Gebr. BRÜNING Bedstellen IJzeren Ledikanten Alles gevuld met prima Java-Kapok. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 12 JUNI 1925 Dag-Agenda. Vrijdagmorgen 11 uur in „Zomer- jorg." Vergadering van Melkveehou- iers. Bespreking melkprijzen. Vrijdag 11 Juni 'sav. 8 -uur in de fröbelschool. Staatk .Geref. Partij, aid. jassheneim. Openb. Verg. Sprekers: E. Suyk v. Amsterdam en Timmermans Aan Lisse. Zaterdag 13 Juni, 's av. 8 uur. Leger des Heils. Opening tentcampagne. Dagelijks: Leiden. De Laken hal-Tentoonstelling van Hollandsche en Fransche kunst uit de-2de helft der 19e en het begin der 20ste eeuw. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Juni waargeno- Jmen door de apotheek van den heer H. Boekwijt, Vischmarkt 8, telefoon ;552. nog op art. 36, dat vanai 'dat het op gesteld is, nooit in zijn vollen om vang is gehandhaafd en dat boven dien bij de Staatk. Geref. nog een punt van studie uitmaakt. Spr. eindigde nogmaals met een op wekking anti-revolutionair te stem men. Na een kort slotwoord van den voorzitter, sloot Ds. Jongeleen de ver gadering niet dankzegging. De vergadering was, gezien de tro pische hitte van gister, vrij goed be zocht en had een geanimeerd verloop. Onder de aanwezigen merkten wij o. m. op Ds. Jansen van Leiden en Ds. de Vries'van Rijnsburg. Het was jammer, dat geen der 5t.- Gereformeerden den rnoeo 'had, met de sprekers van gedachten te wtssaen, aangez.en de voorwaarden aanwezig waren voor een vruchtbare samen- sprcking in broederlijken geest. In elk geval zijn de wankelenden in hun overtuiging dezen avond geschraagd en allen met nieuwen moed bezield "door het geestdriftig en overtuigend woord der sprekers. Da melkprijs. Hedenmorgen zou in „Zomerzorg eeii vergadering van melkveehouders worden gehouden ter bespreking van leen actie om den melkprijs met 1 ct. j verhoogd te krijgen. Echter is op het laatste oogenblik 1 deze geheele actie en dus ook de be spreking ervan overbodig gewordm, doordat in een gistermiddag gehouden conferentie de Vereeniging ,,De Zuid- Hollandsche Melkhandel" die hierin de leiding heeft, niet lettende op de billijkheid van d(f eischen der veehou ders, besloot den melkprijs over de ge- heole linie met 1 cent per liter te ver- boogen. -Deze regeling gaat in met Maar dag 15 Juni aanstaande. - Als gevolg biervan zal met ingang van denzelfden datum ook de klein handelsprijs met 1 cent worden ver hoogd. BINNENLAND. r De déb&cle van de Chr. Amster dammer. 1 Dezer dagen zijn ten verzoeke van (den heer G. Ritsema te Amsterdam, jde dagvaardingen uitgebracht tegen Jde oud-commissarissen van het Ghris- j tel ijk Volksdagblad „De Amsterdam- j mer" om op 23 Juni, vertegenwoordigd door een procureur, te verschijnen voor de Haagsche Rechtbank. Gevraagd wordt, dat het de recht bank zal behagen bij vonnis ten eer ste: de gedaagden allen gezamenlijk te veroordeelen en wel ieder voor' het ge heel,, dus dat de een betalende de an der zal bevrijden; voorts om aan ei- scber tegen kwijting te betalen de door hem geleende som van f 3550 met de rente daarvan berekend naar 6 pet 's jaars van den lsten April 1921 af tot den dag der. voldoening; ten tweede: indien de veroordeeling gegrond wordt op de onrechtmatige daad der gedaagden het vonnis uit voerbaar te verklaren bij lijfsdwang, voor zoover de te betalen schadever goeding een bedrag van f 150 te boven gaat. Ten derde het te wijzen vonnis uit voerbaar te verklaren bij voorraad niettegenstaande verzet of hoogere voorziening