CHRISTELIJK DAGBLADvoor LEIDEN EN OMSTREKEN 6e JAARGANG NUMMER tÖOa AB ONNEMENTSPRIJS In Leiden en bniien Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2*90 BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone adrertentiën per regel 22L/% cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tutif, Bij contract, belangrijke redactie. KIefiie advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, lijks geplaatst ad 40 cent. bn Miner bestaat uit ïWEü Bladen. EERSTE BLAD. Handenarbeid. Naar aanleiding van de ramp te Bor culo zingt de onderwijs-redacteur van het Hdbld den lof van den handenar beid, waarvan de beteekenis te weinig wordt ingezien. „Misschien, zoo schrijft hij, zou het goed zijn, als men zoo langzamerhand begon in te zien, 'dat de practijkwaarde van diploma's vermindert met het aan tal diplomabezitters en dat goede hand werkslieden meer kans op slagen heb ben dan „diplomisten." Hoe groot de waardeering voor vlot te handwerkers is, blijkt wel uit den lof waarmee de dagbladen schrijven over hen, die in Borculo orde scheppen en beginnen op te bouwen. Men zal thans wel leeren, dat één werkelijk goede handarbeider meer kan beteekenen dan een dozijn men- schen met een diploma. En als men dat goed inziet, dan zal de vraag n?yir diploma's en de overproductie wel be ginnen te luwen." De Nederl., die het met deze beschou schouwingen wel eens is, voegt daar aan toe: Hoeveel rampen zouden er niet noo- dig zijn, om 't zoover te krijgen, dat handenarbeid weer in eere kwam bij de menschen. Dat het zoo anders is, is niet steeds de schuld van de arbeiders zelf, ver schillende omstandigheden zijn daarop van invloed geweest en een sociaal-eco- noom zou daar wel een boek over kun nen schrijven misschien, zoovele fac toren zijn er. Maar zeker is het, dat de handenarbeid bij een groot deel der ar beiders zelf in de verachting ligten dat zij er de voorkeur aan geven van de hoofden hunner kinderen pakhui zen van halve of kwart-geleerderigheid te laten maken, welke geleerderigheid dan vaak geen „courant goed" blijkt te zijn. En voor tal van roode arbeiders is die handenarbeid zoo veracht, dat zij met instemming luisteren naar een monstruociteit als deze: elk uur langer werk wordt ons ontstolen aan ons le ven. De vraag of wij zullen leven-^of dood zijn, hebben wij en wij alleen te beslissen." Zoo sprak de leider van het N.V.V. voor eenigen tijd op een arbeiderscon gres. M.a.w. werken is geen leven. En wij moeten nog in zekeren zin erken nen, dat het juist is Want deze zelfde man heeft verleden jaar als parool uitgegeven: onrust en ontevredenheid te zaaien in werkplaats en fabriek. Welnu, ontevredenheid schappen, on vrede scheppen is de vreugde van den arbeid ontrooven. En de man, die in zulk een atmos feer leeft," kan dan ook o.i. arbeid niet. anders zien dan als: niet-leven? V Wat de Nederl. hier opmerkt is volkomen juist. Dat de handenarbeid in miscrediet is geraakt en dat het lied van den ar beid zoo weinig wordt gehoord, is voor een niet gering deel een gevolg daarvan, dat men den arbeiders heeft geleerd den arbeid niet meer te zien als een zegen van God, maar als een vloek die men moet trachten te ont- loope; Maar hier werken ook andere fac toren. Het karakter van den arbeid is ge heel gewijzigd! De arbeider is in verreweg de meeste gevallen niet meer een kunstenaar, di# een werkstuk maakt, waarin hij zijn ziel kan leggen, maar hij is geworden, zooal niet een verlengstuk van de ma chine, dan toch iemand die van de ma chine geheel afhankelijk is. Wat er vroeger voor den gezel een kans om het tot meester te brengen, door de moderne productiewijze is die kans vrijwel verkeken. Dat is echter niet alles. De arbeidersvoorwaarden zijn menig maal van dien aard, dat er bij de ou ders