abonnementsprijs CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN advertentie-prijs bureau: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox20 .iufomer beslaat uit TWEE Bladen. eerste blad. 1 stadsnieuws' binnenland, buitenland. Belangrijkste nieuws in dit Nummer e JAARGANG DINSDAG 26 MEI 1925 NUMMER 1522' IEDWE LEIDSCIE CODRANT ,In Leiden en bniten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Franco per post per kwartaal i 2.90 Gewone «drertentiëa per regel 22V» cnot Ingezonden Mededeelingen, dubbel lukL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentién Wj vooruitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden, woeden dage lijks geplaatst ad 40 cent. De halve waarheid. In een blaadje vanwege de S.D. A.P. onlangs hier ter stede verspreid kan men het volgende lezen: „In de jaren van 1914 af heeft het Nederlandsche militarisme ondrage lijke offers gevergd en verkregen van ons volk aan persoonlijke lasten en aan geld. Het landleger heeft in die jaren meer dan 2 milliard, d.i. twee duizend miilioen gulden gekost. De vloot daar enboven nog een half milliard. Met deze gelden zou men zoo goed als de geheele Nederlandsche staats schuld kunnen aflossenI" Dit is echter slechts de halve waar heid. Vergeten werd te vertellen, dat de aangevraagde mobilisatiecredie- ten steeds door de Soc. Democraten werden goedgekeurd. Toen de eerste sommen werden aan gevraagd, verklaarde Mr. Troelstra in de Kamer dat de nationale gedachte de nationale geschillen moest over- heerschen. En „Het Volk'verdedigde dit optreden met er op te wijzen, dat voor de be vrijding der arbeidersklasse het onaf hankelijk volksbestaan de eenige ge zonde en duurzame basis is. Hieruit blijkt dat de critiek in het verkiezingsblaadje van de S. D. A. P. allen grond mist. Zelf heeft men meegeholpen dit geld j uit te geven en zelf heeft men verklaard J dat daardoor het belang van de arbeiders- klasse werd gediend. 3 Oct. Veresniging. In hoofdzaak ter bespreking van de feostplaunen voor de as. 3 Octobervie- ring vergaderde gisteravond de 3 Oct. I Veieeniging j De feestende Turk kon ditmaal de - »ereen. niet in de bekende bovenzaal j ontvangen en zoodoende zag ons nu het Nutcgebouw binnen hare mu on C vergaderd i De voorzitter, de heer W. v. d. Laan I heette de aanwezigen hartelijk welkom j i en gaf daarna het woord aan dén 2mi secretaris, den heer P. Boot Jr. die de notulen der voriee vergadering voor las, en deze ongewijzigd onder applaus j zag goedgekeurd. J Medegedeeld wu-d dat in de plaats 1, van den heer Dudok van Heel nam.ms den praese? :ol!egi van het studenten corps in het bestuur heeft zitting geno men de heer A H. Baron v. Harde i- broek Verder werd medegedeeld, dat het besluur het concept van de gewijzig de statuten lan U.t Dep. van Justitie 9 ter onderzoek had opgezonden. Het De partement.h -eft geweend dat alleen dn Decembervergadering de statuten kon wijzigen, zoodat een bespreking daar- lil over in deze vergadering geen zin heeft. Een vraag van den heer Ebbink waarom het punt: statutenwijziging niet op de agenda voorkwam, was hiermede tevens beantwoord. Besloten werd dan ook, het hierbij voorloopig ie laten. In de kascommissie voor dit jaar werden benoemd de heeren W. Brou wer. J. v. Muiden en J. Wilmink. Mede stonden op de voordracht de heeren C. Th Breebaart, A. BVeebaart en H. J. P Wassenaar. Hierna kwam het groote moment: de bespreking van het feestplan, die door den voorzitter met een korte uiteen zetting werd ingeleid. Het bestuur heeft zooals gewoonlijk weer verschillende denkbeelden ovev- wogen. Mede in verband met het open- 'uch'spel bij de Lustrumfeesten van Ij et Leidsch Studentencorps, dat ook >nn historisch onderwerp zal behande- n en. meende het thans eens op ander dbied te .moeten zoeken, ei Ove wogen werd