en ten vierde de gedaag den te verwijzen in de proceskosten. Woekerwinsten. „De Schakel" vertelt in de rubriek1 „Uit de Praktijk": 20 pet. of iooo pet.? Iemand had f 200 noo-dig en sloot een leening bij een bekend Amsterdamsch geldschieter, die „30 pet rente" berekent. Deze trekt van elke geleende f 100 voor rente f 30 af (30 pet nietwaar?) en keert de resteerende f 70 uit. Toen de geldleener het kantoor van zijn -„helper" verliet, had hij op zak 3 maal f 70 is f 210 en had hij op zich genomen, tien achtereenvolgende maan den f 30 te storten, totaal f 300, waarvoor hij tien promessen had get eekend en zijn salaris had gecedeerd. Voor het oogen blik was hij dus, althans in schijn, ge holpen, maar tot welken prijs? In tien maand-têrmijnen f 30 voldoen voor een ontvangen bedrag van f 210 komt neer op 105 pet rente per jaar. Toen hij f 160 had afbetaald, bleef hij steken. Beslag op loon dreigde. Maar 21e: de geldschieter was goedertieren. Hii RECLAME. IN DE NIEUWE ZAAK ZOMÊRSTOFFEN KOUSEN CORSETTEN OVERHEMDEN DASSEN BAD ARTIKELEN BOORDEN SOKKEN was bereid het loopende contract te ver nietigen en nieuw te maken, en wel aldus: de debiteur erkent schuldig te zijn f200 vooruit te betalen rente 2 maal f 30 is f 60, uit te keeren f 140 Daar op het oude contract nog f140. schuld was, werden die twee bedragen met elkaar verrekend en kreeg dus de debiteur niets in handen. Na 16 Xf 10 te hebben be taald, was onze geldnemer dus slechts f 100 vooruitgékomen. Als men nu weet dat een dergelijke omrekening nog eens gebeurde tijdens het afbetalen, dan zal men begrijpen, dat het rentepercentage hier tot in het fantastische steeg. Gratis voorschotten Er zijn ook goedkoopere geldschieters in Amsterdam Eén is er, die op f 100 slechts f 2 in houdt. Is dit niet prachtig Wacht even de geldnemer, die op zich neemt de f 100 in 25 weektermijnen terug te geven (van wege f 2 aftrek betaalt 'hij dan toch al J' uion; ^en levensverzekering te ne men, een z.g. Volksverzekering van b.v. f250 per gezinslid,' en verplicht zich con tractueel (met zijn loon als onderpand) om tien jaar lang de premie te betalen. Ne gen jaar en 27 weken nadat het voor schot is terugbetaald, blijft de verzekerde dus vastgeklonken aan een verzekerings maatschappij, die in deskundige kringen als „zwak" wordt beschouwd en die in haar premieberekening onvoordeeliger is dan andere maatschappijen. BUITENLAND. DE STRIJD IN MAROKKO. Primo over het Fransch-Spaansch accoord. Generaal Primo de Rivera heeft te genover het Spaansche blad „El Libe ral" de volgende verklaringen afge legd: Gedurende eenige maanden, ben ik in voortdurende verbinaing geweest met maarschalk Lyautey en ik deel zijn overtuiging, dat de onderhande lingen, die in Madrid zullen worden geopend tusschen diplomaten en tech nici tot een duurzaam accoord tus schen Frankrijk en Spanje zullen voe ren. Het is onnoodig de tractaten te wijzigen en het is voldoende den geest en de letter van de tractaten van 1912 weer op te nemen, daarbij rekening houdend met de acte van Algeciras betreffende het internationaal man daat. De onderhandelingen interesseefen alleen de beide landen, Spanje en Frankrijk, terwijl Engeland geenszins heeft tusschen beide to komen, om dat er geen kwestie van is, dat de termen van de entente zullen worden gewijzigd. Spanje herit zich nooit verzet om tot een accoord met Frankrijk te ko men, en indien de maatregelen van het begin van de aanvallen af geno men zouden zijn om de contrabande van wapenen tegen