de zeer gerechtvaardigde wensch is. bunhen kinderen het zelf doorwor stelde leed te besparen, ze zoo moge- bik een stapje hooger te brengen op de maatschappelijke ladder, wat vol gons de thans geldende theorieën al lee^ mogelijk is, indien de noodige di- ftloma'e worden behaald. Voegt men hierbij nog het droeve feit dat de wei&loosheid onder hen, die een handwerk beoefenen zeker niet minder groot is dan onder de di ploma-bezitters, dan is het wel duide lijk dat de weinige waardeering van het handwerk zooal niet goed te keu ren, dan toch zeer verklaarbaar is. Een oplossing van dit netelige vraag stuk is dan ook niet gemakkelijk te geven. Wé zouden zeggen: er is maar eene oplossing, n.l. deze dat wordt ingezien de beteekenis van het diepzinnige woord: Zoekt eerst 't Koninkrijk Gods en zijne gerechtigheid of zooals ande ren vertalen, zoekt eerst het Koning schap Gods. Als vanuit dat oogpunt de arbeid wordt gezien en als in overeenstem ming daarmee de arbeidsverhoudingen worden bepaald, dan is er weer de kans dat er komt waardeering van en liefde tot den handenarbeid. Dan kan ook de handenarbeid weer worden gezien als een zegen. Dan kan weer worden beleefd de vreugde, ook van den handenarbeid. ,1 V Oegstgeest vooruit. Het voorheen stille en weinig beken de dorpje Oegstgeest heeft de laatste jaren een sterke verandering onder gaan. In betrekkelijk korten tijd is bet geJ worden tot een yvelvarend dox-p, dat als woonplaats zeer gezocht is en dat door zijne ligging in de onmiddellijke nabij heid van Leiden de voordeelen van het dorps- en van het stadsleven kan com bineeren. Met de vermeerdering van do bevol king heeft- hoe kan het ook anders de uitbreiding van den winkelstand gelijke tred gehouden.. En dat de Oegstgeester winkeliers met hun tijd meegaan blijkt niet alleen uit de wijze waarop door hen de zaken worden aangepakt, maar ook uit de organisatie van de winkelweek, die he den werd geopend. Men wil Oegstgeest vooruit brengen, niet alleen door het tot een ideaal woonplaats te maken, maar ook door het scheppen van een winkels.tancT, die aan alle te stellen eischen kan voldoen. Vandaag wordt de Oegstgeester win kelweek'geopend. en zal men zich een beeld kunnen vormen van het kennen en kunnen van de Oegstgeester win keliers. Aan de wakkere organisators van deze winkelweek onze hartelijke geluk wenschen met het aanvankelijke suc ces. Moge de uitkomst aan de bedoelin gen beantwoorden en onder Gods zegen ook dit pogen meewerken om Oegst geest vooruit te brengen. STADSNIEUWS. DE STORMRAMP. Bij den Penningmeester van het Stormramp-Comité zijn weder de vol gende giften ingekomen: H. F. f 10, A. G. B. f350, D. uit Roe- lofarendsveen f10, S. J. 1. P. f25, Be woners de Wetstraat f 8.75, K. en V. f2, Drie October Vereen, f100, J. Phi M. f 7.50, Prof. Dr. J. H. Z. f 50' Fabr. van Suikerw. v.h Gebr. P. f 25, Collecte Val kenburg (Z.-H.) f207.76. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den heer F Muys van de Moer, Plantsoen 40, Gi ronummer 57471. Gemeenteraad. De KaaJd dezer gemeente zal a.s. Dins dag des namiddags te twee uur vergade ren. De punten i tot en met 17 hebben betrekking qp benoemingen hoofdzakelijk in verband met de periodieke aftreding van leden van diverse commissiën. Vervolgens komt aan de orde: 18. Benoeming van een' lid van het Bestuur der vereeniging tot Bevordering van den bouw van Werkmanswoningen. 20 7, 19. Voorstel inzake de openbare ver huring van daarvoor in aanmerking ko mende eigendommen der gemeente. 209 20. Voorstel inzake het verkenen van een voorschot opde vergoeding, bedoeld in art. 101, 9e lid, der Lager Onderwijsi- wet 1920, aan een tweetal besturen van bijzondere scholen. 