CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN bil nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Nummer t5e JAARGANG NIEUWE VRIJDAG 5 JUNI 1923 NUMMER T53<! CUE COURANT BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 227» ««ot Ingezonden Me de deelingen, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertent! ën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, i lijks geplaatst ad 40 cent. AB ONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal e i 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 EERSTE BLAD. Valsche beschuldiging (II) Naar aanleiding van wat wij in het nummer van 28 Mei over dit onder werp schreven, tracht de heer v. K. in ceri ingezonden stuk in dit nummer aan te toohen, dat, hij zich niet aan valsche beschuldiging heeft te buiten gegaan. Met spijt ons echter dat wij onze be schuldiging onverzwakt moeten hand haven en dat we opnieuw moeten con- stateeren dat de heer v. K. van hoog staande mannen als den heer Iden- burg een valsch getuigenis heeft ge geven. Dat er zooals de heer v. K. met bree- de citaten tracht aan te toonen, tus- schen de Antirevolutionairen en de Staatk. Geref. verschil van opvatting bestaat omtrent de taak der Overheid was bekend. v De Staatk. Geref. beroepen zich op Art. 36 N.G.B. en stellen het voor als of het de taak der Overheid is alle propaganda van on- en bijgeloof te verbieden en te weren. Vraagt men echter hoever de Over heid daarbij moet gaan, dan luidt het antwoord: wij weten het niet. Vraagt men of men wat conse quent uit het beleden standpuntzou volgen, b.v. de samenkomsten van Roomschen zou willen verbieden, dan luidt het antwoord ontkennend. Vraagt men of allerlei secten die lee ringen verspreiden in strijd met Gods Woord, daarin moeten worden gehin derd en of b.v. moderne predikanten die openlijk den Christus loochenen door de Overheid van de kansels ge weerd moeten worden, dan heeft men geen antwoord. Informeert men wat nu ingevolge Art. 36 dan toch wel de taak der Over heid is en hoe zij die taak moet uit voeren, dan heet het dat de partijver- gadering daarover nog niet heeft be slist. En als dan op de partijvergadering geïnformeérd wordt tot welke resul taten een Commissie van deskundigen die Omtrent dit vraagstuk rapport zou uitbrengen gekomen is, dan worden de vragers met een kluitje in het riet gestuurd en aangemaand geduld te hebben, omdathet zoo'n moeilijk vraagstuk is, omdat men eerst tal van hoeken moet bestudeeren, omdat dergelijke dingen niet zoo gemakkelijk zijn als ze schijnen.m.a.w. dat men niet weet welken kant men uit moet In theorie mag er dus verschil zijn, als Ds. Kersten c.s. voor de prac- tijk geplaatst worden, dan zal wel blijken dat het verschil niet zoo groot is en dat het door den heer Idenburg e.a. verdedigde standpunt ingenomen wordt. Als men thans, nu men nog geheel van crtiek leeft en de handen heele- maal vrij heeft, geen kans ziet zijn standpunt eenigermate te precieseeren dan moet men niet vragen hoe het zal gaan als men te eeniger tijd tot handelen mocht worden geroepen. Heel het schrijven van den heer v. K. gaat dan ook om de eigenlijke kwes tie om en is daarom niet ter zake die nende. De hoofdzaak wordt heel handig ter eijde gelaten. Want waarom ging het eigenlijk? De heer v. K. had geschreven, dat het droevig stemt wanneer men man nen al9 Idenburg een standpunt ziet innemen lijnrecht In 9trijd met Gods Woord en dat mannen als Idenburg en Rutgers en Minister Heemskerk zich aansluiten bij Prof. Slotemaker de Bruine, dat niet strafbaar is wie de Allerhoogste Majesteit op onze stra ten zoo goddeloos onteert en beschul digt. En daartegenover hebben wij gesteld em uitspraak van Minister Heems kerk, dat hij de goedkeuring op het statuut van „De Dageraad" weigerde omdat het uitdrukkelijk de in God haar oorsprong vindende normen