NIEUWE LE1DSCHE COURANT VAN DINSDAG 19 MEI 1925 ,Vat de bladen zeggen. Het revolutlegevaar. Men kan, zegt de Neder 1. lachen' om de verhalen van het congres der communistische partij in Nederland, dezer dagen te Amsterdam gehouden, Het was er een rechte janboel. Men vertrouwde elkaar binnen de partij geen zier. Volgens een der voorman nen waren er geen twee leden der Partij, die elkander vertrouwden. De partij is nu in tweeën gevallen. De revolutionaire communisten blijven onder leiding van Wijnkoop en dr. van Ra-vesteyn. De vooruitstrevende com munisten kozen zich eigen leiders. Wij willen met anderer zorg niet spotten, ook niet met de zorg der com munisten. Het is dan ook niet de ver deeldheid onder de communisten, die ons aanleiding geeft een woord aan dit congres te wijden. Integendeel juist hunne eenheid wekte onze belang stelling. Hoe ver reactionaire en vooruitstre vende communisten ook uit elkaar gingen; op één punt waren zij eenstem mig ja wedijverden beide groepen in kracHtig getuigenis: beiden volgen Ruslands leiding. De Russische communistische partij, het Russisch Bolsjewistisch bewind, de Ille Internationale: drie verschij ningsvormen van hetzelfde kwaad !zij regeeren ook over een deel van het Nederlandsche volk, en hun leer van altijd opstoken en overal ontevreden heid zaaien vindt ook in Nederland willige hoorders en gehoorzame die naren. Men went aan alles. Maar het is toch eigenlijk vreeselijk. Laten de, besten onder de menschen zich inspannen, om de regeering van het internationaal recht te bevorde ren hier werden gemonsterd de strijdkrachten van den internationalen dwang. Mogen duizenden zich inspannen tot het bewaren en bevestigen van den yrede hier werd opgeroepen tot .den internationalen s t r ij d. Nog altijd blijft Moskou de bedrei ging het internationaal gevaar voor Europa. Lichtvaardigen lachen om de bedreiging en spotten met het gevaar. Zij wijzen op de onderlinge verdeeld heid, die de kracht dezer onevenwich tige menschen verlamt. Het zij alles toegegeven. Maar dat zijn de fouten van de personen. Het jbeginsel de beweging is er niet min- ider gevaarlijk om. Morgen maakt een krachtiger geest zich van deze bewe ging meester en stelt zich aan haar hoofd. Dan wordt het evenwicht her vonden en word! de kracht verdub beld. Het Communistisch Congres dat tot medelijden stemde bracht niettemin met nieuwe kracht, de ontroerende boodschap: Er zijn ook Nederlanders, in grooten getale, die het internatio naal geweld aanbidden en gehoorza men. Over geheel Europa, ook over Nederland, blijft dreigend hangen de wolk van het, communistisch revolu tionair gevaar. Jaarlijks honderden millioenen. De heer Schaper, zegt de Rotterdam- tner, maakt school. Nog versch ligt in het geheugen, hoe hij in zijn begrootingsrede in de Twee de Kamer fulmineerde tegen de meer dan 150 millioen, die voor oorlog en marine gevraagd werden. Daarop bouwde hij zijn betoog, dat bedrag vergeleek hij met de posten van' andere departementen, daaruit leidde hij een schandelijke stijging der mili taire uitgaven af. Toen van allen kant verzet rees en hem er op gewezen werd, dat hij de uit gaven meer dan 50 pet, hooger stelde dan de' 96 millioen die ze in werkelijk heid bedroegen, plaatste hij zijn ver maard stukje in „Het Volk" met de ver ontschuldiging, dat hij in grooten haast per abuis de cijfers van Waterstaat had genomen. „Zelfs een weesmeisje" kon hem „zulk een onschuldige Ver gissing -overkomen". De heer Schaper legde een slordig schepje van 50 millioen op de uitgaven van leger en vloot. Zijn phantasie is nog beperkt in ver gelijking met de verbeeldingsgave die de redactie van het socialistisch orgaan „Land- en Tuinbouw" schijnt te be zitten. In het laatst! nummer toch schrijft de redactie: „Laat men er op wijzen, dat nog jaar lijks