CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 6e JAARGANG MAANDAG B JÜRï TÖ2S NUMMER 1S32 NIEUWE LEIDSCHE COURANT BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en bniten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 ..ei oeensche voorbeeld. In „Stemt rood!1', het verkiezingsor gaan der S D. A. P., lezen we „Het is zoo verblijdend om te zien, hoe liet sociausme groeit in C.v wereld. En dat het dadelijk toont wat het is, zoodra het maar de macht heeft. Op het gebied der ontwapening heeft Denemarken het lichtende voorbeeld gegeven. Nauwelijks was daar het eer ste soc. dein ministerie in 1924 aan het bewind gekomen, of het stelde voor het Deensclie militar.sme af te schaffen. Denemarken is ook een klein land, dat zich niet verdedigen kan. Denemar ken kan óók de lasten van leger en vloot niet dragen. In l.gging komt het met Nederland overeen: midden In het westen van Europa. In één opzicht komt het er bij Denemarken nog veel meer op aan, dan bij ons: Denemarken ligt aan den ingang van de Oostzee en „beheerscht" daar de toegangen volko men. Toch deed de moedige Deensche re geering onverwijld het voorstel om den gehaten dienstplicht en het geheele militarisme af te schaffen, de vestingen sloopend, en niets over te houden dan een wacht voor de grenzen en op het zeegebied, uitsluitend voor de orde en de veiligheid en niet om tevechten. De Deensche regeering durfde het wel te erkennen, dat het land onmach tig was, om zich tegen militaire over macht te verzetten. Maar de hoofdzaak i3 ook bij de Deensche regeering, dat zij aan het militaire geweld niet meer mee wil doen. De Deensche land en zee macht heeft geen andere taak dan om aan de internationale verplichting te voldoen; zij is er niet meer op ingericht om tegen eenig land te velde te trekken Zoo breekt aldaar de s. d. regeering met het militarisme; het bespaarde geld wordt aan de zaken des vredes besteed" 't Is verbijsterend en ontstellend, hoe de S D.A.P. durft speculeeren op de on wetendheid van zijn kiezers. „Het Deensche voorbeeld". Weet ge, wat dit Deensche voorbeeld is? De Deensche sociaal democratie stelde inderdaad voor de oorlogsbegron ting te verlagen. Niet te ontwapenen, maar.er wat af te knijpen: 7 mtllioe i kronen. 't Was niet meer dan een parade pnsrd. ze w sten te voren, dal de Eers'e Kamer het voorstel verwerpn zou De Deensche sociaal democratische regee ring verklaarde toen al bij voorbaat, dat. ze rustig zou blijven zitten. Het resultaat was, dat de oorlogsbe a-"-t.'ng erd i-ermin-'e-d met. 700 010 kronen. En met deze 10 pet. s'elde de Deensche sociaal democrnt'e 'ich tevreden De zaak werd voorts op den ouden voet voortgezet. ..Het hespaarde geld wordt aan de 'aken des vredes besteed." Nota benei Dce zevenhonderdduizend kronen? Dia, dank zij het financieel be'eid der Deensrha soc:aal 7ToTpocrat*sche regee ring van 60 tot 46 Hollandsche centen zed->a'd ziin. 700 000 kronen a 46 cent is: 232000 gulden voor de „zaken des vredes". Da"- val je gewoon van omi 7 Is der vermeld'ng waard, dat 't de heer K ter Laan, de soc. democratische burgemeester van Zaandam en I'd van 1p Tweede Kamer der 51'aten Generaal is, die «deze frappante dingen over Dene marken kond doet. d O. STADSNIEUWS. Antirevol. Klesvereeniging. Op uitnoodiging van de A R Kies vereen. „Nederland en Oranje" alhier hield Zaterdagavond in de Graanbeurp de heer J. Schouten, lid der Twee de Kamer en wethouder van financiën van Rotterdam een rede In verband met de a.s. verkiezingen. In weerwil van het naar hutten lok kende zomerweer en de lastige tijd was de groote zaal bijna geheel bezet. De vergadering werd geopend door !en voorzitter der A.R. Kiesvereeni- ing, den heer R. Zuidema, die de anwezigen namens het bestuur der iesveren. hartelijk welkom heette. 