ter- z{ide stelt. Van den heer Idenburg die inzake het vloekverbod verklaarde. .Het gaat hier over godslastering het moedwillig honen van Gods Ni am in het openbaar. Dat heeft met gewetensvrijheid en vrijheid van gedachte op zichzelf niets te maken. Niemand wordt in zijn ge weten verplicht om God in het open haar te lasteren of te honen. Nu komt het mij voor, dat bezwaar lijk ontkend zal kunnen worden dat de Overheid op dit gebied een taak kan hebben; de Overheid heefft wel degelijk een roeping ten opzichte van de goede zeden. En tot die goede ze den behoort ongetwijfeld niet het las teren, maar het verheerlijken van Gods Naam." En van den heer Rutgers, die de volgende conclusie onderschreef: „De openlijke Godslastering voorzoo ver zij het karakter draagt van een honen of smaden van God, behoortt in de Nederlandsche Strafwet -straf- strafbaar te worden gesteld, omdat een dergelijke ontheiliging van Gods Naam een zoo krasse inbreuk is op de goede zeden, die ten opzichte der ge draging jegens den hoogsten Souve- rein onder eene Christelijke natie be- hooren te gelden, dat de Oyerheid als zijnde voor haar deel en op hare wijze handhaafster van Gods wet, haar niet straffeloos mag gedoogen." Wij hadden dus mogen verwachten, dat de heer v. K. inplaats van zijwe gen in te slaan ruiterlijk zou\ hebben erkend: inderdaad ik heb mij vergist, ik heb hoogstaande mannen valsche- lijk beschuldigd en dat hij openlijk zijne verontschuldiging zou hebben aangeboden. En het spijt ons, temeer daar het hier geldt een strijd tusschen broe ders, dat de heer v. K. zich tot deze hoogte niet heeft weten op te werken. Wat de heer v. K. aaii het slot zegt klinkt heel mooi. Inderdaad, een hond neemt het op voor zijn meester. Maar, mijnheer v. K. zelfs een hond weet? vijanden van vrienden ïe onder scheiden. En nu is dit het merkwaardige en het treurige tevens in het optreden der Staatk. Geref. dat men bij voor keur de vrienden aanvalt en al leen daar optreedt waar men kans ziet de A.R. partij te treffen. Onze strijd, zoo zegt men, gaat tegen de revolutie en tegen Rome. Maar in de moderne streken van Noord-Holland waar het ongeloof zoo brutaal optreedt, hoort men van de Staatk. Geref. niets. Daar worden g$en vergaderingen belegd, daar wordt geen strijd gevoerd, daar gevoelt men geen behoefte om te getuigen. In Drente, de ook in geestelijk op zicht zoo arme provincie, hebben de Staatk. Geref. geen boodschap. In de roode districten van Friesland, waar de massa met Gods Woord en wet niet rekent, treden Ds. Kersten en zijne vrienden niet op, wordt geen poging gedaan om het volk terug te roepen tot de oude paden. In Noord-Brabant en Limburg waar de groote meerderheid van de bevol king Roomsch Katholiek is, worden geen propagandavergaderingen belegd. Men spreekt met veel ernst over de macht van on- en bijgeloof, maar men denkt er niet aan den vijand in het eigen kamp op te zoeken en daar te spreken van de beginselen die zijn naar Gods Woord. Waar geen direct succes is te beha len omdat door anderen niet is ge ploegd en gezaaid, schijnt men geen behoefte te gevoelen om het als een hond voor zijn meester op te nemen. Hét eenige wat men doet, is door het geven van eenzijdige voorstellin gen tot groote vreugde van de link- sche partijen de A.R. partij te tref fen en te trachten haar van haar kracht te herooven. De v ij a n d e n worden met ru9t ge laten, maar de A.R. partij, die men zegt lief te hebben, wordt bestreden, met wapens, die zooals wij aantoon den den toets der critiek niet kunnen doorstaan. Dat de heer v. K. wat wij over de verzekeringskwestie opmerkten stil zwijgend voorbijgaat, verwondert ons niet. Het is dan ook al te diwaas,, dat geen bezwaar wordt gemaakt tegen het be talen van verzekeringspremie door on derwijzers, Kamerleden enz. en tegen het opstrijken van de uitkeerdngen, maar