NIEUWE LEIDSCHÊ COURANT VAN WOENSDAG 3 JUNI 1925 TWEEDE BLAD. Op 't Schip van Staat. XVIII. De Ministers. Was dus bij de wet van 1855 de ml- nisterieele verantwoordelijkheid, naar het heette, geregeld, in werkelijkheid regelt die wet niet veel meer dan de wijze, waarop een minister ter verant woording kan worden geroepen. En dat ook eigenlijk nog niet geheel maar alleen, hoe men tot een strafrechtelijke vervolging van een minister kan ko men. Gelukkig kennen we in onze par lementaire geschiedenis geen toepas sing van deze wet. Wanneer wij hot dan ook hebben over die 'verantwoordelijkheid, den ken we meer aan wat genoemd wordt de polifiek/3 verantwoordelijkheid, die dan voor een minister of een minis terie politieke gevolgen heeft. Dit ge volg openbaart zich in aftreding van den betrokken minister of van het ge- lieele ministerie,, zooals dat o.rn. voor komt bij een openbaring van wantrou wen in de leiding van het landsbe stuur, in het Parlement of bij het volk door een stembusuitspraak. Betreft zulk een geval één minister, dan stelt men hem dus verantwoorde- lijk voor een wet of besluit van zijn departement afkomstig. Betreft het de groote beginselen waardoor een geheel ministerie bij zijn handelingen geleid wordt, dan treedt het heele ministerie J af. Dat is nog wel niet direct noodzake lijk en ook in ons land zou de hou- ding van het Engelsche Labourkabinet van Mac Donald kunnen gevolgd wor den, dat „aanbleef" ondanks den uit slag der verkiezingen. Dat heeft echter weinig zin, gelijk ook bleek, toen dat ministerie bij zijn eerste onimoeting met het veranderde parlement reeds een motie van 'wan trouwen te slikken kreeg en toen ïcch aftrad. Bij ons wordt die regel dan ook steeds gevolgd. Daarom moeten we 1 Juli, voorzoover in ons vermogen is, zorgen voor een flinke reehtsche meer derheid., cvpdat, al blijft dan dit, minis terie niet in zijn tegenwoordigen vorm voortleven, <er toch in de komende parlementaire periode het voortbou wen op de Christelijke grondslagen van ons volksleven mogelijk zij. We hadden het daar al over een ministerie Dat woord komt in onze Grondwet niet voor. Wel lezen we in art. 38 de uitdrukking ministers in rade vereenigd" en hooren of lezen we zoo nu en dan van den ministerraad. Wanneer wij spreken van een mi- .nisterie, denker, we aan de personen. door 'n bepaalden z.g. Kabinetsforma teur aangezocht om met hem als hoof den der ministerieele departementen te fungeeren en die daarin dan op grond van gemeen1-chappelijk te vol gen gedragslijnen met dien formateur samenwerken. Dus dan ook in dit op zicht een eenheid vormen, zoodat men dat college dan cok met één wiord kan aanduiden. Zoo spreekt men dan van een Mi- nisterie-Kuyper of het Kabinet Ruys- Colijn enz Wanneer meer dan 'een naam ge noemd wordt, doet men dit, om daar mee de meest op den voorgrond tre dende personen te noemen en daar door ook als vanzelf op een of meer hoofdtakken van arbeid de aandacht te vestigen. Ook de ministerraad is geen grond wettelijke instelling, al kan ook in art 38 der GrondweC waarin gesproken, wordt van ,,de hoofden der ministeri eele departementen in rade vereenigd" eenige grond worden gevonden. Daar wordt gedacht aan het oor- déel van de vereenigde ministers over cèn bepaald geval. Het ministerie uit zich dan als een eenheid en zoo kwam men er ook toe to spreken van den ministerraad, als men aan de mee ning van de gezamenlijke ministers FEUILLETON. GEBLEVEN. 