VERGADERING MET DEBAT binnenland. buitenland. gemengd nieuws. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 6 JUNM9251, RECLAME. Hedenavond half acht, spreekt de heer J. SCHOUTEN voor de A.-R. Kiesvereen. in „de GRAANBEURS" HET BESTUUR. Dag-Agenda. Zaterdag 6 Juni 's av. half acht in ,de Graanbeurs." Debat verg. A. R. Kiesvereeniging. Spr. de heer J. Schou |ten van Rotterdam. Zaterdag 6 Juni 4—8 uur n.m. Stads gehoorzaal. Tentoonstelling M.S.G. Zondag 7 Juni, 's morg. 10 u. en 's av half 7, Stads.-Evangel. „Jeruël". Spr. de heer A. de ong van Schiedam. Maandag 8 Juni, 'sav. 8 uur in de Stadsgehoorzaal. Openb. Verg. „Vader- jlandsch Verbond." Spr. de heeren J. S. v. Braam en Jhr. Mr. Dr. W. D. de 'Jonge. Dinsdag 9 Juni 'sav. 8 uur Stads- Evangel. „Jeraël", Groenesteeg 16. 1 Bijbelbespreking. LeiderdorpZoeterwoude. Woensdag 10 Juni 'sav. half acht in de Geref. 'kerk, Leiderdorp. Openb. Verg. A. R. Kiesvereeniging. Spr. Ds. v. Lummel van Zuidland. Dagelijks: Leiden. De Laken hal-Tentoonstelling van Hollandsche en Fransche kunst uit de 2de helft der 19e en het begin der 20ste eeuw. De geneeskundige Zondagsdienst zal morgen worden waargenomen door Dr. Yarekamp, telefoon no. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dier apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Juni waar-geno men door de apotheek van den heer H. Boekwijt, Visohmarkt 8, telefoon 552. ^bezoeken, de avondlessen van de M.S.G. mogen bezoeken. Aan het eindexamen van den dagcursus namen 4 leerlingen der afdeeling werk tuigbouw deel, die allen slaagden. Aan het eindexamen der 5de klasse werd deel genomen door 47 leerlingen, waarvan 16 moesten worden afgewezen. Voor het exa men beschrijvende meetkunde en pers pectief hadden zich 26 leerlingen aan gemeld, waarvan aan 20 het diploma kon worden gegeven. Spreker bracht directeur en leeraren 4ank voor de gegeven leiding en het goede onderwijs, waarvan de resultaten zich uitspreken in het groot aantal ge slaagde leerlingen. Op de rede van den voorzitter volgde een warm applaus; waarna werd overge gaan tot het uitreiken van de diverse diploma's. Bekroond werden de heeren G. A. P. jNiersman, boetseexen en C. van Vliet pleisterteëkenen en natuurteekenen. Nadat de voorzitter een paar bemoedi gende woorden had toegesproken aan de leerlingen, die met diploma de school verlaten, werd door een der leerlingen, den heer Veenhuizen, dank gebracht aan de directie en leeraren voor het genoten onderwijs, waarna door de leerlingen het lied der „Mathesianen" werd aangeheven. De Voorzitter sloot daarop de verga dering, waarna er gelegenheid was tot het bezichtigen van het werlc der leer lingen (teekeningen en boetseerwerk). De heer A. J. Witmans Mz., lid van den gemeenteraad en secretaris van de huurcommissie, is gisteren te zijnen huize gevallen en heeft daarbij een arm. ge broken. Daardoor zal hij voorloopig zijn functies niet kunnen vervullen. Hedenmorgen had op de Bree- straat ter hoogte van café „Suisse" een lichte aanrijding plaats tusschen een Alphensche autobus en een luxe/ auto. Het ongeval gebeurde toen eeu tram wegreed die aanvankelijk de be stuurders der beide voertuigen aan el kanders oog had onttrokken, en zij beiden gelijktijdig wegreden. Beide auto's werden slechts licht beschadigd. Vanmorgen om "half elf geb eurde op de Lange Mare een ongeval dat voor den betrokkene leelïjk haa* kun nen afloopen. Een jongen kwam met een loeladen transportrijwiel uit de Caeciliastraat de Mare oprijden en kwam daarbij in aanraking met een „passerenden