"buitenland. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 20 MEI 1925 RECLAME Doorzitten bij Wielrijders - Siukloopen - Schrijnen en smetten der Huid - Zonne brand - Doorgeloopen Branderige Voeten, verzacht en geneest men met PUROL. 2945 Dag-Agenda. Woensdag 20 Mei 's av. 8 uur Alg. Verg. Geref. Schoolvereeniging in het .^hoolgeb. a. d. Hoogl. Kerkgracht. Woensdag 20 Mei s av. 8 uur in de Kerk Oude Vest, Radio-avond Vrije Universiteit. Sprekers mr. H. Bijleveld en Prof. Dr. G. Chr. Aalders. Woensdag 20 Mei 's avonds 8 uur, Gebouw Prediker, Radio-avond. Spre kers mr.' H. Bijleveld en Prof. Aalders. Donderdag 21 Mei (Hemelvaartsdag) 's middags half twee. Zendingsfeest op „Oud Poelgeest." Donderdag 21 Mei (Hemelvaartsdag, 's morgens 10 uur Stads-Evangel. „Je- ruël" Groenesteeg 16. Verschillende sprekers. Maandag 25 Mei 'sav. half negen Verg. 3 Oct. Vereeniging in zaal Nuts- gebouw, Steenschuur. Hemelvaartsdag zal de dienst der Huisartsen te Leiden worden waarge nomen door Br. Bruining. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Donderdag 21 Mei (He melvaartsdag) waargenomen door de apo theken van de H.H. G. T. Reyst, Steenstraat 35, tel. 136 en A. J. Donk, Doezastr. 31, tel. 13133. Van V r ij d a g 22 tot en met Zondag 24 Mei door de apotheek van den heer H. J. "M. Proot, Maarsm.steeg 17, tel. 435- bedraagt het voordee'ig verschil met f 1924 f 1.1 millioen. Oe registratierechten leveren even zeer een goede opbrengst, al blijft men over 4 maanden mdt f8 ton bij 1924 achter. Wat de overige po?tea betreft. Wij vei melden alleen, dat de loodsgelden o\er 4 maanden 1.3 millioen opbrach ten, tegen f 1 millioen geraamd en f 11 millioen opbrengst over de eerste 4 maanden 1924. De Olympische spelen. Gemeld wordt, dat gisteren ruw ge schat, het eerste millioen van de be- noodigde twee millioen aan gillen en gewaarborgde bedragen bij het N.O.C. was ingekomen. Daaronder is een gift van f25.000 van den Neder]andscken Amerikaan Edward. W. Bok. De branden 211 de venen. In het veen woeden, naar uit Em- men gemeld wordt, de branden steeds voort. In het Emmererfscheiderveen is een machineloods afgebrand, toebe: hoorende aan den heer Vdn der Leest. Ook de woning van den heer Scheper werd een prooi der vlammen. Op last van den burgemeester is overal de witte vlag gelieschen, ten teeken, dat geen koffievuurtjes mogen worden aangestoken. Twee spuiten uit Veendam en Ter Apel zijn nog gearriveerd, om hulp te verleenen bij het blusschen. Gisterochtend is in het Aihsterdam- sche Veld een ernstige veenbrand ont staan in de veenderij van den heer Veldkamp. .Het - brandende complex be slaat een oppervlakte van 40 PI.A. Een 'arbeiderswoning werd reeds een proo der vlammen. De brand neemt op het oogenblik gro'te-'en otrv.T.v aan. De Kamerverkiezingen. Bij ed gisteren gehouden verkiezing van leden der Tweede Kamer werden in 'tgeheele land door 35 partijen of groepen candidatenlijsten ingeleverd. Uit on^e indiën. Christelijk cen__. Maandag 13 April heeft te Ban doeng de oprichtings-vergadering plaats gehad van het Christelijk Ly ceum, in welke vergadering naar wij in het Alg. Ind. Dgbl. lezen, 80 be langstellenden aanwezig waren. Besloten werd, dat de vereeniging zich zal stellen op den grondslag der 'Apostolische geloofsbelijdenis en den Bijbel erkent als richtsnoer voor ge loof en leven en dien aanvaardt als -.oodanig bij het onderwijs en de op voeding in haar scholen en interna- en. In de pauze gaven zich 34 personen als lid der vereeniging op, die er .hans 118 telt. In het hoofdbestuur werden geko men mr. C. de Roon Swaan te Weite reden, mevr. Van Doorn-Snijders te "osrwoxedjo, mr. C. C. van Helsdin- en te Weltevreden, dr. H. A. van \.ndel te Solo, dr. A. A. L. Rutgers 3 Buitenzorg, Resident L. F. Dinge- ïans te Djokja en voorts te Ban- 'oeng de hoeren: ds. Klaassen, S. 