CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Se JAARGANG ZATERDAG 18 JULI 1925 .«KJMMER 1568i IDSCHS CODR ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en bmten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 m Miner neslaal uii TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Onder den jeneverboom. In het leven van den mensch doen zich menigmaal sterke tegenstellingen voor. Nu eens is het alles leven èn opge- wekheid en zonneschijn bij hem en dan plotseling schijnt de wind gekeerd en gaat hij gebukt onder het somber ste pessimisme en is het hem of de zon voorgoed achter de wolken schuil is gegaan. Het eene oogenblik zingt hij de psal men der overwinning en dan weer is het hem of hij nergens hulp of uit komst ziet. De kloeke geloofsheld die bergen scheen te kunnen verzetten, wordt plotseling aangegrepen door den bang- sten twijfel en zou niets liever doen dan zich uit 's levens strijdperk voor goed terug te trekken. Een sterk sprekend voorbeeld van deze wisselende stemmingen vinden we bij den profeet Elia den Tisbiet, 'n man krachtig in woorden en werken, die niets en niemand scheen te vree zen en wiens ziel verteerd werd door de brandende begeertd om den Heere zijnen God te dienen. Ais een geloofsheld had hij gestaan tegenover den goddeloozen Achab en de priesters van Baal den zonnegod op wiens altaren ook het vólk van Israel rookte op de hoogte. Hij wist van geen wijken en zijn geloofsmoed wankelde niet toen de vertoornde ko ning op hem af kwam om hem reken schap te vragen van zijne daden, Zonder eenigen schroom was hij Achab tegemoet getreden, als een ge weldig boetgezant had hij het volk wakker geschud en het gewaarschuwd toch niet langer op twee gedachten te hinken, maar den Heere als God te er- kernen en zonder ook maar de minste aarzeling had hij den schijnbaar on gel ijken kamp met de Baaispriesters aanvaard. En zijn strijd werd heerlijk bekroond De nietigheid van den afgod bleek ten aanschouw© van het geheele volk De afgodspriesters werden gedood Het volk kwam tot de erkentenis dat niet de Baal die het zoo lang had ge diend, maar dat alleen de Heere God Is. En op het vurig smeekgebed van Elia ontlastten zich straks de wolken om stroomen van zegen over het dor stige aardrijk uit te storten en op nieuw te prediken de heerlijkheid van Jehovah en het gezag van den door hem gezonden profeet. Elia stond toen op een hoogtepunt. De majesteit en de heerlijkheid en de kracht van zijnen Goddelijken Zen der waren voor de óogen van het ge heele volk in en door hem openbaar geworden en men zou mogen verwach ten dal hij nu zou voortgaan van kracht tot kracht, tot hij eenmaal in 't zalig oord van Zion voor zijn God zou verschijnen. Het zou verklaarbaar zijn geweest en het zou logisch uit de voorafgaande geschiedenis hebben gevolgd, indien hij de booze Izébel met haar helsche macht had getrotseerd en als hij in het volle besef van de macht van zijn Zender was opgetrokken naar Jizreël om daar den strijd met de aanhangers van den Baal tot het bittere einde uit te vechten. Maar nu gebeurde juist Het tegen overgestelde. Na de geweldige krachtsontplooiing, rolgde een sterke en haast verbijste rende inzinking. Nauwelijks had Elia vernomen, dat Izébel hem zocht te dooden of hij spoedde zich naar de eenzame woes tijn, waar hij als in wanhoop neerlag onder den jeneverboom en waar het over zijn lippen kwam: „Het is genoeg neem nu Heere mijne zei." Elia had den moed opgegeven. Kort tevoren had hij het/volk de heerlijke belijdenis op de lippen ge legd dat alleen de Heere God is, en nu klaagde hij het uit, da* hij wel zeer BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 geijverd had voor den Heere zijnen God, maar dat het toch alles tever- gecfsch was geweest. De kinderen Israels, zoo klaagde hij, hebben het verhond verlaten, Gods al taren liggen verbroken, de profeten zijn met het zwaard gedood en nu zoe ken ze ook mijne ziel om die te doo den. Deze gemoedsstemming is voor wie het leven en de menschen kent, niet onverklaarbaar. In de levensgeschiedenis van hen die God in oprechtheid wenschen te die nen en voor Zijn Naam en zaak wen schen te strijden mogen de Karmels niet ontbreken, we vinden er ook de jeneverboomen. Er is zeer geijverd voor de zaak des Heeren. En misschien is er wel als b.v. bij de jongste verkiezingen, reden geweest om te juichen en te jubelen van hulp en heil ons aangebracht en het dank baar' uit te zingen: Gods rechterhand doet groote kracht. Maar dan komt menigmaal de in zinking. Dan zien we hoe weinig toch' nog slechts bereikt is en hoeveel er ge daan moet worden. Dan zien we de geweldige krachts inspanning bij de partijen van onge loof en revolutie, we zien de verdeeld heid van de Christusbelijders, de on derlinge strijd, de onverschilligheid voor dp Christelijke pers, het jagen naar eigen eer en grootheid en dan ontzinkt ons de moed. We vergeten omhoog te zien naar God, de bron van alle kracht en we leggen ons neer onder den jenever boom zonder hoop en zonder moed om verder te gaan, in de meening dat het toch alles vergeesch is en vruchte loos. Onder den jeneverboom, 't Is menschelijkerwijs gesproken zoo verklaarbaar. Maar gelukkig, als we dan mogen ervaren, dat de komst van Gods Ko ninkrijk niet van ons afhangt, maar dat God zelf zijn werk in stand houdt. Gelukkig waneer we dan ook, zij 'tdan op een andere wijze door een Engel worden aangeroerd die ons weer op den goeden weg brengt en ons door Gods kracht gesterkt tot nieuwen ar beid wil roepen. De Banier. Het laatste nummer van „De Ba nier" het officieel orgaan van de St.k. Geref. Partij, moet op den onbevoor- oordeeldon lezer wel een heel droeven indruk maken. Dit blad wenscht, naar in den k"op staat aangegeven, ons volk naar Je- saja S: 20, terug te roepen tot de Wet en tot de Getuigenis. Het is het orgaan van de partij wier woordvoerders steeds klagen over de donkere tijden die wij beleven, over den toenemend™ afval van God en zijn Woord, en die den toestand zóó ernstig achten, dat afzonderlijke partijformatie noodzake lijk is. En wat beeft nu dit blad in deze gewichtige tijden totzijne lezers te zeggen? Welke banier wordt nu pmïoog ge- beven? Van de Kabinetscrisis spreekt het niet. Het doet geen moeite zijnen lezers duidelijk te maken welke groote be langen hier op het spel staan en welk een ontzaglijk zware taak daarbij ge legd wordt op de verantwoordelijke leiders van ons volk. Het beeft geen behoefte den lezers te laten gevoelen dat het wel heel ge makkelijk is op de samenwerking van verschillende partijen oppervlakkige critiek te oefenen, maar dat door een afwijzing zonder meer de leiding van de Nederlandsche Staatkunde wordt overgeleverd in de handen van ben, die bet openlijk uitspreken, dat zij daarbij aan het licht van Gods Woord en de leiding van de goddelijke Wet geen behoefte hebben. Van dat alles zegt bet blad niets. Het eenige wat bet in deze dagen te zeggen beeft is dit: dat de Antirevo lutionaire partij toch zulk-een groot gevaar is voor ons land. Heel het blad is gevuld met critiek op de Antirevolutionaire partij. Een wonderlijke manier «m bet volk tot de oude paden van bet Woord des Heeren terug te roepen. Men behoeft niet te vragen welk een