I MODE-RUBRIEK NIEUWE I.EIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 26 AÜGUSTUSlSg® tie in samenhang met dat conflict on der de oogen te zien. j Het is de bovengenoemde door u ge stelde voorwaarde, die de onderhande lingen over de oplossing van het con flict heeft doen afbreken. Het massaontslag bij de mijnen. Maandag- had een deputatie van den Nederlandschen Mijnwerkersbond, be staande uit de bestuurders van De J^ilt, Kramer en W- de Ruiter, op het Departement van Waterstaat een on derhoud met minister Bongaeijs over het massa-ontslag bij de particuliere mijnen. Door de vertegenwoordigers van de 'Modernen Bond werd aan den minis ter een uiteenzetting gegeven omtrent den toestand en de gevolgen vaci het massa-ontslag. .Verzocht ^,erd aan den Minister het daarheen te willen leiden, efenerzijds de ontslagenen bij de Staats mijnen te werk te stellen, anderzijds een wachtgeld-regeling te willen be vorderen. De Minister, die met aandacht en belangstelling de uiteenzettingen had gevolgd zegde toe, ernstige aandacht te zullen schenken aan de ontslagaan gelegenheid, alsmede aan het vraag stuk der jeugdwerkloosheid in de mijn streek, hetwelk tevens ter sprake ge bracht werd. Met deze toezegging werd jhet onderhoud, hetwelk bijna een uur duurde, beëindigd. Afb. 4. Slabbetje met eenvoudig borduurwerk. Afb. 6. Boekomslag met eenvoudig borduursel. Afb. 7. Kleedje en kussen met borduursel voor de baby. Afb. 8. Spijsklok met borduurwerk. Afb. 4. Slabbetje met eenvoudig bor duursel. Dit aardige slab betje sluit met groote bogen af en heeft als borduurpatroon een hondje, dat „opzit". Dit werkje in steelsteek uitgevoerd, vindt het kleine goedje zeker erg grappig. Afb. 5. Boodschap pentas ch met kruis steek borduursel. Deze practische boodschappentasch, bestaat uit dubbel naturelkleurig linnen en heeft een inzetstuk van stevige harde stof. De buitenbekleeding die ook over wasdoek gespannen kan wor den, is met aardig kruissteek- borduursel versierd. Men neemt een niet te dicht patroon dat met groote steken en in bonte kleuren uitgevoerd wordt Afb. 6. Boekomslag met eenvoudig span- steekborduursel. Linnen of laken is het materiaal voor dit omslag, dat met een bor duurwerk in lossen spansteek bedekt is. Men neme een, hoogstens twee kleuren. Afb. 7. Kleedje en kussen met witbor- duursel voor de baby. Het materiaal voor kussen en kleedje is het fijnste wit batist, ondcrvoerd met rose of licht blauwe zijde of satijn. Het batist heeft in het midden een geheel geborduurde baan. Kleedje en kussen worden be grensd door een ingehaalde volant, terwijl de hoeken ver sierd zijn met rosetten van wit of gekleurd lint. Afb. 8. Spijsklok met borduurwerk. Deze spijsklok heeft een staaldraad karkas, overtrokken met witte tulle. Voor de ronde rand neemt men zijden lint of tulle, hetwelk met sierlijk borduur werk gegarneerd wordt. Afb. 9. Bedgarnituur met wit- e'n gaatjesbor duursel. Dit garnituur be staat uit een bovenlaken, dat met groote bogen afsluit, een voet- en, een hoofdkussen. Beide kussens hebben gladde randen en een, met het laken harmo nieerend borduurwerk in bogen. Afb. 10. Kussen met haakwerk. Dit kussen heeft een aparten driehoekigen vorm en bestaat uit haakwerk van apart patroon in bonte kleuren. Afb. 11. Deurgordijn en lampekap. Het gordijn is versierd met mooi Kelim- werk in apart patroon. De lampekap is van zijde met kralen garneering en franje. fiaaa^gj L Afb, 9. Bedgarnituur met wit- en gaatjesboord^ursel. Afb. 10. Kussen met haakwerk. Afb. 11. Deurgordijn en lampekap. Xederlandsclia spoorwegen. In de gehouden