CHRISTELIJK DAGBLADvoor LEIDEN EN OMSTREKEN bik iiuiiuaer bestaat aft TWEE Biadei EERSTE BLAD. SUMMER ïs9è~ NIEUWE LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIE-PRIJS In Leiden en bnhen Leiden waar agenten gevestigd zijn Franco per post per kwartaal i 2.90 Gewone advert entiëa per regel 22L/a cent Ingezonden Mede deelingen, dnbbel turfafc Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooroitbetafing van ten hoogste 30 woorden, vonkn ikg» lijks geplaatst ad 40 cent. J BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox20 Y Stembusverwachtingen. Ook de liberale Zutplien9clie Cou rant is van oordeel dat bet zeer goed mogelijk moet worden geacht a.s. Woensdag de rechtsche partijen in de minderheid te brengen. Wel zal het niet gelukken dan vrijzinnige meerderheid te vormen, wel staat het vast dat dan de Socia listen als verreweg de sterkste partij van de linkerzijde ook de leiding zul len moeten nemen, maar dat is voor het liberale orgaan geen bezwaar om den kiezers op te wekken aan de rech terzijde den doodsteek toe te brengen. Uitgerekend wordt dat Se A.R. partij het zeker niet verder zal brengen dan tot 13 zetels. Voor de R.K. Staatspartij wordt een verlies van 4 zetels waar schijnlijk geacht, waarbij dan nog komt dat verschillende kleinere par tijen als de H.G.S. en de Christen-De mocratische partij hoogstwaarschijn lijk ook een paar zetels van de rech terzijde zullen afsnoepen. Zoo op het eerste gezicht schijnt het wel alsof hier het verlies van de recht sche partijen dubbel berekend wordt, maar dat doet minder ter zake. Hoofd zaak is dat de linksche partijen, die ditmaal een krachtigen steun hebben in het optreden van diverse kleine partijen er vast en 9tellig op rekenen, aan de mogelijkheid van een Christe lijk bewind voor ons land voorgoed 'n einde te maken. Alles wordt beter geacht dan een rechtsch Kabinet. Wij weten niet in hoeverre deze stembusverwachtingen gegrond zijn. Maar vast moet staan onder ons, dat alle krachten moeten wordsn in gespannen om den toeleg van vrijzin nigen en socialisten te breken. Het werk van Minister Colijn mag mee door onze schuld niet ongedaan (worden gemaakt. De rechtsche meerderheid die voor land en volk van zoo groote beteekeni9 is geweest, mag niet door pns toe doen, plaats maken voor een allegaar tje van links. Daarom, aan het werk. Een ieder doe wat zijn of haar hand vindt om te doen. Zonder ophouden moet worden geij verd om den kiezers duidelijk te ma ken dat zij hebben te stemmen op no. 1 van lijst 27, op den heer H. Colijn. V Verkeerd stemmen. Bij de vorige verkiezingen was in een der Gemeenten in de Betiuwe, waar geen enkele R.K. woont, een groot aantal stemmen op de R.K. lijst uitgebracht. Dat scheen onverklaarbaar. Wat bleek echter. Meeideere' liberale kezers hadden het hokje achter den naam van hun candidaat ingevuld en zoo een R. K. gestemd die zij niet bedoelden te stemmen. In de Haarlemmermeer heeft zich in 1923 een. soortgelijk geval voorge daan. 6r was daar een stevige actie ge voerd voor no. 2 van de Chr. Hist, lijst. Toen de stemmen geteld werden bleek dat in één stemdistrict op no. 2 van de Platetlanderslijst 19 stemmen waren uitgebracht, wat groote verwon dering wekten daar bedoelde candi daat in die omgeving absoluut onbe kend was. Beide lijsten stonden echter achter elkaar en zoo ligt het vermoeden voor de hand dat kiezers die bedoelden Chr. Hist, te stemmen, maar die het hokje achter den naam van hun candidaat rood maakten, den Platte landers een kansje bezorgden. Dit zijn enkele voorbeelden uit vele. Er zijn nog altijd kiezers die ver keerd stemmen. Nu is dat niet zoo heel erg, als maar gezorgd wordt, dat de A.R. kie zers dergelijke vergissingen niet hei gaan. Daarom is huisbezoek vooral noodig. Geen dorp zoo klein en geen kie zerscorps zoo betrouwbaar, of de kie zers moeten worden opgezocht en voorgelicht. Vast moet staan, dat althans de A. R. kiezers niet verkeerd stemmen. maar dat zij rood maken het hokje voer den naam van den heer CoHjn, No. 1 van lijst 27. Y Aan wien de schuld? Aan de linkerzijde