NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 27 JUNI 1925 Dag-Agenda. ZONDAG 28 Juni, 's avonds half zeven. Stadsevengelisatie „Jeruël", Groenesteeg No. 16. Spreker: de heer J. v. d. Zwart van 'Voorschoten. Maandag 29 Jani 's&v. 8 uur Groote zaal „Nut van 't Algemeen" Steensch. Openb. Verg. Staatk. Geref. Partij afd. Leiden. Spreker E. Kuijk van Amster dam. DINSDAG 30 Juni, 's avonds acht uur. Stadsevengelisatie „Jeruël", Groenesteeg No. 16. Bijbelbespreking. Oegstgeest. Maandag 29 Jani, 'sav. 8 uur Hotel „Het Witte Huis". Jaar], Alg. Verg. Oranje Vereeniging. Oegstgeest Maandag 29 Juni, 'sav. 8 uur „Irene." Kleine zaal. Jaarverg. Ziekenverpleging. Sassenheim, Dinsdag 30 Juni, 'sav. kwart voor acht Geref. Kerk- F.adiorede Min. H. Colijn. Sprekers: Ds Boeijenga en de heer Warnaar. Leiderdorp en Zoetervvoude. DINSDAG, 30 Juni, kwart voor acht. Geref. Kerk. Openbare vergadering A. R. Kiesver. Radiorede Min. H. Colijn. Hazerswoude (Dorp). DINSDAG, 30. Juni, kwart .voor zeven. Geref. Kerk. Radiorede Min. H. Colijn. Oegstgeest (Rehobothkapel). DINSDAG 30 Juni, kwart voor acht. Radiorede Min. H. Colijn. De geneeskundige dienst alhier wordt waargenomen door Dr. Timmermans. Tel. No. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Juni tot en met Zondag 5 Juli a.s. waar genomen door de apotheken van de. H.H W. Pelle, K. Rapenburg 12, tel. 594 en A. J. Donk, Doszastraat 31-, tel 1313 A.s Zondag, 2S Juni 1925, zal de dienst der Huisartsen te Leiden worden waargenomen door Dr. Horst, Janssen, en Weebers. s integendeel een beschuldiging, welke thans nog évenzeer op bewijs wacht. Gelukkig is uw wijn thans met eenig water vermengd, ofschoon slechts met een uiterst geringe hoiveelheid, wijl gij nog steeds niet gelooft, dat uw beschuldiging „velen van mijn vrienden leed zal hebben g&daan". Een enkele sociaal-voelende - Christelijke patroon loopt er dan wellicht nog rond, maar overigens is het al mate rie, wat de klok slaat. Nu zijn we dan genaderd tc£ een be langrijk punt: de Christelijke werkgevers bijna zonder uitzondering afwijkend van - het beginsel van de Christelijke arbeiders op den goeden weg. Benauwend dicht ^ijn wij hiermede op gedrongen naar de Marxistische levens beschouwing. Dit nu ontken ik. Ik heb zeer vele vrienden werkgevers, die het nauw nemen met hun beginsel tegenover hun werklie den, evenals omgekeerd, Gode zij dank, het geval is. Vele patroonsorganisaties zouden kun nen spreken van den heilzamen invloed der Christelijke werkgevers. Meer dan é-'n bedrijf zou ik kunnen opnoemen. Persoonlijk ben ik sinds lang zoorzitter van het-parithetisch samengestelde bedrijfs parlement in de typografie, in dezen vorm helaas nog eenig in ons land, waaraan ongeveer 14.000 patroons en arbeiders zich ten opzichte hunner arbeidsvoorwaarden hebben te onderwerpen, en welk lichaam deze patroons en arbeiders berecht zon der aanzien des persoons, en reeds dui zenden uitspraken deed, bijna alle eenstem mig genomen. Hiervoor is objectiviteit noodig. tot wel- ke echter alle leden, christelijke of liberale en sociaal-democratische of neutralè, zich beproeven op te werken. Onderzoek u eens naar de houding en den invloed der christelijke werkgevers in dit en andere bedrijven en uw klacht in haar algemeenheid is onjuist en kan slechts leed doen. Zouden de Christelijke arbeiders wel het zoutend zout zijn in de maatschappij, maar de patroons het slechts op enkele uitzonderingen na, er treurig bij laten lig gen Zou het gebod om den dagelijkschen arbeid, kon het zijn zoo getrouw te ver richten als de engelen in den hemel, eigen zijn aan de arbeiders em vreemd aan de patroons Zoo neen, dan