Purol bij Stukgeloopen, Pijnlijke Branderige Voeten ^binnenland. buitenland. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 20 JULI 1923 RECLAME. Dag-Agenda. Dinsdag 21 Juli 'sav. acht uur ,,Je- jruël" Groenesteeg 16. Bijbelbespreking. I Woensdag 22 Juli 'sav. 8 uur „Je- ruël" terr. O. Rijn, Oud Invalidenhuis. Verschillende sprekers. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 itot en met Zondag 26 Juli a.s. waarge nomen door de apotheek van den heer |H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, ,teIefoon 435. In de derde groep v. Hijpe met 3'uit 4 jen Bloem met 2 uit 3. I In de vierde groep Niewold met 5 uit j5 en de Laat de Kan ter met 4V2 uit 6. Chr. Kweekschool. Zaterdag j.l. slaagden voor het toe latingsexamen le klas der Chr. Kweek school alhier o.a.: J. Berg, R. Gaaster- land, B. Raadsen, M. Zaalberg, allen te Leiden G. Muys te Leimuiden; G. Jan sen en M. Rook te Voorschoten; P. Zonneveld te Wassenaar; en voor de tweede klas M. v. d. Tas, Leiderdorp; allen leerlingen van de Geref. U.L.O school aan de Hoog], Kerkgracht, hoofd de heer W. Vros. I11 de Leidsche zweminrichting 'aan den Hoogen Rijndijk is gistermor jgen 0111 11 uur uit het taschje van Mevr. v. R., f 5 ontvreemd. De politie doet onderzoek in deze jzaak. De 57-jarige metselaar J. v. W. •zat gisteren in zijn woning in de Prin Isestraat, toen zijn huurman, P. v. d. H.,binnenkwam en hem in de gang jvan zijn woning met een of ginder voorwerp eenige slagen op het hoofd gaf. v. W. wilde het voorwerp grijpen,, met het gevolg, dat hij zich in den pink van de rechterhand sneed. Hij werd door den E. H. D. verbonden; het bleek, dat de pees van den pink [doorgesneden was. De oorzaak van de mishandeling zal wel in een veete gelegen zijn. Zaterdag werd het schuitje van Van R., varende in de haven te Lei den, dat geladen met gebonkte paling op weg was naar de Kager- en Bra- 'semermeren ,tot consumptie ter gele genheid van de wedstrijden aldaar, .overvaren. I De inzittende zoowel als de paling. (kwam in het water terecht. Gelukkig werd de man gered, doch de gerookte palingen waren inmid dels weggezwommen. I11 de Stedelijke Werkinrichting zijn de afgeloopen week opgenomen ■159 volwassen personen en 11 kinde ren. Totaal 170 personen. Hedenmorgen te'' half 8 had op den hoek van de Steenstraat en de Narmstraat )een aanrijding plaats tusschen een„Haag jsche tram" van de N.Z.H.T.M. en een [vrachtauto van van Gend en Loos, be stuurd door zekeren H. L. De- tram reed in de richting van het station en gaf vol (doende signalende auto k\vam uit de Narmstraat en werd een eindje door de tram meegesleurd, met het gevolg, dat hij tegen een melkwagen aanreed, die van de Blauwpoortsbrug kwam en links jvan den weg reed. De melkboer, die (naast den wagen stond, raakte bekneld (tusschen den wagen en een steenen paal, tengevolge waarvan hij een diepe vleesch- wond aan de rechterkuit bekwam. Men ziet hieruit, hoe gecompliceerd een ongeluk gewoonlijk is, aangezien het mees tal het gevolg is van verschillende fac toren. Gistermiddag te kwart voor 4 had een 2-jarig meisje bet ongeluk te. strui 0 Ik'elen en ia een sloot ty-n den Zoeter- 'woudschen Singel te vallen. Hetwerd door zekeren H. H. van Oegstgeest, die zich jgekleed te water begaf, weer op het droge (gebracht. Te 10 uur gisteravond derailleerden Lop den Rijnsburgerweg bij den overweg (twee tramwagens van de N.Z.H.T.M. In 7 iminuten gelukte het, ze met behulp van •een dommekracht weer in de ra ls te Ibrengen. Koninklijk bezcek aan Friesland. Naar de Leeuw. Ct. verneemt, zullen de Koningin en de Prins bij hun be zoek aan