverkeer een goed half uur vertraging gekregen. Gisteravond om even over half twaalf is op den hoek Pelikaanstraat- Haarlemmerstraat de auto van den heer J. W. H., directeur van een plaatselijk dagblad alhier, met een tamelijke vaart op een anderen luxe auto gereden,, die uit de Pelikaanstraat kwam, en bestuurd werd door den heer P., directeur van een autogarage. Van den eersten a,uto werden ^en tree plank', - een spatbord en een koplantaarn vernield, terwijl van den anderen auto eveneens een treeplank en een spatbord werden beschadigd. Persoonlijk'letsel werd niet aangericht. De bestuurders van de aiutpj'al verklaar den beiden signalen te hebben gegeven. I11 verband,met het bericht, dat wij onlangs opnamen aangaande een diefstal van andijyieplanten, vernemen wij, dat deze aanklacht is ingetrokken. BINNENLAND. Minister Colijn. Naar wij: vernemen, is minister Colijn van zijn verlof, dat hij in Zwitserland heeft doorgebracht, in de residentie teruggekeerd. De hooge posttarieven. Op 1 October, zegt het Hdbl., zal eindelijk de eerste bres worden ge schoten in onge tot ongeoorloofde, hoogte opgedreven posttarieven. Het is nog maar een klein gaatje, dat ei- gemaakt wordt in de hinderlijke be lemmering, die vooral ons zakenleven ondervindt van deze tarieven. De bui- tenlandsche briefkaart wordt in ver houding topandere poststukken weinig gebruikt, maar het feit, dat een begin wordt gemaakt, stemt hoopvol. Het bewijst immers, dat het einde lijk tot onze postautoriteiten is door gedrongen, dat zij de diensten aan het publiek gedaan, met veel te hoogen prijs laten betalen. Het wordt tijd. Maar het is wel heel eigenaardig dat de post nu begint met elem tariett 'dat in het bekende adres door het comité tot verlaging der posttarieven slechts zeer terloops werd vermeld. Het maakt den indruk, alsof men de op maar al te goede gronden berus tende ontevredenheid ever onzen post dienst op dit terrein heeft willen tem peren, zonder werkelijk iets van be- teekenis te 'doen. •Veel meer dan het porto van brief kaarten naar het buitenland drukt ons het tarief voor de verzending van drukwerk naar het buitenland, dat tal van firma's deed besluiten hun druk werk ten dezen in het buitenland te laten vervaardigen en vandaar te la ten verzenden. Daaraan heeft men be lemmeringen m. den weg gelegd, in plaats van de oorzaak weg te neimen van het kwaad. Veel meer dan het porto der biÜ- tenlandsche briefkaarteö. drukt dat der stadsbriefkaarten en stads-brieven, dat voor de brieven naar het. buitenland, dat nJb'. ook betaald moet worden voor de briefwisseling met Nederlands'ch- Indië, als men niet den langzametn zeeiweg kiest, en het tarief voor de verzending van drukwerk naar buiten- Europeesche deielen van het Rijk is al evenzoo Welhaast prohibitief. Al- thans kan men uit menig vréémd land voor lager tarieven naar NederlandscK Indië drukwerk verzenden dan uit hét moederland. Wanneer de diiéfcteur-generaal zich voorstelt «de algeméene ontevreden heid o.ver onze véél te hooge post tarieven te kunnéh t emperen door een dergelijke onbeduidende concessie, dan vergist hij zich. Veeleer zal men in het feit, dat eindelijk een bresje in deze verkeers- b'emoeilijking is geschoten, zich aan gespoord gevoelen, om vol te houden in den strijd voor een post- en tele- graaftarief, dat de moeilijkheden in het zakenleven verlicht tot indi rect voordeel 'voor de schatkist in plaats van die zonder dwngeindel nood zaak te verzwaren. Koninginnedag in Indië. Bij het openbaar gehoor, dat de Gou verneur-Generaal van Ned.