CHRISTELIJK DAGBLADvoor LEIDEN EN OMSTREKEN 5e JAARGANG DTNSGAGTS AUGUSTU5 1925 NUMMER T5Ö4 DSCHE COURANT AB ONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Lte gruwel der verwoesting. Het is niet noodig een poging te Joen, een indruk te geven van de ont zettende ramp die een gedeelte van ons land heeft getroffen. Wie de berichten en beschouwingen in de dagbladen heeft gevolgd, weet, dat in de geteisterde streken de bevol king op schrikkelijke wijze werd ge troffen. En de ooggetuigen zijn hierin een stemmig. dat de werkelijkheid veel er ger is dan de berichtgevers het heb ben voorgesteld, dat de foto's en be schrijvingen slechts een flauw beeld geven van de ontzaglijke werkelijkheid De ramp die deze nijvere bevolking trof i s nu eenmaal niet te beschrijven. Groot is de nood. En wanneer niet spoedig en afdoende wordt geholpen, dan zal straks de el lende nog veel pijnlijker worden ge voeld dan nu reeds het geval is. Hier moet geholpen worden. En spoedig. On9 volk heeft hier een plicht der solidariteit. En niet minder een plicht der dank baarheid. Gewone giften zijn hier niet voldoende Met een aalmoes mogen onze getrof fen medeburgers niet worden afge scheept. Hier moet geofferd worden. Dat werd reeds gedaan. Treffende blijken van medeleven en mede-1 ij de n werden openbaar. Laat ook deze, in vele opzichten rijk bevoorrechte omgeving niet achterblij ven. Tot nu toe bleek van belangstelling en meeleven in dezen omtrek nog be trekkelijk weinig. Particuliere giften komen slechts sporadisch binnen. Een reden temeer om te vernachten dat de collecten die dezer dagen te Leiden en de omliggende dorpen wor den gehouden tenvolle aan het doel zullen beantwoorden. Draagt elkanders lasten! En vervult alzoo de wet van Chris tus! BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 STADSNIEUWS. DE RAMP TE BORCULO. Stadgenooten, Het stormweer van Maandag 10 Au gustus j.l. heeft gelijk u bekend is, een deel van ons land hevig geteisterd. In het oosten en zuiden van ons land, de z.g. Achterhoek, en met name Borculo en omgeving, is groote scha Ie aangericht. Enkele personen hebben bij dezen itorm het leven verloren, velen zijn gewond, huis en huisraad werd ver nield; kerken, scholen, veldgewassen m natuurschoon, niets bleef gespaard. Dat de nood hoog, zeer hoog is zul len wij wel niet behoeven te zeggen en evenmin dat spoedige hulp dringend noodig is. De ondergeteekenden hebben zich daarom tot een Comité vereenigd om te trachten gelden in te zamelen tot leniging van den nood. Zij doen thans een beroep op uwe of fervaardigheid en vertrouwen dat gij, begaan met het lot van zoovelen, "die van huis en huisraad beroofd werden, en van hen, die bovendien door dezen ramp werkloos zijn geworden, door het schenken van milde gaven het Comité in de gelegenheid zult stellen een flin ke som aan het Nationaal Comité af te dragen. Daartoe zal op Vrijdag 21 Augustus a.s. des voormiddags te 10 uur een schaalcollecte worden gehouden, waar aan verschillende dames en heeï*en hunne gewaardeerde medewerking hebben verleend. Bedenk wel: de nood is groot en spoedige hulp een dringende eisch. Het Comité: Jhr. Mr N. C. DE GIJSELAAR, Bur gemeester, Eere-Voorzitter. Aug. L REIMERINGÈR, weth., waarn Burgemeester, Voorzitter. F. G. ROSIER, Referendaris ter Ge meente Secretarie, Secretaris. F. MUYS VAN DE MOER, Commis sionnair in effecten, Penningmeester Dr. J. C. M. TIMMERMANS, Voorzit ter v. d. afdeeling Leiden van het Roode Kruis. Prof. Mr. A. J. Blok, C. L. van Buu- ren, H. Buurman, H. YV. Cahen, H. J Cahen, P. L. Dessens, Mr. D. A van Eek, F. Eikerbout, A. W. Frentzen, F G. H. Gérlings, N. C. F. van Ginkel, J. A. van Hamel, G. C. D. van Harden- broek, Ds C. Hartwigsen, J. W. Henny. Mr. J. Klein, C. Korteweg, Ds. H. J Kouwenhoven, W. van der Laan, Dr. W. J. Lente, E. Levie. H. C. Louwer- se, Ds. J. Ph Makkink, J. B. Meynen, A. Mulder, Ds. E. L. Nauta, J. H. Nij- huis, H M. Pierrot, Mr. P. A. Pijnac- ker Hordijk, L Questroo Jr., W. de