'eidsma, C. A. Crayé, dr. J. H. Ba- inck, Th. E. B. Keuchenius en 3Yi. Stassen. Isoleering van lepra-lijders. Het Soer. Hblad. bericht, dat er nnenkort een concept-ordonnantie te .rwachten is, waarvan de bedoeling lepra-lijders van overheidswege te >leeren. Deze ordonnantie zou dan alleen lden voor die -streken, waar reeds ins de lepra-lijders door de bevol- ag uit de normale gemeenschap wor 1 verwijderd, gelijk in Bali, Lom- c, Amboina, de Minahassa en een l van .Celebes#- Goed bewaakt! Een tiental gevangenen waaronder de heeren van den pandhuisdiefstal te Tjilfmoes en Djatiwangi, hebben kans gezien uit de gevangenis te Che- ribon te ontvluchten, schrijft de „Ch. „Crt". Sinds eenigen tijd is er tusschen de mannen- en vrouwen-afdeeling een afrastering gemaakt, gesloten door een slot, opdat de twee „soorten" ge vangenen niet met elkaar in aanra king konden komen. De ronde des nachts stoot dus haar neus tegen deze afsluiting en moet terug loopen, waardoor een geheel ge deelte van het gebouw onbewaakt blijft. Hiervan hebben de heeren ge bruik gemaakt om over den zolder van de vrouwenafdeeling te ontsnap pen. Zij hebben daar de dakspanten doorgezaagd en drie rijen pannen weg genomen. Door de opening zoodoende ontstaan zijn zij door hun sarongs aan elkaar te knoopen, verdwenen. Een orkaan. Op Saumlaki, heeft een orkaan ge woed en wel zoo hevig dat, uitgezon derd de woningen van den contro leur, den hulpprediker, den comman dant der gewapende politie en de mis siegebouwen, de overige woningen on bewoonbaar werden. In het kampe ment bleven slechts een barak en het dagverblijf bewoonbaar. Alle Inland- sche vaartuigen in de haven zijn be schadigd of vernield. Het Gouveme- mentsvaartuig „Fort Vintjen" is op het strand geworpen, de voorsteven is beschadigd. Voor zoover bekend zijn er geen slachtoffers gevallen. De scha de wordt tot dusver geraamd op f 20.000. DE INTERNATIONALE ARBEIDS- CONFERENTIE. De openingsrede van Benesj. Gistermorgen is te Genève de ze vende Internationale arbeidersconfe rentie geopend. Op voorstel van den Britschen ro geeringsgédelegcerde Beti.er.on, werd de Tsjechoslouaaksche m.n.ster van Buiteniandsche Zaken, dr. Benesj, on der grooten bijval der geheele confer rentie, tot voorzitter van de conferen tie gekozen. Dr. Benesj aanvaardde onmiddellijk zijn ambt met een rede, waarin hij zijn verkiezing een eer noemde voor zijn land, 4at steeds groote belang stelling heeft getoond voor den so cialen vooruitgang. Dr. Benesj wees op den moeilijken toestand, waarin Tsjechoslövakije zich aan het einde van den oorlog be vond, tengevolge van de ingewikkelde sociale v erhoudingen en van het ver liezen der oude afzetmarkten. Niette min is het gelukt, de sociale hervor mingen grondig ter hand te nemen, zooals de achturendag, en de ouder; doms- en invaliditeitsverzekering. De wet op den achturigen werkdag, de strijd tegen de werkloosheid enz. moeten geinternationaliseerd worden, wil men niet den verkregen vooruit gang tegenhouden of zelfs ongedaan maken. Vervolgens sprak Dr. Benesj over het program der conferentie, die de eindstemming moet brengen over de reeds in het vorige jaar behandelde conventie, en een groot nieuw pro gramma omvat, de schadeloosstelling voor arbeidsongevallen. Het is de -eerste keer, dat dit zeer belangrijke