NTEUWE LEIDSCHE COURAINT VAN DNSDAG 1 SEPTEMBER 1925 Uit het Sociale Leven. HET CONFLICT IN DE METAAL NIJVERHEID. Een der Rotterdamschei berichtge vers van het Hdbl. meldt: In de vergadering van leden van den Alg. Ned. Metaalbe/werkersWnd •belioorende tot het personeel van de scheepswerf „Pe nieuwe Waterweg" is met 413 stemmen voor, 166 tegen en 13 blanco, het voorstel van het hoofdbestuur, dat in overweging gaf het werk te hervatten op de vroeger reeds gemelde voorwaarden, aange nomen. In een later gehouden vergadering van leden van den Alg. Bond wer- kende bij de Rotte rdamsche Droogdok maatschappij is bij; acclamatie eenzelf de besluit genomen. Wij vernemen, dat heden, Dinsdag, het werk bij den Nieuwen Waterweg wordt hervat. Op deze werf zal niet onmiddellijk het geheel'e personeel te iwerk gesteld kunnen worden. Deze scheepswerf had in hoofdzaak repara ties onder handen. Na het uitbreken van de staking is het werk naar het buitenland gegaan en tijdens het .con flict heeft de directie geen nieuwe re paratieorders kunnen aannemen, om dat bij inschrijvingen voor scheepsrei- paratie de duur van het karwei een factor is, die veel gewicht in de schaal Jegt. Hoeveel van de 1200 arbeiders die in staking gegaan zijn, heden weer kunnen beginnen is nog niet bekend. (Van de zijde van den Metaalbond is laan de arbeidersorganisaties meege deeld, dat de directie van de Rot terdamsche Droogdokmaatschappij toe zeeging heeft gedaan zooveel moge lijk arbeiders, die bij den Nieuwen [(Waterweg geen werk kunnen beko men, te zullen ahnnemen. Bij de Rot terdamsche Droogdokmaatschappij wordt het werk Woensdag hervat. Alle stakers kunnen daar onmiddellijk aan den arbeid gaan. Uit de drukkerswereld. Negentien leden vani de Federatie der Werkgevers-organisatiën in het Boekdrukkersbédrijf hebben zicb af zonderlijk vereenigd met bet doel, de bindende bepalingen op het minimam (tarief af te schaffen. Zij hebben uit- noodigingen rondgezonden voor een vergadering op Donderdag 3 Septem ber te Utrecht, ten einde gemeenschap pelijke belangen te bespreken en een gedragslijn vast te stellen. Aan voor standers van het bindend tarief zal op deze vergadering geen toegang ver leend Worden. In een opzettelijk voor dit doel ver spreid blad wondt geweldig tegen het prijzen-tarief geageerd. „Deze bepalingen, schrijft de een, hebben van ons, drukkers, door de harde noodzakelijkheid, menschen ge maakt met twee gezichten, leugenaars en veraders, waarvoor velen den neus optrekken. Het ergste vind ik dan ook de schee- ve toestanden die tusschen ons, druk kers, bestaan. We kunnen allen wel zeggen: hoort wel naar m'n woorden, maar ziet niet naar m'n daden, (let ook eens op de districtsvergaderingcn) En hij voegt er aan toe: „Waar wij nu door „den Bond" worden geterro riseerd op een niet langer te dulden wijze daar waar er zulke leelijke din gen om ons heen gebeuren, die beslist worden gesmoord ten bate van dien bond' om toch dit stervende beest maar zoo lang "mogelijk te laten leven, om fde ingenomen posities (beusch geen si necure) te behouden, daar is het nu toch eindelijk plicht van degenen, die dit voelen en weten, hieraan een einde te maken en elkander niet langer te (bedriegen opdat we elkander weer als eerlijke drukkers en kooplieden in Üe oogen kunnen kijken." Het is niet de eerste maal dat ge poogd wordt aan de bindende bepalin gen vde Federatie een einde te ma ken. evenwel zonder resultaat. Prijzen, kosten van levensonderhoud. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft dezer dagen de eerste af levering van den nieuwen jaargang van het periodiek „Prijzen, kosten van levensonderhoud" gepubliceerd. I De werkelijke prijzen van den groot handel betreffen ditmaal de maand Juli 1925. Die prijzen hebben betrek king 'op een groot aantal voedings- en genotmiddelen, chemische produc- i ten, meststoffen, weefstoffen, kleeding metalen, steensoorten, hout en leder (;en andere artikelen. Voorts vindt men de noteeringen van aardappelen en groenten op eenige der voornaamste Veilingen. Onder de opgaven betreffende de werkelijke prijzen in den kleinhandel' trekken vooral die van vier brood- isoorten in alle gemeenten met meër "dan 10.000 inwoners de aandachteven zoo de prijzen van melk, boter en kaas in zestig plaatsen. Belangrijk is Voorts hetoverzicht met de uitvoe rige toelichtende noten van de prijzen van licht-, kook- en muntgas en van electriciteit vóór particulier verbruik in alle gemeenten met meer dan 100PO [inwoners. Wat de kosten van het levenson- jlderhoud betreft, vinden wij in deze aflevering de uitkomsten van de laat- 1 ste desbetreffende onderzoekingen dër gemeentelijke statistische bureaux van Amsterdam en Den Haag terug. Een der tabellen is gewijd aan de prijzen van een dertigtal artikelen in de voornaamste vreemde landen, ter wijl de belangrijkste indexcijfers be treffende binnen- en buitenland ook 'door grafische voorstellingen inbeeld" gebracht zijh. VACANTIEREISJE Ze hadden, vertelt „Ons Schild" er jarenlang over gesproken. Elk 'jaar weer als ide vacantie in zicht kwam, dan begon, eerst mijnbeer heel schuch ter te zinspelen op het mooie van een buitenlandsclie reis en daarna beaam de mevrouw, dat het toch wel aardig zoii zijn zooiets eens te ondernemen. Zij konden zooiets wel ondernemen, want mijnheer sprak Duitsch en Fransch als zijn moedertaal en al ken de mevrouw niet^ dan haar eigen stadstaaltje," mijnheer zou in 'de moei lijkheden voorzien. Maar van al de plannen kwam niets, want al leverde de taal geen moeilijkheden, de porte- monnaie hield ze binnen de landsgren zen en men vergenoegde zich met een dagje naar IJmuiden of naar Artis. De kinderen werden grooter. Mies je, de oudste, was al enkele jaren winkel juffrouw, en Henk, de eenige zoon, was al 2 jaar op de H.B.S. Het buiten- landsche reizen begon meer en meer in trek te komen en het moest dan nu maar eens gebeuren dat de familie 'n reis naar Zwitserland zou ondernemen Toen alles vastgesteld was, genoot men reeds vooruit. Tegen vrienden en kennissen werd alles haarfijn verteld èn mevrouw legde er 'nadruk op, dat zij geheel op zichzelf zouden reizen. Mijnheer kende immers Fransch en waar bet maar even mogelijk was, verzekerde Henk, dat hij. met alle taal moeilijkheden den draak stak Hij ken de ook Fransch. In den trein ging alles goed. Passen enz. waren aardig in orde. Stiekum had papa in „Help uzelf op reis met Fransch" de douanetermen geleerd en het liep alles goed af, hij behoefde slechts „oui" of ,non" te zeggen. Me vrouw glom daarbij al. Aan het laat ste station strubbelde het even. Me vrouw wilde een rijtuig nemen en mijn heer wilde maar gaan loopen naar het liotel. Eerlijk gezegd wist hij niet hoe zich tegen ëen koetsier uit te drukken en in 'de drukte van het planncn-r ken hadden zij vergeten een hotel te bespreken. Mevrouw gaf toe en suk kelde de straat op. Gedienstige pak jesdragers werden afgewezen, 't Werd een zeulen en'sjokken .door de stad cn het begon al aardig donker te worden. Mevrouw werd zeurig en Miesje liet zich ongepaste uitdrukkingen ontglip pen. Eindelijk onder pressié van het lieele gezin vermande papa zicb om, natuurlijk in het Fransch, aan een voorbijganger naar een hotel te vra-r gen. De man, een volbloed Franscli- Zwitser, begreep er niets van, papa vroeg nog eens en weer eens, zoon- Henk vroeg ook, voorbijgangers ble ven staan, papa gesticuleerde, Henk gesticuleerde, de onbekende mijnheer gesticuleerde, alles was beweging, maar niemand begreep er iets van. De omstanders grinnikten, dachten aan een geval van huisuitzettrng wegens huurschuld