Fietsen NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 18 JULI 1925 Dag-Agenda. Zondag 19 Juli 's av. half zeven.; „Je- ruël" Groenesteeg 16. Openb. samenk. Spr. M. G. Mechelse van Voorschoten. Zondag 19 Juli 's morg. 10 uur „Je- ruël" Middelstegracht 3. Samenk. Spr. v. d. Horst, 's Midd. half vier Open lucht. Dinsdag 21 Juli 'sav. acht uur ,,Je- ruël" Groenesteeg 16. Bijbelbespreking. Woensdag 22 Juli 'sav. 8 uur „Je- ruël" terr. O. Rijn, Oud Invalidenhuis. Verschillende sprekers. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Juli a.s. waarge nomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, telefoon 435. A.s. Zondag 19 Juli zal de dienst der Huisartsen worden waargenomen door dr. Hovens Gréve, Boonacker en Mulder. De Geneeskundige Zondagsdienst te Oogstgeest wordt waargenomen door Dr. Varekamp, tel. 1916. deze kaarten voor die gemeenten, waarin geen aangesloten kiesvereeni- ging bestaat, zijn toegezonden aan de secretarissen der statencentrales, -.vien eveneens wordt verzocht voor zoover ze er nog# niet aan voldeden, de inge vulde kaarten ten spoedigste terug te zenden. Zoolang ze niet volledig zijn ontvangen, kan aan de verwerking der stembuscijfers niet worden begonnen. En dit is het werk, dat nu het eerst moet geschieden en waarop het Bu reau C. C. zit te wachten. De stembus cijfers zijn in alle gemeenten des lands op den avond van 3 Juli bekend ge weest. Het is eenigszins onbegrijpelijk, waarom op den 16den Juli nog een paar honderd secretarissen nalatig zijn gebleven met de invulling en terug zending. De droogte. De gevolgen der droogtei doen zich nu geducht gevoelen, zelfs in water rijke stréken als die van pMaas en itWJaal en Betuwe. Men vreest, [wanneer er niet spoedig regen valt, 'dat er .in de Betuwe van de tweede snede [gras niet veel terecht zal komen. In Maas en Waal is het zoo droog, voor- jial in de omgeving van de kanaal- werken, dat het fruit door de, droogte •(afvalt. Ter HallStaalman. Naar aan de Maasbode ter oore kwam, heeft het hoofdbestuur van den £Vrijheidsbond den heer Abr. Staal man te kennen gegeven, dat hij' zou (hebben te bedanken als lid van be- j doeld hoofdbestuur. Juliana als kampeerster. i Aan de halte Asselt arriveerden gis- Jtermiddag 3 44 dertig jongedames, on- jder wie Prinses Juliana als deelneem- ster aan het Meisjeskamp O.C.E.B.O. iZij reisden derde klasse; te Asselt ■stond een autobus van 'de gemeente gereed om twintig naar de barakken [bij het Aardhuis te vervoeren; de an- Ideren volgden per rijwiel. De weg van het Aardhuis naar den j Amersfoortschen straatweg is geduren- jde het kampement voor het verkeer [gesloten. Bureaucratie. Een hoofd eener school had een for mulier gezonden D III) waarop stond: jll2 meisjes, 96 jongens. Hij hald even wel verzuimd, het totaal aantal leer- jlingen te vermelden. Enkele dagen la der ontving hij onderstaande missive: No. der School Plaats en Datum. Onder terugzending van bijgaand 'model D III, verzoek ik u een juiste [opgave te vermelden van het aantal jll. op den 16en der maand. Daarna i't model p.o. retour. Inspekteur L. O. Inspektie A. jH. d. O. L. School H.IJ.Z. Inplaats dus zelf even 208 in te vul- I leri, moest er twee keer over gekor- respondeerd worden, een grap, zegt „Het Voile" die het rijk nog 20 cent kostte bovendien! Vrouwenkiesrecht. Ds. Kersten is tegen vrouwenstem recht. Net precies als wij dat zijn. Hij is er óók tegen dat de Vrouw stemmen gaat Daarom is 'tgoed te weten, wat on ze a.r. M.e S.