NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 25 AUGUSTUS 1925 Dag-Agenda Dinsdag 25 Aug. „Jeruël" Groen est. 16 'sav. acht uur Bijbetbespreking. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Augustus a.s. waargenomen dooi* d apotheken van de H.H. P. DU CROIX, Rapenburg 9, telefoon 807 G. H. BLANKEN, Hoogewoerd 171. telefoon 502. tie voor politieke gevangenen, onder wie ook dienstweigeraars; opheffing van de knevelwetten van 1903 en 1920. B. Buitenlandsche politiek: tegen deelneming aan den volkerenbond; tegen imperialistische bondgenootschap pen en voor de erkenning van de Vereenigde Sovjet-Republieken en het verleenen van credieten. C. Koloniale politiek: voor opheffing van alle wetten, die de revolutionaire vrijheidsbeweging van de koloniale volkeren belemmeren; directe amnestie voor alle politie-verordeningen; Indië los van Holland. De viering van den a.s. verjaardag der Koningin. Naar wij vernemen heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw tot- de Commissarissen der Ko ningin in de verschillende provinciën het volgende schrijven gericht: „Nu de ramp van 10 Augustus j.l. Voor de slachtoffers zware geldëlijke nadeelen meebrengt en de gansche be volking zich opmaakt om deze geza menlijk te dragen, heeft H. M. de Ko ningin den wensch uitgesproken, dat aan de gemeentebesturen in overwe ging wordt gegeven den aanstaanden verjaardag van H. M. zooveel doenlijk zonder kosten te vieren. De bedoeling zou niet z.n den dag ongemerkt te laten voorbijgaan, maar om de uitgaven te beperken of achterwege te laten, en wat anders voor de viering besteed zou worden te bestemmen tot leniging van den nood in de geteisterde streken. In verband met dit laatste heeft H. M. tevens het denkbeeld geopperd, den 31sten Augustus te maken tot een lief dadigheidsdag voor alle Nederlanders, zoowel hier te lande als in het buiten land. Terwijl ik wat het tweede punt aan gaat, mij ook met het Nationaal Steun comité in verbinding stel, meen ik de ze beide denkbeelden aan H.H. C.G. ter overweging te mogen aanbevelen. U zoudt de aandacht der gemeentebestu ren daarop kunnen vestigen, het aan hun beleid overlatende of en in hoever re zij daaraan uitvoering willen geven Christelijke Whrkgeversvereeniging. De jaarvergadering van de Christ. Werkgeversvereniging zal'op Woens dag 2 Sept. a.s. gehouden worden in Hotel Hof van Holland te Hilversum. Behalve de gewone werkzaamheden, verbonden aan een jaarvergadering zal 'de heer H. Diemer te Rotterdam, oud voorzitter, een rede houden over de positie van den patroon in het bedrijfs leven. Ds. G. W. C. Vunderink van Haarlem zal een opwekkend woord spreken. Als bijzondere attractie is aan deze vergadering verbonden, dat een ge meenschappelijk bezoek zal worden ge bracht aan de Nederlandsche Seintoe- Stellenfabriek. Nu de radio zulk een opgang maakt in onzen tijd, zal menig een gaarne dit bezoek meemaken oni iets meer te vernemen van de techniek- van de draadlooze. Het bestuur hoopt, dat een flink ge tal leden uit alle oorden des ands zich naar mooi Hilveersum zal bgeven voor deze jaarvergadering. H. van Kol f Omtrent het auto-ongeval, dat den beer van Kol overkomen is en zijn dood ten gevolge had, verneemt de Voor waarts de volgende bijzonderheden: Door het missen van de treeplank kwam van Kol te vallen. Het scheen alsof hij zich niet ernstig bezeerd had en hij maakte zich dan ook niet be zorgd over de pijn die hij gevoelde. Al spoedig ech*er bleek een rib ernstig gekneusd en moest de patient naar Luik vervoerd worden, opdat een Röntgen-foto van hem zou gunnen ge maakt worden. Deze foto mislukte, zoodat de reis ten tweeden male moest worden ondemomgn. Inmiddels verer gerde de toestand en aan de doctoren 'bleek al spoedig, dat een der aderen van het lichaam door een splinter van de gekneusde rib was