Reus, J. F. X. Sanders, A. J Schone- veld, H. Simonis, Jhr. A. J. B. Six, M A. A. Steyns, J. J. van Strajen, Mr. Dr. C. E. van Stryen, Mr. M. B, Vos, J. H van Waveren, Th. B. J. Wilmer, R. Zuidema. Keuringsdienst van Waren. Verschenen is het verslag van de werk zaamheden van den Keuringsdienst van waren voor het district Leiden over 1924. Aan het verslag, een boekje van plm. 60 bladzijden, met zeer uitvoerige staten, is het volgende ontleend In de wij ie van werken van den. Keu ringsdienst werd geen verandering ge bracht. Zooveel doenlijk werd getracht om zonder gerechtelijke vervolgingen de gestelde eischen en voorschriften door te voeren, en alleen dan, wanneer her haalde waarschuwingen zonder gevolg ble ven, werd tot het opmaken van proces verbaal overgegaan. Een uitzondering werd gemaakt voor de vervalschingen van volle melk met water, daar verondersteld mag worden, dat, na de herhaalde veroordeelingen, die voor dergelijke feiten hebbben plaats •gehad, en de groote publiciteit, die, ook door de groote bladen, aan dergelijke vonnissen wordt gegeven, ieder, die met melk handelt, op goede gronden kan ge dacht worden te weten, dat het toevoegen van water aan melk ongeoorloofd en strafbaar is. Daartegenover staat, dat bij het aan treffen van met water (of door afrooming) vervalschte melkmonsters steeds werd na gespoord door wien de knoeierij was ge pleegd en dat geen proces-verbaal werd opgemaakt, als niet het bewijs was gele verd of althans de overtuiging was ver kregen, dat de overtreder van de keu- ringsverordening ook werkelijk de dader van de geconstateerde vervalsching was. De directeur acht het niet onwaar schijnlijk, dat deze gedragslijn van niet geringen invloed is op de grootte van de straffen, die door de verschillende kan tonrechters in het district worden opge legd, In het algemeen zijn deze in 1924 van dien ^tard geweest, dat op goede gronden kan worden aangenomen, dat zij inderdaad preventief werken. Naar aanleiding van de onderzoekin gen op het laboratorium, wordt omtrent d)e Violle melk opgemerkt, dat de con trole op de samenstelling der melk geen bijzondere bezwaren opleverde, hoewel deze uit den der zaak steeds veel van de werkkracht van den keuringsdienst blijft vorderen. Mede, omdat tyj elke geconstateerde overtreding steeds wordt getracht den oorsprong van het kwaad op te sporen en dus regelmatig monsters .moeten worden genomen op het moment van aflevering van m^lk door de melkveehouders aan de slijters en, niet zelden, ook stal- of weidemonsters ter nadere bevestiging van de gevonden uitkomsten. Vooral bij deze controle bewees de dienstauto goede dien sten, daar het steeds mogelijk bleek om, zonder dat de controleerende ambtena ren elders behoefden te overnachten, op tijd en ^onverwachts ter plaa'.se te zijn. Ook werd door dit vervoermiddel den keurmeesters zeer veel - vermoeienis en ongemak bespaard. Het totaal aantal monsters volle melk, dat oip het laboratorium werd onder zocht bedroeg 7082*" Omtrent de onderzoekingen van de volle melk wordt gemeld, dat in totaal 7082 monsters werden onderzocht, waar van 117 ondeugdelijk va-n samenstelling en wel acht en veertig door de aanwezigheid van toegevoegd water, ter wijl 69 monsters door een te laag gehalte aan vet resp. een te gering percentage vet in de droge stof evenmin op den naam van deugdelijke volle melk aan spraak konden maken. Het zou echter onjuist zijn, indien men de ondeugdelijkheid van laatstbedoelde monsters steeds aan kwaadwilligheid zou toeschrijven. Veeleer is deze in vele ge vallen te wijten aanhet melkvee zelf, dat van nature, óf als. gevolg van ondoel matige voeding melk van onvoldoende samenstelling levert. Vooral in het voor jaar worden dergelijke melken veelvuldig aangetroffen. De maatregelen, die naar aanleiding van de bevindingen omtrent de deugde lijkheid van samenstelling der monsters opgedaan, werden genomen, bestonden vooreerst hierin, dat 17 maal proces-ver baal werd opgemaakt, waarop telkens ver oordeeling