NIEÜWÊ LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 28 JUNI 1925 TWEEDE BLAD. Wat de bladen zeggen. Het roode kabaal. Naar aanleiding van het kabaal doof de S.D.A.P. gemaakt legen de opdracht tot Kabinetsformatie aan den heer Co- lijn, schrijft Prof. Kernkamp in „Do Groene Amsterdammer: De drogredenen, waarmede het ma nifest den verkiezingsuitslag tot een triumf der democratie wil proclamee- ren, leveren op zich zelf reeds het be wijs, dat men tegen Colijn een „ge zocht standje" opzet. Of men dit -doet, omdat men in het sociaal-democratische kamp alleen jmaar de behoefte gevoelt, wat leven in de brouwerij te brengen," dan wel omdat de leiders de noodzakelijkheid inzien, aan hunne teleurgestelde volge lingen althans de voldoening aan te bieden van eenige protestvergaderin gen, nu de man, dien zij hun als den baarlijken duivel hebben afgeschilderd met de formatie van het Kabinet werd belast, kan in het midden worden ge laten. Dit zijn interne aangelegenhe den van de SD.A.P. die aan buiten staanders weinig belang behoeven in te boezemen. Iets anders zou het zijn, wanneer het bestuur der S.D.A.P. de verwachtin koesterde, dat het door zijn actie ook beroering zou wekken in de kringen der rechtsche partijen en daardoor misschien het tot stand komen van het kabinet-Colijn zou verijdelen. In dat geval zou het een poging wil len doen om door demagogische mid delen in te grijpen in het naar onzi constitutioneele gebruiken normal: verloop eener kabinetscrisis. Een poging, waarvan de mislukking moet worden gewenscht door elk, die prijs stelt op het behoud van onzen parlementairen regeeringsvorm. Aan de partijen, waarop een kabinet Colijn zal moeten steunen, komt de beslissing toe, of zij een door liem op gesteld programma en een door hem bijeengebracht ministerie aanvaardèn; cte echte democratie eischt, dat de ove rige partijen zich hierbij afzijdig hou den en geen ontijdig misbaar aanhef fen;' zoodra de nieuwe Kamer bijeen komt, vinden zij de gelegenheid, aan hun overkropt gemoed lucht te geven. In het tegen den kabinets-formateur Colijn opgezette kabaal verdient nog één ding de aandacht. Bij den jongs ten verkiezingsstrijd viel het reeds op, dat de sociaal-demo craten hun gelieelen aanval concen treerden op den persoon van den heer Colijn. Tegelijk echter verweten zij den an- tiievolutionairen, er een Colijn-verae- ring op na ,te houden. De lieer Colijrr is naar onze meening niet de Mussolini-figuur, die sommi gen in hem zien; wij gelooven ook niet dat hij eenige neiging heeft, dezen staatsman na te volgen. Indien iets echter er toe kan strek ken, aan de. persoon van dm heer-Co lijn een grooter belang bij te zetten, dan zij verdient, dan is het de felheid van de actie, waarmede de sociaal-, democratie hem bestookt. Waakzaamheid noodig. De Standaard bespreekt onder den titel recidive" het manifest van de SD.A.P. naar aanleiding van de opdracht aan den heer Colijn. Dit manifest bewijst, vol gens het blad, dat de S.D.A.P. nog steeds op het standpunt staat, door tnr. Troelstra ingenomen bij zijn poging tot revolutie in 191S. Wij zeggen niet, dat dit ons :n Albar- tla teleurstelt. Want de beginselen zijn nu eenmaal niet-anders. Het manifest en de protestvergadeïmgen zijn in wezen hetzelfde als datgene wat mi'. Troelstra in '18 bestond. Alleen de graad verscnilt Maar weer wordt het zoo duidelijk wat de z.g. democratie beteekent, al thans Voor dat deel dat er sociaal voor plaatst. March an t kon zoo niet hande len. Hij wijst op '29, op den volgenden strijd, waarbij men de winst zal voor zetten. Dat is zijn recht. Er valt niets op aan te merken. Maar den soc. democraat „duurt het te lang". Hij denkt alweer aan de ter reur van zijn groote woord. Kan hij het met het grondwettelijke recht van zijn stem niet krijgen, kan hij zoo zijn wil niet doorzetten dan roept hij het geweld te hulp. Met het woord - of ais de kans daartoe