I Speciaal adres A. PARMENTIER NIEUWE LE1DSCHE COURANT VAN VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1925 Dag-Agenda Zondag 23 Aug. 's morg. tien uur Jeruël, Middelstgr. 3. Afscheidsdienst van J. Sevensma. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Aug. a.s. waar genomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523. der winkelsluiting, ten opzichte waar van de georganiseerde middenstand zich eveneens gunstig heeft geu t, cn waardoor ook mogeüjk: wordt .t de invoering van de algemëene maat regelen van bestuur inzake de werk tijden voor de winkelbedienden. Ook werd aangedrongen op spoedige door voering van de arbeidswet voor de kantoren. De minister heeft toegezegd, deze wenschen spoedig in overweging te zullen nemen. BINNENLAND. Mr. H. Bijleveld. Mr. H. Bijleveld, thans voorzitter van den Octrooiraad, zal, wanneer hij het ambt van lid der Tweede Kamer heeft aanvaard, aan de Tweede Kamer verzoeken, als voorzitter van den Oc trooiraad op nonactiviteit te worden gesteld. Regepring en pers. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw, jhr. mr. de Geer, heeft, naar ons het Nederlandsch Co:*- respondentiebureau meldt, gisteren in bijzondere audiëntie ontvangen de hee ren D. Hans, voorzitetr, A. Voogd vice- voorzitter en W. N. van der Hout, se cretaris, tezamen vormende het dage- lijksch bestuur van den Nederland- schen Journalistenkring. De Kringvertegenwoordigers hebben den minister meegedeeld, dat hun be stuur en hun vereeniging volgaarne bereid zijn medewerking of tusschen- komst te verleenen in al die gevallen, waarin dit nuttig kan zijn en waarin door de regeering een beroep op hen wordt gedaan. Zij herinnerden eraan, dat ook op het verzoek van vorige ka binetten of ministers de Kring herhaal delijk regelend en inlichtend is opge treden, zoowel bij de binnen- en bui- tenlandsche pers als bij het publiek en hij belangrijke gebeurtenissen. De minister heeft geantwoord, dat hij deze verzekering ten zeerste waar deerde, dat hij met vreugde gezien heeft dat er in de latere jaren een be tere verstandhouding is gekomen tus- schen de overheidsorganen en de pers en dat ook hij een goede samenwer king op den hoogsten prijs stelde. Hij heeft naar vele journalistische aange legenheden belangstellend geïnfor meerd. In den loop van het onderhoud heb ben de bestuursleden herinnerd aan de onder het ministerie-Ruys ingestel de, en door den toennialigen minister raad uitdrukelijk erkende publiciteits- commissie van den Kring, die ae regoe ring kan adviseeren omtrent bepaalde aangelegenheden in het openbaar me- dedeelingen te doen. Het is de bedoeling van het Kring- bestuur om ook bij den minister-pre sident een onderhoud aan te vragen, zoodra hij van vacantia terug is. De wederopbouw van Borculo, Aan den burgemeester van Borculo zijn, ten behoeve van den wederop bouw van zijn verwoeste stad, afgedra gen de volgende giften: een gift van i 2478 van de Christian Science Church (First Church of Christ Scientist Gift- te Boston, en een gift van f672 van de Christian Science Kerk (First Church of Christ Scientist) te 's-Gra- venhage. Na besprekingen met den burgemees ter hebben de vertegenwoordigers van bovengenoemde kérken besloten, het totaal bedrag dezer giften te verdubbe len. Voor dit geld zal aan de gemeente Borculo een riante arbeiderswoning worden aangeboden, welke geheel het cachet zal dragen der genoemde Chris tian Science organisaties, welke zelf het plan van die woning zullen ont werpen en doen uitvoeren. De meost belasterde man. De Indische bladen dus meldt „De