achtereenvolgens et hcuden van een reclame-optocht 0 an een bloemen corso en een in beeld "oirren van een sprookjes-serie, b.v. Moeder de Gans. Het resultaat is geweest dat men al- 'een liet eerste plan heeft vastgehou- J den Met het oog op een in voor dit >e 'oei gunstiger conditie verkeerende 1 c laats als Scheveningen waar de deel- name soms niet eens schitterend is, lel meende het bestuur een corso te Lei- II 'ti. althans zooals dat op een 3 Qcto- berfeest zou behooren te zijn, niet veel kans van slagen te mogen geven. Daarbij gingen reeds 2 jaar geleden uit deze vergadering stemmen op voor het houden van een reclame-optocht, en het is wel te verwachten dat vooral de Leidsche winkeliers indien de om standigheden het eenigszins toelaten, zich zullen beijveren om met iets heel moois voor den dag te komen. Deze optocht zou dan de hoofdschotel zijn van de groote middag-feestviering. Wat het overige betreft dacht men de gewone volgorde weer te volgen. Des morgens om zeven uur koraal- muziek door het Leidsch politie-mu- ziekkorps op de trappen van het Stad huis; vervolgens om 8 uur teneinde voor zoover noodig de menschen wak ker te maken een reveille door de stad met eenige muziekkorpsen, gezamen lijk of op zichzelf. Daarna de bekende en niet meer te missen uitvoering van koraalmuziek tegenover het v. d. Werffpark; en dan de uitdeeling van haring en witte brood aan de Waag, wat het bestuur zich had voorgesteld ditmaal van een bijzondere attractie vergezeld te moe ten laten gaan, bestaande in het af steken van Japansch dagvuurwerk, vanaf de Hoogstraat en de Kippenbrug waarvan dan de duizenden die zich in deze omgeving plegen op te houden, zouden kunnen genieten. Eenige attractie wenschte men ook te leggen in den aard van de te arran- gecren muziekcorpsen, b.v. de bekende muziek van Goulmy en Baar uit 's-Her togenbosch, wier optreden overal be wondering wpkt. De Brabanders, ko mende met den trein van 10.50 of half elf, gaan dan met vliegende vaandels en slaande trom door de stad via Bree- straat en Hoogewoerd naar het feest terrein aan den II. Rijndijk, waar de opstelling van den optocht plaats za] vinden. Men had zich ook wel met het Ur- ker corps in verbinding gesteld, maar waar dit niet voor den Zondag terug- zou kunnen zijn, maakte dit voor deze keer bezwaar. Met Volendammer en Zeeuwsche corpsen en koren, die eventueel in na tionale kleederdrachten zouden ver schijnen, wordt nog correspondentie gevoerd. Tot heden staat het er gun stig voor. •Verder wordt ook getracht verbin ding te krijgen met het zeer gunstig bekend staande Haagsche politiecorps, dat nog onlangs bij de huldiging van de Holland-Indiëvliegers op „Houtrust' mooie praestaties heeft geleverd. Op het terrein aan den Hoogen Rijn dijk vindt dan de opstelling plaats van den optocht, waar de jury tevens de wagens beoordeelt en de prijzen toe kent. De leden der 3 Oct. Ver. zullen hier tegeu den geringen prijs van 0.25 toegang hebben. Zij kunnen dan alles rustig bezichtigen. Te half twee uur rijdt de optocht af, Het is de bedoeling hem te doen be staan in een nationale- en plaatselijke afdeeling. Verwacht wordt IJl., dat de nationale industrie en handel veel ani mo zullen toonen, terwijl daarnaast toch ook de Leidsche winkeliers eens flink voor den dag moeten kunnen ko men. De deelname zal tevens mogelijk gemaakt worden voor Leidsche ver- eenigingen van allerlei aard. Aan deze mededeelingen werd nog toegevoegd dat het bestuur van de le den geen plannen had ontvangen, zoo dat ook dit plan eigen werk is. Het is de bedoeling, voor den win naar flinke prijzen beschikbaar te stel len, zooals van f250. f150. 