CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN JAARGANG WOENSDAG 3 JUNI 1925 NUMMER 1528 NIEUWELEIDSCHB COURANT BUREAUHooigracht 35 - Leiden ADVERTENTIE-PRIJS Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Gewone advertentiên per regel 22l/i cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adyertentiën bij vooruitbelaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* lijks geplaatst ad 40 cent ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 bil nummer besiae! uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V De kop van Jut. In de N. R. Grt. wijdt de heer Joh. H. Been een interessant opstel aan de ontr/apeningsleus, waarmee sommige partijen op de verkiezingskermissen het goedgeloovige publiek trachten te lokken. Zeker, hij verfoeit de gruwelen van lden oorlog. Lij hoopt dat de tijd zal komen dat het .„vrede door recht" werkelijk heid wordt. Maarzoo gaat hij voort, ontwa pening vooraf, zich overgeven aan een zoet vertrouwen in geheiligde, maar door medemenschen pasklaar gemaak te uitspraken, dan wel in personen in wier oogen men al te v5ak slechts de weerspiegeling van eigen gedach ten-beeld ziet Daar rijzen de Carthagers op, die ge dwongen waren de wapens uit te le- reren, maar wier stad toch niet voor len oorlog gespaard bleef. De vrou wen snijden heur haren af om die tot pezen voor de bogen te winden. Te vergeefs! Daar worden duizenden bij duizenden knapen, kinderen nog. gelokt door een kruistocht naar het Heilige Land, om dat alleen door hun komst uit de macht der ongeloovigen te verlossen, onder de leuze, dat Je zus gezegd heeft: „Laat de kinderkens tot Mij komen!" Gelukkig nog die kin deren, die van honger en gebrek om- i.omen: zij althans vallen niet in de handen van hebzuchtige kooplieden, die hen als slaven bij diezelfde onge- loovigen verschache: en. Èn dan die jnvoudige lieden in de Boerenoor logen 'der lCe eeuw, die mee op de verwachtingen van Thomas Münzer dan op hun wapenen vertrouwen stel len. Maar wat zoek ik ver? Hier vlak bij mij, op de Brielsche stadhuiszol- i'ers, liggen heele stapels waa delooze r "s'grr."en millicenen guldens verte genwoordigende gepakt in afdrukken van de irrcclama lie van z Januari 1795. den dag nadat te Amsteidam de Franschen door' on* als vrienden ,en bondgenooten waren binnenge haald Mag ik er enkele gedeelten van aanhalen? Want de menschen, die ze hebben uitgesproken cn neergeschre ven, hebben dat waaracht.g gemeend .,Wij komen niet bij u om u onder hot juk te brengen; dp F-ansche Natie zal uwe onafhankelijkheid ee bied gen Alle baldad gheden alle buitensporig heden tegen de inwoners zullen stren- gelijk geztraft worden De veiligheid van personen en goederen zal worden gehandhaafd. Het Bataafsche' Volk. gebvu k makende van zijn oppe gezag, zal alleen kunnen veranderen of ver beteren de inrichting van zijn Regee ring" IDoch .lees zelf die Proclamatie, nog op ieder az chief aanwezig en ook wel elders afgedrukt Maar ook zonder dat weet ieder Nederlander, hoe de 'Nederlandsche moeders hun jongens zagen weggesleurd tot kanonnenvoe- der op de slagvelden van keizer Na poleon. Vlak voor dé hand heb ik van die kleine getuigenissen* hoe voor onze vrienden en broeders de zijden spek cn ham eh de rookworsten in de bree- de schouwen van de boeren-hofsteden niet veilig waren, hoe te Oostvoorne de dragonders de haver veel te min voo. hun paarden vonjden, zoodat de bóeren die tarwe te eten moesten ge ven. en elders op het eiland eischten Ucrpelijko