-bode schrijft, die mid den in de Kersten-stemmers zit. Voorzoover men weet, heeft ds. K. op dat eiland nergens, waar hij op- ïtrad, over het stenimen-der-vrouw ook maar één woord gezegd. Maar een feit is, zegt het blad, dat nu nog véél meer wouwen op ds. Kersten gestemd heb ben dan in 1922: „We zouden geneigd zijn te zeggen: De laatste vrouw is ér op uitgetrok ken De buit van 't overwonnen land vie! hier den vrouwen in de hand, n- e t massa's uitgetogen." Terecht zegt dan ook het blad: „Laten de S. G. nu toch vooral maar de hand op den mond leggen over het vrouwenkiesrecht." Twee handen, naar ons dunkt! RECLAME. Bij Wiel- en Motorrijden heeft men vaak veel last van schrijnen en door zitten der huid. Om dit dadelijk te verzachten en spoedig te genezen, gebruikt men algemeen 4164 30-60-90 ct. PURO BUITENLAND. HET HIJNCONFLICT IN ENGELAND De houding der arbeiders onveranderd Gistermiddag is de doör de regie ring ingestelde enquête-commissie voor het onderzoek van den toestand in de kolenindustrie, bijeengekomen. De mijneigenaars waren vertegen woordigd door den voorzitter en den secretaris van hun organisatie, ter wijl de mijnwerkers geen vertegen woordigers gezonden hadden. Na een bespreking van tien minu ten verdaagde de voorzitter de com missie tot Maandag. Aan de mijnwer- kersvereeniging werd nog eens een schrij ven gezonden, met het verzoek vertegenwoordigers te zenden, De algemeen© secretaris van de mijnwerkers vereenig ing Cook, verklaar de gisteravond dat de houding der mijnwerkers onveranderd is. Zij heb ben geen plan aan de zittingen der enquête-commissie deel te nemen. Het Algemeen Bestuur van het Tra des Union Congres, te Londen, ver gaderd, heeft voorloopig de stichting goedgekeurd van de viervoudige alli antie der mijnwerkers, spoorweg-, ma chine- en transportarbeiders, welke alliantie onderlingen steun beoogt en meer in het bijzonder steun aan de mijnarbeiders in het huidige conflict. DE ONTRUIMING VAN HET ROER GEBIED Vóór 31 Juli. De regteteringspresident te Dussel- dorp heeft van den opperbevelhebber der bezettingstroepen officieel bericht ontvangen, dat het deel van het Roer gebied, dat door de Belgen bezet is en het deel van Wiestfalen, dat door de Franschen bezet is, voor 20 Juli middernacht ontruimd zullen zijn. De rest van het Roergebied, voor zoover het sinds 11 Januari 1923 bezet is, zal voor 31 Juli ontruimd worden. BELGISCHE KAMERDEBATTEN De erkenning van SovjehRusland. De Belgische Kamer heeft gisteren die begroobing van buitenlandsche za ken behandeld, waarbij het in den be ginne vrij heftig toeging en de socialist BrunjKiut tót orde geroepen moest wor den, omdat hij Mussolime een moor denaar noemde. Brunfaut was begonnen met Vander- velde te verwijten, dat hij het vraagstuk van de erkenning van Sow jet-Rusland niet oploste, hoewel de socialistische partij toch voorstander is van de er kenning. Vander velde antwoordde dat hij voor stander is van de hervatting van de be trekkingen met sowjet-Rusland, doch zulks kan naar zijn meening slechts ge schieden als beluit op een handelsver drag en slechts op twee voorwaarden: len le: de erkenning van de door sow jet-Rusland onderdrukte, doch door België erkende republieken als b.v.. Georgië, en ten 2de een bevredigende regeling voor de waarborging van de Belgische belangen in Rusland. Als deze punten in behandeling ko men mag België tegenover de Rus sische opvattingen geen te eng stand punt inzake het eigendomsrecht inne men, doch wel dienen de benadeelde Belgen behoorlijk en degelijk te worden schadeloos gesteld. Zonder dat zou een erkenning van de sowjets niets dan een gebaar blijven. Brunfaut's aanval