Zeeuw" bevatten de portretten van de nieuwe ministers. Onder elk van deze komt een korte levensbeschrijving voor van den bedoelde. Alleen niet on der de photo van minister Colijn. Daaronder staat alleen het veelzeg gende woord, dat hierboven staat. Zoo goed als heel de Indische pers is linksch, maar zij kent en eert Co- lijn en geeft dit te kennen door dit simpele onderschrift: „De meest be lasterde man van Europa." Een fijne critiek tegelijk op de veelal booze be oordeelingen harer geestverwante zus ter in Nederland. De Radio-omroep en het Groene Kruis. Dank zij de groote tegemoetkoming van de Directie der Nederlandsche Seintoestellenfabriek te Hilversum, zal <op Dinsdag 1 September a.s. de» mid- RECLAME. tÉSKmiI I ijyii nf v»>* 'V"' cÜkeeót&aai lZ&.jSeidi6»V. Sêü93& dags van 45 het Groene Kruis Ju bileumscongres te Utrecht radiogra fisch verbonden worden. Op het genoemde uur zal daar de uitvoering plaats hebben der Groene Kruisliederen, naar de compositie van Julius Röntgen. Het koor zal geleid worden door den heer Johannes Rönt gen. De solo-partij wordt gezongen door Mevrouw RöntgenFentener van Vlissingen, te Baarn. Vermoedelijk duurt het concert vau 44.30 en zal daarna het woord wor den gevoerd door Zijne Exceller.tie den Minister van Aarbeid, Handel en Nij verheid, Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien BINNENLAND. DE FRANSCHE BANKBEDIENDEN STAKING. Een solidariteitsstaking. Te Marseille, waar de staking der bankbedienden begonnen is, hebben de brievenbestellers, het personeel van de trams en de abattoirs, alsmede het ci viele personeel van het militair maga zijn den arbeid neergelegd uit solida riteit met de stakende bankemployé's. Deze staking zal 24 uren duren, met de verzekering er bij, dat desnoods een staking van langeren duur zou ondernomen worden. Geen uitzicht op toenadering. De staking krijgt een bedenkelijker aanzien. Hoewel de geruchten omtrent een bemiddeling aanhouden, is er niets wat op uitkomst wijst. De bankdirecteuren toonen niet de minste geneigdheid tot toegeven of zelfs maar tot onderhandelen, daar zij meenen dat de staking haar grootsten omvang bereikt heeft en het oudere en meer geschoolde personeel niet van staken wil weten. Zij meenen bovei>- dien door eenvoudiger werkmethoden een groot deel van de jonge bedien den te kunnen missen. Bovendien valt in tal van banken terugkeer tot den arbeid te bemerken. Zulks wekt bij de stakers een ner vositeit, die gevaarlijk kan worden, te meer waar het contact met de revoi- lutionaire organisaties hen naar een taktiek kan voeren, die zij zelf verfoei en. j Het publiek toont zich meer en meer ontevreden, doch weet geen par tij te kiezen. De looneisclien der stakers worden algemeen als rechtvaardig erkend, maar men veroordeelt toch de staking, die op liet meest ongelegen oogenblik plaats heeft. Vooral met hun verzoek tot de regeering de banken te requisi- tioneeren, hebben de stakers een groot deel van het publiek, dat aan dergelijk staatssocialisme nog allesbehalve aan moedigende herinneringen heeft, be vreesd gemaakt, dat de staking hoe langer hoe meer een politiek karakter zal aannemen. De onoplosbaarheid van het con flict spruit vooral voort uit de finan- cieele politiek van de regeering, die zeer bevreesd schijnt voor salarisre gelingen op den grondslag van den goudfranc, het eenige middel om uit den vicieuzen cirkel van salarisopdrij ving en waardevermindering van de toegekende loonen te geraken. Blijft echter, alle krachtdadige tus- schenkomst uit, dan is het te vreezen, dat ook Parijs het voorbeeld van