zullen beiden gaan strij den tegen het materialisme, dat elk mensch belaagt. De geldgierigheid is een wortel van alle kwaad, voor den een en voor den ander. Wil dit maar zeggen, dat de programs van het maatschappelijk leven er voor .al len precies gelijk uit moeten ^ien Wie moet dat vaststellen Minstens een verga- dering met concilie-gezag bekleed? Aan deze mogelijkheid zal wel niemand geloo ven. Maar dan moeten eikaars programs ook met een zekere ruimheid worden be zien. Al naar de omgeving, opvoeding, .ontwikkeling, kennis van zaken, kunnen verlangens geboren worden, eischen ge steld. Om de wenschen en inzichten van een andere maatschappelijke groep .goed te begrijpen, moet men beproeyen in te leven in eikaars denkwereld. En verder ook niet eigen verlangens absoluut in overeenstem ming achten met Gods Woord en die van maatschappelijk anders geplaatsten niet. Gods Woord is niet maar op te slaan voor vragen omtrent crisiswetten, arbeids ,-duur, ziektewet, enz. Aldus kan het ge schieden, dat door Chris tenen onderschei- denlijk het pleit gevoerd wordt voor een arbeidsduur van 45 uur per week', 48 uur Talma stond nog huiverig tégen over den van bovenaf opgelegden tien- ureuu.-£. Colijn schijnt den middenstand gezegu te hebben, dat er langer moet wor den gearbeid. De Bijbel k'an in dezen geen .uitspraak doen. Hier eischt het klimaat een korter arbeidsdag; daar de zware arbeid dito; elders de depreciatie van de munt lan ger te werken. Precies zoo staat het met medezeg^ing- schap. Misschien ben ik minder dan iemand anders bang voor gezonde evolutie den weg op van medezeggingschap, althans wanneer niet ruw ingegrepen wordt in wat gedurende eeuwen is gegroeid de prac tijk leidde mij in mijn gedachtengang maar als anderen schade zien voor het algemeen welzijn in ingrijpen van over heidswege op dit gebied, moet dit dan direct materialistisch genoemd en in strijd met de christelijke beginselen? Elke tijd en elke eeuw toch heeft an dere vragen of welgeeft <jp dezefde een geheel anderen kijk. Daarom moet in den kring der Chris telijke patroons en der Christelijke arbei der beproefd worden elkaar te begrijpen. Dan stelt de patroon niet den dwazen eisch, dat inzake arbeidsvoorwaarden zijn wensch direct gebod is en evenmin de Christelijke arbeider, dat, wat op zijn lijst je staat voor inwilliging vatbaar is. Ook niet elkaar verketteren en voor inquisi teur spelen. Zoolang geestverwante werkgevers en werklieden samen vragen: „Zend Heer, Uw licht en waarheid neder", kan er wel meeningsverschil zijn ten opzichte van maatschappelijke vragen. Maar als naar gegeven gebod de een den ander uitnemender acht, zal de noodi- ge toenadering komen. Beiden hebben de dagelijksche bede noo dig, de tekst bij uitnemendheid van Lud low, den Engelschen Christelijk-socialen pionier: „Schep mij een rein hart, o God en vernieuw in het binnenste van mij een vasten geest". En dan is de overeenstemming in het beginsel er; wellicht lang niet altijd het precies gelijk denken over vraagstuk ken van den dag. Zóó kan volgens mij tot Christelijk socialen arbeid gedrongen worden. Maar niet afsïooten, als gij helaas deed op de wijze van: bij ons. werklieden een leven uit de beginselen, bij de Christelijke werkgevers niet. Laat de voormannen van beide groepen blijvend gelooven aan een synthese tus- schen Evangelie en Maatschappij. Echter dan is samenspreken, lokken en overtuigen het middel om het gemeen schappelijk beginsel tot triomf te bren gen, maar niet het zichzelf ten troon ver heffen en den ander verwijzen naar de bank der beschuldigden. Aldus wil ik antwoorden op uw vraag: Aan wien de schuld A lien zijn