getroffen. Daar door was een inwendige bloeding ont staan, die den patient langzaam uit putte en onverbiddelijk ten doode op schreef. Zaterdagmiddag i9 dan ook bet einde gekomen, dat reéds enk jle dagen kon worden tegemoet gezim. Uit Brussel wordt gemeld, dat het stoffelijk overschot van den lieer Van Kol vanochtend om negen uur Remou- champs zou verlaten. De rouwstoet zou door treurmuziek vergezeld wor sen, maar redevoeringen zouden op Belgisch grondgebied niet worden uit gesproken. Langs den weg, dien Ie stoet van het sterfhuis naar het sta tion moet afleggen, zouden de roode vlaggen uithangen. Een delegatie der Belgische socialis ten zal Woensdag Van Kol's stoffelijk overschot naar het crematorium Wes- terveld vergezellen. Naar uit Marseille aan het Volk gc- med wordt, heeft de heer W. Viegen zich in verband met het overlijden van den heer H. H. van Kol vandaar naar Nederland begeven. Omtrent het overlijden van den heer H. van Kol wordt nog uit Brussel ge meld, dat hij Zaterdagmiddag om 2 uur dood voor zijn scSrijftafel zittend, ge vonden is. De heer van Kol leed al eenige jaren aan slagaderbreuk. Int. bestrijding vrouwenhandel. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat de Zweed- sche Regeering op 9 Juni j.l. de akte van bekrachtiging heeft neergelegd van het Verdrag ter bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen van 30 September 1921 („St.bl. 1923 No. 526). Tot dusverre hebben behalve de in genoemd Staatsblad reeds vermelde staten, de volgende het Verdrag even eens bekrachtigd: Albanië 13 October 1924, Duitschland 8 Juli 1924, Hongarije 25 April 1925, Italië 30 Juni 1924, Lett land 12 Februari 1924, Polen en de Vrije Stad Danzig 8 October 1924, en Portugal 1 December 1923, terwijl nog zijn toegetreden: Bulgarije 29 April 1925, Peru 15 September 1924, Spanje 12 Mei 1924, en Uruguay 21 October '24; benevens het Britsche Rijk voor Irak 15 Mei 1925, voor de Leeuward-eilan den, Jamaica, Mauritius 7 Maart 1924, de Falkland-eilanden 8 Mei 1924 en de Goudkust 3 Juli 1924 alsmede Italië voor zijn koloniën 27 Juli 1922. Ongevallenwet. De minister van Arbeid heeft be paald, dat met ingang van 1 Januari 1926 het formulier van aangifte, be doeld in artikel 66, vierde lid, der On gevallenwet 1921 wordt vastgesteld overeenkomstig een in de ,St. Ct." van 24 Aug. No. 163, afgedrukt model; voorts dat het formulier, vastgesteld bij de vorige beschikking, ter zake, gel dig blijft tot 1 Januari 1927. Malle gevallen. Een der lezers schrijft aan „Demo cratie Voor een brief uit Nederland naar Zwitserland moet men twintig cent port betalen, voor een brief uit Zwitserland naar Nederland 30 centimes, dus nog geen 15 cent. Een mal geval. Maller is nog het volgende: Ik ont ving, in Zwitserland vertoevende, een brief, die ontoereikend was gefrankeerd, nl. met 10 cent. Ik moest aan strafport betalen 15 centimes, dus ongeveer cent. Samen 17Vo cent. Dus onvoldoende frankeering is 2Y2 cent goedkooper dan voldoende port- betaling. Mal geval! Uit het Sociale Leven. BET CONFLICT IN HET METAAL BEDRIJF De oplossing nabij? De algemeene Nederlandsche Metaa;- 'bewerkersbond, de socialistische orga nisatie, heeft het volgende antwoord op den brief van den Metaalbond gegeven: „Uw geëerd schrijven d.d. 11 Augus tus j.l. heeft een puht van ernstige be spreking in ons bestuur uitgemaakt. In antwoord op uw verzoek, een dui delijke verklaring te willen geven ter zake van de door u bedoelde principi- eele kwestie, deelen wij u het volgende mede: Ons bestuur kan zich niet vereenigen met het standpunt, dat met betrekking tot de vraag, of in een of ander onder nemingen v. onze industrie langer dan 48 uur per week zal worden gewerkt, een beslissing van de regeering bin dend zal zijn. Uw oordeel, dat de vakvereeniging zich niet zou mogen verzetten tegen