CHRISTELIJK DAGBLADvoor LEIDEN EN OMSTREKEN 6e JAARGANG VRTJDAG 28 AUGUSTUS 1925' NUMMER 1603 AB ONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week .......f 0.19 Franco per post per kwartaal f Z90 liiit nummer beslaat uil TWEE ËSaüeo. BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per re^r'. 221/, cent Ingezonden Mededeelingen, c* tarieL Bij contract, belangrijke lie. Kleine advertentiën bij voorui: .taling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. EERSTE BLAD. Rekenkamer en Departementen. Het verslag van de Algemeene Re kenkamer is bijna altijd interressant, omdat er uit blijkt hoe lichtvaardig, ondanks alle bezuihigingspogingen nog vaak met 's lands gelden wordt omgesprongen, maar ook, hoe uitne mend de Departementen de kunst ver staan om de lastige en alles naplui zende rekenkamer, met een kluitje .in het riet te sturen. Een paar staaltjes laten wij hier volgen. Een beambte hij het tijdelijk Rijks opvoedingsgesticht te Leeuwarden werd bij beschikking van 29 Juli 1924 op 1 Augustus van dat jaar overge plaatst naar Avereest en bij een an dere beschikking van denzelfden 4,c¥? met ingang van 1 September 1924 ont slagen. Toen de ambtenaar te Avereest ar riveerde bleek men hem daar niet noodig te hebben. Dit grapje kostte aan het Rijk aan onnoodige verhuis kosten een bedrag van f 188.95. Uit andere mededeelingen blijkt dat het hoofd van het onderwijs aan het gesticht te Leeuwarden pas 8 maan den nadat zijn betrekking was opge heven, werd ontslagen. Een ander staaltje: In 1915 werd de verbouw van het Provinciaal Gouver nementshuis te Arnhem begroot op T195.Ó00 in welk bedrag f40.000 voor meubileering was begrepen. In 1917 tverd de raming verhoogd tot f380 000. En in 1924 bleek dat de werkelijke kos ten hadden bedrageh f840.000, behalve nog de salarissen van het personeel van den Rijksgebouwendienst en an dere nog niet bekende uitgaven. De Rekenkamer doet wat zij kan om dergelijke verkwisting tgen te gaan, of voor de toekomst te voorkomen, maar dat de departementen daarbij soms weinig medewerking verleenen kan blijken uit het volgende: Bij Koninklijk besluit van 19 Juni 1922 no. 136 werd aan een vereeniging voor duurzame verzorging van min derjarigen een nooduitkeering van f 121.500 toegekend. Een der voorwaar den voor deze uitkeering was, dat de vereeniging van het gebruik der gel den verantwoording moest doen aan het Departement van Justitie, door binnen 10 dagen na afloop van elk ka lenderkwartaal, voor het eerst vóór 10 Juli 1922, een nauwkeurig over zicht van den stand harer loopende be grooting in te zenden, belegd nTet de betrokken quitanties en eventueel an dere justificatoire bescheiden. Bij schrijven van 17 Mei 1923 ver zocht de Kamer den Minister van Jus titie de aan zijn Departement inge diende overzichten met bescheiden te/ inzagete mogen ontvangen, alsmede te zijner tijd de nog volgende verantwoordingen. In September d.a.v. alsmede in Janu ari, April en Juli 1924, herinnerde de Kamer er den'Minister aan, dat haar schrijven nog- steeds onbeantwoord was gebleven. Toen op het laatst van October d.a.v. nog geen antwoord was inge komen, wendde de Kamer zich met 'n persoonlijk schrijven tot den Minister met het verzoek haar zoo spoedig mo gelijk de verlangde gegevens te ver schaffen. Zij vestigde er tevens diens aandacht op, dat in den laatsten tijd een zeer late beantwoording harer brie ven soms eerst, nadat eenige ma len op antwoord was aangedrongen meer en meer regel werd. Voorname lijk was dit het geval, wanneer de briefwisseling liep over aangelegen- üen, welke een bepaalde afdeeling van het Departement betroffen. Echter gin genook andere afdeelingen in deze niet vrij uit. Met verwijzing naar een briefwis seling over eene soortgelijke vertra ging in de beantwoording harer