2) Vrouw Van Galen had de laatste dagen op zoo'n feestelijken gang naar 't .,oofd" (zooals 't altijd heette), ge hoopt als nooit te voren, er om gebe den, gesmeekt. Ant, de stuurmans vrouw, goedige ziel, die haar vaak be zocht; was den vorigen avond nog even aan komen loopen en ze was geschrokken van dat wild- hartstoch telijk huilen, waarin Mien, de schip persvrouw, uitbarstte bij haar binnen komen. Piet, haar oudste, ventje van zeven jaar. had toen met tranen in de oogen gevleid: „Wat scheelt moetje toch? Ken ik moetje dan n;:-t ellepe?" Ant was gaan zitten, stil voor zich uitziend, 't kropte haar op in de keel. O veel, veel had ze verloren haar eerste man jaren geleden met een Pinksterstorm later een kind met 'n stortzee over boord geslagen en nu ze trachtte de jonge vrouw als een moeder te troosten; wgnt ze hield 1 veel van Mien, waar ze zoo vrij was i als bij haar eigen huis „'tls nege ws- I lie vandaag, maar ze 'ebb« toch dacht, zooals zij die in eeh zitting van het ministerie- formuleeren. De ministers vergaderen in den re gel zonder den vorst. Is deze er als voorzitter wel' bij, dan spreekt men van 'n kabinetsraad. In den regel staat de koning slechts in schriftelijk over leg met de ministers. Volgens art. 11 van het Reglement van Orde van den Raad van Ministers moet „een summier verbaal" van de beraadslagingen binnen een maand „door Voorzitter en Secretaris onder- teekend" aan den koning „ter kennis making worden aangeboden." De lezer merkt al hieruit, dat al is er van een ministerraad als grondwet telijke instelling eigenlijk geen sprake, daarom wordt toch zijn bestaan wel verondersteld en is ook het bovenge noemde Reglement van Orde bij Kon. Besluit van 27 Sept. 1925 't laatst ge wijzigd er voor ontworpen. Reeds in 1823 sprak men van 'n minis terraad, maar deze had toch een eenigszins anderen vorm. doordat ook andere personen daarvan konden deel uit/maken. Deze hebben het veld moe ten ruimen toen reeds de beperkte ministerieele verantwoordelijkheid in gevoerd werd in 1840. Wel behielden toen nog toegang, in dien zij daartoe geroepen werden de z.g. Ministers van Staai, om hun ad vies te geven. Maar dat is nu ook voorbij. Minister van Staat is thans een eere-titel, de hoogste, -welke een Nederlander kan worden verleend. Dit geschiedde dan als erkenning van buitengewone dien sten land en volk bewezen. Uit onzen tijd kennen we Dr. Kuy- per, Jhr. de Savornin Lohman, en de nog levende Oud-ministers Cort v. d. Linden, Jhr. Karnebeek Sr. en onzen Idenburg. Wel een keur van namen, welke doet zien, hoe hoog deze titel geschat mag worden. Deze mannen worden in moeilijke dagen nog wel persoonlijk geraadpleegd door de Ko ningin. HET JONGSTE KAMERLID. Naar aanleiding van het zitting -ne men van den heer Warnaar als Ka merlid schrijft dc „Rott.": In de laatste week waarin de Ka mer bijeen was, heeft nog een nieuw lid zittmg genomen. Plet is de heer \V> Warnaar uit Sassenheim, die op de antirevolutionaire candidateniijst plaatsvervanger was van wijlen den heer de Monté verLoren. De heer Warnaar zal in de nieuwe Kamer, die in September bijeenkomt, vermoedelijk niet terugkeeren. Zijn Kamerlidmaatschap zal dus van kor ten duur zijn en zijn aandeel in de werkzaamheden der Kamer zal zich bepalen tot het bijwonen van de drie laatste vergaderingen van de vorige week. Het „Vaderland" vindt daarin aan leiding om aan het adres van den heer Warnaar een artikel te richten, dat wij niet aarzelen onbehoorlijk te vinden. Het „Vaderland" acht het na melijk bedenkelijk, dat de heer War naar voor zoo korten tijd nog heeft zitting genomen, en legt daarbij allen nadruk op de omstandigheid, dat de schadeloosstelling der Kamerleden ook gedurende het reces doorloopt. Tot op een halve cent nauwkeurig wordt uitgerekend, welk bedrag de heer Warnaar voor den duur van zijn Kamerlidmaatschap zal ontvangen, overigens hetzelfde bedrag dat ook aan andere Kamerleden gedurende dien tijd toekomt. Er zijn verschillende redenen waar om dit geschrijf onbehoorlijk is. Tot die redenen behoort niet het volgen de feit dat aan het „Vaderland" onbe kend was, doch dat wij bij dezen ter kennis der redactie van dat blad brengen. De heer Warnaar was voor nemens om als lid der Kamer niet meer zitting te nemen, doch heeft zich daarvan laten afbrengen toen hem door den voorzitter der antjre- wel les meer zoo'n lange reis emaakt? Ja. de „Trio" wel* niet, maar andere schepe toch wel? 