MODE-RUBRIEK RECHTZAKEN. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 21 AUGUSTUS 192® Uit het Sociale Leven. Het conflict In de metaalindustrie. De Nederl. R.K. Metaalbewerkers- bond beeft aan den Metaalbond, den volgenden brief geschreven, dien we aan de Volkskrant ontleenen: Waar door u aan onze organisatie gevraagd wordt onze zienswijze weer te geven inzake overwerkvergunnin- gen, hebben wij gemeend goed te doen deze kwestie in een aantal punten te formuleeren. In deze punten hebben we omschre ven hoe volgens onze meening behoort gehandeld te worden ten einde tot eventueel overwerken te komen. Wij spreken daarbij den wensch uit dat deze, onze zienswijze, door u ern stig zal overwogen worden. I. In het algemeen zijn we niet te gen noodzakelijk overwerken. II. De vraag, of er overgewerkt moet worden, 'behoort te zijn een kwestie van overleg tusschen werkgevers en werknemersorganisaties. II. In dit raam bezien achten wij het onjuist een systeem te aanvaarden, waarbij de beslissing over de vraag of er overgewerkt zal worden, in handen gelegd wordt van de regeering of een regeeringsambtenaar. IV. Gelet op bovenstaande behoort o.i. vóórdat een aanvrage tot het ver krijgen van een algemeene overwerk- vergunning gericht wordt tot de auto riteiten, overleg gepleegd te worden door de betrokken organisaties. V. Leidt dit overleg niet tot over eenstemming, dan kan de werkgever j (organisatie) zich wenden tot de auto riteiten. VI. Is een der partijen het met de beslissing der autoriteiten niet eens, dan wordt de kwestie ter beslissing voorgelegd aan een door partijen, „pa ritatisch" samengestelde commissie. Deze commissie kiest zich een onpar tijdig voorzitter. De beslissing van de ze commissie is voor beide partijen bindend. VII. Wanneer de lo onvraag of an- dere arbeidsvoorwaarden aan het over werken worden verbonden, of indien de verleende overwerkvergunning ge saboteerd wordt, behoudt onze organi satie zich het recht voor, zich daartc- gen met alle middelen, waarover zij 1 beschikt, te verzetten. Waar wij in bovenstaande punten ons i standpunt inzake overwerken hebben uiteengezet, achten wij een bespreking daarover met ji wel gewenscht. Los van bovenstaande echter, mee- nen wij dat een bespreking over het Sohiedamsch-Rotterdamsch conflict wel gewenscht is, in verband met zijn oplossing. Dit te meer, omdat uit uw schrijven blijkt, dat uwe opvatting inzake ons standpunt ten opzichte van dit con flict onjuist is. Het N.V.V. en de. werkloosheid. Het Ned. Verbond van Vakvereni gingen heeft aan de regeering doen toekomen een uitvoerige memorie over de werkloosheid. Zij bespreekt daarin de heerschende werkloosheid en geeft haar wenschen voor werkverruiming aan. Voorts heeft het bestuur een au dientie „met de regeering" aange vraagd om de in de Memorie behan delde aangelegenheid nader te bespre ken. EEN BELANGRIJK EEUWFEEST. Dezer dagen, aldus schrijft "de heer B. M. Noach aan de „N. R. Crt.", viert een uitvinding haar honderdjarig jubi leum, die niet minder dan de boekdruk kunst voor duizenden ten zegen is go- worden. In. 4825 vond Louis Braille het naar hem genoemde Blindenschrift uit, dat thans ter wereld in gebruik is. Louis Braille werd den 4den Januari 1809 geboren te Coupvrai (Departement Seine et Mame) als zoon van Simon Re ne Braille en Monica Baron. Als kind bracht Louis zich met een stuk gereedschap van zijn vader letsel toe aan zijn oogen, en dit leidde tot zijn ongeneeslijke .blindheid. Den 15 Februari 119 werd hij als leer ling van het blindeninstituut opgenomen en onderscheidde zich daar spoedig zoo wel door zijn groote verstandelijke als door zijn muzikale begaafdheid. Zoo werd hij in 1S28 onderwijzer aan het instituut waar hij zelf zijn opleiding had genoten en verwierf zich door zijn paedagogische en didactische bekwaamheden de alge meene sympathie van leerlingen en supe