MODE-RUBRIEK 1 - L 1 NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1925 Be kleeding van de Jeugd is tegenwoordig in meer dan een beteekenis een hoofdstuk op zich zelf. Terwijl vroeger de kindermode een mode apart was, is zij nu toonaangevend voor de dames geworden. Jammer, dat ook hier de overdrijving niet altijd buiten spal bleef, wat betreft de lengte of liever de korte van de rok en de wijdte van den hals. Het was dan ook wel te ver wachten, dat waar de rokken der dames zoo kort werden als van veertien-jarige meisjes, de kinderkleeding nog veel korter en nauwer worden zou. Zoo zagen we de kinderjurken zoo kort, dat het been soms nog een handbreed boven de knie te zien was. Hiervoor is nü geen enkele gegronde reden. Integendeel vinden wij het nog zeer aan te bevelen voor de gezondheid, noch zee aesthetisch. Ook geeft het volstrekt geen grootere bewegingsvrijheid, dan wanneer de rok precies tot aan de knie reikt. Ook de hals mag niet even redig gesteld worden aan die wijdte die we soms van volwassen dames zien. Afb. 1. Mantel met revers voor meisjes van 8—10 jaar. Deze aardige mantel van bruin geruiten stof heeft een slank model, met revers, omgeslagen kraag en dubbele rij knoop- sluiting. De zakken zijn ijngezet en van pattes voorzien. Nauwe mouw, op manchethoogte afgebiesd. Afb. 2. Casaque-costuurapjemet borduur werk voor meisjes van 10—12 jaar. Dit aparte costuumpje bestaat uit witte voile. De casaque 'is iu luchtige lijnen bleek-rose geborduurd en valt over een rok van rose satijn. Hals en momvranden zijn met rose afgewerkt. Afb. 3. Costuumpje van tweeerlèi stof voor meisjes van 6—8.jaar. Zeer apart doet het aangezette gedeelte van effen stof, dat door het slanke kleedjevan geruiten stof tot e.en -zeer smaakvol geheel gemaakt wordt. Hier bij behoort een effen omgeslagen kraag en donkere das. Afb. 4. Jurk met plooirokje voor meisjes van 4—6 jaar. Het korte rokje met plisseegroepen, de van voren gedeelde taille- lijnen de korte mouwtjes zijn met eenvoudig borduurwerk versierd. Afb. 2. Casaque-costuum met borduur werk voor meisjes van 10—12 jaar. Afb. 3. Costuum van tweeerlei stof voor meisjes van 6—8 jaar. Afb, 4. Jurk met plissee-rok voor meisjes van 4—6 jaar. NAAR DE STAD VAN CALVIJN. De meer dan. 400 leden der Chr. reis- yereeniging, die hun vacantie in Mon- treux doorbrengen, hebben zooals we reeds meegedeeld hebben een uitstapje gémaakt naar de stad van den Volkeren- Maar Genève is tevens de stad van Cal- Maar Genève is tevens d estad van Cal- j vijn en het spreekt vanzelf, dat dit reis- i gezelschap ook1 een bezoek braoht aan ihet Auditoire de Calvin. Dit kleine kerkgebouw!je, met zijn im- porieesrende oudheid kon de schare Hol landers nauwelijks bevatten. Nadat het Lutherlied was gezongen, trad Dr. R. Dijk, Geref. pred. uit den Haag, op het spreekgestoelte. We zijn over het meer van Genève naar ide stad van Calvijn gevaren, zoo ving Dr. 