verkregen overwerkvergunningen, vooral omdat zij daarmee een macllt zou vormen die zich boven de regee ring stelt, is geheel onjuist, zooals trou wens het uitgangspunt van heel uw gedachtengang te dezer zake onjuist is Uw standpunt zou juist zijn, indien in de arbeidswet 1919 stond omschre ven, hoe lang er gewerkt moet word De wet bepaalt in haar artikelen ma ximumgrenzen zonder meer. Elke on dernemer is vrij om korter dan den wettelijk vastgastelden tijd te laten werken, en in "dit geval handelt hij niet, noch naar ide letter, noch naar den geest, in strijd met de wet en stelt zich evenmin boven de regeering. Wanneer de vakvereeniging zich dus niet kan vereenigen met een door een ministerieel besluit verhoogden maxi mum-arbeidsduur, is er evenmin spra ke van „een macht boven de regeering vormen." Maar ook geheel afgezien van het bovenstaande, kan ons bestuur er niet aan medewerken den minister van ar beid of diens hoogsten ambtenaar te laten beslissen, hoe lang de arbeiders in onze indusfrie moeten werkm. Zoo goe'd als het loonvraagstuk moet ook het vraagstuk van den arbeids duur, dat bovendien met het loon vraagstuk in uiterst nauw verband staat, een zaak van overleg tusschen werkgever?- »n werknemers ziin en blijven Tot dat overleg verklaren wij ons als steeds gaarne bereid. De mogelijkheid om ten aanzien van een uniforme regeling in de metaalnij verheid met uw bond tot overeenstem ming te komen, achten wij nog altijd aanwezig en voor besprekingen ten aan zien hiervan stellen we ons gaarne beschikbaar." Door den Metaalbond, den werkgevaip vakbond in de metaalnijverheid is aan bet hoofdbestuur van "den Chr. Metaal- bewerkersbond het volgend schrijven gericht: Mijne He eren, Wij ontvingen uw schrijven van 18 dëzer, waaruit wij zien, dat u zich niet aansluit bij het standpunt, bij de be sprekingen over het conflict te Rotter dam ingenomen door den modernen Bond, daar u aan uwe medewerking tot beëindiging van dat conflict geen principieelen eisch in verband met den werktijd verbindt. Zooals wij in onzen brief van 11 Au gustus j.l. schreven, zijn wij derhalve bereid, ten spoedigste met uwe organi satie in overleg te treden teneinde te trachten het conflict tot oplossing te brengen. Waar de door u in uw sqhrijven voor gestelde wijze van behandeling inzake werktijdverlenging niet in recht- streeksch verband staat met het con flict te Rotterdam, achten wij het be ter, teneinde de zaak niet te vertroebe len, deze aangelegenheid in doezen brief niet te behandelen." Nader vernemen wij dat de JRijksbe- middelaar de partijen heeft opgeroe pen tot een conferentie op a.s. Vrijdag morgen te elf uur. KERK EN SCHOOL. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Ds. J. Meyer heeft Zondag afscheid genomen van de Geref. Kerk v^n Fijnaart met een predicatie over Openb. 311. De scheidende leeraar werd toegespro ken door Ds. Eggihk van Willemstad, en ouderling Van der Dries.- De Gemeent ezong hierop Ds. Meyer psalm 121:4 toe. Ds. W Hendrik sen zal 7 Oct zijn intrede doen bij de Chr. Gèref. Kerk te Ede, na bevestigd te fcljn door Ds;. P. J. de Bruyn te'Veenendaal. Ds. C. A .Lingbsek. Ds. G. A. Lingbeek, Hervormd predi kant te Reitsum, die de benoeming tot lid van de Tweede Kamer aannam, is voornemens <f> 13 Sept. a.s. van zijn gemeente afscheid te nemen. Dr. E. J. W. Posthumus Meijes. Na een ernstige ongesteldheid van ruim een*half jaar, mocht Dr. E. J. W. Post humus Meyjes, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage, Zondagmorgen 'in 'de Kloosterkerk weer voor zijn geifieente op treden. y De voorganger "bepaalde zijn gehoor (bij 2 Ti'm. 1 12b „....want ik weet wien ik geloofd heb, en ik ben verzekerd, dat Hij machtig is mijn pand, bij Hem .weg gelegd, te bewaren tot dien dag". Bij den aanvang van den dienst zong de gemeente, toen