212 21. Voorstel tot verlenging van den termijn van ontruiming van verschillende onbewoonbaar verklaarde woningen, 210 22. Voorstel: a. tot verkoöop aan de Woningbouw- vereeniging „Ons Belang" van een ter rein gelegen ten Noorden van den Mare- singel. Sectie N* Nis 134, 135 eI* .*3&? b. tot het aanvragen en aanvaarden van een voorschot uit 's Rijks kas in erband met de uitvoering van een pian der sub a genoemde vereeniging tot den bouw van 33 beneden- en 36 bovenwonin gen en 3 winkelwoningen c. tot het verstrekken aan de sub a genoemde vereeniging van het voorschot sub b bedoeld; d. tot vaststelling van den desbetref fenden begrootingsstaat. 211 23. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 23 Mei .1912 (Gem.blad No. 18,) op het Rijden. 213 24. Bezwaar- en verzoekschriften in zake schoolgeld Middelbaar en Hooger Onderwijs, dienst 19231924 en 1924 1925. 208 25. .Verdeeling van den Raad in Sec tiën. Woningbouw. Door de woningbouwvereeniging zijn aan den Gemeenteraad de noodige voorschotten aangevraagd voor den bouw van 33 beneden- en 36 boven woningen, benevens 3 winkelwoningen op een terrein benoorden den Mar,e- singel. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen en uit 's Rijks kas een voorschot te vragen van f172.000 voor. den bouw, en f53.625 voor het voor den bouw gereed gemaakte terrein1, dus totaal f226.425. Uit een bijgevoegde exploitatiebe- grooting blijkt, dat de huur van de winkelwoningen is geraamd op gemid deld f9.50 en van de overige wonin gen op gemiddeld f 5.11 per week. Verordening op het rijden. De Commissie voor de Strafveror deningen heeft aan den Gemeenteraad voorgesteld in de verordening op het rijden een nieuw artikel in te voe gen van den volgenden inhoud: „Het is den bestuurders van voer tuigen verboden daarmede over den openbaren weg te rijden op zoodanige wijze, of met zoodanige snelheid, dat de vrijheid of de veiligheid van/ het verkeer wórdt belemmerd of in ge vaar gebracht". Ter toelichting wordt hierbij het vol gende opgemerkt: Het toenemende aantal aanrijdingen en ongevallen, veroorzaakt door b!ei- stuurders van rijtuigen en voertuigen, niet zijnde motorrijtuigen en rijwielen, heeft den Commissaris van Politie aan leiding gegeven tot het voorstellen Van eene wijziging der verordening op het Rijden, strekkende tot het strafbaar stellen van bestuurders, die door hunne manier van rijden de vrijheid of de vei ligheid van het verkeer in gevaar brem gen. Wij kunnen ons met "dit denkbeeld volkomen vereenigen, omdat inder daad het aantal aanrijdingen hier ter stede groote afmetingen heeft aange nomen. In de, eerste helft van 1925 toch hebben niet minder dan 43 aan rijdingen; veroorzaakt door bestuur ders van met paarden b'espannein wa gens en van handkarren plaats ge had. Hierdoor bekwamen 15 perso nen lichamelijk letsel, waarvan 1 ern stig, terwijl in 28 gevallen alleen jma- terieele schade werd aangericht. In verreweg de meeste gevallen warën deze aanrijdingen en hare gevolgen te. wijten aan het roekeloos, onvoorzichtig, of achteloos rijden door de bestuur ders. Het komt ons voor, dat er, gezien deze cijfers, alle reden is om de ver ordening op het Rijden aan te vullen met een bepaling, welke de onder scheidene bestuurders zal nopen bij hun rijden de in het verkeer noodza kelijke voorzichtigheid te betrachten, en die hen, ingeval zij zich daaraan niet mochten ho.uden, met straf be dreigt. De bestaande bepalingen van ge noemde verordening, met name de ar tikelen '4, 5, 17 en 22, zijn ter be reiking van dit doel niet voldoende. De XJj hieronder ter vaststelling aan geboden ontwerp-verordening behoeft geen verdere toelichting; in verband met artikel 1 van de verordening op het Rijden ziet de nieuwe bepaling op elk vervoermiddel, uitgezonderd motor rijtuigen, rijwielen, tramrijtuigen, krui wagens en kinderwagens. Een