te gaan, dan zou op het oogenblik het militaire pro bleem niet bestaan. Het komt er thans op aan, actief toezicht te houden, zoo wel ter zee als te land, opdat de blok kade van het Rifgebied doeltreffend zij. De stammen van de gebieden van Tetoean hebben reed9 het verlangen te kennen gegeven om «zich te onder werpen. Eindigende, zeide Primo de Rivera, dat dit delicate vraagstuk niet het on derwerp v. hartstochtelijke discussies van he parlement moet zijn en eyen- min met te groote vrijheid door de pers moet worden behandeld Het Spaansche directoire is Donder dagavond te Madrid bijeen geweest. Het heeft zich voornamelijk bezig gehouden met de procedure van de aanstaande Spaansch-Fransche confe rentie. De opening der conferentie, die a.s. Dinsdagavond zou plaats hebben, i9 eenige dagen uitgesteld, maar in de groote lijnen is volkomen overeenstem ming bereikt. Painlevé in Marokko. Maarschalk Lyautey heeft Donder dagavond een diner aangeboden ter eere van Painlevé. De Premier en maarschalk Lyautey confereerden ver- volgens tot laat in den avond. Gistermorgen heeft Painlevé een bezoek gebracht aan den Sultan. Zij' onderhielden zich vriendschappelijk met elkaar. De sultan verklaarde, dat hij de handhaving van het Fransche protectoraat in Marokko als noodza kelijk beschouwde. Gistermiddag vertrok Painlevé naar Fez, waar'vandaan hij vervolgens naar het front bij de Wergha zal rel zen. HET KABINET-POULLET. De samenstelling van het kabinet. -Volgens een bericht uit Brussel heeft Poullet gisteren bekend gemaakt, dat zijn kabinet gevormd was. Generaal Kestens wordt minister van landsverdediging; de afgetreden minister Carton houdt koloniën en prof. Janssen, van de universiteit te T *uven en directeur van de Belgische Nationale Bank, wordt minister van financiën. Hij is katholiek en maakt geen deel uit van de Kamer. Groeiend verzet der katholieken. Later werd gemeld, dat boven staand bericht op zijn minst voorborig was en dat de heele kabinetsvorming weer op losse schroeven staat. Wel had Poullet gistermorgen van generaal Kestens officieel toezegging gekregen, dat deze de portefeuille van landsverdediging aanvaardde en was hij op den goeden weg om minister Carton te overreden de portefeuille van koloniën te behouden, tot plotse ling na de druk bezochte vergadering van de federatie van Katholieke krin gen en vereenigingen niet alleen de heer Carton, doch ook graaf de Lie- dekereke, die, zooals men weet, reeds de portefeuille van landbouw en open bare werken had aanvaard, hem kwa men meedeelen, dat zij van hun kies- vereenigingen niet in een Katholiek- socialistische regeeringscoalitie ^mo gen zetelen. Dit bericht viel als een steen in den stillen vijver. Bovendien moest Poullet ondervinden, dat op bedoelde vergadering z'ijn houding scherp ge hekeld werd door invloedrijke Katho lieke politici. Eerst was het de voorzitter der fe deratie, de vooraanstaande politicus staatsminister mr. Segers, die ver klaarde, dat voor de Katholieken het samengaan met de socialisten gelijk staat aan een zelfmoord. De heer Mr. Wauwerman, kamerlid voor Brussel, constateerde, dat de on populairste ministeries door de Kat- thol. zouden beheerd worden/ Bo vendien zou de Katholieke jeugd door het tot stand komen van bedoelde regeeringscoalitie ten zeerste in haar vertrouwen worden geschokt, o.m. om dat zij uitsluitend den verkiezings strijd tegen de socialisten heeft ge voerd. Tal van andere aanwezigen, uitten zich in denzelfden geest. Slechts 2 leden