Ameland, Leeuwarden en Sneek, vergezeld worden door Prinses 'Juliana. De Koninklijke familie zal, volgens 'de voortoopige plannen na op Maandag 7 September Ameland te hebben be kocht,, Diinsdag/iamiddag 0 mMrèéhs 4 uur te Leeuwarden aankomen, en over nachten ten huize van den commissa ris der Koningin. Woensdag 9 Septpem I ber 'smiddags omstreeks 12 uur zal zij naar Sneek vertrekken. I Op Ameland zal de Koninklijke Pa- milie overnachten in bet waterschaps- ^htiis. dat daarvoor wordt ingericht. Dit eiland wordt speciaal bezocht om den vooruitgang op te nemen die onder gaan is o.a. door de nrichting van bet waterschap De Grieën. Fransch op de lagere school. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de lager-onderwijswet 1920. Aan de memorie van toelich ting is het volgende ontleend: Nu de Eerste Kamer het door het iTwegde Kamerlid mei. Westerman in gediende wetsvoorstel tot wijziging van art. 3 der Lager-Onderwijswet 1920 niet heeft aangenomen, acht de wetenschappen het wenschelijk, dat minister van onderwijs, kunsten en de overgangstermijn in de eerste twee leden art. 193 dier wet met een jaar wordt verlengd. Naar men uit de gevoerde gedach tewisseling mag afleiden, is de ver werping door de Eerste Kamer los van de algemeene strekking van het voorstel sterk beïnfluenceerd door de overweging, dat bij dit voor stelt het 'Verband met andere bepa lingen der. wet niet voldoende 'was overwogen en dat er niet voldoende reden voor een initiatief-voorstel be stond na de door de regeering om trent deze zaak gedane mededeelin- gen. Deze opvatting van de zijde der Eerste Kamer en het feit /-an de aanneming van het wetsvoorstel dooi de Tweede Kamer kunnen tot ge volg hebben, dat van regeeringswege een wetsontwerp tot regeling van dit onderwerp wordt ingediend. Met het oog op die mogelijkheid is het wen schelijk, voor de scholen, die nog zijn ingericht overeenkomstig art. 2 bis der wet op het lager onderwijs van 1878 en die krachtens de overgangs bepalingen van art. 193 der tegen woordige wet niet langer dan tot 31 December 1925 kunnen blijven, dien toestand, hangende de overweging der zaak, te bestendigen. Verlenging voor één jaar komt dus den minister voor dat doel voldoende voor. De S.D.A.P. en de Kabinetscrisis. Het bestuur der S.D.A.P. heeft be sloten in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, openbare vergaderingen te beleggen, ter bespreking van het feit, dat denbeer Colijn belast is met het vormen van een nieuwe regeering. In Amsterdam spieken de heeren Albarda, Schaper en Wibaut in het Concertgebouw, op Woensdag 22 de zer des avonds 8.15 uur; in Den Haag de heeren A. B. Kleerekooper en K. ter Laan, en in Rotterdam de heeren Vliegen en Duijs. In verband met deze vergaderingen heeft het S.D.A.P.-bestuur een mani fest tot de arbeiders gericht, In het Volk wordt nog geschreven, dat het doel der protest-bijeenkomsten is, „om te betoogen tegen het geven van 's lands bestuur in de handen van den man, die meer dan wie ook anders door de overgroote meerderheid der kiezers is afgewezen". Wettelijke ziekteverzekering. De heer Smeenk zegt in „Patrimo nium" het waarschijnlijk te achten, dat in de komende parlementaire pe riode de wettelijke ziekteverzekering •zal worden ingevoerd. Hij schrijft o. m.i Wij hebben ten slotte- niet reeds bij voorbaat volstrekt afgewezen, een organisatie van de ziekteverzekering als de heer Aalberse voorstelde. De verzekering zelve wilden wij niet op geofferd zien aan den strijd over de organisatie. Maar wij hebben nooit "verheeld, dat wij tegen het organi satie-systeem van het ontwerp-Aal berse ernstige