vrachtwagen van Ham Co. De jongen viel, en kwam terecht on der het paard; gelukkig evenwel zon der te worden gedeerd. De fiets was onbruikbaar geworden. De Tweede Kamerverkiezingen. Je ,.Sst.Ct." bevat een toevestigingvan iet bericht, dat de voor de kiezers oegankelijke zitting, waarin het Cen- raal Stembureau de ingeleverde lijs- .en van candidaten -zal nummeren in e volgorde, door het lot aangewe- en, zal worden gehouden op Dinsdag Juni, des namiddags te 2 uur. Invaliditeits- en ouderdomswet. Aan het overzicht van de ingevolge e Invaliditeitswet en de Ouderdoms- et 1919 toegestane renten ontleenen ij het volgende Op 1 Mei 1925 werden 4702 wedu- enrenten en 6665 weezenrenten achtens artikel 373 dier wet 43.738 rsonen in het genot verkeeren van n als vrucht hunner verzekering rkregen ouderdomsrente van drie ilden per wèek; voorts genoten 8985 rsonen een invaliditeitsrente als be eld in artikel 71 wier wet. Crachtens de vrijwillige verzekering egeld in de Ouderdomswet 1919, ren op vorengenoemden datum '66 personen in het genot van eene vrucht hunner verzekering verkre- ouderdomsrente van drie gulden week. Zilver bons. De Minister van Financiën maakt bekend, ter voldoening aan art. 6 der Wet va 6 Aug. 1914, dat in de maand Mei 1925 geen zilverbons bij de Al- gemeene Rekenkamer zijn overge bracht. De staking in de Haagsche bouwbe drijven. Reeds negen weken duurt de sta king der Haagsche schildersgezellen nu al voort. De staking der bouwar beiders gaat Maandag haar achtste week in. Naar van werknemers zijde gemeld wordt ,is het einde nog steeds niet in het zicht. Nu de bemiddelings poging van baron Ettert van Hoog land is mislukt, staan beide partijen weer even vei- van elkaar als in het begin. Het aantal stakende schilders be draagt thans nog circa 1000 man, bet getal stakende metselaars, voegers en opperlieden circa 500, zoodat te begrij pen is, dat de stagnatie in den woning bouw in Den Haag vrij groot is. Want bij deze staking zijn zoo goed als geen werkwilligen; alleen de schilderspa troons uit andere plaatsen komen bun collega's in Den Haag af en toe een handje helpen. Van beteekenis is dit natuurlijk niet. Wel is het wegbrengen der pa troons door de politie iederen avond oorzaak van groote volksoploopen. Het werk ligt overal dan ook zoo goed a's stil. Voor de kassen der organisaties vergen deze stakingen groote offers, als men nagaat dat de gemiddelde uit- keeringen voor gehuwden en ongehuw den tot circa f25 bedragen, zoodat dus wekelijks ongeveer f35.000 noo- dig is. Sinds het begin der staking zal naar schatting door de organisa ties reeds vier ton uitgekeerd zijn. Werkverschaffing. Vertegenwoordigers van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen en van den Ned ar, an dcc hen Landarbeiders- bond hebben Woensdagmiddag op een audiëntie bij den minister van binnen- landsche zaken.en landbouw den toe stand in de werkverschaffingen in de werkverschaffingen in -de Noordelijke provinciën besproken en daarbij o.m. aangedrongen op verhooging der uur- en accoordJoonen; op weder openstel ling van meer werkverschaffingen en op tewerkstelling tegen den komen den herfst van meer dan één lid uit 'het gezin. De minster zeide overwe ging toe. Luchtverkeer. In de maand Mei is het vliegveld Schiphol, de luchthaven van Amster dam, aangedaan door 501 verkeers vliegtuigen, in dienst op geregelde in ternationale luchtlijnen. Voorts deden 20 vliegtuigen van de Fokker-fabriek en 118 militare vliegtuigen bet vlieg veld aan. Het aantal pleziervliegers in de maand Mei bedroeg 977. De Waalhaven, het vliegveld van Rotterdam, werd aangedaan door 238 verkeersvliegtuigen en 46 militaire toe stellen, terwijl 171 bijzondere en proef vluchten gehouden werden. Het aan tal pleziervluchten bedroeg 296. Hot terrein werd bezocht door 14.074 per sonen, aldus den tweeden Pinksterdag 3500. Onveilig strand. Het strand zal de volgende week op Dinsdag, Woensdag en Donderdag tus schen Scheveningen en Katwijk onvei lig zijn lot Katwijk wegens schieten met geschut van 10.30 v.m. tot 2.30 uur na.m. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand slechts dan weder voor liet publiek toegankelijk is, wanneer de vlaggen, waardoor de onveiligheid van het strand wordt aangeduid, zijn ingehaald. DUITSCHLANDS ONTWAPENING. De geallieerde ncta. Gisteren is de geallieerde nota inzake de ontwapening van Duitschland aan de regeering van dit land aangeboden. In deze nota wordt verklaard, dat in het eindverslag der intergeallieerde controlecommissie tal van tekortkomin gen van Duitschland op militair gebied worden vastgesteld, die, indien niet spoedig hersteld, eventueel in staat zouden steil het Duitsche leger op nieuw te vormen volgens het beginsel van het gewapende volk, waardoor de vrede bedreigd zou worden. De nadruk wordt er op gelegd,, dat het vredesverdrag bepaalt, dat bet Du t sche leger uitsluitend moet worden ge bezigd voor de binnenlandsche orde en grenscontrole. De geallieerden zijn overtuigd,, dat Duitschland de tekortkomingen in be trekkelijk korten tijd kan herstellen en aldus de ontruiming van de zone van Keulen kan mogelijk maken. In de nota worden nieuwe ernstige •inbreuken op het verdrag opgesomd. Zij zijn de inlijving van vrijwilligers met korten diensttijd bij de rijksweer, de goedkeuring van talrijke onwettige vereenigingen voor militaire oefening en de aanmoediging van de ontwikke ling van zekere installaties en fabrieken De nota is vergezeld van aanhangsels waarin de tekortkomingen en de geall'i eerde eischen worden uiteengezet. De indruk in Duitsche regeerings- kringen. Gistermiddag heeft rijkspresident Hmdenburg voor het eerst een kabinets zitting gepresideerd, waaraan alle rij., ministers, alsook de Pruisische minis terpresident, de staatsscretaris Weiss man en verschillende generaals deel namen. Het onderwierp waarover gesproken werd, was natuurlijk de ontwapenings nota der entente. Woensdag zal de rijksdagcommissie voor buitenlandsche aangelegenheden dezelfde nota onder handen nemen, ter wijl tegen het einde der week de minis terpres: denten der verschillende landen in Berlijn zullen samenkomen om met de rijks regeering te onderhandelen. Er zal een communiqué gepubliceerd worden, waarin de eerste indrukken, welke het document op de rijksregee ring gemaakt heeft, in het kort geschetst zijn. Men kan alvast aannemen, dat deze indruk zeer pessimistisch is en dat op het departement van buitenlandsche zaken een groote consternatie heerscht Men vreest, dat de Duitsche gemoede ren door de publicatie in bêroering zul len komen en Stresemann denkt, dat de atmosfeer voor het garantiepact ge heel en al bedorven is. De totaal indruk is dat de entente er op uit is, na de offensieve kracht van Duitschland ook de defensieve te vernie tigen. Sommige eischen worden als geheel en al ongehoord beschouwd, en als er op berekend, om de Duitsche financiën zoowel als het pact van Londen te doen springen. De vernietiging of zg ver strooring van tallooze fabrieken en groote machineriën zal op zichzelf be öchouwd al 100 millioe.n aan