trachtten de coalitie te ver dedigen. Het resultaat was, dat met alge- meene stemmen min twee een motie werd aangenomen, waarin wordt ge zegd, dat de federatie van Katho lieke kringen en vereenigingen van België het tot stand komen van een Katholiek-socialistische regeering ver werpt en dat zij een eventueel© Katho liek-socialistische coalitie met alle kracht dient te bestrijden. Vandaag zullen de Katholieke rech terzijden van Kamer en Senaat den door deze motie geschapen toestand bespreken. Watergebrek te Berlijn. Ten gevolge van de nu al weken, lang durende warmte is het waterge brek te Berlijn', dat reeds lang be stond, thans van dien aard geworden, dat tal van huizen in hét Zuiden en Westen der stad reeds eenige dagen totaal van leidingwater verstoken zijn. Het dagelijksch verbruik aan water te Berlijn, dat op ongeveer 500.000 kub. m. wordt geschat, is tengevolge van de groote droogte reeds met 1/3 verminderd en verbetering v£n den toestand schijnt de eerste dagen niet te kunnen worden verwacht. Zelfs enkele ziekenhuizen lijden ge brek aan water, o.a. dat te Schóne- berg. Ook de brandweer'heeft bij het uitoefenen van haar taak met heel wat moeilijkheden te kampen. KORTE BERICHTEN. Briand heeft den geallieerden mede- deeling gedaan van' hetFransche ant woord aan Duitschland inzake het vei ligheidspact, dat onverwijld naar Berlijn zal worden gezonden. China' zal een nota tot de mogeindi- heden richten, waarin dezen verzocht wordt, haar troepen uit Shanghai terug te trekken. Baldwin heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat het parlementaire debat over de veiligheidskwestie voor eventueele be sprekingen met Duitschland zal plaats hebben. De Fransche socialisten zijn voor nemens bepaalde posten van de begroe ting van Caillaux te verwerpen. De zitting van den Raad van den Volkenbond is gisteren gesloten. Julius Barmat is door den voorzitter van de Baxmat-commissie uit den Pruisi- schen landdag verhoord. Het Engelsche departement van Ko loniën is gesplitst in een. departement van koloniën en een vo,or. de'dominons, beide onder Amery. 0 De hevige gevechten om? Kanton du ren voort. De troepen van Yuenan hebben de stad omsingeld. De val van Kanton wordt ieder oogenblik verwacht. KERK EN SCHOOL. NED. HERVj. KERK. Beroepen: Te Nes (Ameland), J. L. Adriani te Wervershoof. Bedankt: Voor Rouveem, D. J, valtt Amstel te Oosterwolde (Gr.). GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Grijpskerk '(Gron.)', J. H. Kroeze te Leidschendam en M. A. van Pernis, te Schoonrewoerd. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Hoogeveen, fë. Zui- dersma te 's Gravendeel. Ambtsjubileum. Ds. S. Idema te Winsum (Gron.), hoopt 8 Juli a.s. zijn 25-jarig ambtsju bileum als Geref. predikant te herdenken. Ter gelegenheid daarvan hoopt hij des avonds een gedachtenisrede uit te spreken. Ds Id.ema stond achtereenvolgens te Op ende, Schildwolde, Workum, IJselmonde, en sinds. 1,921 te Winsum. Reorganisatie Ned. Herv. Kerk. Te Utrecht is gisteren een vergadering gehouden van predikanten en ambts dragers in de Ned. Herv. Kerk ter be spreking van reorganisatieplannen. Ds. P. J. Kromsi'gt te Amsterdam sprak over: „Kerkontbinding of Kerkherstel" Ds. W. J. de Wilde te Koudrum over: „Kerk of Evangelisatievereeniging", en Ds. L. D. Poot uit Amsterdam over: „Een heid in Christus". 