'Dijk aan. We hebben onze bedevaart af gelegd langs een weg, dien Dr. H. H. Kuyper, een onzer beste Calvijnkenners, zoo schitterend beschreven heeft. Spr. ging de geschiedenis-van Calvijn j na, die 10 Juli 1509 te Noyon geboren werd uit gegoede ouders van deftigen I stand, die hun zoon een cultureele op voeding konden geven. Hij werd in be- schaafde 'kringen grootgebracht en ge- j noot een uitnemende, literaire opleiding, I want en te Parijs en te Bourges volgde hij (de lessen van de beste geleerden. In al "deze omstandigheden, zoo ver volgde spr., ligt een wondere pfovidenti- eele leiding Gods. In de eerste plaats .is het om de groote beteekenis, dat Calvijn in het Noorden van Frankrijk, in het oude Norrbaadië geboreal is, waar vooral in zijn tijd de werking van den strengen, Noor- 1 schen geest nog verre van zwak was. Dit j verklaart voor een deel de strenge struc- tuur van zijn theologie. Want als men dit i uit het oog verliest, sqhijnt het vreemd, 'dat een van Fransche origine, begaafd met den petillanten, levendigen, bewegelijken 1 Franschen geest de vader is van de strak ke en stoere Geref. belijdenis. Ook is in Cafvrjn's jeugd op zijn ziel een aristocratisch stempel gedrukt. Dit verklaart de beschaafdheid, die zijn ver- der optreden kenmerkt. Want wel is Cal vijn de vader van de democratie in Christ, geest, maar zijn democratie is de harmo nische ontwikkeling van alle geledingen van het volksleven en daarom i$ hij tege- lijk aristocraat. j Daarin onderscheidt hij zich vooral van Luther. Deze was zeker heroiek, maar ruw en Calvijn is altoos gebleven de fijn besnaarde en edel-beinstrumenteerdc, de j rijkbegaafde geest, die verre bleef van Luthers bliksem en donderen. En dezen Calvijn had God uitverkoren om „de" reformator te zijn. Spr. ging in breede trekken het leven van Calvijn na. Op 14-jarigen leeftijd leerde hij den humanistischen geleerde Cordier kennen, later Melchior Wiolmar. Spr. brengt in her innering den invloed, die van Le Fèvre op den jongen Calvijn uitging en liet hier vooral bij uitkomen, hoe Gods geest hem geleid heeft tot de zielsovertuiging, dat de '.rechtvaardige alleen door het geloof leeft I en. dat de genade Gods de eenige grond I onzer zaligheid is. Spr. ging de zoo bekende levensgeschie denis van Calvijn verder na, om er daar na op te wijzen, dat Calvijn groot en strijd gekend heeft. Tegen hen, die van tucht niet wilden weten, tegen het pantheïstisch libértinisme ging zijn heilige kamp aldus Dr. Dijk met Servet, die en dat is jamme! verbrand werd. Calvijn heeft altoos gestreden. Met Ro me en de wederdoopers, met de Luther- schen en de Libertijnen en dande - worsteling, die de zijnen voerden was ook zijn strijd. Wat heeft Calvijn onder dien strijd ge leden. Want de Calvinisten zijn de mar telaren geweest. De Luthersche kerk kent bijna geen martelaren, omdat ze stond onder de bescherming van de keurvor sten, maar de Geref. Kerken zijn de mar- telarenkerken geweest. In Frankrijk: de iHugenooten. In Engeland: bloedige Maria in ons land: de Inquisitie. En dat lijden doorleed Calvijn in zijn ziel mee. Voor uw zielsoog ziet ge in dien zetel de magere gestalte in langen tabbaard gehuld oprijzen. Hier citeerde spr. Dr. |H. H. Kuypèr. Ge ziet die schier doorzich tige hand, die den wijsvinger opheft om kracht bij te zetten aan het gesproken woord. De spits toeloopende baard. De vooruitstekende neus. Het fonkelende en bezielende oog. Het hooggewelfd voor hoofd. En we hooren weer die fijne, door dringende stem, telkens door kuch of 'hoest onderbroken, waarnaar eens heel Protestantsch Europa met ingehouden adem luisterde. En als hij 27 Mei 1564 in Jezus ont slaapt, is het zaad gestrooid, dat ontkiemt en de rijpste vruchten draagt, die God verheerlijken. Calvijns hoofdvraag is deze: Hoe