bestaat, met de daad. Dit optreden verschrikt of verwon dert ons niet. Het is ons ook niet onaan genaam. Wij zien gaarne dat elke partij zich laat zien zooals zij is. Ons volk moet het goed verstaan, en het manifest is weer zeer leerzaam. Als er soms mochten zijn, die zich door die lieve praatjes der huisbezoekers hebben laten verleiden dan zullen zij thans wel lee- ren begfijpen, hoe zij zich lieten mis leiden. Zoo'n socialistisch manifest be hoorde in den meest breeden kring van ons volk te worden bekend gemaakt. Er is nu reeds een geval van recidive. Na '18 valt men in '25 reeds weer in zijn ouden aard terug. Zulks doet wenschen, een krefchtig kabinet dat de constitutioneele vrijhe den van het volk handhaaft en verde digt, dat handhaaft en verdedigt al de Vrijheden en rechten van ons volk tegen over de revolutionaire macht, die gedu rig op den loer ligt, om over ons de Rus sische slavernij te halem Want de com munit doet het zeljde. Er is alle reden tot waakzaamheid. Uit onze Indiën. Nieuwe moeilijkheden op Atjeh? De Atjehsphe correspondent van de „Loc." schrijft aan zijn blad: Zooals bekend, waren ten tijde van de Oost-Indische Compagnie Ambon en de Ooeliassei's bet eenige gebied der wereld, waar kruidnagelen groeiden, De Compagnie handhaafde haar mo nopolie angstvallig en schroomde om dit te verdedigen niet de meest dras tische maatregelen; de honigtochten zijn met reden berucht geworden. In dezen toestand zijn sedert gewich tige veranderingen gekomen. De nagel- hoornen bleken op de eilanden Zanzi bar en Pemba, op de Oostkust van Afrika, uitstekend te willen groeien, zoodat deze tegenwoordig pl.m. 90 pet. van de wereldproductie leveren. Nog enkele andere gebieden voeren deze specerij uit, zooals Mauritius, Réunion, de Seychellen, Malakka en Penang. Nu valt het op, dat deze alle deel uitma ken van het Bihtsche rijk, zoodat, uit gezonderd de productie van Neder- landsch-Indië, thans Engeland zich bij na van het monopolie heeft meester gemaakt. En van te meer belang is dit, waar op Zangibar en Pemba de cultuur van, althans de handel in kruidnagelen practisch regeeringszaak is. De oogst wordt daar afgeleverd 'in gouvernementspakhuizèn, opkoopers worden niet toegelaten en het product wordt van de hand gedaan door gou- vernementsmakelaars. In „vette" jaren wordt een deel van den oogst oj schuurd, dat in minder gunstige tij den van de hand. wordt gedaan, zulks ter voorkoming van te groote prijs- schommelingen. Reeds nu dus heeft Engeland een overwegenden invloed op den prijs van dit product; zooveel te meer wanneer het monopolie zou ver krijgen. Nu dreigen door een sterken ach teruitgang van de productie (waarvan de oorzaken mij niet bekend zijn) de Oeliassers steeds meer een quantité négligeable te worden, al blijft ook het product, dat zij leveren, van een zeer gezochte kwaliteit. Het mag dus van belang geacht wor den in Nederlandsch-Indië nieuwe ge bieden te vinden voor de productie van kruidnagelen. En als zooda7iig verdient Atjeh de aandacht. Van eer cultuur van leze specerij kan hier nog absoluut niet gesproken worden, maar op de Westkust ko'^er. hier en daar kruidangelboomen voor bodem en klimaat schijnen dus gun stig en bovendien.... de bevolking blijkt er aan te willen, want wanneer in Lho Nga soms jonge nagelboompjes worden aangevoerd, vinden die opval lend gretig koopers. Waarschijnlijk is hier voor het bestuur dus een dank baar \Verk te verricfiten door dezen aanplant aan te moedigen. Voorloopig behoeven er nog geen aanplantingen op groote schaal te worden aangelegd, maar wanneer de bevolking te werk gaat als bij de muskaatnoten, kan zij ook uit' dit nieuw gewas een aardige bijverdienste trekken. De muskaatboo- men komen hier uitsluitend in onge- regelden aanplant voor, enkele boomen in tuinen of op erven. Maar toch kon in 1924 ruim 100 ton worden uitge voerd. Mocht het bestuur zich deze zaak