Wegens vergevorderd Seizoen Kinderwagens Gebr. BRüNING, NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 6 JULI 1925 Jüag- Agenda. baandag G Juli 's av. 8 uur Groote Xuiszaal Sleènsch. „Leiclsche kunst kring'' „Voor Allen." Ledenverg. Inl. D. P. Harling van A'dam. Dinsdag 7 Juli 's av. 7.30 uur. Zon dagschool ver. „Jachin" bidstond Hooi gracht ker. Spi\ Ds. N. Buff inga van Rotterdam. Woensdag 8 Juli 'smorg. 9.30. Jaar vergadering Zondagschcolver. „Jachin' op de Burcht. Woensdag 8 Juli a.s. Leiderdorp. ergade.ing der Chr. Oranje Ver. te 8 uur. Woensdag 8 Juli 's midd. 2.30. Zon- j dagschoolver. „Jachin". Spr. Dr. Har- .'renstein van Amsterdam. Onderwerp: Onze Zondagscholen en de tuenemen- de concurrentie der moderne jeugd- vereenigingen. De avond- nacht en Zonendagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 (tot en met Zondag 12 Juli a.s. waar genomen door de apotheek van den heer C. B. Duijster, N. Rijn 18, tel. 523. band met den diefstal met inbraak in 1 de villa „Zuiderzicht" alhier aangehou •den twee jonge mannen, recidivisten. Het zijn de 2ljarige P. IC. en de 23- f jarige J. R. beiden hier gedomicileerd. Zij zijn ter beschikking gesteld van 'den Officier van Justitie. Zaterdagmiddag is ter hoogte van 'de Beschuitsteeg een zevenjarige jon gen, J. St. in den Nieuwen Rijn geval- .len. Hij werd door den koopman T. met behulp yam een stok uit het wa iter gehaald. \i De stadstram heeft Zaterdagmid dag ongeveer 8 "minuten vertraging ge had, doordat op de Steenstraat een -hooiwagen was omgevallen, waarvan de omvangrijke lading op de tramrails was terechtgekomen. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor. i Zaterdagavond brak op denNieu- ,wen Rijn een twist uit tusschen eenige leden van de familie v. T. waarbij men wederzijdsch tot handtastelijkheden overging, en Joh. v. T. door zijn 17- jarigen neaf met een mes in den hals '.werd gestoken. De Eerste Hulpdienst moest eraan te pas komen om den getroffene te ver binden. Zijn toestand bleek niet ern- |stig te zijn, zoodat bij zich na de ge- neeskudige behandeling naar zijn wo ning kon begeven. Naar wij van verschillende zijden vernemen hebben Zaterdagavond inde binnenstad niet minder dan acht der gelijke vechtpartijen plaats gevonden. De uitslag van de verkiezingen zit er toch niet achter? BINNENLAND. DE KABINETSCRISIS. Enkele bladen weten reeds te ver tellen, wie kabinetsformateur worden zal. Zoo kan Het Volk vertellen, dat „het streven van een deel der R. K. Kamerfractie om den heer Kooien mi nister-president te maken" op verzet stuit bij den heer Ruys de Beeren- brouck, die zelf minister-president zou willen blijven. „Ruys wordt daarbij gesteund door Colijn, die zegt zich wel met een aan- I blijven van den huidigen minister-pre- jSident te kunnen vereenig^n, maar be zwaar heeft, dat een andier katholiek 'die plaats inneemt. „Gaat Ruys heen of wordt hij tot heengaan gedwongen, dan maakt Co- lijn zelf aanspraak op het minister-pre sidentschap." De Voorwaarts heeft een dergelijk bericht, en, volgens De Tel. verluidt „in parlementaire kringen" dat de heer Ruys niet ongenegen zou zijn, een nieu we portefeuille te aanvaarden. De hee- I ren De Visser,* Van Swaay, Aalberse en De Graaff zouden zich in geen geval rceer beschikbaar stellen. Volgens Het Vaderland zou de heer Colijn premier worden „met tie porte feuille van Oorlog, op welk hoofdstuk jhij vele millioenen wil bezuinigen", de heer Kooien minister van financiën en de heer Rutgers minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Wij geven deze berichten, zegt de N. R. Crt. voor wat zij waard zullen j blijken te zijn. Ze lijken ons, enkele uren, nadat de ontslagaanvraag bekend 'is geworden, voorbarig, en er kan ook wel een grapje onder verborgen zijn, Voor het overige maken wij er op merkzaam op. dat. volgens ons constiv tutionecl recht niet Colijn of Ruys of Kooien, of wie ook, doch 'de Koningin de keuze v. den formateur doet. Voor Zij haar keuze bepaalt, begint zij ge woonlijk. met aan eenige leidende per sonen van verschillende partijen hunne inzichten te vragen. Het zal ons niet verwonderen, zoo zij dit, ook dezen keer niet nalaat, en derhalve de keuzo van een formateur zich nog wel wat zal laten wachten. De Kamerverkiezing. In de Zaterdag gehouden vergade ring van het Centraal Stembureau Voor •de verkiezing van leden van de Twee de Kamer der Stat en-Generaal zijn alle leden, die reeds in de voorloopige opgave der bladen genoemd zijn, geko zen verklaard. Hoeveel kiezers per mandaat? De R.K. behaalden hun 30 zetels met ruim 28® pet. der uitgebrachte stem men. Elke zetel werd in doorsnee ge wonnen met 29.445 stemmen. De soc.- dem. heeft 24 zetels met nog geen 23 pet. 'der stemmen. Elk hunner zetels wordt door 29.429 kiezers geschraagd. Voor de anti-revolutionairen was het percentage 121/4 pet. waarvoor 13 ze tels werden gewonnen. Op elke zetel komen 29.032 stemmen. De christelijk- historischen zijn verhoudingsgewijs nog het goedkoopst aan hun elf zetels gekomen. 27.778 kiezers verschaffen hun telkens een afgevaardigde en nog geen 10 pet. der stemmen leverde elf mandaten. Voor den Vrijheidsbond ligt de zaak juist andersom. Zijn plaatsen in de Ka mer zijn elk met 29.948 kiezers ver worven. Dat getal is hooger dan van eenige andere partij, 3/4 der stemmen werd op deze partij uitgebracht. De vrijzinnig-democraten daarente gen kregen hun zeven zetels met maar iets meer dan 6 pet., op eiken afgevaar digde komen 26.737 stemmen, dat is minder dan voor een der andere groo ve partijen. Van de eenling-plaatsen werd het duurst gekocht die van den plattelan der Braat, die 12/5 maal den kiesdee- ler behaalde of 43.969 stemmen; daar op volgt de partij van den heer Arts, die zijn zetel betaalde met 1.3 pet. van het totaal aantal stemmen, de commu nisten met 1.2 pet., de groep van ds. Kersten die iets meer dan 1 pet. der verworven zetel aan stemmen kreeg. Ds. Lingbeek daarentegen kwam er met iets minder dan 1 pet. Meer dan 6 pet .der stemmen is nut teloos verkwist aan zetelbegeerigen en menschen, die het rumoer, dat zij om zich zelf heen maakten voor volksbewe ging hielden. Percentsgewijze ging van de partijen in de nieuwe Kamer vertegenwoordigd, het sterkst vooruit de R. K. Volkspar tij, die iets meer dan 0.5 pet. van het stemmenaantal kreeg in 1922 en nu 1.3 pet:, daarop volgt de groep Kersten met iets meer dan 2 pet. legen 0.9 in 1922. De vrijz. democr. stegen van 4.6 tot 6.05 pet; de soc-dem. van 195 tot bijna 23 de Vrijty. bond daalde v. 9*/4 tot 10 pet., de A.R. van 123/* tot 12V4 pet., de roomsch-katholieken van bijna 30 tot ruim 28® pet. De socialistische partij. In „Recht voor Allen" weekblad van de Socialistische Partij, bespreekt de redacteur H. Kolthek den uitslag der jongste Kamerverkiezingen. Hij is van oordeel, dat zijn partij vernietigend is geslagen en schrijft dan: „Dit feit is van zooveel beteekenis. dat wij nu geen oogenblik aarzelen om te verklaren, dat het verder voortbe staan der S. P. als politieke partij