CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN üit nummer bestaat uil iMi: EüaÈn EERSTE BLAD. 6e JAARGANG DINSDAG 28 JULI 1925 NUMMEft 1576 IEDWE LEIDSCHE COURANT BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone edvertentiên per regel 22l/« cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarief* Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* lijks geplaatst ad 40 cent. De wielrijdsler die Zaterdagmid dag omstreeks 2 uur de Wieddesteeg uitfietste, gaande in de richting Haag- weg en getuige was van de aanrijding in het Noordeinde voor den ingang, van de kazerne aldaar, ttisscheneen auto en een wielrijder wordt verzocht zich aan het bureau van politie afd. recherge bekend te maken, teneinde verklaringen van het ongeval te kun nen afleggen. - Voor het examen hoofdakte is giste ren geslaagd Mej. G. C. van Leeuwen, alhier. Gisteravond tegen zes uur had aan de Haarlemmerstraat bij de brug naar den Rijnsburgersingel, een ongeval plaats. Een handwagen van den heer R., gela den met eenige balen oplosbare stoffen en bestuurd door een zoon van den eigenaar, reed de hcöge brug van de Rijnsburger singel af, gelijktijdig met een wielrijder. Bij het maken van de bocht kwam een der wagens in aanraking met het rijwiel dat toen schuin vóór den wagen reed, met het gevolg dat de .wielrijder het water in werd geduwd, gevolgddoor den handwagen, welks bestuurder echter op den wal bleef. De wielrijder wist zichzelf spoedig uit het natte element te redden, en later werd ook de wagen op het droge gebracht. De inhoud zal echter wel ©enigszins door dit bad in waarde zijn gedaald. BINNENLAND. HET NIEUWE KABINET. Volledigheidshalve maken wij nog melding van de volgende beschouwin gen uit de Telegraaf: Naar wij vernamen, heeft dè heer Colijn het aantal departementen van tien op acht teruggebracht. Onderwijs wordt bij Binnenlandsche Zaken ondergebracht, Landbouw gaat naar Waterstaat en het departement van Marine wordt opgeheven en ge voegd bij dat van Oorlog, dat dan verandert in Departement van Defen sie. Niet alleen de bezwaren van die samenvoeging, maar ook het inkrim pen van het aantal ministerzetels van tien op acht, heeft bij de fracties be denkingen ondervonden. Immers daar door is het moeilijker geworden, iedere fractie tevreden te stellen met haar aanspraken bij de verdeeling der mi nister-zetels. Uit de beste bron kunnen wij tegen spreken de officieuze mededeeling van het Corr. Bur., dat nog geen personen zijn aangezocht voor 't ministerschap, Officieel mogen zij niet gevraagd zijn, ondershands zijn verschillende perso nen aangezocht. De toewijzing van het ministerie van Binnenlandsche Zaken is door de toevoeging van het depar tement van Onderwijs zeer moeilijk ge werden, omdat het daardoor een van de belangrijkste departementen is ge worden en alle drie fracties er aan spraak op maken. Men verwacht, dat de heer Rutgers (a.r.) het hoofd ervan zal worden. Het schijnt voorts in Üe bedoeling te liggen, dat de heer Co- lijn Financiën houdt en daarbij tevens als Premier 2al optreden. Voor Buiten- landsche Zaken werd Graaf Van Lyn- den v. Sandenburg, oud-commissaris der Koningin in de provincie Utrecht aangezocht, doch deze moet om ge zondheidsredenen bedankt hebben. Dat jhr. Van Karnebeek weggaat, mede omdat hij aan het Belgische Tractaat blijft vasthouden, wordt even eens waarschijnlijk geacht. Jhr. Bce- laerts van Blokland wordt thans als zijn opvolger genoemd. Dat voorts jhr. De Geer, mr. Kooien en ir. Bon- gaerts een plaats in het ministerie zullen innemen, wordt ook als vast staand beschouwd. Wat ten slotte het werkprogram van den heer Colijn betreft, vernemen wij nog, dat hierin belangrijke bezuini gingsplannen op de defensie-uitgaven voorkomen, o.a. door verdere verplaat sing van het zwaartepunt van het be roepskader naar het verlofskader. Men verwacht, dat Dinsdag tusscben den heer Colijn en de drie rechtsche fracties algeheele overeenstemming zal zijn bereikt. