CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer 6e JAARGANG ZATERDAG 23 MEI192^ NUMMER 1820 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden wear agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 B UREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 uiuiuiiw Mat uit ME Bladen. EERSTE BLAD. Calvinisme en Staatkunde. Het kan als een verblijdend en moed gevend verschijnsel worden aange merkt dat van de zes Stone-lezingen in 1898 door Dr. A. Kuyper te Prince ton gehouden, een tweede druk noodig bleek. Zoolang de lectuur van zulke boeken nog begeerd wordt en er nog velen blijken te zijn die zich met dergelijke geestelijke kost wenschen te voeden, behoeven we aan de toekomst van het antirevolutionaire volksdeel niet te wanhopen. In forsche en kloeke lijnen wordt hier het Calvinistisch beginsel getee- kend en de beteekenis daarvan voor heel het leven, in schoone en bezielen de taal uiteengezet. Een der lezingen, en het is niet de minst geslaagde, is gewijd akn het Cal vinisme en de Staatkunde. In zijn inleidend woord verklaarde Dr. Kuyper in het Calvinistisch be ginsel rust te hebben gevonden. Daar uit, zoo zeide hij, kwam mij de kracht toe, om te midden van den strijd der meeningen positie te nemen. En dat is ook juist het mooie van het Calvinisme. - Het geeft rust. Het geeft vertrouwen. Het geeft houvast als alles wankelt. Het geeft kracht om temidden van de storm'en, ook van de politieke stor men, staande te blijven en rustig voort te arbeiden. Wij kunnen niet alles wat Dr. Kuy- per omtrent dit rijke onderw. schrijft, hier weergeven maar op enkele van de voornaamste punten vestigen wij toch de aandacht, met de hoop daar door tot lezing van het geheele werk te prikkelen. Op den voorgrond wordt gesteld, dat de religieuse beweegkracht van het Calvinisme, omdat ze niet enkel de takken besnoeide en den stam zui verde, maar tot aan den wortel van het leven raakte, ook aan de politieke 't samenleving een eigen grondgedachte heeft ondergeschoven. En dan wordt er de nadruk op ge legd, dat het grondbeginsel van bet Calvinisme is de volstrekte souverei- niteit van den Drïeëenigen God over alle geschapen leven, hetzij dit zienlijk of onzienlijk zij. Daaruit volgt, dat er ook In den Staat geen andere dan afgeleide souvereiniteit is. Dat is al dadelijk een punt van groote beteekenis. Geen souvereiniteit, waar dan ook en hoe dan ook, dan van God. Het is God, die om der zonde wil, Overheden heeft ingesteld. Alle natiën zijn door God gescha pen Ze bestaan' om Hem. Ze zijn Zijn eigendom. En daafom hebben alle volkm en in hen de geheele menschheid, te be staan voor zijn eer en naar zijne or dinantiën, want juist in het w e 1- g a an als het gaat naar zijne gebo den, moet zijn Goddelijke wijsheid uitblinken. Als dus de menschheid door zonde in veelheid van afgescheiden volken ^uiteenbreekt, en in den boezem dier volken de zonde verdeelt en verscheurt en woelt in allerlei schande en onge rechtigheid, eischt de eere Gods dat deze gruwelen gestuit worden, dat er orde in dezen chaos terugkeere en dat een macht van buiten dwingend op- i-ede om menschelijke samenleving nogelijk te maken. Daartoe heeft God, en God, alleen het recht. Geen mensch heeft recht, over een anderen mensch, of het moet zijn en v\ordt aanstonds, het recht van den s oikste. Ook kan geen groep van menschen door overeenkomst, uit eigen hoofde, ons tot gehoorzaamheid aan een me- demensch dwingen. Of wat zou het mij binden, dat voor vele veuwen een mijner voorvaderen een staatkundig verdrag aanging met andere lieden uit dien tijd? Als een mensch sta ik fier en vrij tegenover eiken medemensch. Gezag over menschen kan niet uit menschen opkomen. Ook niet van de meerderheid over de minderheid, want telkens weer toont de historie dat de minderheid gelijk had. Maar dit wordt anders, wanneer we erkennen, dat het overheidsgezag