CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN advErTENTIE-PRIJS üit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dü Nummer '6e JAARGANG SÏNSDAG 16 JÜNM925 "SÖMMER 1639 IEÜWE LEIDSCHE COURANT In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week .••••..i 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Aan het werk, nul De Standaard constateert met vol doening de groote geestdrift en de blijde hartelijkheid waarmede overal de heer Colijn wordt begroet. Op één dag waren er b.v. in Veen- dam een 2500 mannen en vrouwen saamgestroomd, terwijl bij de hoofd stad van het gewest een avondverga dering werd gehouden, waar 5290 man nen en vrouwen aanwezig waren. En zoo gaat het overal waar de lei der van de A.R .partij optreedt. Wij zijn daar, zegt ons hoofdorgaan, dankbaar voor. Het geeft goede hoop op den uitslag. „Mits natuurlijk het bijwonen dezer samenkomsten en de kracht, die daar van uitgaat, vooral getoond wordt in een ijverig werken van eiken Antire volutionair, die van deze heerlijke sa menkomsten genieten mocht. Het hoo- ren moet kraoht geven tot den arbeid, een ieder, naar de gave, die hij daar toe ontving. Wij mogen wel zeggen, dat onze par tij zelden een zoo opgewekt leven gat te aanschouwen, als in dezen verkie- tingskamp. Het innerlijke van onze actie moet aan het uiterlijk beantwoorden. Nog geen veertien dagen hebben wij voor den boeg. Aan den arbeid dus, voor het huis bezoek, voor het bezorgen der propa gandageschriften, voor alle werk der kiesvereeniging. Straks ook voor een degelijke actie op den dag der stem ming. Wij weten den uitslag niet. Wat wij kunnen is: zorgen, dat wij met een goede consciëntie dien kunnen af wachten." Wat hier wordt opgemerkt is volko men juist. Op den arbeid komt het aan. Ook in Leiden vallen verblijdende verschijnselen waar te nemen. Er werden een drietal vergaderingen gehouden, die uitstekend slaagden- Gisteren nog weer de vergadering, waarin Mej. Kuyper voor een groote schare optrad. De stemming onder ons Anti-revo lutionaire volk laat niets te wenschen over. Maar waar het nu op aankomt is d i t of zich een voldoend aantal man nen en vrouwen aanmeldt voor het eigenlijke verkiezingswerk. Of de vergadering die a.s. Donder dag gehouden wordt en waarin de tiendaagscbe veldtocht zal worden in geluid, aan haar doel zal beantwoor den. Wij hebben goede hoop, dat dit in derdaad het geval zal zijn. Velen meldden zich reeds aan. Maar er zijn toch ook nog velen, die tot dusver niets van zich lieten hoo- ren. Mannen en vrouwen, waarvan wij weten, dat zij met belangstelling het verloop van den verkiezingsstrijd vol gen, dat zij vurig hopen en ook bid den, dat de Antirevolutionaire partij -niet geslagen zal worden, maar straks I opnieuw in staat zal zijn aan 's lands zaken mee leiding en stuur te geven. Dezulken wekken wij op, met de meeste kracht en den meesten ernst om niet stil te blijven zitten, maar mee aan te pakken. A1 s we zooals de Soc. Dem. voor spellen geslagen worden, laat het dan niet zijn een gevolg van onze slap heid en onverschilligheid. STADSNIEUWS. Anti-nv. kiesvereeniging. In de stampvolle Nutszaal trad gis teravond voor een grootendeels uit vrouwen bestaand gehoor voor de anti revolutionaire kiesvereeniging op Mej. H. S. S. Kuyper. De voorzitter der kiesvereeniging, de heer R. Zuidema, opende de verga dering, liet zingen Ps. 89:7, ging voor in gebed, las Esther 4 en wees in zijn openingswoord op het doel dezer ver gadering, die speciaal voor de vrou wen belegd is omdat het landsbelang eischt. dat ook de vrouwen haar plicht doen bfj de as. verkiezingen. Daarom heeft het bestuur der'kiesvereeniging Mej H S. S. Kuyper uitgenood!?;', he denavond te spreken over de beteeke- nis van de verkiezingen voor de vrouw en de teak der vrouw bil de a s, ver Gewone advertentiëa per regel 23% oaot Ingezonden Mededwelbijen, dubbel InM Bij contract, belangrijke zedootte. Kletne adrertentiSn