schadever goeding kosten. Bovendien zou Duitschland's expert er ten ernstigste door benadeeld wor den. Bij de uitvoering van die eiscnen zou men indirect in konflict komen met de schuldeischers. Deze paragraaf doet dan ook meer denken aan econnomische maatregelen met het doel de industrie -te belemme ren, dan aan militaire voorzorgsmaat regelen. Geheel ontoelaatbaar wordt ook de inmenging' in de Duitsche legerwet ge acht. Deze wet is destijds door de en tente goedgekeurd en het gaat niet aan deze nu weer te wijzigen. Evenmin kan men inmenging toe staan in de wijze waarop de rijksweer afgericht wordt. De hierop betrekking hebbende eischen zijn geheel nieuw en op geen enkel recht gebaseerd, kunnen derhalve ook niet overwogen worden. Van zuiver chicaneuzen aard worden Sommige bemerkingen geacht, die op materiaal betrekking hebben. 'De en tente beklaagt zich er over, 36 kanon nen gevonden te hebbvn. Hiertegenover staat, dat er 33.544 vernietigd zijn. Ook zijn er 14 mijnwerpers gevonden, maar er zijn er 11.615 vernietigd. Hetzelfde geldt over de hoefijzers als ook over een geconstateerd teveel aan ingemaakte levensmiddelen. ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN IN CHILI Fabrieken door opstandelingen bezet. Particuliere telegrammen in Lon- iden ontvangen yit Chili melden, dat ide arbeiders in de haven van Iquique ,allen in staking zijn gegaan. Men ver wacht, dat de staking tot andere ha vens wordt uitgebreid. Er zijn pogingen gedaan om de agi tators uit Iquique te verwijderen. Er hebben reeds ernstige ongeregeldhe den plaats gehad, waarbij verschei dene personen werden gedood. De bu reaux del communistische nieuwsbla den zijn gesloten. Opstandelingen hebben bezit geno men van nitraatfabrieken nabij Anto- fagasta. Troepen zijn naar de betrok ken plaatsen afgezonden. De spoor wegen en de nitraatwerken hebben het werk gestaakt. De Chileensche legatie in Londen meldt, dat tot nu toe geen officieels bevestiging van de ongeregeldheden is ontvangen. BOMAANSLAGEN IN SPANJE. Een aanslag op het leven van den koning? Een bericht uit Perpignan meldt, dat volgens mededeeling van uit Bar celona komende reizigers de politie nabij genoemde stad een bom ont dekt heeft, welke den koninklijken trein, waarin den 4den koning voorbij zou komen, in de lucht moest laten vliegen. Er zouden, in verband met dezen aanslag, veertien studenten en leden van extremistische Catalaansche ver- eenigingen in hechtenis zijn genomen. Zij ontkennen echter iets van dit com plot af te weten. Nader wordt nog aangaande den mislukten aanslag op den Spaanschen koninklijken trein gemeld, dat enkele mijlen buiten de stad een bom van 80 kilo werd gevonden, met een electri- schen installatie om deze te doen ont ploffen. De bom lag nabij den spoor weg naar Madrid en men meent, dat zij bedoeld was voor den koninklij ken trein, die gisteren uit Barcelona zou terugkeeren. ï)e gearresteerde veertien jongelie den beweren tot een vereeniging te behooren, die zich bezig houdt met letterkunde en reizen, doch die inder daad niets anders blijkt te rijn dan een vereeniging van Catalaansche ex tremisten. Zij ontkennen allen hun me deplichtigheid aan den aanslag. Volgens andere berichten is het de pers verboden melding te maken van den aanslag. Nog kan worden medegedeeld, dat onlangs een bom is ontploft voor het paleis van den markies Castell Bell, welke ontploffing ernstige schade aan- (richtte. Den avond te voren was een bal gegeven ter eere van het Spaan- sche koningspaar in het paleis. De „Evenings News" weet