honderden millioenen voor leger en vloot dopr onze christelijke regeering worden weggesmeten. Wanneer daar belangrijk op wordt bezuinigd en dat kan wanneer men het ontwapeningsvoorstel der sociaal democraten aanneemt, zal er zeker ook geld komen om onze landbouwers en tuinders op behoorlijke wijze die voorlichting te geven, die verhooging der productie ten gevolge heeft, in het belang van onze geheele bevolking. „Jaarlijks honderden millioenen voor leger en vloot weggesmeten!" Welke begrooting 1 eeft deze scribent nu weer te pakken? Verschuilt ook hij zich achter 'de rok ken van een weesmeisje of van het boe renmeisje? KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te De Meern,'J. F. Roth te Almkerk. Te Bellingwolde, G. Seven- ster tè Hoorn op Terschelling. Bed a n k t: Voor, Putten,' J. D. de Lind van Wijngaarden, te Den Bildt (Utr.). GEREF. KERK. Beroepen: Te Zwolle, J. *L. v. d. Wolf te Kralingen. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Werkendam, J. de Bruin te Maassluis. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te IJerkingen, J. Kieviet te Veenendaal en J. Fraanje te Bameveld. REM. BROEDERSCHAP. Aangenomen: Naar Utrecht, W. T. Wegerif te Dordrecht. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Ds. S. Gov erts, Ned. Herv. pred. te Lexmond, hoopt 7 Juni a.s. afscheid te nemen en Zondag 14 Juni intrede te doen te Oldenbroek', na bevestigd te zijn door Ds. J. E. Klomp aldaar. Beroepbaar. Door de classis Zwolle is tot het pre dikambt in de Ned. Herv. Kerk toege laten de heer ,W. Tj. Klumper, cand. tot den H~ Dienst te Epse, gem. Gorssel. Het adres van Cand. W. H. Gispen W-.H.zn te Scheveningen, die vanaf heden gaarne een beroep in overweging zal nemen,is Badhuisstraat 101. Emeritaat. Ds. F. H. K o s t e r, pred. der Ned. Herv. Gemeente te Geertruidenberg heeft (ingaandei H Ajugtistus emeritaat aange vraagd. Synodale Commissie Jtfed. Herv. Kerk. Thans hebben ook de heeren Jhr. Mr. D. de Geer, Mr. Th. B. ten Kate en Mr. A. A. de Veer hun benoeming tot leden van den pensioenraad aangenomen. De eerst te nemen maatregel voor de uit- voéring van het reglement op de pensioe nen mag derhalve als wei geslaagd wor den beschouwd. Voorts hebben zij die benoemd zijn tot medèafge vaardigden van den président Dr. Weyland en van de kerkelijke hoogleeraren Ds. van Nes en Dr. Slotemaker de Bruine naar het con gres te Stockholm (1929 Augustus), hunne benoeming aangenomen." In deze zitting wordt het onderzoek en het rapport over de meer dan 125 aanvragen om steun uit de Generale kas ten einde ge bracht. V'eél van de bedragen, welke voor loop ig zijn toegekend, zal wegens gemis aan beschikbaar geld, moeten worden ge schrapt .of besnoeid. De synodale commissie zal haar ar beid zeker tot het einde van deze week! moeten voortzetten. Zending. De bevestiging van cand. P. H. van Eijk, beroepen als 2de missionair pred. voor Solo, door de Geref. Kerk' van Delft, zal Woensdag 17, Juni a.s. in de Wester- kerk te Delft plaats hébben door Ds. K. v. Anken. Grcei der Geref. Kerken. J Door Dr. C. Bouma worden in het Geref. Kerkblad v. Dr. en Ov. enkele cij fers gegeven, die er op wijzen, dat het zielental der Ge:;efKerken groeiende is. Er waren in 1921 499.000 "zielen, in 1922 405.000, in 1923 515.000, in 1924 519.000 en in 1925 536.000. Ned. Herv. Diaconieën. In de vanwege de classis Rotterdam gehouden vergadering heeft Jhr. Mr. J. M. M. v. Asch'v. Wijck' een pleidooi ge voerd voor de voorschotten tot reorga nisatie van de Ned.Herv. Diaconieën, waarbij spr. ook, ingeval de voorstellen mochten, worden aangenomen, een voor- loopig aanblijven van de Federatie .wen schelijk zij te achten. Het nadeel van elke organisatie die het soepele kleed van het particuliere initiatief gaat verruilen voor het meer statige kleed der officieele