'Oe bè je nou zoo overstuur opeens?" A.nt hoorde haar anders zoo harde stem beverig en tril lend en 't wou haar moeilijk af, troost- woordjes te brengen waar 't eigen hart zoo bang, zoo benauwd ineenkromp bij de vreeselijke gedachte „Ts zoon benauwd leve", zei vrtfUw Van Galen huilend. „Je weet toch, dat het veuls te lang duurt; voor nege weke en dat midde in de teelt zelle ze toch geen ete aan boord 'ebbe; iede- ren dag, as je „Een bal op" 'oort roepe, o, 'tis of ie deur de grond gaat, je 'ebt geen oogenblk rust of duur. Dan ga je aan 't straatje staan, maar der komt eer„ de begint er weer over. 'Adde we nou maar een klam berichie, van dat ie ezien was of zoo na die Zundagnacht, die sturm! M'n zwager, de torenkaiker, loopt aile scïiepe of om te vrage. maar altaid is van vóór die taid! O, ik bid nacht en dag, of de (H)eere nog oitkomst mog geve!" „We motten 't overgeve, kind! Ik weet wel, verleeë winter, toen ze ook zoo lang oitbleve, was 'kveul onge ruster dan nou. Ik kon toe soms zoo in opstand leve, as ik docht, dat nou i-olutionaire Kamerclub met nadruk verzocht werd zijn geloofsbrief in te zenden. Het „Vaderland" kon dit niet weten, maar weet het nu. Er .zijn echter andere omstandig heden die het „Vaderland" zeer goed bekend zijn. Vooreerst is van anti revolutionaire zijde herhaaldelijk ver- Ziet uitgegaan tegen het opvoeren van de schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer. Reeds daarin ligt een grond om voorzichtig te zjjn met de onkiesche aantijging, dat een antire volutionair ^amerlid door het ontvan gen van de schadeloosstelling voor liet Kamerlidmaatschap, zich op onbe hoorlijke wijze zou verrijken ten koste der gemeenschap. In de tweede plaats is in de drie dagen gedurende welke de heer War naar aan de werkzaamheden der Ka mer deelnam, het nut van zijn aanwe zigheid een en andermaal gebleken. Dat nut bleek, toen de vergaderingen met vertraging aanvingen, omdat het vereischte aantal leden niet tegen woordig was. De verkiezingscampag ne legde de vorige week reeds op verscheidene Kamerleden beslag, zoo dat het niet onverschillig was of het aantal afwezigen nog door een va cature werd vermeerderd en daardoor het uur van aanvang der vergaderin gen uitgesteld. Bijzonder duidelijk kwam dit ook uit bij de stemming op 27 Mei, over een amendement van den heer Ti- lanus, bij de behandeling van de mi litaire pensioenwetten. Het amende^ ment werd met 29 tegen 22 stem men verworpen. Was de heer War naar niet aanwezig geweest, dan had de vergadering wegens onvóltalligheid een einde moeten nemen. Bijzonder groot was het aantal der beslissingen, die in de laatste dagen voor het reces genomen werden. Daar onder waren er waarvan de uitslag allerminst van te voren vaststond. Het lot van de wijziging der militaire pen sioenwetten hing aan een zijden draad Hadden mej. Van Dorp en de heer Van Rappard zich niet van hun fractie afgescheiden iets wat niemand voorzien kon dan hadden de slem- men gestaakt. Overigens is het toch eigenlijk over bodig om te gaan. aantoonen, dat een gekozen Kamerlid goed doet met zoo dra mogelijk zitting te nemen. Hij is daartoe verplicht, zoowel tegenover het land als tegenover de kiezels, door wier vertrouwen hij» benoemd is. De heer Warnaar heeft eenvoudig zijn plicht gedaan, niets meer en niets minder. Het „Vaderland" vergelijkt het ge val van den heer Warnaar met dat van den politiek onnoczelen kleer maker, die door een verkiezingsgrap eens voor een dag in de Tweedie Kamer verzeilde. Voor die vergelij king bestaat geen enkele grond. De heer Warnaar, wiens bekwaamheid en karakter door zijn werkzaamheid in het plaatselijk en gewestelijk be stuur, in tuinbouworganisaties, in den Raad van Beroep, en in velerlei ande ren werkkring in ruimen kring, ook bij niet-geestvenvanten, worden ge waardeerd is een ernstig man en een ernstig kamerlid. Indien het „Vader land" op den naam van ernstig blad prrijs stelt, mag het niet nalaten, den heer Warnaar zijn verontschuldiging aan te bieden. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Roswinkel, O. W. C. d. Veen te Stadskanaal. Te Jutphaas, J. Hengeveld te Schipluiden. Te Wadenov- en, D. J. Vos.sers, cand. te Aalten. Aangenomen: Naar Bakkeveen, W. A. Noest, te Metslawier. Naar Bel- lingwolde, J. N. Seulijn te Mensingeweer. Naar Dordrecht, A. j. W. Ingen te Hat- tem. Bedankt: Voor Haskerhorne en Oude haslce, A. C. H. Vollenweider te Cubaard. Voor Rhenen, A. J. Wormgoor te Al- blasserdam. Voor Enkhuizen, H. N. IJs brandy te Heerenveen. m'n tweede man oökAnt snikte haar woorden in schreien smorend. „Dat ik wel vioeke in m'n 'art 'ad. Maar ik mot zegge: de (H)eere maakt me nog al ondenvorpewe 'oeven toch de moed nog niet op te géve Dat spreekt: ik ben ouwer dan ja!, en 'eb al vaker dan jai die angst deure- maakt, en dat 'et toch nog te goeie keerdeKom kind ,je mot ook an je zelf denke en an je klaintjes Ant keek naar de wieg, waarbij Piet zat: in zijn vraagoogen, waarmee hij beurtelings de vrouwen aanstaarde, lichtte vreemde angst. .,0 Ant die nacht, van Zundag op Maandag' Ik 'eb 'tje nooit verteld, maar 'k 'eb op de grond elege want ik kon liet in bed niet meer oit'ouwe Die wind 'oiide zoo en de steegpoort, de maakte zoo'n geweld: die slo.'t zoo slecht Ik heb maar tot de (ll/ccre eroepcr. in m'n angst, ik was bai Kees in m'n j edachte en kon 't maar niet van me afzette. 0( kleefde zoo mee met die arme zce^oi. 'tWas nn n orkaan c c* 'k '?b geen oog dichtge daan van de 'ecle nacht...." ,Ja Mien, maar nou mot je niet denke, dat, as 'thier zoo'n noodweer is, dat zullie t dan net zoo erg ebben GEREF. KERKEN. Beroepen: Te De L\er, H. Boswijk te Gaast. Te Oudega, H. Th. v. Munster te Echten. Te Vreeswijk1. A. M. v. d. Berg te Nieuwerkerk a. 'd. IJssel. Bedankt: Voer Reitsum, H. Steen te Zoutkamp. Voor Strijen, A. C. v. Nood te Vorden. Voor Borger, R. Brouwer te Her wijnen. 11 predikanten, 88 ouderlingen. Het verslag van den Amsterdamschen kerkeraad der Geref. Kerk op 2S Mei j.l. gehouden en gepubliceerd in de „Am- sterdamsche Kerkbode", vangt aldus aanf „Aanwezig 11 predikanten en 88 ouder lingen". Een kerkeraadsvergadering van 99 per sonen. Geen wonder, dat wij wel eens de klacht vernemen, dat die vergaderingen zoo lang duren. Geen wonder, dat ou derling Kruithof van Rotterdam in zijn brochure over de voorgenomen Kerk- splitsing aldaar zegt, dat vele zaken, o.a. censure zaken, in zulke groote vergade ringen niet tot hun recht komen kunnen. Afgedacht van alle andere geldige re den, zegt één zoo'n zinnetje in het kerke- raadsverslag eener groote stad ons, dat splitsing, parochievorming of hoe men 'net noemen wil, dringend geboden is. Oudejaarsavondcollecte. Het Hoofdbestuur van den Bond van Ned. Predikanten heeft aan de kerkelijke ge meenten een publieke verantwoording ge zonden aangaande de Oudejaarsavond-col lecte 19241925. Daaruit blijkt, dat deze ruim f 51.586 heeft opgebracht. Met het overschot van het vorige jaar was in totaal f 54.902 voor uitkeering beschik baar. Hiervan zijn 159 uitkeeringen toege kend tot een bedrag van f 54.150, waar van 134 tot een bedrag van f 44.875 voor weduwen en 25 tot een bedrag van 9275 gulden voor emeriti. Wat de collecten betreft staat Amster dam bovenaan met een. bedrag van f 2203. De collecte heeft het minst op gebracht in de Ned. Herv. Gem. te Niehove (Gr.) en wel 93 cent. De vrouw gpweexd. Dezer dagën, zoo meldt men aan het II d b 1., is de constitueerende