'f100, f75 en f 50, tot een bedrag van f 1500. Wordt de deelname grooter dan ver wacht werd, dan zullen ook de prijzen woi-den vermeerderd. De begrooting wordt geraamd op f12000 wat de kosten en f 10.000 wat de ontvangsten betreft, zoodat met de contributie-ontvangst meegerekend, de kans bestaat dat voor het volgend jaar wanneer de feestviering mogelijk weer wat breeder zal worden opgezet, een saldo overblijft. Een herhaald applaus bewees de in stemming der vergaderipg met dit feestplan. Toegezegd werd verder dat overigens ook het gewone programma zal wor den gevolgd. Naast het groote Avond feest op het Schuttersveld zal in de Stadszaal (de Schouwburg is reeds be zet) een feestavond worden georgani seerd, waarvoor een dergelijk program ma zal worden gezocht. Blijkbaar was men het eens met den heer Gevten- beek, toen deze opmerkte dat het ca baret van de laatste jaren niet bij allen in den smaak was gevallen. .Verschillende wenken uit de verga dering werden in ernstige overweging genomen. Het vuurwerk zal een paar meter hooger worden geplaatst, om voor meerderen zichtbaar te zijn (Planjer). Het vuurwerk zal goed zijn. Met zoo weinig mogelijk rook, en de hulpmid delen zullen met het oog op de wind richting zoo iaat mogelijk worden ge plaatst (v. d. Lijke). Met het oog op de restauratie van Zomerzorg zal dit café dit jaar waar schijnlijk niet van het feestterrein wor den afgesloten (Brouwer). Ten laatste werd het geheele feest plan onder daverend applaus goedge keurd. Bij de rondvraag bracht de heer Schoor een betalingskwestie met den heer v. d. Lijke ter sprake. De verga dering vond' echter dat zij zich moei lijk met de afrekening, welke 400 leve ranciers omvat kon inlaten, en liet de zaak aan het bestuur over. De heer Ebbink maakte enkele op merkingen over de leiding, waarvan hij eenerzijds eischte, dat zij ieder ge legenheid moest geven zich over be paalde dingen uit te spreken, ander zijds, dat zij werkelijk leiding zou blij ven. Het scheen weieens alsof de ver gadering leidde. De voorzitter zei er niet veel over te zullen zeggen, leder weet dat hij de feesten van 1924 het bestuur zijn uiter ste best heeft moeten doen en heeft ge daan, en dan is het niet aangenaam, over enkele kleinigheden onvriende lijkheden in ontvangst te moeten ne men, terwijl zij die in de eerste plaats tot oordeelen bevoegd zijn over de feestviering hun oprechte bewondering uiting gaven. Ten slotte hield de penningmeester, de heer G. de Wilde, een scherpe phi- lippica tegen een 1500—1700 leden, die nog steeds na 2 of 3 maal te zijn ge maand. hun f 1.50 niet hebbm be taald. Zullen zij het bedragje nu mis schien uit zich zelf eens bij mij bren gen, vrceg spr.? Een feit ais dit geeft nog een ietwat anderen kijk op vele Leidenaars dan de officieele verslagen dit jloorgaans doen, zoo besloot de heer De Wilde. Hebbe zijn vermaan het juiste ge volg. De geanimeerde vergadering werd met een woord van dank voor de opkomst gesloten. Leidsch Drankweer Comité. Gisteravond hield het Leidsch Drank weer Comité zijn eerste openlucht pro- pagandabijeenkomst in het Kooige- deelte. Een talrijke schare was, mede aangelokt door de vroolijke tonen van het muziekgezelschap „Nieuw Leven" saamgestroomd, om aandachtig te luis teren naar de muziek en naar den spre ker, den heer Ad. van Duuren uit den Haag, die in twee korte toespraken wees op de ernstige gevaren, vooral voor de jeugd ,van het alcoholgebruik, om daarna krachtig aan te sporen zich te scharen achter de „Blauwe Vaan" en mee te strijden voor waarheid recht en broederschap. Spreker en muziek werden met applaus beloond. Propa- gandalectuur werd mede druk ver spreid. Deze eerste avond kan als wel geslaagd worden beschouwd. Examens L.O. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heelt benoemd tot gecommitteerden bij de eindexamens van de gemeentelijke en de bijzondere kweekschool alhier de heeren Dr. E. A. Keuchenius, voorz. Mr. G. A. van Poeljé en Mr. H. W. J. M. de Jong. al len te 's-Gravenhage. Als plaatsverv. gecommitteerden werden benoemd Mevr. C. van Kampen—Zernicke alhier en de heer W. Jager Braining te 's-Gra venhage. In de Stedelijke Werkinrichting werden de vorige week opgenomen 178 personen, waarvan 173 volwassenen en 5 kinderen. Bij Kon. besluit van 13 Mei is aan L. Zitman, steendrukker bij de firma P. J. Mulder, te Leiden, toege kend de aan de Orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medaille in brons. De 22-jarige loopknecht C. H. r. d. L. is vanmorgen terwijl hij per rijwiel het Rapenburg passeerde, ter hoogte van de Doelensteeg aangereden door een aulo, toen hij van links naar rechts wilde oversteken, terwijl de autobestuurder H. T. uit Wassenaar .ieeds rechts wilde nasMsrsn. De wielrijder kwam ernstig te val len en brak het rechterbeen. De Eerste Hulpdienst waa spoedig ter plaatse, die hem naar het ët Elisabethsge- sticht overbracht. De auto bleek door het krachtige remmen defect te zijn geraakt. Intrekking wijziging Bakkerswet Naar de Haagsche redacteur van do Maasb. verneemt, zal binnenkort bet bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp tot wijziging van de be palingen der Arbeidswet betreffende den arbeid in broodbakkerijen door de regeering worden teruggenomen. Min. Heemskerk met vacantie. Naar het Corr. Bur. verneemt, zal minister Heemskerk de geheele vol gende maand met verlof Den Haag ver laten: Invoerrecht vleesch. De minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie van deskundigen voor bet invoerrecht van versch en gekoeld vleesch in hare vergadering van 23 dezer de in de wet van 19 Mei 1922 be doelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt. Rund- en kalfsvleescb, versch of ge koeld 100 K.g. f 100; paarden- en ander vleesch, versch of gekoeld 100 K.g. f55. Gedurende de maand Juni 1925 za! mitsdien bet invoerrecht voor de hier boven bedoelde vleescbsoorten bedra gen 10 pet. van de biervoor vermelde waarden. Fornografic-bestrijd^ng. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag ter be teugeling en de bestrijding van den handel in ontuchtige uitgaven van 12 September 1923. De Memorie van Toelichting zegt o. m. dat de regeling, die bij de wet van 30 Maart 1912 werd goedgekeurd zich bepaalde tot het vaststellen der ver plichtingen om een autoriteit aan te stellen; welke als centraal inlichtings orgaan op dit gebied zou optreden. Omtrent de bestrijding zelve, althans de strafrechtelijke, is in die regeling niets te vinden. In de vergadering van den Volken bond in September 1922 werd het vraagstuk aan nieuwe internationale bespreking onderworpen. Het resultaat der besprekingen was, dat een internationaal verdrag werd vastgesteld, dat ook door Nederland werd geteekend. Het doel, dat men zich algemeen heeft gesteld is. twee erlei: Eenerzijds wenscht men strafbaar stelling van bepaalde handelingen op dit gebied door de wetgeving in de ver schillende landen, anderzijds beoogt men een zekeren vorm van internatio nale samenwerking inzake bestraffing. Wat de vraag betreft in hoeverre ver zwaring van de straf -gewenscht is, wanneer het aanbieden geschiedt aan minderjarigen, wordt opgemerkt, dat bet verdrag geen verplichting daartoe bevat. DE KABINETSCRISIS IN BELQIë. Nog steeds geen oplossing. De kabinetscrisis in België is nog steeds niet opgelost. De liberale kabinetsformateur Max Heeft in den loop van den namid dag nog met verschillende extra-par lementaire personaliteiten geconfe- neerd. Hij ontving verder het bezoek van den socialistenleider Vandervelde die hem zeide, dat de algemeene raad der socialistische partij Woepsdagachtend den toestand zal bespreken, (joch dat het reeds nu zoo goed als zeker is, dat de socialisten tegenstander zijn van een extra-parlementaire regée- ripgscombinatie. Ook Poullet moet zich