aantrekken, dan zou het tevens, Ju sa menwerking met -den landbouwvoor- lichtingsdienst, maatregelen kunnen treffen tegen den invoer van minder waardige boomen. Om een lapje grond. Zoo af en toe komen streken aan het Jicht van die elementen, waaron der de Arabieren een voorname plaats bekleeden, die op de domme bevolking asen. Een Arabier in Pemalang koesterde sinds lang het verlangen een stukje grond te bezitten, dat in eigendom toebehoorde aan een Inlandsche we duwe. Alle biedingen die hij erop deed werden echter door de weduwe afge slagen, omdat zij van dezen grond geen afstand wenschte te doen, meld de de „Loc." Een tijdje hierna kwam de vrouw van den Arabier de weduwe bezoeken, welk bezoek een pdar dagen daarna werd herhaald, en na eenigen tijd wer den .de twee vrouwen goede vriendin nen. Nu bekende de vrouw van den Arabier, dat zij om f3000 verlegen was, en riep de hulp der weduwe in om haar hieraan te helpen. De weduwe wilde, doch kon niet helpen wegens gebrek aan contanten. Daar wist de vrouw van den Arabier wel raad op. Zij zou het geld van een Arabier (haar eigen man) leenen, mits de weduwe zich borg wilde stellen. De Inlandsche vrouw liep er in, en moest aanzien, dat een paar maanden daarna op haar frond beslag werd gelegd. Door goede kennissen daartoe bewo gen, toog eindelijk de weduwe naar den landraad en diende tegen deri AfabiAr fien aanklacht in- Een zware bandjir. Een zware bandjir in het Palopo1- sche bracht bij kampong Badjo zeer zware schade teweeg, over een uitge strektlieid van 10 k.m. op den weg naar Palopo. Dertien personen zijn ver dronken en een aantal stuks grootvee zijn verloren gegaan. Verschillende huizen werden uit de kampongs weg gespoeld en vier bruggen zijn wegge slagen, meldde Aneta. On ge wenschte vreemdelingen. Naar het Bat. Nwsbl. vernam arri veerden eenigen tijd geleden in Indië twee buitenlanders, ^ogenschijnlijk voorzien van behoorlijke papieren en uitgezonden door te goeder naam be kend staande buitenlandsche firma's met bijkantoren op Java en op de bui tengewesten. Zij waren te Tandjong Priok gede- barkeerd, doch werden te Soerabaja geplaatst en kort na hun indiensttre ding verbraken zij het contract met de firma, die hen uit Europa had uit gezonden. Het bleek toen, dat beide heeren in relatie stonden met de Russische Sov jet en herwaarts waren getrokken, voorzien van de noodige instructies. Hun na verbreking van het dienst verband verkregen bewegings-vrijheid gebruikten zij om in nader contact te komen met de communistische bewe ging op Java en zoodoende liepen bei den in den kijken Eén hunner werd deswege zoodanig in het nauw gebracht, dat hij zijn ver blijf in Indië al spoedig afbrak en den aftocht blies naar het buitenland. De andere vertoefde, toen het Bat. Nbl. dit schreef nog in Soerabaja, als hij tenminste niet juist op reis was door Java, doch het bleek, bij nadere informatie te bevoegder plaatse, dat de autoriteiten genoegzaam bekend zijn met de fa-its en gestes van be doeld heerschap, zoodat hij wel niet veel zal vermogen uit .te richten voor zijn Russische 'opdrachtgevers. De waarschijnlijkheid is groot, dat de papieren.-.welke in het bezit zijn van de beide bedoelde Sovjet-spionnen valsch zijn, althans vervalscht en dat zij onder 'n valschen naam Indië zijn binnengekomen. Öe psst in Soerabaja. Het is thans, schrijft het Soer. Hbl. precies twee- maanden geleden, dat in dc stad Soerabaja zich het laatste ge val voordeed van menschen- en rat tenpest. Een -zoo lange pestvrye peri ode heeft Soerabaja in langen tijd niet gekend. Zooals men weet, kan na een pest- vrije periode van twee maanden be smetverklaring wegens pest worden opgeheven. Het voorstel daartoe zou door de betrokken bestuurs-autoriteit op advies van de bevoegde medische autoriteit te Soerabaja moeten worden gedaan, waarna de hoofdinspecteur van den B.G.D. te Batavia een beslis sing heeft te nemen. Naar