ze a f g e weken". Slechts als Gods Geest woning maakt in het hart van den Christen-patroon en -werknemer is er de rechte stemming om gevrijwaard te worden voor stof vergoding even groot gevaar voor beiden. BUITENLAND. CAILLAUX' FINANCIEELS VOOR STELLEN. Het ontwerp van Caillaux bestemd om tegemoet te komen aan de moei lijkheden der schatkist en de vlot tende schuld te verlichten stelt een vermeerdering voor van de voorschot ten der Fransche Bank aan den staat van 6 milliard. Dientègevolge wordt het maximumbedrag der uitgifte van Bankbiljetten van 45 op 51 gebracht. De minister van financiën wordt gemachtigd een leening uit te schrij ven uitsluitend voor de houders van bons der nationale defensie. Bij decreet worden de rentevoet en de verdere voorwaarden der leening vastgesteld, waarvan de verschenen rente tegen wijziging van den wis selkoers zal gegarandeerd zijn. Het maximum bedrag der vlotten de schuld van de schatkist zal wor den vastgesteld op de som welke zij bereikt op den dag der sluiting van de inschrijving op de leening. Deer Ministerraad en Kamercommis sie aanvaard. De Fransche ministerraad heeft gis termorgen mét algemeene stemmen deze financieele voorstellen goedge keurd. De financieele kamercommissie heeft, na Ciallaux te hebben géhoord, met 19 tegen 14 s temmen een socialistisch voorstel ten'gunste van de kapitaals heffing verworpen. Met 20 tegen 10 stemmen w|erd verder besloten, het regeerinigsvoor- stel in overweging te nemen. De commissie nam daarop succes sievelijk de vier artikelen van het re- geeringsontwerp met eenige redactie wijzigingen aan. De commissie nam vervolgens een additioneel artikel aan, waarin der re geering wordt verzocht voor het einde van de zitting een voorstel tot "finan cieele saneering in te dienen, waar onder begrepen de amortisatie van de publieke schuld door middel van een kas, die over speciale middelen beschikt. Ten slotte nam de commissie het wetsontwerp aan tot wijziging van de successierechten. HET VEILIGHEIDSPACT. Berlijn zal nadere inlichtingen vragen. Het Duitsche rijkskabinet heeft uit voerig den buitenlandsch-politieken toestand alsmede de antwoord-nota van Briand op het Duitsche veilig- heidsvoorstel besproken. Naar in parlementaire kringen ver luidt, zoo meldt de „Tag", zal de regeering de antwoord-nota van Bri and voorloopig slechts in dien vorm beantwoorden, dat aan Londen en Pa- RECLAME. I3cL OLDenKQTt20^ rijs mfe'dedeeling zal worden gedaan van de principieele bereidwilligheid der Duitsche regeering, om in on derhandeling te treden over het vei ligheidsprobleem. Op de detailpunten der Fransche nota en de eischen betreffende het sluiten van arbitrageverdragen, een garantieverdrag en de toetreding van Duitschland tot den .Volkenbond, zal nog niet geantwoord worden. De Duitsche regeering zal er slechts de aandacht op vestigen, dat deze kwesties in de antwoord-nota van Briand niet (juidelijk zijn uiteengezet, en in verband hiermede nadere in lichtingen vragen, in de eerste plaats over de beteekenis en de constructie van de garantie van den derden staat bij het sluiten van arbitrageverdra gen en de vraag, in hoeverre de be palingen van het Volkenbondsstatuut van kracht blijven 'in verband met de bepalingen van het arbitragever drag. Voorts zullen inlichtingen worden gevraagd over d« kwestie, dat vol gens het antwoord van Briand niet alleen Frankrijk, maar ook Engeland de onvoorwaardelijke toetreding van Duitschland tot den Volkenbond eischt. Wanneer op deze vragen antwoord gegeven is, zal de Duitsche regeering verder een beslissing kunnen nemen. Men neemt in parlementaire krin gen aan;, dat de diplomatieke onder