afvloeit uit de souvereiniteit Gods. Als God zegt. gehoorzaam, dan buigen wij diep eerbiedig het hoofd,, zonder dat dit onze persoonlijke eere als mensch te,na komt. Even smadelijk als men zich ver laagt door te bukken voor een men- schenkind wiens adem in zijne neus gaten is, even hoog verheft het, zoo men zwicht voor het gezag van den Heere des hémels en der'aarde. En zoo blijft het dan bij het woord der Schrift: „Door mij regeeren de Koningen" of ook bij het woord van den apostel: ,,Alle macht die er is, is uit God, zoodat wie zich tegen de macht stelt, God wederstaat." Christelijke kweekschool. Wij vragen de bijzondere aandacht van onze lezers voor den oproep van het bestuur der Christelijke Kweek school. te Leiden, waar weer gelegen heid wordt geboden nieuwe leerlingen te doen inschrijven. En wij doen dat om meer dan eene reden. Bekend is dat de leerlingen van deze inrichting een voortreffelijke op leiding ontvangen. Dat blijkt uit het buitengewoon hoog percentage van geslaagden bij de ver schillende examens en het blijkt ook uit' de plaats die meerderen van de vroegere leerlingen thans in het maat schappelijk leven innemen. Wie voor zijne kinderen een dege lijke opleiding wenscht, kan dus hier terecht. Maar wij vestigen op dezen oproep inzonderheid de aandacht omdat hier bij zoo groote belangen voor ons Chris telijk onderwijs zijn betrokken. Zal het Christelijk onderwijs bloeien en zich blijven ontwikkelen, dan is voor alles noodig een corps goed on derlegde en in alles voor hun taak berekende mannen en vrouwen, die zich met liefde geven aan de Chris telijke school en die met Gods hulp in staat zijn de kinderen van ons volk op te voeden en te onderwijzen. En nu is het waar, dat er momen teel een overvloed van leerkrachten is. Dit behoeft echter voor de oüdePfe geen reden te zijn om hunne kinderen niet voor het christelijk onderwijs te bestemmen. Vast staat' toch, dat naar verhou- iding de christelijke school nog de (beste kansen biedt om geplaatst te worden. Daarbij komt dat het Christelijk on derwijs zich voortdurend uitbreidt en dat Indië steeds meer leerkrachten begint te trekken. Voor bezorgdheid is er dus geen reden. Zoowel uit principieele als uit prac- tische overwegingen is er daarom alle aanleiding op den oproep van het be stuur der Christelijke Kweekschool de aandacht te vestigen. Mochten er bezwaren zijn, dan biedt het spreekuurvan den directeur ge legenheid om die bezwaren te bespre ken. Het is van niet geringe beteekenis dat wij hier een Christelijke Kweek school en dan een school die zulk eeri uitstekenden naam heeft in het land, mogen bezitten. Blijke ook uit het aantal leerlingen, dat zich voor den nieuwen cursus aan meldt, dat dit bezit door ons Christe lijk volksdeel wordt gewaardeerd en op prijs gesteld. STADSNIEUWS. Mathesis Scientiarum Genitrix Het toelatings- en het eindexamen van den electrotechnischen cursus had plaats ten overstaan van de heeren: Ir. F. D. Tours en Ir. N. Vermeulen, gedelegeerden van de afdeeling voor Electrotechniek van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Aan het toelatingsexamen werd door 18 candidaton deelgenomen, waarvan G afgewezen moesten worden. De na men der 12 geslaagden zijn., D. Coenen van Haarlem, P. A. De veling, Leiden; M. D. Kelderman, id; G. J. Leusden, id; A. Meenks, Rijssen; J. E. Messinger, Voorschoten; K. H. Mugge, Leiden; G. Peusken, Deventer; P. C. van Straaten, Den Haag; F. J. Thomas, id; J. J. van Ulden, Leiden; B. Wijling, id. Aan het Eindexamen Electrotech niek namen 17 candidaten deel, waar van 3 afgewezen moesten worden. Aan de overige 14 candidaten kon het di ploma Electrotechniek M.S.G. uitge reikt worden: L. Blok van den Helder; Th", van Bruggen, Leiden; G. F. Enseling, ld; C. C. van Hespen, Bergen op Zoom; B. ten Hove, Haarlem; A. Kiel, Lei den; P. Th. W. L. Matla, Den Haag