rieuren. Maar meer nog dan de liefde en aoh ting van zijn kleine omgeving beteekent, dat hij tot op den huldigen dag toe wordt geëerd door de duizenden lotgenooten, die hij door zijn uitvinding onschatbare diensten heeft bar.vezen. Het Brailleschrift is natuurlijk niet de eerste poging geweest, om de blinden in staat te stellen kennis te maken met de geestelijke vruchten hunner medemen- schen langs anderen weg dan door voor lezen. Reeds vóór Braille was de tastzin, daar aan dienstbaar gemaakt. Men had boeken gedrukt met letters in basreliëf. Dat was' voor de blinden echter een omstandig en tijdroovend tasten en de letters moes ten relatief zeer groot zijn, zoo ze in a! hun bochten en wendingen herkenbaar waren voor den tastzin. Vandaar dat men er toe overging voor blindenschrift uitsluitend de Romeinsche hoofdletters aan te wenden, die door hun grootte en rechtlijnigheid daartoe meer Afb. 1. Rouwcostuum met moderne r0nd-geknipte rok, voor jonge 'dames. Op ons plaatje is de eenvoud van het rouwcostuum gepaard aan de op het oogenblik heerschende mode. De gladde taille, lang van lijn is glad aan de rondgeknipte rok gezet met een een voudige naad. De hals, die hier het z. g. bootmodel heeft, wordt begrensd door een passe van witte crêpe, niettemin kan de hals even zoo goed het gewone ronde model hebben. Van voren, en wel links opzij wordt een split gemaakt, om de japon zonder sluiting te houden. Het split wordt j gedekt door een passé, eveneens van witte crêpe, die geheel met knoopen bezet is. Deze passé loopt door, tot even over de rok. In overeenstemming met het geheel wordt de mouw afgewerkt door een ronde volant van crêpe. Afb. 2. Hoogsluitend costuum met jabot en passes, voorrouw- costuum geschikt. De quaestle van het rouwcostuum is er een van zuiver in- tuitieven aard en hiervoor is geen speciale mode geboden. Ons voorbeeld is van zwarte ripsstof en heeft een garneering, die uit een jabot bestaat, waardoor ook oudere dames eventueel dit model kunnen nemen. Het costuum loopt van voren en van achteren door en is slechts opzij aan' de Afb. 2. Hoogsluitend rouw costuum met jabot en passes. Afb. 1. Rouwcostuum met rondgeknipte rok voor jonge dames. rok gezet. De aanzetnaad wordt gedekt door een passé van crêpe of zijde. Midden voor is de japon uitgeknipt en wordt de sluiting gedekt door een met knoopen be zette passe, die schijnbaar de jabot samenhoudt. De kraag van dubbele stof, wordt door baleintjes omhoog gehouden, terwijl hij van voren breed uitloopt. De glad ingezette mouw heeft een crêpe-opslag, die buitenwaarts als een passé oploopt. Afb. 3. Costuum met tunique en vest' voor halve rouw. Op ons plaatje is de rondge knipte rok op een voeringrok gezet, zoodat deze, een handbreed onder de tunique uitkomt. Het spreekt van zelf dat dit gedeelte ook van de hoofdstof gemaakt is. De lange taille heeft een vest, dat van dezelfde stof of van crepe en ook van zijde gemaakt kan worden. Dit vest heeft knoopsluiting, iets dat voor het aan- en uittrekken zeer gemakkelijk is. De hals wordt begrensd door een smalle liggende kraag van witte stof. Hiermede harmonieert de smalle opslag aan de lange mouwen, welke opslag iets ingehaald en in een breede manchet gezet is. Afb. 3. Costuum met tunique en vest voor halven rouw. geschikt waren dan de gewone druklet ter. Dit stelsel bleef lang in gebruik. Een der grootste bezwaren was, dat de boe ken, die voor blinden leesbaar waren, een geweldigen omvang moesten krijgen, voor al .ook, omdat de bladzijden slechts aan één kant konden worden -bedrukt. Een groote vooruitgang was de ont dekking, dat de tastende vinger een rij punten .beter voelt dan' een aantal lijnen. En zoo werd in 1821 aan het Instituut te Parijs een systeem .ingevoerd, uitge dacht door Barbier, dat de letters voor stelde door eenige punten, op verschil lende wijzen gegroepeerd. Dit stelsel had