CHRISTELIJK DAGBLADvoor LEIDEN EN OMSTREKEN 6e JAARGANG1MAANDAG fö AUGUSTUS 1925NUMMER 158V NIEDWGLBIDSCHE COURANT BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en bniten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 V Het Kabinet Colijn. Aan een interessante beschouwing over het Kabinet Colijn in de Haagsche Post is het volgende ontleend: „Toen de Koningin haar eerste keuze liet vallen op den heer Colijn gaf zij voor de zooveelste maal blijk van haar grondig inzicht in staatszaken. Som mige bladen hadden gepoogd te be- toogen dat iemand wiens partij re latief aan de stembus het meeste had verloren zeker niet in aanmerking zoude kunnen komen voor formateur en wie uitsluitend oordeelt naar de normen van verpolitiekte schrijvers kon inderdaad moeilijk tot eenige andere conclusie komen. Maar het Hoofd van den Staat oordeelde er 'blijkbaar anders over wie ons landsbestuur gaarne zooveel mogelijk los ziet van al hetgeen ver politiek is juicht de schijnbaar zonder aarzelen gedane keuze onvoorwaar delijk toe. Het was inderdaad van geen belang rekening te houden metpartij-gedoe het was daarentegen van het aller grootste belang dat aan het hoofd van het Ministerie de beste man kwam die vrij is en bereid. En een ieder die niet door den partij-bril kijkt zal toegeven dat de heer Colijn die man is een krachtige, kordate, beproefde figuur, die men opgewassen acht tegen het werk dat hem wacht.". Vervolgens betoogt het blad dat wie vitten wil, natuurlijk wel aanmerkingen kan maken, en dat het zelf liever een paar zetels door voormannen van links bezet zou hebben gezien, maar dat het nieuwe Kabinet toch ongetwijfeld het beste Ministerie is, dat wij in jaren hebben gekend. 't Stemt tot blijdschap en dankbaar heid, dat het nieuwe Kabinet met zoo veel ingenomenheid ook door politieke tegenstanders wordt begroet. Maar tegelijkertijd gevoelen we ook de ontzaglijke verantwoordelijkheid voor onze nieuwe bewindsmannen. Er wordt veel van hen verwacht. En onder zulke omstandigheden is de kans op teleurstelling het grootst. Moge God het Kabinet in staat stellen om waarlijk in het belang van land en volk werkzaam te zijn. STADSNIEUWS. Zwemfeest van de L. Z. V. „De Zijl". In de Gemeentelijke Zwiminrihting „De Zijl" heeft Zaterdagmiddag de Lsid- sche Zwemvereeniging van die naam Za terdagmiddag haar jaarlijkschen Zwem- Polo-wedstrijden gehouden. Er was buitengewoon veel belangstel ling, en het weer was prachtig. Onder de aanwezigen werden o.m. opgemerkt de wethouders A. Mulder en J. F. X. San ders, nevens de chef-referendaris ten Stad- huize, de heer Rosier. De jury bestond uit de heeren Pool en B. Planjer (officials van den Zwembond) W. Gout en F. de Haan, van wie de twee eerste als tijdopnemers fungeerden, ter wijl de laatste de start regelde. Er werd muzikale medewerking ver leend door de Leidsche Chr. Muziekver- eeniging „Athalia", Qnder leiding van. den jheer J. Noordanus Sr. Te drie uur werd begonnen met een wed strijd 25 M. vrije slag v. jongens tot en van 13 jaar. (18 deeln.) Hierna volgden vóór de pauze een wedstrijd 25 M. vrije slag v. meisjes tot en van 13 jaar (12 deeln.); 50 M. vr. slag v. jongens v. 14»—16 jaar. (17 deeln.); 25 M. Schoolslag v. meisjes van 1215 jaar (7 deeln.); 50 M. vrije slag v. Heeren (20 deeln.); 40 M. vrije slag v. Dames (5 deeln.); 30 M. Schoolslag