J NIËÜWEnrËIDSCHl^CÖURANT VAN DINSDAG 28JULTT925. jgenooten te Rotterdam, den Neder- ilandschen R.-K. bond van Houtbewer kers, Meubelmakers, Behangers en' JAan verwante Vakgenooten,;St. An- jtonius van Padua'." te Utrecht, deNNe- derlandsche Federatie van Transport arbeiders te Amsterdam en den Lan- [delijken Federatieven Bond van Ar beiders in de Meubel- en Houtindus trie te Amsterdam, daartoe strekken-1 [de, dat in de - ondernemingen ■- (hbut- Ihandel, houtzagerijen en-schaverijèn) Jvan de tot het collectief contract voor jhet houtbedrijf te Zaandam toegetre den werkgevers door arbeiders, aan gesloten bij den Dentralen Bond van transportarbeiders, den Bond van Ne- Sflerlandsche Chr. Houtbewerkers, Meu belmakers, Behangers en Aanverwante jVakgenooten „St. Antonius van Pa- idua'", de Nederlandsche Federatie 'van Transportarbeiders en den Lan- 'delijken Federatieven Bond van Ar- 'beiders in de Meubel- en Houtindus- (trie, arbeid mag worden verricht, in afwijking van het bepaalde bij artikel )24 der Arbeidswet 1919; (i hieeft vergund, dat tot en met 3 petober 1925 door arbeiders, aange- jsloten bij bovengenoemde arbeiders organisaties, in de ondernemingen uhouthandel, houtzagerijen en -schave- njen; van de werkgevers, toegetreden 2öt het collectief contraptvoor het Houtbedrijf te Zaandam, in afwijking van het bepaalde bij artikel 24 der [Arbeidswet 1919, op de eerste vijf werkdagen der week ten hoogste iÓ /juren per dag jen op Zaterdag ten Jioog- J'ste öVa uur per dag arbeid wordt ver dicht, met dien verstande, dat door jeugdige personen beneden 16 jaar \niet langer dan 48 uren per week en door jeugdige personen van 16 (jaar of ouder of door vrouwen niet Janger dan 55 uren per week arbeid Imag worden verricht: een en ander onder voorwaarde: lo. dat de werktijd der betrokken arbeiders in zijn geheel gelegen is het zij tusscherf 6 uur des voormiddags en 6 uur des namiddags, hetzij tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags, behalve in de gevallen, waarin krachtens het Werktijdenbe sluit vooi" fabrieken of werkplaatsen 11923 ruimere tijdgreinzen zijn toege- sstaan, in welke gevallen de werktijd moet gelegen zijn tusschen de daar aangegeven tijdgrenzen; 2o. dat het aantal uren, waarmede door arbeiders, ten aanzien van wie ~an deze vergunning* gebruik wordt gemaakt, gedurende het tijdvak van 29 Juli tot en met 3 Petober 1925 de 48-urige werkweek wc-'èJt overschre den, op hun arbeidstijd in den win ter, en wel vóór 1 April 1926, gei- kort wordt; 3o. dat in het tijdvak van 1 April 1925 tot en met 31 Maart 1926 de to tale werkduur per arbeider ten hoog Bte 2500 uren bedraagt; 4o. dat het weekloon in den zomer j/n in ,den winter hetzelfde; -zal bé telen, met dien verstande echter, dat voer werklieden, die uitsluitend in' dei zomermaanden in dienst zijn, het loon n rhouding ihooger gesteld moet w -den; 5o. dat voor werklieden, waarvan liet dienstverband wordt verbroken na maanden, waarin langer dan ,48 tirsn per week wordt gewerkt, dcpiren clfeTflj in 't tijdvak van 29 Juli tot en met 3 October 1925 meer 'gewérkt hebben dan gemiddeld 48 uren per week, in verhouding van het weekloon worden bijbetaald; 6o. dat de regeling van den arbeids tijd, zooals deze tot en met 31 Maart 1926 voor de betrokken arbeiders zal gelden, blijkt hetzij uit de arbeidslijst, hetzij uit een geschrift, waarop elke. afwijking telkens te tforen wordt aan- geteekend, en hetwelk tot laatstge