CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN JAARGANG «ATERDAG13 JUNI 1925 WOWSER f537 EUWE LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 - Leiden TeL 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone «dvextentiëa per mjfel 23% cent Ingezonden Mededeelingon, dobbel tnki Bij contract, bebmgr^ke rednoHe. KMne adrertentiên bij vooctdtbetaBng van ten hoogst* 30 woorden, serlie ilegi Hjks geplaatst ad 40 oanL Cit nammer bestaat uit IWEE Bladen EERSTE BLAD. Waar het om gaat. Zal bij de stemusworsteling die nu wèer ontbrand is en waarbij ook op de Antirevolutionaire mannen en vrou wen een beroep wordt gedaan, met volle geestdrift worden gewerkt, dan is het voor alles noodig, dat het on/s duidelijk voor oogen staat waarom het ook bij deze verkiezingen in den grond der zaak gaat. En dan sta op den voorgrond dat het niet gaat om persoonlijke of groepsbelangen. Zeker, er zijn er wel die dergelijke belangen maken tot inzet van den strijd, maar de historie heeft telkens weer geleerd, dat daardoor de strijd werd ontadeld en dat het niet moge lijk bleek ook maar eenigen invloed ten goede uit te oefenen. De Plattelanders, die in onderlingen persoonlijken strijd hunne kracht ver teren en die het in het .Pariernem niet verder wisten te brengen dan de be langen der plattelandbewoners te scha den, staan daar als een waarschuwend voorbeeld. En het gaat bij de verkiezingen ook niet om personen, hoe voortreffelijk die, dan ook mogen zijn. Wij danken er God voor, dat hij aan onze Antirevolutionaire partij in Mi nister Colijn een man heeft geschon ken van veel meer dan nationale be- teekenis, een man die aan land en volk onschatbare diensten heeft mo gen bewijzen en voor wien het ons een eere en een voorrecht is straks in het vuur te gaan, maar daaruit volgt nog niet dat onzestrijd gaat en zou moe ten gaan om personen. Want dan zag het er treurig uit. Er iis toch niemand, hij mag dan nog zoo bekwaam en nog zoo geniaal zijn, of hij heeft zijne fouten en gebreken en ook van hem geldt dat zijn arbeid gebrekkig is en met zonde bevlekt. Bovendien, voortreffelijke, rijk be gaafde mannen, die instede van eigen belang en eigen eer te zoeken hunne gaven en krachten ten algemeenen nutte wenschen aan te wenden, vindt men bij schier alle partijen of groepen zoodat wie alleen op personen ziet, voor zichzelf geen politieke gedrags lijn zal kunnen uitstippelen en geen basis heeft waarop kan worden voort gebouwd. Neen, niet om belangen, van hoe veel beteekenis die ook mogen zijn en niet om personen, hoe verdienstelijk ze ook mogen wezen, gaat het in den staatkundigen strijd, maar het gaat en moet gaan om beginselen. Wie alleen op belangen of personen let, zal nooit kracht vinden om vol te houden en door te zetten. Hij zal te^ kens worden teleurgesteld en in arren mdede de wapenen wegwerpen om zich in rustige rust terug te trekken. Maar dat wordt anders als men zich bewuist wordt, dat het gaat om groote om alles beheerschende beginselen, om deze vraag of, zooals Dr. Kuyper het formuleerde, de Koning der Koningen zijn eere zal hebben en naar Zijn wil alle volk zal worden geregeerd. Op die vraag geeft alles wat uit het revolutiebeginsel leeft een beslist ont kennend antwoord. Men wil, zoo het dan heet, van geen vermenging van Godsdienst en Staat kunde weten. Men heeft geen bezwaar tegen religie en 't hebben van 'n religi euze overtuiging, maar van een staat kunde die zich richt naar het Woord van God, heeft men een hartgrondigen afkeer. Met God almachtig en met Zijn heiligen wil heeft het staatsbe leid niets uitstaande. Godsdienst is pri vaatzaak. Wie God wil dienen, moet dat zelf weten, maar op het staatkun dig erf moet van dien God gezwegen worden. Dat is het eene, het revolutionaire beginsel. En daartegenover staat het