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Het optreden van het Rijksverkoop- bureau. Buitenland. Baldwin bemiddelt in het conflict in de Britsche mijnindustrie. Staking der mijnwerkers in het Saargebied. AB ONNEMENTSPRIJS In Leiden en bulten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Een profetie. Vrijzinnigen en Socialisten beleren wel moeilijke dagen. 't Is al jaren geleden dat van de, da ken gepredikt werd dat de coalite die aan de heerschappij van links een ein de had gemaakt, op haar laatste bee- nen "dep. „In memoriams" werden geschreven de begrafenisklokken werden geluid, en met een stalen gezicht verklaarde men, dat de coalitie het had afgelegd Maar dat bleek telkens weer een vergissing. Toen Dr. Kuyper in 1920 stierf, was men er vast van overtuigd, dat de sa menwerking van de rechtsche partijen oen. einde zou nemen en de daarna toch weer ontstane twijfel werd tot zekerheid, toen in 1923 de bekende Vlootwet-crisis uitbrak. Sindsdien leefde men in de vaste veronderstelling, dat de rechtsche par tijen elkaar niet meer zouden vinden. In verband daarmede werden door do diverse partijen de noodige schik kingen getroffen. De liberalen verklaarden, dat ze ganrr.3 bereid zouden zijn een natio naal Kabinet, te steunen. Ka Yrijz. Democraten en Sociaal- D*:^ocrclen lieten geen gelegenheid voorbijgaan om den R. Katholieken d'i i.ifllijk te maken, dat ze toch veel bebu- met de uiterst linksche, dan met do andere rechtsche partijen kon dep samenwerken. Toen kwamen de verkiezingen, die aan de gezamenlijke rechtsche partij en een vrij sterke meerderheid bracb ton De democraten lieten zich -echter niet uit iict veld slaan. Immers, zoo redeneerden zij, als'al le democraten ook werkelijk democra tlfrch hadden gestemd, en als de meer derheid van de kiezers niet zoo dom geweest was tóch weer rechts te stem men, dan zou de rechterzijde zeker in de minderheid zijn gebleven. In schijn mocht er een rechtsche meerderheid zijn, als men de zaken door een democratischen bril bekeek, dan bleek wel, dat dit in werkelijk heid niet het geval was. Maar helaas, de mannen, die H. M. de Koningin hadden te adviseeren waren dwaas genoeg gezegden bril thuis te laten en dies adviseerden zij de Koningin aan een man van rechts de vorming van een kabinet op te dra gen. De heer Colijn werd Kabinetsforma •teur en de onderhandelingen met de rechtsche partijen begonnen. Maar nog gaf men den moed niet op. De Sociaal-Democraten, die al eer der aan den heer Colijn een donde rend „halt" hadden toegeroepen, wat deze echter niet begrepen scheen te hebben, begonnen nog wat harder te schreeuwen. De heer Schaper kwam vertellen, dat de pogingen van den heer Colijn niet mochten slagen. En in alle haast werd een klinkende proclamatie verspreid, waarbij de roo de leiders verklaarden dat ze in geen geval een Kabinet Colijn zouden dul den Er bleek echter niemand te zijn die zich om dit dwaze pogen bekommerde. Een medelijdend schouderophalen was 't eenige antwoord dat de roode heeren ontvingen. Alle voorspellingen en verklaringen en protesten en decreten ten spijt, gaat Colijn rustigjes door en alles wijst er op, dat hij zal slagen niet alleen, maar dat het hem ook zal gelukken de recht sche samenwerking een hechter en ste viger basis te geven. 