nu nu®mer bestaai uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 3e JAARGANG DINSDAG 25 AUGUSTUS T925 NUMMER 16O0 CHE COURANT AB ONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Huwelijkswetgeving. In Tsjecho-Slowakië, is men naar ge meld. wordt zoo vergevorderd dat men cie moderne begrippen inzake de hu welijkswetgeving tot uitvoering gaat brengen. De banden door Gods Woord aange legd, heeft men daar radicaal gebroken De vrijheidsbeginselen worden in toe passing gebracht. „De regeering, dus wordt gemeld, heeft den nieuwen codex van het huwe lijks- en familierecht geratificeerd. Op grond van deze wet zijn de nieu we bepalingen van het huwelijks- en familierecht gebaseerd op de volkomen vrijheid der betrekkingen tusschen de echtgenooten en op de bevrijding der vrouw uit de macht van den man, wel ke uit de economische afhankelijkheid der vrouw bleek. De codex bepaalt, dat personen, die een huwelijk sluiten, de volle persoon lijke vrijheid en vrijheid van arbeiden behouden. Een verandering van woonplaats van den echtgenoot beteekent voor de echt- genoote geen plicht om den man te volgen. Het door gemeenschappelijken ar beid tijdens het huwelijk verkregen eigendom wordt als gemeenschappelijk goed beschouwd. Bezit een der echtge nooten geen middelen, welke voor le vensonderhoud noodzakelijk zijn, of is hij niet tot arbeiden bekwaam, dan is de ander verplicht hem te ondersteu nen, wanneer hij gerechtelijk daartoe in staat wordt geacht. Tot scheiding kan worden overge gaan op grond van een wederzijdsch goedvinden of op den wensch van een der echtgenoptem De plicht om de kinderen te onder houden rust op beide echtgenooten. De kinderen zijn verplicht om hun ouders te steunen, wanneer deze zulks wen- schen, niet tot arbeiden in staat zijn of geen staaatshulp genieten." Wat Gods Woord omtrent.de heilig heid en de onverbreekbaarheid van het huwelijk leert, wordt hier niet meer gerekend. Tot scheiding kan worden overge gaan op grond van wederzijdsch goed vinden of op den wensch van een der echtgenooten. Als zich moeilijkheden voordoen, dan gaat men eenvoudig uit elkaar. Dan wordt de verbintenis, alsof het een gewoon contract geldt, zonder meer verbroken. En als een der echtgenooten om wel ke reden dan ook, er de voorkeur aan geeft te scheiden dan is er niets die hem of haar dit belet. Het is duidelijk wat in de practijk de gevolgen van dergelijke bepalingen zullen zijn; En het is ook duidelijk, dat het tie zwakste partijen, de vrouwen en meer nog de kinderen zullen zijn, die de ern stige gevolgen van deze moderne be palingen zullen ondervinden. pier wordt niet' goedkpop gezondigd. En met name op dit gebied wordt eiken dag weer opnieuw de waarheid bewezen van het woord: „In het hou den van die is groote loon." STADSNIEUWS. DE STORMRAMP. Bij den penningmeester van het Stormramp-Comité zijn weer de vol gende giften ingekomen. Dr. H. D. v. G. f50, Van ons drieën f2.50, Mej. P. H. f 1, A. F. of N. F. f5, Ir. A. G. B. f 100, C. A. de V. f 10, SCH. f 25, A. W. D. v. H. f 10, G. A. V. K. f 100, Prof. Dr. W. v. d. W.- f25. H. P. V. f 10, J. P. A. B. f 10, Mr. J. J. N. de L. f 10, P S. f 10, Mej. M. H. N. no, Dr. J. B. f25, Prof. Dr. W. de S. f 25, Mevr. J. H. H. f 5, Mr. H. A. S. i 25, P. C. M. H. f 10. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den Heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Giro nummer 57471. Wij ontvingen nog voor de slachtof fers van de stormramp van de Wed. B. f2, van X. Y. f2 en van B. f10. Naar wij vernemen heeft de Zondag in de bijeenkomsten der Nederduitsch Hervormde Gemeente alhier gehouden echaalcollecte voor een nieuw kerkge- BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/, cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarfcL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, werden dage lijks geplaatst ad 40 cent. bouw der Ned. Herv. Gem. te Borculo opgebracht de som van f 1147. Ongetwijfeld een zeer mooi resultaat vooral wanneer