CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 1ADVERTENTIEPRIJS -ie JAARGANG ÜÖNOERDAG 20 AUGUSTUS 192® NUMMER 1506 AB ONNEMENTSPRIJS In Leiden en bniten Leides waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 250 Per week0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 7 Beginsel en practijk. Er is menigmaal, bij alle partijen, een groot verschil tusschen theorie en practijk. En dat kan ook wel niet anders. Het is volstrekt niet altijd mogelijk de belden beginselen tot toepassing te brengen. Het ideaal zal altijd hooger moeten zijn dan de werkelijkheid; het zaaien wordt nooit onmiddellijk gevolgd door het oogsten. Dat er verschil is behoeft dan ook geen verwondering te wekken Maar verontrustend wordt de toe stand als er tusschen beginsel en prac tijk een tegenstelling ontstaat. Als het beginsel terwille van de prac tijk wordt veronachtzaamd en op den achtergrond gedrongen. Dat dit gevaar niet geheel denkbeel dig is, blijkt uit wat „Parmenar" in de „Wachter" schreef en dat wij hier laten volgen: Hij zat tegenover mij en wij praat ten over deze dingen. Nu al weer eenige jaren geleden. Man, wien het goed gegaan was in de wereld, als weinigen. Het ver mogen was gedurig aangewassen, onverschillig of het oorlog was of vree. Daarbij Gereformeerd gebleven als zijn vader en zijn gansche ge slacht van jaren her. Ook gerespecteerd in zijn omge ving; zittende in het bestuur van -lit en dat; lid van Provinc. Comité s en van den liberalen Gemcentiraad Familiaar sprekend somtijds over de familie Kuyper en over Diepen borst en Anema, en natuurlijk over Colijn. En toen kwam het. „Het is maar goed dat die vroe gere tijd voorhij is, toen meu liot al tijd had over „beginselen."* Vooral Kuyper heeft dat veel ge-laan. Maar al die beginselen brachten ons geen stap verder. Tegenwoordig is bet een tijd van practijk, en dat is vrij wat beter. We moeten p r a c 11 s c he menechen zijn...." Dit laatste i9 natuurlijk volkomen juist. Wij moeten practise he menschen zijn ook in de politiek. Maar niet zóó practiscli dat de beginselen overboord worden gegooid. Niet zóó practisch, dat we een tegen stelling maken tusschen Colijn en Kuy per. Want die tegenstelling bestaat niet. Dezelfde beginselen die Dr. Kuyper propageerde worden ook door Colijn beleden. En het getuigt van groote kortzich tigheid niet alleen, maar ook van be ginselloosheid wanneer men meent dat we verder zullen komen als de begin selen worden veronachtzaamd. Het beginsel voorop. Zoo was het in het verleden. En zoo moet het ook zijn in de toe komst. 1E1BSCHE COURANT BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 STADSNIEUWS. DE STORMRAMP. Wij herinneren aan de collecte voor de slachtoffers van de stormramp in den Achterhoek en in Noord-Brabant die morgen zal worden gehouden en wekken onze lezers op, met milde band te geven. Laat Leiden bij andere 'plaatsen, waar tot leniging van den nood veel gegeven wordt, niet achterblijven. Wij ontvingen nog van v. d. H. te L. fl en van J. V. te V. fl. Bij den penningmeester van bet Stormramp-Comité zijn nog de vol gende giften ingekomen: Th. L. J. Z. f 10; Dames P. f400; W M. f10, Wed. W. v. E. f25, Dr. W T M. W. f 10, Prof. P. J B. f 50, W< C. f 50. K. v. W. f25, A. M. T. f25, Mr. H M. A. C. f25, Dr. G. M. R. f10, Commis sarissen v.h. voormalig St. Jozefs of Timmermans en Metselaarsgilde f100, N. N. Katwijk a. d. Rijn f5, F. M. v. d. M. f25. Toegezegde giften per giro wor den eerst na inkomen verantwoord. Gemeenteraad. De Raad dezer Gemeente zal a.s. Maan dag des nam. te 2 uur vergaderen, ter behandeling van de volgende onderwer pen: Te behandelen onderwerpen: 10 Benoeming van een tijdelijk1 leeraar in de Hoogduitsche taal aan het Gym nasium, voor den cursus 1925—1926. *93 20 Benoeming van eene tijdelijke leer- ares in het Nederlandsch aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, voor (den cursus 192 51926. 