ab onnementsprijs iiii nummer bestaat uit TWEE Bladen. eerste blad. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN advertentie-prus stadsnieuws. binnenland. 6e JAARGANG WOENSDAG 12 AUGUSTUS 19251 NUMMER 1589 In Leiden en bniten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 - i- V De stem des Heeren. Ontzettend, niet te beschrijven is de ramp, die een deel van ons land heeft getroffen. Geheel onverwacht, zonder eenige voorbereiding, werd de landelijke rust wreed gestoord. Het lachen verkeerde plotseling in geween. Het leven maakte plaats voor den dood. Gedurende slechts enkele minuten werd de getroffen landstreek blootge steld aan de vernielende kracht van de elementen en het resultaat tart elke beschrijving Wat met opoffering van veel tijd en geld en moeite was opgebouwd, werd in enkele oogenblikken vernietigd. Bouwwerken die vast schenen te staan en die misschien de eeuwen trot seerden, werden weggevaagd. Lang gekoesterde idealen werden in een oogwenk vernietigd. Wat het eene oogenblik een paradijs scheen, was enkele minuten later ver anderd in een ruïne ,te afschrikwek kender omdat het gieren van de ele menten en het geraas van de instor tende gebouwen vermengd werd met de schrille angstkreten van de doode- lijk verschrikte bevolking. De stem des Heeren werd gehoord. De stem des Heeren, waarvan de psalmist zong, dat zij is met kracht en met heerlijkheid, dat zij de cederen breekt en ze doet huppelen als een kalf en dat zij de woestijn doet beven. De stem des Heeren! Neen, het is niet zooals Clinge Dooren bosch in een overigens fijn gevoeld vers in de Te le gr. dichtte:: We jagen naar pret en vermaken, We denken aan geld en aan goed, We maken ons durk over „zaken", We hebben de hebzucht in 't bloed. We maken ons druk over „zaken", We dazen van „rood" en van „zwart", We hebben steeds hoogere wenschen, We vinden nooit rust in ons hart. We brommen op wind en op regen, We vloeken somtijds op de zon, We pruttelen altijd weer tegen, We vragen of 'tbeter niet kon? Maar als daar de stormen gaan spre ken Met machtig en dond'rend geweld, Als boomen gaan barsten on breken Een bosch in één slag wordt geveld, Als alles, waarop men vertrouwde, Te zwak blijkt voor zóó groote macht, Als alles, wat menschenhand bouwde, Bezwijkt voor die vrees'lijke kracht, Als hagel en bliksem en donder Zich mengen met water en vuur, Dan buigen wij ons voor het wonder: Der mooie der wreede Natuur." Deze beschouwing is en gelukkig! niet juist. Want als wij ons moesten buigen voor het wonder der Natuur, dan zou dat beteekenen dat wij ons zouden bui gen voor het harde, wreede, noodlot. Maar zoo is het niet. Als daar de stormen gaan spreken, als hagel en bliksem en donder zich mengen met water en vuur, dan bui gen wij ons hoofd omdat we in dat al les beluisteren de machtige stem des Heeren. En wij heffen tegelijkertijd het hoofd weer op, omdat we het weten, dat de voorzienigheid Gods gaat over alle dingen, en omdat we mogen gelooven dat er niets bij geval gebeurt, maar dat alle dingen ons als uit Gods Va derhand toekomen. De stem des Heerenl Met kracht, maar ook met majes teit en heerlijkheid, waardoor de nie tigheid van het schepsel en de groot heid van den Schepper wordt uitge roepen. Y Gelapte broekies. De Zuid-Afïikaaneche landbouwers, die thans ons land bezoeken, hebben van de welvaart van ons volk een g' nstigen indruk gekregen. In antwoord op de begroetingsrede van Minister de Geer verklaarde de heer Kleynhans, dat Nederland een i k land moet zijn; niet alleen Is al les zoo netjes, maar hij had ook niet baje veel gelapte broekies gezien, Wel zagen ze een prachtigen oogst BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Gewone advertenties per regel 227a Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adrertentiên bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, t lijks geplaatst ad 40 rijp voor den sikkel, veel suikerbieten, en