bij voonritbetaflng ven ten hoogete 30 woorden, i lijk. geplaatst ed 40 cent kiezingen. Spr. gaf vervolgens 't woord aan de spreekster. Mej. H. S. S. Kuyper begon met op te merken dat onze partij e,-u dub belen naam heeft: anti-revolutionair en christelijk-historbch Dat komt, omdat God ons de tweeledige taak heeft gegeven van houwen en bewaren De naam „christelijk-historisch" -.iet op 't bouwen, het ontwikkelen volgens de christelijke lijn, door Gods hand in onze historie geteekend, terwijl „anti revolutionair" beteekent het bewaren, het beschermen tegen de machten van ongeloof en revolutie. Meer dan in vroeger tijd is thans ook de anti-revolutionaire v r o u w po litiek bewust geworden, efl, dit vindt zijn oorzaak in het optreden der re volutionaire vrouw alsmede in het be zit van het stembiljet. De revolutionaire vrouw treedt in onzen tijd op de nfsest schaamtelooze wijze op en haar stem wordt tot in 's lands hoogste vergaderzalen gehoord Zij bekommert zich in 't bijzonder om het lot der vrouw in het gezin en daar tuiten. Huwelijk en gezin acht zij ais Bebel rampen voor de vrouw, die hoe eer hoe liever van de wereld moeten verdwijnen; het zijn slechts uitvindingen van de kapitalis ten om de arbeidersklasse er onder te houden. De vreeselijke consequentie van dit standpunt vinden we in de „vrij", men kan juister zeggen de vo gelvrij verklaarde vrouw in Rusland. Ook de leuze van den Vrijheids bond „Gelijkstelling van man en vrouw" druisoht vierkant in tegen de eischen, door God aan het vrouwenle ven verbonden in gezin en moeder schap. Welk een storm is er ook in het re volutionaire kamp niet opgegaan, toen onlangs door de Regeering de bezuini gingsmaatregel werd genomen, de ge huwde vrouw, voor zoover zij geen kostwinster is, te ontslaan. Alle linksche partijen willen het vrouwenleven op een revolutionaire leest schoeien .gelijk blijkt uit haar instemming met 't program der „Ned. Ver. van Staatsburgeressen." Spr. ging vervolgens in een bijzon der punt den aanval der revolutionaire vrouwenbeweging op het christelijk vrouwenleven na en wel met betrek king tot de Moederschapszorg. De revolutionairen willen van geen verschil tusschen de gehuwde en de ongehuwde mifcder, tusschen het ech te en onechte kind weten Iedere vrouw die een kind krijgt, heeft als lid dei- gemeenschap recht op moederschaps zorg, ja indien zij haar kind zelve voedt, recht op salaris, op moedertoon. Dergelijke beginselen zijn inzonder heid in een tijd van losbandigheid en onzedelijkheid als gewoonlijk op groo te oorlogen volgt, gevaarlijk. De verschillende christelijke kabi netten hebben voor moederschapszorg in den goeden zin meerdere wettelijke bepalingen gemaakt; het arbeidsver- bod voor en na de bevalling, de ver plichting dat de arbeidster in oi bij haar werkplaats gelegenheid moet hebben haar kind te zoogen, terwij! in de ziektewet Talma zwangerschap en bevalling met ziekte gelijk gesteld wor den, zoodat de arbeidster vergoeding krijgt voor het loon, dat zij derft door het noodzakelijk verlof. Maar nooit zal een christelijke re geering ertoe kunnen meewerken, dat de gehuwde en ongehuwde moeder worden gelijkgesteld, nooit zal zij de volksvoortplanting binnen den band van hef gezin en op den voet van on tucht even goed kunnen achten. Zoo zien we overal de groote anti these van revolutie en evangelie, van vrijheidsboom en kruis. Ook de vrouw heeft haar roeping in dien strijd. Laat zij niet zeggen, dat het vrouwenkiesrecht van revolutio nairen huize is, want dit geldt van ons geheele kiesstelsel. Immers de anti-revolutionaire partij is voor het huismanskiesrecht, d.w.z. het kiesrecht voor de gezinshoofden en degenen, die als zoodanig gerekend worden, waaronder uit den aard der zaak ook vele vrouwen (weduwen, hoof den van scholen enz.) Er is evenwel geen enkel land, dat geheel volgens de anti-revolutionaire beginselen bestuurd wordt. Daarbij eischt de nood der tijden, dat