brie ven, verzocht* de Kamer den Minister te bevorderen, dat voor het vervolg gevraagde inlichtingen zoo tijdig mo gelijk werden verstrekt. De Kamer ontving eerst bij brief van 1 December 1924 antwoord op haar schrijven. Dit kwam hierop neer dat de verlangde gegevens nog niet konden worden verstrekt, omdat ten aanzien van eene tot de betrokken ver eeniging behoorende kinderstichting bijzondere maatregelen hadden moe ten worden getroffen, waaromtrent spoedig, nadat de ontbrekende gege vens bij het Departement waren ont vangen, nader bericht zou worden ge zonden. Op 29 Mei 1925 werden eindelijk" de verlangde inlichtingen verkregen. Maar nu moet men lezen boe een zoo schandelijke trage beantwoording vanwege het Departement wordt goe& gepraat. Het betrof hier geen slordigheid of wat dan ook, maar alleen de groote zorg voor de geldelijke belangen van het Rijk gaf hier den doorslag, als blijkt uit de volgend© mededeeling: „Wat betrof de vertraging in de be antwoording van der Kamer brieven, deze was volgens den Minister meest al veroorzaakt, doordat dienstreizen, noodig voor het verkrijgen van inlich tingen of het houden van besprekin gen, in 's Rijks geldelijk belang waren uitgesteld in verband met het voorne men, om te gelijker tijd ook andere zaken te bespreken." 'tZou zijn om te schateren over een zoo kostelijke mop, als het niet zoo in- droevig was. Want wat geeft alle bezuiniging op de salarissen of wat dan ook, als aan de Departementen een dergelijke geest heerscht? Mogen de nieuwe excellenties in staat blijken te regeeren, niet al leen in het geven van wetten en he sluiten, maar vooral ook in liet nemen van die maatregelen waardoor de zoo kostbare ambtelijke sleur gebroken wordt. STADSNIEUWS. DE STORMRAMP. Bij den Penningmeester van het Stormramp-Comité zijn weder de vol gende giften ingekomen: P. A. H. f10, Mej. F. H. H. f250, J. S. uit Katwijk f10, N. N. f10, Mr. E. C. W. f 25, Prof. W. E. f 5, G. W. Z. f 5, familie v. d. H. Stompwijk f10, J. H. f 10. G. te B. f2.50, D .f5. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den heer F Muys van de Moer, Plantsoen 40, Gi ronummer 57471. Door ons werd nog ontvangen voor de slachtoffers van de stormramp van den heer K. f2, van de bezoekers van het Mii Tehuis aan den Morsch- weg f5 en van A. L. fl. Aandeelhoudersvergadering N.LC. Gisteravond had onder leiding van den heer W. Warnaar te Sassenheim de jaarlijksche vergadering plaats van aandeelhouders van de N.V. Nieuwe Leidsche Courant. Na opening en lezing der notulen bracht de directeur verslag uit van den toestand over het boekjaar 1924. De hierna aan de orde gestelde Ba lans- Winst- en Verliesrekening over 1924 werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Tot commissaris werd herkozen de heer W. Warnaar en gekozen in de va cature Kralt de heer A. Vjarnaar J.Jz. te Sassenheim. Een voorstel tot statutenwijziging kon niet in stemming komen, omdat het daarvoor benoodigde vertegen woordigende kapitaal van aandeelhou ders niet aanwezig was. Nadat de voorzitter de aanwezige heeren had dank gezegd voor hunne belangstelling, werd de vergadering gesloten, nadat de heer Koekkoek was voorgegaan in dankzegging. Zilveren jubileum. De afdeeling Leiden van den Alg. Bond van politiepersoneel in Neder land hoopt 16 September a.s. haar 25- jarig bestaan te herdenken. Het voornemen bestaat om dit feit feestelijk te herdenken met een uit voering, des avonds in de Graanbeurs. waarvan het programma nader zal worden bekend gemaakt. Des morgens echter zal de jubilee- rende afdeeling, begeleid door het Leidsch politie-muziekkorps, van den trein worden gehaaid. Te 11.15 zal aan het Station de opstelling plaats vin den, waarna om 12 uur het bestuur door den burgemeester ten stadhuize zal worden ontvangen. Na afloop