prachtig vee. Vermoedelijk is de indruk dien de Zuid-Afrikaners kregen een al te gun stige. De schiju bedriegt zoo vaak. Wie als armbezoeker of als belasting autoriteit zich laat leiden door do meerdere ol mindere properheid van de gezinnen die hij bezoekt en al leen rekening houdt met de gelapte broekies, zal zich als regel vergissen. Maar toch, als wij eerlijk willen zijn, dan zullen we het erkennen dat Ne- derlan'd. in vele opzichten een rijk land Dat ons volk gezegend werd boven vele andere volken. Stoffelijk en geestelijk. We zijn zoo rijk omdat de tegenstel lingen op sociaal gebied veel minder groot zijn dan in vroegere jaren. Zoo rijk omdat God verschillende takken van volkswelvaart ongedaent wilde ze genen. Zoo rijk omdat er zooveel ge daan kan worden en ook werkelijk ge daan wordt om velerlei nood te leni gen. Zoo rijk, omdat ook op maatschap pelijk gebied niet alleen de macht den doorslag geeft, maar ook gevraagd wordt naar het recht. Wij zijn zoo rijk omdat ook bij de pas gehouden verkiezingen weer ge bleken is, dat er nog tienduizenden zijn die met God en zijn Woord wen schen te rekenen. Zoo rijk, omdat hier het kerkelijk leven nog bloeit, omdat wij hebben onze Christelijke scholen, onze va korganisaties op Christel ijken grondslag en zooveel meer. En nu geldt ook van dit alles, dat de dingen vaak niet zijn zoo ze schij nen. Dat er veel klatergoud is. Wij kunnen ons met de „gelapte broekies" leelijk vergissen. Maar dit alles neemt toch niet weg dat wij reden te over hebben, niet om te roemen in onzen rijkdom, maar wel om God te danken voor de vele voor rechten die Hij ons op zoo velerlei ge bied wil schenken. DE RAMP TE BORCULO. E«n ontzaglijke ramp heeft verschil lende plaatsen van ons land getroffen. Groot is de ellende en het lijden over een deel van de bevolking ge bracht. Onberekenbaar is de schade, die velen lijden. Bij al deze donkerheid ontbreekt ge lukkig ook het licht niet geheel. Van alle zijden worden nu reeds de helpende handen toegestoken. Gevoeld wordt, dat als een lid lijdt alle leden mede lijden. Van dat mede-lijden zijn reeds tref fende blijken gegeven en wij vertrou wen dat ook de bevolking van Leiden niet achter zal blijven. Ook hier zullen gevonden worden warme harten en milde handen. Naar wij vernemen worden door den waam. burgemeester den heer Reimeringer pogingen in het werk ge steld om te komen tot de vorming van een plaatselijk comité tot leni ging van den nood. Een sympathiek pogen. Een georganiseerde actie is hier noodig. 't Is echter niet noodig met het schenken van zijn bijdragen te wach ten. Laat een ieder, reeds nu, onder den indruk van de ellende in de (geteis terde streken, onder den indruk ook van den zegen die ons boven anderen werd geschonken helpen den stoffelij- ken nood verminderen, en de financi eels bezwaren uit den weg te ruimen. Desgewenscht zullen wij gaarne gif ten in ontvangst nemen. „De Zijl I" naar Gouda. Te Gouda zal morgenavond 'n vriend schappelijke waterpolo-wedstrijd wor den gespeeld tusschen „De Zijl I" van hier, en de Goudsche Zwemclub III. Naar wij verder vernemen, zal de opstelling van de G.Z.C. III vermoede lijk de volgende zijn: W. van Essen Hh. Ardon J. Weijer H. Rabouw B. Buising P. de Jong W. van Hulzen. Burgerlijke stand. Geboren: Willem, z. v. D. Klein en J. Fasseur; Johannes Bendricus, z. v. J. H. Smit en E. Jansen; Nicolaas Jo- hann, z. v. N. Leget en J. S. Etienne; Neeltje Hermina Maria, d. v. B. van Houwelingen en J. Baars; Hendrica. d. v. G. N. de Ru en E. Planje; Antonia Christina, d. v. C. Spanheim en C. Bal kenende; Elisabeth Joh.a Maria, d. v. H. Hene en A. T. Esman; Gijsbertus Leonardus Jacobus, z. v. J. Kloos en J. M. Zaalberg; Johanna, d. v. H. v. d. Doe en A. v. d. Wielen; Clementine Philomena, d. v. P. E. Plouvier en M. P. C. Wijtenburg; Theodorus Josephus Berns. z. v. H. P. M. Bosman en H. M. J. Haan; Johannes, z. v. J v. der Lin den en