kan men nu toch niet langer ontkennen dat het werk van Minister Colijn van zeer groote beteekenis is geweest. Wie eerlijk is, moet toegeven, dat de heer Colijn in samenwerking met zijn collega's en de rechtsche partijen ons volk voor ernstige rampen heetf behoed en dat alie volksgroepen, met uitzondering misschien van het woekeraarsgilde, daarvan profiteeren. Dat kan n eenmaal niet meer wor den ontkend. Het is toegegeven zelfs door de kop- stukken van de S.D.A.P. Maar dit verandert niets aan het vonnis, dat men nu eenmaal geveld heeft, n.l. dat Minister Colijn moet vallen. De akte van beschuldiging mag dan niet houdbaar blijken, het vonnis blijft onveranderd en daarom zoekt mén naar andere beschuldigingen waarop men met name de A.R. partij en ha ren leider kan voorwerpen. En zoo heet het dan, dat nu ja;, de heer Colijn wel zijne verdiensten heeft dat hij inderdaad aan ons land wel groote diensten heeft bewezen, maar dat het de rechterzijde wast die het gevaar heeft veroorzaakt. „Het gevaar, zoo schrijft b.v. de „Vrijheid" is ontstaan tengevolge van de hoogst roekelooze ifinancieele po litiek van den Anti-revolutionairen Minister de Vries, waartegen zijn op volger de Geer aanvankelijk met een veel te slag handje front maakte." In deze beschuldiging ligt ongetwij feld een element van waarheid. Wij denken er niet aan het voor beeld van de al-bedillers aan de lin kerzijde te volgen en alle schuldt voor zoover bier van schuld sprake is, te schuiven op onze tegenstanders. Ook de rechterzijde en het rechtsche Kabinet heeft weleens een oogenhlik de werkelijkeid al te zeer uit het oog verloren. Alleen maar, vrijzinnigen en socia listen moesten gedachtig zijn aan het spreekwoord;, dat wie boter op het hoofd heeft, niet in de zon moet gaan staan, hiervan liever zwijgen. Bekend is toch dat ook Minister de Vries altijd weer heeft moeten rem men. a Bekend is toch', dat door vrijzinni gen en socialisten voorstellen zijn in gediend die aan de schatkist zulke hooge eischen zouden hebben gesteld, dat het onmogelijk zou zijn geworden de tekorten te dekken. Aan Colijn zegt de „Vrijheid" komt voorzeker de eer toe, doortas tend te zijn opgetreden; wij willen daarvan niets afdoen. Wij voegen daaraan toe: Aan vo rige rechtsche ministers van Finan ciën komt de eer toe, dat zij den moed hebben gehad toen mannen als Dres- selhuys en anderen de millioenen wil den wegwerpen, daarvoor een stokje' te steken. En laat nu aan de kiezers de eer toekomen, dat zet verstandiger dan vrijzinnige en socialistische voorlich ters, opnieuw het optreden van een rechtsch Kabinet mogelijk maken. STADSNIEUWS. DE LUSTRUMFEESTEN 1925. De bevolking heefU gisteravond' spontaan mee-feestgevierd met de studenten. Het openlucht-concert door de studenten aangeboden deed eenige duizenden belangstellenden naar bet v. d. Werffpark trekken. Gelukkig hield het weer zicH den geheelen avond goed. Een enkele maal dreigde het even; maar tot regenen- kwam het niet, en de temperatuur was best uit te houden. De politie zorgde zooveel mogelijk voor de goede orde, zoodat men vrijwel ongehinderd kon genietien van de goede muziek, die het Stedelijk muziekkorps ten gehoore bracht. Op de Br eestraat was het den ge heelen avond zeer druk. In dichte rijen flaneerde het publiek op en neer„ terwijl honderden in de nabij heid van de Soeiëteit „Minerva" ble ven staan om te genieten van den mooien aanblik dien de schitterende illuminatie oaf. Deze uitwendige ver lichting van de Sociëteit komt slechts zeldzaam voor, en trekt dan ook in bijzondere mate de aandacht; goed als zij tusschen de groenversiering effec- teert. iTot; ver in den nacht duurde de be drijvigheid in de studentenwijk, en kon men overal groepjes reünisten en studenten tegenkomen. Vanmorgen waren het alweer de rijk opgetuigde galabespanningen, die door de s-tad rijdend om gasten af en aan te brengen, de aandacht trokken. In „Central", in de Sociëteit ,du Com merce" en elders zetelden bevittende istudentencorpora., de Senaat en ver schillende offieieele lichamen uit de universitaire wereld, om