1 Op deze referaten, vooral op de twee eerste, volgde een uitgebreide discussie, waarbij het een enkele maal spande. Ten-* slotte werd onder luiden bijval een mo tie aangenomen van den volgenden in houd: „De vergadering van ambtsdragers en gemeenteleden der Ned. Herv. Kerk, sa mengekomen te Utrecht den 11 den Juni 192.5, g--hoard de gehouden referaten in zake r_organisatie der Kerk en de daarop gevolgde discussie, in het diepe besef ha- rer medeverantwoordelijkheid voor de ge meenschappelijke schuld onzer kerk, waardoor zij in zoo droeven toestand ne- deriigt; spreekt uit, dat zij, in aansluiting aan het protest der classis Amsterdam van 1816, bedoeld protest tegen de organisatie van 18161853, waardoor op allerlei wijze de leer der Kerk is aange tast geworden, hernieuwt, en derhalv e de Synode verzoekt het daarheen te leiden, dat zoo spoedig mogelijk de bestuurs organisatie wordt opgeheven en daar door de aloude presbyteriale organisa tie der kerk in de plaats wordt gesteld, die is naar het wezen der Kerk en over eenkomstig Gods Woord, opdat de naam des Heeren Jezus weer door de Kerk worde beleden, en zij als Pilaar en vas tigheid der Waarheid te midden van ons volksleven openbaar worde; besluit van dit verzoek met betuiging van hartelijke verknochtheid aan het huis van Oranje, kennis te geven aan H. M. de Koningin, onder bijvoeging van de brochure: „Een honderdjarig Protest", waarin bedoeld protest is afgedrukt; en neemt zich tenslotte voor, onder biddend opzien tot God de propaganda voor de reorganisatie der Kerk zooi krachtig mo gelijk te voeren". Dankdag Slag bij Waterloo. Burgemeester en Wethouders van Lei den;; Gezien de Circulaire van den Staats raad, Gouverneur van Zuid-Holland van den 21 en Augustus 1831. (Provinciaal blad No. 110) J Brengen ter algemëene kennis, dat ter voldoening aan het Koninklijk Besluit van den isten dier maand No. 72, de Dankdag of Godsdienstige viering der overwinnin van Waterloo, ditmaal op Zondag den 2ien dezer maand, zal worden gehouden. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 Juni 1925. Collecte voor het Fonds tot aanmoedi gnig en Ondersteuning van den Ge wa penden Dienst in de Nederland es. Burgemeester en Wethouders van Lei den; Gelet op de 'circulaire van den Com missaris der Koningin in deze provincie d.d. 24 Februari 1925; Brengen ter algemeene kennis, dat op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 15, 16 en 17 Juni a.s. door de Districts-Com missie tot aanmoediging en ondersteu ning van den Ge wapenden Dienst in de Nederlanden langs de huizen de gewone jaarlijksche collecte, ingesteld bij Z. M. dispositie van 16 November 1820 No. 81, zal worden gehouden; Bevelen deze collecte, die strekt tot "instandhouding van het fonds tot onder steuning van personen, die in den strijd voor het vaderland verminkt of invalide zijn geworden, dringend in de lieïd&dig heid der ingezetenen aan. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 Juni 1925. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is Zaterdag, en voor zoover voorradig, ook Zaterdag avond verkrijgbaar: Schelvisch k f0,20, Schol a f o, 120,200,36 per pond, en Nieuwe haring k f 0,06 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN. De Secretaris, Leiden, 12 Juni 1925. RECLAME. Extra aanbieding met Spiraal. 