CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN eiangrijksie nieuws in oü -! .JAARGANG ZATERDAG 25 JULI 1925 NUMMER 1574 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 uii nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. De toekomst der lagere School. De vraag hoe het in de toekomst moet gaan met onze lagere school en in welke richting de oplossing van h£t s choolvraagstuk moet worden ge zocht, is nog altijd actueel. Misschien zou zelfs gezegd kunnen worden, dat ze meer actueel is dan ooit te voren. We krijgen toch een nieuwen Mi nister van Onderwijs of althans een anderen bewindsman die ook het on derwijs zal hebben te verzorgen. Van Minister de Visser mocht niet en kon niet worden verwacht, dat hij een nieuwe koers zou inslaan en dat hij zelf zou komen met voorstellen om af te breken en te# hervormen wat door hem met veel moeite en ook niet zonder voldoening was opgebouwd. Maar nu komt er een nieuwe tijd. En die nieuwe tijd brengt misschien wel een nieuw geluid, en, wie weet, misschien ook wel nieuwe daden. Blijven zooals het nu is, heeft nie mand^ minder dan minister Colijn ge zegd, kan het niet. Om principieele redenen niet. En om financieele re denen niet. En waar nu de heer Colijn door H.M. de Koningin is aangewezen een nieuw Kabinet te formeeren, daar be staat althans de mogelijkheid dat ge- po ogd zal worden een oplossing te zoeken die zoowel uit principieel, als financieel oogpunt bezien, meer en be- wet op het L. O. ter bevredigt dan de tegenwoordige Het schijnt ons daarom goed ge zien, dat Dr. Van der Vaart Smit aan dit vraagstuk een brochure wijdde, waarin niet alleen de fouten en be zwaren van de tegenwoordige wet in het licht worden gesteld, en waarin zooals de schrijver het zelf zeer voor- v zichtig uitdrukt, „een proeve van ge- dachtenformuleering over een ande ren gang van zaken op schoolgebied" wordt geboden. Deze brochure, welks lezing en be studeering we aan alle vrienden van het Christelijk onderwjjs aanbevelen, heeft verschillende voordeelen. Allereerst blijkt hieruit, dat het werk van Dr. de Visser, het mag dan niet onfeilbaar en zonder gebreken zijn, toch inderdaad voor het bijzonder on derwijs van groote be teekenis is ger weest. Die beteekenis werd niet altijd er kend. Er waren er zelfs die niet op hielden te betoogen dat in 1920 ten onrechte dankstonden waren gehou den en dat ten onrechte Minister de Visser was -gehuldigd voor het werk door hem tot stand gebracht. Welnu, zoowel door den schrijver als door Minister Colijn die voor dit werkje een inleidend woord schreef, wordt erkend dat Minister de Visser een groot en mooi werk heeft mogen doen. „Om alle misverstand bij den wortel af te snijden aldus Minister Co lijn stel ik voorop dat de wet van 1920 veelszins onbillijk beoordeeld is geworden. Het is goed dat die wet er gekomen is. Ze was niet alleen noodzakelijk, maar ze kon, op het tijdstip waarop zee tot stand kwam, be xwaarlijk anders hebben geluid dan nu het geval is geweest. Men moet deze dingen weten te zien in het licht van alle omstandigheden'". Vervolgens wordt duidelijk gemaakt dat deze wet, van hoeveel beteeke nis ook, toch voor het vrije Christelijk onderwijs niet zonder gevaar is, omdat ze zooals het ook in het voorwoord heet, een te geprononceerd centra listisch karaktet draagt en de ver nietiging van de onderscheiding Staats Vrij onderwijs in haar schoot bergt. Deze brochure is voorts van be teekenis, omdat weer eens opnieuw in het licht wordt gesteld, welke ge varen ons op dit gebied van de lin kerzijde bedreigen en hoe ongemoti veerd de beschuldigingen zijn die ons vaak naar het hoofd worden gewor pen. Maar eindelijk ook, omdat hieruit blijkt, dat het wel gemakkelijk is te zeggen dat de verkregen bevrediging als onbevredigend moet worden afge- Uitgave Drukkexjj "Holland" te Amsterdam. BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingeö, dttbbel tarief. Bil contract, belangrijke reductie. Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden doge* lijks geplaatst ad 40 cent. wezen, maar dat hot buitengewoon moeilijk is, een meer bevredigende oplossing te geven die overeenètemt met de denkbeelden in het in 1900 gewijzigde Uniei-rapport ontwikkeld, en te komen tot een toestand waarbij het „de school aan de Ouders"' wer kelijkheid wordt. Wij hopen gelegenheid te vinden, aan deze brochure nog nader aan dacht te schenken. En we doen dit te liever omdat het toch voor alles noodig moet wor den geacht dat ons volk 'over dit vraagstuk gaat nadenken, en dat het dharin gaat belangstellen opdat, in dien eventueel een nieuwe oplossing wordt beprc-fd, zulk een oplossing steun vindt in de overtuiging van ons volk. V Om de leiding. 12r is in de leidende kringen van de S D.A P. een conflict ontstaan, dat in de toekomst verstrekkende gevolgen kan hebben. Sinds jaren is er tusschen de S.D. A.P. en de z.g. moderne vakbeweging een innige samenwerking. De S.D A.P. heeft daarover gejuicht. Hare positie werd versterkt. Het aan tal kiezers dat hare candidaten stem de werd grooter en zienderoogen zag men hare machtspositie sterker wor den. Maar nu dreigt er een gevaar. Het N.V.V.' dat aanvankelijk in de achterhoede en daarna naast de S.D A.P. marcheerde, maakt aanspraak op de leiding De heer Stenhuis eischt voor zich en zijne vrienden het recht op den bok te bezetten en de teugels te grijpen Met de Socialistische beweging gaat het, naar hij meent, te langzaam. Do politieke organisatie mag mooi zijn en groot, maar in de practijk heeft ze toch weinig beteekenis. Er moet wat anders gedaan worden. Dg bourgeoisie moet door het pro letariaat worden gedwongen de evolutie te aanvaarden. Daarom heeft het N.V.V. het initia tief genomen tot een congres, waar niet alleen sociale en economische, maar ook politieke onderwerpen zullen worden behandeld en daarom dringt de heer Stenhuis ook aan op het vor men van een Arbeiderspartij, die, zoo als de heer Vliegen aantoonde de S.D. A P overbodig maakt en die door een groote forsche reeks van aanvallen de heerschappij moet veroveren en een nieuwe maatschappij voorbereiden. De kopstukken van de S.D.A.P. too- nen zich over dit alles zeer ontstemd. De heer Vliegen sprak zelfs van „on wijze gedachten" en de meening is ge opperd, dat de gehouden betoogingen tegen Colijn geen ander doel hadden, dan aan het N.V.V. den wind uit de zeilen te nemen. Geheel onmogelijk is dit niet. Maar hoe dit ook zij, we staan hier voor een strijd om de leiding die voor ons sociale en politieke leven van groote beteekenis kan worden. V Middelbaar Onderwijs. Sr is in verband met 't geruchtma kende proces dat te Dayton in Ame rika over de toelaatbaarheid van de Darwinistische evolutieleer wordt ge voerd, eene opmerking gemaakt, die onze bijzondere aandacht verdient. 'tWas de „Telegraaf" die meende te mogen constateeren dat onze biologi sche en academische jeugd een zekere evolutieleer aanvaardt. De plooien van deze leer vallen wel verschillend, maar aldus bedoeld blaid, er is bij ons geen wetenschappelijk onderlegd menseh, die gelooft in wat Bryan noemt: „de waarheid van het menschkomen op aarde." Nu is hier de gewone vrijzinnige overdrijving. Mannen en vrouwen die nog staan op den bodem van Gods Woord, tellen niet mee. Ze mogen dan nog zoo ontwikkeld zijn, omdat ze niet behooren tot de vrij-denkers wor den ze niet voor vol aangezien. Dergelijke hooghartige en domme beschouwingen kunnen ons koud laten Maar het mag ons niet kould laten dat in wat hier geconstateerd wordt, een sterk element van waarheid zit. Het feit ligt er toe, dat het over- groote deel van onze studeerende jeugd die zich, op het voetspoor van leeraren en professoren bij het „denkend deel" heeft ingedeeld, de. evolutieleer aan vaard! en Gods Woord verwerpt. Daaruit volgt dat onze jongens en meisjes die openbare middelbare scho len en gymnasia bezoeken, aan zeer ernstige gevaren worden blootgestel l Niet minder dan het Christelijk la ger- heelt daarom ook het Christelijk Middelbaar en voorbereidend Hooger Onderwijs recht op onze belangstel ling. STADSNIEUWS. KAMER VAN KOOPHANDEL. VI. Verffabrieken. Over het algemeen is de toestand in deze branche in 1924 bevre digend geweest. De verknopen waren normaal en buitengewone dingen d.den zich niet voor. Werkloosheid