NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 19 MEI 1925T KIESKRING GRONINGEN Prof. Mr. J. E. Heeres; 2. Dr. R. de Waard; 3. H. F. Tillema; 4. H. D. v. Bie- ma geb. Heijmans; 5. K. Dilling; 6. G. J W. Koolemans Beynen; 7. Gerh. van Dijk 8. Th. B. v. Dill9. A. I. Witmans Mzn .10. Mevr. W. A. H. A. van den Pauwert '11. J. N. de Jong; 12. A. Schwier Rutters; 13. J. A. van Sijn; 14. Mr. A. 'Leydensdorff geb. de Leeuw; 15. H. S. Eriks; 16. B. Israël; 17. A. van Gent; 18 W. Willink geb. Altes; 19. D. P. Harting 20. W. J. Krewinkël. KIESKRING ASSEN. 1. Prof. Mr. J. E. Heeres; 2. H. D. J. van Biema geb. Hijmans; 3. K. Dilling 4. Dr. R. de Waard; 5. Gerh. van Dijk 6. G. J. W. Koolemans Beynen; 7. Th. B v. Dill; 8. H. S. Eriks; 9. A. van Gent 10. D. P. Harting; 11. B. Israël; 12. J. N. de Jong; 13. W. J. Krewinkël 14. Mr. A: Leydensdorff geb. de Leeuw 15. Mevr. W. A. H. A. van den Pauwert 16. A. Schwier geb. Rutters; 17. J. A. van Sijn; 18. H. F. Tillema;- 19. W. Willitik geb. Altes; 20. A. I. Witmans Mzn. KIESKRING MAASTRICHT. 1. Prof. Mr. J. E. Heeres2. W. J. Kre winkel; 3. Mr. A. Leydensdorff geb. de Leeuw; 4. Gerh. van Dijk; 5. J. N. de Jong; ói. Th. B. v. Dill; 7. Mevr. W. A. H. A. van den Pauwert; 8. Dr. R. de Waard; 9. A. Schwier geb. Rutters; 10 I G. J. W. Koolemans Beynen; n. K. Dil ling; 12. H. D. J. van Biema geb. Heij mans; 13. H. F. Tillema; 14. B. Israël j L5. A. I. Witmans Mzn; 16. W. Willink 1 eb. Altes; 17. D. P. Harting; 18. H. 5. Eriks; 19. J. A. van Sijn; 20. A. van Gent. VADERLANDSCH VERBOND. KIESKRING 's-HERTOGENBOSCH. 1. G. J. P. A. Thomson te Vught; 2 C. van Tuinen te 's Gravenhage; 3- J- D. Viruly te 's Gravenhage; 4. Prof. J. G. Ch. Volmer te Rotterdam; 5. Prof. Ir. C. W. Weijs te Delft; 6. Mr. Dr. J. A. A. j H. de Beaufort te Leusden (Utrecht); 7, J. R. van Braam te Rijswijk (Z.-H.); 8, M. I. W. J. Bijleveld te's Gravenhage; 9. Ir. A. A. Dobbe te Nuenen (N.-Br.); 10, A. F. L. Faubel te 's Gravenhage; 11 k Dr. P. F. Hubrecht te 's Gravenhage, 12. Jhr. Mr. Dr. W. D. de Jonge te 's Gravenhage; 13. Mr. Ph. S. de Laat de Kanter te 's Gravenhage; 14. M. J. van Löben Seis te Velp; 15. Mej. Mr. J. F. Lycldama a Nijeholt te 's Gra venhage; 16. Ir. J. W. Nierstrasz te Hil versum; 17. Ir. J. C. Ramaer te 's Gra venhage; 18. W. Stork te Delden (O.) 19* F. J. Drukker, arts te Groningen 20. ]FJ. Wilton te Rotterdam. 1 (In de hieropvolgende kieskringen wor den alleen de namen der candidaten, die als nos. 1 en 2 cp de lijsten zijn geplaatst, vermeld. De overige candidaten zijn de zelfde als in kieskring Den Bosch, echter in andere volgorde). KIESKRING TILBURG. .1 Ir. A. A. Dobbe; 2. A. F. L. Faubel. KIESKRING ARNHEM. 