CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 5e JAARGANU VfTOüTRJ 22 MEI 18B8 -_j j NUMMER të<9 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Juist, mijnheer C. Onlangs kwam in „De Bode" liet or gaan van den Bond van Nederland- sclie Onderwijzers een officieel artikel voor over een schoolquaestie te Hom mer ts. Volgens bedoeld artikel zou een lid van den Gemeenteraad van Wijnbrit- seradeel gezegd hebben, dat hij het be ginsel huldigt dat ieder recht heeft op ecu school van eigen richting mits bij ze zelf betaalt. Hierbij maakt de Bode de volgende kanUeekening: „Juist, mijnheer C. Jul lie moest de z.g. christelijke school zelf betalen. Maar de openbare school is vcor allen en moet dus ook door aileu betaald worden. De openbai'e schrei is neutraal, kent geen richting.' Op zichzelf beschouwd is deze uiting niet van zooveel beteekenis. De Bode kan zelfs in de kringen van de voorstanders van de opeub. school niet als leiding gevend worden be schouwd. Maar als men deze uitspraak be schouwt in verband met andere uitin gen van de linkerzijde, dan Diijkt toch wel, hoe velen niet dan mokkend in de z.g. pacificatie berusten. En als men dan voorts rekening houdt met het feit dat hei steeds de uitersten zijn die de leiding nem-m, dan is het duidelijk dat het gevaar voor onze scholen volstrekt niet weken is. Het blijft daarom noodig de liefde en de belangstelling voor do Christe lijk onderwijs te versterken. En het blijft evenzeer noodig de po sitie van de Christelijke pa-tijen zoo sterk te maken, dat de vijanden van de Christelijke School geen gelegen heid krijgen hunne idealen te verwe zenlijken. In dat „Juist mijnheer C." ligt een ernstige waarschuwing, die wo niet mogen 'verwaarloozen. STADSNIEUWS. Gerot. Schoolvereeniging. Woensdagavond, werd in de Geref. school aan de Hooglandschë Kerk- grachi de jaarvergadering gehouden van de Geref, Scncolvereeniging af- hier. De voorzitter, de heer C. Ver- s 1 u y s, opende de vergadering,het zingen Ps. 89 7, las een gedeehe van JVIacch. b, ging voor in gs-bed, heette de aanwezigen welkom en gaf daar na het woord aan den secretaris tot het voorlezen van de no allen der vo rige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. Daarna las de secretaris, de heer J. Schaap Hzn. het jaarverslag, over het afgeloopen jaar. Wij ontlee- nen daaraan het volgende: De algemeene vergadering van Mei 1924 herkoos als bestuursleden de heeren Hocgendoorn, Schaap en van Wieeren en koos in de bestaande va catures de heeren H. Buurman en A. jJ. Mulder. Allen namen hun benoe ming aan. Thans, zijn aan de beurt van aftre ding de heeren den Duyn, Goslinga, Mulder en Versluiys. De lieer den Duyn heeft reeds sinds een paar maanden opgehouden lid van 't be stuur te zijn wegens vertrek naar el ders. De heer Versluys heeft het be sluit genomen wegens drukke werk zaamheden zich niet herkiesbaar te stellen, welk heengaan voor de ver- eeniging een groot verlies betekent. Het bestuur hield in 1924 16 ver gaderingen, dus nog 4 meer dan de neglementair voorgeschrevene. De voorgestelde Statutenwijziging werd door de alg. verg. van 24 Sept. aangenomen. Op de gewijzigde sta tuten ontving het bestuur bij K. B. van 13 Jan. 1925 No. 38 de konink- ijfee goedkeuring. Op dezelfde vergadering werd een oncept-Huishoudelijk Reglement aan gnomen. Een nieuwe schoolverorde- ing en instructie voor 't onderwijzend rsoneel is nog in bewerking. De schooldiploma's kwamen gereed i zijn aan de leerlingen die in 1924 f scnoien doorloopen hadden, uitge- ikt. Aan de lagere school-Kerkgracht rerd op aandringen van tal van uders een cursus in de Fransche taal verbonden buiten de gewone school uren. Het schoolbezoek door de bestuurs leden had ook in 't afgeloopen jaar zooveel mogelijk geregeld plaats. Aan de lagere school-Hoogl. Kerk- gracht kwamen ook dit