A. D. Vogelenzang; Maria The odora, d. v. P. Fielanen en A. v. d. Fluit; Johanna Jaeoba, d. v. L. den en A. den Oude; Jannetje, d. v. P. de Wekker en J. M. A. Tiele; Dirk, z. v. J. P. v. d. Blom en H. v. Strater; Boudewijn, z. v. B. ten Haken en C. M. Lasschuijt; Pieter Gijsbertus Mat thias, z. v. L. J. v. Velzen en W. M. v. Leeuwen; Maria Elisabeth, d. v. J. J. Laman en M P. SjaZ'dijn; Lijntje Marg je, d. v. K. Sterk en H. Kalshoven; Ja cob Hendrik, z. v. G. J. Blanken en L. M. Westerbeek; Petronella, d. v. A. Beij en M. Taverne; Cornells, z. v. C- Linschooten en J. v. d. Wijngaard; Ma ria, d. v. C. Linschooten en J. v. d. Wijngaard; Adriana, d. v. A. Ivettenis en M. M. Arnoldus; Judith, d. v. D. L. v. d. Berg en J. Duym; Bruin, z. v. T. S. W. v. Leeuwen en C. M. Sonne- véid; Sara, d. v. W. Nieuwenhuys en K. Blitterswijk; Wilhelmina, d. v. G. Hendriks en F. H. T. Emans; Johs. Stephs. Canisius, z. v. J. J. Wessels en J. H. M. Bomert; A^ie, z. v. A. de Vo gel en N. v. d. Water; Antje, v. C. Eekooy en A. Robbers. Gehuwd: A. H. M. Janssen, jm. en P. C. M. Westen, jd; H. G. Massaar, jm. en J. M. Susan, jd; C. J. Klejm, jm. en M. W. Plantinga, jd; J. Doesburg, Lanooy, gesch. en H. M. Canters, ge- sch., P. Selier, wedr. en J. v. d. Lelie, jd; A. J. v. d. Kwartel, jm. en M. J. Langezaal, jd; J. v. Egmond, jm. en M. J. v. d. Zeeuw, jd; A. v. d. Kwaak jm. en M. H. Schouten, jd; C. v. d Veer, jm. en G: M. Looving, jd; P. v. d. Pompe, jm. en J. E. Wassenaar, jd; J. C. v. d. Berg, jm. en J. E. Wendt, jd; H. Th. Coppens, jm. en A. M. H. Schim mei, jd. Overleden: J. Fles, zn. 54 j; H. Mey- eraan, wedr. 72 j; A. Noest, m. 34 j; S. Mizee—de Kier, wed. 81 j; G. v. d. Lip wedr. 82 j; A. Verloop, m. 40 j; M. Schlagwein, dr. 23 mnd; W. Vuurpijl, wedr. 81 j; H. M. Wijnbeekvan de Wijngaard, wed. 46 j.; J. v.è d. Blom, dr. 2 mnd; P. J. Hueber, wedr. 84 h Gisteravond half 8 kwam op de Breestraat Mej. v. H. te vallen door het breken van de voorvork van haar fiets. De E.H.D., ter assistentie geroe pen, bracht haar naar haar woning aan den Stillen Rijn. Zij bleek geen letsel bekomen te hebben. H. M. de Koningin ontvangt de Zuid- Afrikaners. Gisteren heeft H. M. de Koningin ten paleize Het Loo het gezelschap Zuid- Afrikaansche landbouwers ontvangen dat thans ons land een bezoek brengt. De gasten werden door de Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer aan den trein van 12.42 verwelkomd. Ook zorgde deze voor' het vervoer per auto bus naar Hotel Bloem ink, waar de heeren afstapten. Vandaar wandelden zij naar het Paleis. Na ontvangst door H. M. de Konin gin, die zich minzaam met de gasten onderhield, werd de thee aangeboden. Zuid-Hollandsche melkveehouders De bond van melkveehouders in Z.- Holland hield gisterenmorgen in het Algemeen Verkooplokaal een druk be zochte vergadering in verband met de melkprijzen. De melkprijs kwam in bespreking. De voorzitter, de heer A. N. Vaandra ger, wees erop, dat het het hoofdbe stuur niet gelukt is, den melkhandel ervan te overtuigen, dat de verhooging van den grondprijs gerechtvaardigd is. De kwestie van vraag en aanbod is thans in het voordeel der melkveehou- ders^en ondanks dat, is de vorige week een voorstel van den bond, tot verhoo ging van den prijs, afgewezen, 't Hoofd bestuur zou het wenschelijk en prac- tisch vinden, dat de vrede in het be drijf bestendigd bleef en zal daarom eerst de leden raadplegen. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen: „De algemeene vergadering enz. over wegend, dat reeds eenteen tijd prijs en leveringsvoorwaarden der melk van het vasteland van Zuid-Holland ach- I terkomen bij die der eilanden; dat eerstgenoemde melk is aangewezen op verwerking tot producten, die het minst gunstige rendement geven; dat een grondprijs van 11 cent momenteel niet in overeenstemming is met boter en kaasprijzen, terwijl de vraag en aanbod eveneens een prijsverhooging wettigen, besluit op advies van 't hoofd bestuur, de mogelijkheid te scheppen tot uitschakelen van die contracten van het «vasteland, die onder auspiciën van den bond zijn samengesteld, voor zoover de leden daarvan gebruik wen schen te maken, terwijl ook alle an dere overeenkomsten op het vasteland, die zulks niet bepaaldelijk beletten, kunnen worden uitgeschakeld, als de melkhandel niet bereid zal worden ge vonden, om uiterlijk 15 Augustus den grondprijs met een cent te verhoogen." De K.L.M.. en het noodweer. Men schrijft aan het Ha&gsche Ane- ta-kantoor: Men zal zich afvragen hoe bij het noodweer, dat Maandag in ons land h«eft gewoed, de Iuchtdieiisten het er af gebracht hebben. De dienst van de Koninklijke Lucht vaartmaatschappij op Parijs is nor maal heen en weer uitgevoerd. Van de vliegdiensten der K.L.M. op Londen is de eerste normaal uitgevoerd, doch 't tweede vliegtuig, dat 4 uur 's middags uit'Londen moet vertrekken, is met het oog op het slechte weer boven België thuis gebleven, en het vliegtuig, dat 's middags naar Londen onderweg was, is op het vliegveld van Oostende geland. De diensten op Kopenhagen en terug evenals die op Bremen en Hamburg en terug, zijn geheel normaal uitgevoerd, en het toestel dat uit Kopenhagen kwam heeft,- toen het noodweer het zwaarst boven de streek van Oldenzaal woedde, zonder bijzondere moeite over de geteisterde streek kunnen vliegen. De vliegtuigbestuurder rapporteerde alleen dat het in de lucht nogal ru moerig was geweest. Spoorwegpersoneel. Het Tweede Kamerlid Vah Braam beek heeft den minister van water staat de volgende vragen gesteld:: Is de minister bereid mede te deelen op grond van welke overwegingen noo dig worden geacht het groot getal ont heffingen van de voor het spoorweg personeel geldende bepalingen betref fende de dienst- en rusttijden, waarbij zelfs op groote stations met veel per soneel voor beambten de dienstruimte op Zondag tusschen twee rusten van 14 uur tot 16 uur wordt uitgebreid? Wil de minister er foe medewerken, dat voortaan het oordeel der vakver- eenigingen *wordt gevraagd, voordat deze ontheffingen worden aangévraagd en verleend? Onwettige loting. Bij de loting voor de nationale militie), Maandagochtend ten raadhui- ze te Gorinchem, waren 68 lotelingen. Toen de laatste aan de beurt kwam om te trekken, was er geen lot meer in den glazen kom. Later werd bij den loteling thuis door een ambtenaar ter secretarie, een lot no. 16, gebracht. De minister van justitie is met het geval in kennis gesteld. De minister van Binnenl. Zaken en Landbouw. Mr. Van Haastert schrijft in „de Rl-R. Boerenstand" in verband met het optre den van den nieuwen minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw o.m. het Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De orkaan in het Oosten van ona land. De Z.H. melkveehouders spreken zich uit voor verhooging van den melkprijs. Buitenland. De besprekingen te Londen hebben een bevredigend verloop. Een uitbreiding der bankbedienden staking te Parijs verwacht. Tsjitsjerin zou ontslag hebben go- vraagd als volkscommissaris van Bul- tenlandsche Zaken. De oorzaak van den opstand der Drusen in Syrië. De tot in d)en treure uitgesproken en bij de voorbereiding van het nieuwe ministerie nogmaals met klem herhaalde wensch van den georganiseerden land en tuinbouw, is opnieuw afgewezen. Wij krijgen noch een afzonderlijk Departe ment vah Landbouw, noch zelfs ae af scheiding van Binnenlandsche Zaken. De onnatuurlijke toestand blijft voortduren en de verdere nadeelen ervan zullen we wel ondervinden. We zijn die laatste jaren ruimschoots gewend geraakt aan ohtgoochelingen, en teleurstellingen van diverse pluimage. Maar deze nieuwe teleurstelling treft ons toch recht in 'thart. De stemming onder de boeren en tuinders, die toch al niet erg florissant is, 2al er niet door verbeteren. En het wantrouwen tegen de Regeering die men toch al van allerlei sloopings- plannen ten opzichte