187 30 Benoeming van eene tijdelijke leer- ares in het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, voor den cursus 19251,926. 187 40 Benoeming van een tijdelijke leer aar in de plant- en dierkunde^ aan de Hoogere Burgerschool met 5-javigen cur sus, voor den cursus 1925—1926. 198 50 Benoeming van negen leden der Commissie tot werkig van Schoolverzuim. 188 60 Balans en Verlies- en Winstreke ning, dienst 1924, van het Grondbedrijf. 70 Rekening, dienst 1924, van het Bur gerlijk Armbestuur. 80 Staat van af- en overschrijving op de begroeting, dienst 1934, van den Dis trict-Keuringsdienst van Waren. 90 Balans en Verlies- en Winstreke ning, dienst 1924, van den District-Keu ringsdienst van Waren. 100. Voorstel tot overbrenging van het dienstjaar 1924, op dat van 1925 van gel den in verband met de voldoening van onbetaald gebleven vorderingen en het nog niet verwerkt of verbru kt zijn van verleende credieten, alsmede tot over brenging van verschillende ontvang- en uitgaafposten van den lcapitaaldienst. 199 11 o. Rekening van de ontvangsten en udtga4en der gem_ente over het jaar 1924 ma inbegrip van die der Haarlemmer trekvaart. 185 120. Voorstel tot aanvaarding van de voorwaarden, waaronder door Gedepu teerde Staten vergunning is verleend voor den aanleg en de exploitatie van een hoog spanriingslijn, .uitgaande van een hoog spanningskabel in de gemeente Zeven huizen, ten behoeve van de levering van draaistroom aan de gemeente Moerkapel- le, alsmede aan den polder „De Hon derd Morgen of Wilde Veenen". 189 130. Voorstel: a. tot goedkeuring van de bedragen over het jaar 1924 besteed voor de nor male uitbreidingen der Gasfabriek1 en dier Eleötriciteitsf abriek' b. tot aanvulling van het uitbreidings kapitaal der Electriciteitsfabriek; a tot vaststelling van den desbjetref- fenden begrootingsstaat. 190 140. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst betreffende de levering van electriciteit in de gemeente Noordwijker- hout, door de Stedelijke Electriciteits fabriek te Leiden. 196 150. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst, betreffende de levering van electriciteit in de gemeente Koude kerk, door de stedelijke Electriciteits fabriek te Leiden en tot wijziging van de met de gemeente Koudekerk gesloten overeenkomst betreffende de levenng van gas in die gemeente door de Stedelijke Gasfabriek te Leiden. 197 160. Praeadvies op het verzoek van de Nederlandsche Vereeniging van Fabri kanten van Timmerwerken, inzake de wij ze waarop de aanvragen en de toewij zing van timmerwerken geschieden. 191 170. Voorstel: a. tot nadere regeling van het verhaal van bijdragen voor inkoop van diensttijd ingevolge de 'Pensioenwet 1922; b. tot het verleenen van een tegemoet koming in de bijdrage voor inkoop van diensttijd voor pensioen aan thans in dienst der gemeente zijnde ambtenaren, die vóór 1 Juli 1925 een verzoek tot inr koop van diensttijd voor pens.oen inge volge de Pensioenwet 1922 hebben in- ingezonden. 194 en 195. 180. Voorstel om B. en W. te mach tigen: a. tot aankoop van een automobiel- motorspuit met afneembare ladder, in- plaats van een automobiel-reddings-lad- der; b. tot den verkoop van niet meer voor de brandweer geschikt of ben'oodigd ma terieel. i-92 190. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden voor de vernieuwing en verplaatsing van de Janvosseilbrug en de demping van de Volmolengracht; b. tot bescnikbaarsteliing van gelden ten behoeve van de,uitdieping van den Nieuwen Rijn tusschen het RijnSchie- kanaal en de Singelburg 'en de daarmede gepaard gaande vernieuwing van de wal- beschoeiing. c. inzake de jaarlijksche uitvoering van diepwerken d. inzake het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland betreffende den toestand van de wateren, en bruggen in de gemeente. 158 Dit nummer is nog niet opgenomen onder de Ingek. Stukken. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland vergaderde gister middag half 3 in de bovenzaal der so ciëteit „Amicitia." Voorzitter de heer W. ten Gate Brou wer uit Alphen a. d. Rijn. Aanwezig 18 leden. De voorzitter opent de vergadering, daarna leest de secretaris, Mr. P. G. Knibbe de notulen der vorige verga dering, die onveranderd worden gear resteerd. De voorzitter doet mededeeling van eenige ingekomen stukken. Ing3ko- men is o.a. een schrijven van den Pr. Waterstaat van Z.-Holland te 's-Gra- venhage betreffende den aankoop en onteigening van terreinen door de Pro vincie ten behoeve van den vaarweg AmsterdamGouda-Rotterdam. Begin 1927 hoopt men met de uitvoering ie beginnen. Voorts is ingekomen een afschrift van eer! adres van de Kamer van Koop handel te Nijmegen, inzake het door de Duitsche regeering voorgestelde nieuwe tarief van invoerrechten op land- en tuinbouwproducten, gezon den aan den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid. De heer Leman geeft in overwe ging aan te vragen, op welken datum deze nieuwe tarieven zullen ingevoerd worden; het is van groot belang voor den handel dit precies te weten. De voorzitter merkt op, dat dit wel niet met zekerheid bekend zal zijn; hoogstens kunnen we aanvragen, op welken datum de Duitsche regee ring thans overweegt deze tarieven in te voeren. Aan de Ned. K. v. K. voor Zwitser land te Zürich wordt op haar verzoek een dotatie van f10 toegestaan. Het a^vijzend prae-advies der Afd. IUein- tx'Jrijf in zake verlenging van het do- natiiceschap der L.A.W.E.T. wordt aangenomen met 16 stemmen tegen 1 stem, die van den heer van Zonneveld. Het verzoek dezer vereeniging om een medaille wordt ingewilligd met al leen de stem van den heer van Glnkel tegen. Een verzoek van het station v. Maat- derij om subsidie is in de vorige ver gadering der Kamer verworpen. Thans is ingekomen een verzoek van de Leid- sche Bakkerspatroons vereeniging, op dit besluit terug te komen. Het bureau der Kamer stelt voor, in verband met het feit dat het cursusgeld aan dit station f35 bedraagt, een maximum subsidie van 3 x f35 te verstrekken, indien het station door minstens drie cursisten uit Rijnland bezocht worR. De secretaris licht deze zaak na- de^ tfen wijst op de sterke vermin dering der regeeringssubsidie aan dit station. De voorzitter brengt het voor stel van het bureau in stemming; het wordt aangenomen met 10 tegen acht stemmen. Ten 9lotte zijn ingekomen van de Kamers van Koophandel te Nijmegen, Tilburg, Hoorn en Breda adhae- sie-betuigingen aan het adres inzake behoemen van verladers in de Commissie tot herziening van de binnenvaartwetgeving en een schrij ven van het Hoofdbestuur der Poste rijen en Telegrafie, dat het verzoek in zake toestand van het Hulp- Post- Te legraaf- en Telefoonkantoor te Rijns burg isi ngewilligd. Naar aanleiding van een schrijven van den heer Leman betreffende fles- schentrekkerij ('t betreft hier een geval van een faillissement, waarbij sprake is van een waarschijnlijk gefingeerde schuldbekentenis, terwijl hier niet door 'de politie kan ingegrepen worden) ont- Gewone advertentiën per regel 227t cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine adrertentiên bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. spint zich een discussie over de vraag, op welke wijze in verhand hiermee stappen kunnen worden gedaan ten einde tot herziening der faillissements- wet te geraken. Het aanvankelijk voorstel, een com missie ad hoe te benoemen en deze met f 100 te subsidieeren, opdat zij ju ridische autoriteiten over deze kwestie zal kunnen hooren, wordt ingetrokken. Besloten wordt een acuut geval in be handeling te nemen en de uitspraak van den rechter af te wachten en daar- na zich eventueel tot een rechtsgeleer de te wenden, waarvoor door de Ka mer een bedrag wordt beschikbaar ge steld. De voorzitter deelt voorts mede, dat de heer