gasten voor zich twintig ok c-n per man tot een omelet ge- b ken in vier maten boter. Als toen d "ngelsche vliegtuigen en veTgifJ tir i gassen hadden bezeten, hadden vij die er nog bijgekregen. Want toen was het Nederlandsche reik inderdaad de kop van Jut, waar op de slagen neerkwamen. Maar toen n"s het ook, dat een man van moed, Hclmers zich naar het verleden keer de om voor dat vertrapte volk bij han- .dcnvol de voorbeelden voor den dag te halen uit een tijd, toen de Lei-de naars naar de wallen vlogen en den briagers van ons volksbestaan toerie pen, dat als zij van den honger de rech terhand hadden opgegeten, zij de lin kerhand nog zouden gebruiken alis ..apen. 'n wat zouden de Jantjes Kordaat tL.jlonid hebben opgekeken, als je ze ieAV cscntoerd had cm ze, sportief ge sproken, als een voethal heen- en weer te trappen! Wie als ik in zijn jeugd van toen al oude lieden gehoord heeft van de oneindige blijdschap hunner ouders, toen zij in 1813 wederom zichzelf mochten zijn voelt ge wel dat. ons zelf? bidt God om den vrede, maai* voegt er op z'n Cromwell's bij: houd je kruit droog! O, wat zal ik blij zijn. als met 1 Juli a.s. dat opschrift van de kermis tent de verkiezingen wederom wordt opgerold. Ik maak mij er zoo ongerust over. Want al weet ik heelemaal niet van pojitiek af, ik zou het oneindig jammer vinden, indien men deze hei lige leuze door de modder mocht sleu ren. jammer omdat ik het volk, waar toe ik behoor zoo ontzaglijk lief heb. Te lief althans, dan dat ik mij het vernederende kan. indenken het te zien afdalen totde Kop van Jut voor Europa!" Hier is geen woord teveel gezegd. Wie zijn land en volk l ef heeft, kan in de misleidende onlwapeningsleuze geen vertrouwen stellen. Als links wint Door Ds. Kersten werd g steravond een opmerking gemaakt, die, omdai ze zoo juist is, de Dijzondere opmerkzaam lieid verdient. „Als links straks de meerderheid krijgt, aldus spr., dan zullen w-e die gevolgen daarvan spoedig in de wet geving ondervinden". Daarmee werd dus toegegeven, dat een rechtsche meerderheid en een Ka binet, als we thans bezitten, toch wel van zeer groote beteekenis is. Het mag dan niet alles geven en n:et alles kunnen geven, wat we wenschen, het kan in elk geval veel kwaad af wenden. Want, het werd volkomen terecht op gemerkt, als links wint, dan wordt een andere koers gevolgd. Dan zullen we de gevolgen daarvan spoedig onder vinden. Wie dat met wenscht en welke mannen en vrouwen van christelijke overtuiging kunnen hét wel wenschen, d e kan en mag niet meedoen aan het pogen van Ds. Kers en cs., om de anti revolutionaire partij af te breken en daardoor een linksche overwinning mogelijk te maken, maar die zal gaarne meewerken $m den invloed van de A.R. partij te versterken. STADSNIEUWS. Siaatk Gerei. Partij. De afdeëling Leiden van bovenge noemde partij had gisteravond een ver gadering in „Prediker" belegd, waar net Tweede Kamerlid, Ds. G. H. Ker slen, Precl. Geref. Gem. te Ierseke, Ds. J. D. Baith, Chr. Geref. Pred. te Alphen a. d. Rijn en Ds. P. Zandt, Ned. Ilerv. Pred. te Delft, het woord voerden. De voorzitter, de heer O verduin, opende de vergader.ng, liet zingen Ps. 68: 1, ging voor in gebed, las Jer. 6' 16 e.v en heette daarna de aanwezigen welkom. De St. Geref. Partij is geen kerkelijke partij, aldus spr., maar zij is een staatkundige partij, die van de christelijke regiering e.scht toepassing der calvinistische beginselen op de wij ze als in het program der St. Ger. P. omschreven. Nadat