receptie te houden, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Te 12 uur hedenmiddag vereenig- den zich ide gezelscóhappen Amhe- mia, Philonides!, C-dur en Frlsla op de Sociëteit Minerva aan een dejeuner Vanwege de Leidsche Studenten Scherm- en Gynmastiekvereeniging „Arena" Studiosorum" werd van 2 tot half vier vanmiddag onder groote be langstelling in de Stadsgehoozaal een Gala-Assaut gehouden, bestaande in Matches en Assantes op sabel, degen en floret. In de pauze hield het be stuur van Arena Studiosorum receptie De Senatus Veteranorum van het U- trechtsch Studentencorps hield om half vijf receptie in huize Feenstra. In (hoofdzaak is nu de aandacht gericht op het openluchtspel dat he denavond op het terrein aan de Zo;e- terwoudsche Singel staat gehouden te worden. In weersgesteldheid is nog niet veel vastheid te bespeuren, maar enfin, het is nog ver van half elf af, eti het eerste druppeltje zal de belangstel lende toeschouwers nog wel niet ver drijven. 1 R. S. Opsnluchtmeeting. Gisteravond werd op „Den. Burcht" een .openluchtmeeting gehouden, van de R. K. Kiesvereenigïng, waar als sprekers optraden de heeren C. J. Kuiper, van Utrecht, Dr. L. G. Kortenhorst, van Heem stede en Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien. De voorzitter der kiesvereenigïng Mr. Bol si us opende de vergadering, welke zeer goed bezocht1 was, met den Chris- telijken groet en heette daarna de aan wezigen welkom, in het bijzonder de spre kers, en onder hen in de allereerste plaats Mr. Dr. Kooien, wien hij dankte voor het vele werk, door hem als Kamervoorzit ter in. de afgeloopen parlementaire peri ode verricht. Eerste spreker was de heer O. J. Kui per, die begon met er op te wijzen, hoe een katholiek steeds weet wat hem te doen staat, zoo,wel in het persoonlijk als in het staatkundig leven. Immers reeds op den catechismus heeft hij geleerd, dat het doel van 's menschen leven is G.od te kennen, te dienen en te bemninen en Hem na dit stoffelijk leven, in eeuwige glorie te aanschouwen. Nu wordt evenwel door onze tegen standers gezegd, d.ajt da toepassing der Ka tholieke beginselen op het staatsbestuur in strijd komt met de maatschappelijke, en stoffelijke belangen, waarmee in het staatsbeleid moet rekening gehouden wor den. Men heeft dan speciaal de bezuini gingsmaatregelen der regeering op het oog, waarin men. ziet willekeur, inplaats van absolute noodzakelijkheid. Dat het noodzakelijk was, de begroo ting sluitend te maken, teneinde ons land te bewaren voor de ellende, die men in landen als Rusland, Oostenrijk, Honga rije, en Duitschland heeft meegemaakt en die het meest treft hen, die het min ste draagkracht hebben, is een zaak, waarover allen, o.ok van. link's, van Dres- selhuys tjojt Wjbaut toe, het eens zijn. Het komt dus aan op het hp|e van het sluitend maken der, begrooting en daar voor, mpesten maatregelen genomen wor den, die effect hebben. Een afschaffing der. rente ,op korten termijn, zou b'.v. geen doeltreffend middel geweest zijn, hetgeen spr. uitvoerig aantoonde. Het was noodzakelijk, opde uitgaven te bezuinigen. Spr. legde vooral op een drietal punten, die in het bijzonder, be streden wordén, den nadruk1, n.l. op de bezuiniging pp onderwijs, op landsver dediging ,en op de ambtenaarssalarissen. Voor onderwijs werd in 1924 uitgege ven 164.6 millioen, terwijl de goedgekeur de begrooting van 1925 een bedrag aan wijst van 144 millioen. Voor landsverdediging zijn dezei getal len resp. 12S.3 en 89.2 millioen, voojr, sa larissen 210 en ,1.88 d 190 millioen. Men ziet hieruit, dat op oprlog! het meeste bezuinigd is, terwijl bovendien in het oog moet worden gehouden, dat bij de oorlogsbegrcoting van 9S.2 millioen slechts yo millioen aan zuiver mili taire uitgaven. Spr. vergeleek ons land in dit opzicht met België, waar een diensttijd 'is van 13 maanden (bij ons 5V2 maand), terwijl lichtingen daar uit 82.300 man bestaan (pij ons 19.500). Nü is ih België door de socialisten jeen program aangenomen, waarop zij regee- ringsver.airtwoordelijkheid willen aanvaar den, en daarop komt