men in aanmerking neemt dat de schenkers die ertoe heb ben hijgedragen reeds eerder met de geheele burgerij hadden geofferd voor den algemenen mood. Een wandelpark. Zooals gisteren in het raadsverslag reeds werd gemeld, heeft de heer D. J. J. de Koster oudste firmant der firma A. de Koster en Co .aan B. en W. een brief gericht, waarin hij meedeelt dat door hem een bedrag van f 11.500 be schikbaar wordt gesteld om te komen tot de stichting van een wandelpark. Bedoeld bedrag zal moeten worden gestort in een fonds, beheerd door een stichting waarvan het bestuur zal wor den gevormd door het college van B. en W. en twee door hen aan te wijzen in-, gezetenen. Het spreekt wel vanzelf, dat deze gift met groote dankbaarheid werd aan vaard. Legatum Sjolpianum. Curatoren van het Legatum Stolpi- anum aan de Rijksuniversiteit alhier bebben op de door hen uitgeschreven prijsvraag: „Een uiteenzetting van de voorstellingen omtrent lotsbepaling en wereldheerschappij in de godsdiensten van de Babyloniërs. of van de Egyptc- naren, of van die beide volken" geen antwoord ontvangen. Curatoren schrijven de volgende prijs vraag uit: „Het verzet tegen en de onthouding van metaphysica, die kenmerkend wa ren voor de positivistische en voor de eenzijdig,kenkritische scholen der 19e- eeuwsche wijsbegeerte, hebben plaats gemaakt voor een hernieuwde belang stelling in metaphysica. Gevraagd wordt een kritisch onderzoek naar de opkomst van dit nieuwe streven en naar de resultaten, waartoe het reeds thans heeft geleid." Beperking van den omvang der ver handeling tot omtrent 50.000 woorden wordt aanbevolen. Antwoorden- worden vóór 1 Januari a.s. ingewacht bij den voorzitter van het curatorium, prof. dr. P. Ehrenfest, Leiden, Natuurkundig Laboratorium Zij moeten in het Nederlandsch of in het Latijn getikt, met een spreuk ge- teekend en vergezeld zijn van een ver zegeld briefje, dat dezelfde spreuk draagt en waarin des schrijvers naam en adres zijn opgegeven. De prijs voor een goedgekeurd ant woord is een gouden biedaille, ter in nerlijke waarde .van f 250, en f 100 in geld, of wel, naar verkiezing, de gehee le som in geld. Het oordeel der curatoren zal in Juni 1926 worden bekend gemaakt. Prof. dr. L. E. Goester, buitenge woon hoogleeraar aan de Universiteit alhier zal in de nieuwe periode weder fungeeren als voorzitter van de alhier gevestigde commissie voor het afne men van de examens ter verkrijging van een getuigschrift als apothekers assistent. Mej. J. P. een onderwijzeres kwam gistermiddag in de Javastraat met haar rijwiel ernstig te vallen, doordat haar voertuig slipte. De Eerste Hulp- diens.t bracht haar per auto naar haar woning, waar zij werd verbonden. Het bleek dat een knie. was gekneusd. Gistermiddag even voor half een zou op den Morschweg Mej. v. M. zich juist met een handwagen bewerkte groenten naar den ingang der conser- venfabriek van Nieuwenhuizen bege ven, toen een vrachtauto van den steen kolenhandelaar O. naderde, die den handwagen aanreed, met het gevolg dat de juffrouw een duw van den wa gen kreeg en tegen de straat werd ge worpen. Bij den heer N. binnengebracht werd zij daar door de E. Hulpdienst verbon den en vervolgens naar haar woning vervoerd. Een hand en een voet bleken te zijn gekneusd. Een der werklieden, die bezig rtfa met het maken van een nieuwe brug bij de spoorbrug over de Haarlemmer- trekvaart, J. P. uit Schiedam, had gis termiddag het ongeluk om door een misstap naar heneden te vallen, waar hij in een schuit terecht kwam. P. was door den val bewusteloos geworden, doch kwam spoedig weer bij. De Eer ste Hulpdienst die spoedig aanwezig was, kon geen ernstig letsel vaststellen Met een paar dagen rust zou het wel weer in orde zijn, Bij het verlaten van het gebouw der posterijen aan de Boommarkt heeft gistermiddag een postauto, bestuurd door H. B. een kraam met fijn fruit van den heer Z. uit de Driftstraat on derstboven gereden, waardoor de kost: bare en teere koopwaar op de vieze straat terecht kwam. Blijkens de scha devergoeding welke kioor den eigenaar werd geëischt, schijnt er voor een tame lijke waarde bedorven te zijn. Gemeenteraad Leiden. (Slot.) L90. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden voor de vernieuwing en vérplaatsing van de Janvossenbrug en de demping van de Volmolengracht De heef Huurman (A.R.) is van meening dat nog niet duidelijk is aan getoond waarom verlegging van de brug noodig is. Wat de oprit betreft, daarin kan worden' voorzien door het bruggehoofd waaiervormig uit te brei den. En wat het tweede argument be treft, dat de afstand tusschen de brug gen dan meer normaal wordt, betoogt spr. dat het verkeer daar niet van dien aard is dat daarvoor een groote uit gaaf als noodig voor de demping van de Volmolengracht verdedigbaar is. Hij acht het niet gewenscht voor de dem ping van een stil grachtje f 26000 uit te geven, en dat in een tijd waarin bespa ring op de uitgaven een eerste eiseh is. Voor de bewoners van de Jan Vossen- steeg, die aan de moderniseering van hun panden in een steeds drukker ge worden straat veel ten koste hebben gelegd, zou spr. het betreuren wanneer de Jan Vossensteeg een doode straat werd. De verkeersbelangen die hierbij zijn. betrokken wegen, naar spr. meent daartegen niet op. Spr. dient een amendement in, be doelende B. en W. voor het bestemde doel eeh bedrag van rond f 60.000 toe te staan en de brug dus niet te ver plaatsen. Het amendement wordt door ver schillende leden gesteund. De heer Wilbrink juicht 'tvoor stel van B. en W. toe. De Jan Vossen- brug is een sta in den weg en moet noodig verdwijnen. Spr. is er van over tuigd dat er bij deze brug bij niet ver plaatsing altijd een paar gevaarlijke hoeken zouden blijven. Nu de raad eenmaal heeft besloten de Mare niet te dempen, moet er op een andere manier iets worden gevon den voor het groote verkeer. Thans moeten ook de wagens van de vuilver branding de Mare passeeren en speci aal hij het bruggetje aan de Lange gracht geeft dat telkens: groote geva ren en moeilijkheden. Spr. meent dat men thans niet op een paar duizend gulden moet zien. Dat de neringdoen den in de Jan Vosssenteeg zich hier in hun broodwinning zouden zien be dreigd, moet spr. ontkennen. Zij zou den eerder gebaat zijn bij verruiming van het voetverkeer door de Jan Vos sensteeg, dat nu door het te drukke wagenverkeer zeer tegengewerkt wordt De heer Knuttel (Comm.) ziet niet in dat bij dit voorstel verkeersbe langen betrokken zijn die de voorge stelde uitgave zouden motiveeren. Dem ping van de Volmolengracht heeft geen zin zoolang er ge endoorbraak is ge maakt naar de Maresingel. De heer Oostdam (R.K.) is het eens met den heer Wilbrink. Als wij nu de brug nog moesten leggen zouden we het nooit doen voor de Jafi Vossen steeg; dat is veel te dwaas. Men kan in de v. d. Werffstraat naar twee zijden weg, wat spr. voldoende vindt. Het na geslacht zou het ons euvel duiden wan neer wij de brug op deze onmogelijke plaats zouden leggen. De heer Z u i d e m a (A.R.) zegt per soonlijk van meening te zijn dat deze brug wel gemist zou kunnen worden. Daar dit denkbeeld echter geen instem ming vindt, gaat het hier alleen om de vraag waar de nieuwe brug moet wor den geplaatst. En nu is op den voor grond gesteld, dat het bij verplaatsing niet gaat om verkeersbelangen, wat voor spr. een aanleiding is om aan de bestaande plaats de voorkeur te geven. De afstand tusschen de bruggen blijft toch gering en wat het bezwaar v. den oprit betreft, daarin is te voorzien door de brug te verlagen en het hoofd waai ervormig uit te breiden. Het gevaar is dan zeker niet grooter dan wanneer men den hoek v. d. WerffstraatJan Vossensteeg moet nemen. Nu het hier niet gaat om een ver- keersbelang, mag z.i. met het belang van de bewoners van de Jan Vossen steeg wel degelijk rekening worden gehouden. Geleidelijk gegroeide toestanden mag men niet altijd zonder meer verbraken. De heer Wilbrink zegt, dat het alleen gaat om het rijverkeer, maar hij sprak