vergade ring gehouden van de nieuwe Yereeni- ging van Inspecteurs bij he: Lager Onder wijs in Nederland, nadat hec corps on geveer verdubbeld is, door opneming daar. in van de vroegere schoolopzieners. Deze heeren, die vroeger zoozeer voor de gelijkstelling van hun functie met die der Inspecteurs hebben gestreden, bleken thans niet geneigd, gelijke tactiek voor anderen toe te passen. Met enkrie stem men voor werd een voorstel om in de Vcreeniging alle leden van het Rijks- schoolzicht op te nemen, verworpen. Aangenomen werd dat behalve Inspec teurs ook schoolopzieners lid zouden kun nen wezen, maar uitgesloten werden de dames die met het toezicht o-p de bewaar scholen zijn belast. Deze beslissing werd in een volgende vergadering gehand haafd; een voorstel om anders te han delen ging van een der vroegere Inspec teurs uit, doch de vergadering meende dat de zaak in de vorige principieel was beslist. Examens-hcofdakfe. Het schriftelijk gedèelte van het in 1925 af te nemen examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 77b, van de Wet tot regeling van het L.O. van 17 Augustus 1878, zal op Dins dag 7 Juli worden gehouden. De mondelinge examens zullen 21 Juli aanvangen. De Commissies, met het afnemen dezer examens beiast, zullen zitting houden te Breda, Roermond, Arnhem, Zwolle, 's- Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Haar lem, Groningen en Leeuwarden. De voorzitters der ccmmissiën zijn: Te Breda: J. J. Yerbeeten. Te Ro:r- mond, Mr. P. W. H. Truijen. Te Arn hem: Dr. A. H. J. V. M. Deserine. Te Zwolle, D. W. Reinders. Te 's Graven-' hage, J. Pas, Schiedam. Te Rotterdam, J. H. van Westendorp J.Dzn, 's Gravcn- hage. Te Utrecht, G. H. Weustink, Haar lem. Te Haarlem, K. Brants. Te Gronin gen: Th. Boekholt. Te Leeuwarden, L. Welling, Leeuvvarderadeel (De Schrans). Zij, die zich aan dit examen wenschen te onderwerpen, gelieven zich voor 20 Juni aan te melden bij den voorzitter der commissie, voor welke zij verlangen te verschijnen. Hoe durft men 3 Eenigen tijd geleden werd te New-York een conferentie gehouden in het belang van het Neo-Malthusianisme en de ge- boorten-contróle. Daar werd ja, dat is gebeurd, een resolutie aangenomen, die een beroep doet op de Kerken om als wai an de wal." „Och, Ant, 'k weet 'et niet, maar toe die nacht kon maar niet van me of- zette, dat Kees op zee ook zoo ver schrikkelijk te kampen 'adEn weer huilde ze in heftig gesnik. Ant stond op, ze kreeg 'thier benauwd ze snakte naar lucht troostwoor den vond ze niet dan dit ééne, toen ze ging: „Kind, laten we 't toch over geve" Piet was ook naar den toren ge hold, dien middag, 't Yentje ging altijd maar, hopend, dat het toch zijn vader eens een keer vrezen zou als de bal was ingehaald en de „torenkaiker" op komst was. En nu, dien middag, drong hij zoover hij kon naar voren. O. als 't z'n vader was dan zou hij al de jongens vooruit zien te hollen om toch maar gauw hij, 't eerste, - moe der te gaan blij maken, want die was de laatste tijd toch zoo stil en soms zoo naar aan 't huilen „Zeg, 'oe lang is jou vader al weg?" vroeg hem een groote jongen, die hij hem op school ging. ,,'tWord. geloof 'k, taid voor 'em, niet? Is ie al geen acht weke?" „Nege", zei Piet kortaf en ging wat achteruit. 0, hij zou ook wel kunnen Aan het Zoeklicht. LEIDEN. 