volgde. Minder bevredigend dan de uitkomsten op de controle van de samenstelling der melk waren die van het toezicht op de deugdelijkheid van den toestand der melk, voorzoover betreft de aanwezigheid van onreinheden. Niet minder dan 92 monsters toch moes ten als „zeer vuil" worden genoteerd, ter wijl bij 160 andere monsters de hoeveel heid aanwezig vuil grooter was dan in /.onder bijzondere voorzorgen doch op vakkundige wijze gewonnen en béTiandel- de consumptiemelk behoort voor te ko men. Door aanwezigheid van vuil ver keerde dus 4.3 pet de monsters in on deugdelijken óes tand. Waar dit percentage het vorige jaar I 3.6 bedroeg, is dus over dit verslagjaar geen sprake van vooruitgang als in het vorig verslagjaar kon worden geconsta teerd. Het schijnt dus, dat de methoden, die tot dusverre werden toegpast om dit euvel te bestrijden, en die te Leiden doeltref fend waren gebleken, n.l. waarschuwen en slechts bij uitzondering proces-ver baal opmaken, ten platten lande niet vol doende zijn. Het zal noodig zijn in den vervolge krachtiger maatregelen toe te passen en meer dan tot dusverre straf vervolgingen voor het verkoopen, enz. van vuile melk uit te lokken. Een voor de verbetering van de rein heid der melk zeer ongunstige omstan digheid is -deze, dat er zuivelfabrieken in en nabij het district zijn, die zich niet alleen om de reinheid der melk in het minst niet bekommeren, maar zelfs het feit, dat zij op het voorkomen van vuil in de melk geen aanmerking maken, be zigen als lokmiddel om de boeren tot melklevering aan hun fabriek over te halen. Mr. J. Schokking. Bij Kon. besluit van 13 Augustus is aan mr. J. Schokking, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de door hem bekleed e functies van lid van het algemeen college van toezicht, bijstand en advies voor het rijkstucht- en op voedingswezen en van voorzitter van den voogdijraad te Leiden. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland te Leiden zai morgenmiddag half 3 vergaderen in de bovenzaal der sociëteit „Amicitia Agenda. 1. Opening. 2 Notulen, 3. Ingekomen stukken, 4. Mededeelingeu. 5. Verslag Actie Boden en Schippers. 6. Makelaarsbenoemingen. 7. Industrie-film, 8. Verlaging tele foontarief bij dringende gesprek ken, 9. Voorstel van liet Bureau der Kamer om lid te worden van de Ver eeniging tot Vaartverbetering van den Ouden Rijn; 10, Rekening en verant woording 1924; 11. Ambtshalve ophef fing van eenige ingeschreven handels zaken, 12. Rondvraag, 13. Huishoude lijke vergadering. De a.s. 3-Octoberfeesten. Hoewel er sedert eenigen tijd niet veel omtrent de a.s. feestviering op 3 October is vernomen, hebben we ons dezer dagen kunnen* overtuigen, dat het Bestuur der 3 October-Vereeniging niet stil heeft gezeten. Zoo juist zijn verschenen een twee tal reclame-platen, één van de hand van onzen stadgenoot, den heer B. Planjer, en één, ontworpen door een Bestuurslid der Vereeniglng. De plaat van den heer Planjer ls op moderne wijze in sprekende kleurm uitgevoerd en is wel bij uitstek ge schikt om de aandacht op de a.s. 3- Octoberfeesten, en vooral ook op den reclame-optocht te vestigen. D3 andere plaat symboliseert Lei- dens zegepraal in de afbeelding van den beroemden huspotpot en bevat in de vier hoeken de spreuk: „Leiden ont- zét, Holland gered." Beide platen zullen in een oplaag van 400 stuks over geheel ons land ver spreid worden en alzoo de belangstel ling in ruime mate opwekken. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/, cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent.y AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 18 Augustus 1925. Hulde aan Leiderdorp. Er is daar evenals in andere plaat sen een comité gevormd om gelden te verzamelen voor de door de storm ramp getroffen streken. Het eigenaardige is echter dat de te houden collecte niet alleen door het comité wordt georganiseerd, maar dat de leden van het comité, de burgemees ter voorop, zelf het dorp doorgaan om de giften in te zamelen. Een goed idee. Waardoor naar ik vertrouw de of fervaardigheid zal worden geprikkeld en waarvan de bewoners van de ge troffen plaatsen de resultaten zullen genieten. Of ben ik te vroeg geweest met m'n hulde aan Leiderdorp? De uitkomst zal het leeren Woens dag en Donderdag. OBSERVATOR. Aan belangstelling in den Optocht heeft het tot nu toe niet ontbroken. De deelname is buiten verwachting, de groote firma's hebben toezeggingen ge daan en voorzoover enkele groepen en voorstellingen reeds bekend zijn bij het Bestuur, geven deze duidelijk het be?ld en, de zekerheid, dat op 3 October te Leiden weder een Optocht zal gaan als nog nimmer in ons land vertoond. Zeer waarschijnlijk zal deze optocht in de lengte alle voorgangers slaan, 't bomt wel daardoor, omdat meerdere f'rma's plaats hebben gevraagd voor 2, 3 en zelfs 4 wagens. Ook zullen er verschiiVnde groepen te voet meegaan. Eigenaardig is wel, dat tot nu toe geen enkele Groot-Fabrikant zich heeft aangemeld. Jaren terug waren het juist de wagens van onze Leidsche Groot-Industrie, die den Optocht zoo deden uitblinken. Komt, Leidsche Tn- dustrieelen, steunt met uw deelname ook deze feestviering! Ook heeft nog geen enkele Vereeni-' ging zich aangemeld; wel zijn aanvra gen gedaan, doch definitieve opgaven 1 bleven tct nu toe uit. Waar blijven nu de sport-vereeui- gingen? Ook zij behoeven tegenwoor dig toch rec'ame? Waarom deze schoo- ne gelegenheid niet aangegrepen, om voor eigen Vereeniging een aanschou welijke reclame te maken? Wij vernamen terloops ook nog, dat de bekende luchtvaarder van Pottum plannen koestert om op 3 October des middags op te stijgen en dan de noo- dige reclame uit te strooien. Indien dit plan doorgang vindt, be looft het wel aantrekkelijk te worden. We hoorden ook, dat meerdere firma's die in den Optocht uitkomen, verschil lende reclame artikelen zullen rond- deeien, wie weet, welke verrassingen dus nog te vachten 9taan. O.i. belooft de feestviering wel weder ééne te wor den, -die het zal doen en waarvoor zeer groote belangstelling zal blijken te bo-i staan. Er resten nog een goede zes weken FEUILLETON. Het geheim van Colde Feil. 18) Ik riep uit, dat mijn hart ziek was en dat ik naar huis terug wilde, dat ik ellendig en ongelukkig was en dat mijn hart verlangde naar het oude le- Tracht van mij te houden, kind", zei hij, „het vooruitzicht is droevig genoeg, als wij altijd zoo naast elkaar moeten voortleven. Ik wilde je niet on gelukkig maken, werkelijk, dat wilde ik niet." Hierna deed ik mijn best. Ik begon in te zien, dat ik verkeerd had gedaan met toe te geven aan mijn instinctie- ven afkeer van mijn man. Toen ik een maal mijn jawoord had gegeven, had ik moeten trachten hem lief te hebben. Ik wilde mijzelf doordringen van zijn goede eigenschappen en ik weet, dat ik er in geslaagd zou zijn een gevoel van genegenheid voor hem bij mijzelf op te wekken, als ik maar niet met hem getrouwd was geweest. Dit maak te het voor mij dubbel moeilijk. Maar sedert dit laatste gesprek, besefte ik, dat het mijn plicht was zoo goed voor hem te zijn als ik kon. Ik slaagde er niet in, mijn natuurlijken afkeer van hem te overwinnen, maar ik deed mijn best, die zooveel mogelijk te verbergen en zoo vriendelijk voor hem te zijn, als ik kon. Wij brachten eenige maanden in Ita lië door, en toen bracht hij mij naar zijn huis, naar Colde Feil. Het leven werd voor mij daar dragelijker. Ik had niet meer dat verterende gevoel van heimwee, nu ik weer in mijn eigen Schotsche omgeving was. Het huis Colde Fell whs prachtig en schitterend gemeubileerd en gelegen in een van de mooiste streken van Schotland. Wij gingen dikwijls uit mijn man had een hooge positie wij verkeerden in de beste kringen, doch dit alles was niet in staat ons nader bij elkaar te brengen. Toen wij op Colde Feil waren aangekomen, vroeg ik hem om mij naar huis te laten gaan, om mijn va der op te zoeken; hij lachte mij uit. „Jij hebt je zin gehad in alles Hester' zei hij, „nu zalik mijn zin hebben Je hebt je vader