zichzelf tegen toen hij veronderstelde, dat de menschen nu een omwandeling zullen gaan maken, al verwacht spr. daar nu persoonlijk niet zooveel van. Tenslotte is daar nog het financieel verschil. Een bedrag van f40.000 zegt nogal iets, vooral waar het hier geen groot belang betreft. Spr. beveelt daarom het voorstel van den heer Huurman krachtig aan. De heer Groe neveld (S.D.A.P.) en de heer v. d. Reyden (C.H.) verdedigen het voorstelt De li)eer Mulder (weth.) meent, dat voor het voorstel van B. en W. veel krach tiger argumenten zijn aangevoerd, dan voor dat van den heer Huurman. Spr. herinnert aan hetgeen de heer Oostdam heeft gezegd. Weliswaar zou men op de oude plaats veel kunnen verbeteren door den oprit over een grooteren afstand te verdeelen, maar het zou geen afdoende verbetering zijn. De bewoners der J.-V.- steeg zouden het zelf op prijs stellen in dien het gevaarlijke rijverkeer wat min der druk werd. Voor de lichtfabrieken, en speciaal yoor de vuilverbranding acht spr. verplaatsing van de brug naar de Volmolengracht van veel beteekenis. De berekening van de kosten van een even- tueele verbouwing op de huidige plaats 'kan niet in alles betrouwbaar zijn, om dat er nog weinig van is te zeggen. Een grootere doorvaart wijdte is beslist noo dig en die kan het best verkregen wor den door den onderbouw zooveel mogelijk ruimte te geven, waarvoor de Volmolen gracht en de Voldersgracht het best ge schikt zijn. De heer it mans (D. P.) merkt evenals de heer Zuidema; op, dat, wil men de wagens van de vuilverbranding in het vervolg over de Volmolengracht la ten rijden, er ook over de Langegracht nog een brug zal moeten komen. Waaruit moet die dan worden betaald? De heer Knuttel: dat halen we uit andere zak. (gelach). Dö ihteer Groeneveld meent, dat „de brug van den heer Huurman" meer dan f 60.000 zofu moeten kosten dodr de breedere waaiervormige opritten. Wat de nering in de Jan-V.steeg be treft, winkeliers zijn altijd bijzondere men schen. (Gelach en stemmeti: Dubbeldeman ook'r) Er is altijd geklaagd over het gevaarlijke rijverkeer. ejn ;nu het zich dreigt te verplaatsen klagen zij alweer. De afstand welke er tusschen de Pauw en de Jan-V.brug bestaat is do grootste welke er tusschen twee bruggen in de Leidsche grachten bestaat, dus moet die eerder worden verkleind dan vergroot. De heer Huurman repliceert: In de stukken staat, dat de Voldersgracht bij den toegang een breedte heeft van 7 hl. Dat verschilt slechts één meter met de Jan-V.steeg. Moet dat f 40.000 meer kos ten? Men zegt, dat de wagens van de vuilverbranding de Volmolengracht zul len overgaan, maar dan zal er nog een brug over de Langegracht moeten ko- mjein, tefw'ijl Ijn elk geval de bestaande brug aam de Mare binnen korten tijd zal moeten worden veranderd. De heer Bergers (R.K.) verklaart zich voor het voorstel van B. en W. Het amendement van den heer Huur man Wordt mét st. verworpen, en het voorstel van B. en W. z. h. st. aan genomen. Vopr het amendement van den neer Huurman stemden de heeren: Wit- mans, Wilmer, v. Hamel, Huurman, Knut tel, Zuidema en Spendel. b. tot beschikbaarstelling van gelden ten .behoeve van de uitdieping van den Nieuwen Rijn tusschen het RijnSchie- k'anaal en de Singelburg en de daarmede gepaard gaande vernieuwing van de wal- beschoeiing. c. inzake de jaarlijksche uitvoering van 'diepwerken d. inzake het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland -betreffende den toestand van de wateren en bruggen in de gemeente. 