vraagstuk hier behandeld zal worden. Na Branting te hebben herdacht, die het vorige jaar voorzitter van de Arbeidsconferenlie was geweest, ging Dr. .Benesj in op de groote sociale omwenteling welke de oorlog in Euro pa heeft te weeg gebracht. Ondanks alle moeilijkheden, welke aan den dag treden bij de pogingen om de moeilijke problemen op te lossen, blijft spreke# optimistisch. Hij mieent zelfs te zien, dat de consoli- deeringsarbeid tamelijk snelle vorde ringen maakt en hij zeide ten slotte, onder levendigen bijval der vergade ring, te hopen, dat de zevende internationale conferentie een nieuwe schrede voorwaarts op den weg naar den vrecle, de bevestiging én rt her stiel van de wereld na den oorlog zal beteekenen. Dreigend conflict Op de arbeidersoonferentie hebben zich dezelfde incidenten afgespeeld als het vorig jaar, naar aanleiding van de aanwezigheid van een afgevaar digde van de fascistische arbeiders. De arbeidersgroep heeft besloten, Rossini, den secretaris-generaal van- de fascistische arbeidersorganisatie, die den uitgesproken steun van de re giering! van Mussolini heeft, te ne- gieeren en hem buiten iedere deel neming aan de commissie te sluiten. Rossini, die zich candidaat had ge steld, kreeg slechts zijn eigen stem. ,Hij maakte ae zaak onmiddellijk bij de leiding van de conferentie aan hangig en verklaarde, dat als het os tracisme, waarvan hij het mikpunt is, voortduurt, hij een duidelijke verkla ring zal afleggen. Men verzekert, in de wandelgangen der conferentie, dat de Italiaansche delegatie van Mussolini opdracht zou hebben gekregen, zich solidair te ver klaren met den fascistischen arbei dersafgevaardigde en desnoods qp op zienbarende wijze de conferentie te verlaten. HET KABINET VANDEVIJVERE Brunei kamervoorzitter. De Belgische Kamer is gistermid dag, zonder te wachten op het einde der verificatie van de verkiezings uitslagen te Luik, overgegaan tot de zerkiezing van haar bureau. Brunet (socialistisch afgevaardigde voor Luik) werd bij acclamatie tot (Voorzitter herkozen. In een rede, welke hij daarop hield, zeide hij o.a.: Ik zal een zware en veelal ondank bare taak hebben, om het recht van het vrije woord te doen eerbiedigen en de waardigheid onzer debatten te verzekeren. Ik verzoek u allen, uiterst verdraagzaam te zijn. Een onmatige taal maakt^ meestal geen indruk en blijft zonder affect. De vrijheid is het regime, dat het best de rechten van waarheid en rede waarborgt. Het is niet mijn taak, te trachten de bet eekenis en de draagwijdte vast te leggen van de verkiezingen, welke zoo juist hebben plaats gehad, maar als voorzitter van uwe vergadering- kan ik desalniettemin den zeer dui- delijken wil onderstreepen, waarvan het land heeft blijk gegeven om trouw te blijven aan onze parlementaire in stellingen." De Kamer ging uiteen tot heden; vandaag zal de regeeringsverklaring worden voorgelezen. De oorlogsverklaring der socialisten, De aigemeene raad van de socialis tische partij is gistermorgen bijeen gekomen, teneinde den politieken toestand te bespreken. Na een lang debar n'eeft men beslo ten, zegt het officieel communiqué, op die wijze op te treden, dat aan het land zoo spoedig mogelijk een regeering kan worden verzekerd, wel ke een program heeft op practisch democratischen grondslag. De socia listen zullen derhalve in het parlement tegen het kabinet-Vandevijvere stem men. Zij zullen zich vereenigen met een driie-partijen kabinet met democra tisch program of met een socialistisch en democratisch-katholiek ministerie. De katholieke partijbesturen zijn ■eveneens gistermorgen