NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOEN5PA 3 5 AUGUSTUS 192» Dag-Agenda. Woensdagavond 5 Aug .„Jeniël", Middelstegr. 3, Samenkomst. S/pr. v. d. Horst. Zangkoor. Donderdag 6 Augs. 's middags half drie, Theetuin „OudHortuszicht" 12 Zangvereenigingen en muziek der Chr. Muziekver. „Wilhelmina", Rijns burg. Zaterdag 8 Aug. 's midd. drie uur Zweminr. „De Zijl" Volkszwemwed strijden. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Augs. a.s. waar genomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tele foon 552. Op het uitgebreide programma komen o.m. de volgende onderwerpen voor: Dinsdag 22 September. V.m. 9.30 uur, Historisch overzicht der Ohr. arbeiders beweging sinds 1914.' Inleiders: P. van Vliet Jr., P. J. Nahuyzen, J. S. Ruppert Jr. en K. .Kruithof. Nam. 2 uur: „De ver- hdliding der algemeene bonden tot de vakbeweging" (Nederland.) Inleider: Joh. Visser. Natiï. 7 uur: „De verhouding der algemeene Bonden tot de vakbeweging". (Buitenland). Inleider: Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Woensdag 23 September: V.m. 9.30 uur: „Internationale organisatie van den ar beid". Inleider: Mr. H. J. van Maanen. Nam. 7 uur: „Economisch-politieke taak der Chr. arbeidersbeweging." (Economisch Inleider: Mr. Dr. A. A. van Rhijn. Donderdag 24 September. V.m. 9.30 uur: „Economisch-politieke taak der Chr. arbeidersbeweging". (Politiek). Inleider: C. Smeenk. Nam. 2 uur: „Opleiding van lei ders der Chr. Soc. beweging". (Acade misch). Inleider: Mr. N. Stufkens. Nam. 7 uur: „Opleiding van leiders der Chr. Soc. beweging". (Practisch). Inleider: J. Nauta. Vrijdag 25 September: (Sluitingsdag) zal een „Overzicht der gehouden oonferen tie" worden gegeven door Prof. Dr. J. R. Slotemake rde Bruine. Zij, die aan dezen cursus wenschen deel. te nemen, gelieven zich op te geven voor 5 September bij den secretaris-penning-- meester der C. v. S., Utrecht,Stadhou derslaan 45. De kosten bedragen f 17,50 per per soon, voor man en vrouw f 30 en moe ten van te voren worden voldaan, hetzij per postwissel, hetzij per postrekening der Cominissie van Samenwerking, Utrech't, .No. 95*612. BUITENLAND. HET VEILIGHEIDSPACT Het onderhoud Briand-Chamberlain .Qp de Quai d'.Orsay wordt beves tigd, dat er tusschen Parijs en Lon den elein g e d a ch tëtnwi ssel ing over de; reds van Briand naar Londen plaats heeft. Te Londen zou de Fransche minis ter van buitenlandsohe zaken récht- streeks met Chamberlain over de be woordingen vann het Franschë ant woord op de jongste Duitsche nota betreffende de veiligheid onderhande len, en tevens het Engelsche pactont- werp en het Fransch^ tegenvoorstel bespreken. 'Nochtans is nog geen enkele beslis sing getroffen betreffende den datum van het voorgenomen onderhoud, dat waarschijnlijk eerst in den loop der volgende weëk zal lcurméh plaats heb ben. DE OORLOGSHERDENKING IN ENGELAND Sombere beschouwingen 'Gisteren is in Engeland de elfde verjaardag van het uitbïeekn van den oorlog herdacht. Sommige Londensche bladen géven vrij zwartgallige beschouwingen naar laanleiding van hét feit, dat hét van daag 11 jaar geledon is, dat Engeland aan den wereldoorlog deelnam. De aandacht wordt gevestigd ophot feit, dat de nationale schuld tharté 7680 mïllioien p. St. bedraagt tegén '656 millioén in 1913, dat de belastin gen enorm zijti gestegenen dat de vooruitzichten voor handel en ïridus- trje nog nooit zoo' 'slecht zijti géVeteist als" thans, vooral in verband met de' k'o lencri'sis. Er wordt op gewezen dat de belas tingen in Frankrijk lang zoo' hoog niet zifn ais' in Engeland, ën dat Frank' ■rijk geetti werkloosheid ként, terwijl in Engeland T.300.000 werkloözen ziin. Nadere berichten uit Londen zeggen 'dat de belangstelling van het pu bliek aan de verjaardagen van de oor logsverklaring