v. Heeren (20 deeln,); en 50 M. rugzwem men v. Heeren (10 deeln.) Na de pauze volgde een interesante partij water-polo tusschen leden van de L. P. C. „De Zijl" 1 en P. C. 3, ui.t Den Haag, waarin de Leidsche Club als volgt uiTicWani W. J. Peeters, Cool; Rechtsachter J Arbouw, middenachter W. Snoeker, links achter C. W. Snoeker, rechtsvoor F. v. d. Mark, middenvoor J. Arnoldus, linksvoor H. Kramp. De wedstrijd eindigde met een stand van 0-0. Scheidsrechter was de heer B. Planjer. Verder werden na d-_ pauze gehouden een wedstrijd in het springen en duiken, waaraan werd deelgenomen door de h:e ren J. Leget (lid v. „d. Ziji"), C. G. Baart en W. A. Verbrugge (L. Z. C.), die a.l.n mooi uitkwamen. De heeren Leget en Baart voerden ook een gecombineerden valduik uit. Verder volgde in het tweede gedeelte nu een wedstrijd 100 M. vrije si-ag v. Hee ren (10 deeln.) een wedstrijd Popduiken, en als slotnummer boegspiietvechten v. jongens v. 12ió jaar (31 deeln.) De uitslag van de wedstrijden was als volgt 1. 25 M. vrije slag v. jongens13 jaar: iste prijs A. i«.raaienbrink rnet 21.3 sec., 2de prijs P. Borgerding met .23.1 sec., 3de prijs A. J. Leemans 24.2 sec., extra prijzen voor leden van „De Zijl'" toege kend aan J. v. d. Mark met 21.4 sec. en G. v. d. Mark met 25.2 sec. 2. 25 M. vrije slag v. meisjes13 jaar. iste prijs Greta v. d. Mark, (Java.tr. 32 met 24.3; 2de prijs Rosa v. Gelderen 27, 2 sec., 3de prijs Jopie Waldkötter 30, 2. 3. 50 M. vrije slag v. Jongens v. 1416 jaar. iste prijs Bakker 43.3; 2de prijs J. Boekkooi 4O.43de prijs K. Kraaien- orink. Extra prijzen voor leden van „De kiji" 1 Wynand Bekooy 47.12 Wan Be- kooy s 4. 25 M. Schoolslag v. Meisjes v. 12 15 jaar. 1 Greta v. d. Mark (Javastraat 32) 24.3; 2de prijs Rosa v. Gelderen, 28, 3de prijs Jopie Waldkütteri'30, 3. 5. 50 M. vrije slag ITeeren. Kortste tijd 39.2 sec. Deutekom, Den Haag (H. Z. en P. C.) buiten mededinging. De baan werd in 39.3 sec. afgelegd door H. M. Kramp, v. d. Reyden, W. A. Verbrugge (L. Z. C. buiten medewerking) en A. Don ker. Bij loting viel de iste prijs aan v. d. Reyden, de 2de prijs aan N. Donker. De heer Verbrugge werd een extra-prijs toe gekend. 6. 40 M. vrije slag Dames, iste prijs Mej. J. Oudshoorn, 43 sec.; 2de prijs Lien v. d. Steen, 45 sec. Extra prijs toegekend aan Mej. T. Buys (L. Z. C. buiten mede werking) met 39.1. 7. 50 M. Schoolslag v. Heeren. iste prijs W. de Klein, 49, 4; 2de prijs K. Stik- kelorum, 2 elf de tijd (bij loting toegekend 3de prijs Bavelaar, 50 (na loting met P. de Vos, die denzelfden tijd maakte.) Extra prijs A. Speyer (H. Z. en P. C. buiten me- dewerking.) 43 sec.extra prijzen voor leden van „De Zijl" 1, F. v. d. MarkTzn. 45,2; 2de prijs B. Bekkering 47, 3 sec. 8. 50 M. Rugzwemmen Heeren. i.ste pr. W. J. Peeters (zilveren medaille, nevens den zilv. lauwertak als vvisselprijs voor le den van „De Zijl", 54,4 sec.2de prijs W; Snoeker, 57.4; 3de prijs F. W. Koeman 60. 9. Waterpolo „De Zijl I.H. Z. en P. C. 3, Den Haag, oo. 10. Springen en duiken. W. A. Verbrug ge (L. Z. C.) 104 punten (zilv. medaille). J. Leget („De Zijl") 100 p. en O. G. Baart 92 p. 11. 100 M. vrije slag/v. Heeren. iste prijs, zilv. med. plus verguld zilv, mod. als wisselprijs v. leden v. d. Zijl" door prof. Kan geschonken. J. Arnoldus met 137V2. 