of zooiets. Eindelijk zuchtte mevrouw, een beetje bits en plat Amsterdamsch „dat spreekt Fransch en Duitsch en kan met zijn beiden nog geen hotel vinden. Waarop dadelijk een Amsterdamsche kellner hen terecht hielp. Voor bet verdere van de reis regelde mevrouw de zaken. GEMENGD NIEUWS. De Engelsche adelstand. Nergens is de adelstand zoo inge wikkeld als in het overigens zoo vrij zinnig denkende Engeland. Tot 'den ïageren adel behooren de baronets, welke titel nog wel1 voor geld is te verkrijgen. Jacobus I riep dezen in het leven en liet zich dien met 1000 pond sterling betalen, wat een ongehoorde som was voor dien tijd. LWje np tegenwoordig een begeerig oog werpt op dien titel, moet minstens het tienvoudige hebben uitgegeven, voor weldadige doeleinden en een krachtigen steun hebben bij de een of andere politieke partij. Want ofschoon de verheffingen in den adelstand tot het initiatief der kroon heieten te be hooren, heeft toch de eerste minister een krachtig woordje mee te spreken. Gevaarlijk spel. Te Made is in een speeltuin een elfjarig jon getje van een schommel gevallen en met schedelbreuk opgenomen. Een strenge winter? Men schrijft aan de „N. R. Crt.":Een be kende bijenhouder te Veendam, die van jongsaf veel studie heeft gemaakt van zijn nijvere bevolking, weet nu reeds met vrij groote zekerheid te ver tellen, dat we een kouden winter te gemoet gaan. Zijn bijen, <35e op de Drentsche heide bezig zijn honing te vergaren, .hebben ook nog tijd den binnenwand van de kotf met een vrij dikke slijmerige laag^ te bedekken. Dit doen ze hii weet' 'dat tyj ervaring uitsluitend als de winter streng wordt. In den nazomer van 1924 dacht de nijvere bevolking er niet aan zoo iets te doen. Zoodra de tijd van het honing-win- nen voorbij] is, zoo verwacht :deiz|e| bijlen vriend, zullen de bijlen, ook al' weer met het oog op de te verwachten koude, de vlieggaten met een scherm bedekken met een toegang van onder' uit de korf. De vlieggaten' zijn dan vooraf gedeeltelijk door de diertjes 'dicht gemetseld. De wind kan dan niet rechtstreeks de korf binnentre den Straatconcert. Aan de ge luiden, die het Londeinscho s'craatcon- ,cert vormen (geraas van mo.toreav ge toeter, geblaas en gehuil van bussen en auto's) zal een nieuw geluid toe gevoegd worden: Er wordt althans overwogen om op de hoeken van straten, waar het ver keer erg druk is, automatische sirenen te plaatsen. Rijdt een auto of wagen over een bepaald punt heen, dan wordt auto matisch een sirene 'in werking gesteld, die moet waarschuwen dat het voer tuig nadert. Men hjoopf té Londen, dat heit er niet van zal komen, en dat méln hét- eerst eens met lichtseinen zal_ probée- ren, zooals in Amerika. Een vrachtunderground. De Londensche bladen bespreken het plan betreffende een nieuw systeem van undergroundspoorwegen, dat in hoofdzaak zal gebruikt worden voor", het vrachtvervoer en de voornaamste stations en markten met elkaar zal ver binden. Hiervan stelt men zich een merk bare ontlasting van het verkeer op de straten voor, daar op deze wijze de langzaam rijdende en derhalve een be lemmering voor het verkeer opleve rende vrachtwagens van de straat zul len verdwijnen. De ontworpen lijnen zullen tezamen 69 mijl lang zijh. De kosten worden .op 32 millioen pond sterling getaxeerd en men verwacht, dat de bouw aan 50.000 werkloozen gedurende drie ja ren arbeid zal verschaffen. G o e d k o. O' p e japonnetjes'. Uit Australië komt het goiede voor beeld, dat ons wil aantoonen, dat men heusch niet schatrijk behoeft te zijn, om smaakvol gekleed te gaan. Een groote maatschappij te Sydney die in 't geheel een goede honderd meisjes secretaressen, typistes' en kantoorbedienden in dienst heeft, schreef voor haar een wedstrijd uit in het maken van goedkoope japon nen. Twee en zestig 