op Mussolini lokte veel verzet uit en nog mear de verkla ring, dat hij het klassebeiang boven het algemeen belang stelde. De liberalen heten niet na, er op te wijzen, dat het een lid van de regeeringscoalitie was, die zoo sprak. De Belgische schuld aan de Ver. Sta ten, de Roerbezetting en het waarborg verdrag werden voorts besproken, zon der dat daarbij iets nieuws aan den dag trad. Tenslotte vroeg de communist van Overstraeten welke houding de regee ring aanneemt tegenover de verdrukte bevolking van Marokko en China. In zake China zei Vander velde, dat men met dit land zal onderhandelen zoodra het 'n vaste regeering heeft. De gealli- den zullen weldra een conferentie hou den, waaraan ook Belgie zal deelnemen Vaste zomertijd in Engeland. Het wetsontwerp inzake den zomer tijd in Engeland, dat reeds lang afge handeld had moeten zijn, was door den sterken tegenstand, in landbouw- kringen. geboden, tot nog toe opge- horuden. Gisteren* heeft liet Lagerhuis na een langdurige beraadslaging een wet aan genomen volgens welke de zomertijd in Engeland in de toekomst zonder speciale wettelijke maatregelen op den derden Zondag van April ingaat en voortduurt tot den eersten Zondag van October. Het conflict in de Duitsche bouw vakken. Het aantal stakende bouwvakar beiders in Duitschland bedraagt thans ongeveer 120..000.. Te Berlijn alleen zijn er 30 a 35.000. De arbeiders zijn uitgesloten in Meck lenburg, in de provincie Saksen, in Anhalt, in den vrijstaat Saksen, in Ba den en in Hessen. Men vreest dat het aantal uitgestotenen nog grooter, wor- gelegd wordt. den zal als het conflict niet spoedig bij- De door een scheidsgerecht voorge stelde loonen zijn door beide partijen yan de hand gewezen. Een communistisch complot ontdekt. In de Fransche havenstad Brest zijn documenten van buitengewoon gewicht wat betreft anti militaristische propa ganda in beslag genomen. Men heeft o.m. bij een havenarbeider het bewijs ontdekt van het bestaan van een communistisch plan om muiterij, te verwekken op de vloot en in de arse nalen. Verscheidene personen zijn gear resteerd. Joden en Arabieren in Palestina De Joodsche immigratie in Pales tina bereikte het recordcijfer van 4000; in de maand Juni tegen 2900 in Mei en een totaal van 13.000 in het geheela jaar 1924. De Arabieren zullen een memoran dum overhandigen aan den hoogen commissaris, lord Plumar, waarin een onmiddellijke beperking van de Jood sche immigratie geëischt wordt. De schnld aan de Duitsche nederlaag. De Duitsche Rijksdag heeft het rap port over de oorzakem van de militaire ineenstorting in 1918 voor kennisgeving aangenomen. De betrokken commissie is eenstem mig van oordeel, dat er in geen geval van een crimineele schuld sprake is. Wat de moreele of historische schuld betreft, was de meerderheid van mee ning, dat niets is komen vast te staan, wat het zou wettigen naar welke zijde ook een vonnis uit te spreken.. KORTE BERICHTEN In den gemeenteraad van De troit (Canada) is na langen strijd be sloten om het rooken door mannen en vrouwens in de gemeentetramwa gens toe te staan. De groote meerderheid der leden van de Rijksdagcommissie voor bui tenlandsche aangelegenheden heeft de grondslagen van het Duitsche ant woord op de nota van Briand inzake het veiligheidsverdrag goedgekeurd. Chineezen en communisten te iWjeetien hebben betoogingen gehou den en getracht het Chineesche ge zantschap te naderen. De politie heeft hen verspreid en eenigen hun ner aangehouden, ,_cDe Duitsche regeeringspartijen zijn voornemens minimuminvoerrech ten op vee en vleesch te "verlangen in