behoort hier tot de groote zeldzaamheden, omdat ver nisfabrikanten, ïelfs als "fer niet voldoen de werk is, toch niet zoo gemakkelijk hun personeel zullen ontslaan. Visscherij. Door allerlei schadelijke maatregelen, te zamen met den minder gunstigen tosstand-, is het aantal haring-* schepen tot bijna de helft gereduceerd en momenteel bestaat voor dit overblijvende aantal niet voldoende aanbod voor equi page- Tevens wordt de reeder tegenwoordig nog geëxploiteerd als deurwaarder, door beslag op loon van den v\ascher ta leg gen, zoodat deze 00 zijn beurt voor een volgend jaar geen lust meer heeft om te varen. Dit werkt ook slecht op de goede ver houding van reeder en visscher. Het is te hopen, dat de Regeering dit gaat begrijpen. 1 Trawlvisscherij. Eens te meer is ge bleken, dat de kant visscherij, uitgeo fend door zeilschepen, een tak van bedrijf is, te afhankelijk van weersgest.ldheden, om loonende uitkomsten te geven. De besommingen der eerste reizen waren weder bevredigènd, het eindresul taat was echter volstrekt onvoldoende om zelfs de kosten te kunnen dekken. Na jaren van voortgezette inzinking, bracht het seizoen 1924 voor de haring- visscherij de zoozeer gewenschte opleving Een klein aantal schepen kon begin Mei reeds zee kiezen, terwijl het grootste deel circa half Juni vertrok; weer ande ren vertrokken nog later, zelfs nog in Augustus. De aanvoeren werden ruim, terwijl flin ke prijzen door de toenemende vraag van Duitschland en Amerika zich konden blij ven handhaven. Haringhandel. Voor zoover het nog niet geëindigde seizoen beoordeeld kan wörden zullen de resultaten van den haringhan del over 1924'25 niet onbevredigend zijn, hoewel de afzet niet zoo vlot is ge gaan, als men zich wenschte. Wasscherij. De toestand in het Wassche rijbedrijf was over het algemeen geduren de het laatst verloopen jaar niet slechter te noemen ,dan in 1923 het geval was, en er is eerder vooruitgang dan achteruit gang te bespeuren. Het bedrijf ondervindt' nog steeds een hardnekkige concurren tie van de huisindustrie. Deze toch is geheel vrij van den druk, die aan de stoomwasscherijen door de sociale wetten opgelegd 2ijn en ontsnapt in de rpeeste gevallen aan de aandacht van de Leid- sche Duinwater-Maatschappij en profi teert van het betrekkelijk billijke Huis abonnement van deze Maatschappij. Winkelbedrijf en ambachten. De toe stand in den Leidschen Middenstand is, naar werd medegedeeld, vrij normaal ge weest, wat echter helaas nog niet gelijk staat met goed. Over het algemeen is er niet direct reden tot klagen, al loopen de resultaten voor de ondernemingen individueel na tuurlijk zeer uiteen. De vraag naar de artikelen was nor maal, al viel hier en daar verminderde koopkracht te constateeren. De prijzen der artikelen zijn over het algemeen nog te hoog, waarop begrijpe lijkerwijze de loonen, maar vooral de te korte werktijden van invloed waren. Het is echter de vraag, of de loonen naar beneden kunnen met behoud van een eenigszins voldoenden levensstandaard. Boekbinderij. De,toestand der Boekbin derijen hier ter stede is sedert het vorige jaar ongeveer ongewijzigd. Binderijen, wel ke voor uitgevers en drukkerijen werken, hadden meestabl voldoende werk; de klei nere binderijen evenwel, welke uitsluitend op particulier bindwerk berekend zijn, ma ken nog altijd een moeilijken tijd door, oim dat intellectueelen zeer weing of in het geheel niet laten werken, evenals rijk en Gemeente uit bezuinigingsoogpunt. Electro-Technisch bedrijf. De toestand in de electro-technische vakken was over het algemeen onbevredigend te noemen. Nieuw werk en uitbreiding kwam zeer weinig voor door de algemeene malaise. De loonen blven hoog, hetgeen ook het verkrijgen van werk belemmerde. Een ander soort van concurrentie, n.l. het aannemen van werk door werldooze monteurs, en het verrichten van werkzaam heden na arbeidstijd voor derden, is in onze vakken een veel voorkomend ver schijnsel en werkt schadelijk voor het bonafide bedrijf. Handel ia Groenten. Fruit, onz. Even als het vorig jaar is d? toestand in het kleinbedrijf neg verre van gunstig. Hoofd oorzaak wasde groote