opmerkelijk begint te verflauwen. Waar verleden jaar, bij de herdenking van den tienden ver jaardag het bezoek aan den cenotaaf in Witeal nog overstelpen mocht genoemd worden, verliepen er giste ren tijdruimten van 5 lot 10 minu ien, waarin geen enkel bezoeker voor bet monument stilhield. Hef aantal neergelegde kransen heeft de honderd dan ook niert bereikt. HET SUBSIDIE AAN DE BRITSCHE MIJNEN Verhooging der bierbelasting Naar verluidt, Is Churchill, de kan selier van de schatkist voornemens, voor te stellen den bieraccijns met een stuiver per pint te verhoogen, teneinde gedeeltelijk de uitgaven te dekken, die door de regeeringssubsidie voor de ko- lennijverheid noodig zullen worden. Op deze wijze meent het departe ment van de schatkist het bedrag van 20 millioen pd. st-, te kunnen ont vangen, dat voor de subsidie noodig zal zijn. B.oosaarige critici zijn van oordeel dat Churchill op deze wijze het pG- bliek afkeerig wil maken van alle mo gelijke subsidies in de toekomst. Anderen daarentegen meenen, dat de oppositie uit arbeiderskringen wel niet zoo groot zal zijn, aangezien thans zonder mopperen 9 stuivers voor een pint bier wordt betaald, te gen 2 stuivers voor den oorlog. De Belgische Kamervoorzitter De Belgische Kamer heeft Maan dag en gisteren nog vergaderd alvo rens met vacantie te gaan. eh aldus de buitengewone zitting, die op de verkiezingen gevolgd is, te bësltaiten. Brunet is gister weer als voorz. der Kamer opgetreden hij hééft medege deeld het mandaat te zullen voltooi en, dat hem voor deze buiteingewone zitting was toevertrouwd (eti dat dus waarschijnlijk gisteren eindigde..) Ook heeft hij nog medegedeeld, dat er_ in de kwestie van de parlemen taire schadeloosstelling, die de grond wet ,ten nauwste raakt, geen enkel' formeel Verschil tusscheh dé regee ring en den Kamer-voorzitter bestaat. Er is slechts een „misverstand" ten opzichte van dit onderwerp ontstaan. BeWëerd wordt, dat de leiders der socialistische partij', die in verband met dit incident scheuring vreesden' in hun rangen, hem letterlijk* gédwon gen hebben op zijn besluit als Kamer voorzitter te bedanken, terug te ko men. Amerika in het Internationale Hof van Justitie. De „Daily Telegraph" meldt uit New York dat het lid van de commissie voor buitenlandsche zaken Senator Setto ver klaard heeft dat nieuwe stappen geno men zullen worden tot het toetreden v. de Vereenigde Stalen tot het Internatio naal Hof van Justitie te 's-Gravenhage. De voorwaarden van Amerika luiden al dus: 1. Amerika neemt door zijn toetreden niet de verplichtingen van den Volken bond op. 2. Amerika moet het recht hebben, eigen rechters aan te wijzen met gelijke rechten als de andere landen. 3. Vergaande bepalingen moeten vast gesteld worden voor geheime beraad slagingen van het Internationaal Hof. KORTE BERICHTEN. Het huwelijk tusschen den econoom Keynes en de danseres Lydia Lapolova is gistermorgen onder zeer groote be langstelling van het publiek voltrokken. Dr. A. van de Perre, Vlaamsch voorman en gewezen Katholiek kamer lid, is gistermiddag te Wyneghem bij Antwerpen overleden. Het aantal werWoozen in Enge land bedroeg op 27 Juli i.197.600; het geen een vermeerdering van 149.333 ver geleken bij een jaar geleden beteekent. Het Britsche Hoogerhuis heeft dp wet op den zomertijd in derde lezing aangenomen. Deze wet is daardoor defi nitief aangenomen. Te Dantzig zal een nieuwe parle mentaire regeering worden gevormd door de sociaal-democraten, de demo craten en het centrum. In een aantal mijnen van Poolsch Opper-Silezië wordt gestaakt als protest tegen het voortduren van den tienurigen werkdag. Te Königshutte en te Bis- marekhutte wordt o.a. 