CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. De Uitslag. Bleangrijkste meows in dit Nummer Be JAARGANG DONDERDAG 2 JULI 1925 NUMMER 1554* ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 1DSCBE COURANT BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Gewone advertentaia per regel 22*/a t Ingezonden Mededeelingen, dubbel ttrbi' Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaHag van ten hoogste 30 woorden, woeden dege lijks geplaatst ad 40 cent. J EERSTE BLAD. De uitslag van de stemming is, ter wijl wij dit schrijven, nog niet volledig bekend. Van slechts een betrekkelijk klein lantal plaatsen is de uitslag in ons oezit zoodat wij nog slechts een voor- toopigen indruk kunnen vormen, maar die eerste indruk, dat kan nu reeds worden gezegd, is voor de rechtsche partijen in 't algemeen en voor de A. R. partij in 't bijzonder, niet bemoedi gend. De heer Colijn heeft indertijd voor speld, dat het, wanneer maatregelen werden genomen om 'slands financiën weer gezond te maken, steenen rege nen zou. En toen hijzelf geroepen werd om de plaats van den heer de Geer in te nemen en hij begon met zijne finan- cieele plannen te ontwikkelen, werd door hem op den voorgrond gesteld, dat uitvoering van dat program onze A.R. partij op het verlies van een paar Kamerzetels zou komen te staan, zoo dat onze Kamerfractie, gerekend ook met het feit dat in 1922 twee zetels door kleine overschotten werden ver kregen, waarschijnlijk teruggebracht zou worden tot 12 leden. Welnu, de steenenregen is niet uit gebleven. En het is met name de A.R. partij geweest die nu al maandenlang ge staan heeft in den hoek waar de sla gen vielen. Op haar werden in de eerste plaats de aanvallen gericht. Men maakte eerst van den heer Co- lijn en het door hem verrichte werk een carricatuur, om dan,daartegen de kiezers in 't geweer te brengen. En daarbij is toen nog gekomen de tegenstand der üiterste rechterzijde, van de zijde der Staatk. Gereformeer den, die zich ook in de allereerste plaats tegen de A.R. partij meenen te moeten keeren. Bezien we zoo den uitslag, dan zijn ide A.R! verliezen niet alleen volkomen verklaarbaar, maar dan kan het ons zelfs verwonderen, dat de verliezen niet nog veel grooter waren. Dit geldt met name van Leiden en omgeving. In Leiden gingen wij mei 270 stem men achteruit, een verlies dat vrijwel klopt met de winst van de Staatk. Geref. die met 299 stemmen vooruit gingen. Voor de omgeving- zijn de cijfers veel gunstiger. Leiderdorp b.v. gaf een on beduidend verlies, evenals Hillegom, Koudekerk en enkele andere plaatsen Maar daar staat tegenover dat plaat sen als Katwijk, Oegstgeest, Rijnsburg Sassenheim, Wassenaar enz. een niet onbeduidende aanwinst van het aan tal A.R. stemmen te zien gaven, wat recb' geef voor de verwachting, dat de Kieskring Leiden voor onze partij een vrij goed figuur zal maken. In de groote steden is met uitzon dering van Amsterdam, waar de A.R. met eenige duizenden stemmen voor uitgingen, de uitslag voor de A.R. partij minder gunstig. De kans bestaat echter dat het platteland waaromtrent nog weinig bekend Is, nog heel wat goed maakt. De Chrlstelijk-Historischen hebben eveneens, zij 'tdan in mindere mate, verliezen te boeken, terwijl de R. K. zich vrijwel wisten te handhaven. De Sociaal-Democraten hebben al thans in de groote steden duizenden stemmen ge(wonnen. Ook de Vrijzin nig Democraten maakten goede vor deringen, terwijl de Vrijheidsbond -veneens tevreden kpr> zifn over den uitslag in de groote steden. Overzien we bet geheel, dan schijnt het ons niet onwaarschijnlijk, dat de drie groote rechtsche partijen in het