de voorzitter de drie sprekers der vergader.ng had voorgesteld, gaf hij het woord aan Ds. Barth. Spr. begon met er op te wijzen, hoe het in den komenden stembusstrijd voor alle dingen ^gaat om beginselen, om het zedelijk geestelijk welzijn onzes volks. Er zijn menschen als Mr. Dam brink, die van het optreden van predi kanten, vooral wanneer zij in een kerk spreken, kerkelijke scheuring vreezen. Maar neen. zegt Spr., wij spelen geen kerkje en als het bedoelen van spr.'s partij zop zijn kerkelijke verdeeldheid te veroorzaken, zou spr. er geen dag' langer in blijven. Doch hoe kan ons volk bewaard blij ven voor den geest der revolutie, die over Europa gaat, hoe bewaard blijven voor de overheersching van Rome's bij geloof, indien het niet een regeering zou erlangen, die de wet Gods in beide tafelen al9 wet van den staat handhaaft en daarop hare wetgeving baseert. Het beginsel van Groen „Tegen de revolutie het Evangelie' mag zooals Keuchenius terecht gezegd heeft, nooit worden: „Met en naast de revolutie het Evangelie.' Toen ons vaderland leefde uit de eeuwige beginselen van »Gods waarheid, werd ons land „het klassieke vaderland der vrijheid" genoemd De St. Geref. Partij nu wil terug -naar dien tijd. Daarom staat zij lijnrecht tegen over de linksche partijen, die stoelen op den wortel der Frausche revolutie; waar dat hen leidt kan men zien in het groote Rusland. Tegen dat beginsel stelt spr. zich onvoorwaardelijk met alle macht. Spr. gaat met links alzoo niet mee, met Rome dan? Onderschrijft de Roomsche Staats partij onvoorwaardelijk: „Tegen de re volutie het Evangelie?" vraagt spr. „Is Rome een betrouwbare kracht om Art. 36 te handhaven?" De Bijbel staat volgens spr. bij Rome op den index van verboden boeken! Het beginsel van Rome is: Rome zoekt niet de eere Gods, maar de eere van den Paus. Het Roomsche staatsrecht staat op hetzelfde standpunt als het revolutio naire, met dit onderscheid dat Rome predikt onvoorwaardelijke onderwer ping aan den Paus. Er is slechts een gradueel verschil tusschen Rome en het socialisme. Daarom: tegenover de revolutie maar ook tegen de macht des bijgeloofs het Evangelie. Hoe kunnen dan de antirevolutionai ren zeggen, dat we met Rome op den zelfden grondslag staan? 'n Slem: Mogen we ook antwoorden? De spreker: Ik verzoek g:en inter rumpt.es. Hoezeer spr. het financieel herstel waardeert (levendig applaus) De spreker verzoekt n.'et te applaud is seeren en gaat door met te wijzen op liet gevaar der revolutie, dat niet in bondgenootschap met Rome kan bezwo ren worden. De Calvinistische staatkunde moet zoowel bedoelen cle eere Gods als de eer en het welzijn der menschen. Om de eerste reden kan de St. Geref. Partij met meegaan met Rome en ook niet met hen, die een coalitie met Rome aangaan. Het Pauselijk Gezantschap is in fla granten strijd met het beginsel van Gods Woord, daarom roept spr: terug tot de wet en cle getuigenis. Gods Woord moet tie grondwet van den staat zijn, daarom is het de roeping <ler overheid onteering van Gods naam door wettelijke bepalingen tegen te gaan en te straffen. Op clit fundament staat de St. Geref. Partij. Leerplicht, vaccinedwang, vrouwenkiesrecht, stem dwang, verzekeringsdwang zijn even zoo vele afbuigingen van de lijn van Gods Woord Al schrijven ze hier in Leiden „B.Z.K.", al smalen ze ons, zegt spr., hier staan wij en zullen getuigen voor de beginselen van Gods Woord. Na Ds. Barth voerde Ds. Kersten het woord. Ds. Kersten begon met te herinne ren, hoe