wij vernemen, zal het voor stel, om Soerabaja thans reeds pestvrij te verklaren, niet werden gedaan, om dat de mogelijkheid zeer groot is, dat zich vandaag of morgen weer een nieuw geval van pest bij mensch of rat in Soerabaja voordoet. Het is niet aan te nemen dat deze ziekte nu plot ting voorgoed uit een handelsstad verdwenen is. Hoe het zij, merkwaardig èn gerust stellend is het zeker, dat in twee maan den, gedurende welken tijd met het systematisch uitzwavelen van goe- dangs en pakhuizen werd voortgegaan, het bacteriologisch onderzoek -van alle gevangen ratten en van rattencadaver3 in het gewestelijk laboratorium te Soe rabaja een negatief resultaat oplever de. Blijkt Soerabaja nog eenige maan den pestvrij, dan zal er zeker over gedacht worden het voorstel tot ophef fing der besmetverklaring in te dienen De jaarbeurs te Bandoeng. Den eersten dag der Jaarbeurs te Bandoeng, Zaterdag 20 Juni, werd de ze bezocht door bijna 13.000 personen, dat is ruim 6000 meer dan verleden jaar. Op den tweeden dag, Zondag, was het aantal bezoekers ruim 14.000, wat 1200 meer is dan op den overeenkom- stigen dag van 1924, die een record opleverde voor de toen gehouden Jaar beurs. In twee dagen ruim 27.000 bezoekers het is zeer bevredigend! KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERIC. Beroepen: Te Bergambacht, E. V. Japchen te Hei- en. Boeicop. Aangenomen: Naar Zeist, R. Bar:- lema te Hcogeveen. Naar Utrecht, Dr. G. W. Oberman te Leeuwarden. Bedankt: Voor Haskerhome en Ou- delande, P. F. van Noord te Zalk en "eecaten. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Grjningen, J. L. v. d.*\Volf te Kralingen. Aangenomen: Naar Ocgstgeest,v K. Schilder tc L\1J:. B e cl a 'r 'c t nalda Jr D. G Doetinchem, D. Ring i-chn. Vcor Stroobos rr c CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Vlaardingen, J. de Bruin te Maassluis en N. Bijdemast te Delfs- haven. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Ds. J. H. Grolle hoopt Zondag 23 Aug. afscheid te nemen van zijn tegen woordige gemeente te Sloten (Fr.) en 30 Aug. d.a.v. intrede te doen bij de Ned. Herv. Gem. te Hillego-m, na bevestigd te zijn door zijn schooonvader Ds. J. Bucnk van Amsterdam. Ds. C. B. Oorthuysf Omtrent Ds. C. B. Oorthuis van wiens overlijden te Oegstgeest wij' gisteren mel ding maakten, vonden wij nog het vol gende vermeld Ds. Ca sparus Bemardus Oorthuys," de vader van Dr. G. Oorthuys, predikant der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam, werd 2 Mei 1849 te Katwijk geboren als de jong ste van de 8 zonen van den ontvanger Oorthuys aldaar. Ds. Oorthuys was aanvankelijk niet voor de studie in de godgeleerdheid bestemd, doch later studeerde hij aan de Universi teit van Leiden, werd in 1872 candidaat en deed 16 Maart 1873 intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Waarde (Z.), Zijn volgende standplaatsen waren 's Heer Abtskerke, van 1876 tot 1879, Wpudrichem van 1079 tot 1883, Harderwijk van 18S3 tot i836, Katwijk aan Zee van 1886 tot 1888, Den Haag van 1888 tot 1893, weder Katwijk aan Zee van 1893 tot 1897. Op 9 Mei 1897 werd Ds. Oorthuys te Rotterdam bevestigd door wijlen Ds. H. Metz, in de vacature Ds. S. D. van Veen, die als hoogleeraar naat Utrecht vertrok. Ds. Oorthuys was oorspronkelijk de mo derne richting toegedaan. Een predicat e van Ds. P. Huet was esn middel in Gods hand, om zijn geestesrichting in geheel andere banen te leiden. En in zijn eerste gemeente beleed hij. met schaamte, s.eeds een valschen Chmtus in zijn prediking gebracht te hebben. Ds. OoTthuys, die 1 Mei 1915 emeri taat verkreeg, was vooral in Rotterdam zijn laatste gemeente, een geliefd prediker die door zijn oprecht gelooof zeer velen tot zegen is geweest. In die Ned. Herv. Gem. te Rotterdam ging van zijn Geref. prediking buitengewoon veel invloed uit. Het vorig jaar gaf de beminde leer- aar, die steeds recht op den man afging, en met