erkenning, is, dat als een noodzakelijk kwaad een ze kere stroefheid het gevolg kan zijn. Zoo zou het. kunnen zijn, dat voorloopig de Federatie nog'goed werk zou kunnen doen, aanvullend, stuwend, voöt zoover nöcdig. Ook kan het zijn, dat de Synode van dezen zonder dusdanige verandering aanbrengt in de .plannen, zooals zij nu ter tafel liggen, dat een aanblijven van de Federatie reeds daarom gewens.cht is. In het vervolg van zijn rede maande s.pr. tot voorzichtigheid bij het instellen van Provinciale raden, waar het mis schien meer gewenscht is, hun arbeid zooveel mogelijk te concentreeren in den Alg. Diaconalen raad.- Vrijzinnige liturgie. Het tweewekelijksch vrijzinnig-godsdien stig orgaan voor de drie noordelijke pro- vincies „Noorderlicht", (van 30 April) ver geldt een liturgische handeling die plaats had bij de toetreding van negen nieuwe leden van de afdeeling Bellen van den Protestantenbond. 'tWas op Palmzondag. De nieuwe le den kwamen, terwijl de predikant en be langstellenden reeds aanwezig waren, bin nen, ieder een grooten palmtak in de hand, de oudste der meisjes een bloeien- den seringentak. Voor den kansel geko men namen zij plaats, Daarna sprak de voorganger: „Heden ns het Palmzondag; aldus ge noemd naar (dji'en dag waarop Jezus zijn intocht deed in Jeruzalem1 onder toejui ching en gewuif met palmen-takken. Nieuwe leden onzer gemeente, in smar telijke gedachtenis aan hen, die wel op dien dag met palmen als welkom wuif den, maar binnen vijf dagen medezangers (werden in 't machtig koor dat „Kruist hem. Kruist hem" riep want htm trouw was niet standvastigin dankbare gedach tenis aan hen, weinigen in getal, die in vaste trouw ware palmendragers bleven, ,ook in de dagen van verzoeking, bedrei ging en strijd; vrij van menschen, gebon den aan God; in eerbiedige vereeren.de gedachtenis aan hem, Jezus wien daar het palmengewuif gold als 'begroeting, tot wien op dezen dag uwe harten meer dan ooit fte voren genegen zijn; verzoek! ik! u de palmtakken van uwen eerbied neerteleg gen aan de voeten van den oidde-nden Christus". Toen legden de nieuwe leden hun- palm 'jtakken, met de bloeiende, sering dwars er overheen, neder voor den kansel, die -in zijn voorpaneel een teekening heeft naar de békende "plaat van Hoffman: Christus biddend in "Géths'emane. iWel plechtig,''maar als die jongelieden in Christus niet' meer zien .dan een bid- denden lijder voor-.een ideëel begrip, blijft 'yheel deze liturgische ^handeling armelijk zinledig. BINNENLAND. DE RADEN VAN ARBEID. Herbenoemingen van voorzitters. 's-GRAVENHAGE, 18 Mei. Bij K. I). is, mot ingang van 1 Juni a.s. voor den tijd van zes jaren benoemd tot voorzitter van den Raad Van Arbeid te Venlo T. J.G. Tutler, thans refe rendaris bij dien Raad, en zijn de hier na te noemen voorzitters van Raden van Arbeid wederom voor'den tijd van zes jarer. ais zoodanig benoemd, t.w.: Ie. met ingang van baden: mr. G* Snoeck Henkemans. als voorzitter van den Raad van Arbeidde Delft; mr. ft. P. Hermans'idem té Briefte; mr.D. Okma, idem te, Leeuwarden; J. Kolk, idem te Heerenveen: L. J. H. Ever- sen, idepi te Groninger; mr. S. Rink, idem te Tiei; 2e. met ingang van morgen: A. B. Michielsen, als voorzitter van den raad van Arbeid te Haarlem; 3e. met ingang van 26 Mei a.s.e D. L. Harms, als voorzitter van den raad van Arbeid te Hoorn; Ïh.