antire volutionaire beginsel, de antirevoluti- naire belijdenis, die ook in het staat kundige leven wenscht te buigen voor 'en geopenbaarden wil van God. Het beginsel dat Godsdienst niet pri- latzaak is, die tot het persoonlijke f het huiselijke of het kerkelijk leven lean worden beperkt, maar dat God dienen, wil zeggen fcich op alle levens terrein, geen enkel uitgezonderd, voor God te buigen en te vragen naar zijne ordinantiën. Gods Woord leert ons toch, dat de Almachtige God, die hemel en aarde in het aanzijn riep en die alles onder houdt en bestuurt de volstrekt souve- reine is, aan Wien alle9 zich heeft te onderwerpen. Hij is het die alle leven schonk en alle leven beheerscht en Wien ook alle leven heeft te gehoorzamen. Zijn wet is de hoog9te. Zijn wil moet worden gehoorzaamd. Hier ligt de groote tegenstelling die heel het leven heeft beheerscht. Waarom werden de discipelen ver volgd en gegeèseld? Omdat ze in hun private leven God wenschten te die nen? Neen, hierom werden zij tot den dood vervolgd, omdat zij niet konden nalaten te spreken van Jezus Christus die was opgestaan uit de dooden, op gevaren ten hemel en Wien gegeven was alle macht in hemel en op aarde. Als de eerste Christenen hun God in stilte hadden willen dienen, zonder van hun Heere en Koning te ge tuigen, ze zouden geduld zijn, maar omdat ze heel het leven voor dien Ko ning opeischten, werden ze alis staats gevaarlijke misdadigers gemarteld en uitgeroeid. Het gaat ook bij deze verkiezingen om de vraag wie Koning zal zijn, God of de mensch, of we zelf zullen uit maken wat goed is en kwaad of dat we ons zullen onderwerpen aan Gods Woord en wet. Daardoor komt de strijd op een hoog plan. Daardoor krijgt ze zoo rijke betee kenis. En daardoor wordt het voor wie bij Gods Woord leeft ook onmoge 1 ijk zich aan dien strijd te onttrekken. Want dan vragen ze niet naar de belangen in de eerste plaats, al zijn die van groote beteekenis en dan zien ze niet uitsluitend op personen, maar dan wordt het stemmen en ook het werk dat voor de stembus gedaan moet worden, een dienen van God V De Tiendaagsche veldtocht De Antirevolutionaire Kiesvereerii- ging te Leiden zit met stil. De vorige weet werd een vergade ring gehouden waarin de heer Schou ten optrad en die zichtbare vruchten afwierp. En de vergadering die 'Donderdag gehouden werd, met 'de hieeren 'Mr. Lambrink en Ds. Jongéleen als spre kers, heeft eveneens uitnemende re- siÜtaten gehad. 't Was een vergadering 'die geheel aan het doel heeft beantwoord. Maandag a.s. volgt nog een ver gadering meer speciaal voor de vrou wen hoewel ook de mannen van harte welkom zijn waarin Mej. H. S. S. Kuyper zal optreden. En dan begint Donderdag a.s. de tiendaagsche veldtocht. De voorarbeid is dan verricht en het eigenlijke verkiezingswerk kan berinnen. Tl,en tiendaagsche veldtocht! Ot ze slagen zal Dit zal vooral afhangen van de vraag of zich een voldoend aantal vrijwilligers, die enkele avonden aan den strijd der beginselen willen op offeren, zal aanmelden. En dat zal 'weer afhangen van 'de vraag oï de ernst van den toestand, wordt beseft, of onze mannen en vrou- v?èh doordrongen zijn van 'de groote beteekenis van de komende verkiezin gen, van de groote T>elang|en die hier- bij op het spel staan. ïlet zal afhangen van de vraag of wij "Bereid zijn ook in dezen arbeid God den Heere, die ons land en volk zoo rijk wilde zegenen, te dienen. Wij hebben redenen om aanvanke lijk goede verwachtingen te koesteren. Een flink aantal vrijwilligers heeft zich reeds aangemeld. Maar hun aantal is nog jang niet voldoende. Daarom: niemand die ook maar éven kan, verzuime de vergadering op a.s. Donderdag bij te wonen. De ouderen moeten nu niet zeggen dat dit nu een werk is voor de jonge ren. De ouderen zijn óók noodig. En de jongeren moeten