nieuwe parlement over een, zij het kleine meerderheid zullen beschikken waarbij dan nog komt de Staatk. Ger. partij, die vermoedelijk 2 zetels zal bezetten. Inplaats van 6040 zal het dus mis schien worden 5446, met aan de lin kerzijde een belangrijke versterking van de S.D.A.P. In aanmerking genomen de hetze tegen het bestaande Kabinet en inzon derheid tegen Minister Colijn ontwik keld, zou dit een niet onbevredigende uitslag zijn. STADSNIEUWS. DE VERKIEZINGEN. Er was, wat na de gevoerde actie ook niet anders verwacht kon worden\ gisteren zeer veel belangstelling voor de verkiezingen. Er werd druk gestemd en de ver schillende partijen- waren heep dsn dag druk in de weer om de nalatige of zieke kiezers naar de stembus te brengen, 't Was heel den dag een gerij en geros van belang. Aan sommige bureaux ging het zoo nu en dan vrij rumoerig toe, zoo zelfs, dat de politie een enkele maal genood zaakt was in te grijpen en al te heet hoofdige kiezers tot de orde te roepen. Toen om 5 uur de stembus gesloten was verzamelde zich al spoedig een dichte menigte voor ons bureau aan Ie Hooigracht, waar op het bekende groote bord de»uitslag op duidelijke wijze bekend werd gemaakt. Naarmate meer bureaux binnen kwamen vermeerderde ook de belang stelling. Honderden en honderden stonden voor ons bureau opgesteld, waar velen zich den tijd kortten met bet maken van bespiegelingen om trent den vermoedelijken üitslag. Toen de volledige uitslag bekend was. begaven vele A.R. zich naar do Graanbeurs, die spoedig tot in alle hoeken gevuld was, en waar de voor zitter yan de Kiesvereeniging enkele beschouwingen over de gepubliceerde cijfers ten beste gaf. Hij begon met vast te stellen, dat gezien in het licht van den uitslag van de verkiezingen in 1923, de A.R. partij tevreden kan zijn. Bij de toen gehouden statenverkiezingen gingen we een 1000 en in vergelijking met de Gemeenteraadsverkiezingen een goede 400 stemmen vooruit. Houden we ech ter rekening met de verkiezingen in 1922, dan is er een achteruitgang van een 300 stemmen, wat zeker niet zon der beteekenis is, maar wat gezien de felle actie die tegen ons gevoerd werd en den vooruitgang van de St.k. Ger. goen reden geeft tot ontmoediging Ook nu weer aldus spr. is gebleken, dat de meerderheid van de Leid9Che kiezers staat aan de rechterzijde, dat niet links, maar dat rechts in de meer derheid is. Vervolgens werd nog gewezen op den vooruitgang van de S.D.A.P. We hebben hier niet een uitspraak voor de Sociaal-Democratie, maar alleen een uitspraak van de misleide kiezers tegen de carricatuur die men van Co lijn en zijne maatregelen gemaakt heeft. In het licht van de nu bekende cijfers er waren ook enkele uitsla gen van dorpen uit de omgeving meende spr. te mogen concludeeren, dat de linkerzijde niet de meerderheid in het parlement zal behalen. Ten slotte werd gewezen op het verblijdend feit dat deze verkiezingsactie met groote eensgezindheid en geestdrift werd gevoerd en dat niet alleen hier, maar door heel het land, ons A. R. volk zich met geestdrift en vertrouwen heeft geschaard om zijn leider. Vervolgens werd nog het woord ge voerd door Ds. Kouwenhoven en de heeren Nielsen, Warnaar en Kuyper, waarna de bijeenkomst door Ds. Broek stra van Rijnsburg met dankzegging werd gesloten. Zooals hier boven reeds werd opge merkt, is ook gisteren weer gebleken dat ae meerderheid van de kiezers in Leiden staat aan de rechterzijde. Namen we den ultsu&g van gisteren als basis, dan zou de verhouding in den Gemeenteraad worden 18 rechts tegen 15 links, n.l. 7 R.K., 6 C.H., 5 A.R., 9 S.D.A.P., 3 Vrijh. Bond, 2 V.D. 1 Democraat. Dit