hiervan wordt een omme gang met muziek gehouden via Bree- straat, Rapenburg, Kort Rapenburg, Prinsessekade, Haarlemmerstraat, Donkersteeg, Hoogstraat, Vischmarkt en Burgsteeg, waarna in de Graan beurs ontbonden wordt. Hoogheemraadschap van Rijnland. In de Vereenigde Vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland op 26 Augustus j.l. te Leiden gehou den, heeft de Dijkgraaf den op 19 Juni j.l overleden hoogheemraad J. Suid- - geest herdacht. In die vergadering is verder, in ver band met de gewijzigde Pensioenwat 1922 besloten, het verhaal van bijdra gen vuor inkoop voor pensioen van een vierde te verruimen tot de helft der inkoopsommen en het verhaal van bijdragen voor eigen pensioen voor die ambtenaren, op wie tot dusver 1 pet. werd verhaald, te brengen op 1.5 pet. De pensioenverordening werd gewij zigd gelijk de gewijzigde wet voor schrijft. „Zang zij onze Leus." De welbekende Chr. Gem. Zangver. Zang zij onze leus", directeur de heer A. Teljeur Jr. behaalde op het Natio naal Concours te de Lier in de 2de afd. een lsten prijs met 348 punten, het hoogst aantal punten van de beide concoursdagen. De jury bestond uit de de heeren Verhallen, de Boer en Vran- ken. i Een jubilenm. Op 27 September a.s. zal h'et 30 jaar geleden zijn dat de Ring „Leiden en O." van den Ned. Bond van J. V. op Geref. grondslag werd opgericht. Naar men ons mededeelt ligt het in de bedoeling dit feit te herdenken in een feestvergadering, welke in het be gin van October staat te worden ge houden en voor de voorbereiding waar van zich bereids een (commissie heeft gevormd. Tot den Ring, die gedurende den tijd van haar bestaan wegens uitbrei ding van het getal der in deze omge ving bestaande Jongelingsvereenigin- gen op G.G. meermalen moest worden gesplitst, behooren thans 2 Leidsche 2 Oegstgeester vereenigingen (Dorp en H. Morsch) en de vereenigingen te Voorschoten en te Wassenaar. Hij wordt begrensd door de ringen „Sassenheim" „Koudekerk" en „Rijns burg." Postkantoor. Op 31 Augustus a.s. worden 't post kantore alhier en het bijkantoor Hee rengracht te twee uur n.m. voor he: publiek gesloten. Busrechthouders kunnen hun corres pondentie ten kantore afhalen tot 7.30 n.m. (ingang door de poort a. d. Bloem markt). Er vinden twee briefpos tbc stellin gen plaats te 7 uur v.m. en 6 uur n.m. alsmede een pakketpostbestelling te 9.30 Vm. De bijbussen worden gelicht om 7.50 v.m. 11 v.m. en 7.20 nm. Invordering van quitantiën blijft dien dag achterwege. Chr. Militair Tehuis. Een bezoeker schrijft ons: Het Tehuisleven kenmerkte zich in den laatsten tijd door een druk bezoek. Reden hiervan was dat na een af wezigheid van ruim twee jaren de be reden troepen onder de wapens waren geroepen voor herhalingsoefeningen De oude kennismaking met het Te huis was weer spoedig hernieuwd. En nu de tijd weer bijna verstreken was, werd door het Bestuur een afscheids avond georganiseerd. Hierbij verleen de het muziekgezelschap „Onderling genoegen" zijn. gewaardeerde mede werking. De keur van muziek, die men ons deed genieten, maakte, dat ook onder de bezoekers van het Tehuis onder ling genoegen was. Deze avond ken merkte zich dan door een druk bezoek. Dat op dezen genotvollen avond ook gedacht werd aan hetgeen om ons heen gebeurde bleek wel toen 'n voor stel inkwam om de ramp van Borculo niet te vergeten. Spoedig werd dan ook door een der bezoekers een rond gang gehouden, welke een bedrag van f5 opbracht. De avond was voorbij voor dat men het wist. Dankbare woor den werden gesproken door een der bezoekers over wat het Tehuis V. Mi litairen in Leiden voor allen is ge weest, maar ook nu weer is. De huis vader eindigde met dankzegging dezen onvergetelijken avond. Het militair hospitaal. Naar de N. R. Crt. weet te mei den. zijn er onderhandelingen gaande tusschen het