in de anders zoo liefzoete Nieu we Leidsche Courant de schrijver van een ingezonden stuk de drie sprekers vergelijkt met B Z.K., de bekende grove zware pruimtabak. Doch spr. is zich bewust te behooren tot de „niet vele rijken, niet vele edelen." Nadat spr. nog een paar zinsneden heeft voorgele zen uit het ingezonden stuk en hij den wensch heeft uitgesproken dat men zich in Leiden te noog zal gevoelen voor „rustverstoring", zet hij uiteen, dat het beginsel der revolutie is op stand tegen God Tegen die revolutie moet de banier van het waarachtig Evangelie geheven worden; daarom kan Rome onze bondgenoot niet zijn. Rome is onze vijand, tfan onze lands geboorte af. Als men ons wijst op de mogelijkheid van het samengaan van Rome met dé linksche partijen, indien de rechtsche partijen niet meer zouden samengaan aldus spr. dan ant woordt spr: wij moeten op God ver trouwen. Waarom *n aparte St. Ger. Partij, vraagt spr. Waarom ons niet aangesloten aan de antirev. partij? De reden daarvan ligt vooreerst» in de koppeling aan Rome van die partij. De scherpe hoe ken van onze belijdenis worden af ge vijld, men zie naar het tegenwoordige christelijke ministerie. Doch waar zijn de christelijke wetten van dit christe lijk ministerie, dat zoolang zat en steun de op een groote meerderheid van 60 of 59 tegen 40? Als de linkschen een meerderheid van 60 of 59 hebben, zul len wij 't zien in de wetgeving. Geroep: juist, juist! Spr. wijst er op, hoe de regeering zich laat vertegenwoordigen bij lijkver branding en toont met voorbeelden het levensgevaarlijke der vaccinatie aan. Zoo ook het gezantschap bij den Paus, waarin ligt de erkenning der macht van den Paus. De grondtoon van ons volksleven, zooals die is gevonden onder invloed v. de Hervorming, wordt daardoor volgens spr. verloochend. Spr wijst niet met leedvermaak op de diepe kloof tusschen zijn partij en de anti rev., doch hij verdedigt zich tegen de aanvallen van anti rev. zijde. De vrijdenkersvereen. ,De Dageraad" heeft de Kon. goedkeuring1 harer statu ten aangevraagd en die werd haar door Min. Heemskerk geweigerd, hetgeen spr.'s goedkeuring verwierf. Doch bij de debatten hebben de antirev. spre kers verdedigd, dat de vrijheid van ge loof meebrengt vrijheid van ongeloof en ook de vrijheid om dat ongeloof te kennen te geven. Onze vaders hebben dat .niet geleerd; Voetaus b.v. onder scheidde vrijheid van consciëntie en vrijheid van beweging. De (roeping der Overheid naar l ei Woord van God wordt geteekend in Art. 36 der Ned. Geloofsbelijdenis; von welk artikel de Geref. kerken de be treffende zinsneden geschrapt hebben, die zij in strijd' achten met het woord Gods. Op de grondslagen van dat gewij zigde artikel 36 staat ook de anti rev. partij, doch spr. handhaaft het ongewij zigde artikel. Ook inzake het algemeen en vrou wenkiesrecht hebben de rechtsche par. tijen hun beginsel prijs gegeven, zij waren van meen:ng, dat het hier g en beginsel betrof. Beginselen kunt ge zoo nu en dan wel eens overboord gooien- spr. is van het tegenovergestelde gevoe len en zegt naar aanleiding van rle be schuldiging dat hij mede door de stem men der vrouwen in de Kamer is geko men, dat hij zich heeft „vrijgemaakt", wat van de anti rev. en de Chr. h:st. niet gezegd kan worden. Spr zal niet spreken over de sociale verzekering, doch wijdt er wel een "ga venijnige opmerkingen aan, waaruit blijkt, dat hij er niet veel van begrijpt. Zeer gedaan heeft spr.