CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS 6sJAARGANG MAAND£*rë~JÜLI"l92S NUMMÊR155T IBDWE LEIDSCHE COURANT AB ONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 v ±Je Kabinetsformatie. Door de ontslagname van het Kabi net Ruys de Beerenhrouck is thans ur gent geworden de vraag wien de vor ming van een nieuw Kabinet zal wor den opgedragen en in welke richting de oplossing van de Kabinetscrisis zal worden beproefd. Deze vraag is zeker belangrijk ge noeg om er een oogenblik bij stil te staan. Het gaat hier toch om hooge en groote dingen, om vraagstukken van de eerste orde, niet alleen voor het he den van belang, jnaar ook voor de toe komst. Vrijzinnigen van alle gading, socia listen en Communisten zijn het hierin met de uiterst rechtsche groepen eens, dat zij vurig hopen dat het niet op nieuw tot een samenwerking tusschen •de rechtsche fracties zal komen en dat we niet opnieuw zullen krijgen wat men, al is de uitdrukking niet ge heel juist, een coalitie-kabinet zou kun nen noemen. Van A.R. standpunt gezien zijn er tegen de vorming van zulk een Kabinet zeker gewichtige bezwaren aan te voe ren. Het partijbelang wordt daardoor niet gediend. Weten de rechtsche partijen elkaar niet te vinden, dan kan de A.R. frac tie in de oppositie gaan, dan kan ze zich vrijer bewegen en zal het haar weinig moeite kosten de Staatk. Ger. partij den wind uit de zeilen te nemen. Zij kan dan niet langer met 'n schijn van recht verantwoordelijk worden ge steld voor zaken waarvoor zij niet ver antwoordelijk is, met het prikkelen van de hartstochten over het „mon sterverbond" met Rome is het dan ge daan, zij zal niet meer a/Is in de laatste jaren geroepen zijn in de eerste vuur linie te staan en de stembuswinst zal zeker niet uitblijven. Van partijstandpunt bezien is de zaak dus al heel eenvoudig en zou het advies kunnen luiden, in geen geval meer met de andere rechtsche groepen in zee te gaan. Maar nu gaat het bij deze kwestie niet om p a r t ij belangen, niet om de vraag op welke wijze bij de volgende verkiezingén politieke winst zal zijn te behalen, maar om de vraag wat in s 1 a nd s belang noodzakelijk moet worden geacht. Wij mogen in dezen stembusuitslag niet iets toevalligs zien. Wij beschouwen het als een zegen, dat de A.R. partij een betrekkelijk sterke positie mag innemen, maar we mogen niet uit het oog verliezen, dat dit ook ernstige verplichtingen met zich brengt en dat we ons niet zonder meer aan onze verantwoordelijkheid mogen onttrekken. Wanneer onze mannen, omdat dit voor hen gemakkelijker en voor de partij voordeeliger is, alle samenwer king weigeren, dan blijven ze toch ver antwoordelijk voor de gevolgen dio daaruit voortvloeien. Een Kabinet moet worden gevormd Komt er geen rechtsch Kabinet, dan BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 krijger we een ministerie van links of dat boven de partijen staat, maar dat in elk geval geen Christelijk karakter zal dragen. En gaat het eenmaal dien weg op, dan kan zonder vrees voor tegenspraak worden gezegd, dat de kans om '/ooit weer een rechtsch Kabinet te vormen, al zeer geiing moet worden geacht. Komt 't eenmaal b.v. tot, samenwer king tusschen de twee sterkste par tijen, de R. K. Staatspartij en de S.D. A.Pdan is het niet waarschijnlijk, dat het ooit meer zal gelukken het verband tusschen de rechtsche partijen te herstellen. De tegenstellingen zullen dan wol den toegespitst. Gezocht zal worden niet naar wat vereent, maar naar wat verdeelt. De partijen van het ongeloof zullen juichen. Dc revolutionaire theorieën zullen steeds meer in practijk worden ge bracht En wij, wel wij kunnen protesteeren, maar tevens zullen zij die de leiding hebben zich voor God hebben te var an lwoorden voor de wijze waarop zij hun invloed hebben gebruikt. En ver van benijdenswaard zal hun positie zijn indien bij ernstig zelfon derzoek blijkt dat 't eigen belang, dat partijbelang is gesteld hoven het lands belang en dat van den door God ge-, schonken invloed niet een behoorlijk gebruik is gemaakt. Morgen hierover meer. STADSNIEUWS. Na den slag. (Slot). Een hernieuwd applaus stijgt op, als na een kort woord van den voorzitter Ds. G. H. Beekenkamp de spreekplaats inneemt. Gij zult vmij willen geloovan, al dus spr., als ik u zeg, dat mij in de laat ste weken wel eens de handen hebben gejeukt, waar ik den heeten strijd moest aanzien, zonder, op medisch advies, er aan deel te kunnen nemen. 