F. J. W. Mugge, Leiden; H. P. Ro man esko, id; C. Sarink, Deventer; W. B. K. Sommers, Leiden; R. Veenhui- zen, Apeldoorn; H. F. de Wekker, Leiden; B. van de Wetering, Elden. De Leidsche Winkelstand. De Leidsche winkelstand friet dezer dagen een welingerichte en gunstig gelegen Drogisterij in haar gelederen plaats nemen. Bijna zouden we zeg gen „weer", maar de gedurige uit breiding en voortgaande toename van bevolking en verkeer doet ons dit woord in de pen houden. In elk geval is de drogisterij „De Hartebrug", want die bedoelen we, er een- welke er zijn mag. Gevestigd in het pand waarin tot voorheen de bekende Zandvliet's kan toorboekhandel zetelde, vond zij er een voor dit doel uitnemend geschik te installatie, die bovendien, voor zoo ver noodig, nog werd aangevuld en verbeterd. De ondernemer, de heer J. Vrijen- hoek, die langen tijd een voorname betrekking bekleedde bij de fa. Blok- poel in den Haag en een wetenschap pelijke drogisten opleiding heeft geno ten, doet zich ook in deze zaak ken nen als een specialist in de bewerking en samenstelling van geneeskrachtige kruiden, die op alle medische voor schriften hier kunnen worden bereid. De doelmatige winkelstand met zijn vele vitrines en afdeelingen bergt een rijke verscheidenheid in speciality's op het gebied van chemicaliën en dro gisterij, zoodat, men niet licht zal wor den teleurgesteld. Den ondernemer succes. Leidsche Gedtenfokvereeniging. Begunstigd door zeer mooi zomer weer werd op Hemelvaartsdag op het Sportterrein Zoeterwoudsche Singel door bovengenoemde ver. een tentoon, stelling georganiseerd. Deze tentoonstelling mocht zich ech ter in geen zeer druk bezoek verheu gen. In den namiddag werd de ten toonstelling bezocht door den burge meester, die met belangstelling het tentoongestelde bezichtigde. Prijs winners waren de navolgende heeren. Afdeeling Wit ongehoornde melkgevende geiten. lste prijs (med. Prov. Bond) door J. v. Leeuwen; 2de prijs (med. van de L.G.V.) door H. Sirag; 3e prijs (Med. geschonken door den heer de Graaf) door J. Slootweg; 4e prijs (med. van „Onze Liefhebberij" Orgaan der ver- eeniging) door P. Slootweg; 5e prijs (med. Tooneelclub) door H. Sirag; 6de prijs (med. Jeugdgroep Dierenbescher ming) door F. van Hal. Afdeeling Wit Gehoornde Melkge vende Geiten. lste prijs (med. Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar) door F. Mol; 2de prijs (med. van den heer K. Worp) door C. Capaan; 3e prijs (med. van den heer J. Stafleu) door J. M. v. d. Moolen; 4e prij9 (med. van den heer H. Sirag) door W. Sirag. Afdeeling Bonte Geiten, lste prijs (med. van den heer J. Slootweg, door A. Vis; 2de prijs (med. van den heer J. Akkerman) door J. Akkerman, 3de prijs (med. van den heer J. v. d. Moolen) door L. v. d. Berg Afdeeling Lammeren, lste prijs (med. van den heer v. d. Berg) door J. M. v. d. Moolen; 2e prijs (med. van Mej. Sirag) door J. Pauli- des; 3e prij9 10 K.g. haver geschonken door den heer de la Beye) door A. Slechtenhorst; 4e prijs 5 K.g. haver van den heer V. d. Nat) door F. van Hal; 5e prijs 5 K.g. haver van den heer v. d. Nat) door F. van Hal. Afdeeling Hoenders./ lste prijs F. Vlieland, lste prijs F, Vlieland, lste prijs J. Wagemaker, le prijs J. Akkerman, le prijs W. Colpa; 2e prijs J. v. d. Nat, 2de prijs F. Vlie land, 2e prijs H. Patje, 2e pr. H. Kr es. 3e prijs J. Koevoet, 3e prijs F. Vlieland. Afdeeling konijnen: lste prijs J. M. v. d. Moolen, lste prijs H. Filippo, 2e prijs J. v. d. Moo len, 3e prijs H. v. d. Akker. Mej, A.M.