nog te melden, dat een bom is gevonden in de kathedraal te Barcelona. Hierover pntbreken echter nadere bijzonderhe den. DE MALAISE IN DUITSCHLAND. Nog steeds geen verbetering. In Duitschland is de economische crisis eenige jaren later begonnen dan in ons land, wat het gevolg daarvan is dat dit land oorspronkelijk, door zijn lage Marken kon concurreeren met de andere landen. Nu evenwel de Mark gestabiliseerd is, wat voor breede lagen der bevolking een zeer groote verbetering beteekent, zijn er evenwel andere groepen die den invloed ondergaan van de malaise, zoo als die ook in de andere landen met hooge valuta (Engeland, Holland) heerscht. Het Acht Uhr Abentblatt vestigt er de aandacht op, dat er van de verbete ring van het Duitsche bedrijfsleven, die na den afloop van de verschillende ver kiezingen werd verwacht, tot dusver niets te bespeuren is. Met Pinksteren was de omzet in den, handel zeer klein. Gelukkig is de laatste maanden het aantal faillissementen niet gestegen, maar men vreest, dat dit toch wel spoe dig zal geschieden. De koopkracht van de bevolking is namalijk nog steeds zeer gering. Nooit; beweert men in deskundige jkringen, lieeft het publiek een derge lijke dringen behoefte aan voorwerpen van dagelijksch gebruik gehad als thans maar ook nooit werden minder van deze voorwerpen gekocht dan tegen woordig, hoewel de prijzen van tal van artikelen aanmerkelijk gedaald zijn. Deze prijsdalingen leverden echter geen resultaat op, omdat de prijzen der levensmiddelen, vooral die van vleèsch en groenten stegen. Bovendien heerscht er nog steeds groot gebrek aan crediet. Alleen de pandhuishouders hebben 't druk. Zij hebben in het reiszeizoen wel iswaar altijd meer dan gewoonlijk te doen, maar de aandrang was in de vorige jaren nooit zoo groot als thans., Zij zien zich zelfs bij gebrek aan geld nog verplicht bepaalde voorwerpen te hertbeleenen, zooals b.v. juweelen en goud. Zij geven tevens buitengewoon lage prijzen, daar zij anders niet in staat zouden zijn iedereen te helpen. KORTE BERICHTEN. Burton heeft op de conferentie voor den handel in wapens meege deeld, dat Coolidge te Washington 'n conferentie wilde bijeenroepen om tot een verbod van den gasoorlog te ko men. Nederland was bereid daaraan deel te nemen. De conferentie besloot echter zelf een protocol op te stellen dienaangaande. De Katholieke parlementspartij in België heeft gisteren haar vertrouwen in Poullet uitgesproken, hetgeen een goedkeuring is van een eventueel sa mengaan der Katholieken en sociar listen bij de kabinetsformatie. De so cialisten zullen heden hun voorwaar den voor dit samengaan stellen. Vanwege den tegenstand van vertegenwoordigers der linkerzijde te gen de financieele politiek van Cail- laux, is Caillaux bereid die politiek in den geest van de wensclien der linker zijde te wijzigen. De hitte in de Ver. Staten houdt aan. Er zijn reeds 140 slachtoffers. Verbrand. Gistermorgen was de 69 jarige mevrouw C. van Dijk te Rotter dam bezig handschoenen te wasschen in benzine. Zij deed dit dicht bij 'n bran dend gascomfoor. Op een gegeven oogen blik eer aakten de handschoenen in Radio-Programma. Wat ar vanavond te hooren is. 6.30 NSF. (Hilversum, 1050 M.) Conceit orkest onder leiding van F. Lupgens. 6.35 (FL Parijs, Eiffeltoren (2650 Causerie, daarna concert. 7.2LO en 5XX. Muziek. 7.20 2LO (Londen, 365 M.) en 5XX (Chelmsford, 1600 M.). Tijdsein van Bij Ben, weerbericht, nieuws. 7.50 (Munster, 410 M.). Marchmuziek. 8.20 2LO. en 5XX. Concert. 9.05 SFR. (Radio-Paris, 1750 M.). concert. 