Arnold Smits bedankt al« lid der Kamer. Naar aanleiding van een bij de Ka mer ingekomen klacht over de dure vischnetten, heeft de Kamer een onder houd gehad met eenige deskundigen; de oorzaak van deze duurte is de prijs der vezels en getracht zal worden, net ten van goedkoopere vezels te mak-en. Met belangstelling wordt het resultaat dezer proefneming afgewacht. Aangezien de Belgische dakpannen- fabrikanten bij een gewicht van meèr 'dan 5 millioen K.g. dakpannen een re ductie van 10 pet. op de vrachten dar Ned. Spoorwegen krijgen, is aan de dakpannenfabrikanten in Rijnland ge vraagd, of niet door samenwerking ook een dergelijke reductie zal kunnen worden verkregen. Het Staatsbedrijf der Posterijen heeft aan de Kamer geschreven, dat in ver band met bezuinigingsredenen het plan bestaat, de Zondagsbe9telling in Leiden en verschillende plaatsen in de omgeving op te heffen .hetgeen ook meerdere Zondagsrust voor de post ambtenaren tengevolge heeft. De Ka mer nam nog geen houding in betref fende deze aangelegenheid, aangezien deze brief pas hedenmorgen is binnen gekomen. Nadat een kwartiertje gepauzeerd is, komt aan de orde het Verslag der Actie Boden en Schippers. Het bureau der Kamer vraagt voorts machtiging tot uitgave van een lijst van erkende boden en schippers, ten einde controle op hen te hebben. De heer Heringa wij9t op het ge vaar van het opdrijven der vrachtta rieven door de georganiseerde Boden en schippers, waarop de voorzitter het nut bepleit van een regeling in het transportbedrijf. Spr. vreest niet al te zeer voor opdrijving der vrachtprijzen in verband met de onderlinge concur rentie. Het voorstel wordt aangenomen. Een garantie van f800 wordt ver strekt voor het vertoonen van een In dustriefilm van de Vereeniging „Ne derlandsch Fabrikaat." Een voorstel van het Bureau der Kamer om lid te worden van de Ver eeniging tot Vaartverbetering van den Ouden Rijn en deze vereeniging te sub sidieeren met een jaarlijksche bijdrage van f5 wordt aangenomen. Over de ïannen tot verbetering van FEUILLETON. Het geheim van Colde Feil. 20) „Tracht kalm te zijn, mevrouw Blair wat wilde u mij vragen", zei mijn heer Ross. „Zij probeerde zich te herstellen. „Ik durf er niet aan te denken", zei zij huiverend. „Ik verdrijf iedere gedachte er aan en toch moet ik het weten. Als het mij onverwacht overviel, zou het te vreeselijk zijn. Ik moet leeren er i aan te denken." „Wat is het?" vroeg mijnheer Ross vriendelijk. „Als zij mij schuldig bevinden schuldig, hoort u, terwijl ik zoo on schuldig ben als een kind, als zij mij schuldig vinden, moet ik dan ster ven?" Hij schrok van deze plotselinge vraag ,<lie hij niet had verwacht. „Ik weet het niet" antwoordde h\j „Zeg mij of er eenige kans op is Ik zou liever de waarheid weten." „Er is wel een geringe kan9 op", zei- de hij zacht. Met een hartstochtelijke beweging Flood zij op. „Ik heb het niet gedaan", riep zij irit. V3En ik wil, ik kan niet sterven. Is er dan niemand, die mij kan red den?" „Ik zal mijn best voor u doen" zei mijnheer Ross. „En indien u faalt?" „Ik kan niet meer doen dan mijn best. Gij moet uw vertrouwen stellen op God. Daniël riep tot Hem van uit den kuil der leeuwen en Hij verloste hem. De drie jongelingen riepen tot Hem van uit den vurigen ovqn en Hij zond een engel om hen te redden. Zoo kan er ook zelfs in het laatste uur redding voor u worden gezonden." „Ik heb weinig gebeden in dagen van mijn aardschen voorspoed." „Bid dan nu des te meer" zei de advocaat vriendelijk. „Onze eenige hoop is op God." Het volgende oogenblik was hij weg en nummer een-en-twintig was op nieuw alleen. HOOFDSTUK XI. Geen onrecht. Mr. Ross had waarheid gesproken, toen hij zei, dat de aandacht van ge heel Engeland en Schotland was ge vestigd op het geheim van Colde Fell en dat de zaak meer opschudding had gebracht, dan in jaren bekend was ge weest. Slechts nu en dan heeft zulk