'tls voor de roode en roze politie kers om te stampvoeten, klaar ze moeten zich goed houden. Dat zijn ze aan hun stand verplicht. Kn bovendien, er gloort toch ook een tAmtw licht in den donkeren nacht. H«i ia de „Vrijzinnig Democraat" die het ontdekte en die der bedroefde pott&iftk-e familie den troostbeker reik- Sö zij schreef: „Er is slechts ééne verklaring te grwui van de inschikkelijkheid, door RJK. an C.H. betoond. Bene mislukking van de kabinets- face CWtta «o» dec coalitie ïaiaai zijn geweest. De herhaalde on mogelijkheid van een coalitie-kabi net zou het definitieve en niet loo- chenbare bewijs zijn geweest voor de onmogelijkheid van do coalitie-poli tiek zelve. Dat maakte voor wie eenmaal op nieuw bij de kiezers de coalitie had den aangeprezen, toegeeflijkheid ge boden De staatsmans-wijsheid ter Rech terzijde gaat niet zoo ver, dat men er inziet, dat de ongetwijfeld komen de oneenigheid tot een tusschentijd- sche crisis moet leiden die hetze:fde effect zal hebben als nu eene mis lukking. De coalitie-firma is gered;' maar slechts voor korten tijd." En zoo is er toch voor de „demo cratie reden om te juichen. De rechtsche partijen mogen dan meen en dat ze nog iets zullen berei ken, het scherpe oog van Mr. Mar- chant beeft reeds lang het tegendeel ontdekt. De samenwerking zal slechts korten tijd duren De komende oneenigheid zal tot een tusschentijdsche crisis leiden, welke crisis hetzelfde effect zal hebben als nu een mislukking. En zoo hebben, goed gezien, wat alleen mogelijk 'is met een roode of roze brilletje, toch de linksche partijen de overwinning behaald. Als de heer Colijn nu maar zoef ver standig is ,dat in te zien en dadelijk zijn pogen te staken! Anders, ja, wie weet, dan zal men nog iets anders moeten verzinnen en nieuwe politieke profeten laten aan rukken om bij de „bewuste kiezers" die over een geweldig slikvermogen schijnen te beschikken, den moed er in te houden. V Uit liet roode kamp. Da knuppel door Stenhuis in het roode hoenderhok geslingerd, heeft daar een geweldig gekakel veroor zaakt. „Vader Vliegen" heeft den man van de „onwijze gedachten" zooals hij het uitdrukte tamelijk hardhandig terecht gewezen en hem duidelijk gemaakt, dat de S.D.A.P. de politieke leiding heeft te geven en niet het N.V.V., maar die afstraffing heeft in de kringen van de moderne vakbeweging weinig in druk gemaakt. Zoo schrijft b.v. de heer G. J. A. Smit in „Onze Strijd" dat tot voor kort de leiders van de S.D.A.P. doodsbe nauwd waren voor Stenhuis, maar dat zé nu in een ander uiterste zijn over geslagen. Na dan gewezen te hebben op Vlie gen's critiek vervolgt hij: „Tegen de zen onbeschaamden aanval op de zelf standigheid der vakbeweging past de aaneensluiting van allen, die meenen, dat die zelfstandigheid voorwaarde is voor haar groei. Ook andere vakbladen uiten zich in denzelfden geest en „Ons Week blad" het orgaan van den modernen bond van meubelmakers weet zelfs te vertellen, dat de nieuwe door Stenhuis gewenschte arbeiderspartij feitelijk reeds gesticht is. Het zijn wel moeilijke dagen voor de leiding van de S.D.A.P. Troelstra heeft afgedaan en de nieu we leiders, ze mogen dan nog zoo knap zijn, Verstaan niet als Troelstra de kunst om door vlammende redevoe ringen de massa in extase te brengen. Meer dan één verschijnsel wijst er op, dat wel een nieuwen leider geko zen is, maar dat de man die niet ge kozen werd toch zal blijken de feite lijke leider te zijn. De dwaze actie tegen Colijn, waar door men de aandacht hoopte af te leiden, heeft hieraan niets kunnen ver anderen. STADSNIEUWS. Opleiding Indische ambtenaren. Omtrent de behandeling van de op leiding van Indische ambtenaren, in den Volksraad, geeft de „Locomotief" nog de volgende bijzonderheden: Met 20 tegen 19 stemmen werd de volgende motie Engelenberg aange nomen: De Volksraad, kennis genomen heb bende van het voornemen van een par ticuliere stichting tot vestiging te Utrecht van Indologische leerstoelen voor de opleiding, van ambtenaren voor den administratieven dienst in Indië; overwegende dat om reden van al gemeen belang, de vestiging van en kele bizondere leerstoelen te