ab onnementsprijs CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN advertentie-prijs uii nummer bestaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 6e JAARGANG! VRIJDAG 31 JULI 1925 NÜMMfen 1579 Ü9DRANT In Leiden en btuten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Gewone advertentiën per ragel oen* Ingezonden Mededeelingen, dobbel lailelhj Bij contract, belangrijke redactie, kleine advertentiën bij voormtbetaHag van ten hoogste 30 woorden, lijks geplaatst ad 40 cent. Onwijs gedoe. De strijd tusschen de leiders van de S.D.A.P. en die van het N.V.V. is nu 'in vollen gang. Het heeft reeds lang gerommeld, maar toen de verkiezingen in zicht kwamen, besloot men, heel verstandig, 'de verschillen te laten rusten, tot de stemming achter den rug zou zijn. Maar nu breekt het onweer dan ook van alle kanten los. De heer Stenhuis kwam met zijn vol gens den heer Vliegen „onwijze gedach ten" omtrent de stichting van een ar beiderspartij, die de S.DA.P. vrijwel overbodig zou maken en het bestuur van het N.V.V. besloot op eigen gele-' genheid, tot het houden van een de monstratief congres, waar niet alleen onderwerpen van socialen en economi- schen, maar ook van politieken aard zullen worden behandeld. De rollen zijn finaal omgekeerd. Werd vroeger het N.V.V. niet ten onrechte als een bijwagen van de S.D.A.P. aan geduid, thans zijn het de mannen van het Vakverbond die de leiding nemen en die dan nog wel goedvinden dat de politieke leiders in een vqlgrijtuig plaats nemen. Scherp wordt dit bedrijf dat voor de S.D.A.P. noodlottige gevolgen kan heb ben, door de roode leiders veroordeeld en duidelijk laten zij uitkomen dat zij van „het bazige optreden" van Sten huis, die zich voortdurend bemoeit met dingen die hem niet aangaan, b.v. de verkiezingen en de candidaatstellingen reeds lang genoeg hebben. Wij kunnen deze „paleis-revolutie" waaromtrent we straks nog wel meer zullen hooren, voorshands laten rusten. De zaak interesseert ons in zooverre, dat nu reeds eerder dan wij het ver wacht hadden, duidelijk blijkt, dat de S.D.A.P. maait wat zij gezaaid heeft. In 1918 werd ter onzaliger ure een greep naar de macht gedaan. En sindsdien waren de klachten over liet parlementaire stelsel én over den I an 7". 3 men gang van zaken en de drei- gemfii'eb. 1 i^er de stem men behoorde te tellen, maar te we gen, niet van de lucht. Welnu, laat men zich dan niet ver wonderen als er onder de eigen volge lingen, die met wijlen Napoleon wanen dat zij toch eigenlijk den veldheersstaf in den ransel dragen, zijn, die ongedul dig uitzien naar het oogénblik dat nieuwe wegen worden ingeslagen. Er is intusscken in dit twistgeschrijf één punt dat onze bijzondere aandacht verdient. „Een van de onderwerpen aldus „Het Volk" die op de congresagen da staan is: Militairisme en Ontwa pening. Daarover is een gemeen schappelijke commissie uit S.D.A P. en N.V.V. aan het werk. Die com missie is in September klaar, haar rapport is nog niet verschenen. Toch zal het congres dat punt gaan behan delen langs de commissie heen. Is dat organisatorisch handelen?" Dat is toch wel een heel merkwaar dige uitspraak. De zaak van militai- risme en ontwapening is thans in zulk eeü stadium, dat volgens „Het Volk" een in September te houden congres daarover niet mag handelen, omdat de noodige voorstudie nog niet is af- geloopen. Maarmaanden en maanden ge- leden werden wel de roode partijgan gers opgeroepen om voor deze zaken te demonstreeren. En bij de jongste verkiezingen waren het vooral deze punten waar over van de eenvoudige kiezers een uitspraak werd gevraagd. Een congres, waar toch als regel de meest tot oordeelen bevoegden aanwe zig zijn, wordt niet capabel geacht, om bepaalde punten te beoordeelen Maar tegelijkertijd wordt over onderwerpen lie men zelf nog in studie heeft, aan fl« kiezers een uitspraak gevraagd. En zoo leert het thans ontstane con flict althans dit, dat door de S.D.A.P op 'n alleronverantwoordelijkste wijze, met belangrijke en diepingrijpende vraagstukken wordt omgesprongen. Hier past de kwalificatie door den heer Vliegen in een ander verband ge- Ivzigd, n.l. dat het is een „onwiis ge- G. A. DE BRUYNE, Arts te Leiderdorp. 