1 ook den heer Schouten, dte dezen vond, den eenigen die hij van de ge hele maand Juni nog vrij had, naar eiden is willen komen. Van verschil- tde zijden wordt gepoogd de A.R. ï'tij en de A.R. politiek afbreuk te ;en. Spreker hoopt dat men dezen vond door het woord van den heer chouten weer versterkt zal worden in de overtuiging, dat het juist de an- :revolutionaire partij is, die ons aller steun verdient. Hierna gaf de spreker het woord aan den heer Schouten, die met applaus begroet werd. Rede van den heer Schouten. Nog steeds, aldus de spreker, geeft het volk uiting aan zijn wil met be trekking tot de samenstelling van de volksvertegenwoordiging, door middel van het stembiljet. En spr. kan het zich voorstellen, dat er heel wat men- schen zijn die door het gecompliceerde karakter van de verkiezingen daar wat tegenop gaan zien, en zeggen, je moest ze eigenlijk maar allemaal kun nen kiezen, dan was je van de moei lijkheden af. De methode van propaganda is be slissend voor 't antwoord op de vraag of het gelukken zal, het volk een zoo danige politieke opvoeding te geven, dat het zijn aandeel in de publieke aangelegenheden met kennis van za ken kan behartigen. De Antirevolutionaire partij heeft zich steeds gekenmerkt door het op den voorgrond plaatsen van de cen trale vraagstukken, namelijk die, wel ke betrekking hebben niet op zekere belangen, van boe groote beteekenls op zichzelf ook, maar op de beginse len, op het blijvende, op het richting gevende, op de grondovertuiging voor het staaatkundig leven. Dat is de methode. Daardoor verdwijnt ook het verwar rende element in de beschouwingen van de massa. In hoofdzaak gaat het thans om een drietal groote vraagstukken: de finan ciën, de defensie, en de bescherming van de geestelijk-zedelijke verhoudin-i gen op het door de overheid beheersch te terrein. De financiën. Nog altijd zijn er velen, die niet over tuigd zijn van de noodzakelijkheid, om evenwicht te houden tusschen inkom sten en uitgaven, terwijl men van het verwaarloozen van dezen eisch toch dagelijks ln het particuliere bedrijf ge volgen kan zien. Een groot deel van de massa be schouwt het verschil tusschen een par ticuliere huishouding en die van de overheid zóó voor, dat een particulier niet, de overheid echter wel zooveel geld mag aanmaken als zij wil. Geheel ten onrechte natuurlijk. Want het geld verliest eenvoudig zijn waarde indien er niet een vol doende dekking door voorradige goe deren tegenover 9taat. Nu zal iemand die economisch ge studeerd heeft, wellicht zeggen: daar zou nog wel meer van zijn te zeggen. Volkomen juist, zegt spr., maar dit is toch de kem van de zaak. Uit verschillende voorbeelden, als de toestand der Duistche geldmidde len, en later die van de Fransche, blijkt toch maar overduidelijk, dat het een misse boel is, wanneer 't dien kant opgaat, al zeggen dan Mr. van de Laar en Mr. Troelstra, dat een beetje infla tie zoo erg niet is. Wie dezen regel niet ln acht neemt, treedt de eerste eischen voor een ge zond financieel beheer met voeten, en stort het volk in de ellende. Daarvan is men nog niet algemeen overtuigd, althans niet genoeg. Min. Colijn, een geweldige kapita list, zegt men, stelt zich met de veilig stelling van den gulden slechts tot taak een beetje rijke menschen te be schermen, en het mogelijk te makerij dat zij zelfs nog in rijkdom toenemen. Dit is zoo de huiselijke voorstelling van een groot aantal. Neen, het gaat niet om de vraag wat ons een bier- en thee- of een rijwiel belasting kost, neen, het gaat om de allereerste voorwaarden voor een goed staatsbeleid. Toen Minister Colijn bij de aanvaar ding van zijn taak het voornemen te kennen gaf, binnen korten tijd de be- grooing sluitend te maken, zet ieder een: dat is onmogelijk, dat is bluf. En nu het werk gedaan is, nu het Min. Colijn is gelukt zijn plan uit te werken, zegt men: nu ja, maar ls dat nu zoo'n werk van beteekenis geweest, 't is eigenlijk niets. Er is bezuinigd op de salarissen en daar houdt het zoo wat mede op. Van zekere zijde stelt men het nog nog dikwijls zoo voor, dat de regee ring beter had gedaan, gedurende de mobilisatie een heffing-in-eens toe te passen. Zoo'n heffing van een 1000 millioen ineens, zegt men dan. zou tot gevolg hebben gehad, dat de