-H. Boelken-, idem te Zwolle; Th. W. te Niiyl, idem te Deventer; mr. H. P. F. M. Manders, idem te 's-Hertogenbosc'n; 4e. met ingang van 1 Juni as.: M. J. Th. Vas Dias, als voorzitter van den Raad van Arbeid te Alkmaar; A. ter Cock, idem te Amersfoort; T. S. Gos- linga, idem te Leiden; mr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland, idem te 's-Gravenhage; M. J. Harts, idem te Middelburg; J. H. H. Piccardt, idem te Sneek; G. Timmermans, idem te Hen gelo; mr. dr. H. S. Veldman, idem te Apeldoorn; mr. J. J. A. Bakker, idem te Nijmegen; mr. C. J. Kocb, idem te Roosendaal; mr. T. J. Verschuur, idem te Breda; mr. J. C. A. M. van de Mor tel, idem te Tilburg; C. W. A. van Uden idem te Eindhoven: 5e. met ingang van 15 Juni a.s.: mr. J. W. Goedbloed, als idem te Goes; 6e. met ingang van 23 Juni a.s.: J. C. van der Wolf, als idem te Winschu- ten; 7e. met ingang van 8 Aug. a.s.: N. G. van Gemert, als idem te Assen. De Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder heeft 'het voor nemen, zich morgen naar het Loo te begeven. Het gevolg bestaat uit- de hoftdame baronesse van Ittersum en den kamerheer graaf van Limburg Stirum. Hot vertrek is bepaald op 10.24 S.S. Van het Loo gaat H.M. 28 Mei voor de zomermaanden naar Soestdijk. Nederland en Dnitschland. Een Wolff-telegram uit Berlijn meldt, dat Stresemann, de minister van bui- tenlandsche zaken, in zijn gisteren in den Rijksc^g gehouden rede verklaar de, dat de betrekkingen tusschen Ne derland en Duitschland onveranderd goed blijven, daar zij zijn gegrond op het traditioneel vertrouwen. Nat. Vereen. „Pro Rege." Op de algemeene jaarlijksche verga dering der Nat. Vereeniging Pro Rege, 2 Juni te Utrecht, zal Ds. J. Buenk te Amsterdam spreken over: De verhou ding tusschen de kerken en Pro Rege. De agenda vermeldt een voorstel van het hoofdbestuur: Pro Rege besluit op de door den Ned. Mil. Bond gestelde voorwaarden geen fusie aan te gaan met genoemden bond. Besmettelijke ziekten. Bij de St.-Ct. van 13 Mei is gevoegd een opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 3 tot en met 9 Mei jX In totaal werden aangegeven voor het Rijk: 11 gevallen van buiktyhus (2 te Amsterdam) 141 van roodvonk (25 te Amsterdam) 100 van diphtheri- tis (20 te Amsterdam) 2 van meningi tis (1 te Amsterdam en 1 te Heerlen). Opcenten op de dividend- en tantiime- t belasting. Naaa- aanleiding van de beraadslagin gen in de Tweede Kamer over het na een toezegging van minister Colijn we der. ingetrokken amendement-Boon, welk amendement in verband met een adre9 van het gemeentebestuur vtfn Schiedam was voorgesteld op het wets ontwerp tot wijziging der wet op de Dividend- en Tantièmebelasting 1917 en herziening van de regelen voor de heffing van opcenten ten behoeve van de gemeenten op de dividend- en Tan tième-belasting, heelt thans de minis ter van binnenlandsche zaken een brie! gezonden aan Ged. Staten der provinciën met verzoek hem hun ge voelen te doen kennen omtrent het verzoek van het gemeentebestuur van Schiedam, waarvan, evenals van het amendement-Boon de strekking is, de 48 gemeente-opcenten, van welke volgens het thans tot wet verheven voorstel eventueel 30 tusschen ver- Aan hei Zoeklicl.L Leiden, 19 Mei 1925. Democratie is toch naar het schijnt ech wonderlijke zaak. De S.D.A-P. die eenmaal het mono-\ polie van den handel in dit artikel had, begint zich steeds duidelijker uit te spreken voor een stelsel waarbij de volksinvloed tot nul gereduceerd wondt. De toeleg is, alle macht en allen in vloed te leggen in handen van de vak- vereenigingshonzen en het volk te la ten toekijken. Bij de Communisten heeft men weer een andere opvatting van democratie. Naar aanleiding van het gehouden congres merkte Dr. Knuttel zoo juist op: „Wij kunnen hier praten en stem men, maar een ander beslist." De Nederlandsche Communistjes mo gen praten en stemmen en schreeuwen en vechten, maar M o s c o u beslist. Nu erken ik, dat bet een al evenj erg is als bet ander. Maar hoe dat alles nu met bet be grip democratie te rijmen is, verklaa» ik niet te kunnen begrijpen. OBSERVATOR. schillende gemeenten zouden wórden verdeeld, alle voor verdeeling in aan merking te doen komen, en van welk adres een afschrift den ministerieelen brief vergezelt. De minister zegt in dezen