KINDERWAGENS CHRISTELIJK DAGBLADvoor LEIDEN EN OMSTREKEN NIEUWE ZENDINGEN „PATRIA' Bebr. Briiaing 6e JAARGANG /WOENSDAG 15 JULI 192» NUMMER 1565 COCRANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week i 1 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 m nummer bestaat uit IWEE Bladen. EERSTE BLAD. 1 Y Maatschappelijke vra e n Op een andere plaats in dit nummer vindt men wat Ds. J. Gispen in „De Bazuin" schreef over de Nederland- sche Christelijke reisvereeniging en de docr haar gevoerde propaganda. Hij stelt de vraag of 't naar Christe lijke ethiek geoorloofd is zoo sterk op het begeervermogen te werken als deze vereeniging doet. Deze vraag is zeker belangrijk ge noeg om onder de oogen te worden gezien. Reeds bij de opening van het eerste Christelijk Sociaal Congres in 1891 werd er d- Dr Kuyper de aandacht op gevestigd, dat het bij de sociale quaes- tie gaat om de vraag, hoe er te vredenheid en geluk zal heerschen, iets wat volstrekt niet alleen afhangt van het montant van iemands bezit, maar allereerst van de behoefte, die gewekt is en het soort van behoefte dat o mbevrediging roept. Daarom is de ontevredenheid in Christelijke kringen altijd veel minder groot geweest dan in kringen waar met Gods Woord niet gerekend wordt De christen waardeert de stoffelijke dingen anders dan de materialist voor wien het uitwendig bezit, het stoffelijk goed alles is. Hij leeft over 't geheel meer sober en ingetogen, heeft minder behoefte aan genot en vermaak en hij beschouwt het geestelijk goed als van veel hooger waardij. Behoefte is altijd iets betrekkelijks.1 En vooral in dezen tijd van achter uitgang, nu versobering en bezuini ging een eerste eisch is, mag wel met ernst onder de oogen worden gezien de vraag of het verstandig moet wor den geacht en of het te verantwoorden is het begeeren al te zeer te prikkelen. Er worden op die wijze, met name onder het opgroeiend geslacht behoef ten gekweekt die niet gemakkelijk te bevredigen zijn en wier niet-bevredi- ging tot groote ontevredenheid kan prikkelen. Vroeger waren het de enkelingen, die buitenlandsche reizen maakten, maar thans worden 't langzamerhand de enkelingen die het niet deden. Nu is dit opzichzelf toe te juichen. De aarde is des Heeren, en hare vol heid. Het genieten van het schoon wat deze wereld biedt is in zichzelf niet zondig, maar het kan er toe leiden dat de Naam des Heeren wordt groot ge maakt en geprezen. Vooral wanneer het reizen geschiedt onder Christelijke leiding, kan het opwekken tot bewon dering en tot aanbidding van Hem die de werelden riep en zij waren. Maar toch is hier zekere matiging eisch. Inzonderheid in dezen tijd, nu de maatschappelijke positie van velen steeds moeilijker wordt, is het een ge vaarlijke bezigheid de begeerte onnoo- dig te prikkelen. Want al staat het in het socialisti sche strijdlied, het is volstrekt niet een uitsluitend socialistisch verschijn sel als het heet: „begeerte heeft ons aangeraakt." En dat geldt niet alleen van de ar beidersklasse, maar het geldt van alle groepen der bevolking. Vele ambtenaren klagen steen en been en vaak niet ten onrechte maar vergeten wordt menigmaal dat het leven zoo hoog is opgevoerd, dat het onmogelijk wordt in al die gemaak te behoeften te voorzien. Wat is er niet geklaagd over en misschien wel ge scholden op Minister Colijn, bij bui tenlandsche reizen, waarvan men vroe ger zelfs niet gedroomd had, maar die nu als de meest natuurlijke zaak van de wereld worden beschouwd. Wat zijn er niet tal van werkgevers, die op de vaak toch al lage loonen gaan korten, omdat het nu eenmaal niet anders kan, maar die tegelijker tijd voor zichzelf een kostbare buiten landsche reis als een noodzakelijke 