bijeengeko men. Zij hebben Vandevijvere geluk gewenscht met zijn werk en besloten, het kabinet te steunen, dat zich aan de Kamers zal voorstellen met een program, vrij van alle partijdigheid. De val van het kabinet aanstaande? De liberalen hebben gister besloten, dat Max vandaag dadelijk na de voorlezing van de regeeringsverkla- ring, een motie van wantrouwen zal indienen. De socialisten hebben Vandervelde opgedragen een motie op te stellen, deze zal heel kort, zijn en neerkomen op de onmiddellijke sluiting van het debat over de regeeringsverklaring (voordat dit dus nog begonnen is). Als de liberalen met deze motie mee gaan, wordt het kabinet dus dadelijk zonder meer ten valg ebracht. De katholieken van hun kant heb ben besloten om, als dit geval zich voordoet, den socialisten en liberalen rekenschap te vragen, om zoodoende toch tot een debat te komen. De Kamer komt om 2 uur bijeen. Be halve Max en Vandervelde hebben de Vlaamsche democraat Marck en de fronter de Clercq zich reeds als spre kers laten inschrijven. DE TOESTAND IN BOELGARIJE. Steeds nieuwe onlusten. De „Times" geeft nog eenige bij zonderheden betreffende nieuwe ern stige botsingen ten Oosten van Sofia. De opstandelingen zijn verdeeld in vijf groepen elk van twintig man en goed gewapend, zoodat er wel een paar duizend soldaten noodig zijn, om hJen de baas te worden. Vooral in de buurt van Tatar Pazarijk, waar de mannen die onlangs een aanslag op den koning deden, vechten, is de strijd zeer hevig. Verder is er een opstand uitgebro ken bij Kazanlik. Vijf communisten hebben dienst genomen in het leger met de bedoeling om onder de sol daten beroering teweeg te brengen. De commandant kan thans de situ atie weer beheerschen. Maar toch is deze gebeurtenis niet zonder beteeke- nis. De geheime politie heeft van ver schillende zijden inlichtingen ontvan gen over geweldplegen en sabotage, waarvan de voorgenomen aanval op de Simplön-Oriënt expres tusschen Philippopel en Sofia er een was. ONDERGRONDSGHE TREIN IN BRAND. 30 personen gewond. Tengevolge van kortsluiting ont stond brand in een ondergrondschen triein nabij het .Grand Central Rail road Station, te New York. De door 'n paniek aangegrepen passagiers trachtten zich door de vensters een uitweg te banen, daar de automatische deuren niet geopend konden worden. Vijfenzeventig personen werden ge kwetst, van wie 30 in het ziekenhuis zijn opgenomen. Waarschijnlijk zullen twee aan de wonden bezweken. KORTE BERICHTEN. Bij het debat in den Rijksdag over de rede van Stresemann hebben cfe socialisten een motie van wan trouwen tegen de regeering ingediend. De technische commissie der iVolkenbondsconferentie over de con trole op den handel in wapens heeft besloten in de conventie niet slechts oorlogsschepen, doch ook de wapens aan boord daarvan van de controle uit te sluiten. Het Deensch'e arbeidsconflict is nogmaals verscherpt. De transportar beiders weigeren landbouwproducten te laden. In het Engelsche kabinet (hieerscht meeningsverschil over de vraag, of de Engelsche regeering op «enkele wijzigingen in de Fransche antwoord-nota op de Duitsche waar- borgen-voorstellen zal aandringen. De zitting van den gezantenraad die heden zou plaats hebben, is uit gesteld in verband jnet de nog be staande meeningsverschillen tusschen Engeland en Frankrijk ter, zake van de aan Duitschland te richten nota. De hitte in Duitschland heeft groote boschbxanden veroorzaakt, met name in Pommeren. Daar is alleen naar schatting voor 10 15 millioen goudmark aan bosch vernield. Morgen (Hemelvaartsdag) zal te Rome onze