soort gelijk voorschrift-komt o.a. ook voor in het Rijkswegenreglement (art. 14). voorjBooveel de Rijkswegen betreft, en in' de Motor- en Rijwielwet (art. 15) voor zooveel het rijden met motor rijtuigen en rijwielen op alle voor het openbaar verkeer openstaande rijwe gen aangaat. Voorschotten Bijz. Scholen Het bestuur van de Inrichting van Liefdadigheid voor R. K. en het be stuur der R. K. Parochiale Jongens scholen hebben voor het vakonderwijs, in de lichamelijke oefening aan hunne scholen een voorschot op de te verlee- nen vergoeding aangevraagd. en W> stellen voor, van het tijd vak van 1 Sept. tot en met 31 Deo. 1925 de gevraagde voorschotten te ver- leenen tot een gezamenlijk bedrag van f1448. Brfcven voor den burgemeester. Onze aandacht wordt gevestigd op een gewoonte van vele ingezetenen die voor onzen burgemeester zeer lastig en tijdroovend en bovendien zonder nut is. Het komt n.l. zeer veel voor, dat bij toezending vap brieven ook of soms wel alleen de familienaam van den burgemeester op het adres wordt ver meld, met het gevolg dat de brieven ook door de post aan huis worden be zorgd. De burgemeester is daardoor genood zaakt dl die brieven die meestentijds uitsluitend voor de bureaux bestemd zijn door te lezen en ze dan verder te expedieeren. De aandacht van het publiek wordt er daarom op gevestigd, dat brieven en andere stukken voor den burgemees ter behooren te worden geadresseerd: Den heer Burgemeester Raadhuis, Leiden. Jhr. de Gijs^laar woont op het Rapen burg, maar de Burgeemeester zetelt in het Raadhuis. Zilveren Jubileum., Het was gisteren 'juist 25 jaar gele den, dat Mej. de Wed. P. J. Chaudron van Rosse door den kerkeraad der toejnmalige Gereformeerde kerk A be noemd werd tot onderkosterin van het kerkgebouw aan de Hooigracht. Zooals te voorzien was, is dit feit niet onopgemerkt voorbijgegaan, ei^ t heeft de jubilaresse dan ook zoowel gisteren als vandaag niet aan belang stelling ontbroken, Een der eersten die haar gister kwam gelukwenschen was Ds. H. Kouwen- hoven, die al dien tijd predikant alhier geweest is, eerst van de Geref. kerk A en na de samensmelting van de ver- eenigde kerk. Ds .Kouwenhoven feli citeerde haar in hartelijke bewoordin gen en sprak den wensch uit, dat de Heere haar sterken mocht, opdat zij nog tal van jaren haar functie zou mo gen vervullen. Ook de heer H. J. Blommendaal be zocht haar om haar geluk te wenschen Het spreekt vanzelf, dat deze, die haar al meer dan een halve eeuw kent, als oud vriend heel wat persoonlijke her inneringen uit dien tijd kon ophalen. De heer P. Oostveen, de koster der Hooigrachtkerk, deed mede van zijn belangstelling blijken; meer dan 14 jaar heeft hij op aangename wijze met Mej. Chaudron als hulpkosterin mogen samenwerken. Ook tal van gemeenteleden, die Mej. Chaudron kennen en haar werk in de Hooigrachtkerk, dat zij steeds met zoo veel liefde en ijver vervult, waardee- ren, kwamen haar gisteren en vandaag gelukwenschen. Gisteravond was het vriendelijk huis je in het Juffrouw Maashofje geheel gevuld met menschen en ook vandaag was er den heelen dag af en aan be zoek. Heden kwam óok de Commissie van Administratie baar complimenteeren en bood baar een enveloppe met in houd aan. In één woord, de dagen van gisteren en vandaag zijn ware feestdagen voor de jubilaresse, waarop zij nog lang met dankbaarheid moge terugzien, ook als de vele bloemen, die thans haar kamer sieren, reeds verwelkt zijn. Dankbaarheid, dat is ook de hoofd toon die thans de stemming in haar ziel beheerscht; dankbaarheid wan neer zij haar weg overziet, waarop de Heere het haar aan Zijn günst en bij stand niet heeft doen ontbreken. Het was slechts hoogst zelden, in dien zij op een Zondag wegens onge steldheid haar werk niet kon doen zij is