gsen zin heeft. En wij kennen genoegzaam den geest van onze menschen, om te durven voorspellen, dat de partij als zoodanig ook spoedig verdwijnt. De vorstin van Benfiheini f Op het slot Wentgenstein, waar zij logeerde, is plotseling overleden de vorstin-moeder van Bentheim, zuster van de koningin-moeder. Onveiligheid op de wegen. De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland heeft de volgende circu- lare gezonden aan de burgemeesters der gemeenten in Zuid-Holland, betref fende de onveiligheid op de wegen in verband met het motorverkeer: Het zal ook uwe aandacht niet zijn ontgaan, dat in den laatsten tijd de dagbladen herhaaldelijk melding maak ten van min of meer ernstige ongeluk ken, door het gebruik van motorrijtui gen veroorzaakt. In vele gevallen zijn deze ongeluk ken te wijten aan onvoorzichtigheid of roekeloosheid-van de bestuurders* van die voertuigen, die zich niet sto ren aan de bepaling van art. 15 der Motor- en Rijwielwet, krachtens welke het den bestuurder van een motorrij tuig of rijwiel verboden is, daarmede over den weg te rijden op zoodanige wijze of met zoodanige snelheid, dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer op dien weg wordt belemmerd of in gevaar gebracht, noch aan de vóorschriften der gemeentelijke politie verordeningen, welke in het belang van de vrijheid of de veiligheid van het Verkeer zijn vastgesteld. Het is daarom, dat ik met nadruk een beroep doe op uwe medewèrkng om, voor zooveel van u afhangt, te be vorderen, dat door een voortdurend en nauwgezet politietoezicht op de hand* haviing en* naleving van voormelde voorschriften aan het door mij bedoel de, zich steeds uitbreidende, euvel paal en perk worden gesteld. Uit het Bakkersbedrijf. In de dezer dagen gehouden jaarlijlc- sche algemeene ledenvergadering dar Nederlandsclie Vereeniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf werden tot, hoofdbestuursleden herkozen de heeren H. R. Hetzel, directeur der „N. V. Vereenigde Bakkerijen" 's-Graven- hage, voorzitter; C. Ulrich, Wassenaar, vice-voorzitter; N. J. Ten Bosch, direc teur der Mij. „De Korenschoof" Utrecht H. v. Dorsten, lid der firma Koole Ni- cola, Leiden; H. Franken, broodfabri kant, Haarlem; B. Hus, president-com missaris der N.V. Broodfabrieken „De Zeeuw" 's-Gravenhage; J. Ketelaar, di recteur. der broodfabriek „Ceres" Arn hem, J. Ph. Peters, boodfabrikant te Amsterdam en G. K. Schoep, gedele geerd commissaris der N.V. v. d. Meer en Schoep's Bakkerijen te Rotterdam, P. Pool en J. Simons, broodfabrikan ten te Amsterdam. Ter gelegenheid van het 12®-jarig be staan der vereeniging bracht de secre taris, de heer W. J. v. d. Meer, een uit gebreid verslag uit van de geschiede nis dier vereeniging, terwijl de heer C. Ulrich, zijn ervaringen mededeelde met betrekking tot de Int. Arbeidsconferen- tie te Genève, welke conferentie door hem gedurende twee achtereenvolgen de jaren in verband met 't agendapunt ..Regeling van den nachtarbeid in de broodbakkerijen" is bijgewoond. Chr. Transportarbeidersbond. De tweejaarlijksche algemeene ver gadering van den Ned. Bond vam Chr. Fabrieks- en transportarbeiders zal 9 On 10 Juli a.s. te Rotterdam gehouden worden. v Aangezien de ontvangende afdee- ling tevens haar zilveren jubileum viert zal door haar Woensdagavond 8 Juli a.s. in „De Eendracht" een wijdings samenkomst gehouden worden, waar in zullen voorgaan ds. G. H. Wage naar, Ned. Herv. pred. te Rotterdam, die spreken zal over „Samenbinden'' en