'evensbehoefte beschouwen. En wat zijn er niet velen die met v rok in het hart hun paar vrije dagen verkniezen en verknoeien, omdat ze zien hoe anderen, schijnbaar onbe zorgd alles genieten wat er te genieten valt. Zoo heeft begeerte ons aangeraakt en wordt voortdurend, vooral ook door de enthousiaste en vaak niet weinig BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 gekleurde reisverhalen de begeerte geprikkeld. En zoo wordt ook het sociale vraag stuk steeds ingewikkelder. Aan de eene zijde een weelde, die verbaast en daarnaast een klagen over de slechte tijden, waarbij het hart ineenkrimpt. Het leven is vol vragen. En we pogen niet ze op te lossen. Maar wel zouden we aan hen, die de moeite doen over de hier genoemde kwesties na te denken deze vraag willen doen, of het uiet tijd wordt meer in ernst te streven naar levens versobering en het prikkelen van de begeerte tegen te gaan. STADSNIEUWS. 25ste CLASSICALE ZENDINGSDAG OP „OUD-POELGEEST." Op het landgoed „Oud Poelgeest" is vandaag het vijf en twintigste Zendings- feest gehouden van de Gereformeerde Kerken in de classis Leiden. Verrukkelijk zomerweer begunstigde het feest, en lokte honderden reeds tijdig naar het schoóne buiten, waar het ver blijf thans op zichzelf reeds een genot was. De regeling liet weer niets te wen- schen over. Op de bekende plaatsen ont braken de noodige stallings- en con sumptie-diensten niet, en voor afwisseling en begeleiding zorgde weer de Rijnsburg- sche Chr. Harmonie „Wilhelmina" on der leiding van den heer Smulders. Verschillende attributen droegen de ken teekenen van het zilveren jubileum, in welks teeken ditmaal het Zendingsfeest stond. De katheder was omkransd met een zilveren franje, en ook' liet programma prijkte vcor een deel in Jubileum-uitvcs- ring. Te li uur opende Ds. E. H. Broek stra van Rijnsburg het Zendingsfeest, nadat met begeleiding van de mu ziek gemeenschappelijk was gezongen Ps. ioo, met het uitspreken van den zegen en een kort openingswoord over: „Licht en Schaduw". Licht en schaduw wisselen elkander in het leven gedurig af. Ook aan den mor gen van dezen dag, bij den aanvang van dit Jubileum-Zendingsfeest ontbreekt de schaduw niet, waar Ds. N. H. Koers, van Noordwijk aan Zee, die aanvankelijk het openingswoord zou spreken, door ern stige familieomstandigheden, plotseling op reis moest. Maar anderzijds verheerlijkt zich God op dezen dag- in ruime mate, door de prachtige natuur. Ook in de historie van de Zending val len licht en schaduw op te merken. Dik wijls was er veel teleurstelling. Zoo zelfs dat men zich geneigd gevoelde den ar beid neer te leggen. Maar te Zijner tijd gaf de Heere ons ook weer'Zijn. rijken zegen, zoodat de grondtoon van onzen jubileumzang toch moet zijn: „Looft den Heere". Met dankbaarheid gedenken wij op dit oogenblik den pioniersarbeid van spre kers voorganger, te Rijnsburg, wijlen Ds Renkema, die naar wij gelooven reeds juicht voor den troon der genade en in zijn leven de ziel van het zendingswerk in deze classis was. Naast hem gedenken wij ook de pre dikanten Impeta, Tijs en Woudstra, die als Zendingsdeputaten jarenlang ijverig hebben gearbeid. Ook aan Baron v. Heem stra te Sassenheim en de freules v. d. Willik alhier, die gaarne steeds hun land goederen ter beschikking stelden om ons Zendingsfeest te houden. Ziende op den Zendingsarbeid in Indië hebben wij rijke stof tot danken. Scheen het gedurende langen tijd, alsof Wono- sobo gesloten zou blijven, thans worden ook daar in rijke mate de vruchten ge openbaard. Daarnevens ontvingen wij So lo, dat in het 'bijzonder reden geeft tot danken. Voorts als wij denken aan den geze- genden arbeid van broeder van Andel en zijn echtgenoote, emenente