1900 - 1 Augustus - 1925 Morgen, 1 Augustus, is het féést te Leiderdorp! Het zal vijfentwintig jaar geleden zijn, dat dokter de Bruyne< als ge neesheer zich vestigde in deze ge meente en het bekende doktershuis van wijleh Dr. van Rhijn in de Dorps straat betrok. Dat feit zal op feestelijke wijze wor den herdacht; en niet alleen zal Lei derdorp in feeststemming zijn, wij hou den ons overtuigd dat er „in heel het omliggende land" bij de Vele vrien den en vereerders van dokter de Bruy- ne, blijdschap en verheugenis zal zijn over het feit, dat God hem gedu rende vijfentwintig jaren onafgebroken voor zijn zwaren, doch heerlijken ar beid bekwaamde. Want, wie en wat de jubilaris in dit vierde eener eeuw voor zijn ontzaglijk vele patiënten en hunne betrekkingen is geweest, kun nen alleen zij beoordeelen, die het voorrecht hadden hem in zijn voor- beeldigem ijver, in zijn trouw en toe wijding tot zijn patiënten, dagelijks te mogen gadeslaan. Man van zeldzame werkkracht, van buitengewone accuratesse, gesierd met bijzondere gaven van verstand en hart, heeft hij in de voorbije vijfentwintig jaren, als dokter in dezen kring, een reputatie gekregen als weinigen. Immers hoe is het anders te ver klaren, dat in den loop der jaren de praktijk van dokter de Bruyne, zulk een ontzaglijken omvang verkre gen heeft? Ver over de grenzen van zijn standplaats strekt zich zijn ar beidsveld uit. We noemen slechts de duizenden patiënten welke dokter de Bruyne in Leiden heeft, waaronder het stadsgedeelte dat buiten de Zijlpoort ligt, een ongekend groot contingent vormt. Voorts de Rijnstreek tot de ge meente Koudekerk, de gemeenten Zoe- terwoude en Hazerswoude (Rijndijk/ en de gemeente Hoogmade en omge ving. Heel dat breede terrein heeft hij dagelijks te doorkruisen en hulp te verleenen, waar deze wordt be geerd. In de eerste jaren van zijn praktijk toen de petroleumlamp nog in 's dok ters spreekkamer en apotheek dienst moest doen, toen de watervoorziening een onontbeerlijk artikel voor den medicus nog uitsluitend door de pomp plaats had, toen de telefoon voor een Leiderdorper niet verkrijg baar was dan tegen betaling vaneen exhorbitant hoog bedrag, was het rij wiel 's dokters eenige vervoermiddel. Eerst later veroorloofde de dokter zich de weelde, paard en rijtuig aan te schaffen. Dat was een verbetering, want nu was er althans bij ongunstig weer en vooral des nachts eenige beschutting. Of het altijd vlug genoeg naar 's dok ters zin ging, valt te betwijfelen; de ingewijden weten wel, dat als het spande en zijn hulp noodig was, de dokter ook bij nacht en ontij z'n paard op stal liet, z'n rijwiel greep en zich naar zijn patiënten spoedde. En het grooto geheim in dokter de Bruyne's persoonlijkheid is wel dit, dat geen enkele zijner patiënten ooit eenige vermoeidheid of matheid, zoo zwaar en omvangrijk kon zijn arbeid niet zijn, bij hem waarnam. De opge wekte toon die hem altijd eigen is, de vlugheid en beslistiv^id van han delen, met welke hij, optreedt, dei nauw keurigheid en accuratesse in zijn ar beid, hebben hem het onbeperkte ver trouwen doen winnen van allen die met hem als geneesheer in aanraking kwamen. Dokter de Bruyn, zooals zijn pa- tienten hem met weglating van de stomme e het liefste noemen, werd den 2en October 1372 te Krabbendijk in Zeeland geboren. Zijn vader, die predikant