-'v. d. V„ uit Noord wijle werd gisteravond op den hoek Nieuwe Mare-Lammermarkt bij de Gem. Lagere school, aangereden door 'n andere wiel- rijdster, Mej. P. W. Zij kwam ernstig te vallen, en moest, na bij omwonenden te zijn ingedragen en door den Eerste Hulpdienst voorloopig te zijn behandeld, naiar het Acad. Ziekenhuis worden overgebracht, waar bleek', dat zij een dijbeen had gebroken. De schuld van het ongeval lag bij de aangeredene, die bij het nemen van den hoek links hield. Ten huize van de familie Kr., aan de Hooglandsche Kerkgracht is gistermiddag kwart voor drie een klein binnenbrandje ontstaan in de voorkamer, door het vlam vatten van de gummislang van' een gascomfoor. Het brandje werd door een bode ont dekt, die daarop de bewoners waarschuw de. Met eigen middelen konden de vlam men worden gedoofd. Een i i-jarige knaap, J. F., uit het St Paulshof, was gistermiddag op een rij dende vrachtauto geklommen, en wilde daar, terwijl het voertuig in volle vaart reed, op de Heerensingel afspringen. Hij viel met een harden smak op den weg en bekwam vrij ernstige verwondingen aan zijn gelaat. Bij het geven van onderricht aan een leerling-chauffeur is gisteravond op de Nieuwe Kanaalweg de bestel-auto van den koekfabrikant v. d. St., tegen een boom aangereden, als gevolg waarvan de auto nogal ernstig werd beschadigd. De inzittenden kwamen er zonder ern stig letsel af. Gisteravond om vHjf uur had een aanrijding plaats op de kruising Oude SingelMare, bij het gebouw van de R. K. Militairenvereeniging. W. M., die een met paard bespannen vrachtwagen van den expediteur VI. be stuurde, wilde een extra vaartje nemen om de Marebrug op te rijden, waarbij het gespan werd aangereden door een uit de- richting Warmond komende auto, be stuurd door den heer L. den H., van hier. De .to werd aan de linker-voorzij de licht beschadigd, terwijl overigens geen schade of letsel werd toegebracht. De heeren J. H. Sybers, R. Koning en J. van Vreeswijk alhier, gaan naar In dië, als controleur 3de categorie bij den post- en telegraafdienst in Ned. Indië. SCHAKEN. Competitie 3e kl., groep A. De Residentieschaakclub III heeft den wedstrijd tegen Voorschoten thans ge wonnen met 6V2 tegen 3Va (de twee af gebroken partijen werden door een ar biter ten gunste van D,en Haag beslist). De' Haagsche club' is nu tevens kampi oen dezer groep. Hier volgt nog de eind stand. Res. Sch. III 4310 26V213V2 7 Leidsch Sch. II 4 2 2 o 21V218Va 6 Voorsch. Sch. 4 1 1 2 19 21, 3 Leidsche V.-sch. 4 1; 1 2 17 23 3 Leiderd. Sch. 40 13 16 24 1 De perste rij cijfers zijn de gesp., de tweede de gew., de derde de gel., en de vierde de verl. partijen.Volgende rij het aantal punten voor en tegen en de laatste rij geeft de totalen aan. GROOTE PARTIJDAG TE LEIDEN. Het bestuur van den Kamerkieskring „Leiden" zal op Woensdag 24 Juni a.s. een partijdag houden te Leiden. Deze partijdag zal bestaan in een middag- en een avondvergadering. In de middagvergadering zullen twee sprekers het woord voeren, terwijl des avonds één spreker optreedt. Voor beide samenkomsten heeft het Kamer- kieskringbestuur, het terrein „Den Burcht" afgehuurd. Dit zal bij gun stig weer een mooie attractie zijn voor de part ijdaggangers Wij herinneren slechts aan den schitterend geslaagden partijdag in 1921 op den Burcht alhier, toen duizen den bezoekers uit Leiden en omgeving waren opgekomen. Ieder die maar even kan, reserveere den 24en Juni voor bezoek aan den Partjjdag. BINNENLAND. NEDERL. BOND VAN JONG. VER. OP GEREF. GRONDSLAG Middagvergaderingen. Ook ditmaal werden twee middagver- gladeringen gehouden, .welke beide zeer druk berecht .waren. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone actvertenttéa per regel ZP/t oen* Ingezonden Mededeetingen, dobbel tarM.' Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij tooroitbetaling van ten hoogste 30 woorden, werden dege lijks geplaatst ad 40 cenL Binnenland De gemeenteraad van Amsterdam besloot tot het aangaan van een Olynu piade-premieleenlng. Amerika en onze bloemenuitvoer. Buitenland. Het Belgische kabinet-Vandevijvere is afgetreden. Generaal French is overleden. In de Buitensociëteit was 't benauwend vol, en in de Plantagekerk bleef even min een plaats onbezet. In de eerste samenkomst hield Ds. B. A. Kroppers van Amsterdam een rede over: „Jn 't oude spoor vooruit". Mr. J. A. de Wilde, lid der Tweede Kamer, hield vervolgens een opwekken de rede: „De Geref. J.V. en onze natio naliteit", nadat Z. Exc. Min. J. J. O. van Dijk zich tot de vergadering had gericht met een opwekkende toespraak. De vergadering in de Plantagekerk stond onder leiding van den eden bonds- secretaris, den heer J. M. Wijnbeek. De heer A. van Rijn Dzn., voorzitter van de Zuid-Hollandsche afdeeling, hield in deze- vergadering de hoofdrede, en wel over het verband in den jeugdarbeid hetgeen spr. deed aan de hand van een viertal stellingen. In zijn uitgebreide toelichting opende spr. verschillende nieuwe gezichtspunten betreffende plaatselijke, locale en lande lijke samenwerking titsschen alle perso nen, instellingen en vereenigingen, welke zich op eenigerlei wijze met jeugdarbeid bezighouden, zoowel op het terrein van de zuivere vrijwillige beginselstudie als op dat van de Evangelisatie, lich. oefe ning, enz., waarbij spr. voortbouwde op door Dr. Bavinck in diens: „De opvoe ding van de rijpere jeugd" neergelegde gedachten over een vervolmaking van de methodiek, en meer contact tusschen de principieele en de practische zijde van den jeugdarbeid. Het belangwekkend referaat gaf aan leiding tot een interessante discussie, waar aan door een achttal personen werd deel genomen. Dr. K. Dijk' hield .vervolgens een op wekkende rede over: „Geestelijke oefe ningen", zijn uitgangspunt nemend in het woord van Pauius: de lichamelijke oefe ning is tot weinig nut; en een vergelijking makend met de actie welke thans voor de Olympiade wordt ontplooid, wees spr. er op, dat de lichamelijke oefening schoon nuttig, en onze jonge menschen aan te bevelen is, zoolang zij blijft op het ter rein haar door God aangewezen, en dienst baar blijft aan de oefening der echte ge zonde godzaligheid, waarin de jonge men schen zich evenzeer moeten trainen. Tegenover de sport verdwazing en de Cultuuraanbidding onzer dagen hebben wij oefenend onze geestelijke krachten in te spannen en te ontwikkelen. Geen talent mag onontwikkeld, geen kracht onge bruikt blijven. Tenslotte hield Z. Exc. Min. J. J. G. van Dijk, minister vam Oorlog, bij ont stentenis van Z. Exc. oud-minister Iden- burg, een bezielende toespraak, waarbij spr. zijn gehoor gepaalde bij de tegen stellingen, welke het leven biedt. Speciaal die,welke bestaat tusschen de levens beschouwingen, ook ten aanzien van de internationale verhoudingen. Het internationalisme is schoon, maar berust töt heden slechts op den wil des menschen, door en tegenover wie, zoo lang de zonde in Jiun hart woont„ het recht door macht zal moeten worden ver dedigd. Wij moeten het erfdeel, ons van de vaderen geworden, ongerept, zoo niet ver rij kt, aan het nageslacht overgeven. Moge van ons allen kunnen worden gezegd, dat wij getrouw zijn geweest. De rede werd geestdriftig toegejuicht en spontaan gevolgd door het zingen van het „Zij zullen het niet hebben". De Bondsdag was voor de zooveelsW maal, prachtig geslaagd. Nederl. Jongelingsverbond. Het Ned. Jongelingsverbond heelt [Woensdag en Donderdag te Dor dredht zijn 72e jaarlijksche vergade ring gehouden. De middagsameii komst op Woensdag gehouden in de groote zaal van Kunstmin werd ge opend door den Bondsvoorzitter, ds P. .Veen van .Utrecht. Vertegenwoor jdigd waren ruim 160 afdeelingea Deze vergadering was bestemd vooi bespreking van Euis!houdelijke aange legenheden. Telegrammen zjjn gezon kien aan hiet wereldcomité vwn Chr Jongelingsvereenigingen, dat te Boe fdapest vergadert, aan HLM. de Konin| gin en aan Prins Hendrik. Uit hef jaarvferskg bfljijkt, dat hat Verbond hjet laatste jaar krachtig Jfttn sen dingstaak onder de jongemannen aan (gevat heeft door het bijeenbren^ei ywa een bedrag van IJ&ÉÖP dai oiau

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1