'door meer dan 9000 arbedders gestaakt. Volgens officieele schattingen wa ren er op 1 Augustus io.000 werkloozen in het Roergebied, men denkt dat 'deze toestand nog erger zal worden. Amerika zal wederom op de vol kenbondscommissie-zitting voor 'de opi- um-bestrijding vertegenwoordigd zijn. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Overschild, A. Th. Hoen te Ommeren. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Doetinchem, M. A. van Pernis te Sohoonrewoerd. Te Nieuwlande (Dr.), cand. W. E. Gerritsma te Enumatil (Gr.) Te Dwingeloo, D. Smit, cand. te Enumatil. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Harderwijk, A. Zwiep te Hillegom en J. B. G. Groes te Naax- denBussum. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Zondagmiddag heeft D s. J. J. v. d. Grient, na haar 19 jaren te hebben gediend, afscheid genomen van d? Ned. Herv. Gemeente te Maassluis, met een leerrede over 1 Petr. 1:15. De naar Kerk'driel vertrekkende Leraar werd toegesproken door Ds. Jar. J. IT. Pop, namens Kerk'eraad en Gemeente; door Ds. C. J. Schweitzer als collega; door den hesr G. A. van dev Wild?, van Delf shaven, namens het Prov. Kerk bestuur; door Ds. R. Jaarsma 'van Maas land en door Ds. J. Vonk, namens de ze delijkheidscommissie van de Prot. Kerken Maasland en Maassluis, waarvan Ds. van der Grient voorzitter was. De talrijke schare zong Ds. van der Grient Ps. 121 -.4 toe. Cand. J. Dijkstra, te Warns, deed Zondag jl. zijn intrede bij de Geref. Kerk van Grijpskerke, na bevestigd te zijn door Ds. J. Voerman, van Joure, met een pre dikatie over. Matth. 13 vs. 19. 's Middags verbond Ds. Dijkstra zich aan de Gemeente met een predikatie over 1 Cor. 2 vs. 2, waarna de gebruikelijke toespraken volgden. Er was veel belang stelling. Ds. E. Buur ma, die wegens een keelaandoening zijn ambt moest neerleg gen, nam -Zondagmiddag onder veel be langstelling afscheid van de Geref. Kerk van Aahlum met een predikatie over Hebr. 13 8. Ouderling Kooistra en Ds. Velsink, van Arum, spraken den scheidenden leeraar toe. Op verzoek der sprekers zong de Gemeente Ds. Buurma Ps. 134 4 en Ps. 121 :4 toe. Beroepbaar. De heer A. Koning, Theol. cand. te Nieuwerbrug a. d. Rijn zal eind Augustus gaarne een eventueel beroep bij de Gerëf Kerken in overweging nemen. Iets over „Vrijheid". In het „Maandblad van de Vereenigde Doopsgezinde Gemeente te Amsterdam" schrijft dr. A. R. Kuiper: „Hoeveleouders zijn er, niet, die hun kinderen tal van lessen en cursussen laten volgen, maar er geen bezwaar in zien als er daar door voor het godsdienst-onderwijs geen tijd overblijft. Scans zeggen zij dan dat zij hun kinderen in dezen vrij willen la ten; zij, die kinderen, moeten later zelf Öiaar kiezen. Iemand, die zoo spreekt, heeft van vrij heid geen flauw begrip. Vrij is alleen iemand die kiezen kan. En kiezen is alleen mogelijk', wanneer men kennis heeft van de dingen, waarom het hier gaat. Wie «ulk een kennis mist, wordt eenvoudig meegenomen in de sleur van onwetend heid en onverschilligheid. Een betreurenswaardige beslissing. Tijdens de Northern Baptist Convention, de vorige maand in Seattle in Amerika gehouden, dienden de Fundamentalisten twee moties is "in. In de eerste werd voorgesteld alle mo dernisten-zendelingen, d.w.z. zij, die niet gelooven in de letterlijke inspiratie van den Bijbel, de geboorte v. Jezus uit een maagd, Zijn lichamelijke opstanding en he melvaart, van hun zendingspost terug te roepen; in de tweede, om de vertegen woordigers van de Park Avenue Bap tist Church in New .York, die onlangs Dr. ITarry Emerson Fosljck beriep, niet toe te laten. 