sta ik tegenover God. Ei} hét gaat er om, dat Gods eer en Gods macht onaangetast blijft. God is de Souvereine. Zijn wil is de grond aller dingen. Zoo k'omt hij tot de belijdenis der absolute praedestinatie en der uitverkiezing Gods. Zoo maakt hij de kerk vrij tegenover de Staat, maar ook 1 de staat tegenover de kérk. Calvijn is de hervormer van geheel Eu ropa en de internationale beteekenis van Calvijn blijkt wel treffend uit het inter nationale Hervormingsmonument, dat te Genève onthuld werd ter eere en nage dachtenis van den 4oosten geboortedag van Calvijn in 1909. Spr. gaf verschillende bijzonderheden van dit mopüment, waarvan de bouw van 19091917 duurde. Vooraaii treedt Calvijn, aan zijn rech terhand Farel. Aan zijn linkerhand Beza en naast Beza de hervormer van Engeland John Knox. Spr. ging de verschillende figuren van dit indrukwekkende monument verder na, dit monument, dat op zulk een eenige wijze predikt de universeele beteekenis van Calvijn. Na de rede van Dr. Dijk zong men Psalm 89: 8:8 „Gij toch, Gij zijt hun roem de kracht van hunne kracht". Daarna trok men naar het vlak bij gelegen Internationale Hervormings-mo- A-niment, UIT DE OMGEVING. RIJNSBURG. De bouw van- de nieuwe pastorie voor den binnenkort te beroepen tweeden pre dikant bij de Geref. Kerk alhier, waar van de vorige week de besteding plaats had,/is opgedragen' aan den heer W. Anholst te Oegstgeest, voor - de som van f 15.875. De uitslag der klasse-schietwedstrijd door de burgerwacht alhier gehouden, had de volgende uitslag: ie prijs C. van Klaveren, 107 punten. 2de pr. L. van Egmond, 105 p., 3de pr. Adr. den Heijer, 997 p., 4de pr. L Drieber gen, 92 p. Dinsdag 1 Sept. a.s. zal te Katwijk op bazar no. 5, de bekerwedstrijd, om den zilveren beker van dp Rijnsburgsche Burgerwacht plaats hebt» en. Aan dezen wedstrijd zullen deelnemen de burgerwacht van Oegstgeest, die het vorig jaar voor de eerste maal den beker won, van Voorschoten, Katwijk en Lei derdorp. Burgerlijke stand. Geboren: Cornelis Leendert, zoon van E. Boekee en J. M. den Haan, Elisabeth, dochter van J. van der Meij en H. M. Becken. Johanna Géer- truida Jantina, dochter van K. Kramer en E. van der Stan. Willem, zoon van J. yan Egmond en L. J. de Vries. Ma'rinus, zoon van J. Kromhout en S. M. Heems kerk. N Getrouwd: J. van der Meij, .26 jaar en M. E. de Rijke, 22 jaar. S. de Mooij, 22 jaar en J. de Best, 27 jaar. On4ertrouwd: C. W". van den Haak', 25 j. jm. en G. van Osnabrugge, jd. 23 jaar. W. Zandbergen, jm. 34 jaar en A. C. G. Woerlee, jd. 28 jaar. H. Ravensbergen, jm. 22 jaar en J. Fakkèjl, jd. 21 jaar te Leiden. W. Passchier, jm. 22 jaar en A. C. van der Does, jd. 18 jaar te Katwijk. J. H. Belgraver, j.m. 27 jaar te Leiden en A. E. Broekstra, jd. 26 jaar. A. J. van der Meij, jm. 23 jaar en P. A. Schaap jd. 20 jaar te Katwijk. A. van der Kwaak jm. 28 jaar en M. H. Schouten, jd.. 22 jaar te Leiden. Overleden: levenloos kind van P. van Delft en M. van der Meij. Albertus van Deegen, 21 j. zoon van L. 'van Deegen en G. van Egmond. ALPHEN a. d. RIJN. Dr. H. J. Lovink, onze burgemeester en oud-directeur van Landbouw, is be noemd tot eerelid van de vereeniging van Landbouwconsulenten te Batavia. De dames T. J. Dillo en G. Soe- teman alhier slaagden voor het examen •Nuttige Handwerken. OEGSTGEEST. Donderdag 6 Augustus zal de Gemeen teraad Vergaderen des 'avonds te 7 uur. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeenterekening 1924. 3. Onderhandsche aanbesteding grind en basalt. 4. Comptabiliteitsbesluiten. 5. Aanvraag Bestuur Chr. H.B.S. om bijdrage in de kosters 'voor leerlingenn uit Oegstgeest- 6.- Aanvragé om bijdrage kosten sloot- demping Terwéeweg. 7.. Voorstel vejördening ontslag onder wijzers bij huwelijk en leeftijd. 8. Reclame schoolgeld. 9. Subsidie-aanvraag Oranje Vereeni ging voor de vier-ibg Koninginsverjaardag. WOUBRUGGE. De Ned. Herv. Knapenvereletniging .„Samuel" alhier, maakte j.l. Wioems dag per motorschuit iWestdijk een tochtje naar Katwijk. N,a eenigen tijd tijd in zee ie hebben vertoefd en in de duinen te hebben gespeeld werd de terugreis naar Leiden aanvaard, waar de jongelui zich geruimen tijd inde Speeltuin „OucL-Hortuszicht" vermaak ten en eenige ververschingen gebruik ten. Ruim voldaan keerden allen te half negen huiswaarts. Dat de regen ken niet deerde, bleek wel uit de vroo Kjke thuiskomst. Tijdens het hevige onweder dat zich in den nacht van Maandag pp Dinsdag ook boven ons dorp ontlast te, werd een schaap van den veehou der G. van der Boon alhier door den bliksem getroffen, waardoor het te water geraakte en verdronk. De gemeenterek-ening 1924 welke deze week aan den Raad is aangebo den sluit met een batig saldo van ruim f17.500. Een bedrag v. c.a. f7500, hier van zal worden gebruikt voor het ver richten van kleine buitengewone wer ken, terwijl het in de bedoeling ligt het restant ad f 10.000 over te bren gen naar den dienst 1926, hetgeen naar wij hopen, ten goede zal komen pan eene verdere verlaging van de gemeentelijke irLkomstenb!e|lasting,, waarmede .dit jaar een aanvang is' ge maakt. J.L Donderdag arriveerde del ben zinepompvan de N.V. de Automaat en welke zal geplaatst worden bij} d den Heer Kees sen, Garage „Over de Post" alhier. Het duurde geruimen tijd en kostte nog a.1 wat moeite voordat het 6000 Liter groote'vat op de plaats van bestemming was aangekomen. Be grijpelijkerwijze vorderde de overbren ging van dit „vaatje" nog al .eenige belangstelling. Wanneer echter de pomp geplaatst zal zijn, zal zülks voor automobilisten en motorrijders zeer zeker groot gemak opleveren. De Mandolineclub „L' Estudian- tina" maakte Donderdag j.l. per „Bus boot'' een reisje naar Zantvoort. Of schoon het weer zich niet gunstig liet' aanzien en het vertrek onder een' re genbui - plaats had, klaarde hot ge lukkig in den loop van den dag wat op, hetgeen de stemming nim weinig zal verhoogd hebben. Da* «riïen zich dien dag uitstekend hebbc-u geamu- blijkt wel uit het feit dat eerst laat de thuisreis werd onderomen. Al len waren dan oök ruimschoots vol daan. Burgerlijke Stand. Geboren: Matthe us Franciscus en Jacobus Petrus, zns. van-J. Kuipers en P. Akerboom. Cor nelis, zoon van H. Roos en J. Schijf. HAZERSWOUDE. De .uitslag der Maandag gehouden lo ting voor de Nat. Militie is als volgt: '1. Jac. van Wieringen Bzn. 2. N. J. de Groot. 3. J. D. van Klaveren. 4. P, van Klaveren. 5. W. F. de Hollander. 6. H. J. Natzijl. 7. H. C. van Eijk. 8. T. H. W. van der Salm. 9. S Raaphorst. 10. M. Heemskerk. 11. A. 'Lindhout. 12. G'. J. de Bremmer. 13. G. J. v. d. Haas. 14. A. van Rijssel. 15. D. van der Haven. 16. Joh. Matze Azn. 17. C. van den Berg. 18. C. van Elswijk, 19. G. Geers. 20, J. P. Kersbergen. 21. D. van Klaveren. 