mannen en vrouwen alles doen wat in hun vermogen is om het drei gend gevaar van ons vaderland af te wenden. Wie niet stemt of niet helpt, heult met den vijand, De krijgsdienst is een beroep, dat zeker niemand als voor de vrouw ge schikt zal beschouwen. Toch heeft God vrouwen als Debora en Jeanne d' Are beschikt om het leger aan te voeren en ter overwinning te leiden. Spr. eindigde met een herinnering aan Esther. Zij moest over haar be zwaren heengaan, zij moest tot den koning gaan, zij moest haar volk red den, zoo voerreedt Mordechai haar. „Wie weet", zoo vermaant hij haar, „of gij niet om zulk een tijd als deze is tot dit koningschap geraakt zijt?" Dan ziet Esther in, dat Mordechai ge lijk heeft; zij zet hare bezwaren op zij, op hoop tegen hoop gaat zij tot den koning en zij is het middel geweest tot redding van haar volk. Laten onze anti-revolutionaire vrou wen Esthers voorbeeld ter harte ne men. Wie weet, of zij niet juist in zulk een tijd als de onze is tot het stem recht geraakt zijn om ons volk te red den van den ondergang. Het is zulk een verheffende, zulk' 'n ontroerende strijd, omdat het In den diepsten grond gaat om de veiligstel ling van de handhaving van Gods or dinantiën: het gaat om de eere Gods. Op de rede van Mej. Kuyper, die met groote aandacht gevolgd werd, volgde een warm applaus. Nadat de voorzitter de spreekster ge dankt had en was gezongen Ps. 146:3, sloorhij de vergadering met dankzeg ging. Ter navolging. Door den voorzitter der A. R. Kiesver eeniging werd gisteren een gift van f2.50 ontvangen voor d6 verkiezingskas. In hoogu beroep. Ged. Staten van itiuid tloxiand hebben gisteren behandeld een beroep van twee hjjzonabre schoolbesturen te Leiden, tegen het bestuit van den raad dier. ge meente d.d. 26 Januar., tot vaststelling van de bijdragen in de kosten van het bijzonder vervolgonderwijs over, 1923. De gemeenteraad had de bijdrage voor het bijzonder vervolgonderwijs vastgesteld op i 13,44 per. leerling en was daarbij uitgegaan van art. 102 der l.o. wet, dat bepaait, dat de bedoelde bij drage wordt vastgesteld over hetgeen „over het afgeloopen jaar" per leerling is besteed voor het openhaar vervolg onderwijs. Wijl de bijdrage over 1923 gevraagd werd had de raad als maatstaf genomen het jaar 1922 De schoolbesturen meenden dat in dit geval onder „het afgeloopen jaar" moest worden verstaan 1923 en dan zou de bij drage naar hun meening hooger zijn in verband met het feit, dat de Rijkssub sidie voor salarissen van het personeel in dat jaar was komen te vervallen. Daardoor zouden de netto-kosten voor 1922 lager zijn dan voor 1923. Ged. Staten stelden bij hun onderzoek de vraag aan het gemeentebestuur van Leiden, wat de financieele uitkomst zou zijn, indien de schoolbesturen in het gelijk zouden worden gesteld. Men is toen tot de eigenaardige ontdekking ge komen, dat in het laatste geval de bij drage ongeveer 4 gulden minder zou zijn en zou bedragen 1937 per burling. Dit was hieruit te verklaren dat heigeen over 1923 verantwoord was ab rijksbij drage, niet de subsidie is over het ka lenderjaar 1923, maar over den cursus 1922—1923. Rapporteur in deze zaak was mr. Rutgers. De beslissing van Ged. Staten volgt later. Leger des Helle. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, zijn een paar belangrijke [evenementen in de üjdaagseije tent- campagne van het Leger des Hails in 't zicht. In een groote samenkomst, te houden op Woensdagavond a.s. zal als spreker optreden Ds. Joh. Rauws, Zendings-u director te Oegstgeest. Nadat Donderdag avond majoor Rawie dan weer persoon lijk een grq^fen dienst zal hebben ge leid, vindt Vrijdagavond een groote heilssamenkomst plaats, in welke het woord zal worden gevoerd door Ds. Her manides van Valkenburg. Beide sprekers, en nog meer 'de zaak die zij dienen verdienen een warme belangstelling. Hoogs onderscheidingen. De Koning van Noorwegen heeft neer de N. R. Ct. meldt, Prof. Dr. H. Kamer- lingh