-Indië, ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin verleende, heeft de voor zitter van deïj Volksraad bij den eco- nomischen en staatkundigen terug blik over het afgeloopen jaar twee be langrijke feiten in 't maatschappelijk leven aangestipt: in de eerste plaats de aankomst van de Nederlandsche vliegers in Ned-Indië en in de tweede plaats de opening van de rechtshooge- school. Hij wees er op, dat Indië ,een bijzon dere gelegenheid heeft aan de Konin gin hulde te betuigen en aanhankelijk heid te bewijzen doormiddel van een huldeblijk uit Indië ter gelegenheid van haar zilveren huwelijksfeest. Ten slotte verzocht hij 'den land voogd de gelukwenschen van den Volksraad aan H.M. over te brengen. Voorts bracht hij de cycloonramp in herinnering. Bij de natuurramp in oos telijk Nederland toonden alle bevol kingsgroepen zich bereid bij te dragon wat een gelukkig verschijnsel is, daar het een bewijs van saamhoorigkeid tusschen Nederland en Indië is. Het leed van Nederland is het leed van In dië; Indië gevoelt met Nederland me de, zooal» Nederland heeft medogs- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 227> Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën^bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. Prof. Mr. Wl Zevenbergen overleden Minister Colijn in de Residentie texvg. Buitenland. De Fransche bankbedlenden hebben det groote meerderheid besloten de staking voort te zetten. Dr. Wirth heeft verklaard, in het Centrum een nieuwe democratische fee weging in het leven te willen roepen. De Engelsche Zeeliedenbond beschul digt de Communisten van het veroor zaken der staking. voeld ter gelegenheid van de ramp in het Wonosobosche. Gelukkig zijn er ook verblijdende feiten hier ondervonden; de groote oor: logsmoeilijkheden behooren tot het verleden; het belangrijkste deel is oeer wonnen. Indië verloor in de malaise-tijd nooil den moed, stelde vertrouwen in de toekomst, hetgeen gerechtvaardigd ge bleken is. Er bestond soms wel een meenings- verscbil aangaande de genomen maat regelen; verschil aangaande de geno men maatregelen;*sommigen wensch- ten een vlugger tempo ter verwezen lijking hunner /idealen, hetgeen sym pathiek was en aanzette tot een snel leren gang in de richting van vooruit gang en ontwikkeling van lan^ en volk, hoewel rekening moest gehouden worden met allerlei en velerlei belan gen, hetgeen weer het tempo ver traagd heeft. Onder de regeering van de Koningin is veel verbeterd. De regeering is overtuigd, dat het de wil is van H. M. te doen wat mogelijk is ten behoeve van de ontwikkeling van Indië én ter bevordering van de beste en gelukkig ste levensvoorwaarden der bevolking. Spr. wees er op, dat een Engelsche geschiedschrijver oordeelde, dat geen Europeesche dynastie zooveel deed ten behoeve van de beschaving en de gewetensvrijheid als het Hollandsche vorstenhuis. Hij wenschte H. M. vele jaren van opperbestuur over Indië toe en dat prinses Juliana moge opgroeien naar het voorbeeld harer moeder. Kaascontrfilestations. Het bestuur van het Kaascointróle- station Zuid-Holland voor volvette kaas heqft aan den wd. directeur- ge neraal van den landbouw bericht, be zwaar te hebben tegen de instelling van een centrale commissie voor de kaascontrölestations. Mocht een der gelijke 'commissie tot stand komen dan behoudt genoemd bestuur zich geheel het recht voor van een nader< beslissing of het zich wel dan nid hij deze contrólecommissie zal aan sluiten. Ken. Ned. Met ex or. Instituut. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in De Bildt publiceert het volgende voor- loopige overzicht van het weer in gustus Gemiddeld over de geheel© maand week de temperatuur weinig van de normaal af; van den 8 tot 10 kwamen maxima boven 25 graden voor. In de derde dekade waren de dagelijksche schommelingen gering. I)e hoeveelheid neerslag, gemiddeld over het geheel e land, bedroeg 59 millimeter tegen 80 normale mand- som. De Bilt had slechts 121 uren mei zonneschijn tegeil 175 uren normaal. Chr. Overheidspersoneel. Het hoofdbestuur van den Ned. Chr. Bond van personeel in publieken dienst heeft besloten geen deel te ne men aan het deze maand te L'uzern te houden congres van het Interna tionaal Chr. Vakverbond, daar deze uitgave niet wel te verdedigen zou rijn in verband met andere bezuini gingen en omdat dit congres onge veer samenvalt met de Chr. Sociale Conferentie te Lunteren, waarheen d.1 bond zijn voorzitter en penningmecs ter heeft afgevaardigd. Opkomst herhalingsoefeningen. Ten aanzien van het uur van op komst onder .de wapenen bij de herhalingsoefeningen heeft de minis ter van oorlog bepaald, dat de dienst

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1