werkers, eerstdaags bijgestaan door den jongen broeder v. Eyck', die juist vergezeld van zijn gade, naar Indië is vertrokken. Wat rijke weldaden genieten wij, wan neer de Heere mede door onzen arbeid Mohammedaan en Heiden ziet toebrengen tot Zijn Koninkrijk. Laten wij ons persoonlijk ernstig afvra gen of wjj allen genoeg hebben gedaan voor de Zending, niet het minst in pns gebed. Laat ons dankbaar zijn voor dezen stra- lenden dag, omkranst met het zilver vafi Zijn trouw; voor den zegen in Solo ont vangen; voor hét feit, dat wij nog steeds in de gelegenheid gesteld worden om on ze krachten in het Zendingswerk te mo gen geven. Spr. hoopt, dat die dank zich ook zal uiten in de jubileumgave, en dat deze dag een onvergetelijke zal worden in de ge schiedenis van de classis Leiden. Spr. gins' Lbuma voor in gebed. Gezongen werd nu Psalm 117: Looft looft den Heer, gij heidendom. Gij vol ken, prijst Zijn Naam alom; waarna Ds. H. J. Kouwenhoven van Leiden het spreekgestoelte betrad, om te spreken1 over: Eerstelingen. In zijn bekende, kleurrijke taal schet ste spreker de aankomst van ce Wijzen uit het Oosten in Jeruzalem, ten tijde van Jezus' geboorte, waarschijnlijk mede een gevolg van de profetische ge schriften die indertijd Danbl in het land van de Magische wetenschap had achtergelaten. Die Magiërs waren onze eerstelingen. De eerste vruchten van de vdden der volkerenwereld, waarop naar Gods be stel een rijken oogst zou gronen, van Zijn welbehagen, opdat velei zouden deelgenoot worden van het hól dat in Christus is. De weg naar heen. Die was het eerste, dat de Costersche wijzen, deze eerstelingen zociten en daarin hebben zij anderen der weg ge wezen. De toon, door de eersteliigen aan gegeven blijft doorgaan tot in onze dagen. Naar Jezus heen. Anders jeen rust, voor Jood noch heiden. De Oostersche wijsheid vi;dt in on ze dagen, vooral onder he intellect weer aftrek, speciaal de lostersche mystiek. 'tWas te wenschen dat nen lette op hetgeen indertijd de Oostrsche wij zen in Jeruzalem hebben geaan, waar zij Jezu3 hebben gezocht, e. later in Bethlehem aangebeden. Datwas geen fantasie die boven de wettelijkheid zweefde, maar heerlijke wettelijkheid. In Jezus' Naam alleen i^zaligheid. Ook tot de wijzen van Jaa, zoowel ais tot de eenvoudigen z^gen wij: vo'gt de voetstappen van e Ooster sche wijzen. Zij hebben echter meer gdaan dan den weg gewezen. Het was geen praal of wacht dat zij zochten. De Oostersche wijzen, elkom ge- lieeten in het paleis van Èrodes, ton nen niet de minste teleursiling wan neer de ster hun den wegwijst naar een armelijke stal, en deeenvoudige lieden die daar hun kind 3waren. Zij gelooven het, dat Maria in koning ter wereld heeft gebracht^n het hart tintelt hen van vreugde, bwijl zij, de aanzienlijken in hun praitgewader, ten teeken van ootmoedm eerbied voor het kind in de krilB het aan gezicht ter aarde neigen, var het den gezondene des Vaders get, wien te aanbidden de grootste ee: is. Het was het machtigsteioment, dat ze in hun leven hebben corgemaakt. Hooren we dan de ste van deze eerstelingen niet, uitgaam tot de gc- hoele wereld, waarvan zije vertegen woordigers waren? Wij kunnen weliswaar en Javanen geen blinkende ster toon om den weg naar Jezus te wijze maar wat wij wel hebben is 't gescbven Woord Gods, dat beslag legt op i harten en levens. Brengen wij de taal deserstelingen over naar de heidenvolki Onze eigen voorvadere waren toch ook heidenen; aanbiddervan houten steen Hebben wij dan zelf '1 reeds lee- ren knielen voor het kir van Bethle hem, dat de OosterschAvijzen zich niet bebben geschaamd' (Vervolg 2ie derdeagina.) RECLAME. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22x/i cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. ij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Burgerlijke sttd Geboren: Hendrik, z.V. H. Beij en E. Vermond; Mariaïeerruida, d. v. J. C. Kettenis en G. Welim; Pie- ter, z. v. W. v. d. PI. en J-Voogt; Pieter Sebastiaan, z. vP. W. irandt en P. J. den Os; Anthnia, d. v.\. j. v. d. Zeeuw en J. R. Heijni^en; Agnes Johanna Maria, I v. D. H. d. Top en J. C. Bouman; Willem Frje_ rik, z. v. W. F. Stijge en C. C. \n Venetie; Gerrit, z. v. J.H. v. d. Veld, en H. de Graaff; Johaines Ants. M l'ia, z. v. J. P. Gordijn en C. E. Kaak Maria Elisabeth, d. v. G. Verver en F Huter, Pieter, z. v. G. Sarre en A. Rebot; Cornelia, d. v. C. \oppeschaar en J. M. Pet; Cornelia, z.v. C. Robijn en P. Ouwersloot; Hendlika, d. v. H. Mark en E. Kruit; Jan, s v. L. Voogt en H. v. Eist; Maria Apoonia, v. J M. v. d. Bogaard en C. M Vorst; Frai- cina Johanna, d. v, C. K Tendelooen J. M. v. d. Nat; Wilheinina TheocKa, d. v. C. J. Schaap en C. I.. Uita&a: ook de lichte kleuren in goedkoope prijzen. Alléén merk daar dit de BESTE en LICHTS LOOPENDE wagen is. Ziet onze reuzen collectie in onze étalages. Nieuwe Rijjn 8-10 Anthonie Gerrit, z. v, P. P. Ober en S. Tegelaar; Paulus Jacobus, z v. P. J. Leijendekker en W. A. v. Dorp. Leidsche Klei industrie Nu alom in de bladen berichten en foto's worden opgenomen over de ten toonstelling te Parijs en de Nederlhnd- sche inzending aldaar, is het wel aar dig mee te de'elen, dat de handvorm gevelsteen van het Nederlandsche pa viljoen afkomstig is uit de onmiddel lijke omgeving van Leiden, met name van „Ouderzorg." Als dakbedekking werd toegepast de handvorm- molen- leipan, een gemeenschappelijk product van „Ouderzorg" en de pannenfabriek N. V. v.h. van Oordt Co. te Alphen a. d. Rijn. De mooie kleur van de Leidsche klei wordt door alle tentoonstellings bezoekers zeer gewaardeerd. Gistermiddag te kwart voor 6 zijn op de Steenstraat twee fietsers, A. B. en J. v. M. tegen elkaar gereden. Zij reden beiden midden op den weg in tegenovergestelde richting en begre pen eikaars teekens niet met het. ge was en het rijwiel van v. M. het lood je lei. Ernstig gewond werd hij van het slagveld weggedragen. Of de menschen nooit leeren de ver- keersvoorschriften. zooals rechts hou den e.d. op te volgen? De nachtverblijver H. G. van wien we een paar dagen geleden melding maakten, dat hij zijn huurman lastig viel, is gebleken niet H. G. maar E. A. K. te heeten en niet, zooals hij opgege ven had, te Rotterdam, doch te Arn hem geboren te zijn. Hij was ontvlucht uit Veenhuizen, waar het hem zeker niet erg beviel, maar waar hij toch nog een paar jaar tjes zal moeten vetoeven. Met ingang van 1 September is benoemd tot bibliothecaris van de bi bliotheek der Technische Hoogeschoo' te Delft, dr. ir. A. Korevaar, privaat docent aan de Rijksuniversiteit alhier, wonende te Utrecht. BINNENLAND. Nederlandsche Middenstandsbond. Bovengenoemde Bond houdt thans zijn 22ste jaarvergadering te Assen, waar de bezoekers gisteravond door het gemeentebestuur officieel werden ontvangen. De burgemeester, Mr. J. Lohman riep den congressisten een hartelijk welkom toe en wees op de groote be- teekenis van den middenstand, zonder welke een behoorlijke distributie on mogelijk zou zijn. De voorzitter, de heer G. Schuurman dankte voor de vriendelijke ontvangst. Hedenmorgen werd het congres geo pend door den voorzitter, den heer G. Schuurman, met een rede, waarin op het noodzakelijke van organisatie ook voor middenstanders de nadruk werd :elegd. Gewezen werd op de zware en steeds vaarder wordende belastingen, die m middenstand drukken en de ex- bitatiekosten verhoogen„ waarbij dan *k komt de „onzalige te korte" ttrktijd" en het knell^a van 