22. C. P. Vogel; 23. Nic. de Gelder. 24. J. T. H. Compier. 25. J. Verkork. 26. M. Slappende!. 27. N. J. C. Wesselingh. 28. 28. C. de Gelder. 29. M. J. v. d. Poel. 30. C. P. Heijker. 31. N. P. v. d. Pouw Kroon. 32. P. J. Miiller. 33. J. P. van den Bosch Azn, 34. J. P. Nahon. 35. D. Langeveld. 36. P. J. van 't Wout. 37. J. Harkes. 38. Nic. Cok. 39. I. J. Brommers. 40. A. van Diggelen. Zondagmiddag werd de 24-j'arige dochter van den veehouder S., die des morgens den dienst in de R1. R. kérk had bijgewoond en na het middagmaal zich ter ruste had begeven, dooid op bed gevonden. Burgerlijke stand. Bevallen: C. Has- sefras, geb. Kraan, d. Gehuwd: A. Bogerman en M. Matze. A'. yan der Lelie en J. H. Nqordam. KATWIJK AAN DEN RIJN. De veilingvereeniging „Bloembollen teelt" hield 1.1. Zaterdag haar 4de veiling in dit seizoen. Aangevoerd waren ongeveer 900 man den of zakken bollen. Hier volgen eenige prijzen betaald voor leverbaar I-en II per 100. Flamingo 'f 4.80 5. Waterloo' f 5 5,20. Mon Tresor f 6 6,20. Herman Schlegel f 3>4° 3>6o, Joost van Vondel f 4,40 4,60. Witte Zwaan f 3 3,20. Prosperity f 3,80 4. Witte duo Max f 3 3,20. Vermilion Bril- lant f 5,10 5,30. Pink: Beauty f 8,50 9. La Precieus f 4,80 5. Cramoisie Brillant f 3>4° 3>6o. Rói Cramoisie f 2,40 2,60. Prins van Oostenrijk f 5,80 6. Rose Cris de lin f 3,80 4. Fred. Moore f 4,20 4,40. Grand due f 8,50 8,70. Scharlet due f 3,90 4,10. Proserpine f 8, 8.20, Coleur de Car dinal f 6,70 6,90. Gele Prins f 5 5,20. La Reine f 3 3,20. Duchesse de Parma f 4,80 5. Rose luisante 4,90 5,10. Titiaan f 5 5,20, Tourmesol f 5,50 5,70. Rubra -Maxima f 4,50 4,70. Couronne d'Or f 4,80 5. Lucretia f 4,40 4,60. Vuurbaak f 7,30 f 7,50. Salvalor Rose f 4,40 4,60, Murillo f 3,10 3,30, William Copland f 4,20 i^o. 1 Clara Rut f 2 2,20, Pride of Haari&UL f 2, 2,20. Faracombe Sanders f 3,40 3,60, Volgende week geen veiling. Professor Rauwenhoff f 5,40 5,60, Gret- chen f 1,80 2. - -- - GEMENGD NIEUWS. Hevig onweder in Silezië- Uit Breslau wordt gemettd dat Donder dagmiddag boven het Silezische dal een ontzettend onweder heeft gewoed zoo als sedert jaren niet is voorgekomen. Op de wegen lagen de hagelsteenen eenige centimeters hoog. Alle boomen zijn van hun loof beroofd en aan den oogst is groote schade toegebracht. liea nieuwe „d 0 0 d e 1 ij k e s t r a a 1". Het Amerikaansche depar tement van marine heeft op het oogen- blik een nieuwe uitvinding onderhan den, waarmede alles tot op een afstand van 20 mijl kan gedood worden. De uitvinder van deze nieuwe „doo-. delijke straal" is Edwin Scott, die te San Francisco zijn laboratoria heeft. De staatssecretaris van marine heeft meegedeeld, dat Scott zijn uitvinding aan de marine-experten heeft bekend gemaakt. Deze zullen gaarne een de monstratie bijwonen, doch Scott's ei- schen zijn zo<y buitensporig, dat de autoriteiten te sceptisch zijn, om een of ficieel e proefneming te organiseeren. Scott verklaart, dat zijn doodelijke straal dieren op zeven mijl afstand heeft gedold, boomen een mijl weg in brand neëft gestoken, proef vliegtuigen heeft vernield en vliegtuigen op elke hoogte naar beneden haalt. Scott wenscht, dat hem voor demon straties in September een oud slagschip en een onbestuurd vliegtuig ter beschik king zullen worden gesteld.' Hij noemt zijn uitvinding busvuur. Een mysterieus e schip breuk. Aan