gemeenteebstuur en hët rijk, ten einde de beschikking te ver krijgen over den tuin van het voor malige militair hospitaal aan den |Morschweg, met het doel dezen tuin voor plantsoen te bestemmen. Onbewoonbaar verklaarde woningen. B. en ,\V. schrijven aan den raad, dat ingevolge een vroeger raadsbe sluit 131 onbewoonbaai verklaarde wo ningen moeten zijn ontruimd. Het is echter den bewoners daarvan niet ge lukt een andere woning te vinden, wes halve B. en' iWj. voorstellen den ont- ruimingstermijn te verlengen tot 3 Maart 1926. In verband hiermee zeggen B. en TV. dat zij zoo spoedig mogelijk met oorstellen zullen komen tot het bou wen van een aantal woningen, speciaal bestemd voor bewoners van onbewoon baar verklaarde woningen. Gisteravond om 8 uur is een be gin van brand ontstaan in het perceel Rijn- en Schiekade, bewoond door de familie de H. en wel tijdens het ver pakken van eenige artikelen in een kist, waarbij gebruik werd gemaakt an houtwol. Door spoedig ingrijpen werd uitbrei ding van het vuur voorkomen en bleef ook de schalde tot enkele dingen be perkt. Op den spoorwegovergang aan den Rijnsburgerweg werd gistermid dag even over drieën Mej. N. die daar te voet passeerde aangereden door 'n luxe auto, bestuurd door den heer R. uit Rotterdam. De bestuurder had op dat oogenblik al zijn aandacht noodig voor de af- sluitboomen, die juist naar omlaag gingen. Hij merkte zoodoende de voet gangster niet op, die niet rechts van den weg liep. De juffrouw bekwam enkele schram men aan gelaat en handen en .werd door den Eerste Hulpdienst verbonden BINNENLAND. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Dr. A. A. Overwater, arts te Leiden, is plotseling overleden. Buitenland. Caillaux is gisteren te Parijs terug gekeerd. De Dnitsche regeering heeft beslui ten genomen ter bestrijding van de duurte. Het Duitsche antwoord op de jong ste Fransche nota betreffende hef Vei ligheidspact is gisteren overhandigd. De dreigende economische conflicten in Duitschland. Rijksambtenaarspensioenen. Een ambtenaar aan een der Depar tementen vestigt er onze aandacht op, dat bet gisteren onder bovenstaand hoofdje geplaatst bericht niet juist is. in zooverre dat het zenden van de be wuste verklaring geen nadeel voor be langhebbende oplevert. Van 1 September a.s. af, zou hij toch" van zijn boogeren pensioengrondslag 85 pet. pensioenbijdrage moeten beta len, welke bijdrage voor dien tijd van zijne wedde werd berekend ook al had hij een hoogeren grondslag. Wan neer men nu op het tijdstip van pen sionneer ing van den hoogeren pensi oensgrondslag geen voordeel blijkt te hebben (hetgeen in den regel het ge val is, vooral bij jongere ambtenaren) dan zou men al dien tijd zijn meerdere pensioenkorting voor niet hebben be taald. Wij plaatsen gaarne deze rectificatie en dringen er bij belanghebbenden op aan, alvorens over bet al of niet in dienen der bewuste verklaring te be slissen, eerst bet advies van een vol komen ter zake kundige in te winnen. De onwettige militieloting. Bij de loting voor den dienstplicht, die 10 dezer ten raadhuize te Gorkum plaats had, waren, zooals men zich zal herinneren, 68 lot el ingen,-terwijl er, nadat de 67e een lot genomen had, er geen nummer meer in de kom was. De laatste loteling moest zich, zonder een lot getrokken te hebben, tevreden stel len, doch eenigen tijd later werd hij op de secretarie ontboden en werd hem no. 16 ter hand gesteld. (Dit lot was zooals men vernam bij het vullen van de kom er buiten geraakt. Met dit lage nummer was de lote ling niet ingenomen en protesteerde, maar men zeilde hem dat hij op dit nummer was ingeschreven. Behalve deze loteling protesteerden nog 41 lotelingen, waarbij zelfs met booge nummers, met een bezwaar schrift aan bet departement van Jus titie en aan den burgemeester. Jnstitie