werkloosheid, werkloosheid, waardoor groote toename van het aantal „kooplieden". Door het bestaan van twee groentenveilingeti te Leiden werden deze gemakkelijk ge kweekt* en de georganiseerde handel kon daar weinig tegen doen. Koloniale Waren. De toestand in deze branche was verre van bevredigend, wat mede veroorzaakt werd door de hooge exploitatiekosten en scherpe concurrentie, terwijl de omzet erg had te lijden door de verminderde koopkracht van het pu bliek. Manufacturen. De omzet in 1924 was beter dan in 1923. De vraag naar goed- koopere goederen was algemeen. Door de groote concurrentie werden de prijzen ge drukt en was daardoor het netto winst cijfer over 1924 lager, terwijl de algemee ne onkosten te hoog waren. Schildersbedrijf. De toestand in het Schildersbedrijf is verre van rooskleurig te noemen. De werkloosheid is nog zeer groot, vooral in de wintermaanden. Reeds zijn wij werkzaam om hierin eenige verbe tering te trachten te verkrijgen, en hier voor ook den steun te vragen van Rijk en Gemeentê, opdat deze de werkzaam- heden, welke daarvoor eenigszins in aan merking komen, in de wintermaanden zullen laten uitvoeren. Gemeend wordt, dat met het oog op den toestand in het bedrijf van geen ver hooging van loon sprake kan zijn, ter wijl aan den anderen kant ook moet wor den toegestemd dat, het p?il des levens standaards geen lager loon wettigt. Aangedrongen werd op spoediger be taling, vooral door Rijk en Gemeente. Schoenmakerijen. De toestand in dit be drijf is eer verslechterd dan verbeterd, en hoewel geen algeh e'.e werkloosheid voor komt, zijn de verdiensten over het alge meen niet toereikend om een gezin behoorlijk te onderhouden; alleen zij, die er eenige middel n kunnen beschikken, en voldoinde vakkennis bezitten, hebben een redelijk bestaan. Middelen ter verbetering acht men een io-urigen arbeidsdag, waardoor men min der in de gelegenheid is zelf te repareeren en een bepaling voor ambtenaren, waar in hun verboden wordt bijverdiensten te hebben. Schoen winkelbedrijf. De uitkomsten van het bedrijf zijn matig. Als oorzaak is wel te noemen de on voldoende koopkracht van het publiek. Vleeschhouwerij. De toestand in het vleeschhouwersbedrijf is in vergelijking met voorgaande jaren onveranderd. De afzet van versch rund en kalfsvleesch is nog bevredigend, niettegenstaande den grooten invoer van bevroren vleesch. Wagenmakerij. In de wagenmakerij, rijtuigbouw en den tegenwoordig meer en meer op den voorgrond tredenden ca- rosseriebouw, is in 1924 nog al werk ge weest. De afzet was bevredigend. Er heerschte geen werkloosheid. Toch is de toestand niet bevredigend. Er moest te lang ge wacht worden op de betalingen. De verwachting is, dat er wel werk zal zijn; men heeft het noodige vele jaren uitgesteld en enkel het hoognoodige la ten maken, maar eenmaal zal daar toch een eind aan moeten komen. De betalin gen hangen af van de resultaten van boer derij, teelderij en tuinderij. Zuivelhandel. De resultaten in 1924 be haald, zijn voor de daarbij betrokkenen, dikwijls zeer \vjjd uiteenloopend. Hoewel het risico in de laatste' jaren steeds een factor van niet te onderschat ten beteekenis in den Zuivelhandel is ge weest, zoo moet van het afgeloopen jaar in de eerste plaats getuigd worden, dat dit risico grooter was, <^n sinds lange jaren het geval was. Risico van prijzen niet alleen, maar ook in buitengewoon groote mate risico van betaling, te er langen voor geleverde goederen. Boter. De noteering op 24 December 1924 was 1 cent lager. In tegenstelling met het jaar 1923 is er in het afgeloopen jaar een betrekke lijk kleine hoeveelheid boter in het koel huis geplaatst. De reden hiervan was, dat men in de daartoe geschikte maan den wachtte op lagere prijzen, die echter achterwege bleven. Zij, die echter den moed hadden op prijzen van ongeveer f 1,80 boter in koelhuizen te doen op slaan, hebben hiermede zeer goede win sten gemaakt, daar hiervoor reeds zeer spoedig prijzen van f 2,40 tot f 2,50 per kilo gemaakt konden worden. Deze groote schommelingen waren oor zaak, dat naast groote winsten, enorme verliezen op voorraden geleden zijn, waar bij komt, dat vooral met