ds. K. J. v. d. Berg, .Geref. pred. te Feijenoord, die over „Bouwen en bewaren" zal spreken. Aan den avond van 9 Juli zal /de ontvangende afd. de afgevaardigden een feestavond aanbieden. Nieuwe Senatorep. Nu de sociaal-democratische Kamer leden Stenhuis en Cramer gekozen zijn tot lid van de Tweiede Kamer, zullen zij als lid van den Senaat 'af treden, en als zoodanig opgevolgd worden door resp. den heer L. M. ui er mans, te 'Arnhem, oud-lid van de /Tweede Kamer, en den heer P. Danz, ,te Amsterdam, voorzitter van den Al- gemeenen Nederlandschen. Metaalbe- werkersbond. De Loting. Thans is vastgesteld dat voor de lichting 1926 de loting een maand .vervroegd zal worden. Zij zal dit jaar dus niet in September, maar reeds in Augustus plaats hebben. Ook is wijziging gebracht in den termijn voor het aanvragen van vrij stelling wegens kostwinnerschap en persoonlijke onmisbaarheid. Deze vrij stelling moet voor de lichting 1926 zooveel mogelijk worden aangevraagd omstreeks drie maanden voor het tijd stip waarop de ingeschrevene zal wor den ingelijfd. De gewezen Duitsche keizer. N,u, vooral in de buitenlandschie pers hardnekkig het gerucht verspreid blijft, dat de gewezen Duitsche Keizer van plan zou zijn geruimen tijd in de badplaats Noordwijk door te bren gen, zij ten alle overvloede nogmaals medegedeeld, dat over een dergelijk Oponthoud zelfs nimmer eenigerlei wensch ter kennis van de Nederland- 'sche regeering is gebracht. BUITENLAND. GESPANNEN VERHOUDING TUS SCHEN ENGELAND EN RUSLAND. De diplomatieke betrekkkingen in gevaar. De betrekkingen tusschen Groot- iBrittannië en Sovjet-Rusland, welke sedert de laatste maanden uiterst zwak waren, worden thans critiek geacht. Door de anti-Britsche campagne, welke door dit land wordt gevoerd, is de toestand zoo gespannen gewor den, dat het afbreken der diplomatie ke relaties, welke verleden jaar door de Labour-regeering werden aange^ knoopt, ernstig door de Britsche re geering wordt overwogen, en verleden Vrijdag in den kabinetsraad' werd besproken. Alvorens dienaangaande een defini tief besluit te nemen, zal.wellicht de Britsche regeering aan Moskou een strenge waarschuwing zenden, met het dringend verzoek om opheldering van de vijandige politiek door de Sovjet- regeieting gevolgd, in strijd met de Engelsch-Russische handelsovereen komst, waarbij het zich verbonden heeft zich te onthouden van vijandige propaganda. In dat geval* zal dan sta king van die propaganda worden ge- eischt op poene van afbreken der re laties. In ieder geval kan spoedig een verklaring dienaangaande in een der Huizen van het Britsche parlement worden verwacht. De voornaamste grief tegen Sovjet- Rusland is, d?at haar gezant te Pe king en vooraanstaande politieke per- RECLAME. ruimen wij onze 3968 op tegen Spotprijzen. NIEUWE RIJN 8-10. sonen te Moskou en de officieele Sov jetpers in de afgeloopen weken dei Chi neezen openlijijk zouden hebben aan gespoord, dPj£ verdragen met Enge land te verbreken en gewelddaden te gen het leven en de eigendommen van Engelschen in China te plegen. .Waarschijnlijk zullen bewijzen kun nen worden geleverd, dat bolsjewisten inderdaad wapenen en munitie en zelfs geoefende officieren hebben ge leverd aan Chineesche communisten en andere agitatoren die in Kanton moeilijkheden hebben uitgelokt en met name Britsche nederzettingen aanvie len. Dergelijke dingen worden uiter aard ontoelaatbaar ge4cht en de hand having van de relaties wordt daardoor onmogelijk gemaakt. Een afbreken daarvan zal betee- kenèn een terugkeer