noemd tijdstip naast de arbeidslijst op een duidelijk zichtbare plaats moet zijn opgehangen. WAAR BLIJFT DE NIEUWE TEX- TIELFABR1EK? 1 De heer Stenhuis, aldus lezen wij] in de „N. R. Crt.", is een ijverig man, die er niet voor terugdeinst iets te wagen. Wij plegen dezen vakver- eenigingsleider daarom trouw in zijn onvolprezen voltiges na te gaan. Zoo hebben wij de door hem inge zette krachtproef in de Twentsch-; Geldersche textieldistricten met de ''grootste nauwlettendheid gevolgd, ai. konden wij niet zeggen, dat wij steeds bewondering koesterden voor de wij ze, waarop hij toen de arbeidersbelan gen het best dacht te dienen. Toch is er kort na de beëindiging van dat conflict een oogenblik ge weest, dat wij voor den leider van de textielarbeiders respect kregen. Het was in de laatste dagen van Juli van liet vorig jaar, toen wij eerst uit „de Strijd'" en daarna uit den mond van den heer Stenhuis zelf vernamen, dat hij het initiatief had genomen voor de oprichting van een textielfabriek'. In samenwerking met de arbeidersco- operatie „Tot steun in den* strijd" had het. Bestuur van het N.V. V. beslo ten een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid een textielfabriek op te richten. [Wij mogen niet verhelen, dat wij van dit bericht destijds met instemming hebben kennisgenomen. .Want wat ware logischer dan dat dei arbeiders zelf,'tnatuurlijk onder^de* lei ding van beproefde "voormannen," zóu-" dén .bewijzen, - dat zijzelf ookin staat zijnzich^mëtj de> leading van y e en in- dustrièele 'onderneming te belasten Wat ware';, voorts meer f voor/' de hand liggend dan de arbeiderste- toónen, 'dac het inderdaad onnoodig. is (hu Twentschen „textielbaronnen" maar, alléén te'Uaten voortgaany délfgrootef winsten,die}het textielbedrijf afwerpt in hun zak te steken?, Door zelf de', handiaandenploegte slaanzouden1; de'arbeiders'dévoordeelen deèlaclitig! worden, dienuden „potentaterigem' fabrikanten"' in den schoot vallen. iWjj herhalen, dat wij van heit* plan met instemming kennis namen. Het opende nieuwe perspectieven zonder, de kapitaalvorming in gevaar te. bren gen. Immers slaagde de eerste arbëi- derstextielfabriek, dan zou ongetwij feld een deel van de gemaakte" winsten voor uitbreiding van het winstgevend bedrijf worden ter zijde gelegd. Intussdhen, een jaar is verloopen en wij; hebben van het plan niets meer vernomen. Wjj; belgrijpen niet goed, wat hiervan de oorzaak kan zijn en daarom veroorloven wij ons, de hoe ren van het N.V.V. nog eens de de zaak te herinneren. Men vergete toch niet, dat de berichten in „de Strijd'" en „het Volk" bij de textiel arbeiders verwachtingen hebben op gewekt ejn de mannen van het N. V. ÉV3. weten even goed als wij, dat men in den tegenwoordigen tijd er angst vallig tegen dient te waken, zulke op gewekte verwachtingen den bodem in te slaan (Vragen wij ons af, wat de reden van de vertraging kan zijn, dan tasten wij in het duister. Het kapitaal, dat voor de oprichting van de eerste fa briek noodig is, kan voor het socia listisch vakverbond geen bezwaar zijn. Zijn kas beschikt over millioenen en waartoe kunnen die spaarpenningen, der arbeiders nu beter worden ge bruikt dan voor deze „manifestatie! van de constructieve kracht onzer arbei dersbeweging Dat de vooruitzichten voor dé tex tielnijverheid slecht zouden zijn, kun nen zeker de heeren Stenhuis c.s. niet volhouden. In „het Volk'" lezen wij; althans, dat de veelgesmade onder