CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRUS jjsiBUREAU: HO^M 35uum ie JAARGANG DONDERDAG ^JÖWt9£5 IEDWE LEIDSGHE COURANT In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Franco per post per kwai il f 2.90 M 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Gewone advertentiën per tegel 221/» cent Ingezonden Mede deeling en, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bq vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden doge* lijks geplaatst ad 40 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Y Waarom rechts? Uit het verslag van een rede door ien heer Walrave _Boissevain, een der mndidaten van den Vrijheidsbond te Amsterdam gehouden, knippen wij het volgende: „In een gesprek over de politiek verzekerde een gematigd en fat soenlijk man, van wien hij verwacht te dat hij, zooals alle gematigde en fatsoenlijke menschen over het al gemeen, op de candidaten van den Vrijheidsbond zou stemmen: „Ik stem rechts Op de vragen: Zijt gij dan voor stander van de wederinvoering der doodstraf Verlangt gij zoo naar invoering der Zon dagswetge ving? Hebt gij dan zooveel bezwaar tegen de Staatsloterij? Zijt gij voor op heffing van het processieverbod en de handhaving van het gezantschap bij den Paus? -r op al die vragen kreeg spr. ontkennend antwoord, maar tot op den huldigen dag is spr. er niet achter gekomen waar om hij rechts stemde. Spr. gelooft, dat de liberale kie zers over het algemeen van een an der gehalte zijn en zich goed reken schap zullen geven waarom zij liun stem op de candidaten van den Vrij heidsbond zullen uitbrengen." De verwondering van den heer 3ois- sevain verbaast ons een weinig. Een gematigd en fatsoenlijk man als deze candidaat ongetwijfeld is, moest toch weten dat het vertrouwen in de liberale leiders bij vele gema tigde en fatsoenlijke menschen hope- Joos geschokt is. Het is hun natuurlijk niet ontgaan, dat de heer Dress elhuys en zijne po litieke vrienden bij de pogingen om onze financiën gezond te maken steeds hun steun hebben geweigerd, en dat Ze in geen enkel opzicht hebben mee gewerkt om aan de financieele mi sère een ehide te maken. Het is hun niet ontgaan, dat de li berale Kamerleden wel critiek had den, maar dat zij niet mee hun schou ders hebben gezet onder het moeilijke werk dat gedaan moest worden En daarom behoeft het ook geeit oogenblik verwondering te wekk »ri dat gematigde en fatsoenlijke kiezers die nog niet heelemaal verpolitiekt zijn. er niet aan danken aan den Vrij heidsbond hun vertrouwen te schen ken. maar dat zij met ons stemmen op H. Colijn, No. 1 van lijst 27. STADSNIEUWS. DE AR. PARTIJDAG IN DE nGRAANBEURS." Onze laatste groote Propagandaver- gadering, georganiseerd door het Ka- merkieskringbestuur, mag uitstekend geslaagd worden genoemd. Ofschoon de Leidsche propagandisten zich blijk baar streng hadden gehouden aan de ontvangen orders om dezen avond te werken in .plaats van te gaan ge nieten, was de „Graanbeurs" stamp vol. En de goede stemming zat er al spoedig in. De vooi'z van het Kamer kieskring- bestuur, de heer W. W a r n a a r van Sassenheim leidde de vergadering en liet ons zingen den bekenden Kuyper- psalm: „Gij toch, Gij zijt hun roem, de kracht van hunne kracht", waarna hij voorging in gebed en eenige verzen voorlas uit 2 Tim. 3. In zijn openingswoord heette hij de anwezigen, die in zoo grooten getale aren opgekomen, hartelijk welkom. Tet deed hem genoegen dat er in Lei en en ook in de omliggende dorpen oo flink wordt gewerkt, en sprak zijn ank uit aan Kiesvereenigingen, Pro- agandaclubs en Propagandisten, oor alles wat verricht werd. Er is cede hope dat onder Gods zegen, dank ij de krachtig ontwikkelde actie, de resultaten onze aanvankelijke ver achtingen te boven zullen gaan. Hij dankte in 't bijzonder Prof. Die- enhorst voor alles wat hij in de 1ste Kamer, in de Pers en door zijn bezieï- !end woord voor onze partij en onze beginselen doet, en gaf hierna aan de zen spreker liet woord tot het houden van zijn rede over: Be komende strijd. Spreker begon met te constateert, het zoo verheugend feit, dat dank zij den arbeid van Minister Colijn en de Rechtsche regeering de begrooting sluit. Maar we zijn er nog niet! Want wel werd de begrooting slui tend gemaakt, en hiermede werd de grootste boosdoener onschadelijk ge maakt, maar nog twee boosdoeners blijven op onzen Nederlandschen bo dem vertoeven, die moeten worden verwijderd. Zij zijn: het onrustbarend hooge cij fer van de kosten onzer staatshuishou ding en het verbluffende belastingbe drag. Het vijfvoudige van hetgeen 1900, meer dan het drievoudige van hetgeen 1913 vorderde, wordt thans door onzen staatsdienst verslonden. Hier is een leven boven onzen stand, een opvoe ring van den staat des levens ver bo ven onze draagkracht, die niet kan worden geduld. Een belastingstelsel, dat van de zeer hooge inkomens 40—60 pet. vraagt is onhoudbaar. De reputatie van her tog Alva, om zijn tiende penning eens de schrik van? alle eerbare burgers, is den laatsten tijd aanmerkelijk verbe terd en haast schijnt hij als eèn fis cale weldoener te moeten worden ver eerd. Kapitaalvlucht en belastingontdui king kpmen voor in een mate als vroe ger niet werd gezien en vernomen'. In die overweging schuilt de recht vaardiging yan de handelwijze der Regeering, die weigerde versterking der middelen te zoeken door opvoe ring der direce belastingen, maar de veel minder drukkende verbruikskef- fingen aanwees. Door. die overweging is ook' gemoti veerd het besliste voornemen van pni- nister Colijn om tot verlaging der di recte belastingen te komen. Verlaging der directe bealsting is geen reactionnaire leuZe, die slechts den kapitalisten heil brengt. Het gaat om 'n bij uitstek sociaal parool, welks vervulling het volk in zijn geheel teil goede komt. Spr. herinnerde aan hei woord van Bismarck: de gevaarlijkste van alle werkstakingen is de werksta king der ondernemers. Verflauwt de ondernemingsgeest, trekken de onder nemers hun kapitaal terug, dan treft het voortbrengingsleven een onherstel bare slag, waarvan alle volksgenooten. arbeiders en niet-arbeiders, de pijn moeten gevoelen. Nu het bedrijfsleven kreunt onder fiscalen druk, verdient bijzondere overweging de waarschu wing van den socialistis'chen leidsman Kautsky om niet naar willekeur de drecte belastingen te verhoogen, om dat anders de sthat op den duur wel een vermogensbelasting en een inko mensbelasting, maar geen vermogens en inkomens zou hebben. Zal redding dagen, zal ware recon structie intreden, dan moet diep inge- grift wezen de overtuiging, dat ons maatschappelijk- en staatsleven is in gericht op te hoogen voet. In oifte staatshuishouding zijn nog te veel luxe-paardjes gestald, die daaruit die nen te worden verwijderd. Een voort durend 9pieden moet plaats vinden tot beperking van instellingen, die in normale tijden goed en wenschelijk kunnen worden geheeten, maar wier ongeoorloofde handhaving in een pe riode van nood onhoudbaar is. Verdwijnen moet de ziekelijke stem ming, die zich gestreeld gevoelt door de tijding dat het rijk, de gemeente een nieuw 'stuk maatschappelijk leven heeft opgezogen. De anti-revolutionaire partij wil ge zonde staatsbemoeiing, die voor het vrije maatschappelijk leven de voor waarden schept om zich naar eigen karakter en roeping te ontwikkelen. Zij wenscht die overheidsinmenging, welke de maatschappelijke krachten, in veelvormige schakeering uitbot tend, tot rijke ontplooiing zoekt' te brengen. Naar dit leidend beginsel van sober heid in staatsbemoeiing heeft het ka bnet-Ruys zich in de laatste jaren al meer gericht. Dit principe wordt voor het toekomstig regeeringsbeleid on zerzijds op den voorgrond gesteld. Nu is er in verband met de geno- nomen maatregelen een felle actie ontwikkeld tegen Minister Colijn. Maar als doodelijk gif het lichaam bedreigt, brengt dan de geneesmees ter die kamillethee en abdijsiroop aan beveelt^ haat of de chirurg, die uit- RECLAME. I HOEST snijdt de smetstof en kwam het dan ooit hij iemand