conferentie tusschen ie directie der Ned. Spoorwegen en ie vertegenwoordigers der erkende bonden werd medegedeeld, dat jhr. Kir. D. J. de Geer bedankt had als [voorzitter van de scheidsgerechten we gens zijn benoeming tot minister. In Ijde vacature zal aangezocht worden: loud-minister dr. J. ,Th. de Visser. Voor vervulling van de vacatures van arbeider-remmers zullen in aan merking komen: le. overcompleet per soneel van den dienst der exploitatie of andere diensten; 2e. arbeider-rem mers, die op wachtgeld zijn gesteld; 3e. personeel dat gaarne voor arbëi- der-remmer in aanmerking wil komen. Uitvoerige besprekingen werden ge- 'voerd over 'de positie der schrijvers en in verband "daarmede, over de be- izwaren, die bestaan ten opzichte van !de benoeming tot bureelambtenaar. Inzake art. 28 R. D. V. betreffende ihet vervullen van nevenbetrekkingen fwerd toegestaan dat op een zeker plaatsje een spoorman in zijn vrijen jitijd als kapper en barbier zal optre- liden; geweigerd werd dat een sjqoor- iman te .Uitgeest aldaar als agent van *Het Volk" zal optreden. Vergunning zal wel verleend worden voor het fok ken van kanarievogels mits dit niet het karakter draagt van handeldrijven. De directie zegde toe, spoedig aan de bon den te zullen toezenden de wijzigin gen die zij in het Reglement Dienst- yoorwaarden noodig acht. Uit onze ïndiën. Afscheidsreceptie minister Weiter. De afscheidsreceptie van den heer Welter was zeer druk bezocht; de ge- keeifc Raad van Ned.-Indië, alle depar tementshoofden, verschillende liooge regeeringspersonen, alle kopstukken uit de handels- scheepvaart- en finan- cieele wereld, benevens vele particulie ren waren aanwezig De weerbaarheid van Indië. De Java-Bode heeft, zooals men weet opzienbarende onthullingen gedaan omtrent de weerbaarheid van Indië te gen een buitenlandschen vijand. Het Alg Intl. Dgbl. heeft van den inhoud van het bewuste artikel mededeeling gedaan aan de legerautoriteiten. Naar aanleiding daarvan ontving het Alg. Intl. Dgbl. mededeeling, dat de legercommandant zich over de oorlogs voorraden niet kan uitlaten, doch wel de verzekering kan geven, dat de oor- logsvoorraden vleesch, kleeding en mu nitie ruim voldoende zijn. De malaria te Cheribon. De sombere verwachtingen ten aan zien van de verdere uitbreiding van het malaria-gevaar te Cheribon zijn gelukkig niet bewaarheid. Dank zij de onmiddellijk genomen maatregelen op het gebied van de ver betering der assaineeringstoestanden door op ruime schaal te petroliseeren en te kininiseeren heeft zich de toe stand niet alleen geconsolideerd, maar is er zelfs eenige verbetering in het ziektecijfer merkbaar. Blijkbaar is men te Cheribon op den goeden weg. Hef communisme in Indië. Een contract-koelie voor de onderne ming Boekit Malintang, schrijft de ,.De li Crt." is gebleken een communist te zijn, speciaal van Java gezonden voor 'de propaganda onder de inlanders al daar. De man was nog in het hospitaal te Tandjong Slamat en was daar onder de krani's zijn propaganda aangevan gen. Bij een onderzoek van zijn boedel werd communistisch propagandalec- luur gevonden, benevens een lidmaat schapskaart van de communistische vereeniging op Java. Er bleek dan ook, dat de man als igent ter verspreiding van het commu nisme werkzaam zou zijn, &S on derneming was hij echter nog niet ge weest. Zijn koeliecontract is onmiddel lijk ontbonden en 'door tusschenkomst van de Avros is de man naar Java teruggezonden. Te Pangkalan Sossoe zijn de meeste communisten thans weggezonden, al is 'de beweging er nog niet geheel en al geëindigd, n.I. niet bij de