nemers aan hun ondernemingen juist nu groote uitbreidingen geven. Te En schedé is nieuwe aanbouw niet van de lucht. Een reden voor de mannen van het N.V.V. om juist te Enschedé de zaak krachtig aan te vatten. Van de oude ondernemers profiteert men alvast door de wetenschap, dat dej tijd voor den bouw gunstig is. Of willen soms de arbeiders niet? Verkiezen zij hun tegenwoordige po sitie boven d,ie van den aan zorgen, en risico rijken ondernemer? Wij tasten in het duister, maar ach ten. toch wat meer licht in dezen van groot belang. Vooral in het belang van de arbeiders, die door den heer Stenhuis het uitzicht op een aanzien lijke verbetering van hun positie in 'het bedrijf geopend zagen. HET GRAF VAN TOETANKHAMEë. Daar de berichten over de eens zoo geruchtmakende, krchaeologische werk zaamheden in Egypte sinds geruimen tjjd schaarsch zijn in de (nieuwsbladen, aldus Pater J. Kroon S. J. van Maastricht, in de „Msb." wordt van meerdere zijden de vraag gesteld, of de opgravingen voor goed gestaakt zijn, of ook, zooals som migen het uitdrukken in meer concreten vorm: hoe Toetank'hamen het tegenwooor- dig maakt. Als antwoord diene het volgende: Den 25sten Januari van dit jaar is het graf van den welbekenden Pharao weder om geopend, nadat het negen maanden •gesloten geweest was. Het vorig jaar.was het complex van onderaardscha vertrek ken tót en met den sarcophaag onder zocht en een flinke voorraad merkwaar digheden naar de .oppervlakte gedragen. De koninklijke sarcophaag, waarin het lijk neergelegd is, in den ouden tijd, bleek ingesloten in vier groote houten kisten, die ieder op zichzelf kostbaarheden vor men en daarom maar niet zonder meer stukgeslagen en verwijderd konden worden Geheel de oppervlakte toch dier lijkkis ten is overdekt met teekeningen en af beeldingen. van godsdienstigen en symbo- lischen aard, welke voor de wetenschap kostbaarder zijn dan de goudplaatjes, die er eveneens op gevonden werden. J Vooral de tweede kist wekte bewonde ring, daar dit houten gevaarte nog om geven was door een fijnen, beschilderden doek, welke aan vier kanten langs de kist afhangt. Op elk der .vier hoeken bevinden zich beschermgeesten met uitgestrekte vleugels, als om den overledene te bescher men. Wat den, vorm betreft, vertoont deze kist dus een zekére overeenkomst-met de Ark: des Verbonds, welke de Joden op Gods bevel in de woestijn vervaardigden en waarin de tafels der ,Wet neergelegd werden. Deze gelijkénis geeft natuurlijk aanleiding tot velerlei vragen en beschou win gen. Volgens het boek- Exodus moeten we ons de Ark des Verbonds een geschik ter benaming hiervoor zou zijn: de Kist des Verbonds, zooals de Hebreeuwsche naam luidt volgenderwijze voorstellen: „Een kist van acaciahout, waarvan de lengte 2 Va el bedraagt, de breedte i1/* el en de hoogte evenzoo. Gij zult ze met allerzuiverst goud overtrekken.Ook zult gij twee cherubijnen maken van gedrè- ven goud aan weerszijden van het verzoen deksel. Beide zijden van het verzoendeksel moeten zii bedekken, terwijl zii de vleus^ .ilenuitbreiden'en het deksel overdekken", f(Exb'dusJXXV,10;vgl.) f Had denude joden tijdens hun verblijf in Egyptewellicht dergelijke „Kisten' des •Verbonds" ;Téèren .kénnen Uit*] vroegere oudheidkundigel vondsten stond breeds vas t t dat ;de oude [Egyptena- .Ven^vó(5r',en;tijdens; dè inwoning derJo- idën d'aldaar,'?zich bij hun godsdienstige 'plechtighedenA soms bedienden van een 1 houten.mahksel, dat