158 De heer. Wilbrink bestrijdt het voor stal, waar hij een goede uitvoering van dit werk niet mogelijk en ook niet ge heel noodig acht. De verbetering van het verkeer te water zou in dit geval, dat op den wal in de knel doen geraken, ter wijl er geen groote industrieën in de na bijheid zijn, die bij de voorgestelde ver betering overwegend belang hebben. Tiet tgjewone verkeer te water gaat via 'de Schrijversbrug, dus niet langs dit ge deelte. De thans voorgestelde beschoeiing zal niet voldoende blijken, indien men toit bij "den wal de diepte op 2~8o M. wil brengen. Men kan ook van de particu liere eigenaren niet eischen, dat zij de door de verdieping van het vaarwater noodig geworden versterking van de schoeiing uit eigen zak zullen betalen. Dat zou ongetwijfeld pp verzet stuiten. Wat de overige punten betreft, juicht spr. de verdiepings- en verbreedingsplan- nen ten zeerste toë. Zelfs zou spr. het be- Binnenland. Dia heer D. J. J. de Koster stelt een bedrag van 111.500 ter beschikking voor de stichting van een wandelpark te Leiden. De Gemeenteraad van Leiden besluit tot vernieuwing en verplaatsing van de Jan Vossenbrug en tot! demping van de Volmolengracht. Een schrijven van den Metaalbond aan den Chr= Metaalbewerkers bond. Buitenland. De Fransche antwoord-nota aan Dnitschland is gisteren overhandigd. Caillaivx heeft na zijn besprekingen met Churchill verklaard, optimist te zijn, De vroegere rijkskanselier Wirth is uit de Rijksdagfractie van het Centrum getreden. Het dorp Konzell in Beieren door een wolkbreuk geteisterd. drag voor punt c willen verhoogen, om dat gedurende de laatste jaren aan ver schillende punten niets is gedaan. De Voorzitter acht de zaak, ook na de mededeelingen van den heer Wil brink, van te groot gewiéht, om ef dadelijk over te beslissen. Spr. stelt voor, eerst adviezen in te winnen. Aldus besloten. Bij de rondvraag bespreekt de heer v. Eek de rioleering van den Rijnsburger- weg. Het Oegstgeester gedeelte sluit mo menteel niet aan op het Leidsche. Is dat tijdelijk of permanent? Weth. Mulder zal een onderzoek in stellen. De heer v. Stralen maakt aanmer king op het aanstellen van een gepensio neerd opzichter van de gemeente bij de werkverschaffing aan den H. Rijndijk, waar beloofd was, dat in de eerste plaats werklooze opzichters in aanmerking zou den komen. Weth, Sanders antwoordt, dat er in dertijd geen werklooze opzichters aan de Arbeidsbeurs stonden ingeschreven. De heer Dubbeldeman vraagt, hoe het staat met het prae-advies van B. en W. op het adres van de bewoners der hui zen van „Ons Doel". De Voorzitter zegt, dat het een lastige ^aak is. De bedoeling is toch, dat B. en W. een soort oplossing zullen zoeken. Wanneer het den heeren te langzaam gaat, moeten zij zelf maar een voorstel doen. De heer Dubbeldeman.: B. en W. hebben er toch zoo'n soort voogdschap over. De Voorzitt er:'dat wil zeggen, als ze ons noodig hebben, (daverend gelach). De heer Coster (R. K.) vraagt, of reeds uitvoering is gegeven aan zijn mo tie inzake het urinoir aan de Binnenvest gracht (gelach), waarop de Voorzit- te*r ontkennencf intwoor'dt. De heer Coster meent dat men dan voortaan even goed geen moties meer kan aannemen. De yoiorzitter: we zullen er graag no die van blijven nemen, maar aan alle moties gevolg te geven, dat gaat niet. U moet anders in de club maar pro paganda maken om wethouder te worden. (Vroolijkheid.) Weth. Mulder deelt nog mede, dat het betreffende urinoir is veranderd. Er is een kraan aangemaakt en een dek je opgezet. - De vergadering wordt hierna gesloten. BINNENLAND. Een manifest aanCde arbeiders. Het „Anti-Colijn Comité C. P. H-N. A. S." (Communistische Partij Holland Nationaal Arbeidssecretariaat) richt het volgende manifest aan de Neder- landsche arbeidersklasse, waarin als eischen naar voren worden gebracht: A. Binnenlandsche politiek: 45-urige werkweek en herstel vafl de loonen op het peil 1920'21; werkloozensteun op den grondslag van het volle loon; arbeiderswoningbonw op staatskosten; sterke progressie m de belastingen met vrijstelling van de inkomsten be neden f 3000; vrijstelling van pacht voor het deel der boerenbevolking, welks sociale positie overeenkomt met die der arbeidersklasse; wettelijke en economische gelijkstelling van de vrouw; moederschapszorg; kosteloos verplicht openbaar onderwijs met verstrekking van voeding en kleeding; strijd tegen het militairisme en^ algemeene amnes-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1