zegl wel niet veel, daar bij een eventueele x*aadsverkiezing de verhou dingen weer heel anders zijn, maar het feit dat ook volgens dezen uitslag de rechterzijde hier in de meerderheid is, is toch zeker niet zonder betee kenis. De electrische tram Den Haag- WassenaarLeiden. Met de voorbereidingen, verbonden aan het doortrekken van de electrische tram Den HaagWassenaarLeiden, tot aan 't eindpunt van de Haarlemmer straat (Kouden Hoek) te Leiden is men thans gereed gekomen, zoodat gisteren eenige proefritten door Leiden oyer Stationsweg, Steenstraat, Blauwpoorts brug, Haarlemmerstraat tot aan den Kouden Hoek konden worden gemaak, ten einde het personeel met den weg en de halten bekend te maken. Bekend is reeds, dat de tram aanvan kelijk niet verder kon rijden dan tot Posthof te Leiden, hoewel de rails en die stroomleiding door Leiden gereed waren. Eveneens mag bekend worden veron dersteld, dat dé omtandigheid, waarom de tram niet verder reed dan het Post hof, zijn oorzaak hierin vond, dat de concurrent van de de Noord- Zuid Hollandsche, haar mededingster •niet zoo maar over haar rads wilde laten rijden, o.m. omdat de NZHTM. vreesde, dat haar dierst daardoor groote belemmering zou onder/ir.'len. De raad van toezicht op de tramwe gen heeft zich toen persoonlijk van den toestand, meer in het bijzonder van die op het stationsemplacement te Leiden, op de hoogte gesteld, met het gevolg, dat nadat dit emplacement was ver bouwd, de H.T.M. tot aan den Kouden Hoek zou kunnen rijden. Thans is men met deze verbouwing gereed gekomen, welke o.a. hierin be staat, dat er op dit emplacement ver schillende wisselsporen zijn gekomen, en langs het emplacement óp den Sta tionsweg een afzonderlijk spoor, dat halverwege het emplacement door mid wis.eispoor zich bij het daar loopend spoor aansluit. Zaterdag 4 Juli treedt voor de H.T.M. tusschen den Haag en Leiden een nieuwe dienstregeling in, erf zal men door Leiden tot aan het eindpunt, den Kouden Hoek, kunnen rijden. Van het stationsemplacement komen de heeft men dan als eerste halte het begin van de Haarlemmerstraat, de tweede halte bij de Donkersteeg, de derde bij de Pelikaanstraat, waarna gereden wordt tot aan Vet eindpunt. Vermoedelijk zal er ook een hal e aan de Vrouwensteeg komen met het oog op de daar dichtbij liggende Bree- straal. Bij het in werking Leden van de nieuwe dienstregeling Zaterdag a.s. zal de eerste tram uit den Haag (Dieren tuin) vertrekken des morgens 6. u. 45; vervolgens 7 u. 15, 7 u. 40, 8 u. 45, 9 uur en vervolgens op ieder kwartier en half uur tot~des avonds 9 uur. Daarna vrijwel «geregeld om het half uur tot 11.30 en Zondags tot 12 uur 'snachts. Naar Wassenaar kan men nog later. Van Leiden vertrekt de eerste tram 'smorgens 6.10; 6.40 en 7 uur. Vervol gens 7.20; 7.35; 7.50; 8.10; 8.30; 8.55; 9.15; 9.25; 9.49 en 9.55 en vervolgens iedere 15 minuten daarna, tot 'savonds 7.55. Vervolgens 8.25; 8.35; 8.55; en ver volgens om het half uur tot 11 uur tot 11.25. 's Zondags vertrekt de laatste tram 11.55. Bovendien gaan er nog een.ge trams alleen tot de Haagsche Schouw. De duur van den rit is 45 a 50 min. Bij de gister door den heer Lui tenant Kolonel Garnizoen-comm. ge houden aanbesteding van de levering van aardappelen ten behoeve van de soldaten-menages van het garnizoen, gedurende het tijdvak van 1 Augus tus 1925 tot en met 31 October d.a.v. was ingeschreven als volgt: a. zandaardappelen, b. kleiaardap- pelen. J. Jans, Hoorn a. f6.29, b'. f6.47; W'. den Heeten, Leiden, a. f5.93, b. f5.98; Th. Fontein, Leiden a. f4.95, b. f5.85; N. van der Vlist, Leiden b. f5 per 100 K.G. Het telegraafkantoor