10.20 2LO en 5XX. Tijdsein van Green wich. Weerbericht. Nieuws. RECLAME. •brand. I11 enkele oogenblikken stond mevr. Van Dijk in 1.elite laaie. Buren kwamen op haar geroep te hulp en wis ten door haar in dekens te wikkelen de vlammen te dooven. Intusschen had zij zeer ernstige brandwonden bekomen aan het hoofd en het geheele bover lichaam. Men vreest voor haar leven. Handige oplichters. De vorige week vervoegde zich bij enkele bewoners van den JSssenburgsingel te Rotterdam een heer, 'die voorgaf van de belasting te komen. Hij informeerde naar de huur, welke werd betaald en wie de eigenaar was. Nadat hij verschillende inlichtin gen had bekomen, vertrok de onbeken de man. Dinsdag j.l. kwam een ander persoon, die de huurkwitantie aanbood Zonder argwaan betaalden de bewo ners de verschuldigde huren. Gister ochtend echter kwam de eigenlijke huls baas en toen kwam het uit, dat vier huurders de dupe waren geworden van een stel oplichters. Auto verbrand. De autobus van den heer van Dijk uit Nieuwenhagen, ge raakte ter hoogte van de oude kerk te Terwinselen in brand. Hoewel de inzit tenden zich, dank zij de achterdeur, tij dig wisten te redden, kreeg de heer van Dijk ernstige brandwonden aan handen en armen. In korten tijd was de auto geheel u\\ gebrand en bleef alleen het ijzeren ge raamte over. Mét het zich steeds uitbreidend auto busverkeer mogen de bepalingen om trent benzinebewaarplaatsen, *rookver bod, enz. wel eens wat nauwkeuriger worden nageleefd. Onlangs nog was een lekkende ben zinebus onder een zitplaats geborgen. De menschen zaten kalm te rooken, terwijl de benzkie zich meer en meer over de vloer verspreidde. Een gezegend huishouden. Een echt paar te Yarmouth (Engeland) waarvan zoowel de man als de vrouw 21 jaar oud is, werd verblijd met een drieling, allen jongens. Het paar heeft nog twee kinderen. De man, van zijn vak slager, dient nu in verband met de werkloos heid, bij de territoriale artillerie. Men heeft voor dit gezin Kings Boun ty, de gratificatie bij de geboorte van een drieling aangevraagd. Groote heidebrand. Sedert eergisteren woedt ondier cle gemeente Borkel en Schaft nabij de Belgische grens een lievige heidebrand, 't Vuur breidt zich nog steeds uit. Het heeft ook reeds Bel gische bosschen aangetast. Naar verluidt, heeft de brand een om vang van 40 H A. De hooioogst. In het Rijk van Nijme gen is de hooioogst al begonnen. Het gewas is zeer overvloedig. De Kersen. Nu de kersen al beginnen aan te rijpen, blijkt dat het beschot lang niet overal overvloedig zal zijn. Vooral in Maas en Waal zal de opbrengst heel wat minder zijn, dan zich eenige weken geleden liet aanzien. Grds of strandOngeveer een kwart eeuw geleden besloot de gemeenteraad van Harderwijk het mooie Zuiderzee strand te doen veranderen in grasland. Dat was in die dagen misschien een verstandig besluit; van vreemdelingen verkeer toch was toen geen sprake en al die jaren heeft het grasland een flinke rente opgebracht. Nu deze stad, ook door haar schitterende ligging aan zee, meer en meer de aandacht trekt van toeristen, gaan er stemmen onder de burgerij op, een gedeelte van ho' grasland aan zee weer om te zetten in strand. Door een drijfriem gegrepen. Op ri* 'ijzerfabriek van de firma G. IL ve- Leeuwen te Veenendaal had de beer C van Geenhuizen het ongeluk met c drijfriem ln aanraking te komen H werd gegrepen en met een zwaar c kneusden arm opgenomen Dr. W ïemse verleende de eerste hulp D- o.Phtfe bet noodig, hem direcb tnaar -

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2