58-42. Vanmorgen heeft de Nieuwe (of oude) Rotterdammer, die in haar vorm en inhoud de kenmerken van een 84- jarige vertoont, het groote nieuws ge bracht. Haar gelaat stond niet als voor de verkiezingen. Geen wonder ook. Er heeft bij deze verkiezing een ver schuiving plaatS gehad naar ultrarechts en naar ultralinks. Voor zoover wij verlies leden was dit het gevolg van een streven naar een npg principieeler politiek. Het verlies is een beetje pijnlijk, maar niet onnatuurlijk. Het gebeurt meer, in een huisgezin, dat groote kinderen, die wat veel praats krijgen, en denken dat van hen te weinig notitie wordt geno men, op zich zelf gaan staan. (Vroolijk- heid). Zij zullen nu echter 't bewijs hebben te leveren, dat zij politiek wijzer zijn dan de partij die zij een zetel hebben ontnomen. Spr. is nieuwsgierig naar wat broeder FEUILLETON. Een doornig pad (Uit het Engelsch). 25) Peggy sloeg het venster boos dicht, opende het nog even, en gooide zonder een woord te spreken juffrouw Clack's sleutel naai- buiten Gelukkig ving Ab bott hem tijdig op, anders had juf frouw Clack hem op 't hoofd gekregen; maar hare hand beefde zoo, dat zij hem niet in 't slot kon steken. ,,Laat mij het voor u doen", zeide hij haar op zijde schuivend. Het was een erg treurige thuiskomst na zoo'n prettige week buiten. Toen het gas was opgestoken, kon men zién wat een dikke stoflaag alles be dekte, zoodat zij een stoel moest afve gen voordat zij hem Abbott kon aan bieden. Toen zij van huis ging, had zij de meeste kieeren, die gewoonlijk in de kamer hingen, weggeborgen, cn de naakte muren en beddestijlen zagen er vreemd en ongezellig uit. Daarenboven was zij geheel van streek door het slechte nieuws aangaande Dotje en het stormachtig onderhoud met Peggy na de rust en kalmte van haar uitstapje. Hevig bevend viel zij op een der stof fige stoelen neer. „Ik hoopie zoo, dat God voor Dotje gezorgd zou hebben", stamelde zij. Het scheen erg hard. Het kind was tot haar gebracht zon der dat zij ef naar verlangd had, en zij had al hare oude gewoonten vaarwel gezegd om voor haar en voor den ou den man te zorgen. Zij had hem gedu rende zijne ziekte en sterven en daar na hare buurvrouw met veel zelfopof fering en onkosten opgepast, en nu zij verfrischt en uitgerust tehuis kwam, vervuld van het aangename vooruit zicht, dat zij Dotje aan hare moeder kon teruggeven, was het een haïde slag, te moeten hooren dat het kind zoek was. „God zorgt voor haar", zeide Abbott kortaf. Ook op zijn gelaat stond hevige teleurstelling te lezen. Hij was zich zelf ternauwernood bewust hoezeer hij deelde in Hagar's droefenis, maar nooit had hij zich gelukkiger gevoeld, dan een paar mniuten geleden, in de blijde zekerheid, dat hij op het punt stond Dotje naar hare moeder te bren gen, en bij haar langzamerhand kon voorbereiden op het bericht van den dood haars vaders, terwijl deze slag verzacht werd door de vreugde dat zij Lingbeek in de Tweede Kamer heeft te zeggen. Wanneer het niet anders is, dan wat hij in de „Gereformeerde Kerk", zijn strijdblad te lezen geeft, zal hij niet veel van ons denkvermogen eischen het is steeds weer hetzelfde. Ernstiger teeken is het, dat een deel van ons volk ultra links heeft gekozen, een waarschuwend .symptoon van de toenemende vermaterialiseering en god deloosheid. Wij zijn er nu goed afgekomen, maar iaat toch