brief voorts, dat er van 't stand punt van bet rijk tegen verdeeling van alle opcenten uiteraard geen bezwaar j bestaat. MOEDERSDAG. (Ingezonden). Wat zal dit nu weer zijn, hoor ik" reeds vele lezers vragen. Anderen zullen er echter zijn, die over dit onderwerp reeds heel wat hebben gehoord of gelezen hebben. „Mothersday" is ïn Amerika' reeds zeer populair en „Muttertag" begint het in .Duitschland meer en meer te worden. Het is 'de Kon. Ned. Mij .voor Tuin bouw en Plantkunde, dié thans be proeft het denkbeeld „Moedersdag" ook1 bij het Nederlandsche volk ingang te doen vinden Den 2osten Mei zal het dan Moeders- dag zijn, de dag, die jong en oud ge bruikt om zijn, of haar Moeder te eeren en die daaraan uiting geven door haar dan bloemen te schenken. De bedoeling is, dat op dezen dag iedere Nederlander zijn of haar Moeder, <eert door haar. bloemen te schenjce11» onverschillig den leeftijd yan het kind of van 'de Moeder. Is de Moeder thuis, of Woont zij in dezelfde plaats, dan brenge men haar bloemen. Woont zij in een andere plaats, dan zendt men ze haar of laat men ze haar brengen. Is Moeder overleden dan brenge men bloemen op haar graf of men laat daar bloemen brengen, zoo men bet zelf niet kan d,oen. Het „deelnemen aan „Moedesrs'dag" kan algemeen zijn. Ieder tóch is in het bezit van een Moeder en zoo die is overleden wekt de herinnering aan haar altijd ge dachten op vati liefde en trouwe zorg. Ieder heeft zjjii of haar Moeder lief, ieder vereert haar en het denkbeeld uiting daaraan te kunnen geven, zal velen, zoo niet ieder, sympathiek zijn. Het denkbeeld is nieuw e|n het ligt in den Nederlandschen volksaard in den be ginne min of meer afwijzend tegenover nieuwe denkbeelden te staan. Zoo zal het zeker ook met! „Moeders dag" het geval zijn. Velen zullen er aan vankelijk d'e scfh'otuders voor opftiaü^n, anderen zullen het afwijzen, sommigen zullen er allicht iets aichter zoeken. Een groot aantal zal er echter mede instem-' men. Laten deze er dan aan medewerken en dit vooral doen, dooi: de kinderen op de beteekenis van dien diag te vijzen. Het (kinderhart is steeds toegankelijk voor den naam „Moeder". Welnu, laten wij alle:n onze kindieren j opwekken dien dag Mc «der bloemen te, schenken als bewijs van eerbied en liefde. D,e Nederlandsche Moeder, is dat be wijs ten volle waard. SI. TH. „WITTE. FEUILLETON: De Loods van Zwaankreek. Een verhaal uit het verre Westen. 47) Ik begreep dat mijn tegenwoordig heid hinderlijk werd en verliet dus de kamer, om naar de paarden te gaan zien. Wat zij in het volgende uur be spraken, heb jk nooit vernomen; maar toen ik terugkwam zat mevrouw Ash ley Gwen voor te lezen uit haar moe ders bijbel. Ik ving nog juist de woor den op: „Wij zien Jezus met heerlijk heid en eer gekroond van wege het lijden des doods." Gewapend met de plannen van den Loods begaf hij zich naar den toko, op een oogenblik, dat liet er vol was met lieden, die kwamen hooren wat de post voor hen gebracht had. „Wat dunkt je van deze plannen?" vroeg hij op luchtigen toon. Willemsen was "dadelijk klaar met op- en aanmerkingen en raadgevingen, die Bill-met veel dank en instemming aanhoorde. „Moeilijk te berekenen hoeveel hout we precies zullen noodig hebben", zei hij. „De balken'maken het laatig." Willemsen vond het ean doode^ voudige zaak, en na eenig cijferen over handigde hij Bill een volledige bereke ning van de verschillende soorten van timmerhout, dié vereischt werderf! „Op hoeveel zou dat wel komen?" Willemsen noemde zijn sojn en toen begon Bill zijn onderhandelingen. „Ik ben er de man niet naar om af te dingen. Neen heerschap, ik zeg: geef een ieder wat hem toekomt. Maar omdat het een vroom werk is, zou de prijs natuurlijk anders moeten bere kend worden." Al de kameraads waren het volko men met hem eens, waarom Willem sen