bezwaren hadden. Nu het ontwerp-Aalberse niet meer behandeld kan worden en het bo- vendien blijkt, dat die behandeling veel tijd zou vorderen er is een commissie van voorbereiding, schijn! de uitvoering van de wet-Talma ver reweg het eenvoudigst. Noodig ishier voor slechts een kleine novelle, die weinig tijd van voorbereiding en .be handeling zal éischen. Men kan zich daarbij bepalen tot een, hoogstens 'twee punten. .Vooreerst tot een na dere regeling ten aanzien van de bij- j.ondere kassen. En voorts is het mo gelijk, dat men ook de premie-ver deeling nog eens even onder de oogen wil zien. Wi© snel tot £en practisch resultaat wil komen moet evenwel niet te veel kwesties opwerpen. Rusthuis voor journalisten. De voorzitter van den Nederl. Jour nalistenkring ontving van de Neder- landsche journalisten, die op het oogen- blik een rondreis door Finland ma ken bericht, dat zij, onder den indruk van het prachtige rusthuis en va- cantie-oord voor journalisten te Sy- varante, waaraan zoo juist een be zoek was gebracht, spontaan beslo ten hadden na terugkomst in het va derland een voorstel te doen, ten einde ook hier tot de oprichting van oen dergelijke instelling te komen. Enkele deelnemers, zelf aan het hoofd staande van bladen, toekenden reeds voor een belangrijk bedrag in als grondslag voor een eventueel te vormen fonds. Reeds vroeger is een soortgelijk denkb-eAld bij het kringbestuu r in overweging geweest, maar men heeft 'tttoen om financieele redenen moeten loslaten. Wellicht dat het bezoek aan Finland den stopt tot oprichting geven kan. Postchèque en Girodienst. In Juni 1925 zijn geopend 1203 rekeningen. Het aantal rekeningen op ultimo Juni 1925 bedroeg 109552. Ontvangen stortingen in Juni 1925 365629 t ot een bedrag van f63.615.957 uitbetaalde chèques 101061 tot een bedrag van f36.149.067. Inschrijvingen 862987 tot een be drag van £316.916.753, waarvan in giro f253.774.232; afschrijvingen 549330 tot een bedrag van f291.229.773 waarvan in giro f253.774.232. Het gezamenlijk tegoed bedroeg op ultimo Juni 1925 f348.631.93v; idem op ultimo Mei 1925 f322.967.452. Het bedrag der belegging bedroeg op ultimo Juni 192-5 f63.849.440; id. op ultimo Mei 1925 f64.262.928. Een vleesch-export-contiole. Naar de „Slagerscourant" van be trouwbare zijde verneemt, zal binnen zeer afzienbarentijd het plan tot het instellen van een vleesch-export-con- trole-station verwezenlijkt worden. Naar het blad meent te weten heeft de regeering principieel haar goedkeu ring reeds aan dat plan gehecht. In hoofdzaak komt het plan hierop neer: Het te stichten vleesch-export-controle- station jal een semi-officieel regee- ringsinstituut worden, waarover de regeering het toezicht krijgt. Uit de belanghebbende landelijke organisaties de landbouwbonden, den Nederlaind- schen Bond van Vleesch-exporteurs en de Nederl. Ver. van baconzouters zal een consortium gevormd worden, dat de leiding van het te stichten con trole-station op zich zal nemen. GROOTE OVERSTROOMING IN KOREA. 300 personen omgekomen. Uit Tokio wordt gemeld, dat in Se oel (Korea) groote overstroomingen hebben plaats gevonden, waardoor 300 menschen zijn gedood, terwijl 5000 men schen dakloos zijn. De stad Jong San is totaal over stroomd. Troepen zijn opgecomman deerd, ten einde bij het reddingswerk de behulpzame hand te bieden. Nader wordt omtrent de overstroo ming in Korea nog vernomen, dat een- deel van de hoofdstad Seoel over stroomde doordat een dijk van de Han- rivier door den hoogen waterstand doorbrak. Een schoolgebouw, waarin, talrijke vluchtelingen van de reeds vroeger overstroomde omgeving van Seoel