Atjehtram. GEMENGD NIEUWS. Postauto 'leieggehaald. Een vermetele beröoving van den mo torpostwagen had plaats nabij Shrews bury (ten N.W. van Birminghamop den openbaren weg. De wagen, die van Shrewsbury zak ken met brieven en postpakketten naar del plaatsen in de nabijheid bracht, had 'dei post afgegeven aan het kantiofor te Cressage, alwaar de achterdeur van den wagen weer met het hangslot ge sloten werd, voordat de wagen naar de enkele kilometers verder gelegen volgende plaats reed. Ongeveer halverwege moest de wa gen Langzaam een tamelijk steilen heu vel oprijden en men vermoedt, dat de dieven zich nabij die plek aan een kant van den. weg verborgen hadden en toen de wagen den heuvel opreed ongemerkt te voorschijn zijn gekomen en snel achterop den wagen de af sluiting verbroken en er zeven of acht voorhanden liggende zakken uitgetrok ken hebben. De bestuurder van den wagen be- m&rkle van een en ander niets, vond echter bij aankomst in de volgende plaats de deur van zijn wagen open en de zakken verdwenen. PI ij ging snel terug, maar vond niets op den weg liggen. Naderhand werden nabij den heu vel in een veld drie of vier openge sneden zakken gevonden, maar deze bevatten alleen "kranten, die blijkbaar .niet van de gading der dieven waren geweest. Vier ander© zakken met brie ven en postpakketten zijn verdwenen. J u weelen dief s t a'l. Te Lon den is dezer dagen uit een particulier huis op klaarlichten dag voor 500 p. st. aan juweelen gestolen. Merkwaar dig is vooral de mise en scène van dezen diefstal. De dienstbode van het gezin, dat de dieven tot slachtoffer kozen, was alleen thuis. Na eenigen tijd ging de telefoon en gewerd haar de boodschap, dat haar mevrouw bij een ongeluk gewond was en zich thans in het St. George's hospitaal bevond. .Overeenkomstig ver dere instructies begaf de .dienstmaagd zich onmiddellijk naar genoemd hos; pitaal om haar meesteres te bezoeken. Daar was echter niets van de zaak bekend. Maar thuis gekomen merkte ze onmiddellijk de inbraak en den roof der juweelen-kist. Spoorwegongeluk- in België. Gistermorgen is in het station van Ottig- nies op de lijn van Namen een locomo tief o-p een reizigerstrein geloopen. Twaalf reizigers zijn gewond, terwijl clrie Wagons zijn beschadigd. Dierenlief hebster. T wee politieagenten hebben zich met ge weld toegang moeten verschaffen tot een woning, die uit een kamer en eeh keuken bestond in het Noorden van Berlijn. Buren hadden er de handacht van de politie op gevestigd, dat er sinds enkelen tijd een ondragelijke stank uit deze woning kwam. De agenten vonden in de kamer en de keuken, die door een oude vrij ster worden bewoond, niet minder dan 36 katten en katers. De katers-waren door de vrouw aan do pooten van haar bed vastgebon den, vermoedelijk om een te groote vermenigvuldiging te voorkomen. De oude vrouw was woedend, toen de politie de woning binnendrong. Zij ging de agenten te lijf en men moest haar. de handboeien aandoen, eer zij tot bedaren kwam. Alle katers en katten zijn aan de zorg van de Berlijnsche vereeniging tot bescherming van 'dieren tofever trouwd. Een slapende wisselwachter. Het onderzoek dat in zake het spoor wegongeluk bij Sens heeft plaats ge had, waarbij drie personen het leven verloren, terwijl er 26 gewond wer den, heeft uitgewezen, dat de wissel wachter van het betrokken baanvak schuld heeft. De man schijnt geslapen te hebben, en na met schrik te zijn wakker ge worden, in zijn slaapdronkenheid aan de wissels een zoodanigen stand te hebben gegeven, dat beide treinen op hetzelfde spoor kwamen, met het be kende noodlottige gevolg. De