aan de ark des Wer-; .bonds'idoet denken, vooral ook,, omdat zij dèzé;1 kistniet"'de bijzondere bescherming fhühner -goden in verband brachten.VV' >4; Hét'/plan j en den_vorqi^der .Verbonds ark kunnen "de" Joden ontleend hebben aan ■Eg^ptiscliëf-gebruikén" enplechtigheden, waarvanze -getuigen waren. Waar Gód dopr Mozes aan Zijn volk last'geeft de Ark te vervaardigen,'^vdr-^' 'dert de tekst geenszins, dat we donkern aan ëen maaksel, waarvan de Joden nooit ge hoord of gezien hadden. Hoofdzaak is,' dat Jahwe;hun"opdroeg een vooorwerp" te: ma- ken, 'Vanwaar v^Ik' alles tot u spreken zal, wat ik door.u aam de'" kinderen van Israël zal bevelen". Een heiligdom dus in den vorm eëner kist van edel hout als bóven beschreven, welke de Joden in hop'ge eere moesten hou den als een teeken van het Verbond niet God, als een onderpand' Zijner bescher ming, en daarom als het heiligste voor werp in hun bezit. Nooit hebben de Joden gemeend, zoo als de Egyptische heidenen van hun „ver- 1 bondskist", schijnen geloofd te hebben, dat de godheid in die ruimte opgesloten was, of dat die ark een bestanddeel der Godheid was. Niettegenstaande de aanbidding van hét gouden 'kalf en andere afgodische prak tijken van voorbijgaanden aard en korten duur, beleden de Israëlieten ook in de woestijn evenals hun vaderen in Egypte land het zuivere monotheïsme en bijgevolg de onstoffelijkheid Gods. Van een aan bidding der Ark is nooit sprake geweest.- Wel wilde God bij de Ark bijzonder aan gebeden worden. Al zou het plan van een Ark', zooals God beval te maken, ook al vroeger aan de Joden beleend geweest zijn, dan volgt daar uit nog geenszins, d^t de Joden hun Ark'ceremoniën ook aan de Egyptenaren ontleend zouden hebben. De Bijbeltekst bewijst het tegendeel. De eigenlijke sarcophaag van Toetank' hamen was nog ongeschonden en vertoon de afbeeldingen van beschermgeesten op elk der vier hoeken. Na het oplichten van het steenen deksel werd de mummi zicht baar, goed bewaard en in, patelbare lin ten en banden ingepakt. Dit alles is reeds het vorige jaar ge constateerd. Tal van antiquiteiten uit de grafkamer, zooals zetels, vazen, kisten, enz., hebben een plaat/ee ond.n ia het mu seum van Cairo. De werkzaamheden, welke in Januari van dit jaar hervat zijn, staan wederom onder de wetenschappelijke lei- ding van Carter, maar niet minder onder nauwkeurig toezicht der Egyptische regee ring. Nabij het graf werden een aantal schep jes gevonden van uiterst kunstzinnige be werking. Merkwaar<lig in dit verband is een op schrift, dat Legrain vroeger reeds ont dekt had in den Amon-tempel van Karaak en handelend over Toetankhamen. Daar op worrit eveneens gewag gemaakt van schepen: „De Koning liet schepen vervaar- digen om te dienen bij de processie ter eere der goden, op de rivier. Voor dat doel liet hij acaciahout van de kusteii der Roode Zee en het beste hout van de streek Negau aanvoeren, deze booten waren ingelegd met goud en de fakkels verlichtten geheel de rivier." De hierbedoelde schepen „waar van in het graf de miniatuur-afbeeldingen teruggevonden werden, hebben dienst ge daan bij den plechtigen optocht te water, waarbij de godenbeelden van den tempel van Karaak naar het heiligdom van Luxor overgebracht zijn. Een nieuw bewijs voor den godsdienst zin van Toetankhamen, die den eeredienst van Amon, den Koning der goden, te Thebe weer heeft doen opleven en daar door den godsdienstvrede in het oude Egypte hersteld