'dames deden mee en de prijs werd verdeeld tusschen vijftien, die erin slaagden ieder een dat in Hollandsch' geld omgezet, min- aardig zomertoiletje te vervaardigen 'der dan drie gulden kostte: Dit was de prijs van het duurste van dé vijf tien, het goedkoopste kostte slechts '45 cent. Voor alle vijftien jurken samen was uitgegeven de somma van f25.25. Ongewoon treinincident. Op de spoorlijn LiverpoolHarwich deed zich' Zaterdagavond één onge woon incident voor, waardoor de con tinentale boottrein, die loopt op de boot Harwich naar Hoek van (Hol land, drie uur vertraging ondervond. De trein had Brentwood bétreikt en werd door onveilig signaal opgehou den. Toén het signaal op veilig werd 'gesteld en de machinist de reis wilde hervatten, bleek het noodzakelijk om eerst eenige meters achteruit te rijden. Bij het uitvoeren van de'zé manoeu vre raakten de acHteirste wielen van den wagon, die onmiddellijk ach'tér den tender was gekoppeld, van de rails. Een en ander veroorzaakte 'de groot ste moeilijkheden en groote vertraging in hjet verkeer, daar men gedurende (geruimen tij'd over één enkele lijn rij den moest. Weliswaar bleek het mogelijk om den voortrein, die op de boot Har wichAntwerpen loopt, met weinig vertraging door te laten, maar dé Hoek van Holland-trein ondervond, zooals gemeld, drie uur vörtraging. Het gevolg was, dat gistermorgén vroeg te Hoek van Holland zoowél de Nederlandsche boottrein als de trein voor Berlijn eveneens met aan zienlijke vertraging té kampen had den. Ongel tik of misdaad? De jury, die een onderzoek heeft inge steld naar den dood van het knaapje dat onder de auto van George Elli- otli, den vermaarden middenvoor van Middlesbrough, bijife 20 KJVL is mee gesleept en verbrijzeld, heeft een uit spraak van „dood door ongeval" ge veld. Ellioth moet zich echter tegen een borgstelling van 1000 pond sterling nog ter beschikking van de politie blijven stellen, aangezien een, nader onderzoek moet plaats hebben naar dit inderdaad vreemde feit, dat noch de vier inzittenden, noch iemand an ders op den zeer drukken weg van Stockton naar Middlesbrough het oogenblik van de aanrijding gezien hebben^ Het is niet uitgesloten, dat het kind vermoord is en daarna onder de auto gewrongen om elk spoor van dié mis daad te doen verdwijnen. .Van deze mogelijke misdaad worden echter El lioth noch een zijner medepassagiers verdacht. Het Duitsche vlieg vér keer. De vliegtuigen van de verschillende Duitsche ondernemingen hebben sinds 1 Januari ruim 65.000 reizigers ver voerd. De vliegtuigen van dé Junker-maat- sohappij hebben in deze maand bé- halve een groot aantal reizigers o-m. nog vervoerd schilderijen, glaswerk, paddestoelen, fruit, hoeden, kleeren, machines, kunstbloemen en drie kin derwagens. Sovjetve rtegén ivoordigers verdronken. Twéé Sovjet verte genwoordigers zijn gedurende een storm op een meer nabij New York verdronken. De béide verdronkenen zijn de lei der der afdeeling' voor den handel •ïnet 'Amerika, Sjurgin, en de voor zitter van de Moskousche textieltrust Sjliansky. Cycloon. Een hevige cycloon heeft een groot gedeelte van het Ba naat geteisterd. Boomgaarden, boe,rderije|n en tal rijke gebouwen zijn verwoest. De te legraaf- en telefoonverbindingen zijn verbroken. Twee personen zijn gedood, zestig gewond. De schade is zeier aanzien- lijk. Treinbotsing bij Bazel. 