3 Juni 1925 Dat men leider van een politieks partij kan zijn en lid van de Tweede Kamer, zonder van het functionneeren van de Staatsmachine ook maar eenig begrip te hebben, heeft Ds. Kersten mij gisteravond geleerd. Z.Eerw. stelde het n.l. voor alsof de fondsen, noodig voor de uitvoering van de sociale wetten, ergens renteloos in een hoek liggen. Groote kapitalen, zoo vertelde de spr. zijn aan de circulatie onttrokken en liggen opgestapeld in de Kantoren van de Rijksverzekeringbank. Ik mag natuurlijk niet aannemen, dat Ds/. K. hier opzettelijk heeft gelogen. Hij heeft gesproken naar dat hij wijs was. Maar dan is het met zijn politieke wijsheid ook wel heel treurig gesteld. Dan doet hij blijkbaar geen moeite om zich met de meest eenvoudige dingen op de hoogte te stellen. Als men Ds. K. hoort spreken, dan blijkt, dat hij nogal eens bedroefd is, over anderen. Uit het bovenstaande blijkt echter m.i., dat het tijd .wordt, dat hij zich eens oprechtelijk gaat be droeven over zoo bedroevende onkunde. OBSERVATOR. haar steun te willen geven aan de geboor ten-controle-beweging, als een zedelijke en religieuse beweging voor de verbete ring van het menschelijk ras en de vesti ging van het Koninkrijk Gods onder de nienschen." \Yaa.r, aldus de R o 11 e r d. haalt die conferentie toch zulk een soort moed tan- daan, om bij de Kerken te durven aan kloppen? Dat de rasgenooten dergelijke zulke zaakjes aan de hand hebben, is al erg genoeg. Nu moeten ze niet de bru taliteit hebben, daar de Kerken nog bij te roepen als beschermvrouw, 't Eenigste wat zij er mee bereiken zullen we mo gen niets anders verwachten is dat de Kerken eenparig optreden tegen d.t gru welijk kwaad, dat al grooter afmetingen aanneemt. BINNENLAND. De gasprijs te 's-Gravenhage. Met ingang van 1 Juli is te 's- .Gravenhage den gasprijs vastgesteld voor levering over gewone meters op 10 cent per M3„ met de gebruikelijke rabatten voor gebruik van boven 100 —1500 M3. per maand. Bij verbruik van meer dan 1500 M3. in één maand wordt het geheele verbruik berekend tegen 6V2 cent, bij 10.000 M3. wordt dit 6, bij 15.000 M3. 5Vb cent. Deze verdere rabatten komen in de plaats van de thans gebruikelijke special© Ündustriie-contracten. Voorts zal de gelegenheid worde^i opengesteld „wintercontracten" teslui ten, loopende van 1 October tot 1 April. Men moet zich daarbij verbin den gedurende dien tijd een bepaalde hoeveelheid gas af te nemen, welke dan tot sterk verminderden prijs wordt geleverd. Bij minder verbruik gedurende den contractduur wordt geen restitutie- verleend, indien dit mindere verbruik 1 '6 gedeelte of minder van de ge contracteerde hoeveelheid bedraagt. Bij levering over penningmeters is de prijs 11 cent; bij verbruik van meer dan 180 M3. in 6 maanden wordt 1 cent per M3. terugbetaald voor het meerdere verbruik. Bij verbruik van ïpinder dan 20 M3. per maand over gewone meters zal de prijs eveneens 11 cent zijn. Mond- en Klauwzeer. Het mond en klauwzeer neemt in de gemeente VVormer kwaadaardig karak. ter aan. Bij den veehouder A. de Ko ning in de „Starnmeer" zijn binnen enkele dagen zes volwassen runderen gestorven. Wanneer het schijnt,, dat de ziekte geweken is en de dieren begin nen weer te grazen, vallen ze dood neer. Bij een anderen veehouder in de Starnmeer is vooral de sterfte onder de kalveren groot. huilen, als 'tnu weer mis was ..Jan van der Zwaan" en hij liet de jongens gaan tot hij alleen stond op 't marktplisin. Hij ging vooreerst maar niet naar huis Vrouw Yan Galen durfde niet op den uitkijk staan den laatsten tijd. Rust had ze niet van toogenblik af. dat ze had hooren roepen: Een bal op. O, als 't nog eens nocht wezen, dat haar man kwam! Al die angstgedachten, zoo met één slag-van-blijdschap zouden ze verdwij nen. Haar kindertjes speelden in de huiskamer, klein vierkant, netjes gemeubeld vertrekje; daar lag ook de kiene Kees in de wieg. Nu zat ze met den arm onder 't hoofd aan tafel, vreemd stil voor zich uitstarend, de glanzigbruine oogen in strakke sta ing-van-angst, Dan rees ze op, nam kleine Kees uit de wieg, sprak er te gen in teer-klagelijke woordjes over vadertje, die zoo lang wegbleef, zoo lang, hé dat ie komen zou, \vou haar niet van de lippen en Bram, die al vijf ja'ar was, had geluisterd. „Yaartien komme! Bal op! Vaartien kommel" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5