plaats van die op graan. Bridgeman, de Engelsche minis ter van Marine, zou voornemens zijn om, wanneer hij met zijn vlootbouw- jprogram zijn zin niet krijgt, af te treden. Bab el Taza is door de Riffi genomen, die daardoor den spoorweg FezTaza bóheerschen. Het Joego-SJavische kabinet is afgetreden, waarna Pasitsj een nieuw coalitiekabinet gevormd heeft. Charles Maurras, de mede-direc teur van de „Action F ran raise" is he den bij verstek veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, onmiddellijk te ondergaan en lOOOfrancs boete, we gens het schrijven van een ópen brief aan den Franschen minister van Bin- menlandsche TA ken, waarin deze in foedekte termen met den dood werd bedreigd. Uit het Sociale Leven. Uit de Bouwvakken. Naar wij vernemen is in de te Utrecht gehouden gecombineerde ver gadering van de hoofdbesturen der hcuwarbeidersorganisaties besloten het jongste voorstel van de patroons, dat de organisaties via den Rijksbe- midöelaar. den heer Fruytier, hadden ontvangen, af te wijzen. De hoofdbesturen besloten verder hunnerzijds een nieuw, nog nader te formuleeren, voorstel aan den Rijks- beiniddeiaar toe te zenden. Arbeidsbemiddeling voor Handels- en Kantoorbedienden. De Nationale Bond van handels- en kantoorbedienden Mercurius, de Algem. Ned. Bond van handels- ien kantoorbedienden, de Ned. R. K. bond van handels-, kantoor- en winkelbe dienden H. Franciscus van Assisie en de Ned. vereen, van christelijke kantoor- en handelsbedienden hebben gezamenlijk aan eten minister van ar beid, handel en nijverheid een adres gezonden, waarin zij pleiten voor een regeling van overheidswege van de arbeidsbemiddeling voor de handels- en kantoorbedienden, waarbij a. worde voortgegaan met de ver zorging van de vakkundige behan deling van cl arbeidsb.middeling, |'elijk_deze in beginsel reeds door enkele gemeentelijke arbeidsbeurzen, met vakafdeelingen voor handels- en kantoorbedienden, wordt toegepast, en b. in het bijzonder worde gestreefd naar verbetering van het intercom munale verkefer tusschen de gemeen telijke arbeidsbeurzen en haar vak afdeelingen, waardoor de sociale taak dezer instellingen meer tot haar recht en aan meer personen ten goede zou komen, dan op het oogenblik het ge val is. Adressanten betoogem, dat daartoe naar hun meening een uitbreiding van de 'bestaande centrale rijksarbeids- beurs, thans werkende voor handels reizigers en handelsagenten, go- wen scht zou zijn, waarbij allicht ook de arbeidsbemiddeling voor verwan te groepen, als technici, teekenaars en opzichters, zou kunnen betrokken worden. RJK. Werkliedeuboud. Het R. K. Werkliedenverbond heeft het volgende adres gezonden aan de R. K. Kamerfractie. „Ln verband met de staatkundige situatie, welke door de Kamerverkie zing van 1 Juli 1.1. is ontstaan, acht ons .Verbondsbestuur het thans de bij uitstek geschikte tijd om nog eens uit drukkelijk de aandacht van .Uw hoog geacht College te vragen voor en kele sociale Avenschen en verlangens welke reeds lang onder de arbeiders levendig zijn en waarvan de vervul ling ook reeds korter of langer tijd in voorbereiding is. Deze wenschen zijn neergelegd ift de volgende punten: a. wettelijke regeling der ziektever zekering, zooveel mogelijk gebaseerd op uitvoering der verzekering door uit de maatschappij opgekomen orga nen; b. wettelijke regeling der Averkloos- heidsverzekering op den grondslag verdeeling der lasten tusschen werk gevers, werknemers én overheid; c. het A'oerencener goede welvaarts politiek, o.a. door te steunen en te be\rorderen al Avat AAterkverruiming kan