Leiden de voorkeur verdient boven die van een volledige faculteit te Utrecht. Noodigt de regeering uit het verzoek van den Volksraad aan het Opperbe stuur over te brengen. Ie. om geen vergunning tot de ves tiging te Utrecht te verleenen en 2e. dat tegen de vestiging te Leiden van bizondere leerstoelen bij den Volks raad geen bezwaren bestaan, mits de onafhankelijkheid der te benoemen hoogleeraren ten aanzien van de par ticuliere stichting volkomen is gewaar borgd, waartoe o.m. behoort dat een voldoend kapitaal a fonds perdu ge stort zij en dat de' fondsstichters hun bevoegdheid tot Ibenoeming van het curatorium delegeeren aan den minis ter." Met 23 tegen 13 stemmen werd de volgende motie Kerkkamp verworpen:: „De Volksraad, de juistheid erken nend van het inzicht dat ten grond slag ligt adn het bepaalde in rubriek VI sub B van het Nederlandsch aca demisch statuut, dat namelijk in de opleiding voor Indisch bestuursambtenaar een derge lijke vorming op staathuishoudkundig, met name koloniaal-staathuishoudkun dig gebied diont te zijn begrepen, ter wijl voorts bij die opleiding meerdere aandacht dient te worden geschonken aan moderne problemen als die be treffende de sociale overheidszorg en het locale zelfbestuur; van meening, dat de Nederlandsche universiteiten in die opleiding niet ge heel voldoende voorzien en daarvoor ten deele ook onvoldoende zijn uitge rust; noodigt de regeering uit, er bij het opperbestuur met klem op aan te drin gen, dat in deze leemten afdoende wor de voorzien o.a. door-instelling aan de rijksuniversiteit te Leiden van een ge wonen lioogleeraarszetel voor de staathuishoudkunde bizonder gericht op Indische verhoudingen. en gaat over tot de orde van den dag." Zonder hoofdelijke stemming ./erd tenslotte de volgende motie Schmut- zer aangenomen: De Volksraad, de juistheid erken nend van het inzicht, dat ten grond slag ligt aan het bepaalde in rubriek VI sub B van het Nederlandsch aca- demicsli statuut, dat namelijk in de opleiding voor Ir.disch bestuursambtenaar een dege lijke vorming op Staathuishoudkun dig, met name koloniaalstaathuishoud kundig gebied, dient te zijn begrepen. van meening, dat de Nederlandsche universiteiten van zoodanige vorming onvoldoende zijn uitgerust, noodigt de regeering uit, er bij het opperbestuur met klem op aan te drin gen, dat in deze leemte afdoende wor- do voorzien door instelling aan de Rijksuniversiteit te Leiden van een gewonen hoogleeraarzetel voor do staathuishoudkunde, gericht op Indi sche verhoudingen. Froi Emthoven. De Belgische Académie de Medecine te Brussel heeft tot eerelid benoemd Prof. Dr. W. Einthoven alhier. Peremptoir examen. In de gisteren gehouden buitenge wone vergadering van de classis Leiden der Geref. Kerken werd de heer W. H. Gis pen, theol. cand. te Scheveningen, beroe pen pred. bij de Geref. Kerld te Hazers- woude peremptoiir geëxamineerd. Door Ds. Broeldstxa werd gevraagd exe gese O.T.; Ds. Boeijinga exegese N.T.; Ds. Bouwman Kerkrecht; Ds. Haspers inhoud H.S.; Ds. Koers dogmatiek; Ds. Ruys is.ymbbliek; Ds. v. d. Heyden, KerkgeschiedenisDs. Fernhout, ethiekl en Ds. Impeta, ambtelijke vakken. Het resultaat van het onderzoek' was dat de heer Gispen met algemeene stemmen werd toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. Naar wij vernemen, zal de heer Gispen waarschijnlijk op 20 September a.s., zijn intrede doen, na "bevestigd te zijn door zijn vader Ds. W, H. Gispen van Scheve ningen. Mej. A. Kruit alhier slaagde te Rot terdam- voor het examen Nuttige Handwerken. Te Rotterdam zijn geslaagd voor het «ramen nuttige handwerken, de dames J Brouwer, E. M. A. Cauwen- berg en B. M. Molt, allen alh'.cr. Voor het Mulo-exameneis te 's Gra- venhage" geslaagd M. alhier. HET RIJKSINKOOPBUREAU. In de laatste vergadering van den