1. M. J. van Löben Seis; 2. Mej. Mr. 1 J. F. Lycklama a Nijeholt. 1 KIESKRING NIJMEGEN. 1. Dr. P. F. Jiubrecht; 2. Jhr. Mr. i Dr. W. D. de Jonge. KIESKRING ROTTERDAM. 1. J. D. Viruly; 2. Prof. J. G. 'Ch. (Volmer. KIESKRING '5 GRAVENHAGE. I. A. R. L. Faubel; 2. Dr. P. F. Hu- 'jrecht. KIESKRING LEIDEN. 1. Jhr. Mr. Dr. W. D. de Jonge; Mr. Ph. S. de Laat de Kanter. KIESKRING DORDRECHT. 1 1. Prof. ir. C. W. Weijs; 2. Mr. Dr. J. A. H. de Beaufort. KIJkSKRING AMSTERDAM. I 1. In, J. W. Nierstrasz; 2. Ir. J. C. 'Ramaër. KIESKRING DEN HELDER, i. "M. I. W. J. Bijleveld; 2. Ir. A. A. Dpfcfoe. t KtESKRING HAARLEM. i. J. S. van Braam; 2. M. I. W. J. Bijleveld. KIESKRING MIDDELBURG. 1. Ir. J. C. Ramaer; 2. W. Stork. I KIESKRING UTRECHT. 1. Mr. Dr. J. A. A. H. de Beaufort; -• J- S. vdh Braam. KIESKRING LEEUWARDEN, i. Mej. Mr. J. .F. Lycklama a Nijeholt; 2. Ir. J. Niei'straiz. KIESKRING ZWOLLE. 1 i. W. 'Stork 2. G. J. P. A. Thomson. KIESKRING GRONINGEN. I. Mr. Pfc. S. de Laat de Kanter; 2. ;M. J. van Löben Seis. KIESKRING, ASSEN. i. Prof. J. G. Ch. Volmer; 2. Prof. Ir. C. W. .Weijs. KIESKRING MAASTRICHT. 1. C. van Tuinen; 2. J. D, Viruly. VERBOND PREMIEVRIJ STAATS PENSIOEN VOOR IEDEREEN. IN ALLE KIESKRINGEN. 1. G. B. v. d. Werf; 2. R Smelt; 3. J. E. J. Jansen. NEDElRLANDSGHE MIDDENSTANDSPARTIJ. KIESKRINGEN NIJMEGEN— MIDDELBURG. (In den Kieskring Middelburg zijn de 5 laatstgenoemde candidaten in andere volgorde op de lijst geplaatst). 1. F. C. Stahle, Laren (N.H.); 2. J. Fryda Lzn, Utrecht; 3. J. N. J. de Booij, 's Gravenhage; 4. P. J. J. Theunissen, Rotterdam; 5. W-. A.# J. van den KaïO* Haarlem; 6. A. Weiss, Amsterdam; 7. H. van de Graaf, Utrecht; 8. I. Levisson, Amsterdam; 9. J. H. Solkësz, Amsterdam; 10. H. Meelker, 's .Gravenhage; 11. D. \lta, Amsterdam. KIESKRINGEN LEIDEN DEN HELDER. (hi den kieskring Den Helder zijn de ïs laatstgenoemde candidaten in andere olgorde op de lijst geplaatst). I. F. C. Stahle; 2. J. Fryda Lzn; 3. J. J. de Booij; 4. W. A. J. van de aflMüi. P, P. J. Theunissen; 6. A. .Weiss 7. H. van der Graaf; 8. J. N. van Hanja; 9. I. Levisson; 10. J. A. Milhado; 11. J. H. Solkesz12. D. Alta; 13. J. L. Jan sen; 14. J. H. Rippe. 11 KIESKRING HAARLEM. 1. W. A. J. van ,de Kamp; 2. F. C. Stahle; 3. J. Fryda Lzn.; J. N. J. de Bopij5. P. P. J. Theunissen; A. Weiss; 7. H. van de Graaf; 8. J. 