bij de Ghr. Geref. Kerk te Krabbendijke was, werd op betrekkelijk jeugdigen leeftijd door den dood weggenomen. Dit was oor zaak, dat de jongste zoon onze jubilaris naar Enkhuizen vertrok en daar werd opgevoed. Na volbracht eindexamen aan de 3- jarige H.B. S. te Enkhuizen was de jonge de Bruyne aanvankelijk werk zaam op een kantoor te Enkhuizem. Er openbaarde zich echter bij' hem groote lust tot studie in de medicijnen. God leidde zijn weg in deze richting. Zijn wensch werd vervuld. In 1390 vertrok hij naar Doetinchem waar hij zich bekwaamde voor toelating tot de Hoogeschool. Reeds in 1393 legde hij met goed gevolg eindexamen af en werd in het zelfde jaar ingeschreven als student in de medicijnen aan de Amsterdam» sche Universiteit. In 1900 slaagde hij voor het Arts examen, waarop den lsten Augustus zijn vestiging als dokter te Leiderdorp in de oude praktijk van wijlen Dr. van Rhijn volgde. Ziehier het korte levensbericht vap den man, die morgen de welverdiende hulde zal ontvangen van duizenden vrienden en dankbare patiënten, voor wat hij in droeve en zorgvolle dagen voor zoovelen is geweest. Ongetwijfeld zullen de gedachten van den jubilaris zich op „zijn vier dag" vermenigvuldigen, bij het over denken van den afgelegden weg. „Ik zal u niet begeven en Ik zal u niet verlaten"; dat woord is in het leven van den dokter in rijke ver vulling gegaan, ook toen donkere wol ken zich over zijn huis samentrok ken en er vreeze was, dat zijn trouwe gade hem door den dood zou wor den ontnomen. De Heere heeft dat genadiglijk ver hoed en op den dag van morgen mag onze dokter daar staan naast zijn gade en te midden zijner kinderen en familie, in ongebroken kracht, nog toegerust met volle energie tot zijn omvangrijke taak. Welk een verschil met voor vijfen twintig jaren! Toen een onbekende jonge dokter, nog ongerijpt voor de realiteit van het leven, thans een allerwege bekend en geëerd medicus, geliefd door dui zenden. „De Heere heeft genade en eerê gegeven". Dokter de Bruyne, moge dat woord op den dag van morgen de danktoon uws harten zijn en van allen die gij tot een zegen geweest zijt. Aanvaardt op uw zilveren Ambts- feest de betuiging onzer oprechte hul de en verleene de Hemelsche medi cijnmeester u nog in lengte van jaren kracht en bekwaamheid om tot Zijn eer werkzaam te zijn aan het heil der lijdende menschheid. STADSNIEUWS. Leidsche Burgerwacht. A.s. Zaterdagmiddag des nam. van .6.30 tot 8 uur, zal geschoten worden om den Pijnacker-Hordijkbeker. Hieraan zal worden deelgenomen door: Afd. A door C. P. Kok, Ph. v. d. Drift en G. v. Staveren. Afd. Veteranen: J. v. Leeuwen, v. Ber gen Henegouwen en H. v. d. Velden, terwijl de drie beste schutters van de afd. B a.s. Zaterdag voor 7 uur op de schietbanen te Katwijk zullen worden aan gewezen. Onderl. Omslag vereeniging. Gisteren hield hier ter stede da Onder linge Omslag Vereeniging voor Bouw- en aanverwante vakken, gevestigd te Rotter dam, haar jaarvergadering. Het bestuur deelde mede, dat op 1 Jan. 1925 waren-1 aangesloten 33-911 teden met een verzekerd jaarloon van f 18.000.000 De administratie, gevoerd door de Eer ste Rotterdamsche, werd goedgekeurd. Aan de leden zal 25 pet van het gestor te voorschot terug (vord n bet:a!d. In principe werd go agWreurd een be- stuursvao' s' A nm over te gaa' tot he'. oprichten van een Be drijf s vereeniging in verband met het ingediende ontwerp Ziek te- en Ongevallenwet 1925. Het bestuur werd gemachtigd stappen te doen welke noodig zijn. om geheel klaar te-komen om het risico van genoemde wet te dragen, wanneer straks het ontwerp tot wèt zal zijn geworden. Tot commissarissen van deze Bedrijf s- vereeniging werden voortoopig aangewe zen de leden van het dagelijksch bestuur der vereeniging, de heeren W. de Koning G.Hzn, te Velp, J. Koppen te Alkmaar en FF. Blok te Sneek. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. De heer C. Kuypers alhier werd benoemd tot lid van het hoofdbestuur van den N^Ierlandschen Bakkersbond. De heer H. Sasburg alhier is ge slaagd voor het hoofdacts-examen. Voor het examen Nuttige Handwer ken zijn te Rotterdam geslaagd de dames G. F. Eggink, C. Eikerbout, E. A. Glau- ner, A. H. M. Trel, A. S. Wïttenrood en G. Hennemann, allen alhier. - Schaken. Zomerwedstrijd Leidsch Schaakgenootschap. je groep: C. H. Hins wint van W'. H. v. d. Nat Jr., G. Bosscha maakt remise met W. Demmendal. 2de groep: M. M. Segaar, afgebroken partij met „W. de Bruin, W. de Bruin wint van Kapt. G. Kuyper. 3de groep: A. ,W. Jongepier speelt re mise met M. Bloem. 4de groep: M. J. Die ben verliest van Ph. S. de Laat de Kanter, F. Niewold wint van De Laat de Kanter. Hier volgt een partijtje in de eerste groep gespeeld: D4 opening. Wit: C. H. Hins, zwart: W. H. v. d. Nat Jr I. d4 d5 2. Pf3 05 3. C4 eó 4. Pc3 Pfö|5- L 95 cd4: 6. Pd4: Le7. Beter is es, en daar na cLj. met betere kansen, es Pbdy 8. Tci a6 4. a3 dc4: 10. LC4: l>5 Hier moest zwart rokeeren, thans offert wit een stuk voor 2 pionnen en houdt den aanval, II. Leb: feó: 12. Pebaanval op de Konin gin en op pion 97. Db6 13. Pd5: Pd5:14 Lb7, wit kan thans geen Pc7, bl. geven, wegens DC7 en Ld5: 15. Pg7bl. KdS op Kf8 volgt Dd7: daarna op Lg5: Pe6: en Dg7 mat. 16. Df7, dreigt mat op eyof wint der Koningin door Peó bl. ook na Lg5: Peó bl. Deó: Deó: blijft de zwarte stelling hopeloos. Lcó 17. De7Kc8 18. Deó Kb7 19. Pf5 zwart geeft op. Of men, voor brand beducht zijnde, al wenschen moet dat het maarniet zal gaan regenen? Het volgend gebeuren zou het bijna aannemelijk maken. Hedennacht, een paar minuten voor twaalf was het, werd een begin van brand gealarmeerd, als waargenomen in perceel 31 aan de Langegracht, waar 't pakhuis is gevestigd van bouwonderneming der fa. Joh. de Best. Nadat men ziah tot het pakhuis toe gang had verschaft, bleek dat een partij van 500 K.G. ongebluschte kalk aan het smeulen was geraakt doordatde regen ontijdig als blusscher was opgetreden. De zaak was, dat een regenton die ach ter het pakhuis stond, op een gegeven oogénblik het neerstroomend vocht niet meer kon bevatten, en 't overtollige regen water zich een weg had gebaand onder de deur door naar binnen. Alzoo, het verhaal van den blusscher die bijna bvand gemaakt had. Gelukkig is het tot branden niet ge komen. Slechts was er 'n gedeelte vK de voorraad materialen in waarde achteruit gegaan, w.o. ook een partijtje gips. Het voorradige was niet verzekerd. Gisteravond om half acht reed de bloemenhandelaar Jac. de M. uit Rijns- butg met paard en brik over den Morsch weg, toen ter hoogte van het Militair Hospitaal,-, het paard uit het gareel ge raakte, en op hol sloeg. De M. wist zich floor tijdig van den bok te springen aan verder lijfsgevaar te onttrekken, doch een knaap die naast hem zat, de 9-jarige R. def\V., kon niet van de wagen komen en giog met deze mede toen even verder het voertuig in de terzijde van den weg gelegen sloot geraakte. Door de M., die er dadelijk bij was, werd de knaap op den wal gebracht. Hij had in 't geheel geen leisel bekomen. Inmiddels was het paard door voor bijgangers tot staan gebracht. Van den wagen, die door personeel van den expediteur de C. uit de sloot werd gehaald, bleek alleen het lemoen te zijn 'beschadigd, zoodat het geheele ongeval goed afliep. Waarschijnlijk doordat hij op een ietwat onvoorzichtige manier achterom een voor hem rijdenden wagen heenreed, werd gistermorgen in de Korevearstraat de heer Toh. v. D. teen hij uit de Raamsteeg kwam, met zijn rijwiel aangeredendoor een vrachtauto idLe van de Breestraat