niemand denken, dat wij nu wel naar bed kunnen gaan. Vooral onze jonge menschen moeten ernstig studeeren om de in Gods Woord geopen baarde beginselen bloot te leggen en het antirevolutionaire Staatsrecht te leeren. In dit verband wijst spr. op der. voortrelfelijken arbeid van het Kuyper huis. Het was te wenschen, dat heel Neder land besefte wat het in de A. R Partij en vooral wat het in den heer Colijn bezit. (Applaus). Spr. heeft Zondag gezegd, uw stem biljet moet een dankbiljet zijn (bankbil jetten zijn voor de strijdkas) jegens hem die in het afgeloopen tijdperk op finan cieel en daardoor ook op geestelijk ge bied heel Nederland ten zegen was. (Krachtig applaus). Al heeft „Het Volk" Colijn een don derend halt toegeroepen, wij zeggen: Colijn, ga door, de weg is vrij! (Toejui chingen). Gelukkig mogen we nu verwachten dat Gods Woord in den Ministerraad weer zal meespreken. Ziende op het kleine getal onzer ver tegenwoordigers zegt spr.: gedenkt hen in den gebede, ook als zij straks in den Haag hun werk zullen verrichten. Hun strijd is zwaarder dan wij dikwijls den ken. En als wij eens een kracht ontwik kelen zoo groot als indertijd de hetze tegen Colijn, dan zullen wij Volk en Nederland tót rijken zegen kunnen zijn. Wat zou er ook in liet hart van een Groen een dankbaarheid zijif geweest, indien hij een actie als deze van zijn A. R. had kunnen zien. Wanneer er weer eens een verkie zingsuitslag is, hoopt spr. die niet meer te behoeven te vernemen uit de N. Rolt. maar uit de ochtendeditie van de echt- jonge Nieuwe Leidsche Courantlf Dave rende bijval). De voorzitter gaf nu het woord aan den heer Abr. Warnaar Jr., uit Sassen- heim, eveneens met een hartelijk ap plaus begroet, en wiens pittig bezielen de toespraak zichtbaar insloeg. Een kernachtig woord is het, dat na een korte gezellige pauze ds. Joh. Jan sen tot zijn aandachtig gehoor richt. Tijdens zijn toespraak tvas het muisstil. Spr. heeft aanvankelijk bezwaar ge maakt hier heen te gaan, om medische bezwaren; maar hij is vandaag tot de overtuiging gekomen, hitr beslist iels te moeten zeggen. Gaarne is spr. hfer, tusschen het Antirevolutionaire volk, omdat hier heerscht één groot beginsel. Sommigen schijnen wel eens te hebben gedacht, dat spr. wat het Staatkundig gebied betreft, aan een anderen kant was gaan staan, doch hij stelt er prijs op, van deze plaats te verklaren dat in zijn hart steeds antirevolutionair is haar dochtertje weer in de armen kon drukken. Maar het kind kon toch niet voor goed weg zijn. Er zijn te veel kin deren onder de armen, dan dat iemand er éen zou willen stelen, behalve mis schien om Üe goede kleertjes, en die van Dotje zouden wel zoo best niet zijn Het was een groote stap voorwaarts, nu men wist, waar zij pas den vorigen avond geweest was, en het zou nu ze ker niet moeielijk vallen haar spoor te ontdekken. En het was toch ook iets waard te vernemen, dat Hagar's vader kalm in zijn bed was gestorven, terwijl hij vriendelijk werd opgepast door zulk een goede oude vrouw als juffrouw Clack. Arme Hagar! Zij behoefde nu niet langer des nachts wakker te lig gen om zich te kwellen met de vraag waar nu misschien zijn grijs hoofd een schuilplaats zocht. Zoo lang hij leefde, was er zorg voor hem gedragen, en hij was het door hem zoozeer gevreesde lot ontgaan, van in het armhuis te moeten sterven. „God zegene u", zeide hij, voor al wat ge aan hen gedaan hebt. Ik ga nu het ijzer smeden, ter wijl het heet is. De kleine meid kan niet ver weg zijn. Maandag kom ik weerom; morgen moet ik naar Birken head om daar den Zondag over te blij ven. en Maandag terug te keeren. Maar dat anders worden dan hoopt spr. zulks gebleven, en dat nu geheel is, en mocht in het pubiek uit te spreken. De menschen krijgen spr. iiiet zoo spoedig naar voren, maar wat thans ge schied is, is Gods vinger, als Hij spreekt, is spr. bereid. Nu God het zoo heeft welgemaakt, mag