tweede trein had een snelheid van 80 kilometer maar bekwam ge ringe schade, omdat hij veel zwaarder was dan da eerste. De eerste trein stond orii nog on bekende reden stil, en het schijnt, dat ook de chef-begeleider van dezen trein niet alle maatregelen heeft ge nomen om een ongeluk te voorkomen. De drie dooden zijn allen vrouwen. Onder de gewonden zijn er verschei dene, die ernstige fracturen en kneu zingen hebben. De minister van Publie ke Werken, Laval, was reeds heden morgen vroeg ter plaatse. OUDE TABAKSDOOZEN. De „Delftsche Post", het orgaan, ge wijd aan de belangen van den tabakshan- del, geeft een beschouwing over oude ta- bak'sdoozen, waaraan wij het volgende ont leeneri Op een doos zit een vrijend paar met het onderschrift: Die geen toebak" en mag, geen wijn of wijf mag leyden, Wensch ik dat dag en nacht op een ezel mag reyden. Maar na het vrijen kwam het trou wen en bleek het maar al te dikwijls, dat het oude spreekwoord: na trouwen komt rouwen, waarheid bevatte. Een dier on gelukkig gehuwden graveerde in zijn doos: Leeuwen, beere, simme dese dieren kan men timme Maar ter wereld is geen man die een boos wijf temme kan Een ander, die zeker al een Lr lastige vrouw zal gehad hebben, zet met Hollandsche vrijmoedigheid op zijn doos: Och, was mijn wijf slechts doot, Dan was mijn vreugde groot, Die booze wijven, Zij slaan en kijven. Curieus is oolc het volgende versje, dat op doozen met verschillende voorstellin gen in «deksel of bodem gegraveerd voor komt In de Kerk sijd aandagtig, In den Raet als manne krajgtig In den oorlog spits en vinnig Op het bedde so^t en minnig, Aan u tafel net en aardig In u handel sijd regtvaardig, Die hem na deesen Regel draagt, God en ieder mens behaagt. Aardig zijn ook de doozen, met voor stellingen ontleend aan het landbouwbe drijf, die nog vrij' veel voorkomen, maar haast allen van de volgende typen zijïi. Het deksel vertoont vier gegraveerde voorstellingen: het eggen en zaaien, het bebouwen van het land, het weiden der schapenden der koeien met toepasselijke bijschriften en onder de voorstellingen: Het lant te bo-uwen is Jrnijn vreugt Daarom' so is mijn hart verheugt Te leeuen bij het pun dervee Gelijk! als vader Jacob' dee. Op den bodem wordt het binnenhalen van den oogst, het dprschen en het graan dat naar den molen wordt gebracht af gebeeld, en, ojxlat we nu toch vodral niet zouden denken, dat het in den boe renstand alles „boter tot den boom" was, leert ons het onderschrift: Al wat den boer haalt uyt den velden Is voor pagten en ongeklen Maar als het den heer niet kopimt te ver soeten Sou de boer 't land uyt moeten. Een doos met dergelijke voorstellingen heeft van binnen in heit deksel nog de volgende verzuchting gegraveerd. Het ware te wens© Dat rijke mense Wij se kinderen kregen Want zij regeeren het land Een kalis die moet s wij gen Al heeft hij goet verstand. Van de boeirendopzen vermelden wij er nog een, waair in het deksel het vol gende versje gegraveerd is: Drie pagters groot van raaide Drie schouten aantier genaaide Drie vraatgierige en drie rijke Dit sijn 12 duivels op 't aardrijke. Talrijk zijn de doozen met afbeeldingen van allerlei molens aan de Zaan met de namen der eigenaars er op gegraveerd. Vele zijn ook met voorstellingen aan het zeewezen ontleend. Alle verbiruyt, Dat het zeegait uyt. stond pip ©en koperen doosje, ingezonden ',op de Teratoioinstedlihg. van het NedetrL Zeewezen in 1902 gehouden, met toepas selijke afbeeldingen. Een aardige voorstelling geeft een ko per geslagen doos, daarop zien we de wa pens der zeven provinciën, zeilende sche pen, een