niet nieenerr dat de ouderen het moeten doen. De jongeren, met hun jeugdig vuur en heerlijk enthousiasme zijn even eens onmisSaar. De vrouwen moeten het niet op 'de mannen laten aankomen en de man nen niet op de vrouwen, maar allen moeten meewerken om de kiezers te overtuigen "dat rij straks hebben te stemmen op no. '1 van lijst '2.7, op den heer H. COLIJN. V Mej. H. S. S. Kuyper. IMej. H. S. S. Kuyper, een der dochters van wijlen Dr. A. Kuyper, hoopt a.s. Maandag, te Leiden jh de (Nutszaal ©p te treden. :Voor velen is dat een buitenkansje. Zij hebben de boeken en schiets>en en artikelen van "Mej. Kuyper gelezen en nu hebbfen zij de gelegenheid om haar ook te hooren, en wel over de taak van de vrouwen bij 'de kennende verkiezingen. Deze vergadering is in hoofdzaak belegd voor de vrouwen. Zij worden in de eerste plaats ver wacht. Maar voor zoover er plaats is, zijn ook de mannen welkom. Als 't noodig moest worden geacht, zouden we lezeressen en lezers op trekken 'deze vergadering bij te wonen Maar 't is naar onze overtuiging liiet noodig. Daarom alleen deze "Bloote herin nering. V Niet rustig. In de kringen van den Vrijheids bond is men blijkbaar niet rustig op den afloop van de verkiezingen. Men had 't anders zoo mooi aan- Toen de heer Colijn bezig was de fimancieele kastanjes uit het vuur te halen, en toen het duidelijk werd, dat hij ze er uit zou halen ook, deed men niet anders dan hem bemoeilijken. Minister Colijn vond altijd den heer Dresselhuys tegenover zich. Dit had, naar men hoopte, tweeër lei voordeel. Met de financiën zou het naar men ook noodig oordeelde, in orde komen, maar tie kiezers 'die door de te nemen maatregelen getroffen moch ten worden, zouden geen reden heb ben, den .Vrijheidsbond er op aan te zien. Colijn zou het zwarte schaap zijn en de liberalen zouden er van profi- teeren. 'tWas heel mooi bedacht. En toch niet mooi genoeg. Want 't blijkt steeds duidelijker, dat er heel wat liberale kiezers rijn, die van zuffc een dubbelhartige pdlitiek niets moeten hebben en die hun ver trouwen in den .Vrijheidsbond opaeg gen. De bom is verkeerd gesprongesu De heer Dresselhuys tracht zich nu te rechtvaardigen en schrijft in rijn partijorgaan: „De .Vrijheidsbond heeft bij monde van den voorzitter rijner Kamerfractie zoowel nu als ten vorige jare ver klaard, noch nu, noch in de komende parlementaire periode te willen zijn eene oppositiepartij quand-méme, doch bereid te zijn, medewerking te geven aan iédere regieering, wélke "de op lossing der groote vraagstukken Al beproeven in nationalen zin". Goed bedoeld, djefe verklaring. Alleen, ze klopt nijejt met de f ei- ten, die precies 'fiet tegenovergestelde uitwijzen. Want 'feit is, en daaraan kunnen geen honderd vjérklarin^ien van Mr. Dresselhuys ook maar iets v|ejranAe- ren, dat de libérale Kamerleden de laatste jaren als het ging ovJqT waar lijk nationale problemen, toeval lig altijd in de oppositie waren. Als het van de liberalje|Q had afge hangen dan had Minister Coijjn niets tot stand gebracht. En 't "is dan ook geen wonder d»t de leiders van dén Vrijheidsbond ridh ver van rustig gevoelen- STADSNIEUWS. Democratische Partij. Gisteravond is in „Zomerzorg" een zeer matig bezochts vergadering gehou den van de Democratische Partij, waar als spreker optrad Prof. Mr. J. E. Heeres. Prof. Heeres begon met te herinneren hoe in 1922 aan de verkiezingen werd deelgenomen door 48 partijen en gros pen, van welke het aan 10 gelukte in de Kamer vertegenwoordigd te worden. Van de overige 38 partijen zijn meer dere inmiddels verdwenen, gebleven is o.m. d« "imocratische partij. Bij da vorige verkiezingen telde deze partij 200 leden en werden op haar candidaten niet minder dan 9000 stemman uitge bracht. De Demooratisehe Partij, oorspronke lijk ontstaan uit de elementen