Dr. Posthumus Mey jes den kansel betrad, den leeraar staande toe Ps. 66' 2 6 en 10. Kerkelijke hulp. Het provinciaal kerkbestuur van Gel derland heeft aan alle kerkeraden in zijn ressort den volgenden brief gericht: Wij meenen in uw geest te handelen, wanneer wij de Ned. Herv. gemeenten in ons ressort oproepen om aen noocf tex xenTgen van "de zusteogemeente tei Bor- culo. De volle schade, die de kerkelijke ge meente als zoodanig ai daar beeft 'geleden/ te herstellen zal wel niet door onze po gingen kunnen worden bereikt. Maar wij meenen dat ten minste de postorie zou kunnen worden herbouwd van de op brengst eener collecte, door alle Ned. Herv. Gemeenten in Gelderland daartoe te houden, en mocht de opbrengst daartoe meer dan voldoende zijn, dan zou het over schot kunnen bijdragen voor het herstel of voor de vernieuwde meubileering van de Ned. Herv. Kerk'. Wij verzoeken om uwe medewerking door het houden van eene kerkcolleote voor dit doel". Tegelijk heeft het provinciaal kerkbe stuur alle kerkvoogdijen in zijn ressort een gift voor hetzelfde doel gevraagd. Een vliegende Synode. Aan l»>:t orgaan van de Ned. Geref. Kerken in Zuid-Afrika, ontleent de „Rot- terd." het volgende over een „synodaal uitstappie". j,Op Vrydag 8 Mei, is die- sittings eg- ter baie ingekort, om die vergadering die geleentheit te gee om twee uitstappies te maak'. Die eerste was op uitnodiging van die lugmag, en het tamelik vroeg in de more plaasgevind. Omtrent vier myl van die Kerkplain af, en net buite die grens van die munisipaliteit van Pretoria, is die Zwartkops vliegterrein. Dit de vlak naas Roberts Hoogte, waar die tuisplek' van al die militere gedoentes van die Upie is. Met behulp van die Stadsraad en ander vriende, is die lede van die Sinode daar heen vervoer, en om 7.45 was die skaar reeds besig om vliegtuië te - ondersoek. Nege van die masjienes was in gereedheid gebring buite op die veld, en nadat die lede van die Sinode van alles uitleg ge- khy Jiet, en die meeste van ons oortuig was, ,dat ons hom gou vir gou loshande sou k'an ry, het die speletjies begin. Een van die vliegeniers, sonder passa gier hoor, bestyg so 'n ligte sports-model en trek die lug 111. "Soos 'n windswawel sny hy die lug. Ply styg tot jy hom byna 1113 meer kan sifcn me, en dan lyk dit of Ly beheer verloor het, en Iiy i'antej to: vufk by die aarde. TVou1 moet hy verpletterword, piaar daar trek hy weer, so Jaag oor ons k'oppe dat ons die wind voel waai. 'n Hele klomp van die lede wat reeds huile indemniteitsvorm gaan teken het, om te verklaar dat hulle die regeering nie sal dagvaar nie as hulle miskien verongeluk uit die lug uit, toe hulle sien soe onverskillig die vliegenier daar oor die lugpaaie stryk', het maar stilletjies (ke vorms stukfeend geskeur. (Soos een vriend gese het: „Ek het nog nie my ontbyt gehad nie, ek denk ek sal maar hier op terra cotta bly". Van 'n ander het ek die tiepiese uit drukking gehoor: „Nee, kyk, ek het daar in die lug niks verloor nie. Wat zal ek daar gaan soek?" Maar nie almal nie. Een van ons .oudste lede het die eerste aan dis beurt gekom. Nimand wis met sekerheid die die was nie, want die swaar jar met die leermus en perteloog-brille laat jou twyfel of dit Kaptein Amundsen, van die Noordpool, of die bevelhebber van 'n duikboot is maar toe hy praat eien. ons hom dadelik as Ds. S. J. v. d. Spfly van Krokodilrivier. En wat hy gese het was: „Jullie het nog altoos 'n krokodil onder dis v^ter gesien, maar vandag sal julle dis Kro kodil in die lug sierf'. Almal wat naby was het drie hoera'fe vir die moedige oubaas gegee, toe hy wegtrek. Terwijl hij nog bo was het ons Mo derator, Ds. Paul Nel, se beurt gékom. Toe hy styg, arriveer die ambulans net op die terrein onder bestier van Dr. F. Cluver. Dit het 'n mens maar snaaks laat voel, jnaar hulle dienste is gelukkig nie ingeroep nie. Verskillende leds het daarna 'n kans gekry. 