Onnes benoemd tot commandeur eerste klasse in de orde van St. Olaf van Noorwegen, en Prof. Dr. W. H. Kee- som tot ridder eerste klasse in dezelfde orde. Het blad meent te weten dat deze hoogs ondsruhsidlngen zijn toegeksnd wegens de groote verdiensten welke beide hoogleeraren hebben gehad bij het onderzoek van den Noorschen hoog leeraar prof. Vegard, bij diens onderzoo kingen naar den aard van bet Noorder licht, verricht in het Cryogeen-Labora- torium alhier. De wethouder van onderwijs, de heer Meijnen, is morgen verhinderd spreekuur te houden. Onder de gedelegeerden die Neder land vertegenwoordigen op de vergade ring ter voorbereiding van het in Augus tus te Brussel te houden Archeologisch, Historisch en Musicologisch Congres, bevinden zich o.m. Dr. K. Schneider, Prof. Mr. A. S. de Blecourt, en Prof. Mr. E. M. Meijers, van de Leidschg Univer siteit. Den 7en Juli zal het 56 jaren ge leden zijn dat de zaak in Aardewerk en Galanteriën en speelkoederen ge opend werd door I. G. van der Mark Azn. te Noordwijk-binnen. Inmiddels is deze zaak overgedaan aan K. Wie- linga Ezn. ruim 14 jaren geleden, en gevestigd Haarlemmerstraat 256 en fi liaal Lange Mare 42. In den tijd van haar bestaan is deze zaak alhier wel een van de bekendste op haar gebied geworden. Gistermiddag om 3 uur had op den Nieuwen Rijn een aanrijding plaats De heer N. Kw. passeerde met zijn auto een terzijde staanden vrachtwagen en wilde daarna weer rechte van den weg gaan rijden. Bij het uitwijken naar rechts echter kwam zijn voertuig in aanraking met een handwagen, die ach ter den vrachtwagen stond en welken hij 'dus niet tijdig had kunnen opmer ken. Van den handwagen werden de wie len onbruikbaar. Persoonlij# letsel kwam bij het ongeval niet voor. Gebeurt het nog al eens, dat een op zichzelf ernstig ongeval wondergoed afloopt het omgekeerde, n.l. dat uit een zeer geringe aanleiding ernstig letsel voortvloeit, is ook wel eens het geval. Dit laatste ondervond gistermiddag de harbier K. A. H., toen hij een bezoek bracht aan een pakhuis van den heer v. W., in de Bakkerssteeg, met het doel om flesschen te koopen. Een jongen, die hem vergezelde, was behulpzaam bij het uitzoeken van ge schikte modellen; en terwijl deze weer eens een vondst in de hoogte hield, brak van de flesch de hals af, waarna het zwaarste gedeelte zoo ongelukkig op den voet van H. terecht kwam, dat de glasscherven door het leder heen in zijn voet tarecht kwamen, en dit lichaams deel ernstig verwondden. Eerst nadat de Eerste Hulpdienst de wond had behandeld, kon H. zich weer verder begeven. Schaken. Zomerwedstrijd Leidsch Schaakgenootschap, ie groep: W. H. V. d. Nat Jr. verliest de afgebroken partij van W. Demmendaal bij den Sosten zet. 2de gToep: W. de Bruin wint van A. Th. Cahen, M. M. Segaar wint van H. N. Franoois. 3de groep: M. Bloem verliest van J. D. Hijpe; A. ,W, Jongepier ver hes: vazi D. de Jong. 4de groep( (waarin ook nog medespeelt de heer Th. A. M. Couwenberg) D. Beuth verliest de afgebroken partij van G. Schop pen, F. Nieuwdld wint van M. J. Dieben; Ph. S. de Laat de Kanter remise met Th. A. M. Couwenberg. Gespeelde partij in de derde groep: iWit: A. ,W. Jongepier. Zwart: D, de Jong. Tweepaardspei in de nahand. 1. e4 es. 2. P13 Pq6. 3. Lc4 Pfé. 4. Pgfi dj. 5. edsPd5:? 6. Pfyri Dd7,? 7.. Ph8: bó. 8. Df3 Pfól 9. d3 Lby. 10. 0-0 0-0-0! M. Dgt Pdjl 12. Pea Lb4. 13. Pf7?.Lc3: 14. Dgy:Tg8! 15. Dg8: Pg8: 16. Pe. Pesf 17. Khi Le;: (wit kon nu de partij wel opgeven). 18. f3 Dd8. 19. 03 Dh4. 20. I-Cot K&6. 21. Lty L'c8. 22. f4 Dh3:ll (neen* wit de Koningin, dan volgt mat n twee zetten). 23. fes: DI14. 24. Lf4 Ptj: aj.- ga Ebfcfj 36. Kgi Piyj-f mat. Uit het Sociale Leven. Christelijk Nationaal Vakverbond. .Gistermiddag is^te Utrecht de 12e aljjjemeene vergadering van het Chr. Nattotnaal VakyeAood begonnen. 1 De vpprzitwby.de heer K. 