evenwel verschillende bezwaren. Ten eerste werd bij dit soort blindenschrift de spelling der woorden veronachtzaamd; dan miste het stelsel van Barbier cijfers en leesteekens. Een en an der gaf den blinde groote moeilijkheden zoowel bij het lezen als bij .het schrijven. Louis Braille vond nu het schrift uit dat tot op heden in gebruik, niet slechts de volle spelling recht laat wedervaren, maar bovendien heeft zijn systeem voor cijfers en interpunctie, ja zelfs voor mu ziekschrift een volmaaktheid bereikt, die tot op heden volkomen bruikbaar en volledig is gebleven. Braille ging uit van de waarneming, dat een bepaald complex van punten met één enkele tastbeweging als een eenheid wordt gevoeld, mits natuurlijk dit complex van bescheiden omvang is. Zes punten op zijn hoogst gebruikt hij; streng systema-- tisch geordend is nochtans het aantal mo gelijkheden van onderlinge plaatsing zoo groot, dat zijn stelsel de voordeden. heeft dat het absolute volledigheid paart aan de niet minder gewichtige eigenschap, dat het zich zeer gemakkelijk en snel laat aan leeren. Braille vond ook de toestellen uit om zijn schrift te schrijven en nu ging de ver dere ontwikkeling zeer snel. Een procédé om boeken in Braille schrift door den druk te verveelvoudigen, was een groote stap vooruit. Zoo ontston den boeken in Brailleschrift op elk gebied Speciale blindenbibliotheken werden in gericht en dit is van ontzaglijke beteeke nis gebleken, niet alleen voor hen, die blind geboren waren of door oogziekten het gezichtsvermogen verloren hadden, maar vooral ook voor degenen, die door den oorlog van het oogenlicht waren beroofd: Zelfs bestaat er een blinden- stenografie naar het beginsel van Braille en ,op deze wijze treden blinden op als nauwkeurige verslaggevers van congres sen, conferenties, enz. Zoo heeft de zegenrijke uitvinding van Louis Braille in 1825 de blinden terug gebracht in de sfeer hunner ziende me- demenschen, waaraan zij voor dien tijd waren ontrukt. Hij heeft ze in staat gesteld hun geest te ontwikkelen en ze daardoor, voorzoo ver ze over normale verstandelijke gaven beschikten onafhankelijk gemaakt van de hulp van anderen, waarop ze vóór 1825 absoluut waren aangewezen. De minimale opleiding voor het leven in de maatschappij, waartoe de Blinden instituten vóór 1825 zich moesten beper ken, kon, dank zij zijn uitvinding, ver der worden uitgebreid, zoodat het gees telijk niveau der blinden niet langer bij' dat der zienden achterstond. De beteekenis van het Brailleschrift valt nog meer in het oog, wanneer men bedenkt, dat hierdoor ook de doofblinde die door h(et ontbreken van gezicht en gehoor bijna volkomen van de menschen- wereld. was geïsoleerd, door de uitvin ding vad Braille gemakkelijk in gemeen schap kon komen met zijn medemenschen Weliswaar bestaat er een speciale taal voor doofblinden; het is een soort van 'alphabet, dat is samengesteld uit het aan raken van de hand op verschillende plaat sen. Uit den aard der zaak kennen slechts heel weinigen dit middel om zich voor doofblinden verstaanbaar te maken, en zoo leefden deze rampzaligen midden in de wereld en toch geheel daarbuiten. Brengt men deze ongelukkigen na tuurlijk met behulp van hun speciaal alphabet het eenvoudige Brailleschrift bij, dan kan men met recht zeggen, dat men de wereld voor hen opent. Een doofblind meisje, dat Brailleschrift had geleerd en voior het eerst een boek in dit schrift las, zei opgetogen tot haar leeraar: „Ik geloof, dat ik nogeens vol maakt gelukkig wordt". In deze woorden ligt opgesloten, hoe kostbaar het geschenk is, dat Louis Brail le voor honderd jaar de mensohheid gaf. Het Legioen van Eer, waarmede de Fransche regeering hem begiftigde, druk te dedankbaarheid zijner natie uit. Meer nog dan dit uiterlijk eerbetoon is de stille dank, dien de blinden toit op heden voor hem mo.eten voelen. Hij voerde ze van de duisternis