1 De eerste motie werd verworpen met 742 tegen 574 stemimeh, de tweede met 912 tegen 364 stemméh. De blinden zuüeri dtis'bok trachten verder de blinden te leiden. GEMENGD NIEUWS. Roovers 1 n Zuj drS er.v i In de Zuid-Servische stad Pristina, hebben op de straat van het station naar de stad 30 Albaneesche roovers ohder leiding van den beruchten hoofdman Mechmed Delia een 60-tal kooplieden overvallen. Deze werden naar naburige maisvelden gesleept en geheel uitge schud. De roovers maakten meer dan 200.000 dinar buit. De politie zette onmiddellijk een ach tervolging der roovers in en ontdekte de schuilplaats, der bandieten. Hat kwam daarbij tot een bloedig treffen. Drie roovers werden gedood. De overigen ont kwamen. Juweelend ie fst al. Terwijl de eigenaar van een iuwelietrszaak te Zurich was gaan eten, maakten dieven van de gelegenheid gebruik ora in den winkel hun slag te slaan. Zij sloten de vensters af en lieten de rolluiken neer. Den inbrekers viel een buit aan ju- weelen in handen ter waarde van 700.000 frs. waaronder drie paarlen col liers resp. ter waarde van 63.000, 52.000 en 22.000 frs.; voorts kostbare armban den, ringen enz. Van de dieven nog geen spoor. Bisschopsmijter gevonden In een trein van Parijs naar Straatsburg heeft men een pakje gevonden, dat een bisschopsmijter met juweeien vers'isrd, ter waarde van 25.000 frs. bevatte Een onderzoek is ingesteld om den eigenaar van dezen mijter terug te vin den. Blind en doofstom. In we tenschappelijke kringen te Boedapest, houdt men zich druk bezig met den ontwikkelingsgang van de in het blin deninstituut opgevoede blinde, doofstom me Margarete Egri, wier levensloop veel overeenkomst vertoont met dien van He len Keiler. Op vier-jarigen leeftijd verloor ze ten gevolge van een hersenontsteking het gezicht- en gehoorvermogen. Daarbij werd ze na twee jaar volkomen siora. De pogingen om met haar van ge dachten te wisselen, stietten af op bijna onoverkomelijke moeilijkheden daar de tastzin niet zoo goed ontwikkeld was als dit bij blindgeborenen het geval is. Eerst moest haar tastzin ontwikkeld worden, daarna behaalde men verras sende resultaten met haar opvoeding Ze blijkt een meer dan gewonen aan leg te hebben. Haar geestelijke ontwikkeling begon met het aanleeren van het Braille schrift, met behulp waarvan ze verder les kreeg. Daarbij toonde ze 'n sterken drang om te willen weten. Ze leerde Engelsch en Esperanto en heeft ook geleerd met de Braille schrijf machine om te gaan. Thans voert ze een levendige brief wisseling met haar lotgenooten te Lon den. San Francisco, Melbourne en Pa rijs en ook met de bekende Helen Kei ler, die in verscillende hartelijke brie ven inlichtingen omtrent haar lot en le ven vraagt. Voorzichtig. Niet vaak ge noeg kan worden gewezen op het groo te gevaar waaraan men zich blootstelt door tijdens een uitstapje vruchten te plukken en te eten, waarvan men niet weet, of ze al dan niet schadelijk voor de gezondheid zijn. Zoo deden zich dezer dagen onder leerlingen een er Engelsche school bij niet minder dan twee en twintig leer lingen ernstige vergiftigingsverschijn selen voor. Het bleek bij onderzoek, dat zij onderweg verschillende soor ten bessen hadden geplukt en gegeten die vergiftig bleken te zijn. Allen werden ernstig ziek en twee hunner zijn inmiddels overleden. Auto-ongeluk. Te Coblenz heeft het afscheid plaats gehad van den heer Rolin-Jaquemyns als Belgi-sch Com missaris bij de intergeallieerde commis sie, en de aanstelling van zijn opvolger Forthomme. De plechtigheid zou bijge woond worden door baron de Radzitsky d'Ostrowic, Belgisch afgevaardigde der Commiss'e te Aken. Deze reed per auto naar Coblenz, zit tende nadst den chauffeur. In den wa gen bevonden zich mevrouw de Rad zitsky en de heeren Vorreyt en Koenen, secretarissen van baron Radzitsky. De reis liep door den Eifel, via het Blanken heimwald, waar een zeer gevaarlijke bocht is, vlak bij een ravijn. De weg was doorweekt door den regen. Op eens slipte de auto en sloeg om, aan den rand van den afgrond. Barones Radzitsky werd zeer zwaar