brengen; d. het tot stand brengen ieener land- bouAvarbeidsAvet, in den geest als aan gegeven in het betr. advies van den Hoogen Raad van Arbeid; e. algemeen© doorvoering van de bepalingen der ArbeidsAvet 1919, ook voor arbeiders buiten fabrieken en werkplaatsen. Hierbij denken wij te vens aan de voorgenomen Rijksrege ling van de winkelsluiting; f. het tot stand brengen yan wetten, die de uitvoering van punt 6 (Be drijfsorganisatie, enz.) van het pro gram van actie van de R. K. Staats partij kunnen bevorderen; g. het tot stand brengen van een Avettelijk Rïjkskinderfonds, tot steun aan de groote gezinnen en op den grondslag van verplichte verzekering voor alle in loondienst Averkzaam zijn de personen tot een jaarinkomen van b.v. f2500 h. het aannemen van de reeds in gediende voorstellen tot wijziging der wet op de Inkomstenbelasting, der Successie-belasting en der Zegel- en Registratiewet i. nog verder doorgevoerde A'erla- ging van den belastingdruk voor de groote gezinnen; j. het medewerken- aan het totstand komen van een algemeene ratificatie der ontwerp-conventie, inzake den ar beidsduur en het zoo spoedig mogelijk ratificeeren der andere ontwerp-con- venties van de Internationale Orga nisatie van den Arbeid. Waar eenerzij ds over 't algemeen de uit\oering der bedoelde Wetten van de Staatskas geen groote offers be hoeft te vragen en anderzijds naar onze innige overtuiging alleen een krachtige sociale politiek het ge schokte vertrouwen der arbeiders kan herstellen, waar verder de genoemde punten voor iedereen, die oog heeft voor de sociale nooden en de volks mentaliteit, van buitengeAvoon urgen- ten aard zijn, meenen wij ons van na deren aandrang de moeten onthou den; Desgewenscht zijn wij gaarne bereid een en ander mondeling toe te lich ten". UIT DE OMGEVING. LEIDERDORP. De Christ. Oranje vereen, stelt reeds alles in het Averk, om de A-erjaardag van H. M. de Koningin op waardige Avijze te vieren. Zooals Ave reeds meldden, verga derde de vorige week de Oranjever- eeniging in A-erband hiermede en werd de feestcommissie benoemd. Genoemde commissie kwam Don derdagavond bijeen met het onder- Avijzend personeel. De heer Goedhart, voorz. der Oranjevereen., opende op de gebruikelijke wijze. Het bestuur Averd hierna als volgt gekozen: G. Goedhart, voorz.; H. D. van Osnabrugge, secr.; H. v. Ooster hout, hoofd der Gem. School, penn.; en G. Los, alg. adj. Vervolgens werd een onder commis sie benoemd voor het inzamelen der gelden. De penn. wees er, tegenover de collectanten, met nadruk op, dat er ruim bijgedragen moet Avorden, wil men op Koninginnedag, zooals 't hoort, voor den dag koimen. 'Maandag; Radio -Programma. Wat «r vanavond te hooren is. 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 5.20 (Zürich, 515 M.) Concert. 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. 5.30 NSF. (Hilversum, 1050 M.). Concert onder leiding van Fr. Lupgens. 6.(Rome, 425 M.) Conceit. 6.35 FL Parijs (Eiffeltoren, 2650 M.) Causerie, daarna concert. 7.2LO (Londen, 365 M.) en 5XX (Chelmsford, 1600 M.). Muziek. 7.20 2LO en 5XX. Tijdsein van Big Ben, .weerbericht, nieuAvstijdingen. 7.30 NSF. Politiebericht, weerbericht. 8.20 2LO en 5XX. Concert. 8.20 (Stuttgart, 445 M.) Conc«»J. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, onder broken door nieuws. 8.50 (Berlijn, 505 M.) Concert. 8.50 (plm.) S.F.R. (Parijs, 1750 M.) Concert. 8.50 (plm.) (Madrid, 392 M.) Concert. 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert. 9.20 Bremen, 330 M.) Concert. 9.20 Hannover, 296 M.) Concert. 9.20 (Rome, 425 M.) Concert. 