tij delijk een onderdak hadden gevonden stortte in, waardoor 300 personen wer den gedood. Zesduizend invVoners van de stad verkeeren in groot gevaar; men vreest, dat honderden van hen verdronken zijn. Talrijke militairen en andere per sonen, die ter redding waren uitgezon den stonden machteloos tegenover den hevigen watervloed; de naburige stad Rjoesal werd eveneens overstroomd. De gasfabriek stortte daar in. De gasketels sprongen, hetgeen tot hevige branden aanleiding gaf. Naar gemeld wordt, kwamen ook daar vele personen om het leven, ter wijl de overlevende inwoners in groo- ten nood verkeeren. NOODWEER TE HONGKONG. Negen huizen ingestort. Te Hongkong zijn door zwaren storm en na wekenlange hevige slag regens een negental huizen, ingestort. Behalve de 150 personen, die tijdens de stormen gedood zijn, zijn nog 180 Chineezen onder de puinhoopen be dolven. Daar in een tijdsverloop van vier Uren 20 c.M. regen vie1, werden overal overstroomingen veroorzaakt. Een hooge wal in f^'et Westen der stad brak^ door den druk van het water door, waardoor aarde en rotsen op de nieuwe huizen stortten,, die elk vier verdiepingen hoog waren. In totaaj waren 200 Chineezen on der de puinhoopen bedolven, doch hiervan konden een twintigtal dooi de politie worden gered. De geheele stad is overstroomd, terwijl de'schade nog niet kan worden overzien. Daar de staking nog altijd voort;- duurt, zijn voor het wegruimen der puinhoopen geen arbeiders te krijgen. Het meerendeel der straten is niet te passeeren en de geheele stad vormt dan ook een beeld van troostelooze verwoesting. HET JUJNCONFLICT IN ENGELAND Dc mijnwerkers onverzettelijk. Do federatie van mijnwerkers vol hardt .in haar besluit om ijniet deel te nemen aan het onderzoek dat de enquête-commissie instelt naar de om standigheden van het geschil tusschen de mijneigenaars en de mijnwerkers. Do federatie-secretaris Cook ver klaarde in een interview o.m„ 'dat de eenige hoop op een >vreèdzame oplossing is, dat de mijneigenaars hun voorstellen (verlaging van de loonen of verlenging van den werktijd) in trekken, en medewerken aan het zoe ken van een nationale oplossing voor alle steenkolenmijnen. Ik «Koop, zeide C.ook, dat de eige naars niet tot uitsluiting zullen over gaan, Want als zij daardoor mochten beproeven den reeds lagen toonstan- daard van de mijnwerkers nog verder te verlagen, dan zullen we geplaatst worden voor den ernstigsten strijd, ooit door ons gevoerd. De mijnwer kers moeten een loon hebben, waar van zij behoorlijk kunnen leven, en namens hen zeggen» wij, dat de mijn industrie gereorganiseerd moet wor den, ten einde te kunnen voldoen aan onzen billijken eisch n.l. een 'loon, overeenkomstig de kosten voor het levensonderhoud. Omtrent den werktijd der mijnwer kers, ging Cook voort, bestaat er groot misverstand. Bij den thans bestaan- den werktijd van 7 uur per dag, bren gen de meeste mijnwerkers reeds raeër dan 8 uur onder den 'grond door. Buiten de mijneigenaars kan toch nie mand beweren, dat zij dagelijks nog langer in de mijn dienen te blijven. Meer dan 300.000 mijnwerkers zijn werkloos en ook daarom kunnen wij geen oogenblik denken aan een .ver lenging van den werktijd. Cook verklaarde verder, dat hij nu bezig is de zaak van de mijnwerkers op papier uiteen te zetten voor den al- gemeenen raad van het Britsche vak- vereenigingscongres, welke raad in de tweede helft van deze week zal bij eenkomen, om de kwestie te behan delen van eventueele steun-verlening aan de mijnwerkers, als het op het eind van de maand tot een staking mocht komen. VGOR HET PROTOCOL VAN GENèVE Een pleidooi van 600 Britsche