tot het licht Het honderdjarig jubileum van het Brailleschrift is een buitengewoon belang 'rijk feit in het - cultureele leven van de geheele menschheid. GEMENGD NIEUWS. Hotelbrand in New-Jersey. Te Long Branch is een deel van het New Atlantic hotel in de Oceani Avenue door het vuur verwoest. Hier bij zijn twee brandweerlieden en een zestienjarig meisje levend verbrand. Twee andere brandwachts en tweel vrouwen lieden verwondingen op, ter wijl de 600 gasten door den rook ge noodzaakt waren, hun kamers in dei! haast te verlaten. Profetes, die b'roiod eét. Een helderziende Amerikaansche, Miss Bella Bart, directrice van de as trologische academie te New-York, i£ dezer dagen in Europa aangekomen, speciaal met het doel de horoscope van politieke personen te trekken. Zij heeft reeds voor de komende twintig) jaar het lot van Engeland voorspeld en de volgende gebeurtenissen gepro feteerd De ster van Stanley Baldwin is ver-< bleekt. In December a.s. zal een ern stige crisiskomen in de Engelschei steenkoolmijnen, die in 192G een re- geeringscrisis zal veroorzaken. Daar na zal een dictator, een man gelijk (Mussolini, ten tooneele verschijnen. In 1928 zal de proclamatie van een Britsche republiek plaats vinden, waar in Lloyd*George en Winston Churchill de hoofdfiguren zullen zijn. In 1944 zal er voor altoos vrede op aarde zijn. De twee halfronden zullen door een universeel parlement, dat in de Vereenigde Staten zal zetelen, wor den geregeerd. Motorjacht uitgebrand.' .Nadat zij gedurende twee maanden de Nederlandsche waterwegen in hun 16- tons motorboot hadden doorkruist, zijn de heer en mevrouw Maitland en een bediende met de boot de Noordzee weder overgestoken. Het had echter slechts zeer weinig gescheeld, of zij zouden'hun vaderland niet meer heb ben teruggezien. In het Kanaal, nabij Newhaven, sloeg plotseling een vlam uit den mor tor,- waardoor het bootje in een oog wenk in lichte laaie stond. De drie menschen, die zich er op bevonden, vluchtten half gekleed, in de reddingsboot en konden nog maar juist intijds door een jacht, dat zich; op (eien mijl afstand bevond, worden overgenomen. Dé motorboot brandde geheel en al uit en werd een volkomen wrak, terwijl de drie opvarenden al hun be- zitttingen in den s'eek hebben moeten laten. ToöriSten verongelukt. (Volgens (bericht uit Zermatt zijn bij de bestijging van den Breithorn drié toeristen ;uit Frankfort, 1 dame en 2 iheeren, in een lawine geraakt. De •dame werd gedood, terwijl een der, hoeren een dubbele dijbreuk opliep. •De derde toerist bleef ongedeerd, ën konih ulp gaan halen. KANTONGERECHT LEIDEN. Voor de openbare zitting kwamen op de rol voor 78 zaken; voor niet open haar 5 zaken. Ambtenaar van het Openbaar Minis terie is Mr. M. B. Vos. W. N. 18 jaar, P. J. K. 16 jaar, J. B 15 jaar en A. V. 14 jaar, hebben op een Zondag te Oegstgeest vanaf de brug aan het Haagsche. Schouw steenen geworpen in een daaronder door varend bootje. De oudste beklaagde ontkende in 't bootje steenen gegooid te hebben, wel in 't water om te spetteren. De overige beklaagden bekenden het ten laste ge legde. Als getuige werd j&hoord M. J. nen van Oegstgeest, die het gezien ha en een en ander bevestigde. De Ambtenaar dacht teneinde d steeds toenemende baldadighedei eenigszins te beteugelen, eens een flir ke straf te eiscihen, en eischte voor d twee oudsten ieder f 15 boete of 15 da gen. Voor de twee jongsten werd gee straf geëischt, ofschoon die volgens d meening van den Ambtenaar eenflin pak slaag verdiend hadlden. Beklaagden keken een beetje sip. G. L. v. d. B. slager te Noórsdwij] is ten laste gelegd, dat hij 2 koeie op andermansland heeft laten loopei Getuige L. Hoogeveen vraagt voora f 10 schadevergoeding. Bekl. zegt dat hij- getuige reeds dik wijls voorgesteld heeft een afdoend scheiding te maken, doch dat deze e niet aan wil. Getuige heeft ook een de dieren vastgehouden, wat