2de prijs C. Starkenburg („Zijl") 146 3/5 (verg. zilv. medaille). Kortste tijd W. v. Leeuwen (L. Z. C.' buiten medewerking) 1251/2; 2de kortste tijd N. Donker 1334/5, 3de kortste tijd A. v. d. Reyden 135. Bei den verwierven een verg. zilveren medaille. 12. Popduiken. iste prijs, medaille van Jhr. de Gijselaar, D. Zaalberg 354/5. 2 de prijs zilv. med. K. Stikkelorum 44; 3de prijs Mej. J. Oudshoorn 451/5; 4de prijs v. d. Reyden 473/5; 5de prijs A. Kraaien- brink 614/5 Boegsprietvechten. 13. iste prijs J. Robbers. 2de prijs K. Koekenbakker. 3de prijs J. v. d. Mark. 4. D. le Rutte; 5. J. v. Oosten. 6. W. Gout. 7. F. v. d. Mark. Tevens kwamen voor deze prijzen in de loting J. v. d. Mark, P. v. Vligt, C. v. Weizen, J. Riethoven J. ICo.tenberg, J. Leemans en J. Krassen- berg. De prijzen werden na afloop uitgereikt door den voorzitter van „De. Zijl", de heer F. v. d Mark, di: evenals de secr.ta.ij, de heer W. Gout in de leiding een werk zaam aandeel had gehad. Hij sprak een woord van dank tot de deelnemers, de jury, de muziekvereeniging, en ook aan de leden van het Gemeentebestuur die hun belangstelling toonden, waarbij spr. ook z'11 voldoening over uitdrukte dat de raad had opgidragen. Tevens dankte spr. de heer Pool, official vanwege het bestuur het beheer dezer inrichting aan „De Zijl" van de Ned. Zwembond, o.m. voor het onderricht dat hij in den afgelpopen winter aan de leden van „De Zgl"'-gaf en waar van de resultaten deze middag reeds du;- delijk te zien-waren. Spr. eindigde met de beste wenschen voor de bloei van de Zvvemsport, mede de vrucht van het werk der vereeniging „De Zijl". Plet zwemfeest had een goed verloop. Het Dorus Rijkers-fonds. Zooals wij reeds meldden, is Zater dag het feestpark op het Schuttersveld geopend. Over gebrek aan belangstel ling vi'el niet te klagen. Het spreekt vanzelf, dat deze vorm van liefdadigheid beoefenen niet onze sympathie heeft, en we kunnen het po gen om op deze wijze het Dorus Rij kersfonds te versterken, dan ook niet toejuichen. Toegegeven kan echter worden, dat door de organisators veel moeite is ge daan om de kermisgedachte op den achtergrond te dringen en minder ge- wenschte „vermaken" te weren. En het stemt tot voldoening, dat het feestpark den geheelen Zondag gesloten bleef. Wat er te waardeeren valt willen we gaarne waardeeren. Maar een groot bezwaar blijft, dat er hoe kan het anders een sfeer is die niet een Christelijken géést ademt, waarom wij het bezoek dan ook niet kunnen aan moedigen. Het Dorus Rijkersfonds behoeft daar door geen schade te lijden. Er is een andere en betere en minder kostbare manier om deze zaak te steunen. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: J. E. v. d. Berg, j.m. 30 j. en C. L. Schleijer jd. 27 j.; J. C. Stafleu jm. 27 j. en A.t Th. Jansse jd. 31 j.; C. J. v. cl. Berg, 120 j. en J. de Bolster jd. 17 j.; fP. 'A. (Meershoek, jm. 27 j. en M. C. Kramp jd. 25 j.; G. J. Joris, jm. 29 j. £in 'M{. Kuijeren jd. 23 j.; C. J. Spruijt jm. 27 j. en C. Kleer jd. 20 j.: Bv Harland en M.. v. Hoven; H. v. d. Zeeuw, jm. 27 j. en J. Wasfuik jd. 23 j.; 'N. Houps, jmj. 23 j. en E. C. Lasonder 23 j.; Th. M. Zilvertant jm. 26 j. en J. v. Oosten jd. 23 j.; C. C. Berg jm. 24 j. en A. A. v. Ulden jd. 25 j. L. W. z. Lieshout wedr. en H. H. Ermers, wede.; M. v. d. Linden jm. 25 j. en A. F. Kieviet, jd. 20 j.; Hollebeek jm. 22 j. en A. v. Velzen jd. 22 j.; J. C. v. Schravendijk jm{. 