bedenkelijk zijn muts heen en weer schoof. „Dan moeten we niet vergeten", (hier sloeg Bill tot groot vermaak van de anderen een hoogdravenden toon aan) „dat we het over een publieke instelling hebben, zooals meneer Wil lemsen bij een vorigen keer zelf heeft gezegd; een publieke instelling, die leiden moet' tot het welzijn van heel Zwaankreek, en ik bén zoo vrij van te beweren, dat een handelsman er aller eerst belang bij heeft." „Natuurlijk! Je slaat den spijker op den kop!" riepen dc anderen in koor. Willemsen kon het niet tegenspre- ksa. qMWr dft.bij «j. lijp. berekening aan al deze dingen bad ge dacht. Aangezien het echter een kerk gold, de eerste kerk, en nog wel hun eigen kerk, zou hij er dan nog maar wat op laten vallen; hetgeen hij na eenig gecijfer ook deed. Bill nam met een hoogst ernstig gezicht het stuk papier aan en stak het zonder een woord te spreken in zijn zak. Den vol genden dag begaf hij zich op reis naar de naastbijgelegen stad, iitformeerde bij ,andere houtvarkoopers naar do verschillende prijzen, en kwam Zater dagavond weer bij -Willemsen binnen stappen. Hij bleef echter zoo ver mo gelijk van den tokohouder. „Je zult het beschotwerk zeker we! noodig hebben in de volgende week?" riep Willemsen hem toe. „Beschotwerk? Wat bedoel je?" „Wel, voor de kerk. En de balken, hoe denk je daarover?" „Wel, ik kom juist eens kijken wie van de kameraads ik kan krijgen voor het transport." „Het transport?' herhaalde Willem sen, rood wordende .„Ben je dan niet van plan je aan de afspraak te hou den?" „Ik reken het mij gewoonlijk tot plicht een afspraak te houden", ant- waorddeBU!, den ander aanziende. „Nu dan, hoe staat het dan met onze afspraak van verleden Maandag avond ?- „Verleden Maandagavond? Laat eens kijken", en Bill staarde naar de zoldering om zijn geheugen te ver- frisschen. „Nee, hoor, ik kan niet zeg gen, dat ik mij iets herinner van een afspraak. Jongens, herinner jullie het je soms een van allen?" Geen van allen herinnerde zich daar iets van. „Je herinnert je dan zeker ook niet meer, dat je een prijsopgaaf van mij hebt gekregen?" vroeg Willemsen met een smalend lachje. „Een prijsopgaaf? Nu je tzegt ik geloof, dat ik dat velletje papier nog bij mij heb", zei Bill, doorzocht zijn zakken en haalde er Willemsens ■prijsopgaaf uit. Hij bezag het aandach tig onder diepe stilte. „Voor zoover ik kan nagaan, is er geen afspraak gemaakt", zei Bill en gaf het blad papier aan zijn kame raads, die het hoofd voor hoofd nake ken en doorgaven met de opmerking, dat het niet onderteekend was. Willemsen begon een toontje lager te zingen. Nu, nu, wat dat aanging, 'tkon hem persoonlijk niet schelen. Toen kwam Bill met een voorAtel.voor, den dag. „Natuurlijk wil ik graag de plaatse lijke industrie bevordecren, en als Je tevreden wilt zijn met wat ik je geven kan, zal ik graag een contract met je. sluiten." Bills berekening echter, die vijftig percent lager was dan Willemsens minste bod, werd als geheel onaan neembaar verworpen. „Me dacht, ik moest je het voorstel doen", zei Bill zoetsappig, „omdat je hier op het dorp den handel vertegen woordigt, en de jongens van Zwaan- kreek allemaal willen meehelpen aan den bouw, en ik het goed vind. plaat selijke industrie en fabrikaat te be- voordeelen." Alle hoofden knikten toestemmend, zoodat Willemsen ten slotte wel ge noodzaakt was om eieren voor zijn geld te kiezen, te meer daar Bill reeds met de gebroeders Hill en Hl begon te overleggen, of zij Maandagmorgen vroeg mee konden gaan naar de stad. 't Wasteen groote triomf voor Bill, maar yLliet er niets van merken. In-( tegendeel, hij voelde er alles van voor Willemsen, en had het bij voortduring druk over ieders plicht, om een plaat- selijke_indU8tMe te bevorderen. uOZordt vervolgt)^

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7