op, den bloeddorst van dezen heelmeester te wraken? Er moesten offers worden gebracht, - hard, zwaar om te dragen, doch vergeet niet dat zij die in het vrije be drijf werkzaam zijn niet minder ster ken druk gevoelen. Ongetwijfeld zal minister Colijn hier en daar fouten be gaan hebben. Het was geen periode, waarin na rustig overleg een schoon architectonisch geheel kon worden op getrokken, gereconstrueerd naar strak doorgetrokken lijn, zonder aestheti- sche feil. De nood was zoo groot, dat in geforceerden drang naar uitkomst op sommige punten licht ongewensch- te methode zal zijn gevolgd. Om een brand te blusschen wordt wel eens onnoodig een ruit ingeslagen. Om bij dijkbreuk den verwoestenden stroom te keeren is een misgreep bij het aan dragen van versterkingsmateriaal schier onvermijdelijk. Nu het ernstigste gevaar is gewe ken, zullen die feilen worden hersteld, zullen oneffenheden worden weggeno men, maar aan het wezen der zaak verandert dit niets: het peil uit de hoogconjunctuur-periode kan nietwor den gehandhaafd. Vervolgens toonde Spr. aan, dat ook op de militaire uitgaven krachtig is bezuinigd. Een waandenkbeeld is het, alsof Me deeds stijgende oorlcgs- en marine begrooting ons in financieele moeilijk heden brengt. De waarheid is dat de ze twee departemtenen na den oorlog saam minder stegen dan elk departe ment afzonderlijk, uügezonderd* Jus titie. De waarheid is ^at hier bezuini ging wel met de meeste kracht is door gezet. De waarheid is dat Arbeid en Onderwijs door hunne gestage uitzet ting, de meeste zorg eischen. Bij uitgaven van leger en vloot wordt een voorzichtigheid betracht, die moeilijk kan worden overtroffen. Natuurlijk zijn daarmee niet bevre digd degenen,die thans „nationaie Ontwapening" als verkiezingsleuze aanheffen! Die roekelooze omzwaai van sociaal- en vrijzinnig-democraten wordt door ons niet meegemaakt. Niet omdat wij niet huiveren voor den oor log, maar juist omdat wij beseffen zijn gruwel en in de afschaffing van leger en vloot door Nederland, te midden van .een gewapende wereld, zien den triomf van vreemd militairisme, ge-n waarborg, maar eén gevaar voor den vrede. Degelijke „nationale" ontwapening is door en door anti-nationaal. Derge lijke „nationale" ontwapening is zon dige roekeloosheid, omdat het moed willig ons land onder vreemde mili taire heerschappij dreigt te doen zuch ten en met schier wiskunstige zeker heid zal maken tot het schrikkelijk operatietooneel van anderer strijd. Tenslotte werd aandacht geschon ken aan het verwijt, dat door zoo over wegend de aandacht samen te trekken op sluitende begrooting, veiligstelling van den gulden, geordende staathuis houding, botsing zou ontstaan met het woord van den Heiland: „Zoek eerst het Koninkrijk Gods en Zijne gerech tigheid en alle deze dingen zullen i toegeworpen worden. Tegen deze beschuldiging Is afdoen de het verweer van den oud-minister De Geer: „Dit beginsel stelt een norm, waar strijd is tusschen geweien en beurs, tusschen innerlijke geestelijke goederen als vrede, geloof en geonoeds rust en stoffelijke goederen. De gees telijke goederen gaan dan voor, al is armoede, ja al is de dood er het ge volg van. Het is het beginsel van het bekende Lutherlied. Neem goed en bloed ons af, Delf vrouw en kind'ren 't graf, Het brengt u geen gewin Wij gaan ten Hemel In En erven Koninkrijken." Dien geest willen wij handhaven telkens wanneer het gaat tusschen ge weten en stoffelijke welvaart. Die strijd is echter thans niet aan de orde; daar is geen sprake van pri oriteit van stoffelijke welvaart boven geestelijk goed. Wel is aan de orde de plicht der i Overheid orn met ernst bezig te zijn met financieele beslommeringen jen economische overleggingen tot het be waren eener 'ordelijke huishouding, teneinde de staathuishouding voor in zinking te behoeden en het gemeen schapsleven tegen ontreddering te be veiligen. Met een warme opwekking om te strijden en te blijven strijden voor on ze A.R. beginselen, eindigde spr. zijn geestdriftig toegejuichte