Duitsche af nemers bij daling der markt vele moei lijkheden ontstonden. Raas. Ook de kaasprijzen waren aan groote schommelingen, onderhevig, hoe wel in verhouding tot de boterpnjzen de daling en rijzing der prijzen een meer normaal verloop hadden, n.l. tamelijk hooge prijzen in de wintermaanden, een zeer scherpe daling gedurende den zo mer en hooge prijzen in het najaar. In totaal werd in 1924 uitgevoerd 77.2 millioen K.G. kaas, waarde f 74 millioen, tegen §2 millioen kilo in 1923, waarde ruim f 54 millioen, al zoo een vermeer dering van 243/2 pet. Binnenland. De strijd in de bouwvakken te 's-Gra venhage wordt onverzwakt vcortge23t Geruchten omtrent de oplossing var de Kabinetscrisis. Buitenland. De Britschs mijnwerkers en nrijneigt naars zijn overeengekomen a.s. Woens dag een gezamenlijke conferentie to houden. De schade, door het nootiweor det laatste dagen in Frankrijk veroorzaakt Chr. Radio-vereen, op Geref. grondslag. Door de Christelijke radiovereen. op Geref. Grondslag hier ter plaatse, is een circulaire verspreid; waaraan wij het volgende ontleerien. Het doel van deze vereen, is, da draadlooze telefonie welke door steeds meer nieuwe uitvindingen schier dage lijks vorderingen maakt em in de naaste toekomst van machtigen invloed kan zijn, in steeds breeder kring in dienst te stellen van de Kerk en het Konink rijk Gods en de propaganda van da Christelijke beginselen. Zij wenscht, oin iets te noemen, eregeld een radio-avond voor hare leden te houden om deze te doen pro- fiteeren van hetgeen er in overeen stemming met de christelijke beginse len, wordt uitgezonden; hare leden cursus, lezing of demonstratie zöoveel mogelijk met de geheimen van de zoo interessante verschijnselen der ra dio, met de inrichting en de bediening van antennes en ontvangtoestellen op de hoogte te brengen, hun desger wenscht op deskundige wijze gratis te dienen met voorlichting; te bevor deren dat in stichtingen van ouden van dagen, invaliden en zieken, alsook in de woningen van degenen, die lan gen tijd van de Prediking des Woords verstoken ^jn, predikaties overeenkom stig onze beginselen door de Radio worden overgebracht; ze wil Zooveel mogelijk antenne en ontvangtoestel, bijv. in de woningen Van invaliden en zieken, desgewenscht gratis aan brengen en tegen matige huur in bruik! leen geven; en zoo in het algemeen alles doen wat dienstig kan zijn om fraar leden zoo veel en zoo goed mo gelijk van de Radio te doet profi*> teeren. Maar haar ledental is nog kledn. Zal zij iets van beteekenis kunnen doen, dan moet het ledental zich krachtig uitbreiden. Zoodra de vereeniging een behoor lijk aantal leden heeft, zullen de sta tuten nader kunnen worden vastge steld, en zal het voorloopig bestuur door een definitief bestuur kunnen worden vervangen; terwijl ons plan is ons alsdan als vereeniging aan te sluiten aan de Nederlandsche Chr. RadioV ereeniging. Om het finantieele bezwaar voor algemeene aansluiting zooveel moge lijk weg te nemen, is de contributie bepaald op 25 cent per kwartaal, in de verwachting dat velen gaarne een hoogere bijdrage zullen toezeggen. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren Ds. W. Bouwman, H. M. v. d. Bos en I. Snoek. Mr. A. v. d. Eist Jubileert. Mr. A. van der Eist, ambtenaar van het O. M. bij de Kantongerechten hier en te Alpben a. d. Rijn heeft gisteren den dag herdacht, waarop hij voor 25 jaar deze functie aanvaardde. J. C. Thonis f Alhier is op 71-jarigen leeftijd over leden de beer J. C. Thonis, oud-land meter van bet Kadaster. De Stadswaag. In het verslag van de Kamer van Kooph. en Fabrieken wordt omtrent de Stadswaag o.m. het volgende opge merkt: Aan de Stadswaag werden in 1924 gewogen in totaal 150983 kazen, wegen de totaal 1.167.855 kilo, waarvan on geveer 389.285 kilo Leidsche kaas. Vo rig jaar was de aanvoer totaal 171.448 stuks, wegende 1.275.267 kilo. De aan voer ter markt was echter veel grooter doch een gedeelte der hier ter stede aangevoeerde kaas wordt in een parti culiere waag gewogen. Zooals men ziet staan de cijfers van 1924 tan achter bij die van 1923. AT

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1