- het wetsont werp inzake het millioen. voorgesteld door een christelijk ministerie. Colijn was te. eerlijk, om den christelijk histo rischen minister de Visser den zonde bok te maken, zooals van andere zijde geschied is. Bij de gezegde maakt spreker welsprekende gebaren met een nummer van het blaadje „Lichaams oefening". Dat zijn door en door heidensche spelen. Er ontstaat eenig rumoer in de zaal en men vraagt: wat hebberf de anti-rev. Kamerleden gedaan? Spr. zou ook nu, nu het benoodigde geld door particulier initiatief wordt bijeengebracht, willen dat de overheid verklaarde, dat deze spelen in strijd zijn met Gods Woord. Spr. eindigde met den wenscii, dat het geheele Geref. volk zich moge ver eenigen om de Staatk. Geref. banier, en liet zingen Ps. 84:3. Daarna betrad Ds. Zandt het spreek-' gestoelte en begon met zich aan te slui ten bij het protest tegen de coalitie., aan gezien hij het samengaan met Romte naar den Woorde Gc ongeoorloofd acht. Dit kabinet voert dan ook geen chris lelijke, doch een liberale politiek. Spr. hjseft geconstateerd, -een toenemende Zondagsontheiliging, onder leiding van dit kabinet en wijst op de extra treinen op Zondag. Past hier niet het woord der H. Schrift: „Land, land, hoor des. Heeren Woord!" De Zondag wordt in ons land een zondedag bij uitnemendheid en de zedenverwildering neemt vooral in de groote steden toe, zonder dat de regee ring daarop acht geeft. Ook de doodstraf wordt door dit ka binet niet ingevoerd hoewel zij geëischt wordt door Gods Woord. Zult ge meegaan met Rome en met de verflauwing der beginselen, zooals die in de Prot. Chr. partijen tot uiting komt, vraagt spr., of zult ge het wagen met de beginselen der vaderen? Mogen die aloude beginselen bij ons volk weer in eere komen, daarom be veelt spr. de oude schrijvers aan, als die meer werden gelezen, zouden we niet in zoo'n diep moeras zijn verzon ken als we verzonken zijn. Ds. Zandt ging vervolgens voor in dankgebed. De vergadering was zeer matig bezocht en de politie, achter in de zaal aanwezig, behoefde niet in te grijpen. Chr. Letterk. Kring. Op den laat sten Kringavond heeft dhr Van Ham „Studiën van de tachtiger be weging" door Frans Coenen behandeld. De inleider 'oegon met op te merken, dat dc beweging van '8o zoo zachtjes aan geschiedenis wordt en de jongeren van nu zich meer los gevoelen van de mannen van '8o. Zelfs de ouderen, die de beweging meemaakten, bezinnen zich op hetgeen voorbijging en 200 langzaam aan wordt tijd rijp om de rekening op te maken. Belangrijkste nienws in dit Nummer Binnenland Een drama te 's-Gravenhage. Afsluiting en droogmaking der Zui derzee Buitenland. Het Engelsche standpunt inzake het garantieverdrag door de Frausche re geering aanvaard. In Boelgarije is weder tegen ruim CO personen de doodstraf geëischt. Tijdens een Flnksterstonh in Zwe den zijn twintig personen verdronken. Paulleis pogingen tot kabinetsvor ming in België. Kloos leverde vei helderende kritiek, Dirk Coster waardevolle beschouwingen en Ver wey gaf al heel vroeg in zijn inleiding een samenvatting van de pobie der 80-ers. Het nieuwe boek van Coenen echter brengt ons een heele stap verder, om de waarde, de beteekenis van de beweging van '8o te bepalen. Daar is nu Frans Coenen net een man voor. Maakte hij die beweging al mee, hij bleef er toch ook weer voldoende buiten staan, om onbevangen te kunr.ea oordeelen. Bezon ken en kritisch van aa:d, is h;j zoo ver standig. de personen slechts naar voren te brengen, voorzoover noodig is om het volle licht te laten vallen