landgenoot Petrus Cani- sius worden heilig verklaard en tot berkleeraar verheven. DE WERKWIJZE DER TWEEDE KAMER. De Kamerleden DresselHuys, Mar- cliant, Nolens, Rutgers, Schaper en Snoeck Henkemans hebben een voor stel ingediend, tot wijziging van het reglement van orde voor de Tweede Kamer. Blijkens de Memorie van Toelich- lichting zijn de voorstellers van oor deel dat het gewone afdeelingsonder- zoek de laatste jaren hoe langer hoe minder bevredigend heeft gewerkt, vooral ten gevolge van den steeds toenemenden omvang van de werk zaamheden van de Kamer. Daartegenover heeft het instituut der commissie van voorbereiding en dat der bijzondere commissies vrij; wel steeds bevredigende resultaten op geleverd. De ervaring zou er dan ook toe (moeten leiden, zeggen de voorstel)- Iers, dat van deze beide instituten een veelvuldiger gebruik wordt gemaakt ware het niet dat daaraan eenige be zwaren in den weg staan. Echter laat het Reglement van Orde in art. 54 de mogelijkheid open tot het instel len voor den duur van een zitting van vaste commissies voor het onderzoek van, tot zekere groep van onderwer pen behoorende, wetsontwerpen. De voorstellers zijn' van oordeel, dat met deze commissies in de vol gende zitting 'n proef zou kunnen worden genomen, zij het aanvanke lijk nog slechts op bescheiden schaal Hierover zou de Kamer bij den aan vang der zitting hebben te beslissen. Opdat de voorwaarden voor het sla gen van de proef aanwezig zullen zijn, dienen evenwel de bepalingen in het Reglement van Orde betreffende de vaste commissie enkele wijzigingen te ondergaan, hetgeen dan ook de strekking van dit voorstel is. Over het instellen zelf van vaste commissies wordt daarmede nog iets beslist. Hiervoor wordt een nader be sluit der Kamer vereischt, dat, zooals wordt voorgesteld, slechts voor één zitting zal gelden. De voorgestelde wijziging strekt hoofdzakelijk, om in de plaats van de "bepalingen betreffende de com missie van voorbereiding, die betref fende de bijzondere commissies,- op het instituut der vaste commissies van toepassing te verklaren. Het aantal leden eener vaste com missie ware, zeggen de voorstellers, op zeven te stellen, waardoor meer gelegenheid ontstaat bij de benoeming met de verschillende richtingen in de Kamer rekening te houden. Voorts wordt voorgesteld, dat voor liet verzenden van een wetsontwerp naar een vaste commissie, telken male een besluit der centrale afdee- ïing wordt vereischt, waartegen ieder lid der Kamer kan opkomen* Radio -Pr ogr amma. Wat er vanavond te hooien is. 5.30 NSF (Hilversum, 1050 M.) Concert orkest onder leiding van F. Lupgens. 5.35 (FL Parijs, Eiffeitoren, 2650 M.) Causerie, daarna concert. 5.50 (Munchen, 485 M.) Concert. 6.20 2LO (Londen, 365 M.) en 5XX, (Chelmsford, ióco M.). Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuws. 7.20 2LO en 5XX. Concert 7.50 (Berlijn, 430 en 505 M.) Kamermu riek- 8.05 SFRI '(Radiio-Paris, 1780 M.) Concert. 8.10 NSF. Chr. Radio-omroep. Zie pro gramma hieronder. 9.20 Berlijn. Voordracht over: „Het we reldbeeld in den loop der tijden". 9.20 2LO en 5 XX. Tijdsein van Green wich, weerbericht, nieuws. Nederl. Christ. Radio-vereeniging Hedenavond te ongeveer acht uur zal door middel van den zender der NSF te Hilversum, golflengte 1050 M., het volgende programma worden uitge zonden. Deze uitzendavond is afgestaan aan# de Vereen, voor Hooger Onderw. op Geref, Grondslag. (Vrije Universiteit). 1. Inleiding. 2. In de Mei, van H. v. Tusschenbroek, door het Hilversumsch dameskoor. 3. De nacht, van H. v. Tuss enen.broek, door het Hilversumsch dameskoor. 