1- en 2-persoons. Groote sorteering HOOGSTRAAT 1-2. UIT DE OMGEVING. SASSEN HEIM. ïn de laatsgehouden vergadering van den Raad van Commissarissen van bovengenoemde VennotschajS is behandeld het verslag over het Boefe jaar 1924, welk verslag in de daarop gehouden vergadering van Aandeel- houdsters werd goedgekeurd. Aan dat verslag wordt het volgen de ontleend: In 1924 waren in gebruik 7 trans formatorstations met totaal 7 trans formatoren en een capaciteit van 520 KJV.A. en wel in Hillegom 3 sta tions, Lisse 2 stations en Sassenheim 2 stations; in elke gemeente is een deze» stations voorloopig speciaal ten behoeve van een groot-afnemer en op diens kosten gebouwd en ingericht Voor het Pompstation der Water leiding m Hillegom is een station in aanbouw. De uitbreiding van het kabelnet be droeg in 1924 ruim 11600 meter, ter wijl eind 1924 in totaal aan "kabel in den grond aanwezig was een lengte van 68096 meter, waaronder 1654 me ter eigen hoogspanningskabel. Het aantal aansluitingen is in den loop imn 1924 toegenomen met 147. waaroflder 255 voor huurinstallaties Eind 1924 waren er in totaal 1224 aansluitingen, n.l. voor Hiilegom 420, Lisse 473 en Sassenheim 331. De toe name bedroeg in 1924 voor Hille gom 141, Lisse 199 en Sassenheim 107 huisaansluitingen. Op 31 December 1924 waren aan- Gemeentelijke Aankondigingen RECLAME Warmte i Kouvatten Abdijsiroop gesloten op het net Hill^om 96 mo toren, Lisse 113 motoren en Sassen heim 74 motoren, totaal dus 238 mo toren met een capaciteit van 513 P.K. Het aantal huurkoopinstallaties nam slechts weinig toe, voornamelijk in verband met de invoering' van "het systeem der huurinstallaties met ge- bruikmaking van penningmeiers.' Dit systeem vindt overal ingang en de verbruikers zijn er zeer over tevre den. Verwacht wordt dan ook een be langrijke uitbreiding van het aantal 'huurinstallaties, dat, in de 2e helft van 1924 ingevoerd, reeds aan het eind van dat jaar een aantal van 255 be reikte. "Op dit tijdstip waren in totaal ge plaatst 1332 KW,U meters. Het aantal storingen was zeer ge ring; hoewel er veel gegraven werd voor de waterleidingbuizen en en kele rioleeringen bleven bijzonder na- deelige gevolgen gelukkig uit. Van Leiden werden in 1924 inge kocht 349734 KW.U tegen 264771' KW.U in 1923; verkocht werden in 1924 277063 KWU t^egen 212979 K. W-U in 1923. De verkoop in 1924 be droeg voor het net Hillegom 107373 KWiU, voor het net Lisse 95420KWU, en voor het net Sassenheim, waaron der begrepen de 3e Poellaan en een stukje Rijksweg, 74270 KW,U. Van de totale stroomfeverlng werd afgegeven _aan de netten: Hillegom 39 pet., Lisse 34 pet. en Sassenheim 27 pet. Het bedrijf blijft zich op het stand punt stellen, dat uitbreidingen slechts dan zallen geschieden, wanneer vol gens een nauwkeurige berekening de rendabiliteit van de nieuwe uitbrei ding ten volle verzekerd is; wanneer men in oogenschouw neemt, dat voor uitbreidingen in den loop van het be staan van het bedrijf door aanvra gers in totaal werd bijbetaald een be drag van f30730.61, dan blijkt wel, dat, wanneer het bedrijf alle uitbrei dingen maar voor eigen rekening had genomen, van een prijsverlaging van electrischen stroom zoo spoedig nog geen sprake was geweest. Het is dan ook zaak voor het be drijf om op den eenmaal ingeslagen weg voort te gaan.. Bij een gehouden controle bij de verbruikers is gebleken, dat niet alle door het bedrijf aangebrachte zegels op aansluitkasten, -meters enz. me in ongeschonden staat verkeerd- dit verband mag er wel op g worden, dat het verbreken 'zegls van het bedrijf in ar [Verordening verboden is er zich bij overtreding van bloot stelt aan toepassing der Verordening, volgens boete van ten hoogste f 10 i kan worden, terwijl bovend p- drijf het recht heeft de si ring te staken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2