bedrijven nu geen belastingdruk ondervinden. Maar men vergeet, dat er circa f 600 millioen is geheven aan oorlogswinst- belasting. Denkt men nu werkelijk, dat men een heffing van 1000 millioen ineens had kunnen toepassen en ook de thans geheven 800 millioen had kunnen bin nenhalen? Geen wonder dan ook, dat men van de overzijde voor zoover men deze wonderlijke stelling verdedigt, maar liever niet aan het rekenen gaat, want dan komt het voor hen niet zoo voordeelig uit. Zulk een voorstelling kan men weJ geven op een verkiezingsvergadering, maar zij gaat niet op. Defensie. Maar de kosten van defensie dan? Als we maar ontwapenden, dan was het met de financiën weer in orde, zegt men. Spreker wil de kwestie nu alleen van den financieelen kant bezien. Allereerst dient dan opgemerkt, dat onder dit kabinet per jaar 25 millioen op de militaire uitgaven is bezuinigd gedurende viji jaar, al zegt men dat we op de militaire uitgaven niet be zuinigen. Dan bestaat een groot deel van de huidige uitgaven in, die voor salaris sen en pensioenen, den topografischen dienst enz. die ook b(j „ontwapening" zouden blijven bestaai. En er zou in elk geval iets van een weermacht moeten blijven bestaan, al was het slechts in den vorm van een politieleger. Zelfs Prof. v. Embden, de beroemde Dierentuin-redenaar stemt dat toe, en ook, dat dit niet even kan worden gevormd als burgemeester ter Laan er eventueel even om telel-neert. Maar de kosten van dat politieleger worden zoo hoog, dat men, zoo dik- - wijls men begonnen fa ze uit te reke nen, er weer opgehouden is, ook al liet men herhaalde malen een deel van de aanvankelijk geraamde sterkte vallen. Inplaats van 125 .millioen, zooals noodig, zou ten hoogste 20 millioen worden bezuinigd, met bovendien het gevolg dat men weer eenige duizenden toevoegde aan 't leger van werkloozen, die toch ook gesteund moeten worden. Art. <0. Maar artikel 40 dan. Dat had de re geering toch niet mogen schenden. Allereerst merkt spr. op, dat het parlement aan dé totstandkoming van art. 40 der salarisregeling, dat er nooit had moeten zijn) niet heeft medege werkt, want dat doet zij slechts aan wetten, en dit was een Kon. Besluit. Men heeft zich beroepen op Psalm 15, waar staat, dat men een eed zelfs tot zijn schade, moet houden. Volko men mee eens, zegt spr. Maar er staat niet, en dat vergeet men, dat men een eed moet houden, tot schade van derden. De handhaving, van art, 40 zou jaar lijks een bijzonder tekort van 22 mil lioen tot gevolg hebben gehad, die uit de zakken van particulieren had den moeten komen. En in het particulier bedrijf hebben vrijwel allen, arbeiders zoowel als pa troons met zeer beduidende Inkomsten vermindering hebben moeten genoegen nemen. En nu 'vraagt spr., ook aan onder wijzers, leeraren, en arbeiders in over heidsdienst. of het verantwoord zou zijn geweest om in de reeds zwaar be zochte bedrijven nieuwe lasten op te leggen. Dan de defensie. Eenzijdige ontwapening f9 voor ons een niet te aanvaarden leuze. Prof. v. Embden, die ontwapening aanvankelijk beschouwde als gelijk te staan met een uitnoodiging aait den vijand om binnen te komen, stond voor dit doel van de 180 millioen eerst nog 85, toen 30 millioen, en toen niets, geen cent, meer toe. minus de kosten van een klein politieleger- tje. Dat noemt men in het Vrijz. De mocratische kamp: hou koers (groote vroolijkheid). Geen wonder, dat verschillende in- tellectueelen onder de V.D.en het zelf ook niet meer begrepen. Zij moesten door Mr. Merchant worden gerustge steld met een verwijzing naar het trac teat van den Volkenbond. Dat begreep men ook wel niet, maar men heelt er zich bij neergelegd; en gezegd: het ls zóó moof, dus zal het wel goed zijn Troelstra heeft het propageeren van eenzijdige ontwapening eenmaal pure demagogie genoemd. Nu gaat het in het verkiezingsprogram van de S.D. A.P. door voor de hoogste wijsheid. Wie het vatten kan die vatte het. Tk nie:, zeat spr., echter wel dit: dat het pure demagogie is, dat is duidelijk, en ook dat ontwapening gelijk