kwam. Het .ongeval had gelukkig geen schade of letsel tot gevolg, maar de om. standigheden waaronder het plaats vond in aanmerking genomen, had dit heel gemakkelijk wel het geval kunnen zijn. Terwfjl'hij per rijwi 1 van de-Pieters kerkgracht naar de Lokhorststraat ging, is gistermiddag de 68-jarige heer H. Th. S. S aangereden door R. A., een H.B.S.er Binnenland. Oe heer Colijn heeft H. M. de Ko ningin medegedeeld, dat hij de op dracht tot kabinetsvorming aanvaardt De samenstelling van het nlenw Kabinet gepubliceerd. Het Departement van Onderwijs, BL en W, blijft als a iron der lijk departs ment bestaan. Het conflict bij de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij heeft rloh uit gebreid tot het geheele Buitenland. De staking in het Britsebe drijf niet te vermijden? Het treinongeluk MJ Tours Briand ral in Augustus naar Don- den gaan ter conferentie met Cham berlain over alle Fransch-Enoelsehoj problemen. uit Alphen, als gevolg waarvan de oucfif heer kwam te vallen, en behalve een ge scheurde pantalon ook nog een knie wonde j opliep. De andere wielrijder verklaarde geen signaal te hebben gehoord, en duf' aan het ongeval geen schuld te hebben. v Een knaap van 11 jaar, W. B., wo nende aan de 4de Biimenvestgracht, mocht gistermiddag meerijden met een van de zandwagens, die in dienst rijn bij de weg. verbreeding aan den Rijnsburgerweg. Helaas bekwam het ritje den jonge* heel slecht, want hij had het ongeluk on- derweg van den wagen te vallen, em mé( zijn rechtervoet onder een wiel te geraken, waarbij een paar teenen ernstig werden gekneusd. Na in de kliniek van Prof. v. d. Hoe ven voorloopig te zijn verbonden, werd hij voor verder onderzoek naar het Acad. ziekenhuis gebracht. BINNENLAND. DE POLITIEKE TOESTAND. Minister Colijn aanvaardt de opdracht tot Kabinetsformatie. Naar wij vernemen heeft de minister van Financiën, de heer Colijn, gisteren te Soestdijk aan H. M. de Koningin medegedeeld, dat hij de opdracm., uem door H. M. verleend, tot vorming van een nieuw Kabinet, aanvaardt. Het departement van Onderwijs. Naar wij met zekerheid vernemen is het gerucht, dat het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn zelfstandig bestaan in het nieuw te vormen kabinet zou verliezen en zou worden ondergebracht bij eender overige departementen van algemeen bestuur, niet juist. Huldeblijk minister De Visser. In verband met het aanstaand ai*< treden van Minister de Visser over* handigde de secretaris-generaal mr. Feith hem gistermiddag, als aanden ken aan de jaren van zijn minister» schap, een photografische opname van den minister te midden van de hoofd» ambtenaren van het departement. Ten vens verzocht hij hem rijn door den heer H. Luns te schilderen portret te willen aanvaarden. De minister bedankte de aanwezi gen hartelijk en verklaarde voor deze blijken van waardeering bijzonder er kentelijk te rijn. Een afscheid. Gisteren hebben de ambtenaren van het departement van binnenlandsche zaken en landbouw, meer speciaal die van landbouw, afscheid genomen van den heer P. van Hoek, die, zooals men weet, aftreedt als directeur-generaal van den landbouw, doch als adviseur van landbouwzaken zal optreden. Eet-meer-brood-campagne. In de vergadering van den Neder- lardschen Bakkersbond werd door den heer B. Knol te Rotterdam een en an der medegedeeld omtrent de „eet-meer- brood-campagne Spr. wees er op dat het brood ver bruik in de laatste jaren procentsge- wijze is gedaald. Propaganda voor t be nemend gebruik van 't brood Is geoor loofd, omdat biord is het beste, goed koopste en smakelijkste voedsel en ge- wensclit in het belang der volksgezond heid. Deze propaganda behoort door-'ie bakkers collectief te geschieden. In

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1