25 j. en G. Momberg jd. 23 j.; A. Pardon jm. 25 J. en J. M. Beekman jd. 22 j.; H. Sinteur jm. '25 j. en M. M. Siera jd. 22 j.; S. Segaar jnu en C. S. Budding. Gehuwd: P. J. W. v. Leeuwen jm. en A. D. M. v. d. Zalm jdi; W, E. Hermans jm. en R. A. M. v. Leeuwen jd.; W. Splinter wedr. en S. v. Kan wede.; P. H. de Wit jm. en J. Q. B. Valentgoed jd.; C. L. v. Bergen jm. en J. M. Susan jd; J. C. Oud jm. en C. P. Boot d.;j'W(. A. Marijt jm. en H. Molenaar, jd.; H. I. v. d. Berg jm. en J. Gertenaar, jd.; J. de Koning jm. en C. v. Weerlee jd.; H. Ravensber- gen j.m. en J. Fakkel jd.; J. Zaal berg jm. en J. M. v. d. Vlist jd'.; S. G. Krassenburg jm. en M. S. la Lau jd.; A. A. L. M. Schlatman jm. •en E. M. F. Meijknecht jd.; H. B|. Oskam jm. en D. v. Beek jd.; J. Kwestroo jm. en C. v. d. Hoek jd. Te Amsterdam is aangehouden en vandaar naar hier overgebracht zeke re Sn. wiens aanhouding was verzocht daar hij verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag aan geld, ongeveer f 50 Hij zal ter beschikking van de Justi tie worden gesteld. Vanmorgen is moeten worden in gegrepen bij het zandvervoer ten be hoeve van de verbreeding van den Rijnsburgerweg vanaf de schuiten met zand, welke aan de Beestenmarkt ge meerd liggen. Bij de paarden welke voor dit ver voer gebruikt worden, bleken er eenige te zijn welke ernstige verwondingen toonden als gevolg van het voortdu rend schrijnen der tuigen. Op aanwij zing van een dierengeneeskundige wer den maatregelen genomen om het leed te verhelpen, en de paarden die daar voor nog in aanmerking kwamen zoo danig te tuigen, dat zij weer te werk konden worden gesteld. De paarden waren eigendom van v. H. Even over twaalf hedenmiddag trof een jongen koopman, die met een handwagen glas- en aardewerk liep te venten een onfortuinlijkheid je. Terwijl hij den hoek Mare-Langegracht om reed, liep een wiel van zijn wagen af, waardoor het voertuig kantelde, en de broze koopwaar met begrijpelijke ge volgen voor een deel op straat terecht kwam of door elkaar werd geworpen. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiên bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 10 Augustus 1925. Hoezit het nu toch eigenlijk met de coalitie? Ik zou er iets voor voelen dat een Staatscommissie werd benoemd of dat een prijsvraag werd uitgeschreven om deze kwestie tot een eind te brengen. Want het wordt nu toch wel wat al te gek. Jarenlang is het einde van de coalitie voorspeld. Dan weer werden alle coalitiebestrijders opgeroepen om dit naar men meende gevaarlijke mon- steij te bestrijden. Em keer op keer werd ze dood verklaard en soms wel morsdood, dus nog dooder dan dood. Nu lees ik echter in 't orgaan van de Democratische partij, coalitie-bevecht- ster par excellence, dat de coalitie niet alleen is bestendigd, maar dat ze weer sterker staat dan een tijd geleden. En in hetzelfde blad verklaart de redactie dat zij zelfs nooit aan den dood van de coalitie-gedachte heeft ge hoofd. M. a. w. de coalitie-gedachte is onsterfelijk. 