gees telijken. Ruim zeshonderd Britsche geeste lijken van alle gezindten hebben een memorie doen toekomen aan den pre mier Baldwin, waarin zij een beroep 'op hem doen, o-m den gedelegeer de naar de zesde vergadering van, den Volkenbond op te dragen een jninder negatieve houding aan te ne men ten aanzien van hét protocol tot vreedzame beslechting van mterna- .tionale geschillen. Zij wijzen er op; dat de vorige ver gadering van den Volkenbond met .algemeene stemmen, vertegenwoordi gend drie vierde van het menschelijk ras, dit protocol heeft aanbevolen, dat met volle medewerking der. Brilsche regeering in September a.s. opnieuw aan de orde komt. De geestelijken vragen, dat het pro tocol, zoo noodig gewijzigd, door het Britsche rijk zal worden geteekend met het oog op een aanvaarding door de wereld van de drie in elkaar grij pende beginselen van verplichte ar bitrage,gewaarborgde veiligheid' en algemeene ontwapening. Millioenensteden. De Amerikaansche handelsvereni ging heeft berekend, dat de tegenwoor dige bevolking van New-York ruim 6 millioen personen bedraagt. Als tvyeede hoofdstad komt Chicago met bijna 3 millioen inwoners vervol gens Philadelphia met ongeveer 2 mil lioen, Baltimore met rond 800.000, Bos ton met 780.000. KORTE BERICHTEN. De Sovjet-autoriteiten hebben be sloten tot den verkoop van de persoon lijke bezittingen van den vermoorden tjbaar Nicolaas: huisraad, tafelgerei, tafellinnen en tapijten incluis. Gisteren zijn Gilsenkirchen en Bochum door de Fransclie troepen ont ruimd. De Duitsche antwoord-nota inzake de vefligheidskwestie is Zaterdag naar Parijs verzonden. Vandaag zal zij aan Briancl worden overhandigd. De staking der Belgische metaal bewerkers is nu vrijwel algemeen.'Het aantal stakers bedraagt 75.000. Weer is tegen een 30-tal commu nisten in Boelgarije de doodstraf ge- eischt. Vandaag bègint in België een sta king in de drukkerijen. Te. Warschau zijn bij een jacht op bandieten vier personen gedood en twintig gewond. In Duitsche regeeringskringen neemt men aan, dat er spoedig een internationale regeeringsconferentie bij eengeroepen zal worden.. In het Roergebied worden wegens nen gesloten, waardoor duizenden mijn gebrek aan afzet steeds meerdere mij werkers werkloos worden. Het Belgische Staatsblad van Zon dagochtend bevat de benoeming van mevr. De. Browne tot burgemeester van cle gemeente Wailliet, een plaatsje van een driehonderd inwoners nabij Dinant. Uit het Sociale Leven. Het conflict aan de Mij. „Nieuwe Waterweg." Naar aanleiding van het besluit 'der samenwerkende organisaties van me taalbewerkers om niet -te arbeiden aan z.gn. besmet werk, dat bestemd is voor de Scheepsbouwmaatschappij „Nieuwe Radio-Programma. Wat er vanavond te hoorer is 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 5.20 (Zürich, 515 M.) Concert; 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. 6.NSF. Kinderuurtje, door Anï va.i Dijk. (Rome, 425 M.) Concert. 6.35 FL Parijs (Eifteltoren, 2650 M.) Causerie, daa(rna concert. 7.NSF. Concert, onder leiding van Fr. Lupgens 7..2LO (Londen, 365 M.) en 5XX (Chelmsford, 1600 M.). Muziek. 7.20 2LO en 5XX. Tijdsein van Big Ben, weerbericht, .nieuwstijdingen. 7.30 NSF. Politiebericht, weerbericht. 8.15 NSF. Aansluiting Rurhaus. 1 8.20 (Stuttgart, 445 M.) Concert. 8-35 (Brussel, 265 M.). Concert, onder broken door nieuws. 8.50 (Berlijn, 505 M.) Concert. 8.50 (plm.) S.F.R. (Parijs, 1750 M.) Concert. 8.50 (plm.) (Madrid, 392 M.) Concert. 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert. 9.20 Bremen, 330 M.) Concert. 9.20 Hannover, 296 M.) Concert, 9.20 (Rome, 425 M.) Concert. 