indruk bet ontrollen van deze „banier" maakt op de vijanden van God en den Christus. V 't Begint al. De beer Schaper beeft dezer dagen in „Het Volk" betoogd dat de beer Co- lijn in geen geval als triumphator mocht terugkeeren en dat indien deze staatsman weer een domineerende po sitie verkreeg, de roode scharen zou den worden gemobiliseerd om dezen boon te wreken. Dit opgewonden en dwaze geschrijf beeft intusschen niet kunnen verhin deren, dat de heer Colijn door H. M. de Koningin als Kabinetsformateur werd aangewezen. En onmiddellijk daarop is in „Het Volk" de hetze tegen den heer Colijn weer begonnen. De affaire wordt blijkbaar op den ouden voet voortgezet. Evenals voor de verkiezingen wordt ook nu weer getracht door leugen en bedrog de kiezers te misleiden. Zoo beet het nu, nog wel in een hoofdartikel, dat de heer Colijn vanaf den Gereformeerden kansel te Katen- drecht heeft bezworen dat er in geen tien jaar geld vrij zou komen voor dure wetgeving van sociale strekking, waarbij de schare getroost werd met e?n beroep op den aanmerkelijk lan gere.) duur der eeuwigheid en op bet geduld van wie berusting kent. De Volk-redactie weet natuurlijk evengoed als ieder ander, oi liever b e- ter dan anderen want bet heeft over de zaak moeten nadenken om 'n citaat te kunnen vervalschen dat deze voorstelling in strijd is met de waarheid. Maar bet gaat tegen den heer Colijn. En net gaat er om de onnadenkende kiezers te misleiden en in beweging to brengen. En dan schijnt alles geoorloofd. Intusschen ligt hierin voor ons een waarschuwing om te zorgen dat het Nederlandsche volk en niet alleen dat deel dat gewoonlijk door onze pers wordt bereikt, behoorlijk voorgelicht wordt. Do vraag op -w elke w ij z e dat ge daan kan worden, moge door de lei dende organen in onze partij ernstig onder het oog worden gezien. STADSNIEUWS. Avondmaalsviering Oeref. Kerk. Men verzocht ons er de aandacht op te vestigen, dat de Avondmaalsvie ring, welke morgen staat gehouden te worden in de namiddaggodsdienstoe fening, niet in het Kerkgebouw Oude Vest plaats heeft, zooals abusievelijk gisteren in de Leidsche Kerkbode ver meld stond, doch in het kerkgebouw Hooigracht. In de kerk Oude yest en Heeren gracht wordt dus alleen des morgens Avondmaal gevierd, in de kerk Hooi gracht des morgens en des avonds. Examen H.BS. Aan het instituut Wullings te Voor schoten slaagden er van de 23 candi- daten 21, n.l. J. Westerwijk Bosdijk, Deventer; H. E. W. Baak, Haarlem; G. Belzer, Scheveningen; R. C. D. Born, Rotterdam; L. Duymaer v. Twist, Voor schoten; P. C. Eecen, Amsterdam; P. Fresco, Amsterdam; R. A. Jansonius, Amsterdam; Chr. Grootes, Den Haag; J. v. Meerten, Utrecht; G. v. d. Sande, Haarlem; H. A. v. d. Ven, Den Haag; J. Vita Israël, Amsterdam; J. F. Bode, Ginneken; C. B. J. Landweer, Den Haag; J. H. J. Nepveu, Deventer; P. J. G. Osinga,, Meppel; A. P. v. d. Siep- kamp, Den Haag; F. A. Sieuwerts, Den Haag; J. O. Tromp, Sneek; W. M. M. Thieme Den Haag. „Voordorp.* Naar gemeld wordt hebben de door een dames-comité gehouden thee-mid dagen ten bate van de kinderstichting „Voordorp" van de Ned. Herv. Gem. een batig saldo afgeworpen van goed f500. Temeer waar ditmaal de om standigheden niet zoo heel gunstig waren^ een prachtig resultaat. Woningen voor personeel N.Z.H.TJK Woensdag had 'n bijeenkomst plaats in Hotel Centraal te Oegstgeest, be staande hoofdzakelijk uit personeel der Noord Zuid-HollTram Mij. met het £oel, pprichten eener woninobouwver. welke dan ook na eenige gedachten- wisseling tot stand kwam onder den naam van Buitenlust. Uit de tanjelijk bezochte bijeenkomst werd