handelingen verscheidene weken zul len duren, te meer, waar in Londen en Parijs juist over deze onduidelijke punten nog geen overeenstemming schijnt te bestaan. KORTE BERICHTEN De onlusten in Sjanghai zijn gisteren weer sterker geworden. De mogendheden hebben China een nieuwe nota doen toekomen. Maarschalk Petain is in verband met de ontruiming van het Roerge bied te Dusseldorf aangekomen. Ongeveer zeventig procent der banken en-.winkels zijn te Sjanghai heropend. De Duitsiphe Rijksdag heeft de wet tot verhooging van de derde nood- belastingverordening aangenomen. De Engelsche mijneigenaars heb ben medegedeeld, dat op 39 Juni de bestaande collectieve arbeidsovereen komst voor geheel Engeland opge zegd wordt. Er zullen dadelijk onder handelingen plaats hebben over een nieuwe overeenkomst. In het proces-Rathenau, is de beklaagde Brandt wegens medeplich tigheid aan den moord tot vier jaar gevnagenisstrat verdordeeld; Küchen- meister werd vrijgesproken. De Boelgaarsche sobranja heeft gisteren een besluit genomen, krach tens hetwelk journalisten zullen wor den vrijgesteld van betaling van ih- Komstenbelasting. In verband met den inval van bondag in de Chineesche legatie te Parijs, zijn gister wederom 47 Chi- neezen uit Frankrijk gezet. UIT DE OMGEVING. KATWIJK. Gemeenteraad. Vergadering van gistermorgen. Voorzitter de burgemeester, de lieer J. H. cle Waal Malefijt. Afwezig de heeren Dr. C. v. Leeu wen en J. van Duijn, waarvan de eer ste met kennisgeving. Na opening met ambtsgebed en vast stel ling van de notulen kwamen eoni- ge ingekomen stukken ter tafel, w.o. een adres van de Katwijksche slagers- vereeniging, waarin werd aangedron gen op verlaging van de keurioonen, op verlenging van den termijn van aangifte en tevens op het maken van- de gelegenheid om te Katwijk aangifte te kunnen doen. Wordt in handen van B. ei: W. gesteld om prea-advie-<, even als een adres van de Leidsche Chr. H. B.S. te Leiden. Verder- deelt de voorzitter mede, dat de oude barak aan den tol zal worden afgebroken. De opbrengst der materi alen zal f205 bedragen. Verslagen van de Visscherijschool en de gemeente-bedrijven zullen ter le zing worden gelegd. Katwijk zal in de kosten van Je ge zondheidscommissie over 19251926 1286.04 hebben te betalen. Naar aanleiding van "een verzoek van G. v. d. Plas om verplaatsing van een urinoir, ontstaat eeniise discussie, RECLAME. MIJNHARDT's Staal-Tabletten 90ct. Maag-Tabletten. 75ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct, Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. waarbij B. en W. niet voor verplaat sing, de voorzitter wel voor reparatie, de heer W. v. Beelen voor afbraak, de heer v. Tongeren voor behoud, en de heer Houwaard voor overleg met de tramdirectie over een samen dragen Xan de kosten bleek te gevoelen. Tenslotte wordt besloten dit punt aan te houden. Naar de gegrondheid van ingeko men klachten over den ijk en herijk van maten en gewichten zal een on derzoek worden ingesteld. Het jaarverslag van de Katwijksche Ziekenverpleging zal ter lezing wor den gelegd. Een adres van den heer H. Plug, waarin deze goedkeuring vraagt voor zijn bouwplan, dat niet aan de eischen van de verordening voldeed, wordt na eenige discussie, waarbij de voorzitter heeft verzekerd een eventueel besluit dat niet met de verordening in over eenstemming is niet te zullen uitvoe ren, terzijde gelegd. Tot leden der commissie tot het na zien van de Gemeenterekening worden benoemd de heeren W. Wouda, L. v. d. Zwan en C. v. Tongeren. Tot leden der comm. v. d. rekening der gemeen tebedrijven de heeren H. Parlevliet, J. Houwaard en J. v. d. Perk. Tot leden van de