tot den toestand die bestond, voor dat MacDonald de Sovjet-regeering erkende. Een zoodanige toestand bestaat thans ook tusschen Engeland en Mex ico, zonder dat de handel tusschen de beide landen verbroken wordt. De Sovjetgezant te Londen zal dan worden verzocht Londen te verlaten, terwijl de Britsche zaakgelastigde te Moskou zal worden, teruggeroepen. HET VEILIGHEIDSVRAAGSTUK. De a.s. conferentie in Den Haag. Uit Londen wordt aan de- „Vossi- sche Zeitung" geseind: „Naar wij van betrouwbare zijde vernemen, heeft dev Duitsche gezant te 's-Gravenhage Zaterdag een dé marche bij het Nedmdandsche 'minis terie van BuitenlanCTsche Zaken on dernomen om te vernemen of de Ne- derlandsche regeering bereid is als gastvrouw op te treden voor een in ternationale conferentie over de veilig heidskwestie, die in den a.s. herfst gehouden zal worden; zoodra de voór- loopige onderhandelingen tusschen Duitschland en de geallieerden tot sue ces hebben geleid". i Het verluidt, dat als deze conferen tie plaats heeft, dit in Augustus zaï zijn, omdat men haar beëindigd wil hebben, vóór de .Volkenbondsverga dering |>egint. *f NIEUWE AARDBEVINGEN IN JAPAN Groote verwoestingen. Zaterdagmorgen heeft in. Tottori, het Zuidelijk gedeelte van het Japansche hoofdenland een nieuwe aardbeving plaats gehad. Bij de vorige aardbe ving waren verscheidene honderden menschenlevens te betreuren en werd belangrijke schade aangericht. Behalve het bericht, dat even buiten Tottori een spoortrein volkomen ver nietigd werd, worden thans geen bij zonderheden gemeld, doch te oor- dêelen naar liet-aantal slachtoffers bij de vorige aardbeving, wordt gevreesd dat ook thans het aantal dooden we der groot zal zijn. Tottori is een plaats van 26.000 in woners. De aardbevingen hadden plaats om 2.30 en om 4.30. Volgens een later bericht zijn dooi de aardbeving te Tottori verscheidene gebouwen verwoest, maar persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. KORTE BERICHTEN. De bevolking van Buenos Aires bedraagt thans 2.31 millioen zielen. De stad is thans op vijf na 'de groot ste van de wereld. Onderhandelingen worden ge voerd omtrent de vorming van een viervoudig verbond tusschen de En- gelsche mijnwerkers, spoorwegman nen, transportarbeiders en machinis ten. - Herriot heeft de radicalen aan gespoord met alle kracht voor de hand having van het kartel te werken.» De Engelsche mijnwerkersorga nisatie zal, na de verwerping van de voorstellen der werkgevers, de moge lijkheid van een internationale actie overwegen. De Duitsche studenten, die te öVIoskou ter dood veroordeeld werden hebben gratie gevraagd. De eenige mogelijkheid om hen te redden schijnt Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren Is. 6.NSF. Kinderuurtje. 6,35 FL Parijs (Eiffeltoren, 2650 M.) Concert. 7 NSF. (Hilversum, 1050 M.-) Concert, onder leiding van Fr. Lupgens. 7.,2LO (Londen, 365 M.) en 5XX (Chelmsford, 1600 M.). Muziek. 7.20 2LO en 5XX. Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuwstijdingen. 7.30 NSF. Politiebericht, weerbericht. 8.05 (Munchen, 485 M:) Concert. n 8.10 NSF. Over „Ons Huis", door C, P. v. Asperen van der Velde. 8.15 NSF. Aansluiting Kurhaus. Resi dentie-orkest. 9.05 SFR. (Radio-Paris, 1750 M.) Concert. 