10.20 2LO en 5XX. Tijdsein van Green wich, weerbericht, nieuwstijdingen. RECLAME. Slapeiooshesd als gevolg van de warmte of van overspanning voorkomt men door het gebruik van Mijn* hardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. 4161 zullen de collectanten het dorp door gaan, om de giften voor dit schoone doel bijeen te brengen. Laten zij niet te vergeefseh aankloppen. Er zijn er die zich met de wijze van feestviering niet geheel kunnen ver eenigen, die misschien iets méér zou den Avenschen; dat dit niet kan, kun nen zij aan zichzelf Avijten. Wat ge presteerd zal worden,in hun oog te Aveinig, heeft desondanks natuurlijk hun volle sympathie, Avat dan ook door ruime giften getoond kan \\01- den. Vrijdagavond repeteerde het man nenkoor, onder leiding van den heer van Wijck voor het eerst. Men weet, dat dit koor de avondsamenkomst in de kerk h oopt op te luisteren. RIJNSBURG. Met het warme weer volgt natuurlijk dadelijk een groote aanvoer. Niettegen staande deze groote aanvoer bleven de prijzen zich vrijwel handhaven. Er komen al veel Gladiolussen, die graag weggaan voor fi.10 tot fl.30 per 100. Convilius brengen tot fi.60 op. Ook komen al veel Godesia's, die varieeren van 25 tot 3i cent. Pompoen Dahlia's zijn nog kort van stengel en brengen van f0.60 tot fi.— per 100 op. De Dahlias welke te veld staan groeien slecht.. Er Avordt erg naar regen verlangd Komt dit niet gauw, dang zal het gewas bene den het middelmatige blijven. KATWIJK AAN DEN RIJN. Het liep in den handel de geheele week tamelijk vlug. Alleen Donderdag leek het of men zich op andere prijzen kon gaan voorbereiden, alle producten liepen in prus terug. Echter Vrijdag her stelde de prijs zich en de handel verliep vlot. Er komen dezer dagen ook, veel eigenheimers aan de \reiling, waarvoor evengoed veel vraag is. Met de bloem kool verloopt het minder goed.. Het weer is te warm. Verder heeft men geen reÏÏen tot klagen. Ned. Herv. Kerk: voorm. 9.30 en nam. 6 uur Ds. Bolcee. (De dienst is in het zaaltje). Geref. Kerk: voorm. 9.30 en nam. 6 uur Ds. H. Meijering. Wegens de restauratie der Ned. Herv. Kerk, zal voorloopig de dienst plaats hebben in het zaaltje, vroeger schoollokaal, op het Kerkplein. Door eenige leden der Burger wacht zullen onder toezicht van den Inspecteur proeven van schietvaardig heid worden afgelegd. Of het is als gevolg van de vraag in laatstgehouden raadsvergadering over niet te Katwijk-Rijn gebruiken van den sproeiwagen, en wel te Katwijk aan Zee, durven we niet te zeggen, doch een feit is het dat het werktuig 'dezer dagen ook in Katwijk aan den Rijn z'n goede diensten heeft bewezen. We ver- frouAven natuurlijk! 'dat dit blijvend zal zijn. WOUBRUGGE. De dienstplichtige de heer J. Boekhove Aran de lichting 1921 heeft ATijstelling ver- verkregen Avegens persoonlijke onmisbaar heid voor den tijd van een jaar. ^e. tóting voor de dienstplichtigen der lichting 1926 zal alhier voor deze ge meente plaats hebben op 13 Augustus a.s., in het gemeentelokaal alhier. Burgelijke Stand. GeborenWillem, zoon van L. Donker en M. Janze, Leonar- dus. zoon van N. M. Lieverse en H. A. Baak:. OEGSTGEEST. - Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. V.m. 10 uur in het Groene Kerkje en n.m. 5 uur in Irene, Ds. P. J. Jansen Schoon hoven. LEIDERDORP. Naar wij \rernemen, zal de Geref. Kerk alhier electrisch verwarmd Avorden. LEIMUIDEN. Predikbeurten. Ned. Herv. Gom. V.m. 10.30 uur, Ds. v. d. Flier. Geref. Kerk. v.m. 10.30 „uur, Ds. D. Ringnalda Jr., nam', j.30 uur, preeklezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2