1 Dit het maar stemmig toegegaan, en hulle köetsiers het niet probeer om die windswawef, wat nog al die tycf malie draaie en krulle in die lug getreic het, na ie maak nie. nen en anaer moes Dy hulle terug- Keer die vernietigende iTritiek' fioor: „Ag, jullie het sommer hier tussen die mols- hope rondgekoes. Is dit dan vliëg?" Ant woord „Liewers bang Jan as GEMENGD NIEUWS. Tramongeluk. In een moi- torwagen der Haarlemsche tram, werd. gsterimiddag een 15-jarig meisje tus schen Plalfvveg en Amsterdam onwel, waarbij zij zich uit het geopende ven ster boog en daarbij met het hoofd tegen een der palen van het net aan sloeg. Zij bekwam vrij ernstige kwet suren; na in Sloterdijk voorloopig te zijn verbonden, werd zij per tram ver der naar Amsterdam vervoerd en daar per ziekenauto naar het Binnengast huis overgebracht. Opzienbarend faillissement. Het bekende Parijsche modehuis Dre- coll heeft zijn betalingen moeten sta ken. De 74-jarige baron Chr. von Dre coil, die sinds lange jaren, aain het •hoofd van de zaak stond, is in Ber- lijnsche aristocratische kringen een zeer bekende persoonlijkheid. Hij stamt uit een Fransche emigrantenfamilie, die zich na de Fransche revolutie te Hamburg had gevestigd. Baron Dre coil begon zijn loopbaan als officier "hij de Uhlanen. Hij voelde echter meer voor het modevak en opendevoor den oorlog zaken te Weenen, Parijs, New York en Berlijn. Kort voor het uitbreken van den oorlog had hij zijn Parijsche en zijn Weenscha zaak aan een (Engelsche ven nootschap verkocht. Daarna had hij zich te Berlijn gevestigd, waar hij de? leverancier van de Duitsche hofkrin gen werd. Hij heeft de bruidsjaponnen van alle Duitsche prinsessen geleverd en ook van de tegenwoordige echtgenootie van den gewezen keizer. Tot het bankroet der firma heeft in de eerste plaats de. wanbetaling deir klanten aanleiding gegeven. Drecoll! maande zijn clienten principieel nooit. Verkeersongevallen. In het O. L. V. Gasthuis te Amsterdam is een vrouw opgenomen, die op de (Weesperzijde op de duozitting van een motorfiets gezeten, door het slippen «daarvan van de duo was afgevallen en bewusteloos was geraakt. In het Wilhelminagasthuis zijn twee personen opgenomen, die op den Haar lemmerweg door een auto waren aan gereden. De bestuurder gaf als oor zaak op, dat hij door het licht van een t ramwagen eenigszins verblind was poodat, toen hij de twee personen ge- Waar werd, zijn zwenken niet meer de aanrijding kon voorkomen. Woeste rijders. Zondagmid dag reed de metselaar K. met zijn motorrijwiel om het hardst oip dan Bcrgerweg met iemaikl uit Egmond, tengevolge waarvan hij bij de boter fabriek uit de bccht vloog en in een sloot geraakte. Zijn been bleek op drie plaatsen gebroken. Per auto werd hij naar het St. Elisabeihgesticht te Alk maar vervoerd. De man die achter bij hem op de duo zat, kwam otver de sloot in het weiland neer, doch hij kreeg geenj letsel. N a hi t i gh e i d De kanton rechter te Deventer heeft gisteren uit spraak 'gedaan in de zaak tegen vier menschen, die onlangs het zouden heb ben aangezien, zonder een poging tot hulpverleening te doen, dat een 10- jarig knaapje in de .Schipbeek bij Bathmen verdronk en deswege waren beklaagd wegens overtreding van art. 450. W. v. S. Bekl. werden vrijgespro ken. De eisch was tegen beklaagde H. K. veertien dagen hechtenis en te- Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 5.20 (Zürich, 515 M.) Concert. 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. 5.30 NSF. (Hilversum, 1050 M.). Concetf onder leiding van Fr. Lupgens. 6.(Rome, 425 M.) Concert. 6.35 FL Parijs J(Eiffeltoren, 2650 M.) Causerie, daarna concert. 7.20 (Londen en Daventry.) Tijdsein var Big Ben, weerbericht, nieuwstijdingen. 7.30 NSF. Politiebericht, weerb.