Mar seille gaat volgen, en dat de reeks sociale troebelen, waarop de socialis ten blijkbaar rekenen, geopend is. HET VEILIGHEIDSPACT. Het Fransche antwoord. De Fransche gezant te Berlijn, De Margei'ie, heeft aangekondigd, dat hij vandaag het Fransche antwoord inza ke het veiligheidspact in de Wilhems- strasse zal overhandigen. De „Tagl,iche Rundschau", het or gaan van den minister van Buitenland sche Zaken, dr. Stresemann, betreffen de den inhoud van de nota, dat de kwestie van het Westelijk veiligheids pact in de tweede nota veel sterker op den voorgrond treedt, dan dit in de eerste nota het geval is geweest. De arbitrage-ver dragen betreffende Polen en Tsjecho Slovakije worden wel is waar ook vermeld doch zonder dat Frankrijk voor zich de rol van arbiter opeischt. Betreffende het doortoclitsrecht van Frankrijk bevat de nota nauwelijks 'n woord. f Daarentegen houdt de nota vast aan den eisch van onvoorwaardelijke toe treding van Duitschland tot den Vol kenbond, De nieuwe nota schijnt dientenge volge voor het pact meer bevorderlijk te zijn dan de eerste. CAILLAUX' REIS NAAR LONDEN Geen overdreven verwachtingen. Zoowel in Fransche als in Britsche politieke kringen ziet men de ontmoe ting tusschen, Caillaux en Churchill, die Maandag a.s. zal plaats hebben en waarbij waarschijnijk ook Chamber lain aanwezig zal zijn, met groote be langstelling tegemoet. Caillaux zelve heeft zijn vrienden en tegenstanders gewaarschuwd, dat hij slechts naar Londen zal gaan om contact te krijgen. Men moet niets definitiefs verwach ten, daar de financieele deskundigen te Parijs zullen blijven en de hervat ting hunner afgebroken onderhande lingen te Londen nog niet onder het oog is gezien. In werkelijkheid bestaat er nog geen enkele gunstige aanwijzing nopens ae regeling der oorlogsschulden. DE ECONOMISCHE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Toenemende werkloosheid. De laatste maanden is het werkloo- zencijfer in Duitschland onrustbarend gestegen. Op het oogenblik zijn er ruim 200.000 werkloozen, die onder steuning trekken, veel grooter echter is nog het aantal, dat in het geheel geen ondersteuning krijgt. Gaat men af op de lijsten der ar beidsbeurzen, dan n^oet het aantal werkloozen op het oogenblik wel een millioen bedragen. Men vreest, dat dit getal tegen den winter nog aanzientijk zal stijgen, daar zoowel mijnbouw als textielindustrie en ook de landbouwbedrijven na het bin nenhalen van den oogst een groot aan tal arbeiders zullen moeten ontslaan. De uitsluiting in de textielindustrie voorkomen. In de textielindustrie in de omgeving van München-Gladbach zijn werkgevers en werknemers het per slot van reke ning toch nog eens geworden, zoodat de uitsluiting van de 40.000 textielar beiders vermeden is. De loonen zullen met 6 pet. worden verhoogd. Groote brand te Grenoble. Te Grenoble is de bliksem ingesla gen in een gebouw van de interna tionale tentoonstelling, die daar wordt gehouden, waardoor een brand ont stond, welke spoedig een grooten om vang aannam. Het gebouw voor het vreemdelin genverkeer en het transportpaleis zijn geheel vernield met de zich daarin be vindende vliegtuigen, auto's, electri sche apparaten enz. De schade wordt op 10 millioen fr. geraamd. De vlucht uit het Russische paradijs. De Rigasche bladen deelen mede, dat het aantal Russen, die zonder pas of visum de grens van Letland passeeren, steeds toeneemt. Er gaat geen dag voor bij zonder dat de politie eenige tien tallen personen zou aanhouden, die uit Sovjet-Rusland waren gevlucht. De Lettische regeering heeft getracht, dezen