heeft. Gedachten van Groen van Prinsterer. De volmaking van den mensch kan volgens 'den Bijbel, nooit in bescha ving en ontwikkeling bestaan. Ont wikkeling onderstelt een onbedorven kiem; het Christendom leert een alge meen zedenbederf. Beschaven onder stelt gebrek aan verfijning en uiter- lijken glans, en dat de ruwe diamant slechts behoeft geslepen te worden; het Christendom leert, dat de mensch zich geheel onder de heerschappij der zonde bevindt, en dat alle beschaving wanneer zij niet door een volkomen gemoedsverandering voorafgegaan wondt, slechts een vernis over 't kwaad een bepleistering der graven kan zijn. Het recht is in Gods Wezen gegrond. Godverzaking brengt rechtverzaking teweeg. Men vindt hét recht, men vindt het niet uit. Waar de liefde verloren gaat, is het geloof in levensgevaar. Men bedriegt zich zelden, wanneer men, ten koste der eigenliefde, de uit spraak van het hart volgt. De oorsprong ider Reformatie ligt in het streven, niet naar gewetensvrijheid maar naar gewetensrust. Zoo men geen stempel kiest, zal men er een ontvangen, het merk der neu traliteit, het minst vereerend in den tegenwoordigen tijd. De communist voelt zich overal thuis in een ander zijn huis. ledereen heeft elke belasting lief, die door een knder betaald wordt. vpok 'den vr-^celijken naam van dom- mii met gerustheid geval M v len: ik maak er een eere-titel van; want ik beweer, dat, voor wie zich in het'zonnelicht verblijdt, het gebruik, van'dit nuttige werktuig, ter uitdoo- ving van overtollige en hinderlijke lichtjes, uitnemend te pas komt. GEMENGD NIEUWS. Nieuwe Boschbranden in Duitschlanet De heide en boschbranden in de nabij heid van Hannover houden aan. Een gebied van 40 a 50 viekante kilo meters is thans verwoest. De regen, welke gisteren gevallen is, bleef zonder groote uitwerking. Aardbevingen voorspeld. De Italiaan- schet geleerde Bendoni meent verschil lende aardbevingen te kunnen voorspel len. De eerste aardbeving, welke 29 de zer zou plaats vinden, zal haar centrum hebben in Alaska. De andere, welke op 30 Juli" plaats heeft, zal de Japansche eilanden teiste ren. Opgemerkt wordt, dat seismologische waarnemingen van Bendoni, dikwijls juist gebleken zijn. In goede handen. G. S. uit Son deed bij de politie te 'sl-fertogenbosch aan gifte dat hij f800 verloren had. Spoedig meldde zich J. M. W., conducteur \an dé stoomtram op Eindhoven, die het geld gevonden had en het den eigenaar te hand stelde. Er van door. De 17jarige J. U. is uit det woning van zijn pleegouders te Kaatsheuvel verdwenen. Tegelijk met hem wordt vermist een bedrag van f555 waarvoor de menschen een koe wilden koop en. Aardbeving in de Pyrenneeën. Te Borce en Espe (Beneden Pyrenneeën) is Donderdagavond een hevige aardschok gevoeld. Meytoelen werden omvergeworpen, schoorsleenen stortten in. Menschen- levens zijn gelukkig niet te betreuren. Treinbotsing. Nabij Bratislava heeft een treinbotsing plaats gehad. Twee pas sagiers werden gedood, zestien gewond, o.w. een ernstig. Noodlottige brand. Een Havas-tele- gram uit Clermont Ferrand meldt, dat een brand het groote kasteel van den hertog van Montpensier heeft verwoest. Het kasteel bevatte ontzaglijke rijk dommen op artistiek en historisch ge bied, waaronder alleen voor millioenen francs aan kantwerk. Noodlottige brand bij Londen. Een noodlottiget brand had plaats te Perth, in de nabijheid van Londen. Daar ge raakte plotseling het huis van een lid der Londensche