er onder ons echt Christelijk vreug debedrijf zijn, waarvan God het middel punt is. Er wordt vaak gesproken van de eere Gods. Maar laten wij dan steeds die eere zoeken, onder meer door ons leven en dat van onze voormannen te stellen in Gods hand. Ernstig dringt spr. aan op voortdurend studeeren, bid' den, werken en strijden, om de plaats te behouden die wij thans mogen in nemen. De heer v. d. Steen, de penningmees ter steeks een geestige speech af op den stand der financiën, die straks zal blij ken te hebben doel getroffen. De heer G. Rietkerk, de eerstdaags we geus vertrek helaas altredende voorzit ter, van de propagandaclub, voegt er een hartig woordje aan toe namens de propagandisten, waarna de heer J. Kar stens, secretaris van den Kamerkieskring eenige technische opmerkingen maakte over de verkiezing. Een evenement brengt dan het woord van Ds. H J. Kouwenhoven, de spreker van het Nut en de Graanbeurs, die nog even onderstreept het woord van Coen: ,.ende desespereert niet", waarmee men Woensdagavond uiteenging. Heel Leiden, en haar historie spreekt van de volharding onzer vaderen. Laten wij dan ook in deze dagen ons de banier van God en Christus niet schamen, waar wij ook nu niet beschaamd zijn uitgekomen en niet zijn begeven of ver laten. Ds. H. Broekstra van Rijnsburg spreekt een bezielend woord over het middel punt van onzen staatkundigen strijd: liet Koningschap van Christus, dat ook daar alleen recht op erkenning heeft. Ook in de Staatkunde hebbe het Soli Deo Gloria den boventoon. Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen. De Secretaris van „Nederland en Oranje", de lieer G. Kuyper, met 'n kort woord van welverdiende hulde door den voorzitter ingeleid, herinnert met dankbaarheid aan de overwinning die, de Heere heeft willen geven, maar ook aan den ernst van den toestand, waar wij welbeschouwd 100.000 stemmen zijn tekort gekomen. Dit wijst behalve op noodlottige verbrokkeling, ook op een veldwinnen van de revolutie-idee, wsar tegen met alle geoorloofde middelen moet worden gestreden. De heer T. S. Goslinga beveelt de belangen van Bet Chr. onderwijs in de liefde van het A. R. volk aan, omdat we daarin zoo goed als door pol-Hek, eyan gelisatie, en pers het koninkrijk Gcds moeten dienen en verdedigen. De heer Zuidema, vatte ten slotte in een pittig slotwoord nog een.ge hoofd gedachten samen, waarna eenparig werd gezongen: „Een vaste burcht is onze God.." en de voorzitter met dank gebed eindigde. Het gesprokene werd meermalen ge volgd door een sponaan aangeheven gezang, als Ps. 86:17: Hoe groot, hoe Gewone edrertentiSa per regel ÖV> Ingezonden Mededeetingen, dnbbel tariel I Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adyertentiën bij vooruitbetaling t van ten hoogste 30 woorden, worden dnge lijke geplaatst ad 40 cent. vrees'lijk zijt G'alom; het Wilhelmus-] lied, en: Zij zullen het niet hebben..,] waarbij Devote keurig begeleidde. De voorzitter kon voor het uiteengaan nog de mededeeling doen, dat een be drag van f160.onder de aanwezigen was gecollecteerd. Antirevolutionair Leiden had de rechtsche overwinning waardig her dacht. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: J. J. v. Bremen, jm. 28 j. en M. Hoogeveen, jd. 24 j; A. Kiel, jm. 27 j. en A. Brinks, jd. 29 j; B. Ko ning, jm. 23 j. en L. J. G. Snel, Jd. 22 J; C. Klaveren, jm. 29 j. en M. Schuma cher, jd. 29 j; W. B. Hollman, jm. 23 j. en E. A. M. Schneider, jü. 19 j; H. L. v. Kampenhout, jm. 24 j. en J. v. d. Berg, jd. 21 j; J. Azier, jm. 26 j. en J. v. d. Reijden, jd. 23 j; G. Wielders, jm. 26 j. en E. M. Beij, jd. 19 j; J. C. Duin-: dam, jm. 34 j. en C. A. de Bruin, jtl. 28 j; J. Sira, jm. 22 j. en G. Blanken- stijn, jd. 23 j. M. de Koning, jm. 27 j.I en E. de Keizer, jd. 21 jL-, Timmers, J jm. 27 j. en C. Eikerbout, jd. 29 j; A. v. Poelgeest, jm. 22 j. en G. W. de Jong jd. 20 j; C. H. Tekamp, 18 j. en C. J. Bey, jd. 20 j. Gehuwd: M. N. A. Sevets en G. C. Eeftens, jd; J. Francken, jm. en E. J. Hillebrand, jd; P. C. v. d. Sleet, jm. en M. Klinkhamer, jd; J. J. v. d. Reijden, jm. en Th. G. Roest, jd; W. Trago, jm. en D. v. d. Oever, jd; B. J. Jansen, jm. cn M. Kalkhoven, jd; J. Gijzenij, jm. en L. P. Cornet, jd; G. Buis. jm. en J. C. Wallaard, jd; W. F. Laterveer, jm. en H. J. Crama, jd; H. Nagtegeller. jm. en M. J. v. d. Linden, jd; J. P. Homan, jm. en B. C .Verhoog, jd. A, R. Propagandaclub. Heeft Vrijdagavond de A'.