stroom van vluchtelingen tegen te gaan door het feit strafbaar te ma ken, maar het resultaat was nihil. De vluchtelingen trotseeren de gevangenis straf en betalen de opgelegde boeten, om toch maar uit Rusland te kunnen vluchten. De politie heeft een strenge passen- contröle in de passagierstreinen inge voerd, om de „overtreders" van de wet makkelijk te kunnen vangen. KORTE BERICHTEN. De „Tribuna" meldt uit Napels, dat tengevolge van een staking in de constructiewerkplaatsen aldaar ca. 6000 arbeiders zijn uitgesloten. De onderkoning van Indië heeft bekend gemaakt, dat voorloopig geen nieuwe politieke hervormingen te ver wachten zijn. De Fransche delegatie ter regeling der schuld aan Amerika zal half Sep tember uit Frankrijk vertrekken. Te Weenen is tusschen autoritei ten en rechtsradicalen een compromis gesloten, zoodat het Zionistische con gres in alle kalmte kan plaats vinden. Door het Zionistencongres is be sloten een leening van 10.000.000 dollar uit te geven door bemiddeling van den Volkenbond. De leider van den Engelschen Bond van Stokers en Zeelieden, Have- lock Wilson, ontkent ten stelligste, dat een staking onder de Britsche zeelieden is uitgebroken. In China zijn de Engelsche Bis schop, zijn vrouw en nog zes Engelsche Zendelingen door roovers ontvoerd. Liaotsjoenhoi, bolsjewistisch lid der regeering te Kanton, is vermoord. ONDER DE DWERGEN VAë MALAKKA. Het tijdschrift „De Katholieke Mis siën" deelt een en ander mede uit de ervaringen diz pater Schebesta op zijn reis onder de dwergvolken van Malak- ka heeft opgedaan. Wij ontleenen daar aan het volgende: ^„'tDoel vaa mijn .eis i- zegt pa ter Schebesta na de moeilijkheden zij ner reis van acht maanden geschetst te hebben de afzonderlijke nederzet tingen der inboorlingen te bezoeken en de grenzen van de verschillende stam men vast te stellen, 'tls goöd gelukt. Tot nu toe kende men niet eens de na men van deze stammen. De benamin gen door anthropologen aan deze stam men gegeven, blijken scheldnamen te zijn. Met „Semang" bedoelen de Ne grito's de Maleiers. In 'tHollandsch beteekent het: „besne'denen", terwij' de Maleiers zonder het te weten wat 't beteekent de dwergen „Panggan" noemen, d.w.z. onbesnedenen. De Negrito's zijn nomaden, niet ech ter in dien zin, dat ze maar doelloos rondtrekken. Alleen als üe nood aan den man komt verhuizen zij. Ieder dorp, als ik tzoo noemen mag, heelt een bepaald gebied, dat niet verlaten wordt. Verhuizen ze echter, dan gaat alles plotseling. De Semang en Sakei (Negrito's) zijn een onschuldig, maar erg schuw volk je. De eersten die ik ontmoette, liepen hard weg; zooals ik later hoorde, wa ren ze bang. dat we hun 't hoofd zou den afsnijden. Ben je eenmaal met hen bevriend, zooals het mij reeds in vele gevallen gelukt is, dan zijn ze zeer vei trouwe lijk. Ze bouwen hun hutten in 'tbosch onder de hoornen en zijn niet te bewe gen in 't open veld te kampeeren. Hun hutten staan in een kring, 't Voornaam ste bestanddeel is de legerstede. De Negrito's zijn een voorbeeld voor aile kluizenaars en boetelingen. Zij s'apen op dikke, gespleten bamboelatteii. Naast hen brandt een vuur voor den nacht. Omdat hun slaapplaatsen zoo weinig beschermd zijn tegen de wilde dieren, slaapt slechts een gedeelte van de mannen, terwijl de anderen moeten waken. Iedere familie heeft haar eigen hut. De grootte der hut hangt af van het aantal kinderen. Dat een man gelijk tijdig meer vrouwen heeft is zeer zeld zaam. In de heele streek is maar één geval bekend, dat een Sakei drie vrou wen heeft; deze man is onder zijn stamgenooten daarom zeer