-nd.t 8.20 (Londen en Daventry). Concert. 8.20. (Stuttgart, 445 M.) Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, onder broken door nieuws. 8.50 (Berlijn, 505 M.) Concert. 8.50 (plm.) S.F.R. (Parijs, 1750 M.) Concert. 8.50 (plm.) (Madrid, 392 M.) Concert. 9.05 Parijs (S.F.R.), 1750 M., Concérf. 9.20 (Hamburg, .395 M.) Concert. 9.20 Bremen, 330 M.) Concert. 9.20 Hannover, 296 M.) Concert. 9.20 (Rome, 425 M.) Concert. 10.20 (Londen en Daventry). Tijdsein van Greenwich, weerbericht, nieuwstijdin gen. gen de drie andere beklaagden J. J.( :F. J. v. d. Mj. en J. K., 25 gulden boete of 25 dagen hechtenis. Ongewenschte gast. Een tractor, waarmee cement werd ver voerd, is te Londen een huis komer binnenrijden. Het onderste deel van de voorgeve] viel in de kamer en sloeg alles korl en klein. Toevallig waren er, wat bijna nooit gebeurde, geen menschen in. (Er was alleen in de keuken, achter, een meisje, dat de vloer aan 't schrob ben was. De bestuurder had de tegenwoor digheid van geest, haar dadelijk de lemmer water te ontrukken om het vuui van de machine te blusschen. De schoorsteen van den tractor was n.l reeds door de zoldering heengedron gen, waardoor bijna nog brand ooi- was veroorzaakt. De bestuurder verwondde daarbij zijn pols. en de stoker bezeerde zijr voet tusschen de deur van 'den trac tor, toen hij een jongetje op het trot toir wegschoof, dat anders overreden zou zijn. Auto-overval in Wolhynië (Tusschen Sjitomir en Noiwograd ir {Wolhynië is een automobiel, waarir militaire autoriteiten en beambten dei Sovjet-republiek gezeten waren, dooi bandieten overvallen. Tien der inzittenden werden gedooc de anderen zwaar gewond. Allen wer den van hun bezittingen beroofd. Soldaten der Sovjet-republiek ach tervolgden de movers, die naar eer dorp gevlucht waren. Het dorp werd door de troepen be stormd en in brand gestoken. Verschel dene bandieten werden gevangen ge nomen. Van drie negert jes. Draad Koos wordt gemeld, dat drie neger jongetjes nabij Neeleyville (Montana een steen op de rails van de Missoiur: yPacafic gelegd hebben omdat zij, zoo als zij beweerden, zoo graag eens eer trein wilden zien ontsporen. Gelukkig werd hun proefneming nog tijdig ont dekt. Dure bloemkool. Men meld uit Langend ijk: Dei eerste soort bloemkool werd hie. aan de veiling der Langendijker Groei ten-Controle verkocht voor f 60 per 10( stuks, een prijs, die in het meer dai 30-jarig bestaan der veiling nog nim mer is voorgekomen. BUITENLAND. HET VEILIGHEID SP ACT. Caillaux te Londen* De onderhandelingen tusschen .Chu chili en Caillaux over de Fransch< schuld aan Engeland begonnen gister ochtend met wat het «officieele com muniqué noemt „een zeer hartelijkx bespreking". Het communiqué voegt hieraan toi dat men hoopt, dat de besprekingen hedenavond zullen zijn afgeloopen. Beide ministers wensch en hun sa/ tmenkomsten als van volkomen infor imeelen aard te beschouwen en er zul len dientengevolge geen officieele me dedeelingen over de resultaten ervan worden uitgegeven, voordat zij in staal zijn, aan hun wederzijdsche regeerin- gen verslag uit te brengen. Morgen hoopt Caillaux naar Frank rijk te kunnen terugkeeren om Don derdag aan het Fransche kabinet ver slag te kunnen uitbrengen. De onderhandelingen. Gisterochtend heeft Caillautf van half 12 tot kwart voor 1 met Chur chill gesproken. Na afloop van het onderhoud ver klaarde Caillaux, dat zij onder viei (oogen het vraagstuk van de schuld in het algemeen hebben beschouwfd. iHet eerste gesprek is in een aller hartelijkste atmosfeer gevoerd. Ook de Erigelsche minister wees hierop. Caillaux verklaarde, dat beide zijden diaidden getracht, de wederzijdschd standpunten met elkaar te verzoeneri [Hij voeglde eraan toe: Ik ben eert (optimist. Gisteravond gaf de FransciH gezapt

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2