gewond. Zij bleek een bekkenfractuur te hebben. Haar toestand is nog steeds zeer ernstig. De heeren Verreyt en Koe nen werden licht gekwetst, terwijl ba ron Radzitsky en de chauffeur onge deerd bleven. Mcgen rechters sla.p.e.n? Bij hei Reichsgericht hééft een veroordeel de onlangs cassatie aangeteekend van een veroordeeling door een Berlijnsche rechtbank. Als grond voerde hij aan, dat de president tijdens de zitting had geslapen. Ongetwijfeld een feit, dat de hoogste rechter wel nimmer te beoordeelen zal hebben gehad. Het Duitsche Rijksgerechtshof heeft zich uit de moeilijkheid gered met een vonnis, waar men het moeilijk mede eens zal zijn: het wees dit beroep af. overwegend, 'dat de „tegenwoordigheid" van genoemden rechter in het proces verbaal van de zitting vermeld is, 'waar door het vonnis rechtskracht heeft ver kregen en omdat afwezigheid slechts 'dan incompetentie van een rechterlijk col lege veroorzaakt, wanneer een der ïeden lichamelijk afwezig" is. Bovendien moet 'de maat van betoonde aandacht aan het plichtsgevoel van de zittende magistratuur worden overgelaten, zoo dat een verzuim in dezen zin geen grond voor cassatie kan opleveren. Door deze uitspraak in hoogste instan tie^ kunnen veroordeelden in Duitsch- land zich in de toekomst niet meer be roepen op de omstandigheid, dat tijdens een zitting een rechter dronken" is of zelfs krankzinnig geworden. RECHTZAKEN. HAAGSCHE RECHTBANK. Gister hebben terecht gestaan J. van E., 18 jaar en Fr. K., 20 jaar, redicivist losse werklieden te L e i d en gedetineerd wegens diefstal. Op een dag in Maart van dit jaar. hebben beid. zich, na een raam te hebben geopend, toegang verschaft tot een onbewoonde villa te Noord wijk1 aan Zee, toebehoorende aan een der directeu ren van de Gist- en Spiritusfabriek te Delft, en uit die villa vier wollen dekens ontvreemd. Eisah tegen de beid. resp. 8 maanden en 1 jaar gevangenisstraf. De 19-jarige los werkman W. F. M. uit Leiden had zich eveneens te ver antwoorden wegens diefstal. Met den be klaagde K. uit de vorige zaak is ook hij naar hij bekende in de onbewoonde villa te Noordwijk' geweest, en heeft daar uit een prisma-kijker ontvreemd. In verband met een uitgebracht re- classeeringsrapport eischte het O. M. te gen dezen beid. 6 maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. UIT DE OMGEVING. SASSEN GEIM. De raad dezer gemeente ?al vergaderen hedenavond te S uur. Aan de orde komen de volgende punten. 1. Ingekomen stukken. 2. Verkoop bouwterrein aan de Rust- hofflaan aan Gebr. Meeuwissen en aan W. Barnhoorn. 3. Rekening gezondheidscommissie 1925. 4. Benoeming administrateur-boekhou der Gemeentebedrijven. 5. Rapport inzake bezwaarschrift Ge meente opzichter. 6. Beperking Gedeputeerde Staten op bs^rooting Grondbedrijf 1925. - Radio -Programma. Wat ear vanavond te hooren is. 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 5.20 (Zürich, 515 M.) Concert. 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. 5.30 NSF. (Hilversum, 1050 M.). Concert onder leiding van ]fr. Lupgens. 6.(Rome, 425 M.) Concert. 6.35 FL Parijs (Eiffeltoren, 2650 ~M.' Causerie, daarna concert. 7.Londen en Daventry. Muziek'. 7.20 (Londen en Daventry.) Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuwstijdingen. 7.30 NSF. Politiebericht, wcerber; ;ht. 8.15 NSF. Aansluiting Kurhaus. 8.20 (Londen en Daventry). Conceit. 8.20 (Stuttgart, 445 M.) Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, onder broken door nieuws. 8.50 (Berlijn, 505 M.) Concert. 8.50 (plm.) S.F.R. (Parijs, 1750 M.) Concert. 8.50 (plm.) (Madrid, 392 M.) Concert.' 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert. 9.20 Bremen, 330 M.) Concert. 9.20 Hannover, 296 M.) Concert. 9.20 (Rome, 425 M.) Concert. 