wel vopr de eisch van een diensttijd van .6 maanden, alzon toch langer dan hij pns, doch aan .de grootte van de lichting .wordt niet ge tornd- Zie in het licht van deze feiten eens'het gedaas de r, sociaal-democraten hier. te lande over de ontwapening. iWat de ambtenarensalarissen betreft, deze zijn 210 millioen op een totaal .be drag van ruim 800 millioen en het zou toch niet mogelijk zijn, 110 k 140 milli oen te bezuinigen en daarbij dezen post Onaangetast te laten. Spr. noemde in dit verband art. 40 ten merkte op, dat geen enkele regeering iets dergelijks had kunnen beloven, aan gezien zij niet weet, in welk opzicht ,de jwelv,aartpositie van Nederland dpqr het ibluitenland zou beïnvloed wprden. Van 1920 tot 1924 daalde de inkomsten belasting van 134.4 tot 962 millioen, hoe wel de controle veel scherper, geworden was in die vier jaren. Ieder, zal moeten erkennen, dat, waar de inkomsten v,an het geheele volk' aldus gedaald zijn, het moxaliter, niet te ver dedigen zou zijn, de inkomsten der amb tenaren op hetzelfde peil te houden, door de overige burgers nog meer te laten betalen. Daarom is art. 40 onhoudbaar. Daar komt nog bij, dat de veiligstelling van den gulden juist voor'den ambtenaar een levensbelang is. Spr. citeerde een artikel uit de „Echo de Paris", van Dec. j.l., waarin werd uit gerekend, dat de Fransche ambtenaren salarissen met 50 pet waren Verhoogd, maar sedert de vorige salarisverhooging de kosten van het levensonderhoud .100 pet hooger waren geworden. Er. is nu critiek op de regeering, zegt spreker, maar als deze regeering nu een slordig en onverantwoordelijk financiëel beleid had gevoerd, zou er dan niet nog stemmen op nummer 1 van da katholieke Spr. eindigde met een beroep te doen op alle katholieken, om eensgezind te stemmen op namen van de katholieke lijst. Nadat eenige minuten gepauseerd was, voerde Dr. L. O. Koirtenhorst het w.ooord. Spr. had tot onderwerpde Christelijke democratie. Hij had dit speciaal gekozen, omdat er twijfel was uitgesproken, of bij iemand van Spr.'s overtuiging de christelijks de mocratie wel voldoende gewaarborgd is. In verkiezingsdagen wordt door soci aal- en andere democraten een beroep ge daan op de katholieke arbeiders om zich los te maken van de R. K .Staatspartij, waarin ook de andere standen vertegen woordigd zijn, die een rem zijn voor den vooruitgang. Daartegenover wees spr. er op, dat er is tweeërlei democratie, een diriste)- lijlce en een niet-christelijke, welke eer ste is gegrond op de katholieke begin selen. Het gaat daarbij om de rechtvaardig heid, die de grondslag is van het gezag (justitia fundamentum regni), Spr. eindigde met een opwekking in verband met het jubeljaar. De Paus heeft nog onlangs zijn waardeering uitgespro ken voor hetgeen hier in Nederland door de Chr. partijen is bereikt geworden. Wat zullen wij nu in dit jubeljaar beter aan Z. H. kunnen aanbieden, zegt spr., een gesplitste partij, een in tweeën gebroken eenheid, of een onverdeelde katholieke staatspartij, die een eenheid is, ondanks misschien tegenstrijdigheid van belangen? Wie de R. K. Staatspartij: steunt, steunt het katholiek beginsel, niet steunen van haar is verzaking van het katholiek be ginsel. Mr. Dr. D. A. P. N. K o q 1 e n sprak het slotwoord, waarin hij wees'op dei noodzakelijkheid van de handhaving van het christelijk karakter van ons vólks leven, en opwekte, door het uitbrengen ider, stem op <10 katholieke lijst mede te werken ,dat de Chr. beginselen dopr da regeering en de .Kamer geëerbiedigd blij ven. De Voorzitter dankte dei sprekers en slopt daarna de samenkomst met den christelijken groet. Christel. Letterkundige Kring. Voor bovengenoemde kring gaf mej. Moene een inleiding over „1;, Geluk hangt als een druiventros" van C. en M. Scharten—Antink. Angelo Grassi, dehoofdpersoon, is de spin, die zijn draden uitzendt om te van gen en uit te zuigen, wie met zijn net in oanraking komt. De cavallierre Sas setti raakt er wel danig in verward, tot dat Grassi te hoog speelt en juist daar cToor verliest. Het beg invan de roman zoowel als de