rede. Nadat de spreker door den voorzitter was dankgezegd voor zijn bezielende rede, werden door het Chr. Muziekge zeischap „Wilhelmina" van Rijnsburg enkele nummers ten gehoore gebracht- Onder begeleiding' der muziek werd hierna gezongen Ps. 68:2. De voorzitter gaf hierna het woord aan den heer van den Heuvel, -ten van de jongeren, maar toch reeds een goede bekende, en constateerde met dank baarheid, dat we steeds weer van God ontvangen jonge mannen, die de open gevallen plaatsen in onze gelederen in namen. De heer van den Heuvel sprak over: „Politiek3 gevaren." Al wil spr. hier vanavond wijzen op eenige gevaren die dreigen, dan kan hij toch beginnen met te zeggen, dat de toestand voor ons oogenschijnlijk gun- tig is. Links is hopeloos verdeeld, en wie b.v: een vijfentwintig jaar terugziet, en zich nog weer eens voor den geest roept de artikelen en redevoeringen die in die dagen door een man als Mr. Troelstra werden geschreven, en gesproken, voelt direct dat de matheid van een man als Troelstra niet alleen te wijten is aan zijn leeftijd. Deze matheid heeft een dieperen grond. Men gaat het geloof in het socialisme verliezen. De Vrijzinnig Democraten trachten wel door hun ontwapeningsleus hit volk te trekken, maar ze zijn te vroeg begonnen, de kracht van c ze leus is reeds gebroken, en in eigen boezem is hien zelfs over dit stuk hopeloos ver deeld. De Vrijheidsbond slaagt er niet in, ondanks de grootste krachtsinspanning de afbrokkeling van links en rechts te stuiten. De belangengroepen hebben ook al geen succes. Werden in 1918 vier ver tegenwoordigers van verschillende be langengroepen gekozen, - drie er van zochten al spoedig aansluiting bij den Vrijheidsbond en alleen de heer Braat handhaaft zich in zijn isolement. Was er in 1922 groote vreugde voor de Platte landers, dat hun aantal vertegenwoor digers werd verdubbeld, thans zijn deze heeren bezig elkaar te vuur en te zwaard te bestrijden. Wij daarentegen genieten groote voor rechten. In de eerste plaats hebben we bij alles wat wankelt en verandert, iets dat onbewegelijk en onveranderlijk is. Wij mogen onze beginselen gronden op het eeuwige Woord Gods. En daarbij hebben we van God' als leider ontvangen een man uit één stuk, een kerel die weet wat hij wil. Ondanks alle critiek die er is op Colijn benijden de tegenstanders ons zoo'n leider. De wereld heeft tegen woordig behoefte aan mannen. Dit kwam ook bij de laatste Presidentsver kiezing in Duitschland duidelijk uit Toch mogen we dit alles niet overschat ten, dit zou een groot gevaar zijn. Wij moeten arbeiden en strijden als nooit te voren. Ook is spr. niet zoo heel zeker dat onze vrouwen allen even trouw zullen stemmen. Ze voelen voor het stemrecht niet veel. Maar we moeten ze er op wijzen, dat God zeif ze in de tegenwoor dige omstandigheden heeft geplaatst en dat ze ook op dit terrein hebben te zijn de liulpe tegenover den man. Als een vrouw thuis blijf, maakt ze de stem van haar man voor de helft waardeloos. Spr. wijst tenslotte flp de kleine groe pen, die zich van ons afscheiden, en die hiermede den strijd voor de Calvi nistische beginselen groote schade be rokkenen. Men spreekt en schrijft over het Roomsche gevaar, maar er is niets wat het Roomsche gevaar zoo sterk be vordert als de versnippering en verbrok keling van de geloovige Protestanten. Alleen in eenheid is kracht. In een geestdriftige peroratie wekte spr. tot deh strijd op. Hij herinnerde aan Irael dat onder Barak Sisera en zijn Kanaanieten versloeg. Maar de als Debora deze heerlijke gebeurtenis in haar lofzang uitjubelt, moet ze er op wijzen, dat een gedeelte van het volk \Vas thuisgebleven. Last dit onder ons niet zoo zijnl iaten we allen een drachUe ©ofe dazen verkiezingsrijm Belangrijkste nieuws ia dit tamer Binnenland De A. R. Partijdag te Leiden. De Eerste Kamer heeft zich met 21 tegen 15 stemmen tegen het Fransch op de lagere school uitgesproken. Be wijziging der militaire pensioen wetten door de Eerste Kamer aange