't Is voor de coalitie-haters, die al meermalen den vlag halfstok hebben gehangen, om den moed te verliezen. Een officieel onderzoek lijkt me waar lijk niet overbodig. OBSERVATOR. Bijna de helft van de lading bleek stuk of gebroken. Gelukkig ontmoette de jongen, die voor eigen risico op negotie was bij de omstanders meer dan nieuwsgierig heid en zorgde men onder elkaar dat de geldelijke schade aanzienlijk werd beperkt. Zaterdagmorgen werd op den Nieu we-Rijn <fe 80-jarige weduwe de J. aan gereden door een luxe auto, bestuurd door den heer de V. De juffrouw kwam te vallen en zij scheen zich nog al te hebben bezeerd, weshalve de Eerste Hulpdienst over brenging naar het St. Elisabethsgest. gewenscht achtte. Bij onderzoek bleek daar echter, dat geen letsel van be- teekenis was veroorzaakt. BINNENLAND. De Siaatabegrooting. Naar het Corr. Bur. verneemt, heeft de staatsbegrooting voor 1926 het De partement van Financiën verlaten. Nederland en België. Aan een telegram uit Londen aan de „Vossische Zeitung" ontleenen wij het volgende: In diplomatieke kringen in Enge- land's hoofdstad heeft het zeer de aan dacht getrokken, dat de Belgische mi nister-president, vergezeld door den Mi net-chef van den Minister van Bui ten! andsche Zaken, kortgeleden eeni ge dagen in Den Haag heeft vertoefd in verband met een juristencongres. Hier wordt dit bezoek aangezien voor het bewijs van de stelling, dat België FEUILLETON. Het geheim van Colde Feil. 11) „Toen vertelde hij mij, wat er ge beurd was. Hij had in geen twee jaar huur betaald ein de eigenaar van het huis had hem geschreven om hem te zeggen, dat als de huur niet bin nen een maand was betaald, vanaf dien datum, dan zou hij hem laten failliet verklaren. „Dat beteekent", zei mijn vader, „dat ons huisraad zal worden verkocht en wij op straat zullen staan". „Wij moeten trachten het geld te vinden", zei ik, maar mijn vader schrei de des te meer. „De maand ging voorbij en niets, dat op hulp geleek, kwam opdagen. iMijn vader was in wanhoop, mijl»tante Flora schreide dag en nacht, maar niets niemand kwam om ons te ledden. „Heeft u al geraden, dat Angus .Graham Blair, mijn man, mijns vaders huiseigenaar was En begint u nu te begrijpen, waarom ik zijn vrouw ben geworden „Firmanse, waar wij woonden, ligt on geveer tien mijlen van Ardrossan en een groot deel van de huizen en lan derijen daar in de buurt waren van ba ron Blair. Hij was een van de rijkste landeigenaars in die graafschap. Eeni ge dagen voor de maand, die hij mijn vader had toegestaan, verloopen was, schreef hij weer, om te vragen of het geld gereed was. Het wanhopige ant woord van mijn vader was: „Neen" en toen kwam hij zelf". „Ik heb mijn man nooit liefgehad", ging zij met een droeven zucht voort, „maar ik moet eerlijk zeggen, dat hij vele goede eigenschappen had. Hij kwam naar Firmanse op een avond in Augustus. Mijn vader zat buiten in wat een ruine was van onzen eens zoo mooien tuin, mijn tante en ik wa ren in huis bezig, toen er luid werd gescheld aan de voordeur. Tante Flora ging open doen en zij kwam bleek en bevend terug. „Hester", riep zij uit, „wat moet ik doen? Het is baron Blair! Wjat zal je vader zeggen?" Wij zagen elkaar in wanhopige ontzetting aan, toen zij zei, weinig vermoedende welke gevol gen dit zou hebben: „Ga naar hem toe, Hester, jij bent jong, misschien kun je zijn hart verteederen". Deze woorden deden in mij voor het eerst iets ontwaken van blijdschap over mijn jeugd en mijn uiterlijk voorko men. Mijn hart bonsde lu d. toen ik de salon binnentrad, die niet langer kon roemen on eenige versiering, een boek of een schilderij. Ik besloot, dat ik hem zou