4. Z. Exc. Mr. H. Bijleveld, den Haag, Oud-Minister van Marine. Onderwerp: „Een gouden banier". 5. Er weidet seine Herde, uit: „De „Messias", van Handel, door Mevr. Berg- mann, sopraan. 6. Wie lieblich ist der Boten Schntt, door Mevr. Bergmann* sopraan. 7. O, in die Lent, van E. Wettig Weis- senborn, door het Hilversumsch dames koor. 1 I 8. Prof. Dr. .G. Ch. Aalders, Hilversum. Onderwerp: „Om de eere Gods". 9. Wo du hingehst, da will ich hin- gehen, van Eugen Hildach, door Mevr, Bergmann, Sopraan. 10. Sluiting. j GEMENGD NIEUWS. Een ps eudo—dokterGroot opzien heeft in Weenen de arrestatie van dr. Max Bartl gewekt, die dezer dagen is ontmaskerd als een boekendief. Langer dan twee jaar heeft de man als assistent in een Weènsch ziekenhuis gewerkt zonder ooit aan een hooge- school te hebben gestudeerd en exa mens te hebben gedaan. Men zou volstrekt nog niet ontdekt hebben met een bedrieger te doen te hebben, ware het niet, dat in verschil lende boekwinkels - don laatstien tijd diefstallen, bijna steeds van kostbar medische werken, werden ontdekt, dagen dat deze jonge man in dgn win kel was geweest, waardoo" de aandacht van de recherche op hem werd geves tigd, die bij onderzoek ontdekte, dat hij assistent-arts in een ziekenhuis was. Bij het daarop volgend onderzoek' bleek, dat de verdachte onder zijn eigen naam in het hospitaal werkte. Maar tevens bleek, dat deze Max Bartl een misdadiger was, bij de justitie welbe kend. Bartl werd gearresteerd. Hij bekende onmiddellijk de diefstal len en verklaarde, hiertoe te zijn geko men om door de bestudeering van die werken, welke hij bij gebrek aan geld niet kon koopen, zijn medische kennis te vermeerderen. Hij bield echter staan de, werkelijk arts te zijn. Gebleken is echter, dat zijn diploma's vervalscht zijn. Bartl, die in 1893 geboren werd, is in '17 veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf wegens diefstal van een bril- lanten halsketting uit een juweliers- winkel. In zijn cel heeft hij ijverig medicij- nen gestudeerd. Na zijn invrijheidsstel- ling wist hij eenige collega's te bezoe ken en wist zich door harde studie een groote medische kennis eigen te maken zoodat hij bij zijn collega's in het zieken huis goed stond aangeschreven. Zelfs wist hij zich als assistent een plaats te verschaffen op de chirurgische kliniek van prof. Hochenett. Het onderzoek in deze zonderlinge historie wordt ijverig voortgezet. Laffe overval! 'sNachts tegen 12 uur zijn in Reinickendorf drie personen door ongeveer 25 communisten overval len, die hen tegen den grond sloegen. Eén der aangevallenen, een koopman maakte in noodweer van zijn revolver gebruik, en vuurde deze af, met het noodlottige resultaat, dat hij een der zijnen in den bulk trof. Helgoland verdwijnt. Voor de 'derde maal binnen twee maanden is een ge deelte van Helgoland weggeslagen, juist weer op dezelfde plaats. Rüeds voor den oorlog voorspelden deskundigen dat Helgoland binnen honderd jaar zou verdwenen zijn. Een kind gestikt. Gisterennacht te ongeveer 2 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in het perceel Am- •sbelveenscheweg 132, tegenover Patri monium te Amstelveen, bewoond door twee gezinnen. In het voorste huisje woonde het gezin Muis, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen; in het achterste perceel het gezin De Jong, bestaande uit man, vrouw en zes kin deren. Het eerste gezin kon zich redden, hoe wei de man ernstige brandwonden op liep. Hij moest naar het burgerzieken- Huis worden overgebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2