nomen. Buitenland. Chamberlains Lagerhuisxede over het Veiligheddspact. Crittek van Mac* Donald en Lloyd George Do verdeeldheid in de Fransche so cialistische partij. Groote dorpsbrand in boven-Egypte. kampen voor de eere Bods en om het heil van land en volk. Nadat de voorzitter den heer v. d. Heu vel had dank gezegd, zong de vergade ring het eerste vers van Psalm 89, en ging Ds. Broekstra van Rijnsburg in dankgebed voor, waarna we onder de opgewekte tonen van Rijnsburg's mu ziekgezlschap de zaal verlieten. Gemeenteraad De Raad dezer gemeente zal a.s. Maan dag vergaderen ter. behandeling van de volgende punten: 1. Benoemingg van een onderwijzer aan de school voor Buitengewoon Lager On derwijs. 133 2. Benoeming van een lid der Com missie tot wering van Schoolverzuim. 146 3. Benoeming van een lid van het Colle ge van Vrouwen-Kraammoeders. 129 4. Prae-advies op het verzoek van Dr. D. Brouwer, om ontheffing van zijne be trekking van tijdelijk leeraar aan de Kweekschool voor Onderwijzers en On- derwijzeressen. 131. y. Prae-advies op het verzoek van J. Christiaanse, om eervol ontslag als on derwijzer aan de school Haverstraat B. J32 6. Prae-advies op het verzoek van Mevr. A. C. Montagnevan der Lee, om eer vol ontslag als regentes van het H. .G. of Arme V^ees- en. Kinderhuis. 137, 7. Rekening, dienst 1924, van de Plaat- l selijke Schoolcommissie. 140 5. Voorstel: a. tot ontbinding van de met M. S. I van Gelderen gesloten huurovereenkomst; inzake het perceel Vrouwcnkerksteeg no. b. tot verhuring van het in sub a be- doeld perceel aan H. Regeer Jr. 150 9. Voorstel tot overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van het perceel aan da Van Oldenbameveldrstraat Secte iP, No. 919. 13S 10. Voorstel to: overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een _edeelte van he: perce.l Sectie D, on genummerd en tot vaststelling van den. desbetreffenden begrootingsstaat. 139 11. Voorstel inzake het sluiten van kas- geldleeningen gedurende het 3de kwar taal 1925. 148 12. Voorstel totwijziging van de be groeting, dienst 1924, in verband met de kosten van uitbreiding, verandering, enz. van schoolgebouwen voor bijzonder' lager onderwijs. 134 13. Voorstel tot wijziging der begroe ting, dienst 1924, in verband met de nieu we begrootingsvoorschriften, ten opzich te van pensioenen, wachtgelden, ongeval len- en invaliditeitsverzekering, enz. 135 14. Voorstel tot het aanbrengen van eenige wijzigingen van administratie ven aard in de begrooting voor 1924. rs6 15. Voorstel tot overbrenging van de nadcelige sloten van den kapitaaldienst van 1922 en 1923 op dien van 1924 en tot erdeeling van die sloten over de ver schillende hoofdstukken en paragrafen, 147, 16. Voorstel tot verhooging van eenige posten der begrooting, dienst 1924, waar. van de raming te laag is gebleken. .145 17. Voorstel tot het aangaan van een re kening-courant-overeenkomst met de N. V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's Gravenhage en tot het vaststellen van de daartoe vereischte administratieve voorschriften. 149 iS. Voorstel tot wijziging en aanvulling van de met de gemeente Waddinxveen ge sloten overeenkomst, betreffende de le vering van electriciteit aan die gemeente door de stedelijke Electriciteitsfabriek te Leiden. 143 19. Voorstel om goed te keuren, dar de beschoeiing van den wal der Stedelijke Fabrieken van gas en electriciteit aan. dfc zijde van de Maresingelgracht wordt ver zwaard en dat de kosten daarvan uit de middelen van het \ernieuwingsfon.ds der Gasfabriek worden betaald. 144 20. Voorstel tot wijziging van het Raad» besluit van 24 September 1923, inzake liet gemeentelijk woningbouwplan benoor den den Heerensingel. 13*1 21. Voorstel tot verlenging van den, termijn van ontruiming van eenige on-( bewoonbaarverklaarde woningen. t$2. 22. Prae-advies op her verzoek van dej afd. Leiden van den Nederl. vajl' Leeraren en Leeraressen bij het Nijver- heidsonderwia. jiuake de vermindering

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1