dat men plotseling principieele bezwaren ziet, als het de verzekering van arbeiders betreft. Wij moeten nu dit debat sluiten. Do afloop is, nu do valsche beschul digingen nietopenlijk worden inge trokken, niet wredigend. Maar verb c erend heeft het niette min ongetwijfeld gewerkt. STADSNIEUWS. Openbare debatvergadering. Wij herinneren nogmaals aan de Za terdagavond te houden vergadering der Antirevolutionaire Kiesvereeni- ging, waarin de heer J. Schouten van Rotterdam als spreker hoopt op te treden. Deze vergadering wordt, daar geen andere zaal beschikbaar was, gehou den in de Graanbeurs. Belangstellen den, die den heer Schouten willen hooren zullen dus verstandig doen tij dig aanwezig te zijn, daar ze anders kans loopen dat geen plaats meer be schikbaar is. Wij vestigen er speciaal de aandacht op, dat de vergadering te half acht aanvangt. Geref. School a. d. Hoogl. Kerkgracht. Het bestuur der Geref. Schoolvereen. nam voor eenigen tijd een belangrijk besluit aangaande zijne school voor L. O. aan de Hoogl. Kerkgracht (hoofd de heer D. Meijer). Daar deze school speciaal dz Oplei dingsschool van deze Vereen, is voor U. L. O., H. B. S. en Gymnasium, achtte het Bestuur het gewenscht, den Cursus vo<Jr deze school voortaan te doen aan vangen op 1 September. Reeds dit jaar wordt h .ermede een aanvang gemaakt, zoodat nieuwe leerlingen voor de iste klasse, die op 1 Sept. a.s. wordt ge opend, reeds nu kunnen worden aan gegeven. Deze leerlingen moeten dan (dus op 1 Sept. e.k.) minstens 5 en een half jaar zijn, dus geboren vóór Maart 1920. t Ook in de hoogere klassen is hier en daar nog' plaats. Daar dit aantal zeer beperkt is, is spoedige aanmelding voor gegadigden gewenscht. Men leze achterstaande advertentie Burgerlijk Armbestuur. Naar aanleiding van de door de afcJ. van de S.D.A.P. aangenomen motie, waarin de heer Oostveen gesommeerd werd te bedanken al® lid van het Bur gerlijk Armbestuur schrijft de heer O. in het L. Dgbl.: .,Het wroeten om Oostveen weg te werken uit het B. A. is reeds stellig meer dan twee jaar aan den gang, en ongetwijfeld heb ik gezegd liever te bedanken dan een huurling te worden van L.B.B. en S.D.A.P. Ik treed, naar ik meen, in 1926 af volgens rooster; zij kunnen dan een ander trachten benoemd te krijgen, een knechtje van hen, terwijl het de vraag is of er, indien ik bedankte, tus'SiChentijds het hun gelukken zal een der hunnen benoemd te krijgen, terwijl het ook mogelijk is, dat er eenigen tijd een vacature in het B. A. blijft. Nu ga ik dus niet weg, dit mag ik niet doen. Nog altijd wacht ik of er bemerkin gen zijn op datgene, wat ik verrichtte in het B. A. Nooit, met geen woord of een letter schrift hebben zij zelfs gepoogd dit fe doen, daar gaat het bij mij tenslotte om." Prov. Utr. Gen. van K. en W. In de gisteren te Utrecht gehouden 152e algemeene vergadering van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, wer den tot nieuwe leden gekozen:. in de sectie van letterkunde, wijs begeerte en geschiedenis de heer F. Hopman, letterkundige alhier; in de sectie van rechtsgeleerdheid en staatswetenschappen mr. P. Trap- man, advocaat en procureur alhier. Tot nieuw lid van het Genootschap werd voort9 benoemd prof. dr. Albert Verwey, hoogleeraar in de Nederland sche taal en letterkunde aan de Uni versiteit alhier, wonende te Noordwijk aan Zee. De Leidsche reddingsbrigade. In een Woensdagavond gehouden vergadering, heeft de Leidsche red dingsbrigade besloten tot ontbinding. Reeds eenigen tijd was het duidelijk, dat, indien er geen meerdere mede werking werd getoond door het pu bliek, deze vereeniging niet aan het doel dat zij zich hij de oprichting had gesteld, zou kunnen beantwoorden. De werkzaamheid der brigade kon zich niet verder uitstrekken dan tot het beschikbaar stellen en onderhouden van reddingsmiddelen,, wat bovendien door de