op d? ideeën, de kunstopvatting. Karakter en levensbeschouwing doen ons den gang van het wereldgebeuren vanuit verschillend gezichtspunt bekijken. Dat doet de meest? geschiedbeschomvin- gen lijden aan eenzijdigheid, d.w.z., ze laten een deel van de waarheid zien, sommige zijn er zelfs geheel naast. Ook met Frans Coenen behoeven we het niet steeds eens te zijn. Zoo tracht hij b.v. de Soer beweging te verklaren uit het indi vidualisme van dien tijd. Individualisti sche perioden zouden stéed^ een bloei tijd te zien geven, waartegenover dan de collectivistische, wanneer ds gemeen schapszin meer op den voorgrond komt, als tijdperken van inzinking afsteken. Al is het nu voor geen tegenspraak vatbaar, dat d? nieuwe kunst individualistisch is, dezen regel te stellen, dit verband te leg gen brengt ons ia onflict met de his torische feiten. Coenen's theorie houdt dan ook geen steek. Dan, zijn conclusie is de juiste, indivi dualisme is een kenmerkende trek van de tachtigers. Dat individualisme ging ge paard met een „vernieuwd zelfbesef", dat expansie zoekt in tv.ee hoofdrichtingen; i.e: voerde óf tot verhoogde vitaliteit, óf tot vereenzaming, menschenhaat, le vensmoeheid. Tot de eerste groep rekent hij dan de groep naturalisten, die, zonder moreele onderscheiding, Zola's voorbeeld gebrui ken om zich in hun kuns: te kunnen uitleven, maar ook een groep van rusti ger levensbijen, di? geïnspireerd worden door Keats, Shelley, Wordsworth en de klassieken. Deze groep vormt zelfs de eigenlijke kern van de beweging van 'So. Met hun leuzen: „Kunst is passie", „Vorm en inhoud zijn één", en „De kunst om de kunst", voert hun individu alisme hen tot onmaatschappelijkheid, zoo dat ze 't contact met de samenleving mis sen. Wat dit betreft, stelt Coenen hun houding als gewild voor, voortvloeiende n.l. uit hun verzet tegen maatschappelijke conventie en afkeer van practische nut tigheid in kunst, middel in hun oog om zich te handhaven. Gevolg hiervan: hun kunst bloedt dood en zij komen niet uit boven hun lyrisme. Wel hadden de pessimisten van de tweede hoofdrichting zekere natuurlijke aanleg tQi hoogere bestemming, maar ook zij zoch ten geen levenssynthese, doch openbaar den slechts momenteele ontstemmingen of vervielen in zekere onartistieke geloo- vigheid. Met deze uitspraak doet C. weer te kort aan Van Eeden, di? toch zeker meer heeft gegeven dan momenteele ont stemmingen en onartistieke geloovigheid. Intusschen, Van Deyssels droom: „Ne derland jestpoten in de vaart der vol ken". niet in vervulling en een groot.. wordt er niet geboren. Over deze onvruchtbaarheid spreek: C. zijn teleurstelling'uit, doch.... hij heeft ook waardeering voor wat is bereikt. De tach tigers hebben de kunst, die tot „gezel schapsspelletje voor den vrijen tijd' was verlaagd, weer opgevoerd boven de alle- daagsche banaliteit. Wel vloeit ui. hun hoogheidsbesef hooghartigheid voor: en onmaatschappelijkheid, doch die emanci- pathie der zinnen leidt tot „he: beste, waartoe de Hollandsche geest in vele eeuwen in staat bleek: de hartstochtelijk verbeelde schoonheid der werkelijkheid." Hier laat C. zien, da: het realisme vooï hem eigenlijk de triomf van '8o is. Naar geest en aanleg staat de schrijver dichter bij de liefdevolle waarneming van het leven, dan bij de zoekers naar andere levenswaarden. Dat doet hem voor Van Deyssels na-i turalisme een groote eerste plaats inrui men, terwijl hij zich van Van Leden en

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1