alhier is he denavond tot 'snachts 1 uur geopend voor het ontvangen en verzenden van verkiezingstelegrammen; de kantoren te Warmond en Voorschoten tot 11 uur. Onze stadgenoot, de heer A. Ber nard, slaagde te 'sGravenhage voor het diploma Engelsche Handelscorrespon dentie, afgenomen door de Ver. van Leeraren in Talen. (L.I.T.E.H.), aange sloten bij de Ver. van Leeraren in het Boekhouden. Gistermorgen werd op den Nieu we Rijn een handwagen aangereden, door een luxe auto bestuurd doprden heer v. B. H. Gevolg was, dat de handwagen uit de koers en door een etalageraam van de fa. Saroni ge duwd werd. De ruit werd geheel vernield. De bestuurder van den handwagen be kwam geen letsel. (Op den hoek (Wjtte Singel-Noord ^indsplein had gistermiddag een aan rijding plaats tusschen een autobus en een wielrijdster, mej. W,. K. De juffrouw beweerde rechts te hebben gereden, zoodat waarschijnlijk de auto busbestuurder de bocht wat ruim zal hpbbep genomen. Persoonlijk letsel, werd niet veroorzaakt. Het rijwiel is. beschadigd. Gisteravond, even over zes, werd op de Haarlemmerstraat ter hoogte van de Hartebrugskerk een motor met zijspan aangereden door een vracht auto van een boterhandelaar C. ,uit Stompwijk. De motor waarvan de berijder onbekend bleef, werd licht beschadigd. Binnenland De voorloopige uitslag der Tweed» j Kamerverkiezingen. Vermoedelijk weer een rechtsche meerderheid. Buitenland. De Grieksche Kamer heelt am mo tie van vertrouwen in de regeerlnsi Pangalos aangenomen. De besprekingen tusschen Italië an de Ver. Staten over de regeling der schulden zijn afgebroken. Ingekomen en vertrokken personen. Gevestigd. J. J. van Vliet, Formosastraat 1P VV'. C. 1-lageman, colporteur, Oude Hecrengracht 20 A. J. G. Janssen koopman. Rapenburg 1 G. Hout kamp en gezin, tabaksbewerker, Mau ritsstrabt 69 J P. Rietkerk en gezin, boerenarbeider, Lage Rijndijk 28 D. J. Weeber, electricien, Wiilemstr. - M. J. M. BokernKiroh, Hooge- woerd 150 P. Vooijs, arbeider, Vier- boompoort 1 P. J. Holman, Vree wijkstraat 16 W. v. d. Heuvel, ver pleegster, Acad. Ziekenhuis P. C. van de Graaf en gezin, sohipper, Gal gewater 19 E. J. Dogrnbos, arb- remmer N. S. v. Speykstraat 8 H. Hockx, dienstbode, Haarlemmerstraat 315 A. P. A. Snelders, constr.-bank- werker. Heerenstraat 43 a A, G. E. Jansen, arts, Acad. Ziekenhuis G. Smilde, verpleegster, Zoeterw. Singel 83 J. Broekema, colporteur, Looyer- straat 20 J. E. van Galen, van de Helmsraat 23 P. Mirth, dienstbode, Plantsoen 27 A. Wagemans, de Ge- nestetstraat 66 P. J. A. Dingjan, bieeker, Lage Rijndijk 17 A. J. v. d. Wilk, 1.1. machinist N S., de Genestet- straat 50 P. Blijswijk en gezin, ar beider, Bouwelouwensteeg 8 J. M. Kok en gezin, Witte Rozenstraat 14 A- de V^it, gediende, Zijlsingel 65 A. C. P. Harthoorn en gezin, los werk man, v. d. Helmstraat 14 P. J. Mink en gezin, los werkman, le Huigdwars straat 16 C. J. Neuteboom en ge zin, koopman, H. Morscbweg 7 J. C. Hoogendam en gezin, ambt. R. v. A Kanaalstraat 44 J. F. Sohaufelï en gezin, spoorlegger, Keet Pesthuis- laan A. Eikelenboom en gezin, Noordeindsplein 20 J. W. van Beek, boekdrukker, Koninginnelaan 30 M den Brave, dienstbode. Haagweg 28 Med. J. W. ExaltoValkhoff, Steen straat 9 J. Huizer, dienstbode, Zoe terw. Singel 18 M. Huizer, dienst bode, Rapenburg 59 M. Langmna, onderwijzeres, H. Rijndijk 48 E. A. A. Himmler, zendelinge, Utrechtscke Veer 11. Vertrokken, H. J. v. d. Mussele, Hillegersberg, Koctschelaan 9 Mej. J. Steltman. Steenwijk, Wildstraat 33a P. H. M. S. v. d. Voort, Noordwijk, Kerkstraat 26 Joh. Verbaar—Severing, Heem stede, Geweerstr. 