jaar nog lang durige en ernstige ziekten onder het personeel voor, zoodat tijdelijke hulp noodig was. Mej. Witte bleef in func tie tot 1 Maart, toen de heer den Hengst hersteld terugkwam. Mevr. .Vermeulen-Warnaar hielp van 19 Mei tot 1' Siept., terwijl Mej. Koekkoek ziekteverlof had. De heer J. C. van Vnedendaal verliet 21 Juni met in validiteitspensioen de school en werd vervangen door den heer B. Koel- mans van Nieuweroord. Het aantal leerlingen aan deze school bedroeg begin 1924 218, aan 't eind van 'tjaar 215. Aan den Franschen cursus n^men 37 leerlingen deel. Het aantal leerlingen der U.L.O.- school aan de Hoogl. Kerkgracht be- droeg 1 Jan. '24 64 en was 31 Dec. '24 gedaald tot 53. In de plaats van den heer P. C. Loof, die 1 Febr. naar Amsterdam vertrok, werd benoemd de heer P. H. Zandstra van Steenwijk. Deze kon echter slechts tot 1 Jan. '25 gehand haafd worden en werd toen overge plaatst naar de Lusthoflaan. Het begin van den jaarcursus van deze school werd van 1 Mei naar 1 Siept. verplaatst. Van de Lagere .school aan de Stad- houderslaan bedroeg het gemiddeld aantal leerlingen in 1924 194, dus i 10 hooger dan in 1923. Mej. G. J. Koning, wierd in verband met de 'nieuwe bepalingen op wachtgeld ge steld met ingang van 1 Jan. j.l. Deze school is thans lèerschool der kweek school. Het gemiddeld aantal leerlingen van de school aan de Lusthoflaan in het afgeloopen jaar was 270. Met betrekking tot deze school zal het bestuur in de toekomst de kwestie „uitbreidend stadsgedeelte en te klei ne school" onder de oogen moeten zien. De onderwijzer F. D. N o e s t vertrok 1 Sept. en werd vervangen door den heer Verstelke van Urk. Sedert 15 Juli is de lieer C. Ver sluys Jr. wierkzaamals kweekei ing met acte. Het aantal leerlingen van den cur sus voor vervolgonderwijs bedroeg in 'den cursus 1924'25 gemiddeld 34 tv. i 36). Van dit onderwijs wordt, evenals overal elders, heel weinig ge bruik gemaakt. De voorzitter dankte den secreta ris voor zijn uitvoerig verslag. Daar na gaf de voorzitter het woord aan den penningmeester, den heer T. S. Goslinga tot het uitbrengen van het financieel verslag over 1924. Spr. wees op de moeilijkheden, waar mee ondanks de pacificatie de bestu ren der scholen nog steeds te kam pen hebbén, ook in de gemeente Lei den. De balans wijst een winst over 1924 van f 1087.45V2 aan, terwijl het kapi taal der vereeniging f 12.097.08 Vsjba- draagt. Als alle loopende procedures ten ongunste van het bestuur uitvallen, dan zal het op exploitatiekosten, sa larissen en schoolgelden resp. f3900 f3500 en f400 of totaal f7800 verlier zen of m.a.w. Ihet halve kapitaal en meer dan dat zal verdwenen zijn. Ern stig zal dan moeten overwogen welke middelen kunnen worden aangewend om het voortbestaan der scholen te verzekeren. Een ieder gevoelt even wel, dat hier de gelijkstelling ten leenenmale is verdwenen. Met al deze ongunstige factoren is in de winst- en verliesrekening en in <ie balans nog niet gerekend. Alles hangt immers nog, doch het is vry wel zeker, dat de als vorderingen op genomen bedragen niet alle voor 100 tpCt. zullen terecht komen. De ge raamde winst moet derhalve met de grootst mogelijke reserve worden be schouwd. Ons gereformeerde volk, zoo eindig de de penningmeester, dat zijn eigen iScholen met den Bijbel lief heeft, doch door de gelijkstellingsfanfares op een dwaalspoor -kwam, moet weer gaan inzien dat het ook nu nog gaat „om de bewaring van het pand", het kostelijke pand der vrije Chr. School. Dan zal het weer met ons gaan mee leven en als het moet offers ovei hiebben voor het behoud van dit kos- it^eljjk bezit. Geve God, dat er tenj idezen een ernstige en vruchtdragen de opleving moge gezien worden. Ds. LWi, Bouwman en nog menige andere leden stelden naar aanleiding van het financieel verslag verschil lende vragen, die'door den