Ds. Kraayenbelt een der eerste pre dikanten van Geref. richting te Rotter dam was, een boekje uit over zijn levens ervaringen. Ds. Oorthuys is voorzitter geweest van de vereeniging tot Stichting en instand houding van scholen voor Chr. L O. en M. U. L. O. te Rotterdam en is ook met wijlen Ds. v. d, Giesen bestuurslid geweest der Middemachtzendingvereeni- ging te Rotterdam. „Filippns." D- jaar ergade.in^ va „F lipp wo t D.V. gcuouu.cn 20 en. 21 U_u>_e: a.s. te Breda. In den bidstond hopen voor te gaan Prof. Lindeboom en Dr. H. Franssen, resp. oorz. en oud-voorz. Een referaat zal ge houden worden door Ds. J. v. d. Meulen te 's-Hertogenbosch over de beste wijze van tractaatverspreding. Aangezien „Filip- pus" dan zijn 50-jarig bestaan hoopt te volg uitgegeven worden op het vroeger ver schenen geschrift van Ds. C. Lindeboom. Hcspiiaalschip ,;Ds Hoop." Verrichtingen, gedurende den eersten kruistocht onder de visschersvlcot van het hospitaalkerkschip „Ds Hoop" van 6 Juni tot 25 Juli 1925 De geneesheer, Dr. F. G. van Aspsren behandelde 124 patiënten, van verschillen de nationaliteit, waarvan in volle zee 16 en in de haven Lerwick 107, waar vier maal werd binnengeloopen. Ook vonden drie opnemingen plaats met gezamenlijk 73 verpleegdagen, die naar IJmuiden wer den binnengebracht, waaronder een Duit- scher en twee Hollanders. Examens en natuurleven. Een medewerker van „The Times Educ. Suppl." schrijft, dat in de paedagogische boeken nooit de aandacht wordt geschon ken aan de vacanties. Ze worden eenvou dig beschouwd als negatieve periodes, tij den, waarin geen onderwijs wordt gege ven, en als zoodanig schijnen ze te on- beteekenend o.m er aandacht aan te wijden. Men. kan zich, zegt de schrijver, voor stellen, dat men daar vroeger niet al te eel daarover nadacht: er waren geen schoolinspecteurs, geen rapporten, geen overangs- en andere examens, geen geor ganiseerde, publieke opinie, geen cricisee- rende deskundigen, in het kort, er was niets van dat alles, wat thans als een zware vracht drukt op de school. Als voor beeld geeft de schrijver een dorpsonder wijzer uff 1833. Hij had in zijn éénmans- school minder dan twintig leerlingen. Meester was dol op jagen, visschen en sport. September en October waren gewijd aan het geweer, de overige maanden bracht hij door met jagen met honden of met visschen en Juli en Augustus waren de vacantiemaanden. De school liet hij over aan de leer lingen, daarvoor waren ze er immers en hij werd soms in weken niet gezien in de school. Als hij geen ouderen leerling bij de hand had, om voor het toezicht in de school te zorgen, dan begon het onderwijs niet óór twee uur 's middags. De schrijver durft, hoewel hij het leven an dien schoolmonarch ten zeerste be nijdt, hem toch niet in alle opzichten als oorbeeld s-tellen, maar hij gelooft, dat men wel iets van zijn methode kan over nemen; de winter, zegt hij, is b:stemd voor de schoolboeken, de zomer gebruike men oor het leven in veld en bosch. Men ver giftige, zegt deze Engelschman, niet lan ger de mooiste maande* van het jaar met blokken voor examens. Die moeten erplaatst worden naar Maart of April. Daar zguden de kinderen en de leer krachten wel bij varen. Voorts wil hij de leerlingen van stads en van plattelandsscholcn nu en dan in l>lei nc- groep:n laten omruilen, omdat de stadsjeugd ook eens wat ziet van het leven der natuur AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 28 Juli 1925. Een verblijdend bericht komt uit Bo degraven. Terwijl overal geklaagd wordt over malaise en crisisverschijnselen, die een neerdrukkenden invloed uitoefe nen, nam men daar maatregelen om de kaasmarkt, voor die omgeving van zooveel beteekenis, uit te breiden en daardoor de plaats zelf tot grooteren bloei te brengen. Men heeft naar ik vernam, de zaak flink aangepakt. Het nieuwe marktterrein met zijn flinke toegangs- en verkeerswegen biedt maar even plaats voor