door de aanwezige heeren het volgende bestuur gekozen: Voorz. J. A. Verkuylen^ Oostdwars- gracht 2 b, Leiden. Seer. J. A. A. van den Burgh, Hee- reweg 20 te Oegstgeest. Penn. P. Hof- kes, Terweeweg 11 te Oegstgeest. Ie comm. J. Jokkel, Zandlaan 12 te Rijns burg. 2de comm. T. Baars, Valkenbur gerweg te Rijnsburg. Bij deze heeren kan men inlichtin gen bekomen omtrent bovengenoemde vereeniging. Het doel dezer vereeniging is te Oegstgeest vergunning te verkrijgen tot het bouwen van woningen voor tramwegpersoneel en daaraan onge veer gelijkstaande particulieren. Zij; die als lid wenschen toe te tre den, kunnen dit verlangen te kenne geven aan het bestuur. L.A.W.ET. Blijkens mededeelingen van het be stuur der Lawet, belooft deze Ten toonstelling weer te worden datgene (wat men ervan verwacht, n.l. een, die weer veile bezoekers zal trekken om te komen aanschouwen wat een dracht toont. Dat het van het bestuur goed ge zien is, om zich door tweecommis sies terzijde te laten staan, blijkt wel voornamelijk uit het feit dat de com missie voor verhuring der Stands enz. reeds geheel met haar werk is gereed gekomen en Dinsdagavond a.s. om half negen de loting vöor de volg orde zal plaats vinden in de boven zaal van café rest. In den Vergulden Turk. Wij twijfelen dan ook geenszins, of de Lawet, welke zal gehouden worden van 11 tot en met 19 September, zal ook ditmaal een doorslaand succes worden. Ook aan de noodige attracties zal het niet ontbreken; de voorbereiding daartoe berust in goede handen. Men haaste zich inmiddels om een goede plaats op deze Tentoonstelling te veroveren. Gem. HB S. met 5-jax- cursus. Voor het eindexamen. Gemeentelijke Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cur sus zijn geslaagd: J. A. Baak, J. W. Boehmer, C. Broek huizen, A Commandeur, D. W. Duyster, W. M. Flim, M. J. M. A. Geyer, G. L. Hofsteenge, J. C. Hulst, A. Schultz, Paula E. J. M. Kellenaers, J. F. van Lith, E. L. Molt, E. L. Nauta, A. A. J. Nieuwenhuis, Coba K. van Nieuwkérk, W. F. van Peype, George B. E. San, Wi. Sypkens, G. Verberg, J. A. Blanken, Loe G. Bosscha, H. H. Dingemans, S. D- Duyverman, H. T. Dijkhuis, H. J. de Graaf, J. A. van der Heide, W. Jorissen T. P. Ongkiekong, Cobi A. Pino Post, H. M. Batteljèe,. Alida M. J. de Bruin, P. J. Lebbink, H. C. Meyer, H. J. P. M. Pierrot, C. W. iPohlmann, A. A. van Reyzen, P. H. Teunissen, Betsy de Tombe Wv H. van Zoest. Afgewezen 6. Aan de Gemeentelijke Hoogere Bur gerschool zijn na examen verder nog toe gelaten Tot de 2de klasse: Petra G. J. Briejer, Maria O. A. Meu- wese en J. van der Nat. Tot de 3de klasse: J. W. Sunderman, Joha. M. van Wave- ren, T. van Wijk, H. Zunderman, Petra. F. A. M. Kamp. R.K. Vakschool voor Meisjes, Noord- einde 50. Geslaagd voor: Leerares koken en Voe dingsleer akte A VIII, de dames: Rie Bots, Dora von Beukering te Leiden, Berthe Leesberg te Katwk, en Stien v. d. Werff te Noordwijk. Geslaagd voor leerares Huishoudkun dige en wasch be handeling akte A VII, de dames: Cor v. d. Meer te Leiden, Dora Huys te Haarlem en Rie Verwedj te Amsterdam. De dames P. G. A. Timmerman, J. J. v. d. Heul en S. G. Sluis alhier, slaag den voor het examen Nuttige Handwer ken. Ten bate van het bouwfonds van „Irene" in de wijk van Ds. Groot En- zerig (Haven) der Ned. Herw. Gem. zullen op 22 en '3 Juli in den tuin van het wijkgebouw verkoopdagen worden georganiseerd, waarvan het program ma verschillende heel aardige en ten deele ook geheel nieuwe attracties ver meldt. BINNENLAND. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advert en tien per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling Tan ten hoogste 30 woorden, worden dage» lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. H. M. de Koningin. H. M. de Koningin is gistermiddag ongeveer ialf twee per.auia van Soest- Binnenland. Geen kilometerboekjes. De leiding van de RJL Staatspartij. Buitenland. Het Roergebied zal voor 31 dezer vol-^ ledig ontruimd worden. Het wetsontwerp tot permanente in voering van den zomerijd is door het Engelsche Lagerhuis aangenomen. De enquête-commissie Inzake het Britsche mijnconflict is na een kort* zitting verdaagd. Te Brest is een communistisch com plot ontdekt. dijk op het Loo aangekomen. De Ko- ïiingin stapte aan het Aardhuis fcf ter bezichtiging van het Meisjeskamp èn keerde na een paar uur op Het Loo te hebben vertoefd, naar Soest-; dijk terug. De kabinetscrisis. Naar aanleiding van berichten inde Katholieke pers, meldt de Tijd, dat van anti-revolutionaire zijde de Ka tholieke Kamerfractie nimmer voor 't dilemma gesteld is:: „óf een kabinet met Colijn als premier óf geen voort zetting van de coalitie." Volgens De Tijd kan men verder vei lig aannemen, dat de Koningin geen eigen voorkeur heeft doen spreken en' dat de opdracht aan den heer Colijn 'de voor de hand liggende conclusie is uit de adviezen der raadgevers van de Kroon. De bezuh^gingscommlssie. Plet ..Hblverneemt omtrent de re- orgaasatie van de bezuinigingscom missie, dat voor het lidmaatschap zijn uitgenoodigd verschillende handels- menschen, vertegenwoordigers v. groo te handelshuizen. De nieuwe commis sie zal een gansch andere opdracht hebben. Was de commissie onder voor zitterschap van mr. P. Rink gebonden aan een onderzoek naar de inrichting en "de werkwijze der departementen, onder generaal Pop zal zij hebben te adv'seeren over de mogelijkheid van versobering van den geheelen staats dienst. De Pandertjes voor de Marine. De beproeving der door de Ko ninklijke Marine bestelde twee Pander kléin-vliegtuigen, heeft gister op Schip hol plaats gehad en heeft reeds ge leid tot overname door de Marine van een dier vliegtuigen, hetwelk gister middag naar het vliegkamp de Kooy H'an den Marine-Luchtvaartdienst is overgevlogen. Uit de R. K. Staatspartij. Naar aanleiding van het bericht om trent het bedanken van Mr. A. baron van Wijnbergen als voorzitter van den Alg Bond van R. K. rijkskieskringor- gahisaties schrijft thans de Maasbode: Wij hebben ons tot baron van Wijn bergen gewend met het verzoek te wil len mededeel en in hoeverre in liet be richt eenige waarheid schuilt. f>e Bondsvoorzitter verklaart ons, dat de kwestie absoluut niet aan de orde is en dat hij zelf niet het minst verwonderd staat over de bewuste pu blicatie, daar hem van een dergelijk voornemen niets bekend is. Kilometer boekjes. Uit goede bron kan worden medege deeld, dat het bericht van de „N Ct." betreffende de kans op wederinvoe ring van Kilometerboekjes bij de Ne der]. Spoorwegen, geheel uit de lucht is gegrepen. Stembnscijfers. Het Bureau van het Centraal Comité verzoekt ons door middel van ons blad de secretarissen der aangesloten Kiesvereenigingen, die tot heden daar in nalatig bleven, aan te sporen ten spoedigste de hun toegezonden kaar ten ter invulling van de stembuscij- fers, terug te zenden aan het Bureau Centraal Comité, Dr. Kuiperstraat 5, Den Haag. Gelijk voor de stemming is medegedeeld, behoeft slechts één der 3 gezonden kaarten aan dit Bureau te worden opgezonden. Het 2e exemplaar is voor het eigen archief bestemd, het 3e wortle gezonden aan den secretarie der Kamerkieskringcentrale. Erjsjj.aofflnaalB aan herinnerd.jUA

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1