penning- tmeester beantwoord werden. iNamiens de Commissie van Com- tróle bracht de heer Y n t e m a ver slag uit van het onderzoek der boe ken van den penningmeester. Deze waren volkomen in orde bevonden en de penningmeester werd vaïi zijh ge houden beheer gedechargeerd. Tot leden der Commissie voor het volgend jaar werden door de verga dering aangewezen de heeren Veenen daal en van Varik.' In een viertal vacatures van be stuursleden moest worden voorzien. Herkozen werden de heeren Gos linga en Mulder en gekozen de heeren Yntema en Zuidema. De drie eerste heeren waren aan wezig en namen de benoeming aan, aan den heer Zuidema zal bericht van zijn benoeming worden gezon den. Bij de rondvraag vroeg de heer HJ. Blomm e nd aal het woord en sprak er zijn leedwezen over uit, dat de heer Versluys als voorzitter heengaat en dankte hem voor al het geen hij voor de vereeniging gedaan heeft. Namens het bestuur dankte de beer Schaap den heer Versluys voor al hetgeen hij in de 13 jaar dat hij bestuurslid geweest is heeft willen doien voor de vereeniging. Hij was een gewaardeerd voorzitter en zijn plaats zal heel moeilijk kunn„., ver vangen worden. De heer Vro s, sprak, mede namens •de andere onderwijzers, een woord van afscheid en dank tot den ver- tr/ekkenden voorzitter. De heer V er s 1 u,y s dankte de hee ren voor het door hen gesprokene; daarna ging Ds. Bouwman voor in dankgebed. In de na afloop dezer vergadering gehouden bestuursvergadering werd tot voorzitter gekozen de heer J. Schaap Hzn. ien tot secretaris in diens plaats de heer A. B. Mulder, terwijl de heer T. S. Goslinga herkozen werd als penningmeester. Hadio-avond Oude Vestkerk. Woensdag werd in de Geref. kerk Oude Vest een radio-avond gehouden, ten behoeve van de Vereeniging voor Hooger onderwijs op Geref. grondslag, welke vereeniging dien avond den zen der te Hilversum tot haar beschikking had, en een met zorg samengesteld programma deed afwerken. De heer J. M. de Koning opende de hier gehouden bijeenkomst mot ge bed, en sprak daarna een kort, krach tig woord in 't belang der Vrije Uni versiteit. Vervolgens werd het ont vangtoestel in werking gesteld en da delijk contact met Hilversum verkre gen. Aandachtig luisterden de aanwe zigen naar 'tgeen ten gehoore werd gebracht. Behalve muzek en zang) beide héél mooi) voerden nog een 2- tal sprekers het woord, met namê. Mr. Bijleveld en Prof. Aalders. Eerstgenoemde, sprekende over „Een gouden banier" schetste de geschiede nis der stichting van de V. U. aantoo- nende hoe dat een geloofsdaad was, maar ook opwekkend om de „gouden banier" de banier der liefde voor on ze V.U. steeds hoog te houden. Prof. Aalders sprak over: „Om de eere Gods" er den nadruk op leggend hoe, èn bij de stichting, èn bij den voortgaanden arbeid onzer V.U. het vooropgesteld beginsel steeds was en ook is: de eere Gods; en opwekkend om haar te steunen, zooveel in ons vermogen is; te steunen, geestelijk en stoffelijk, vooral in den gebade, maar ook geldelijk, en dat alles: om de eere Gods. Met belangstelling werd geluisterd naar beide sprekers. Tijdens een korte pauze werd gecollecteerd ter bestrij ding van de kosten en ten bate der V..U. Nadat nagenoeg het programma was afgewerkt, dankte de heer De Koning de aanwezigen voor hun tegen woordigheid en den heer M. H. van den Bos Jr. (Rijnsburgerweg 185) voor het belangeloos in gebruik geven van het uitnemend toestel. Daarna werd met dankzegging geëindigd. Voor opgave als begunstiger voor de Vrije Universiteit of voor giften, ver; voege men zich bij den heer J. M. de Koning, Hooigracht 107 alhier. De Lustrumfeesten, B. en W. stellen den gemeenteraad, voor gunstig te beschikken op het ver zoek van de lustrumcommissie van 't Leidsch Studentencorps om ten be hoeve van het in de maand Juni tij dens de lustrumfeesten op te voeren openluchtspel