veracht. De kinderzegen is bij de stammen, die ik bezocht heb, zeer groot. Helaas is ook de kindersterfte zeer hoog. Potten en pannen keiyien de men- schen niet. De rijst die men hun geeft koken zij in bamboestokken. Gewoon lijk voeden zij zich met vruchten, of zooals in dit jaargetijde als *er .geen vruchten zijn, met wortels, die zij in de bosschen vinden. Met 'n puntigen stok of met hun handen graven zij ze uit; ze worden eerst geschrapt en daar na gebraden. Vleesch eten zij weinig Met hun blaasroer jagen ze op klei ne dieren en vogels. Ook gebruiken sommigen nog pijl en boog, maar dit wapen schijnt afgedaan te hebben. Bij alle stammen, waar ik als gast vertoefd heb, houdt men van muziek en dans. De muziek die ze er bij ma ken, is niets anders dan het slaan van de maat met bamboestokken. De man nen reciteëren de liederen, terwijl de vrouwen er bij dansen. Hun gezang klinkt erg vreemd, maar toch indruk wekkend. Bij 't dansen worden kun stige bewegingen gemaakt met de han den en het lichaam. Voor sieraad dra.- gen zij vooral paarlen, verder ook krail sen van groen met bloemen er tus schen. Het neusbeen is dikwijls bij de vrouwen meer dan bij de mann.ni doorboord. Bij feestelijke gelegenhe den wordt er een stok doorgestoken. Op mijn reis kon ik een Semang- begrafenis bijwonen, 't Zal wel de eer ste keer zijn, dat een Europeaan het meemaakt. Het ontroerde mij tot in de ziel. Ik had de kleine nog kunnen doopen. De Negrito's van Jeram en Jahai be graven hun dooden ,de Boekit echter niet. Deze laten hun dooden liggen en vluchten uit vrees voor ziekten. Als priester en missionaris interes seerde mij natuurlijk vooral de gods dienst van dit oervolk. Op mijn vraag wat of wie „Karéi" ('t hoogste wezen van dit oervolk) was, kreeg ik nooit een ander antwoord dan: „hij i3 de donder, c^e zon, en hij woont boven", meer wist men niet. Toen ik deze vraag ook eens stelde aan een jong opperhoofd, zei hij. „Kaéri is een soort Pengulu (opper hoofd- of Radja (koning). Hij zl<st er anders uit dan de menschen. AJ-les is door hem gemaakt; menschen, hoo rnen, steeneri. Hij zetelt hoog boven ons en slingert groote steenen. Soms dondert hij en eischt bloed." Als 'ter vreeselijk onweert, wordt er door de vrouwen bloed geofferd aan Karéi. Zij kerven zich dan in 't neus been, nemen wat water in de holle hand, vermengen dit met 't bloed en werpen het in de hoogte. GEMENGD NIEUWS. Napoleon en zijn barbier. Constant, Napoleon's barbier, zei altijd, dat niemand zoo moeilijk was te scheren, als de keizer. Hij ging altijd, druk sprekend en gebaren ma kend in den stoel zitten; plotseling kon hij dan om een krant vragen of zich vlug omkeeren, ora achter zich te zien- Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 5.20 (Zürich, 515 M.) Concert. 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. 5.30 NSF. (Hilversum, 1050 M.) Concert onder leiding van Fr. Lupgens. 6.(Rome, 425 M.) Concert. 6.35 FL Parijs (Eiffeltoren, 2650 M.) Causerie, daarna concert. 7.20 (Londen en Daventry.) Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuwstijdingen. 7.30 NSF. Politiebericht, wc er her:: hï 8.15 NSF. Uitzending uit het Kurhaus. 8.20 (Londen en Daventry). Concert. 8.20 (Stuttgart, 445 M.) Concert. 8.35 (Brussel, 265 M,). Concert, onder broken door nieuws. 8.50 (Berlijn, 505 M.) Concert. 8.50 (plm.) S.F.R. (Parijs, 1750 M.) Concert. 8.50 (plm.) (Madrid, 392 M.) Concert. 9.05 Parijs (S.F.R.1750 M., Concert. 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert. 9.20 Bremen, 330 M.) Concert. 9.20 Hannover, 296 M.) Concert. 