rookènd en drinkend gezelschap en de vier werelddeelen Europa, Asia, Afrika en 'Amerika in de hoeken, ter wijl het onderschrift luidt: Ik1 vaar, 'gelijk een held nae veer gselejgiein kusten Was het niet om het geld, veel liever sou ik rusten En blijven op het land en houwe mijn gemak En drinken een glas wijn of rook een pijp toebak. De boderai vertoont een allegorische voorstelling van den halndel, in een Lüfuis (XV. decor, met het onderschrift: G'eld geld dat is de leus, geld in den hoogsten zegen Door geld wordt alle ding van elders hier, gekregen Door geld ben ik gewoon te brengen a het land Al wat te Congo wast en wat Sumatra plant. Een anderzeeman, meer tefvreden met zijn lot, gradeerde op zijn do|os: 1 -■ Geen zee- of ambajgtsman Is meer welk'oim' in huys Als dat hij brengt sijn Vrouw Wat veel Sesthalven thuijs Selden tijd sonder strijdt. Oost west, thuys best. Land- en Tuinbouw. De uitvoer van bloembollen. Men schrijft uit Ilillegom aan het Hdbl.: Er is al meermalen op gewezen, dat 1925 zal blijken een buitengewoon gun stig bloembollenjaar te zijn geweest. Er zijn ontzaglijke prijzen gemaakt, waarvan in deze geheele bollenstreek de bewijzen zichtbaar zijn. Voor den buitenstaander is de bollen tijd gedaan als de bloemen in het veld verdord zijn of afgesneden; maar voor den vakman komt dan nog het groote werk. En nu is het bijzondere van deze cultuur, dat het eigen land zich na het uitbloeien der hoornen eigenlijk weinig meer aan het bedrijf laat gelegen lig gen. Niet meer dan 5 pet. van den ge* heelen bollenoogst blijft in het land; het overige dus zoo goed als de ge heele voorraad is bestemd voor ex port. Wat die export beteekent voor deze streek valt voor dit jaar in cijfers nog niet uit te drukken; maar men krijgt er een denkbeeld van als men nu gadeslaat het dagelijksche vervoer van honderden kisten bollen. De uit te voeren voorraad is zoo groot, dat te Hillegom, het centrum van den export, nu al hagen lang tot laat in den avond wordt gewerkt aan het vervoeren en laden. In Lisse, Sassenheim, Voorhout is het eveneens een groote bedrijvig heid; maar aan de Hillegomsche haven voelt men zich in deze dagen als aan het IJ. De havenkade is voor den gewonen 1 tijd ruim genoeg en de vaart biedt' plaats voor de schepen, die nier moeten aanleggen; bij den export van dit jaar is er echter aan den wal en in het-wa ter veel ruimte te kort. Zwaar beladen vrachtauto's brengen de honderden kis ten aan; motorbooten en stoombooten laden onafgebroken; en inmiddels lost men aan den anderen kant de schuiten met leege kisten, waaruit blijkt, dat we vooreerst door den voorraad bollen nog niet heen zijn. Er gaan vooral groote hoeveelheden hyacinthen uit, maar overigens omvat de export de geheele cultuur: crocus- sen, hyacinthen, tulpen, narcissen, gla diolen. En als schip na schip onze na zoo levendige haven verlaat dan we ten we, dat straks de zeeschepen de bollen zoo goed als over de geheele we reld zullen vervoeren. Want er is een' buitengewoon ruim afzetgebied. Ef gaan groote voorraden naar Engeland, en Amerika, maar ook naar de Scan dinavische landen en Duitschland; en zelfs wordt er ook weer geseproken van eenigen afzet naar Rusland. De man nen, die de relaties voor dit bedrijf in het buitenland moeten bevestigen, zoe ken of uitbreiden hebben dan ook mot zeer veel succes gewerkt. Als binnenkort de rust weer in de haven zal zijn teruggekeerd en de laat ste bollen varen, zullen, na de Icwco kers, ook de exporteurs kunnen teru^ zien op een schitterend boll en jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6