staat met den vijand tot binnentreden uit te noo it igen, want zoo ls het ln de wereld altijd geweest, dat je de deur moet dicht houden voor ongeiwenschte gas ten. Het argument, „wij betee,kenen toch niets", is vrede door macht (niet door recht dus) waarbij men uit gaat van eigen lafheid. Het gaat om de vraag of men als volk nog waard is dat men iets bezit. Ook hier geldt ten slotte het: wie zijn leven zal willen behouden, die zal het verliezen. Vrede door recht. Inderdaad. Wij zijn tegen oorlog, en togen ontwapening. Omdat de Overheid regeert bij Gods Gratie, en een macht ter beschikking moet hebben om het recht te verdedi gen. Dat mogen de onderdanen van de overheid eischen, ter wille van de vei ligheid hunner van God verkregen goederen, persoonlijk zoowel als volk, als notie. Wij zijn niet conservatief Wij hebben oog voor het steeds wis selende aanzien van het wereldbeeld. Maar hierin zijn we conservatief en onveranderlijk, dat Gods wet de eeni ge maatstaf kan zijn van de taak van de overheid te bepalen en ie beoor- deelen. Het vaste is handhaving van het ge zag; van de plicht tot gehoorzaamheid. Wie dat verzaakt, is het slachtoffer geworden van zichzelve, van de ont bindende macht der revolutie. Dat geldt voor alle terreinen van het leven. Waar het leven ook van ons. alleen kan genieten het resultaat van noo- dige veranderingen indien het vaste blijft, moeten wij den grondslag onzer overtuiging zoeken buiten ons zelve; in de souvereiniteit Gods, die de we reld zal leiden tot de bestemming door Hem van eeuwigheid vastgesteld. Het beangstigende van onzen tijd is niet het streven om van den druk van verkeerde verhoudingen en het leed te ontkomen, maar in het streven om zelf een wereld te fabriceeren, en men zich steeds minder gaat afvragen wat wilt Gij, o God, dat ik doen zal. En nu roept de Anti-revolutionaire partij allen op, om te strijden voor de handhaving van de erkenning van God als den Eenig Souvereine. Daartoe roept zij allen op, zonder uitzondering, en in de eerste plaats hen die Christue beschouwen als den Verlosser, van zondaren, en dus ook van de wereld en van de door de zonde geschonden maatschappij. Indien men het daarin met ons eens is, is elk afzonderlijk optrekken, veroordeeld, omdat het Is de eenheid en de kracht verbrei;, n. Wij zullen alles doen om die eenheid weer te herstellen. Nog drie weken hebt ge den tijd om uw aandeel te leveren, aldus spr. Doe het dan en laat allen die helpen kunnen, helpen, het is uw plicht, opdat Nederland zijn plaats behoude. als God het wil, ook in de rij der vol keren (daverend applaus). (Het verslag van het debat van den heer Tjabma en het antwoord van den heer Schouten volgt morgen). Plaatselijke Schoolcommissie Leiden. .Wij ontvingen het jaarverslag 1924 van de Plaatselijke Schoolcommissie Leiden en ontleenen daaraan het vol gende: In de samenstelling der Commissie kwam gedurende het jaar 1924 wijzi ging door de ontslagname wegens ver huizing naar Den Haag van Mevr. Drevennan de Kruif en door het heengaan van den heer P. G. Hoeks, die door de inkrimping van het aan tal openbare scholen het ondqrivijs verliet. In de vacature-Dreverman, werd door den Gemeenteraad voorzien door de benoeming van den heer J. \V. van Hees, in de vacature-Hocks door de benoeming vail den heer J. M. Mazurel. Voorzitter der Commissie is de heer T. S. Goslinga, secretaris de heer A. J. Oostdam. Er zijn in deze gemeente thans 52 Lagere scholen, voor de helft bijzon dere, voor de andere helft Openbare. In het openbaar onderwijs werd een jngrijpendc reorganisatie gebracht, door de opheffing van 'de Plantsoen- scholen en de verdeeling van de leer lingen daarvan over cfe overige ge lijksoortige scholen. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertenüën per tetfel 23»/t oml Ingezonden MededeeHagen, dobbel lultL Bij contract, belangrijke redootte. Kleine advertentiën Wj vooruitbetaling van ten hoogete 30 woorden, worden dege lijks geplaatst ad 40 eenL Mede als gevolg dier plannen zijn thans des chooi aan de "Boommarkt en de sdïolen aan de .Vrouwenkerksteeg in verbouwing, ten ein&e meer kinde ren te Êunnen bevatten. Voorts werd •2e leerschool aan de Oude Vest ge halveerd en werden de aldus verdre ven kinderen insgelijks over gelijk soortige scholen verdeeld. Het aantal bijzondere scholen weid uitgebreid met twee jongensscholen voor L. O., resp. aan den Heeren singel en aan de Caeciliastraat en een meWjesschool voor L. O. insgelijks aan genoemden singel. De drie in richtingen werden gesticht door het tR.-K. Parochiaal Schoolbestuur en strekten, wat zeer noodig was, tot ont lasting van de overige scholen, mede door dat bestuur beheerd. De verbouwde openbare school voor buitengewoon lager onderwijs a^a de [Caeciliastraat werd in gebruik geno men en bleek zeer verbeterd, terwijl pok meer kinderen konden worden geplaatst. Vrij geregeld worden schoolverga deringen gehouden; op sommige bij zondere s;cholen zelfs vaker dan de gereglementeerde, wat wel op het nu er van wijst. De ouderavonden mogen zich nog niet algemeen in grooten bloei ver heugen. De wettelijke opschorting der ver plichting van het 7e leerjaar deed na deeligen invloed gelden, vooral op d; 7e leer jaar school. Het vervolgonderwijs in deze ge meen te kan niet van groote beteekeni geacht worden. Wat beduiden tooi de ettelijks dozijnen leerlingen al leen de openbare vervolgschool voo (meisjes werd drukker bezocht tt genover de meerdere honderden, voo. welke dat onderwijs van groot ni zou wezen. Hoe wenschelijk het ook ware, d: in deze eenige pressie kon wordei} tii geoefend, voorshands zal hierop w. geen uitzicht bestaan, zoodat de ve volgklassen aangewezen blijven op d belangstelling der ouders, welke h laas gering blijkt en de propagane van het onderwijzend personeel, waa van veel mag worden verwacht. Aan het jaarverslag is toegevot een staat van leerkrachten, leerling* enz. bij het Openbaar en Bijzorid Onderwijs. Naar wij vernemen is de heer Mulder, Commissaris van de Nieu\ Leidsche Courant, Zaterdagmiddag genomen in het Diaconessenhuis alh voor het ondergaan van een operatie Deze operatie heeft nog Zaterdagavo plaats gehad, met aanvankelijk guns verloop. Bij informatie bleek ons hec dat de patiënt het naar omstandighec gelukkig wèl maakt, en er zich geen ontrustende verschijnselen voordo. Een mededeeling welke door zijn milie en talrijke vrienden, die hem zijn velerlei arbeid in Gods Koninki waardeeren en liefhebben zeker j blijdschap en dankbaarheid zal worr vernomen. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: G. M. Seijn, jm. 23 en J. A. Hendriks, id. 19 j. A. J. Gri mairn, jon. 27 j. en M. v. Duuren, jd. j. L. Develing, im. 24 j. en C. C. Prac jd. 24 j. L. v. d. Linden, jm. 23 j. en Crama, jd. 19 j. B. Klootwijk, id. 23 en C. Honsbeek, jd. 19 j. F. de jKU jm. 24 j. en E. G. Arts, ja. 2a j. C. T. d. Togt, jm. 24 j. en A. Stratgen, jd. j. H. Doeve, im. 28 j. en A. v. d. Wis jd. 26 j. C. de Koning, jm. 24 j. en Dexel, jd. 21 j. W. de Nie, jm. 27 j. H. B. v. d. Burg, jd. 221 j. H. Gnffiw jm. 26 jaar en A. M. Groeneveld, jd. j. J. v. Iterson, jm. 23 j. ea M. A Schramp, jd. 18 jaar. H. v. Zanten» j. 24 j. en J. Koek, jd. 25 j. P. Vooijs, i. 29 1. en M. J. Sira, jd. 23 j. H. A. F bert, jm. en M. Meijer, jd. School-zwemwedstrljden. Op initiatief van de Leidsche Zwc club werden Zaterdagmiddag in de meentelijke Zweminrichting aan Hooge Rijndijk onder veel belangsi ling voor het eerst estafetteschoohv* strijden gehouden. Door vier scholen was ingeschrew voor de wedstrijden, welke uitnemer slaagden. De uitslagen waren; 4X25 m. estafette (schoolslag, rugsli zijslag en vrije slag): 1. Gemeentelijl R. B. S., in 2 min. 16 1/5 sec.; 2. Cl. H B S in 2 min, 18 4/5 seo; 3, Qymn sium in 2 min. 50 '4/5 see; 4. Ambaci school in 2 min. 50 2/5 sec. Als wiss* prijs diende een fraaie verg. *üy. m daille, welke driemaal ia totaal moe worden gewonnen. De zwemmers der winnende ptoei Jkregen alleg. persoonlijke ynAHnjju

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1