10.20 (Londen en Daventry). Tijdsein van Greenwich, weerbericht, nieuwstijdin gen. NOORDWIJK. De heer J. Wassenaar, alhier, slaagde voor het examen-Lich. Oefening M. O. VOORSCHOTEN. Mej. W.M. Jutte alhier is geslaagd voor het examen Nijverheidsonderwijs acte N XI. 'i KATWIJK. De Gemeenteraad heeft in een Vrijdag avond gehouden spoedeisohende verga dering besloten tot conversie van eeni aantal loopende geldleeningen tot een, to taal bedrag van f 335.000, wat een rente besparing zal geven van f 3050 per jaar. Naar we vernemen, is uit de notulen gebleken, dat de Gemeentespaarbank' de zer dagen 50 jaar bestaat. Naar ons wordt medegedeeld, ach ten B. en Wi .het oude Weeshuis in het geheel niet gesohikt voor Bewaarschool, zoo dat er weinig kans zal bestaan, dat dit gebouw voor dit doel zal worden ver bouwd. KATWIJK a. d. RIJN. Had Donderdag j.l. de beproeving vim de aloude dorpsbrandspuit" plaats, Z& terdag moest ze in werkelijkheid haar dien sten bewijzen. Door hooibroei was het hooi van S. S. aan de Aohterkerkweg in brand ge-1 raakt. Met twee spuiten op de waterlei-1 ding wist de brandweer het te beperken lot het hooi. j Van den landbouwer Barnhoorn is m weiland van de Noordwijkerweg een kde die lijdende was aan mond- en klauw zeer, in de sloot geraakt en verdronken. LISSE. Ondirtrouwd: P. Kersbergen en C. W. de Regt. Ge d o ren: Ni olaas, z>M J. di? Vriei en J. van Bruggen. Antje Dieuwke, doöh ter van N. Matthys en D. Haagsmai. Ge-i rardus Maria, zoon van Q. M. Doffer-1 hoff en M. C. van Elk'. j Overleden: Elisabeth Buurman, 18 mndj J. van der Vliet, echtg. v. E. P. WaL| lard, oud 36 jaren. Vrijdagmiddag had de teraardebesteL j ling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. v. d. Vliet in1 leven directeur der Gemeentebedrijven, welke functie de overledene, die 36 jaai oud werd, vier jaren vervulde. Aan de groeve spraken Ds. van Dijk, de oud-directeur der Vlissingsche bedrij ven, waar de heer v. d. Vliet opgeleid; was, en het hoofd der school van Pep nis, waar de overledene als directeur ge- weest was. Vier bloemstukken dekten de baar, wx>.1 een van het Gemeentebestuur. Dat de gemeente in hem een trouw en plichtsbeseffend ambtenaar verliest we ten zij, die in dien kring het meest werk zaam zijn. Het gasbedrijf liep dan ook als nooit te voren, terwijl het waterlei dingbedrijf in het beginstadium zekerheid van slagen mocht hebben. De heer J. Kingma alhier slaagde te Utrecht vocxr het Mercurius-diploma boekhouden. De grondwerken voor huisaansluitin gen op de waterleiding zijn gegund aan den laagsten inschrijver, den heer L. v. d. Valk te Heemstede voor f 6588. BODEGRAVEN. Gisteren is de nieuwe kaasmarkt gebruik genomen. Klokslag half negen heeft de burge meester de heer Dobben de Bruyn eeni- ge woorden gesproken waarna de zeer talrijke kooplieden den grooten aanvoer hebben opgekocht. Het nieuwe marktterrein grenst aan het oude; is geheel bestraat en heeft y op dezen eersten marktdag zeer goed voldaan. Er is flink ruimte, al zal spoe-! dig blijken, dat het terrein nog nie<: groot genoeg is. Om il uur zijn "de kooplieden en be sturen van vereenigingen saamgekomen Ook hier sprak de burgemeester den aanwezigen toe. en dronk op het welzijn van de kaasmarkt te Bodegraven. Na hem voerde wethouder J. van der Marei het woord en vorder de heer S. Schilt, namens het hoofdbestuur vaü de Nederl. Vereeniging van kaashan delaren. De heer W. Boer sprak namens den Bond van kaasproducenten, de heer Bn Batelaan als voorzitter der Vereeniging Batelaan als voorzitter der VereenigTg van kaashandelaren te Bodegraven. Verdere sprekers waren de heern Steijn. directeur van het kantoor Bode. -■ graven'der N ationale Bankvereenic;- 'de heer Hortensius als voorzitter der pM Schuttevaer, de heer W. F. Brunt rs»

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2