gebeurtenis, die de ont knopping geeft, de dood van Silvano Rovai, ze vallen beide voor aan het veer van Rozanno, dat het middelpunt van de handeling is. Na dit overzicht besprak mej. M. eerst het boek als geheel, nadruk leg gend op de eenheid, zoowel in beschrij ving van natuur en handeling als in Leerlingenopleiding nijverheid. Belangrijksie nieuws in dit Hmmr Binnenland. Bis dichter Dr. J. H. Leopold Is over leden. .Economische moeilijkheden tusschen Nederland en Duitschland. in de metaaU "fk Buitenland. Te Sjanghai loopï het gerucht, dat Japan aan China den oorlog verklaard heeft, doch te Londen spreekt men dit bericht tegen. De meerderheid der Fransche socia listen hebben zich voor een breuk met de regeering uitgesproken. Hedanmicfóag zal in de Belgische Kamer de regeeringsverklstrfag wor den afgelegd. kiem reeds allé elementen voor dö latere ontwikkeling van het verfhaal, als, de ouverture van een opera de v erschil- l'ende motieven: In al sterker wordend spanning worden de draden vercler ge-] sponnen tot het verlossende feilt van1 Silvano's dood cle ontspanning b rengt Ondanks het stelselmatige ontw.ikkelfi alles zicli geleidelijk in uiterlijkheden, maar ook in het zieleleven van de per* sonen, zoodat men geen oogenblik i§ts geforceerds gevoelt. Wel hangt «er een zekere noodwendigheid, iets onaf wendbaars over het boek, dat uilkómt in het natuurgebeuren zoowel als in de handeling. Maar' toch is de moraaJ 't tegengestelde van fatalistisch: ,,'t Gektk hangt als een druiventros." Grijpt 't is voor 't grijpen". Voor de schrijvers is er echter geehï geluk zonder deugd, vandaar dat Gr.'Ysd het geluk niet kent. De zelfzucht -oclr leidt er slechts schijnbaar toe, de liefde is de veilige weg. De inleidster wijst verder op de volle harmonie tusschen het geheel en de deelen, alles nauwkeurig verzorgd ge tuige de schitterende natuurbeschrijvin gen. I Dan schetst ze met een enkel woordi j verschillende personen. Filippo Sasetti, j de fijne aristocraat, met zijn lichtzin- j nig lachje, Emilia, zijn lieve vrouw van vroeger, nu een feeks, Giselda en Lidia, hun kinderen. Verder de ver, materialiseerde Bifoli, die slaagt in het leven tegenover de sympathieke Ro- vai's, die 'agen worden. Tenslotte de kwade geest van de roman, Angelo Grassi, met zijn moederliefde en ge negenheid vogr kinderen, maar det'n hebzucht, en eerzucht, die geen grenzenj kennen en die hem dan ook tot zijn ongeluk drijven. Wat den stpjl betreft, is er steeds 'nj slhoone oveeenstemming met het on-l derwerp van behandeling op te mer- Een Christelijk boek is het in het ge; heel niet. Het lijkt er zelfs op, of de' de hoopvolle toekomstverwachtingen' opgestelde bedoeling hebben, de leeg schrijvers op enkele plaatsen de voor thans voor deze omgeving aan te too-< nene. De strekking van het boek is, op zijn Nederlandsch: „Ieder is de sraid van zijn eigen geluk". Het streeft dus omhooeg ,al moet er bijgevoegd, dat bij uitschakeling van de goddelijke genade* de hoopvolle toekomstverewachtinger^i der schrijvers wel wat twijfelachtig schijnt. Zoo is de psychologische kant' misschien wel wat oppervlakkig, maar niettemin is het een goed boek, waar het naar het geluk heenwijst in deu weg van zelftucht en zelfverloochening. Bij de bespreking kwamen verschild van smaak en van persoonlijke aanlegi tamelijk sterk uit. Tot slot van den mooien avond zagert" wij bij een recitatie van den heer J. J| de Die „de kurassiers van Conrobert" als voor onze ooegen de dooedvaleli in draven engemitraillerd worden. Hier laat Pol de Mont wel plastisch ver mogen zien, en verzuimde, de voordra ger niet dat uitstekend tot zijn recht te doen komen. Voor den volgenden keer staat op de. agenda: „Het zien van schilderijen in' het algemeen en in 't bijzonder die van| Rembrandt", wat D. V. door den heer! De Die bhandeld zal worden.' Mooie schenking. /Mevrouw de weduwe professor dr.v D. E. Siegerbeek van Heukelom-Lam-J me, te 's-Gravenhage; he aft aan de bf bSSotheek der Rijksuniversiteit te Lei* den een belangrijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1