heeft echter het bezwaar schrift aan het departement van Oor log overgegeven. Dit incident heeft het zeldzaam voor komende gevolg, dat een herloting zal plaats hebben, want thans heeft de commissaris der koningin een vernieti ging van de loting bepaald. Woninghuren. Naar De Gids, het orgaan, van het Christelijk Vakverbond, mededeelt, heeft het algemeen bestuur naar aan leiding van een uitgebracht.en goed gekeurd rapport inzake woninghuren. besloten: le. bij de regeering aan te dringen, dat zij den rentevoet der nieuw te ver strekken voorschotten verlaagt van pet. op ten hoogste 5 pet. en de rente voor de reeds verleende voorschotten eveneens op ten hoogste 5 pet. be paalt; 2e. de regeering te verzoeken, om den steun in den vorm van bijslag op de huur, voor zoover 'dit als gevolg van crisis-omstandigheden noodzakelijk is, te doen voortduren; 3e. bij de regeering aan te dringen om te bevorderen dat voor de met rijksvoorschot gebouwde arbeiderswo ningen de buren zoodanig worden ver laagd, dat in het algemeen geen hoo- gere buur verschuldigd is dan een be drag gelijk aan 1/6 a 1/7 van het ge middelde inkomen der arbeiders; 4e. de regeering mede te deelen, dat het onder 3e. gewenschte is te berei ken door d© boekwaarde der woningen door afschrijving te verminderen tot bet peil der tegen-woordige waarde, door taxatie te bepalen, en den rente voet der blijvende voorschotten tot een normaal peil terug te brengen, en de lasten daaruit voortvloeiende tot 75 pet. ten laste van 's rijks schatkist te brengen en 25 pet. ten laste der betref fende gemeenten; 5e. den gemeenten te verzoeken, zoo wel voor haar eigen woningen als voor die der vereeniging te willen medewer ken tot een algemeene huurverlaging tot het peil onder 3e genoemd; 6e. de betreffende gemeenten uit te noodigen, in verband met de algemee ne daling van den rentevoet en de prijs daling in bet algemeen, de beide grond slagen der reeds vastgestelde en even tueel nog vast te stellen erfpachtca nons te herzien en zoodanig te regelen dat zij met een normalen grondprijs en rentevoet overeenkomen, alsmeue tot verlaging van de tarieven en hei- fingen over te gaan, welke zoowel op den bouw der woningen als op de ex ploitatie ervan een nadeeligen invloed hebben. Chr. verzorging zenuwlijders. De vereeniging tot Christelijke verzor- ii.g van Zenuwlijders in Nederland, zal haar algemeene vergadering houden op Donderdag io Sept. a.s. te Utrecht, onder presidium van Prof. Dr. H. Vis- scher, lid van de Tweede Kamer. 's Morgens zal de huishoudelijke ver gadering [gfehouden worden, terwijl des middags op feestelijke wijze het 25-ja- rig bestaan der vereeniging zal .worden gevierd. Holland-Veluwe-Lijn. Uit Harderwijk wordt gemeld, dat de werkzaamheden, verbonden aan het slaan van een vaargeul door het Harde, be ëindigd zijn. De toegang tot de haven staat nu open voor veel grooter sche pen, dan tot dusver het geval was. In verband met de totstandkoming van den beteren waterweg, is te Harderwijk opgericht een naamlooze vennootschap, met het doel een dagelijksche stoombooi- dienst op Amsterdam, de Holland-Ve- luwe-lijn in het leven te roepen. Het benoodigde kapitaal is reeds zoo goed (arts geheel geplaatst. De steunverleening. Deze rdagen wilde een bekend indu strieel met zijn auto Borculo binnenrij den. Men weet, dat dit nu niet meer altijd zoo gemakkelijk gaat en dat de maré- chaussée touristen aanhoudt. Ook" dit maal werd de auto tegengehouden. De bezoeker legde ;ich onmiddellijk bij het verbal neer, doch vroeg om een collectant, daar hij een gift wenschte af te dragen. De öonectant kwam al gauw- en de bezoeker zei: Hier is f 500. En heir i§. f 500 van. mijn vrouw. En bier is f 500 van mijn dochterEn hier iaf^QQ

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1