10.20 2LO en 5XX. Tijdsein van Green wich, weerbericht, nieuwstijdingen. te zijn, den te Leipzig ter dood veroor" deelden bolschewiki gratie te verlee- nen. Het aantal stakende metaalbe werkers in België bedroeg Zaterdag) 25.900. Gelsenkirchen zal 15 Juli a.S, worden ontruimd. KERK EN SCHOOL. ^JSIED. HERV. KERK. Bed a'n k tVoor Rhenen, B. Tuinstra, te Beesd (Gld.). GEREF KERKEN. Tweetal: Te Doetinchem, M. A. van Pernis, te Schoonrewoerd en D. Ringnal- da te Leimuiden. Beroepen: Te Raamsdonk, J. H. Donner te Breda. CHR. GEREF. KERK. Aangenomen; Naar H oogeveen., K. Zuidersma te 's Gravendeel. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Aangenomen Naar Hindelboperi— Koudum, A. L. Broer, cand. te Amster dam. Emeritaat Mr. Loosjes. Mr. J. Loosjes, pred. bij de Luth. Gemeente te Bussum, heeft wegens zijn benoeming tot hoogleeraar aan het Ev. Luth. Seminarium te Amsterdam tegen 1 October emeritaat aangevraagd. Vacatures Ned. Herv. Kerk. Het aantal vacaturen "in de Ned. Herv. Kerk bedroeg 1 dezer in het ge heel 257. Een jaar geleden was dit getal 252. Verdeeld over de verschillende provin cies is het aantal: Gelderland 36 Zuid-Holland 39 Noord-Holland 34 Zeeland 20 Utrecht -21 Friesland .30 Overijsel 13 Groningen 30 Noord-Brabant 13 Limburg 4 Drenthe 17, - UIT DE OMGEVING, KATWIJK a. d. RIJN. ,\Vij verwijzen bloembollenhandelaars en medeleden der veilingvereeniging.„Bloem bollenteelt" naar een in dit blad yoork.q- mende advertentie, waarin de aandacht' gevestigd wordt op de te houden eerste veiling van drooge bloembollen; op Za terdag 11 Juli a.s.. Vooral omdat dit aanmerkelijk* vroeger is dan vorige jaren, wordt de aandacht van genoemde personen hiervoor ge vraagd. Opgaven tot uiterlijk hedenavond 10 uur bij den secretaris. De uitkomsten in den tuinbouw zijn zeer verschillend. De aardappel enprijz en. varieeren buitengewoon. Voor beste kwal. wordt aanzienlijk meer besteed dan voor eenigszins afwijkende. Het verschil is groot Voor export worden geen hooge prij zen betaald. Toch draagt de uitvoer er toe bij, dat de prijzen zich eenigszins handhaven de laatste dagen. Voor bospeen worden aanmerkelijk hop ger prijzen betaald dan het vorige jaar. De teelt hiervan is goed loonend. Ook de bloemkool is duur. Vrijdag arriveerde hier de drijvende tentoonstelling van de DelftscheSlaolie- fabrieken „Calvé". Van 25 en van 810 had daarin een, memonstratie plaats van de bekende Delft sche slaolie. 3 Menig huismoeder ging hier kijken en proeven. Op duidelijke wijze werden hier door den kok de voordeelen gedemonstreerd, waar door men direct het voordeel zag van het gebruik vqai Slaolie en Plantenvet. Het geheel maakte een prettigen indruk en was ook heusch de moeite wel .waard om te bezichtigen. Vrijdagavond had op uitnpodiging van de A. R. Kiesvereeniging. en Pro- pagandaclub een samenkomst plaats in de Consistoriezaal der Geref. Kerk, om met j elkander te gedenken den gelukkigen uit slag der verkiezingen. De samenkomst werd geleid door den Voorzitter der Kiesvereeniging, den heer W. Schonenveld. Deze opende op de gebruikelijke wijze en sprak in zijn openingswoord den dank uit tot God, die alles bij deze verkiezingen ,nog zoo heeft willen besturen, a-K wij ons in Zijne daden mogen verheugen. Daarna sprak de burgemeester, de heer, J. PI. de Waal Malefijt een woord ,0vei:j 'de verkiezingenhoe wij verblijd mogen.' zijn, maar ook, hoe wij hebben te letten op den steeds meerderen vooruitgang bij de S.D.A.P. Vooral, hoe onze jongere kiezers meer naar dien kant overhellen. Met een opwekking om toch zooveel mogelijk bij den voortduur orue beginse- lep uit te dragen, sloot uij de met wei aandacht gevolgde beschouwingen. Nadat was gezongen cp_ eokèk- d.vn:*

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2