Mid'denstandsraad kwam o.m. aan de orde het bestaansrecht van het Rijks- inkoopbureau. De door den raad benoemde commis sie tot het instellen van een onder zoek naar de gestie van het rijksin- koopbureau heeft haar werkzaamhe den voortgezet. Naar aanleiding hier van ontving raad den minis* Binnenland. Begrafenis van Ds. C. B. Oorthnys, voorheen Ned. Herv. Pred. te Katwijk aan Zee. ter van financiën twee staten bevat tende conclusies, waartoe de accoun tantsdienst van 's rijks directe belas tingen is gekomen omtrent de bespa ringen die het rijksinkoopbureau in het iaar 1924 zou hebben verkregen. De omzet van het rijksinkoopbureau bedroeg in dit jaar ruim f 4.000.000; de berekende besparing op winkelar- tikelen bedroeg f 148.700 en op de gros siersartikelen f 322.400, terwijl voor een aantal artikelen onbekend is, welke besparingen zijn verkregen. De exp'oi- tatiekosten van het bureau zijn ruim j f 120.000. De minister merkte daarbij op, dat "het accountantsrapport zelf een aan-1 tal namen van firma's bevatte, bene-1 vens gegevens omtrent omzetpremies e.d., welke uit den aard der zaak niet voor publicatie geschikt zijn. Mocht de I raad intusschen prijsstellen op kennis-1 neming van het gedetailleerde onder zoek, dat tot bovengenoemde conclu sie heeft geleid, dan was de minister 1 bereid, aan een door den raad aan te wijzen onpartijdig persoon inzage van het rapport te verleenen, waarbij de minister uit den aard der zaak van den raad waarborgen zou moeten vra gen, dat van deze gegevens geen ander gebruik zal worden gemaakt, dan om de conclusie van den accountants dienst voor zooveel noodig te contro leeren. De Raad heeft den Minister bericht, dat op de kennisgeving van het gede tailleerde onderzoek prijs werd gesteld en de door den minister gestelde voor waarde aangenomen werd. Naar aanleiding hiervan heeft de Raad zich gewend tot den heer E. v. Dien, hoofd van het accountantsbu reau-Van Dien, Van Uden Co. het welk tijdens den oorlog ook op tal van crisisinstellingen controle heeft uitgeoefend, die zich daarop geheel be langeloos ter beschikking van den raad heeft gesteld om op de door den minister gestelde voorwaarden het rap port van den accountantsdienst na te gaan en zijn conclusies aan den raad mede te deelen. De heer Van Dien heeft sedert oen omvangrijk rapport vorenbedoelde aan gelegenheid uitgebracht, in hetwelk hij tot de volgende conclusies komt: a. Indien vroeger door het rijk op de meest onoordeelkundige wijze zou zijn aangekocht, indien tie gegevens van het rapport juist zijn en indien men niet let op het bevorderen van het verbruik door de gestie van het riks inkoopbureau, dan zou in de ar tikelen van de „winkelgroep" bruto zijn gespaard f 148.700. Dit bedrag, ver minderd met de in bet rapport genoem de exploitatiekosten ad f120.013 en met het bedrag, dat het rijk derft aan belastingen, nu vroegere leveranciers de winsten op leveringen aan het rijk derven, zou dan als netto-besparing kunnen worden aangemerkt. b. De in de „grossiersgroep" genoem de besparing van f332.400 is zoo on volledig gedocumteneerd, en onder zoo veel voorbehouden genoemd, dat niet mag worden gezegd, dat uit een ac countantsrapport, blijkt, dat deze of eenige andere besparing is verkregen. c. Het is geenszins uitgesloten, dat de gestie van het rijksinkoopbureau, in artikelen, waarin groote prijsfluctu aties of voorraadsrisico's zijn, somtijds eer nadeel dan voordeel heeft veroor zaakt. R. P. A. van Rees f In den ouderdom van 75 jaar is te 'sGravenhage overleden de heer R. P. en oud-burgemeester van Maassluis en. A. van Rees, oud officier der mariniers Hellevoetsluis. Det heer Van Rees maakte van 1871 tot '1879 deel uit van het officieren corps der. mariniers, en verwierf bij d^

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1