Comm. v. het Grondbedrijf de heeren C. v. Tongeren, J. Houwaard en H. Parlevliet. Besloten wordt in dank te aanvaar den een schenking, bestaande in het origineel van de bekende schilderij van den kunstschilder Blommers: dag Vader 1 Dit aanbod werd gedaan door den heer Eikinga-Tromp, schoonzoon van den kunstschilder, naar welken laatste in de vorige vergadering een straat werd geneemd. Goedgekeurd wordt een voorstel om aan A. den Duik een stuk grond ten Noorden van het P. H. kanaal te ver huren voor f80 per jaar. De voorgestelde wijzigingen ln de begrooting voor 1924 en 1925, noodig geworden door verschillende raadsbe sluiten, worden goedgekeurd. Aanwijzing van een standplaats voor woonwagens. De betreffende commissie, die hier van studie heeft gemaakt, kon even min als B. en W. een beter geschikte plaats vinden dan de huidige, bij de vuilnisbelt in de zanderij van K. a. d. Rijn. De heer Grimbergen ver zet zich tegen dit advies, waar hij een voor de tuinders hinderlijke belemme ring voor de scheepvaart vreest, ter wijl de weg voor wagens ongeschikt is. Beslóten wordt voorloopig te beslui ten volgens het voorstel van B. en W en de Commissie. Verder wordt besloten in de politie verordening een bepaling op te nemen, volgens welke vloeibare mest in de kom der Gemeente niet dan in geslo ten bakken mag worden vervoerd. Voorts wordt een bepaling goedge keurd, met betrekking tot het vreem- delingenverblijf in hotels. Do hoteliers zullen voortaan een lijst van de bij hen verblijvende gasten moeten aanhou den. De heer v. Tongeren heeft intus- schen een voorstel geformuleerd en ingediend met betrekking tot het even te voren besproken adres van den heer Plug. Naar B. en W. gerenvoyeerd om prae-advies. Op eenige belastingreclames wordt beslist conform het advies van B 'en W. Bij de rondvraag dringt de heer v. Tongeren aan op een betere verkeers regeling op het punt Badstraattram station. Heeft reeds de aandacht van B. en W. evenals de functioneering van den sproeiwagen en de veegmachine, die, naar de heer Grimbergen naar voren bracht, uitsluitend voor Katwijk a. Zee en nooit voor Katwijk a. d. Rijn wor den gebruikt. De vergadering word hierna geslo ten. ALPHEN a. d. RIJN. - Gemeenteraad. De raad der gemeente vergaderde Donderdagmiddag te half vier. Voorzitter burgemeester dr. H. J. Lovink. Afwezig met kennisgeving de heer den Ouden; er is één vacature door het bedanken van den heer v. d. Neut. De vergadering wordt geopend met gebed, waarna de voorzitter mede- deeling doet van de ingekomen stuk ken, w.o. verschillende door Ged. Sta ten goedgekeurde raadsbesluiten. In antwoord op een in de vorige vergadering door den heer Meyer ge dane vraag inzake de verbreeding van de TI of brug, deelen B. en W. mede, dat 7.ij van de noodzakelijkheid eener brugverbrccdi::g overtuigd zijn en dat den raad' ter zijner tijd voorstellen in dien gees', -zullen bereiken. Op 'an den heer. Hern* Radio-Programma. Wat ar vanavond te hooren is. 5.30 NSF. '(Hilversum, 1050 M.). Concert onder, leiding van Fr. Lupgens. 6.35 FL Parijs (Eiffeltoren, 2650 M.) Causerie, daarna concert. 7.2LO (Londen, 365 M.) en 5XX (Chelmsford, 1600 M.). Muziek. 7.20 2LO en 5XX. Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuwstijdingen. 7.30 NSF. Politiebericht, weerbericht. 8.20 (Munchen, 485 M.). Concert. 8.50 (Berlijn, .505 M.) Concert. 9.05 SFR. (Radio-Paris, 1750 M.) Concert. 