een 600 wagens, zoodat althans voorloopig over gebrek aan ruimte wel niet te klagen zal vallen. Aan het gemeentebestuur, dat deze zaak zoo flink aanpakte en dat daar door niet alleen de belangen van de landbouwers, maar ook die v. de inge zetenen diende, mijn hartelijke geluk- wenscben met het totstandkomen van dit nieuwe marktplein. Moge straks bet werk deze kloeke vooruitziende meesters loven. OBSERVATOR. Uit het Sociale Leven. Overheid en werkgeefster. In -de „Christelijke Ambtenaar" komt een artikel voor onoer net op schrift: De Regeering de verkiezin. gen en wij, waarin het o.m heet: „Onze critiek heeft zich strikt be paald tot de daden der Regeering als werkgeefster; wat de Regeering als Overheid deed of naliet, hebben wij steeds buiten beschouwing gelaten." Den gedachtengang.. waarvan hier wordt uitgegaan, zegt Mr. Rutgers in de Rotterdammerachten wij volstrekt onjuist. Wanneer over de verhouding der regeering tot haar ambtenaren, wordt gesproken, en daarbij buiten be schouwing wordt gelaten wat de Regee ring als overheid doet, dan wordt ver waarloosd wat juist het hoofdelement is in de verhouding van Regeering en en ambtenaren. Van een ambtenaarsbond mag, dunkt ons, wel in de eerste plaats gevraagd worden, dat hij zich rekenschap geeft van het verschil van positie tusschen een ambtenaar en een gewoon werkne mer. Nooit mag uit het oog worden' \er- loren, dat de ambtenaar medearbeidt aan de ten uitvoerlegging van een ge heel andere taak als de arbeider in par ticulieren dienst. In het vrije bedrijf gaat het soms om het behartigen van particuliere belan gen en zijn. partijen vrij om zoodanige contracten te maken als zij willen. Bij den publieken .dierst gaat het om de ten uitvoerlegging van de overheidstaak; 1 wie als ambtenaar wordt aangesteld, wordt tot medewerking aan die ten uit voerlegging geroepen, wordt in de or ganisatie van den publieken dienst op genomen, en onderwerpt zich door de aanvaarding van zijn ambt, aan de re gelingen, die voor"den publieken dienst door net bevoegde gezag, worden vast gesteld. De ambtenaar, die bij de beschou wing van zijn positie, de Regeering als werkgeefster ziet en buiten beschou wing laat, dat zij overheid is, loopt het allergrootste gevaar te komen tot con clusies, welke aan het eigenaardig ka rakter van de verhouding waarin hij staat, geen recht doen wedervaren. De Staatscommisie te* voorbereiding van algemeene wettelijke regelingen be treffende den rechtstoestand van amb tenaren heeft er dan ook geen oogenblik aan gedacht, om de positie van de Over- heid buiten beschouwing te laten, i^te- gendeel stelt zij op den voorgrond, dat j zij bij haar regeling de 1 ovoegdheid en macht welke haar als zoodanig over haar personeel toekomt, getracht heeft onverkort te handhaven. Een arbeidsconflict. Tusschen de directie van de Ncd. Kabelfabriek te Delft en het aanhaar fabriek werkzame personeel, is een conflict gerezen in zake de loon- en .werktijdregeling. ITet vorige jaar werd aan deze onderneming de werkweek verlengd van 45 tot 48 uur, terwijl het oude loon bleef gehandhaafd. Van arbeiderszijde wordt nu aangedrongen op weder invoering van de 45-urige werkweek of op verhooging van het tegenwoordige weekloon met 3 maal het uurloon. Daar de directie niet bereid is met j de organisaties van fabrieksarbeider- te onderhandelen, schijnt een conflict onvermijdelijk. De modern georgani- seerden hebben reeds in beginsel be- j sloten om, ingeval de directie verder overleg blijft weigeren, tot staking over te gaan. Overwerkvergnnnicg vcor het hout bedrijf. De Minister van b~id, Hande en Nijverhefó: beschikkende op een verzoek var. 1 den Bond van Werkgevers in het Houtbedrijf te Zaandam, den Centra- len Boild van TransportarbeideTs te Rotterdam, den Bond van Nederland sche Chr. Houtbewerkers, Meuboima kers behangers en Aanverwante Vak-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5