duizendmaal meer lief dan mij. Je zult niet gaan met mijn toestemming Ik ging dus zondeF'zijn toestemming en hij volgde mij. Wij hadden thuis een ernstig scène en sindsdien was de breuk tusschen ons nog grooter. Mijn vader en tante Flora brachten ons tot een soort verzoening en w*j keerden terug naar Colde Feil. Ik heb mijn vader hooit weer gezien. Eenige maanden Later werd hij dood in zijn bed gevonden, en tante Flora over-< leefde hem niet lang, zoodat mijn le vensoffer tevergeefs was geweest. Ik was zeventien toen ik trouwde en word nu spoedig een-en-twintig, zoo dat ik meer dan drie jaar op Colde Feil woonde. Het eerste jaar was mijn man vriendelijk en goed voor mij, toen begon het hem allemaal te vervel m en begon hij mij evenzeer te haten, als hij mij vroeger had liefgehad.'' HOOFDSTUK X. Het plotselinge einde. „Had ik tot dusver slechts een soort van passieve ellende gekend", zei me vrouw Blair, „nu begon pas de groot ste ellende. Ik geloof niet, dat er twee menschen ooit zoo ongelukkig teza men leefden als wij, we hadden geen openlijke, heftige ruzies en voor ande ren hielden wij den schijn op; vnaar als wij alleen waren, spraken wij zel den met elkaar, eigenlijk zagen wij elkaar bijna nooit, alleen als wij uit gingen. Ik dacht dikwijls bij mezelf, wat een treurig leven het was, hoe ge lukkig wij beiden onder verschillende omstandigheden hadden kunnen zijn, en hoe diep ongelukkig wij nu bei den waren. Zoo verliep de tijd en onze verhou- ling werd niet beter en niet slechter. Ik ging veel uit en werd veel bewon derd. Mijn man was nooit jaloersch op mij! wij hadden op dit punt nooit een onaangenaam woord, nij had het volmaakste vertrouwen in mij. Verle den jaar stierf er ©en verre bloedver want van mijn man en liet hem een belangrijke som gelds na; hiervan ga ven wij groot© diners en partijen en Colde Fell was hekend als een van de meest gastvrije landhuizen in den om trek. Er gebeurd© niets bijzonders, tot aan den tragi9chen dood van mijn man Wij waren veel uit geweest, één week waren wij eiken dag uit dineeren. Die week was mijn man vriendelijker dan gewoonlijk; hij had een paar prach tig© toiletten voor mij gekocht en had pleizier in d© bewondering, die zij wek ten. D© week daarna hadden we een heftig© woordenwisseling en ik beken, dat in mijn drift en boosheid ik wenschte, dat hij dood was, maar ik wenschte mijzelf ook dood. Dat geef ik toe. „Het zal waarschijnlijk tegen u wor den aangevoerd", zei mijnheer Ross. „Het kan wel zijn", antwoordde zij. Ik kan het niet helpen. Natuurlijk was het slecht om zoo iets te zeggen, maar ik bedoelde er niets mee. Het waren niets dan ijdel© woorden, ik bedoelde ze niet als een dreigement. Ik zou niet één haar van het hoofd van mijn man hebben willen krenken. Ik heb u ver teld, dat wij twistten over dat dinee tje, maar ik verzeker u, dat het een vriendelijke ingeving was, die mij dien kop koffie deed brengen en ik had ge dacht, dat als de gasten weg zouden zijn, ik naar hem toe zou gaan. Dien avond voelde ik iets als medelijden met hem, tot op dat vreeselijk oogen- blik, dat hij met zijn vinger naar mij wees en die ontzettende beschuldiging uitsprak. Ik hoorde de eerste drukte en verwarring tengevolge van de plot selinge ziekte van mijn man niet. Ik wist er niets van, tot Lucie Earnshaw het mij kwam zeggen en toen snelde ik naar de kamer van mijn man. Zoo ver ik mij mijn eigen gewaarwordin gen herinner, was mijn hart vervuld van schrik en medelijden met hem. Ik trad snel zijn kamer binnen en het oogenblik dat zijn oogen op mij vie len, riep hij uit: „Jij hebt het gedaan!" „Misschien", voegde zij er treurig bij, „dacht hij, dat ik 'het had gedaan, maar hij had mij beter moeten ken nen." Zij zweeg en vestigde haar oogen op het nadenkend gelaat voor haar. ,En dat", zei mijnheer Ross, „is de ware geschiedenis van uw leven zij bevat niets anders?" „Neen'„ antwoordde zij» >4^ beb u elk oDderdeel verteld." [Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1