uit de liberale Unie die niet met den .Vrijheids bond meegingen, is inmiddels geiu seerd met de Alg. Ned. Vrouwenorgani satie, die bij de vorige verkiezingen 6000 stemmjen haalde. De Democrat- tische partij is thans niet meer, zooals in f922 een kleine partij; zij mag zich in steeds toenemende sympathie verheu gen en telt in alle provincies aan hangers: de jongste afdeeling der partij is Aardenburg. Het oprichten van nieuwe partijen waartegen door de gevestigde partijen zoo getoornd wordt, vindt zijn oorzaak in ontevredenheid met de bestaande partijverhoudingen. Spr. gaat de verschillende partijen na. De S.D.A.P. is geen eenheid, men vindt er Marxisten en reformisten, welke laatsten hetzelfde willen als de demo cratie in de Democratische partij, den Vrijz. Dem. bond, de Chr. Soc. partij van v. d. Laar enz. In den Vrijz. Dem. bond, die den ont wapeningseisch sterk naar voren schuift bij haar verkiezingsactie, zijn ook leden die zich daarmee niet kunnen vereeni gen, alzoo ook hier geen eenheid. Sprekende over de plattelanders partij, teekent spreker protest aan tegen Henri ter Hall die zich niet ontzien heeft, in een vergadering van den Vrij heidsbond hier ter stede zijn medelid Braat een varken te noemen, hetgeen toch in strijd is met alle parlementaire zeden. De Vrijheidsbond heeft in haar ur gentieprogram opgenomen „premievrij staatspensioen", doch verschillende toonaangevende leden dier psrlij zijn tegenstanders daarvan. Van de anti-rev. partij merkt spr. op, dat de heer Smeenk in éénzelfde partij zit met menschen, die zoo conservatief zij'n als de mummie van Toetankamen. Trouwens bij alle rechtsche en linksche partijen zittlen conservatieve en demo cratische elementen in één partijver band, bijeengehouden door het dogma van den godsdienst, den klassenstrijd of de vrijzinnigheid. Spr. komt vervolgens op de reeht- ische regeering, die zeven jaar aan het bewind is geweest; wat beeft zij ons gebracht? Dit ministerie heeft de wisseling aan Koloniën door de ziekte van Mi nister Idenburg niet meegerekendver sleten 2 ministers van Marine, 2 van Oorlog, 2 van Financiën, 1 van Wa terstaat en 1 van Landbouw en tenge volge daarvan heeft het veel van zijn regeerkracht ingeboet. Natuurlijk zal dit ministerie in zijn huidige samen stelling niet terugkomen, al gelooft spr. wel aan de vrij groote zekerheid eener rechtsche overwinning. Rechtsch of linksch is spr. lood om oud ijzer, het gaat om de kwestie: :de- mocratisch of conservatief. Een kabi net dat do politiek van het ministe- rie-Ruys de Beerenbrouck zou voort zetten, druischt op bijna ieder gebied in tegen hetgeen de democraten Willen Met zeer veel lol spreekt spr. over den gewezen Min, v. Financiën de Geer en citeert in verband hiermee met in stemming het artikel van den heer Snoeck Henkemans in de „Tel." vooral de zinsnede, dat de heer de Geer beter zou kunnen leiden als toekomstig pre- mier) dan volgan (Inzake de Vloot wet). Een der groote fouten in het finan cieel beleid acht spr. de wet op de ge lijkstelling, die een goed beginsel be vat, doch 'waaraan een uitvoering is gegeven in anti-nationalen zin, op een wijze waar door spr. nooit aan gedacht is en waardoor deze wet voor de over wonnenen, een vrede van Versailles is geworden. Biet gaat niet alleen om het ontzien van gemoedsbezwaren, maar door deze wet wordt allerlei dorpsau toriteitjes de gelegenheid gegeven schooltjes op te richten, hetgeen aan het land millioenen kost. Als spr. terloops over de Olympiade spreekt toomt hij er heftig tegen, dat de regeering door Ds. Kersten e.a. werd bestookt met bijbelteksten om te betoogen, dat in Nederland in 1925 geen geld mag gegeven worden voor een onschuldig sportvermaak en ook Minister de Viseer kwam met den Bij- hel op het tooneel! Spr. vindt den oorlog, ook den