van Katho liek standpunt uit tegen de door Max ontworpen combinatie hebben uitge sproken. Het bureau van de Katholieke rechterzijde zal vandaag haar houding ten opzichte van Max definitief vast stellen. Mochten deze pogingen mislukken, wat wel zoo goed als zeker is, dan komt het tweede deel van Max' plan-; nen aan de orde, het kabinet uit de drie groots partijen gezamenlijk. Willen de katholieken en socialis ten daarvan niet weten {de moeeliik- Binnenland De plannen van de 3-Ootobsrvleslng te Leiden. Intrekking van de wijziging Bak kerswet. De Regeering dient een wetsontwerp in tot bestrijding van den handel in ontuchitge uitgaven. De raad van Katwijk besluit het verm. cijfer van den H.O. te handha* ven op 2. Buitenland. De Kabinetscrisis in België. Hevige onweders in het buitenland. beid bestaat ook, dat een van beiden niet wil en er dan b.v. een liberaal- socialistisch kabinet tot stand komt) dan bestaat nog de mogelijkheid van een kabinet van de socialisten met de democratische katholieken (mits een formule gevonden worde, dat het katholieke blok in stand blijft en aan de combinatie zijn steun kan verlee- nen) en anders een nieuwe ontbin ding. Over acht dagen zal de crisis twee maanden geduurd hebben, doch zon der voortijdige Kamerontbinding zou den de algemeene verkiezingen eerst thans gehouden zijn De Prins van Wales in den Oranje- Vrijstaat. Na een langen en geslaagden tocht door de Kaapprovincie, waar overal geestdriftige ontvangsten op touw ge zet zijn, heeft de prins van Wales zijn reis door den Oranje-Vrijstaat be gonnen met een" bezoek aan Jagers fontein. Hij heeft er de Jagersfontein-mijn bezichtigd en 's avonds met Havenga, den Z.A. minister van financiën, een indrukwekkenden vereenigden dienst bijgewoond in het stampvolle ge bouw van de Hollandsch gereformeer de kerk. waar de Hollandsche predi kant preekte en de Anglikaansche en W'esleya'ansche predikanten assisteer den. y De dienst werd geopend met het geestdriftig zingen van ,,God save the King", iets wat in een Holland sche kerk zonder weerga is. Spaansch schrikbewind in Marokko. De correspondente van de Daily Express te Tandzjer, lady Drummond Hay, m^Jdt, d?^t in de neutrale zone aldaar de Spaansche soldateska. met totestemming der Spaansche officie ren een waar schrikbewind uitoefent waarvan vrouwen, grijsaards en kin deren het slachtoffer worden en dat reeds aan velen het levert heeft ge kost. 'De gezanten van Frankrijk en En geland hebben bij de Spaansche re- geering erpp aangedrongen, dat aan dezen toestand een einde zal komen. De Britsche gezant te Madrid had leen langdurig onderhoud met Primo de Rivera, alvorens deze naar Ma rokko vertrok, waar hij een maand dienkt te blijven. De Roode Halve Map heeft uit particuliere middelen, met den steun van een Indischen vorst en in afwach ting van hulp uit Egypte, een hulp dienst voor de noodlijdenden georga niseerd aan wie brood en meel wordt verstrekt.- Fascistische aanslagen. Het fascistische schrikbewind, dat zich na den moord op Matteotti ge- ruimen tijd kalm gehouden heeft, be gint ach weer te roeren. De aanslagen op een paar fascisten te Boara en Adira, door hun partij genoot en daar dadelijk en dubbel en dwars op de onschuldige bevolking gewroken, zijn ook voor de aanhan gers van Mussolini in andere plaat sen aanleiding geweest tot daden van geweld. Te Rovigo en omstreken hc& 'ben zij een nacht lang huisgehouden ten winkels, koffiehuizen, volkstehui zen, kantoren van sooabsriscfae ad vocaten ens. verwoest. Er zijn troepen naar de bchokklwi streek gezonden, loodat de wandader) klaarblijkelijk ook de c«ntmb WNS- hedd te ver zijn gegaan. Ook te Brescia en Pados #1 «Ja fascisten te keer gegaan. Öaor bah ben katholieke cfeibs hst memten «rt soeldezv -

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1