beurs plotseling in brand. In korten tijd was het geheele gebouw verwoest. De zoon van den eige naar, een knaap van vier en een hall jaar, en twee pleegzusters kwamen irj de vlammen om. De eigenaar van het huis kwam des morgens 8 uur uit Londen terug; hij vond zijn kind dood en zijn huis een ruine. Daar de brandweer te laat was ge waarschuwd, kon geen doeltreffende hulp meer worde|i verleend. Bovendien werden de blusschingspo- gingen door gebrek aan water belem merd. Een nieuw financieel schandaal te Berlijn. Zaterdagavond werd de koop man Emanuel Marx te Berlijn gearres-» teerd onder verdenking van contracten te hebben afgesloten, waardoor de Reichs Monopol-verwaltung voor zeer groote bedragen werd benadeeld. Te gen een borgstelling van '25000 mark werd hij weer op vrije voeten gesteld. Deze zaak begint thans in een senr sationeel stadium te treden. Twee directeuren van de Reiclis Mo- nopol; verwaltung, 'Pielittz en Horwitz1 zijn reeds door den rectïter van instruc tie gehoord. Ook een ander hoogge plaatst ambtenaar van de Réichsmono- polverwaltung, Wilde, wordt, op het oogenblik door den rechter van instruc tie gehoord. Genoemde ambtenaren zijn geschorst. De directeuren Tieiittz en Horwitz .worden er van verdacht kennis te heb ben gedragen van de manipulaties van Marx. Het onderzoek bij de Reichsmono pol verwaltung wordt voortgezet. Ook een koopman uit Ratingen, Schoppenhaus is in deze aangelegen heid door den rechter van instructie ge hoord. Van lange en kort haren. De politie van het Italiaansche'stadje Reggio Emi lia, had dezer dagen met een moeilijk probleem of juister gezegd, met een onvindbaren boosdoener te kampen. Bijna iederen dag werden de politie wandaden ter kennis gebracht van een soort „Jack tïïe Clipper", die in den don keren avond zijn snood bedrijf uitoefen de, en meisjes en jonge vrouwen de bruine lokken of blonde krullen ont roofde. Het raadselachtige en voor de polite wanhopige was, dat men die Jack the Clipper maar niet te pakken kon krij gen, hoewel het getal van zijn misdaden dagelijks wies. Geheel Reggio Emilia sidderde bij de gedachte,, aan dien geheimzinnigen Jack, die onvindbaar Weef. Doch, al is de leugen iiog zoo snel De meisjes van Reiwrio vielen door de mand, eerst een, toen nog een en daar na het geheele corps van het haar be roofden. Het bleek, dat de jonge ]ames dol graag kort haar wilden dragen,) doch' dat de ouders dat hadden verboden. Slim als vrouwen doorgaans zijn, be- sloter^de meisjes toen zelf hun haar in het geheim af te knippen, tepeinde zoo aan de nieuwe mode te kunnen mee doen. En om ouderlijke bestraffingen te ontgaan, zouden allen, netjes over een aantal dagen verdeeld, thuis het ver haaltje vertellen van den man, die hen in het duister had aangevallen. Maar toen het aantal geehimzinnige gevallen le groot werd kwam het com plot uit en daarmee verdween de onbe kende Jack the Clipper van het tooneel. Land- en Tuinbouw. De korenoogst. Men schrijft van de Oostelijke zand gronden aan het Êtrihl: Met grooten ijver, in blakende zo merhitte, zijn alom op onze oostelijke zandgronden de maaiers en bindsters bezig om het „goudgeel-graan" bijeen te brengen voor den oogst. En ons broodkoren mag er dit jaar zijn: de halmen zijn forsch en lang, de aren groot en prachtig gevuld. Zoogenaam de legerige rogge zoekt men dit jaar tevergeefs; van te veel neerslag of sterke windvlagen heeft dit gewas dan ook niet te lijden gehad. Het