10.20 2LO en 5XX. Tijdsein van Green wich, weerbericht, nieuwstijdingen. green wordt voorlezing gedaan van het Rapport van den commandant der brandweer, naar aanleiding van den brand, die op Zaterdag 18 April heeft plaats gehad bij den heer van Wie- ringen. Evenals vorige jaren wordt aan en kele pensioengerechtigden de gebrui kelijke toeslag op het pensioen ver leend. Van het schrijven van den heer D. v. d. Neut Jr., waarbij hij ontslag neemt als lid van den Raad onder dankzegging voor 'de aangename sa menwerking, die hij steeds mocht on* dervinden. De Voorz. brengt namens den Raad den heer v. d. Neut wederkeerigj dank voor hetgeen hij in het belang der gemeente heeft gedaan. Hierna is de agenda aan de orde. 1. Voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van f 1000 ten be hoeve van de electrische straatver lichting langs de Heimanswetering. Z. h. st. aangenomen. 2. Voorstel van B. en W'. tot het beschikbaar stellen van een crediet van f800 voor het doen aanbrengen van 3 brandkranen. De heer Herngreen heeft destijds zijn stem gegeven aan het voorstel van B. en W- om een bedrag van f11000 beschikbaar te stellen vool' de reorganisatie van de brandweer, in de hoop, dat men er 'daarmee ar zou zijn. Nu komen B. en ,W. weer met een voorstel voor het verleenen van een crediet van f300. En daarmee is men er nog niet.. Er zullen nog verscheidene credieten noodig zijn en hoewel hij niet tegen het voorstel zal stemmen,, valt zulks spr. toch hard tegen. De Voorz. merkt naar aanleiding daarvan op dat onafhankelijk van de reorganisatie, deze brandkranen toch gemaakt moesten worden. Bij het ver der dempen van slooten 2ullen er in de toekomst nog meer brandkranen noodig zijn. Naar aanleiding van de kwestie wat nu wel en wat niet tot de reorga nisatie der brandweer behoort, ont spon zich tusschen den heer Hern green en den Voorz. eenige discussie waarbij de Voorz. er vooral den na druk oplegde, dat het allerminst in de bedoeling heeft gelegen den Raad druppelsgewijze een en ander voor te leggen, om daardoor den schijn te wekken, dat de brandweer niet zoo veel zou kosten. De heer v. Dijk zegt te gelooven, dat deze bedoeling inderdaad niet heeft voorgezeten, doch dan moeten B. en ,W. in de stukken ook niet zeggen, dat dit voorstel in verband staat met de reorganisatie. De Voorz. geeft toe, dat deze op merking juist is, terwijl de heer v. Leeuwen wethouder, toezegt overleg ging van een volledig overzicht der kosten. - Nadat de Voorz. nog had mede gedeeld, dat de nieuwe brandspuit spoedig zal arriveeren, wordt het voor stel 2. h. st. aangenomen. 3. Voorstel van B. en W'. tot aan vaarding van een legaat van f1000 ten behoeve van de algemeene armen, vermaakt door wijlen mej. C. M. J. Richelle. Z. h. st. goedgekeurd. 4. Voorstel van B. en .W|. tot het beschikbaar stellen van een crediet van f400 om voor de Secretarie co- cosmatten en een kaartenkast aan te schaffen. De heer v; Dijk vindt het overbodig deze cocosmatten aan te schaffen. Is het toch noodig, dan vindt spr. het niet gewenscht dadelijk maar weer een nieuw crediet te verleenen. Spr. vraagt of het niet uit den gewonen begrootingspost of uit de onvoorziene uitgaven kan gehaald worden. Op den duur vindt spr. zulks bovendien duur en onhygiënisch. Hij zou dan liever linoleum willen nemen. De Voorz. antwoordt hierop dat er uit den gewonen post geen geld meer beschikbaar is. Echter wil hij het voorstel nog wel aanhouden. SVeth. v. Eeeuwen deelt mede, dat de vloer nog niet vrij is van vocht, en daarom acht hij linoleum ongc- wenscht. De heer Herngreen wilde er dan liever een parketvloer neerleggen,da n is men er ineens af. Hierna wordt het eerste gedeelte van het voorstel aangehouden, het tweede gedeelte wordt z. h. st. goed gekeurd. 5. Voorstel van B. en W. tot het opmaken van een aanbeveling voor de benoeming van zetters.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2