gebruik te mogen ma ken van een gedeelte van bet Plant soen en den Zoeterwoudschen Singel, gelegen tusschen de Van Disselbrug en de Wasstraat. Schoolkindervoeding. B. en W. hebben aan den gemen te- raad aangeboden bet verslag van de vereeniging Schoolkindervoeding over 1924. Van de op de begrooting voor '24 uitgetrokken som voor schoolkinder voeding en kleeding ad f27.435 werd f20.825 uitgekeerd. Het winterseizoen 1923—1924 eindigde den 3en Mei, tot welken datum aan 544 kinderen maal tijden werden verstrekt. Voor het ontvangen van voedsel ge durende de zomer- en de wintermaan den werden ingeschreven resp. 388 en 274 kinderen, welke getallen later ste gen tot resp. 400 en 422 kinderen. Do maaltijden bestonden gedurende de zo mermaanden wekelijks uit tweemaal veimicellisoep, tweemaal stamppot, eenmaal rijstepap en eenmaal gort met rozijnen en gedurende de winter maanden uit erwtensoep, vermicelli- soep, stamppot, rijstepap, gort met ro zijnen en bruine boonen met spek. De verstrekking der maaltijden bad rechtstreeks aan de kinderen plaats in het gebouw der St. Vincentiusver- eeniging en in de lokalen van de open bare scholen aan het Plantsoen. Uitgereikt werden 946 paar kousen, 518 hemddn, 1G9 schorten, 188 blou ses, 204 jurken, 32 Manclieetsr jongens pakken en 1764 paar klompen. Met inbegrip van de subsidie der ge meente bedroegen de inkomsten der vereenig. f21.623, de uitgaven f21.680. Onderwijzersbanoorning. Voor cle benoeming van een onder wijzeres in liet handleekenen aan de Meisjesschool voor U.L.O. (vac. Mej. bleeks)) worden door B. en W. voorge dragen: 1. mej. E. H. W. Bresser, alhier; 2. mej. G.- W. Vrolijk, Amsterdam; 3. mej. P. C. J. Brouwer te 'sGravenhage. De Leidsche Kerkbode. Meri verzoekt ons te willen melden, dat door omstandigheden de Leidsche Kerkbode deze week niet heden, (Vrij dag),' doch morgen (Zaterdag), zal uit komen. Jubileum. Zaterdag heeft de heer L. v. d. Meij zijn öOjarige werkzaamheid herdacht als employé van dé textielfabriek van de fa. Le Poole aan de Garenmarkt. De jubilaris werd van de zijde der directie bij monde van den heer S. J. le Poole hartelijk gecomplimenteerd, wat vergezeld ging van de aanbieding van een bedrag in couvert. Namens het personeel werd de jubi laris gecomplimenteerd door den heer P. Lardee Sr., die namens allen den feesteling onder hartelijke woorden van gelukwensch een fraai gouden hor loge met ketting aanbood. In de nabijheid van de St. Petruskerk is een rijwiel onbeheerd aangetroffen. Inlichtingen bij de politie. De politie kan eveneeens inlichtingen geven betreffende een hond, (Duitsche herder), die hier uit de richting den Haag is komen aanloopen. Zaterdagmiddag is de heer F. H. van hier te Oegstgeest een ernstig ongeluk overkomen. Terwijl hij per rijwiel de Wilhelmina laan uitreed, kwam hij in aanraking met een passeerende tram, waardoor hij viel, en met het hoofd op de uitste kende deelen van het onderstel eener tramwagen terechtkwam, waarbij hij zeer ernstige hoofdwonden bekwam. Na door dr. Vaalkamp te zijn verbon den, werd hij naar het Acad. Zieken huis overgebracht. De toestand van den heer H. was heden nog ernstig, hoewel er geen direct levensgevaar is. BINNENLAND. EEN ONGELUK OP DEN AMSTEL. Drie personen verdronken. Gistermorgen heeft onder de gemeen te Nieuwer Amstel een tragisch ongeval met een motorboot plaats gehad. De Amstsl werd zeer druk bevaren en het wemelde er van den vroegen ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiëa per regel 221/, cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. i contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bq vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage- lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in slit Nummer Binnenland Het zendingsfeest op Oud-Poelgeest. Ernstig ongeluk te Amsterdam. Drie