de kust van Engeland heeft dezér dagen een schipbreuk plaats gegvonden, om welker juiste toedracht tot nu toe nog een sluier van geheim zinnigheid zweeft. Ziehier het verloop van het mysterieuze geval. Zaterdag kwam -in d6 haven van Lon den de Deensche stoomboot „Elie" aan, met aan boord een veertiental overleven den van den Franschen visschersschoe- ner „Valkyrie". Vroeg in den ochtend van dienzelfden 'dag waren deze mannes, die in een red dingsboot ronddreven door de Deensche boot opgepikt. Op dat oogenblik wa3 het zicht volkomen helder en de boot wero dan ook reeds op een afstand van onge veer een kilometer gesignaleerd. De mannen kenden EngelscH riöch Deensch, zoodat bet aan den kapitein der Deensche boot onmogelijk was, een samenhangend verhaal te krijgen, en dé juiste reden té vernemen, waarom de geredden in volle zee in eeji kleine toot ronddreven. Het eenige. wat den kapi tein der „Elie" duidelijk werd, was, dat' zij aan boord van den Franschen schee- nc:* Valkyrie thuis behoorden die naar zij opgaven, aan den grond wa9 geloo- pen. Toen hun werd gevraagd, waar, hun kapitein was, gaven zij ten ant woord, dat zij dezen hadden achterge-r laten, daar hij weigerde zijn schip in den steek te. laten. Naar aanleiding van een ander ver trok een reddingboot naar zee, om liet gestrande schip op te sporen. Na vier en twintig uur keerde de led 'dingsboot in' Harwich terug, met op sleeptouw cle bewuste „Valkyrie". Aan' boord was nimand dan de kapitein die ernstig aan het hoofd gewond en bewas teloos in zijn hut was aangetroffen. Hij werd te Harwich in het ziekenhuis op genomen, waar vandaan hij na wat te zijn opgeknapt, weder naar zijn schip is teruggekeerd. De lading van dé „Vólkyrie" bestond, uit honderd ton uien, bestemd voor 'Aberdeen. Het Fransche-consulaat in Londen heeft 'de zorg voor 'de veertien leden 'der bemanning op zich genomen, die naar liet Victoria StSation werden gebracht ten einclé 'dé terugreis naar Hun vader land te aanvaarden. De kanitein eisch" te echter de voor zijn schip aangemon sierde bemanning op en 'deze zal 'dus naar Harwich moeten terugkeeren. Eeng ou d vrouw tj e teBrigh ton. „Grootmoedertje, is u die dame van het-goud?" vragen de kinderen te Brighton tegenwoordig aan elke oude dame, die zij tegenkomen. Ook zij wen- schen blijkbaar, als zoovvele grooten, te weten te komen, wie toch de geheimzin nige vrouw is, die voortdurend giften 1 in goud aan plaatselijke ziekenhuizen doet toekomen. Al hetgeen omtrent haar bekend is, is dat zij zich een oude vrouw noemt in de briefjes, welke haar geschenken be geleidden. Zij zendt deze per post. Men denkt intusschen met een béstje te '.leen te hebben dat liaar heele leven lang gouden munten heeft verzameld, en thans door de vrees bevangen is, dat deze nog eens gestolen zullen worden. Zij zou nu het wisse voor hert onwisse genomen hebben en ze successievelijk ten geschenke geven aan liefdadige in stellingen. Een andere lezing is, dat het myste- rieuze .goudvrouwtje in werkelijkheid een speculant is, die grove winsten ge maakt heeft en op deze wijze „even- tracht te worden met de geplukte we» rèld. Er zijn natuurlijk nog tal van andere veronderstellingen, doch in iéder geval zijn do ontvangers wat blij met deze bui tenkansjes en doet hel goud hier heoï wal nul -

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6