-R. Kies- J vereeniging de gehouden verkiezingen Herdacht, a.s. Woensdagavond zal de IA.-R. propagandaclub aan allen die i haar bij de verkiezingen de behulp- zame hand boden, een gezellig samen- zijn bereiden. Een advertentie in dit nummer geeft omtrent deze vergadering die in het Nut zal worden gehouden, na dere inlichtingen. Wij vestigen daarop gaarne de aan- dacht. Leidsche Chr. Oranjevereea. j De Leidsche Chr. Oranjevereeni- ging, houdt op Donderdag 9 Juli a.s. j des avonds te 3 uur in het gebouw „Prediker" een ledenvergadering. De desbetreffende convocatie ver- meldt dat aller opkomst gewenscht en noodzakelijk is. Wij wekken gaarne tot getrouw be- j zeelt op. Chr. Kweekschool. Eindexamen Chr. Kweekschool onderwijzers en onderwijzeressen L.O.] (2e groep). Geëxamineerd en geslaagd 4 candi- daten, n.l. de heeren L. Eggink, Oegst- geest, D. Groenendijk te Bodegraven, A. de Groot te Alphen a. d. Rijn, en A. C. Noort te Lisse. ik zal Hagar tot u zenden; en hier is mijn adres, als u soms iets van het kind hoort. Goeden avond, juffrouw Clack." De kamer zag er nog eenzamer en veriatener uit toen Abbott weg was. Zij kon bijna niet gelooven, dat het hier vroeger ook zoo leeg was geweest, toen zij geheel alleen woonde. Nu de oude blinde muzikant dood, Dotje zoek, en Don weg was, o hoe verlaten en leeg was het hier nu! Wat had zij aan de versche eieren en de mooie gele boter, nu er niemand was, die er met haar van kon genieten? Maar Don zou ze ker we! heel gauw thuis komen. Een veertien dagen geleden had zij voor het laa'st van hem gehoord. Peggy was toen aan het typhus-gasthuis naar hem gaan vragen; hij was toen bijna geheel beter en zou dus wel gauw ont slagen worden. In elk geval zou zij morgen naar hem gaan zien. Eenigs- zins bemoedigd door dit besluit, stond juffrouw Clack op en begon hare ka mer op de gewone manier in orde te brengen. Zij ontpakt^ een paar van de sierlijkste japonnen, schudde ze eens uit, cn hing ze aan de beddeposten; daarna plaatst- zij de mooiste hoeden, die ze in voorraad had, er boven op, eu versierde de naakte muxen_m«t_dk De Inbraak op ,Zulderzlcht." Als resultaat van bet door de po-: litie ingestelde onderzoek zijn in ver- kleurigste mantels en d eken Nu be gon bet er weer huiselijk uit te zien, er. langzamerhand ging ook hare ze nuwachtige gedruktheid over, zoodat zij blijmoedig kon antwoorden, toen zij zacht even aan de deur boorde tikker.;' bijna net Don's tikje. Het was evenwel) Don niet, maar Peggy Watson met eenl gebarsten ttekpot in de hand. „Och juffrouw Clack", zeide zij op berouwvollen toon, „ik heb een lekker] kopje thee voor u gezet, en het spijt me erg da! ik zoo brutaal ben geweest. Vader is thuis gekomen en heeft ine; weer een pak slaag gegeven, em ik heb er geen woord tegen in gelegd. Ikj ben waarlijk hee! goed voor Dotje ge weest, u kunt me gerust gelooven, eni ik zal hee! Londen naar haar gaan doorzoeken, totdat me de schoenen van de voeten vallen." „Heb je iets van Don gehoord, Peg gy?vraagde juffrouw Clack. ,0 jat Ik ben op mijn eigen houtM maar eens weer naar het gasthuis ge gaan", antwoordde zij, ,,ik en Dotje;, maar hij was er van daan en in een' ander gasthuis met een heel moeilijken naam, ergens bij de zee, en ze zeiden j dat hij nu wel zoo.sterk als een paard, zou terugkomen." I

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1