in die kwarteeuw maar één keer drie maanden ziek geweest; overigens was zij steeds trouw op haar post. Niemand zou het haar aanzien, dat zij de 73 jaar reeds gepasseerd is en op den 3den Oct. a.s. haar 74sten ver jaardag hoopt te vieren. En zij is ook vooreerst nog niet voor nemens, haar werk neer te leggen, doch het is haar $en reden van blijdschap, Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De opening der winkelweek te Oogst< geesti. D2 rekening van posterijen en tele grafie sluit met een voordeettg saldo. Buitenland. Het eindaanbod der Brltsebe regee ring aan Frankrijk. De inbond der Fransche nota inzake het veiligheidspact gepubliceerd. Duitschland is uitgenoodigd tot een juridische conferentie inzake het Vel- ligheidspact. Do stakende Fransche bankbedien den hebben de voorstellen der directies verworpen en bepaalde eischen gesteld. De Fransche troepen concentreeren zich rond Damascus, wijl men een op stand van geheel Syrië vreest. dat zij den Heere kan dienen in dit haar opgelegde werk, dat toch. ten doel heeft er voor te zorgen, dat in het huis des Heeren alles eerlijk en met orde geschiedt. Moge zij nog tal van jaren met de* zelfde opgewektheid en ijver haar werk in de Hooigrachtkerk blijven verj vullen! Classicale vergadering. De classis Leiden der Geref. Kerken zal op Donderdag 10 September a.s. in de Kerkeraadskamer Hooigracht vergaderen, onder leiding van Ds. v. d. Heyden van iWassenaar. Behalve diverse! rapporten komt ook aan de orde de approbatie van het' beroep van Ds. Schilder naar O^st- Igeest en een voorstel van de Kerk' van Boskoop om het besluit tot ver plichte collecten voor Evangelisatie in te trekken. Het 3 October!eest. Naai' aanleiding van "den aandrang van verschillende zijden uitgeoefend, om in verband met de ramp te Borculo en andere plaatsen de viering van het 3 Octoberfeest niet te doen doorgaan, heeft het bestuur van de 3 October-ver- eeniging zijn houding nader bepaald. Hoewel het de ernst van de ramp wel terdege gevoelt, meende het bestuur toch dat daarin geen aanleiding kan ge vonden worden om de herdenking van een belangrijk historisch feit achter wege te laten, temeer daar de gevolgen, van de ramp in hoofdzaak van stoffe- lijken aard zijn. Een besluit om de feestviering niet te doen doorgaan zou bovendien niet al leen voor de 3 Oct. Ver. maar ook voor vele neringdoenden die reeds groote onkosten maakten voor de voorberei ding van den optocht, of die reeds ex tra inkoopen deden, grootte financieele schade beteekenen. Besloten werd echter om indien dit ncodig mocht blijken, de feestelijkhe den tevens dienstbaar te maken aam de leniging van den nood in de geteis-' terde 9treken, door evenals dit inder tijd voor de Boeren in Zuid-Afrika ge-( daan werd, een collecte-wagen in den optocht mee te laten rijden De feestelijkheden gaan dus door. Naar wij vernemen is er veel belang stelling voor den reclame-optocht, die een mooi nummer van het, programma belooft te worden. Bijzondere leerstoel lndologische Stu diën aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Naar wij vernemen beeft de Konin gin gunstig beschikt op Ket "uerzoek van bet fonds ten behoeve van Indo- logische Studiën aan de yniversitelt te Utrecht om bijzondere leerstoelen aan genoemde Universiteit te mogen vestigen voor onderwijs van lndolo gische ambtenaren. Van bevoegde zijde deelt men ons me de, dat de minister van Koloniën ad interim stappen heeft gedaan om te komen tot aanvulling van het besluit op de Indische be9tuur9opleiding '22 waarvan het gevolg zal zijn, dat be doelde examens zullen worden bijge woond door de gecommitteerden van den minister van Koloniën, die nopens^ den uitslag 9011 raadgevende stem hebbö^

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1