onachtzaamheid en de verniel zucht van de jeugd nog veel geld kost te ook, en onder deze omstandigheden is het te verklaren dat het bestuur voorstelde de brigade op te heffen als zelfstandig werkend lichaam, en haar om te vormen tot een onderafdeeling van de Leidsche Zwemclub, die dan verder de exploitatie op zch zal nemen Dit voorstel werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Verwacht wordt,, en. mag worden, dat allen zich zullen aansluiten bij de nieuwe organisatie, opdat dit nuttige werk kan worden voortgezet. Gisteren kwam op de Hoogewoerd een door den jarigen J. v. d. R. uit de 2e Gorterstraat bestuurde handwagen in aanrijding met een melkwagen van de melkinrichting der firma v. d. KI. De melkwagen viel om en vrijwel de geheele lading ging verloren; 80 liter zoete en 40 liter karnemelk vloeiden weg, terwijl een achttal flesschen brak. Een leelijk schadepostje. Ook de doortrekkende woonwagens schijnen het op de tramrails in Leiden's straten niet erg begrepen te hebben. Gisteravond om halfzes is, binnen enkele dagen jjoor de derde maal, van zulk een voertuig een der wielen afge loopen, ditmaal weer eens op de Hooge woerd, ten nadeele van een Amsterdam mer, F. P. N. Het bed/enkel ij ke van de zaak was, dat de persoon in kwestie blijkbaar geen reservekapitaal voor dergelijke ge vallen beschikbaar had, zoodat eerst door een openbaar lichaam in deze situatie kon worden voorzien. Op het bouwwerk van het nieuwe Ziekenhuis aan den Rijnsburger wég, heeft iemand zich niet ontzien, om van arbeiders, die daar werkten, de tijdelijk opgehangen overkleeding na te boeken en er voorwerpen van waarde uit te ont vreemden. De stucadoor G. H., uit Heemstede, vermiste twee gouden ringen, benevens eenig klein geld. Een onderzoek is ingesteld. De heer V,\ heeft successievelijk een vijftal van zijn postduiven, door onbe kende oorzaak zien verdwijnen. Het ver moeden ligt voor de hand dat een ander zich de diertjes heeft toegeëigend. De duiven droegen alle een merk. De Commissaris van Politie te Apel doorn waarschuwt bij deze houders van hotels en pensions tegen een heer ien dame van middelbaren leeftijd, die onder verschillende valsche namen, hun intrek in deze inrichtingen nemen en zonder betaling wederom verdwij nen. Sedert enkele dagen verbleven zij te Apeldoorn, doch zijn imniddels vertrokken. Reeds in 1916, 1920, 1921 len 1922 werd door de politie in ver schillende andereplaatsen tegen hun praktijken gewaarschuwd. Ook hou ders van bankinstellingen of geld kantoren worden bij1 deze gewaar schuwd. Hun signalement is als volgt: heer: genaamd Antoine Jean Emile fHoubaer, geboren 2 Juli 1876 te Ber gen op Zoom, eer klein dan groot, -middelmatig postuur, grijpend stuk hoofdhaar in het midden gescheiden, uitpuilende oogen, bleek uiterlijk, ge kleed met grijs oolbertcostuum, grijze .slappe deukhoed, loopt rechtop, dame: genaamd. Maria Geertruida [Henriëtte van Bij'sterveld, geboren 14 Augustus 1883 te 's-Gravenhage, klem >en slank van gostuur, donker grijzend haar, gekleed met blauw mantelpak, donkergrijze hoed met voile. De Commissaris van Politie der Afd. D. te 's-Gravenhage deelt mede, dat J. J. D. Rip, gewoond hebbende Jacob' Catsstraat aldaar, tegen wien reeds vroeger is gewaarschuwd, thans woont Spilstraat 2 te 's-Gravenhage en zaken drijft onder den naam: „Huis van Vertrouwen". De Commissaris van Politie der |Afd D. te 's-Gravenhage geeft in Overweging om inlichtingen in te win nen te rijnen "bureele, "Alexaiüderplein 16, alvorens In relatie te treden met pt giften te schenken aan de vereeni ging „Rusthuizen voorkinde ren en volwassenen", secreta- Xis-penningmeester H. O n 3A|js- v^ijksche weg 476 te rs- Gr avenl^ge. ■II I I vu BINNENLAND. HET BEZOLDIGINGSBEp.tr 1T 1925. De wedden der onderw^nus. De Onderwijs-Centr&le, van Onderwijsvereenigingen, hwnla&nde uit; het Ned. OndeWiiwrii^lepQocd- Binnenland De Koninklijke Familie in Zwitser land. Buitenland. De Belgische liberalen weigeren deel te npmen aan een door Ponllet to vor men kabinet. De ongeregeldheden in China. Hittegolf in de Ver eenig de Staten van Amerika. schap, de Unie van Clir. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland, de Ver. van Hoofden van Scholen in Ne derland, de Ver. voor M.U.L.O., den bond van onderwijzeressen bij het Fröbelonderwijs, den bond van Leera ren en Leeraressen bij het Nijverheids onderwijs, heeft een uitvoerig adres gezonden aan den tijdelijk voorzitter1 van den ministerraad, waarin er op gewezen wordt dat het salaris-besluit 1925 groote ontstemming heeft gewekt bij de o'hderwijzers. Adressante merkt o.m .op: dat dit besluit voor velen het sala ris niet alleen ver beneden het tot dusver genotene terugbrengt, maar hen dwingt, hun leven dermate te ver soberen, dat zelfs van een kommervol bestaan kan worden gesproken en dat) het besluit in zijn uitwerking hoven- dien zeer ongelijk op de salarieering van verschillende categorieën van on derwijzers drukt. Dit is bijv. het ge val ten aanzien van de ongehuwden, de weduwnaars, de onderwijzeressen, die akte handwerken bezitten, de on derwijzers met bijakten, de hoofden en in het hijzonder die van kleine seho len, de hoofden van scholen voor bui tengewoon onderwijs, verschillende onderwijzers aan U.L.O.-scholen. Een dergelijke opmerking is naai- d< meening van adressante ook te maken voor het besluit, regelende de bezoldi ging van de leeraren bij het nijver heidsonderwijs, aangezien ook daarin voor de ongehuwden en voor de leer krachten aan avondscholen de garan tie van 90 pet. ontbreekt. Adressante behoudt zich voor, nader terug te komen op een definitieve re geling voor het jaar 1926 en zij ver zoekt de garantie van art. 27 van het Bezoldigingsbesluit1925, geldende voor de gehuwden, ook van 1 Jan. '25 af, van toepassing te verklaren voor ongehuwden en weduwnaars. De Koninklijke familie op reis. Uit Zurich wordt aan de N.R.Ct. ge meld: Rehristen een verbastering van den ouden volksnaam Kirschete, dat Kersenland beteekent, is een eigen jaardig vriendelijk gehucht aan den oever van de Vierwaldstattersee, in de buurt van Luzern. Behalve om zijn fraaie ligging is 't bekend als uitgangs punt voor het bezoek van den Burgen stock, waarheen een tandradspoorweg aangelegd is. Een bijzondere eigenaardigheid van het dorp is, dat het een geestelijken her der heeft, een roomsch katholiek pastoor, die, om te voorzien in het on derhoud voor zich zelf en in de nooden van zijn kleine gemeente, het heele gehucht bestaat uit weinig huizen, een paar boerderijen en enkele hooischuren. door kerk en staat gerechtigd ie tot het houden van een eenvoudige her berg. De Kapelanei is tevens pension en herberg, waar het naar den aard van den vroolijken kloosterkeldermeester heel gemoedelijk kan zijn. En men kan veilig aannemen,w dat het gezellige be drijf van de Kapelani aanleiding is ge weest tot den bouw van het hotel Schil Ier, waar de Koninklijke familie haar intrek heeft genomen. Dit hotel is een bescheiden, gemoede lijk huis van ongeveer twintig kamers, van binnen en van buiten zeer vrien delijk ingericht. Het ligt ongeveer vijf 'tig meter boven den meei^pi-egel, op een langzaam stijgenden heuvelrug, met een prachtig uitzicht over het om liggende bergland, dat in de allereerste plaats beheerscht wordt door het RigJ massief. Vaart men met een der groote booten op de route LuzernFluelen voorbij, dan ziet men boven de Bloeiei de kronen der kersen en kastanjeboo men niet veel meer clan het roode pan nendak. Dit pleit voor de intimiteit dezer behuizing. Alle kamers hebben balcons. Alle balcons hebben een weel tierigs versiering van glycinen en klim

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1