'Kruithof, van Lfeeeht, wees in zijn openings rede op (Toe taSè "moei lijkheden waar mede het 'CiNrV^en.zjjjt organisaties in de afgeloopen';twee jaren te kam pen heeft gehad, goeddeels als 'gevolg van de economische depressie, zich oa. uitende in daüog van bet ledgf Binnenland Mej. H. S. 8. Kuyper te Laddan. Jhr. da deer contra den beer Booaofc Hanke mans over de Kabinetsformatie. Buitenland. De nota inzake het veiltgheidepaot wordt vandaag te Berlijn overhandigd en zal Donderdag gepubliceerd worden In België verwacht men een drlepar- tijdlge democratische regeering met den katholiek Poullet als premier. Te Kanton zijn 700 Joenaneezen ver moord. tal der aangesloten organisaties, welk verschijnsel trouwens ook bij de r.-k. en soc.-dem. vakorganisaties vielwaajr te nemen. Acht der bij het 6. IN. .V. aangsloten organisaties gin gen gedurende (het eerste kwartaal va» dit jaar evenwel weder in ledental vooruit. De morgenstond van de ver nieuwde ledenstijging van het C.N.V. was 1 April 1.L aangebroken; met 3ji leden was het totaal ledencijfer om hoog gegaan. Op dien datum trad de 60 leden tellende Christelijke Ver een: ging van verzekeringsagenten tj» Wat het ontwerp-Ziektewet betreft, wees spr. erop, dat als [gevolg van het in ons land bestaande altijd-weercin| overweging-nemen-systeem, minister 'Aalberse met een sterke rechtsche meerderheid in de Tweede Karna, achter zich, zeven jaren heeft latest voorbijgaan, zonder dat een wettelijke ziekteverzekering tot stand werd ge bracht. Na gewezen te hebbest op den strijd, die de christelijke vakblti weging, zoowel op sociaal als op po litiek terrein te wachten staat, nchtto spr. onder luiden bijval een geluk wens ch tot den heer H(Verveld, eere voorzitter van den Chr. Textielarbei- dersbond .Unitas, die voor eeuige we ken mocht herdenken, dai hij 25 jaar vrijgestelde dezer organisatie was. Vertegenwoordigd waren 18 organi saties met 50.286 leden. Niet -verte genwoordigd waned 3 organisatie» met 435 leden. Onder de aanwezige:: bevonden zich de hoeren mr. J. A. Ide Wilde, namens de a.-r. kamerfractie; prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, lid van Ide Eerste Kamer; mr. H. H. Stenekier voor de Chr. Werkgeversvereeiiging); P. van Vliet Jr. en JO A. Grond|p voor Patrimonium; P.. J. Serraren» nemens het Intern. Chr. Vakverbond; H. Camps namens..-At Duitsche Chï. (Vakverbond; en J. H. Haas voor het Schweiz. Verband evangelischer Aibe» ter und Angestellter. Allereerst brachten daarna de beo- ren Camps en Haas de buitenlandsche gasten, de groeten hunner organisatie» over. De heer Serrarens sprak namen» bet Jntem. Chr. Vakverbond. Hij stipte [daarbij even aan het feit, dat op de internationale arbeidsconferentie de so cialistische vakbeweging baar madit gebruikt heeft om de minderheid, de Christelijke vakbeweging, uit den raad van beheer te weren. Als het prin cipe der evenredige vertegenwooerdi. ging waarmede men van socialistische zijde nogal eens schermt, was toe gepast, had de Christelijke vakbewe ging een lid en een pliaatsivervangBr moeten krijgen. Mr. de Wilde zeide; dat het werk van het C.N.V. de anti-rev. Kameal- fractie zeer ter harte gaat. Met het ClN.V. staat ^pr. qp het standpunt dat alleen door toepassing der Chr. beginselen de arbeiders op hooger niveau kunnen worden gebracht. Er is echter een verschillende taak en ook een verschillende verantwoorde lijkheid. De fractie had verschillen de maatregelen te nemen om "infle- tietoestanden te voorkomen. Hij hoopt dat de slagboom nu gevallen zal zjjal en in den komenden tijd ook weer sociale arbeid verricht zal kunnen worden. Op een goede verstandhou ding met het C.N.V. wondt daaAi; prijs gestekt ^applaus). Verder spraken nog de beesen Ste- nieker en Van Vliet, zoo even ge noemd, terwijl de heer Verveld dankte voor d'e gesproken woorden naar a.ir leiding van zijn jubileum. De voorzitter dankte daarna de vei «Jullende gaste* u?or hm steende iBkewopgtett

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1