ver dedigingsoorlog, immoreel en is daar om voor nationale ontwapening. Spr. kan zich evenwel ook het standpunt ïijner tegenstanders Indenken en ras- Belangrijkste nieuws in dit Hummel Binnenland De Koningin tn Zwitserland. Buitenland. De Dultsche regeering heelt den hoofdinhoud van haar voorrteüen In zake het waarborgenpaot gepubliceerd Poullet heeft de regeeiingsopdraoM tot kabinetsformatie aan den Belgi schen koning teruggegeven. pecteert dit, temeer daar hij het leü vroeger ook gedeeld heeft en in de Kamer voor de oorlogsbegrooting stem de. De gedachte van een Internatio nale politiemacht is niet langer een' herschenschim, getuigen de besprekin gen te Genève. Hoe heeft de regeering de begroeting sluitend gemaakt en bet tekort V. 100 millioen gedekt, vraagt epr. ten slotte. Door verhooging der belastingen, die door de kleine beurzen wel degelijk gevoeld wordt en verlaging der amb tenaarssalarissen. Sis', wraakt de in trekking van het beruchte art. 4flj al erkent hij, dat de regeering de lor- meele bevoegdheid bezit een eenmaal genomen besluit in te trekken. Spr. te van meening, dat bij overleg de amble- naarsorganisaties met die intrekking wel accoord waren gegaan. Spr. eindigde met een opwekking tot den strijd voor de democratie. Voor debat gaf zich allereerst op Mevr. Eerdmans, dje vroeg of spr. die historicus is, b e w ij z e n heeft voor de meening. dat Nederland bij eenzijdige natonaie ontwapening niet het slagveld wordt om buitenlandsche geschillen uit te vechten. Spr. kan dit evenmin bewijzen als Mevr. Eerdmans kan bewijzen, dat bet Ned. leger in staat zou zijn een even- tueelen vijand buiten de grenzen te houden, doch bij de huidige mentali teit der volken acht spr. het onmoge lijk, dat Nederland zou aangevallen •worden. En nóg geruster is spr. wat het doortrekken van vreemde troepen betreft. De heer Post Uiterweer bracht het tractaat met België en de bezwa ren daartegen ter sprake, vooral in verband met de nadeelen, die er voor Rotterdam uit voortvloeien, alsmede over het bemoeilijken der kleine par tijen door de Kieswet. Nadat spr. ook dezen debater beant woord had, sloot de voorzitter met een woord van dank aan den spreker de vergadering. Verkiezing ouderlingen. In de Dinsdag gehouden vergadering van het Kiescollege der Ned. Herv. kerk werden tot ouderlingen gekozen de hee: ren: G. van Dis, G. van Wijk, F. Eiker- bout en Pb. de Leeuw. Tot I Mak enen Dr. P. M. de Planque. D. Sthrter en W. J. Batist Jr. Mooie glit. Ds. G. H. Beekenkamp deelt in bel „Leidsch Predikbeurtenblad" mode, dat hém een gift werd ter hand gesteld groot f iooo, als volgt te verdeelen: f 5O0 voor het Kinderhuis „Voordorp"f 250 voor de diaconie: f250 voor de Keric. Straatcollecte. Onder verwijzing naar de In dit no. voorkomende advertentie herinneren we onze lezers aan de Maandag as.te houden «traatcollecte langs de hulzen door het R.K. Hulavestings-Comité. Ging het vroeger vooral om de huls vesting van allerlei buitenlandsche kinderen, thans nu de toestanden ln het buitenland wat verbeterd zijn, stel' het comité zich ten doe zwakke Leid- sche kinderen eenige weken naar bul ten uit te zenden, teneinde ln de vrij' natuur nieuwe kracht on gezoj op te doen. Men geve mild voor dit sympathieke doel Gistermiddag werd A. B terwijl hij ln het Noordeinde fietsiejjjk eer tweede rijwiel met zich meevoerde aangereden door een auto, bsstunrd door mej. L. uit Waasenaar. De fietsen werden omvergereden en beiden tamelijk erg beschadigd. B. kwam er zelf zonder letsel af. De chauffeuse verklaarde zich be reid om da aangerichte, schade te ver goeden. .Vanmorgen Is brand mar het politiebureau opgebracht, dis verbal I- seerd wae wegens wielrijdan op de .zrajjKfr en .daadifl sm> iWdtnlUsode

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1