6 C. Reeling— Knap, Den Haag, Van Loostraat 35 Mej. A. KranenburgVis, Koudekerk, Groenendijk W. v. Dijk, Rotterdam, Klaverstraat 27 T. D. van 'tHoen, Hamme (B.), Rue Guillaume 14 Mej. M. J. Starreveld, Gouda, Achterweg bij de ouders Mej. E. F. Eckrardt, Den Haag, K, Molenstraat 9 Mej, Clara Werner, Hannover, KI. Düvelstrasse 12 Mej. W- WassenaarKoster, Noordwijkerhout, Leeweg 5 of 9 M. de Nie, Rotterdam, Da Costastraat 10a Johs. de Bruin, Massenaar, Rijks straatweg 116 L. J. de Groot, Rotter dam, Kruizemuntstraat 16c Mej. J. A. v. Kersen, Schiedam, Parallelwev 246 G. Smittenaar, Vire (Fr.) Rue des Dégrès. Mej. G. J. G. v d Was- senberg. Alpben aan den Rijn, Raad huisstraat 269 A. W. Rombout, Bu- ren (G.), Molenstraat 80 Mej. J. P. Klaaijssen, Antwerpen Adr. Augus- tinus, Voorhout, 's-Gravendamscbe w. 104 L. M, v. d. Velden, Warmond, Heerenweg 58 Mej. C. W. Meijer,) Den Haag Conradkade 32 M. Stöckl I.oinemünde (D.), Gr. Markt 3 Mej.: A. A. de Roos, Utrecht, Zadelstraat 17 Mej. C. Hoogevvorst, Zoeterwoude C 65 Mej. C. M. v. Eijk, idem, Viet- weg E 11 P. C. Wap, idem H. Rijn dijk F 190 H. v. Ronkel, den Haag, Gr. Hertogginnelaan 97 J. A. v. Dijk Genemuiden,. Langestraat Mej. A.j C. Kruithof, Oegstgeest, Pr. Hendrik-' laan 97 Abr. Bavelaar Voorburg,! Oranjelust 29 H. Fijma, Enkhuizen, David Vlugstraat 106 Mej. Th. Jj v. Seggelen, Warmond, C. 51 Mej. D. Slegtenhorst, Den Haag. Calvania- straat 2 H. L. du Boeuff, Waddinx-j veen, Hotel de Unie Mej. M. M.' Heinsbergen, Haarlem, Kleverpark- weg 20 J. Schieman, Delft, Emms- straat 4 Mej. P. H. M. Oushoorn, Alkmaar, Emmastraat 19 A. de Neef, Goes, Piccardtstraat 57 C. Col- pa Rotterdam, Stationsweg 72 A'. H. v. Bottenburg Amsterdam, Vijzel straat 9 J. W. Roeloffs, Rijswijk (Z.- H.), Vredenburgweg 94 Mej. P. Wie link, Amsterdam, Reinmakerstraat 361 Mej. J. Schoenmakers. R'dam, Nieuwe Haven 166a Tb. J. A. van Bellekom, Breda, Nijverheidsingel 40 Joh. Gieling. Heemstede, Zand- vaartkade 4 J. H. L. v. Kimmenae- de, Rotterdam, Schiedamsche w. 137 c I. H. Smit Sibinga. Nieuwkoop, Rem. pastorie W. F. Gintboven, Oegstgeest, Emmaiaan 57 Mej. D. Schavemaker, Alpben aan den Rijn, 1 Juiianastraat 89 M. F. G. J. Breek- veldt Hengelo (O.) Leliestraat 17 J. J. Lucas, Den Haag, Zuid.-Ruitensin- j gel 267. BUITENLAND. DE ONLUSTEN IN CHINA. j Rnslands medeplichtigheid. De „Times" meldt uit Sjanghai: Belangrijke bewijzen van Rusland's medeplichtigheid aan de troebelen in China zijn gevonden in het bent van den Bolsjewistischen agent Doss^, die opnieuw verscheen voor het Ge mengde Hof, na gedeporteerd te zijn uit Hongkong met zijn echtgenoote. De vrouw is gisteren vrijgelaten. Het volgende document werd ge vonden onder hun bezittingen: „Dra ger dezes, kameraad Dosser, Commu nistisch Partijlid No. 493, wordt ge zonden door het Agitatie-Departement Sectie Zuid-China om in Hongkong en Kanton stakingscomité's te organi- seeren. De leden der Russische Com munistische Partij moeten hem alle mogelijke assistentie verleenen. Ge teekend door het Agitatie-Depart^ ment van de C. P. R." Alle mogelijke maatregelen om de monstraties te verhinderen zijn geno men. ITALlë's SCHULD AAN DB VER. STATEN. De lendeeringsonderhandelingen opgeschort. De verdere bespreking betreffende de fundeering van de Italiaansche schuld aan de V. S. zijn «-oor onbe- paalden tijd uitgesteld. De Italiaansche vertegenwoordiger Alberti vertrekt onmiddellijk naar Ro me, ten einde ruggespraak te houden met de regeering. Ter conferentie heeft ljij onder meer verklaard, dat de belastingdruk in Italië is verhouding; jesmaal zottsjoot

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1