9.20 (Rome, 425 M.) Concert. 10.20 (Londen en Daventry). Tijdsein van Greenwich, weerbericht, nieuwstijdin gen. De grootst mogelijke voorzichtig heid was natuurlijk noodig, om te voorkomen, dat hij gevaarlijk gesne den werd.; toch had Constant no(g nooit den keizei" een wondje toege bracht. S,oms ook kon hij stijf en. onbeweeg lijk in den stoel zitten, als >en steen, maar dan ook zonder zielfs zijn hoofd te buigen, om het zijn barbier wat gemakkelijker te maken. Napoleon wou steeds zijn gelaat in tweeën geschoren hebben; eerst werd de linkerhelft ingezeept en geschoren en dan de rechter. Als hij zichzelf behandelde, wat zel den voorkwam, sneed hij zich steeds afschuwelijk. Dat kwam van zijn rus teloosheid. Hij hield dan direct met scheren op, en liep met gedeeltelijk' geöchoren baard rond, totdat zijn trouwe barbier hem uit den nood hielp. Drankzucht bij dieren. Een interessant geval van drankzucht bij dieren, werd onlangs in een ver gadering in Huil verteld door een zoöloog, dr. Griffith. De eigenaar van een menagerie hoorde op zekeren dag, dat één van zijn olifanten hoestte. Als medicijn gaf hij den dikhuid een emmer water, waarin twee flesschen whisk y*varen uitgegoten Blijkbyaar had de olifant zijn ka meraden er van op de hoogte gebracht hoe goed die whisky-grog hem had gesmaakt, want den volgenden dag be gonnen alle olifanten te hoesten. De menagerie-man zag er echter van af, gezien het stouw-vermogen van zijn klanten, om allen op een rondje te tracteeren. Militaire vliegtuigen ver ongelukt. t-1 Een telegram uit Zu- zich meldt: Bij 'vliegongelukken in de buurt van Dubendorf zijn twee militaire vlieg tuigen tegen elkaar gebots'. De be de vliegers werden gedood. Automobielongeluk ken Sn Engeland. Reuter seint uit Don- den: Het toenemend aantal ongeluk ken, jgevolg van het snel zich uitbrei- denda wtomobielverkeer, heeft ernsti ge bezorgdheid gewekt. In de eerste 17 dagen van Augustus zijn bij auto mobielongelukken 105 personen ge dood en 216 gewond. (Veertien vrouwelijke passagiers lem ide chauffeur werden gewond, door dat kie autobus, die hen vervoerd^ van (Manchester naar Birkenhead na bij Chester tegen een telegraafpaal reed. Huiselijke twi st. In een woonwagen te Horn ontstond .Woens dag hooggaande ruzie tusschen de echtgenooten (F. De vrouw, die twee trevolviersehoten op haar man loste zonder hem evenwel te treffen, werd door de maredhaussée in arrest gesteld In den wagen werd door de vechten den alles kort en klein geslagen. .Cholera?, In een pand aan den Schiedamschedijk te Rotterdam is (een vermoedelijk geval van cholera geconstateerd. De stoker A. v. L\, die met het Nederlandsche stoomschip „Maas" den tienden dezer te Rotter dam was aangekomen uit Luleaborg, |(FinlandJ is in liet pand ziek gewor, den. De geneesheer meende aanvanke lijk met cholorine te doen te hebben, doch toen de zieke naar het zieken huis laan den Bergweg was overge bracht, constateerde men daar een ver moedelijk geval van Cholera. Met zekerheid kon de ziekte nog niet worden vastgesteld dit zal op (het iRijkslaboratorium te .Utrecht wor den |Uitgemaakt, maar er werd toch te over reden gevonden, om het be treffende pand in observatie te nemen ien alle maatregelen te nemen voor de ontsmetting. Geen der bewoners mocht het pand verlaten. Woensdag avond czou worden vastgesteld, of de menschen in quarantaine zouden wor den gebracht. Doodelijk ongeval. Maan dagavond omstreeks half zes is ten huize van den landbouwer Fr. B. w.o pgade aan de Hplteri»xgsshjQst$aa; te

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2