van den land- en tuinbouw verdenkt, zal er des te grooter door worden. Intusschen zullen we toch goed doen, even af te wachten of en zoo ja, hoe het nieuwe Kabinet en met name de formateur Minister Colijn gevraagd of ongevraagd zijne beslis sing in dezen zal motiveeren. Bij de keuze van Jhr. De Geer is blijk baar het antwoord op de vraag of de nieuwe titularis de noodige waarborgen bezit, om een goed Minister van Bin- nenlandsche Zaken te zijn, beslissend is jeweest. Of hij iets van land- en tuin bouw afweet of zelfs er iets voor voelt is blijkbaar van geen belang geacht. Beschouwt Colijn hoewel zelf een „bra ve boerenzoon" dén land- en tuin bouw dan als een „quantité négHgeable". Men zou 't bijna moeten veronderstel len. Want als er qoit een prachtige ge legenheid heeft bestaan, om gesteld, dat de afscheiding van „Landbouw" van ,Binnenlandsche Zaken" werkelijk op on overkomelijke bezwaren is gestuit aan j 't hoofd van het Departement van Binnen- landsche Zaken en Landbouw een man, deskundig in de zaken van land- en tuin bouw, te plaatsen dan was die gelegen heid er nu. Immers het premierschap be rust in de komende periode bij den Mi nister van Financiën. Het hoofd van het Departement van B. Z. en L. behoeft dus niet allereerst een politiek figuur te zijn, maar kan zich in hoofdzaak aan zijn Departements-zaken geven. En wat is er nu, uit een oogpunt van nationale economie, belangrijker: dut- gemeestersbenoemingen, armen- en krank zinnigenzorg enz. (alle ten slotte vrij een voudige beheerszaken) of de veel omvat tende en voor 's lands welvaart van be slissende beteekenis zijnde Staatszorg voor den land- en tuinbouw? Vooral nu we klaarblijkelijk een tijdperk ingaan van ac tieve welvaartspolitiek, waarin ook de land- en tuinbouw een zeer voorname rol te spelen krijgt. Minister De Geer zal 'tons niet ten kwade duiden, als we vooralsnog geen al te hooge verwachtingen koesteren van zijn beleid als Minister van (B. Z. en) Landbouw. Al achten we ons allerminst geroepen om hem adviezen te geven, mo gen we toch wel de hoop uitspreken, dat hij van zijn ambtsvoorganger, jhr. Ruys de Beerenbrouck, zal willen leeren hoe hij ervan kan maken wat ervan te maken is*. Met name hopen we, dat Minister De Geer in het voetspoor van zijn ambtsvoor ganger in den bretfde overleg met den georganiseerden land- en tuinbouw zal plegen en dit overleg steeds verder zal uitbouwen. Dit is een zaak van car dm aal b lang en hier komen we vanzelf op de kwestie van het Directeur-Generaalschap van den Landbouw. Moge Minister De Geer als een zijner eerste regeeringsdaden stellen: het ple gen van overleg met de land- en tuia- bouworganisaties over het al dan niet handhaven van de functie van Directeur- Generaal van den Landbouw. Dan kan tegelijk ter sprake komen de vraag, die wij reeds eerder ontwier pen: zou de funGtie van Directeur-Gene raal van den Landbouw wellicht kunnen worden Opgeheven door het technisch deel ervan in handen van den georgani seerden land- en tuinbouw te leggen Het was maar een vraag, die wij stel den en in overweging gaven aan de orga nisaties. Onze collega van het Weekblad van den Noordbrab. Christel. Boerenbond, de heer Wintermans, heeft de vraag al vast in ontkennenden zin beantwoord. Ook hij voelt voor een breed overleg met de or ganisaties, maar acht een Directeur-Gene raal van den Landbouw ook dan onmis baar. Hij zegt o.m.: „een speciaal Land bouw-Minister of een Directeur-Generaal kunnen aanzien en eenheid geven aan Landbouw" op het Binnenhof. Daarover is de heele landbouwwereld het altijd eens geweest". Dat een speciale Landbouw-Minister dit kan hierover bestaat tusschen ons geen verschil van meening. Of een Directeur-Generaal dit kan, is bij ons aan grooten twijfel onderhevig, .nu de D.-G. door de opheffing van de functie van administrateur van de afd. Landbouw ook administratief ambtenaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1