10.20 2LO en 5XX. Tijdsein van Green wich, weerbericht, nieuwstijdingen. Waterweg" te Schiedam, hebben de besturen der arbeiders van de Rotter- damsche Droogdokmaatschappij gead viseerd aanstaanden Maandag geza menlijk te weigeren dezen arbeid t'e verrichten. Het is dus zeer waarschijn lijk, dat vandaag bet conflict over slaat naar Rotterdam aan de Rotteer- damsche Droogdokmaatschappij. In- tusschen hebben de klinkers aan de Droogdokmaatschappij reeds Vrijdag ht werk neergelegd. Bij het conflict aan de Rotterdam- sch Droogdok Mij. hebben 'alle klin kers bet werk neergelegd, dus niet al leen zij, die aan besmet werk aan den arbeid waren. In totaal hebben 200 klinkers het werk neergelegd, ten ge volge - daarvan moet reeds deze week stagnatie in het werk aan de Rotterdamsche Droogdok Mij. ontstaan Loonregelingen framwegonderne- mingpn. Het Tweede Kamerlid Van Braam beek heeft den minister van water staat de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat op het oogenblik ontwerplooairegelingen betreffende d e tramwegonderneanin- gen worden behandeld tusschen het Rijkstoezicht op de Spoorwegdiensten en de vakvereenigingen op- een basis van een minimum loön van f 15 per week Wil de minister, die thans demis- sionnair is, al of niet goedkeuring van deze loonregelingen, die voor 5 jaar zal moeten plaats vinden, over laten van den minister, die deel zal uitmaken, van het in September op te treden kabinet? KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Aduard, A. Veld- kamp te Dongjum. Voor Lexmond (toez.) E. Vi J. Japchen, te Hei en Boeicop. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Werkendam, B. van Neerbos te Terneuzen en A. de Blois te Vlaardingen. Beroepen: Te Dirksland, A. de Blois "te Vlaardingen. Ds. R. Hazelhofff Te Rockanje is op 61-jarigen leeftijd na langdurig lijden overleden overleden Ds. R. Hazelhoff, sedert 1921 emeritus pred. der Ned. Herv. Gemeente. De overledene was in 1890 te Termün- ten (classis Winschoten) in het ambt be vestigd en diende later nog de gemeenten Schalsum (Fr.) en Grijpskerk (Gron.); UIT DE OMGEVING.. Gemeenteraad KOUDEKERK. Vergadering van hedenmorgen. Voorzitter, de burgemeester, de heer J. M. E. Kwint. Aanwezig alle leden. Na caning en goedkeuring van de notulen, wordt mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, w. o. het! ver slag van den keuringsdienst van waren over de laatste drie maanden; verder mededeeling van een besluit van Ged. Staten, waarbij afwijzend is beschikt op het verzoek van B. en W>. oni de Lage waard open. te stellen voor het verkeer met motorvoertuigen. Medegedeeld wordt, dat de hoofdlei ding voor de waterleiding in de Lage waard gereed is gekomen. Enkele comptabele besluiten wórden goedgekeurd. In behandeling komt vervolgens het verzoek van het bestuur van het Burger lijk Armhuis o-m het garantiebedrag voor de verbouwing van het weeshuis' met f 1000 te verhogen. De aanneemsom be droeg f lo.oco, maar men is een goede f 900 te kort gekomen, o.m. doordat in het bestek niet alles was opgenomen. Besloten wordt de garantie met het gevraagde bedrag te verhoogen. Op een adres van de Chr. II.B.S. te Leiden om een bijdrage in de onderwijs kosten van 2 maal f 26 voor 2 leerlingen uit Koude kerk wordt een gunstige be slissing genomen. Dit verzoek steunt op biliijkhcidsgrondcu, waar volgens éen wet telijke bctaiing ten behoeve vau bet open baar Middelbaar- onderwijs deze bijdrage ongevraagd moet worden yerlociui. In.cut opzicht is de gelijkstelling tusschen. open baar en bijzonder onderwijs dus nog ipet

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2