'tdwang- bis der ambtenarv Binnenland De stakende Christelijke en Katho lieke schildersgezellen te 's-Graven- hage zullen het werk hervatten. Aan Edo Timmer» is wegens comma nistische propaganda het verblijf in Zwitserland ontzegd. Het Middenstandscongres te Assen. Buitenland. De Britsche mijnwerkers en mijn eigenaars znllen waarschijnlijk nieu we onderhandelingen openen. Een onderhoud tnsschen Chamber lain en Rakowsky inzake de anti-Brit* sche propaganda van Sovjet-Rusland. De wensch werd uitgesproken dat in de nieuwe parlementaire periode een man zal opstaan, die aan al het ver keerde een krachtig „halt" toeroept. „Een Hercules, die den Augiusstal van onze wetgeving reinigt; die ons een langeren arbeidstijd schenkt; die minder ambtenaren noodig heeft, door wat meer vertrouwen te hebben in het individu en in het individueele kun nen; die een einde maakt aan het in den weg leggen van belemmeringen, die de belemmeringen opheft, welke het vrije bedrijf vernietigen; die recht laat wedervaren aan iederen stand. Dan moeten wij talrijk, krachtig er. eensgezind duidelijk maken, dat wij verlangen'te werken voor ons brood, maar tevens dat wij voor de hooge loonen van ons personeel ook redelijke arbeidsprestatie verlangen; dat het niet moet kunnen gebeuren, dat de middenstand als grootste werkgever bijna niet vertegenwoordigd is in den Hoogen Raad van Arbeid; dat diezelf de grootste groep van werkgevers nïefc is vertegenwoordigd op de Arbeids- conferentie te Genève, waar toch zijne vitale Belangen worden behanEId, maar door anderen, die vee..- oen groet deel zijn ondergang beoogen; dat ge- meeniebestur m met de belast ingpen- ningen der burgerij, diezelfde burgerij be c on c ur re er e nin den vorm van ge meentewinkels op het gebied van gas en electricitoit; dat de fiscale beffin gen den eerlijken zakenman verhinde ren iets te sparen voor den ouden dag, die voor hem geen pensioen brengt; dat arbeiden voor zijn gezin wordt ge straft met hechtenis. Maar ook wij moeten sterk zijn in ons zelf en een „halt" toeroepen aan futiliteiten, aan geschillen, waar een dracht een levensbelang is, aan al dat gen, wat ons kan verdeelen. en nadee- lig kan werken op onzen te voeren strijd. Aan het sukkelen met een te kort door te weinig opbrengst van con tributie. Aan het disputeeren over de raag, wie wel het meeste heeft bijge dragen'tot het succes-in de bestrijding der Wee'dcwet, de Bond, de Middcn- standsraad of afzonderlijke vereenigin gen. Laat ops krachtig voortgaan op j den weg, dien wij ons hebben afgeba kend bij de reorganisatie, laten wij eendrachtig en zonder persoonlijke be langen den strijd om het bestaan ver der voeren. Laten wij steeds paraat zijn om een ieder, die ons in den strijd om een eerlijk bestaan wil tegen houden, uit volle borst toe te roepen: halt!" Planten als weerprofeten. Er zijn tal van planten, die gevoe lig zijn voor de indrukken, welke in gevolge lucht en temperatuurswisse ling ontstaan en waardoor de span ning der weefsels wordt gewijzigd. De stengels der geraniums b.v. bui gen zich in droge lucht, terwijl ze zich in vochtige lucht uitstrekken. Vóór een onweder vouwen de bla deren der klaversoorten zich samen. Bij te verwachten regen trekken de boterbloemen de blaadjes samen. De gele anemoon sluit vóór den regen haar bloemen, terwijl de bosch anemoon de bloemen laat hangen, die bij schoon weer rechtop staan. De goudsbloem opent zich bij mooi weer reeds vroegtijdig tot na den middag; blijft deze bloem gesloten, dan komt er vast regenweer. De muurbloem opent tegen mooi weer haar bloempjes bij regenachtig weer hangt het plantje en blijven de bloamenkroonties gesloten-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1