smeeken, nog wat geduld te hebben. Misschien, als ik hem alles van de armoede van mijn vader vertelde, dat hij dan nog wat langer wilde wachten op de huur. Ik vond in de salon een lange, vrij knap uitziende man. Van het eerste oogenblik af, dat ik hem zag, voelde ik een afkeer van hem. Hij keek ver baasd op, toen ik binnenkwam. „Baron Blair?" zei ik vragend. Hij boog. „Ik ben baron Blair", zei hij. „Met wie heb ik het genoegen te spreken?" „Ik ben Hester Carol", antwoordde ik. Heb ik u al verteld, dat de naam van mijn vader Andrew Carol was?" „Ik zal tegen mijn vader zeggen, dat u hier bent", zei ik, „maar zoudt even willen wachten, hij is niet heel wel en uw komst zal hem zeer ont roeren". „Weet u dan, waarvoor ik hier ben? zei hij. „Ja, dat weet ik", antwoordde ik. „Dan moet ikin uw oogen wel een bruut zijn", zei hij. „Ik wou, dat u wat langer wilde wachten op het geld", zei ik. „Werkelijk? Hoe oud bent u, juf frouw Carol?" vroeg hij. „Ik ben zeventien", antwoordde ik. Een vage afkeer van hem vervulde mij, ik kon niet zeggen, waarom. Ik trad even terug, er was een onaan gename glimlach op zijn gelaat. „Ik zou uw vader graag zien op den tijd dat u dunkt, dat het beste is", zei hij. Kunt u mij een glas melk geven?" „Onze koeien zijn verkocht", ant woordde ik met een zucht. Hij keek de eens zoo gezellige ka mer rond, die er nu zoo kaal en on huiselijk uitzag. „U schijnt hier met een geweldige vaart berg-af te gaan", zei hij. Ik haastte mij, om eenige verver- sching voor hem te halen. Ik kon niets beters vinden dan een flesch spuitwater en wat biscuits. Hij zei, dat het juist was, wat hij wenschte. „Blijf wat bij hem en praat met hem, Hester", fluisterde mijn tante, „het zal hem in een goed humeur brengen, voor hij je vader zie.". Terwijl dus baron Blair wat van de biscuits at en van het spuitwater dronk zat ik bij hem en praatte met hem. Hij deed mij allerlei vragen over mij zelf waar ik geweest was, wat ik had gedaan, welke vrienden en ken nissen ik had. Ik wist later helaas, helaas! dat hij van het eerste oogenblik af veriiefd op mij geworden was. Hij, èen man van veertig, ik, een meisje van zeventien. Ik dacht toen niet aam zoo iets; maar zoover ik mij herinner, vond ik de manier, waarop hij 'mij aankeek en met mij praatte, erg on-\ aangenaam. Na een poosje kwam mijn arme,j grijze, oude vader binnen bevend en angstig. Wij waren overgeleverd j aan de genade van dezen man, dieij zoo verlangend scheen, zich aange-l naam bij mij te maken. Wat beefde mijn arme vader en wat' zag hij er zwak en wanhopig uit. „Ik heb geen verontschuldigingen",! zei hij, „ik weet dat ik mijn huur had, moeten betalen, baron Blair, maar iki ben ongelukkig geweest. Mijnheer", 1 ging hij voort, „laat mij u «mogea smeeken, geduld met mij te hebben,, dan zal ik alles betalen". Baron Blair was niet onvriendelijk! tegen hem. Hij praatte met hem ovet zijn tegenslag over het slechte weeg, de slechte tijden, de treurige vooruit* zichten van alle tuinbouwers. Hij sprak verstandig en bedaard, er was iets aangenaams in zijn manier van doen. Tante Flora vond hem aardig. Ik kon zien, dat mijn vader hem ook -.Wel mocht; maar ik niet. „We moeten nog eens weer praten over deze ongelukkige geschiedenis", I zei hij, toen hij opstond om heen toi gaan. (Word vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1