een ontzettend voorval plaats en vait dan neer als een bom te midden van een vroolijke, onnadenkende wereld. Colde Fell was een van de mooiste landgoederen in het heerlijke Schot land. Het lag ongeveer drie mijlen van de stad Athole in een schoone en schil derachtige omgeving. Het landhuis was een groot, ouder- wetsch grijs gebouw, vierkant van vorm en vol verrassende .hoekjes en kamertjes; de muren waren bijna ge heel begroeid met klimroos en het al tijd groene klimop bedekte de hooge torens. Was de buitenzijde van het huis bijzonder schilderachtig,, van bin nen was het niet minder mooi. De ka mers waren ruim en hoog; licht en vroolijk, de frische lucht en de zon neschijn konden er vrij binnenstroo men. Daar het huis in ouderwetschen Schotschen stijl was gebouwd, besloe gen de ramen bijna den geheelen ka mermuur, waren de gangen ruim en groot en de trappen breed. Een huis, dat als het ware gemaakt was om vervuld te worden met mu ziek van kinderstemmen en met het geluid van vroolijk lachen; de lange gangen schenen bestemd om te weer klinken van het getrippel van kinder voetjes. Inplaats daarvan werd het bewoond door twee menschen, die, als zij alleen waTen, zwijgend bij elkaar zaten en zich ongelukkig voelden Twee menschen, die elkaar niet lief hadden en niet begrepen. De tuinen om Colde Feil warén met smaak aangelegd. Er was een voortuin met een groote mooie fontein. Een ou- derwetsche tuin, vol geurige bloemen, waar Hester Blair zeer veel van had gehouden; een uitgebreide moestuin, waar vruchten en groenten groeiden; een flinke boomgaard, waar het fijn ste en beste fruit aan de hoornen hing Er was een kweekplaats van vararis, een koel, schaduwrijk plekje, waar Hester gaarne zat en een fraaie oran- gerie, waar de meester van dit heer lijke landgoed was aangegrepen door de ziekte, die eindigde met den dood. Niemand wist, waarom het Colde Feil werd genoemd, want sedert eeuwen was het onder geen anderen naam be kend geweest. Rechts van het huis wa9 een groote vijver, bekend als de Witte Poel. De Blair's waren sedert vele geslach ten eigenaars geweest van Colde Feil. Zij waren een oude en rijke familie Doch terwijl zij hun rijkdom behielden, zoo werd hun getal steeds kleiner. Van een zeer uitgebreide familie bleef ten slotte slechts één nakomeling over Angus Graham Blair, wiens plotselin ge en tragische dood bekend werd als het geheim van Colde Feil. Angus Blair wa9, toen hij nog hpel jong was, reeds in het bezit gekomen van het landgoed. Hij was altijd al gemeen bemind geweest, hij was knap, sterk, moedig en gastvrij. Vele moeders met huwbare dochters hadden hem als schoonzoon gewenscht maar hij had er nooit aan gedacht, om te trouwen tot hij het betooverru- de, kinderlijke gezichtje van Hester Carol zag en hopeloos op haar ver liefd werd. Firmanse maakte een deel van zijn bezitting uit en zoolang de tij den goed waren, had hij een flinke huur voor zijn boerderij ontvangen. Hij was volstrekt geen slechte landheer; hij had geduldig gewacht op het geld, dat mijnheer Carol hem schuldig was. Zelfs toen hij eindelijk ziende, dat hij het niet kon krijgen, zelf naar Firman se ging, was dit niet geheel en al inet een vijandige bedoeling. Hij had bij zichzelf gedacht, dat hij eens wou zien hoe de zaken stonden met den ouden dokter, en toen, vóór hij het wist, was hij wanhopig verliefd op dat mooie kind, Hester Carol. Angus Graham Blair was een man, die middelmatig was in alles, in zijn deugden zoowel als in zijn gebreken, in zijn kundigheden en in zijn talen ten. Hij was niet bijzonder slecht en niet bijzonder goed. De grootste fout van zijn leven was, dat hij Hester Ca rol trouwde, wetende dat het mooie kind hem niet lief had, ja zelfs een afkeer van hem had. Dit was meer dan een fout, het was een wreede, on vergeeflijke misdaad. \Wordt vervolgd), t

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1