menschen verdronken. Buitenland. De regeeringsverkiaring van het ka. binet-Vandevijvere in België. De val van het kabinet-Vandevijvere aanstaande. ochtend tot den laten avond van plezier, vaartuigjes en stoombooten. Ter hoogte van cle „Buurt van Ouder kerk" voer bij tienen een motor bootje, „Johanna" genaamd, voorbij in de richting van de brug. Het was een rank vaartuigje met een kleine met glas beschutte kajuit en een tentdekje, in welk. bootje zich niet minder clan twaalf personen, allen Amsterdammers, bevon den. Als stuurman fungeerde cle heer Verloop, wien het vaartuigje toebehoor de. Behalve vier familieleden bevonden zich nog aan boord de familie Van We tering,, wonende aari cle Jacob Gats kade te Amsterdam, beslaande uit zes personen, benevens een achttienjarig meisje, mejuffrouw Sterndorf, de ver loofde van een der jongelieden uit dat gezelschap. Daar het motorbootje niet groot was, zat het gezelschap dicht op eengedrongen in de kajuit en onder het tentdekje. Op het tijdstip, hierboven genoemd, liep een veel sterkere motorboot, de „Mutatio" achter de „Johanna" op. De stuurman gaf een signaal, hetwelk be duldde, dat hij de „Johanna" wilde in halen. Op hetzelfde oogenblik kwam, eveneens van achteren, een derde motor boot opzetten, de snelvarende „Skna" uit Amsterdam. Deze complicatie was de onmiddellijke aanleiding tot een ernstig ongeval, en vermoedelijk is de stuurman van cle „Johanna" bij het zien van deze vaartuigen cle kluts kwijtge raakt. Dit viel, naar de getuigen ver klaarden, uit de min of meer onzekere manoeuvres van de „Johanna" op te maken. Want eerst stuurde cle heer Ver loop het tengere vaartuigje naar links, om vlak daarop naar rechts uit te halen. Zoodoende kwam cle Johanna" recht voor den boeg van de „Mutatio". De schipper van deze boot trachtte nog 'n aanvaring te voorkomen, door het roer snel om te gooien, cloch de tijd om vrij te loopen was te kort. Een hevige schok was het gevolg, en de „Johanna" werd iets achterlijker dan midscheeps getroffen. Het noodlottige resultaat var. deze aanvaring was, dat het bootje ter stond schuin kwam te liggen en bijna onmiddellijk zonk. Alle twaalf inzittenden geraakten tr water. Angstkreten klonken allerwegc en deden tientallen personen,, die zich aan de oevers bevonden, toèsnellen. De eerste hulp werd verleend door de inzittenden van andere booten, die zich in het water bevonden. Aan deze snelle hulp is het ongetwi; feld te danken, dat velen van de inzit tenden van de „Johanna" aan een wie sen dood ontsnapten. Zeven leden van het gezelschap klampten zich kramp achtig vast aan het boord van een roei boot, welke zich onmiddellijk naar de plek des onheils begeven had. Deze zeven drenkelingen kwamen er allen met een nat pak af. Een vrouw uit hei gezelschap die op het punt was te zin ken, werd op het allerlaatste nippertje op het droge gebracht. Zoo waren er acht drenkelingen op den wal, en al dadelijk kwam men tot de ontstellende ontdekking, dat niet minder dan vier personen van het ge zeischap op het appèl ontbraken. De reddingspogingen werden hardnekkig voortgezet en tien minuten nadat het verschrikkelijk ongeluk gebeurd was, werd mejuffrouw Sterndoff gevonden. Een stoutmoedige zwemmer, die tot het wrak op den vrij ondiepen modderigen Amstelbodem gedoken was, vond haar tusschen het hout van het vaartuigje beklemd. Het was slechts met groot e moeite,, dat zij boven water en aan wal kon worden gebracht en dat de-levens geesten konden worden opgewekt. Hoe snel en met welk overleg het dreggen op de plek des onheils ook plaats had, het was eerst kwart voor elf dus drie kwartier na het ongeluk dat het tweede slachtoffer werd opge haald. Het wa9 mejuffr. G. v. Wetering Vroom, oud 53 jaar. Er was 9lechtsl korten tijd noodig om te constateeren,;

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1