'De sneltrein van Bazel naar Straats burg is Vrijdagavond óm elf uur met een goederentrein in botsing gekomen. De sneltrein kwam juist uit den tunnel bij Bazel te voorschijn en reed met matige snelheid. De schok was niet hevig, de locomotief van dep sneltrein dérailleerde, het voorstuk van den post wagen werd ingedrukt. Ernstige verwondingen kwamen bij] de reizigers niét voor. Een goederen wagen is vernield, vijf andere werden beschadigd. .Vliegtuigenbotsing. Uit Chicago wordt geseind, dat 2 Ameri- kaansche vliegtuigen op 500 voet bo ven het vliegterrein van Mayw'ood met elkaar in botsing zijn gekomen. Beide machines stortten omlaag. Eén der vliegtuigen vloog inbrand 'de twee inzittenden kwamen in de vlammen om. De andere machine, kon veilig lap den. Brutale rooverfiverval. New Yorksche bladen maken melding van een brutaal stukje in het,kleine stadje Heyworth (Illinois) door ban dieten bedreven. Een 12-tal tot de tanden gewapende roovers drong op klaarlichten dag het stadje binnen, voerde eenige aanzien lijke burgers als gijzelaars mee en plunderden onder de oogen der ver schrikte bewoners, dié geen tegenstand waagden te bieden, het plaatsje volkoh men uit Even snel als zij gekomen wareA, verdwenen de bandieten met medene ming van groote geldsommen en tal rijke kostbaarheden. Een achtervolging''der b'öioswichtén bleef vruchteloos. Men vermoedt, dat de roovers zich in een geheimen schuilhoek hebben teruggetrokken. B; er gong el uk. Bij een uit stapje in h^t 'Appenzeller land vielen een jonge man uit St. Gallen en een dame op een glibberig pad van een .hoogte van 13 meter in een bergbeek. De jongeman wks onmiddellijk dood de dame bekwam zware inwendige kWétsuren. Tram op een trein. Te Ham burg is een stadstram op eep trein geloopen wegens een te vroeg veilig zetten van een signaal Verscheidene reizigers werden ge- Vond, van wie er drie in het zieken huis 'werden opgenomen. Twee van- hen konden spoedig weer vertrekken. Verscheidene wagens zijn ontspoord, zoodat het verkeer op deze lijnen is gestremd. ONTDEKKING OP SPITSBERGEN. Mr. Dr. J. C. Overvoorde, voorzitter van de afdeeling A der Rijkscommis sie voor Monumentenzorg, heeft tij dens zijn reis met het s.s. „Tjerimai" van dén Rotterdamschen Lloyd in Au gustus op Spitsbergen een belangrijke ontdekking gedaan. Het Haagsch. Ane- takantoor verneemt daaromtrent bet volgende: Dr. J. C. Overvoorde bezocht met ms vrouw Overvoorde, den administra teur van de „Tjerimai" en zes passa giers van het schip eerst Smeerenburg en daarna Doodemanseiland. Op dit eiland werden eenige open graven met deelen van een geraamte aangetroffen, zeevogels hadden hier hun nesten ge bouwd. Bij verdere nasporingen wer den nog meer graven, deels intact, deels open, gevonden. Van enkele dood kisten van vurenhout waren de zij planken en de deksels nog gaaf. Hét geheele eiland bleek ten slotte ééne groote graftombe. De verspreid liggen de beenderen werden in een graf ver zameld, waarna dit met steenen (de, eenig mogejijke bedekking op dit ei land) werd toegedekt. In Gravespoint, dat daarna werd be zocht, vond men een regelmatig aan gelegd kerkhof met p.l.m 180 graven, waartusschen voetpaden. De meeste graven waren geheel intact: een paar verspreid liggende plankjes metop schriften in de Hollandsche taal warm den gevonden. Eenige daarvan werden medegenomen en afgegeven aan het Museum te Rotterdam, w.or een yan Pieter Calf, van Landsmeer, oud 19 jaar, terwijl op enkele de heer Over voorde voorloopig in verband met on derzoek en plannen beslag legde. De zee bleek deze begraafplaats te ondermijnen, enkele graven waren naar beneden gestort. In de onmiddel lijke, nabijheid van een kist trof men o.a. een baadje en een muts aan, welke overeenkomen met de matrozenklee- ding uit het laatst van de 18e eeuw. Ook dit werd afgegeven aan het Mu seum te Rotterdam. Op de terugreis werd met dq „Tjeri mai naar de Magdalena-baai gevaren waar op een landtong 'n begraafplaats was. Volgens overlevering zouden hier de graven zich bevinden van hen, die gesneuveld waren bij een gevecht tus schen Nederlanldsche en Engelsche walvischvaarders. Wegens tijdgebrek kon van een be zoek aan land om de juistheid van de ze berichten na te gaan niets kom »n. Naar aan het Haagsche Aneta-kan- toor ter oore kwam, zullen pogingen in het werk gesteld worden, om van de Regeering te verkrijgen, dat al deze overblijfselen worden bijeengebracht onder een gedenkteeken. Dr. Overvoorde schrijft in verband hiermede nog aan de N. R. Crt.: Het vroeger aanwezig zijn der gra- vén op het_eiland was mij uit de lite ratuur bekend, doch tegenover de ver melding hiervan in vrij recente wer ken stond de mij bij herhaling' gege ven verklaring'van een der bij het be zoek van de Friesland in 1906 aanwe zige personen, dat er niets moer te vinden was, en de bevestiging hiervan door den Noorschen ijs'oods. Het was dus in de eerste plaats van belang om uit te maken, of de graven er nog wa ren, en in welken toestand die ver keerden. Het hiervan door 'Aneta gegeven overzicht is in hoofdzaak juist en geeft mij voorloopig geen aanleiding om hierop thans nader in te gaan. De ver dere resultaten van het voorloopig on derzoek zijn niet zonder helang, al is het eerste telegram ook zeer overdré ven. Dit telegram is echter zonder mijn goedkeuring verzonden, zoodat ik hierover alle verantwoordelijkheid moet afwijzen, 'ik hoop op het onder werp zelf nader terug te komen, zoo dra ik gelegenheid heb gehad om in zage te nemen van de voornaamste li teratuur. KERKKLOKKEN. Het gebruik van kerkklokken dagtee- - kent reeds vanuit de 7de of 8ste eeuw. Haar voornaamste bestemming was geen andere, daln het begin der godsdienst oefening aan te k'olndigera. Niet lang na haar instelling ontstond ook de gewoon te de klokken te doopen, welk' gebruik evenwel door Karei den Groote, bij ver ordening in 789 is verboden geworden, en door paus Johannes XIII (965972) weder schijnt te zijii ingevoerd. Klokken van gipjote afmeting werden vervaardigd, nadat men nevens kerkge bouwen hooge torens begon te bouwen en deze aan het gebruik' van klokken dienstbaar te maken. Tot de oudste en merkwaardigste to rens behooren ö.a. die, welke naast d)e in 'de 11'de eeuw gebouwde Domkerk te Pisa zich' bevindt, en welks spits 12 voet Overhelt. Deze toren is geheel ,u!t mar mer, in ronden vórm opgetrokken en van 7 gangen voorzien. Dan heeft men 'de Munstertoren te Straatsburg, gebouwd tus schen 1277 en 1365, welks .spits 142 M, hoog is en, langs 725 trappen wordt bé- reikt; de Domtoren te Utrecht in 1321 gebouwd en aan welks bouw 60 jaren is gearbeid; de Stephanustoren te ,Wee- nen; de St. Marcustoren te .Venetië, die geen opgang van binnen heeft, maar. bui tenom' beklommen moet worden. GrojOite en beroemde, klokken zijn inzon derheid die 'der St. Iwanskerk te Moskou, welke 7000 K.G'. zWaar is; ,die van de Munsterkerk te Straatsburg, welke 10.000 K.G.; van de Elisabethskerk te Breslau, die 11.000 "K.G. en die van de Hofkerk te Berlijn, welk'e 14.000 K.G. weegt. De klok van- de Stephanuskerk te .Weenen, in 1711 uit Turksch geschut gegoten, is 18.000 K.G. zwaar; 12 man' zijn noOdig om den klepel in beweging te brengen. Midden in de stad Moskou, binnen het terrein van het vroegere paleis ,van den Gzaar, ligt in een gracht de bekende klok welke in het begin der 18de eeuw; gegoten is. Zij bestaat uit een helderwit mengsel van metaal, waaronder naar men ver moedt veel zilver en goud zich moet bevinden. Nimmer werd zij in, een toren opgehangen of diende zij tot kerkelijk gebruik. Haar gewicht wordt geschat- pp 215.000 K.G. Onder de Russen is deze klok een voorwerp van bijzonderen eer bied. In de Roomsche kerk is de klokken doop in gebruik. Deze geschiedt door den bisschop, door besprenging met zout wa-, ter en zalving met gewijde oliën. Het gewone doopformulier wordt daarbij Uit gesproken, de klok ontvangt- den eeni of anderen naam, terwijl gezongen wordt het kerklied ..Miserere" en Psalm 28.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6