maaien met de machine, dat hier vóór eenige jaren inzwang scheen te zullen komen, geraakt meer op den achtergrond Nagenoeg algemeen wordt de sikkel weer gebruikt. Dit maaien gaat wel veel langzamer en kost meer aan loon, doch de wijze, waarop ide halmen tot garven bijeen worden ge bracht, de groote regelmatigheid bij deze „ouderwetsché' wijze van doen wordt hier verkozen boven het machi naal maaien. Op zeer veel boerderijen maait men met 78 maaiers, vier bjndsters en een hokker gedurende tien tot veer tien dagen en dan komt de oogst, die oolc al tien tot veertien dagen aan houdt. En het dagloon van deze man nelijke en vrouwelijke "werkkrachten is vier, respectievelijk drie gulden plus de kost. Van deze tijdelijke hulpkrachten wordt heel wat gevergd: van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat is men bij het gloeiende zomerweer ijverig aan den arbeid. Hier en daar worden bij dezen oogst ook „heerendiensten" Verricht: de pachters zijn verplcht te gen (of ook wel zonder) vergoeding bij hun „huisheer" het graan te helpen maaien en oogsten. Blijft het weer voor dezen oogst zoo gunstig als thans, dan zal hij veel spoediger dan gewoonlijk verloopen en de gewinning van "het graan zal kostelijk zijn, wat ons weder keurig roggebrood, het hoofdvoedsel dezer streken belooft. Eierveilingen. In „De Kleinveeteelt" wordt een be schouwing gewijd aan de groote betee- kenis der e;~renveilingen. Deze zijn van groot gemak, daar de eieren in eigen plaats van inwoning geleverd kunnen worden op een uur dat voor dat dorp als het meest geschikte werd uitgeko zen. Bovendien heeft men een geregel den verkoop, onverschillig of er groote of geringe productie is. Nooit blijft men dus met overtollige eieren zitten, terwijl de handelaar langs de deur op zich kan laten wachten. Tengevolge van de concentratie van de koopers, ontvangt de producent be tere prijzen, waarvan ook de ni?t aan gesloter. en mede genieten. Hun toetre ding moet echter zeer woi*d°n aangera den, daar een grootere aanvoer op een bepaald punt, een voordeel is. Men is dan ook van niemandl afhankelijk. Daarop mag wel eens gewezen wor den, vooral daar sommige handelaren allerlei middelen bedenken, om de leden ontrouw te maken en daardoor de orga nisatie te verslappen. Wordt deze door de volgzaamheid der kippenhouders zóó krachteloos dat ten slotte ontbinding moet volgen, dan is het terrein weer geheel vrij en zullên die kippenhouders het gelag betalen. Een voorbeeld kan genomen worden aan de veilingen te Roermond en te Arnhem, waar op sommige dagen res pect. wel 3 a 4 en 2 millioen eieren 'worden verhandeld. Door -onze goed georganisearde eier veilingen wordt de naam van het H0I- landsche ei in het buitenland hoogge houden. En dat is noodig teneinde de concurrentie met andere landen te kun nen blijven volhouden. Het benaderen van vee. Men meldt uit Groningen, aan „De Slagerscourant" verscheidene feiten waaruit blijkt, dat in de laatste weken het benaderen van vee in Groningen weer aan de orde van den dag is. Uit aan het blad verchafte cijfers blijkt, dat dit benaderingssysteem het rijk veel geld kost. „De Slagerscourant" deelt mede, dat het bestuur van den Neder- randschen Slagershond en dat van den Nedérlandschen Grossiersbond aan den Vleeschhandel de N. V. Pasman's Slachterijen en Fabrieken te Steenwijk verzocht hebben om geen benaderd vee meer te willen koppen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6