het die schade deed. Getuige Hoogeveen heeft geregel* last van de dieren en heeft er ten slot te de politie bijgehaald. Eisch f 10 0 10 dagen. A. v. S. te Leiden' heeft met eet( auto zonder signaal te geven acht< uitgereden en daarbij op de Breestrl een andere auto aangereden. Bekl. niet verschenen, doch na het hoored van de getuigen Livingstone en Koll achtte de Ambtenaar het feit bewezen! en eischte f 15 of 5 dagen. P. W. v. D. chauffeur te Delft, heeft met een vierwielig motorrijtuig! op 'de Hoogewoerd te Leiden eer handwagen aangereden, gevolg van[ onvoldoende uithalen. Bekl. is niet verschenen, doch ge-| tuige v. Velsen te Katwijk, wiens wa gen aangereden is, zoo goed als de ge tuigen Th. Colijn en v. d. Star, ver klaren allen de schuld aan bekl. waar-| op f 15 of 5 dagen wordt geëischt. J. C. v. S. slager te .Leiden, staatl terecht voor een arbeidswetovertre-l ding, waarvoor al9 getuige gehoord wordt de bediende, die de overtreding bewerkte, van Ulden waarna tegeD den niet verschenen beklaagde f5 of 5 da-| gen werd geëischt. P. B. wagetivoerder bij de N.Z.H. tel Leiden, is ten laste gelegd, het aan rijden van een autobus van „Het Stadsverkeer." Uit het verweer vanl bekl. en de verklaringen van den agent van politie Teunissen zoogoed als vanl de getuigen G. v. Werkhoven en vap Hal te Leiden, blijkt dat de baan wel vrij geweest is, doch de autobus ge raakt is doordat juist in de bocht bij de Blauwpoortsbrug, waar het plaats I vond, ide tram een eind oversteekt. Van verre was dat niet te zien geweest en er moet gang gereden worden om de[ stroomlooze brug over te komen. De Ambtenaar ziet hier geen directe schuld, waarom hij vrijspraak vraagt.l Aan W. v. E. magazijnknecht te Lei-I "den (beklaagde M. A. E. V. de verloof-] de van eersten beklaagde is niet ver schenen), is ten laste gelegd; zich te Oegstgeest in strijd met de gemeente-1 verordening in een grasberm opgehou-1 den te hebben. De Kantonrechter zal hem de var-1 dere voorlezing besparen, ofschoon hij van oordeel is, dat hij zich eigenljjk voor cie rechtbank had te verantwoor den. Eisch f3 of 3 dagen. A. S. koopman te Leiderdorp] heeft met een motorrijwiel gereden zonder nummer en niet gestopt op or-1 der der politie. Bekl. was de motor aan het verkoopen en reed proef. Eisch 2 maal f 5 o f2 maal 5 dagen K. L. bakker te Leiden, is voor 6 uur in den morgen aan het deegmaken geweest. De zaak was pas aan den gang, waarom bekl. veel en hard werk te. Eisch f2 of 2 dagen. Cl. V. v. W. geb. R. te Leiden heeft met een auto de voorgeschreven snelheid van 15 K.M. overschreden, j zelfs tot 28 K.M. Bekl. beweerde dat I het tusschen de 20 en 25 was, doch toch te snel. Eisch f5 of 5 dagen. A. Th. v. d. W. te L i s s e deed het zelfde, waarvoor dezelfde straU ge- zelfde straf geëischt werd, n.l. f5 of 5 dagen. Dat gaat mogelijk in Lisse wjsl, zegt de Kantonrechter, doch hier moet je oppassen. J. v. d. H. timmerman te Zoeter- w 0 u d e heeft zonder licht gereden, evenals zijn zoon P. v. d. H. die niet verschenen is. Eisch f2.50 of 2 dagen. Voor ons samen, vraagt bekl. De Ambtenaar bedoeldt voor ieder, zegt de kantonrechter. H. C. te L e i d e n, die met een mo torrijwiel is bekeurd, doch voor een rijwiel gedagvaard, wordt vrijgespro ken op dien grond, ofschoon de moge lijkheid van een nieuwe juistere dag vaarding blijft bestaan. H. L. te Amsterdam heeft zich' te Voorschoten op grond van baron van Schimmelpenninck bevonden. -Be klaagde heeft er liggen slapen, omdat het aan de andere zijde van den weg zoo zonnig was. Hij had er slecïits 6 of 7 passen in het gras geloopen, om onder het boomenlommer te komen. De Kantonrechter wilde daarom maar 50 ct. eischen. Door d.ie 6 of 7 passen zal het grai niet minder groeien, zegt de Kanton rechter, je krijgt geen straf, maar bli f er danjrogrt&An.af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6