'N. van Hanja; 9. J. H. Alkesz; 10. D. Alta; 11. J. L. Jansen; 12. I. Levisson; 13. J. A. Milhado 14. J. H. Ripps 15* H. Meelker. UIT DE OMGEVING. SASSENHEIM. Naar wij uit betrouwbare bron ver- •leimen bestaat bij de familie van Heemstra het voornemen de vergun ningen voor vrije wandeling op die Buitenplaats ter Leede in te trekken, indien men blijft voortgaan daarvan misbruik te maken op allerlei manie ren. Het is den laatsten tijd wjerk-elijk treurig zooals in die buitenplaats wordt huis gehouden. Een ieder zij dus gewaarschuwd. De kiezerslijst dezer gemeente vermeldt 1765 namen, waarvan 1765 kiesgerechtigd zijn voor de Tweede Kamer, 1757 voor.de Provinciale .Staten en 1682 voor den G|emesnter raad. HAZERSWOUDE. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen voor costumière slaagde jnej. M. Cats alhier. Woensdag 20 Mei des avonds ten half acht ure, zal er op de boven zaal van het Raadhuis de jaarlijksche besteding plaats hebben van Kroos- werken en de verpachting van het grasgewas langs de Loetweg, Voor- weg en het Westeinde, met de daar mede verband houdende krooswerken. Bij den heer J. den Hertog in het Westeinde werd dezer dagen een kuiken geboren met 3 oogen en 3 snavels, wat zeker Wel als een bij zonderheid kan worden beschouwd. Ten nadeele van den heer J. v. K. alhier werden twee heeren- fen een damesrijwiel ontvreemd. Door de Harmonie van Hazers- woude, directeur de heer Bolderdijk van'Leiden, werd Zaterdagavond een rondgang door ons dorp gehouden, wat een groote massa belangstellen- Ben op de been bracht. Door den heer J. de Kort js een duivenhok vervaardigd hetwelk een getrouwe nabootsing voorstelt in miniatuur, van de Ned. Herv. Kerk met gemeentetoren daaraan verbon den. Op de centrale stierenkeuring (zwart blaarkoppen'' gehouden te Lei den, behaalde Wed. A. D. Stokman alhier met „Noorman" 1038 S.G.R 77 Klassa III den 2en prijs. Burg. Stand. Overleden: T. van Leeuwen, wed. van J. Hemelop, oud 30 j.; A. J. Willemsen, oud 16 j A. van R<$)ijen oud 4 jaar. Gehuwd: P. van den Klugt, oud '27 jaar en J. P. van Amsterdam, oud 24 jaar. WOUBRUGGE. Voor de Kiesvereeniging trad alhier in „Immanuel" op, de heer Mr. V. H. Rutgers, lid der Tweede Kamer. De voorzitter, de heer H. de Boer opende op de gebruikelijke wijze en sprak een inleidend woord. Met groote aandacht werd de uit nemende rede van den heer Rutgers- gevolgd, een reeks van belangrijke (opmerkingen werden gehoord omtrent den strijd, welke op politiek gebied wordt gevoerd, om onze CHr. begin selen in het staatkundig leven te be houden en te zorgen dat deze niet tel kens uit onze wetten Worden verwij derd. Spr. weese r op hoe klein de A.R. partij begon en onder de^i >ïgen des Heeren is gegroeid en welke belang- rrijke resultaten werden verkregen, die alle de revue passeerden, vooral ook op zedelijk gebied. Ons Chris tenvolk mag niet vergeten, dat door saanrwerking mét andere Chr. par tijen ons een en ander gewerd. Ook werd aangetoond hoe bij een Chr. regeering de geestelijke belangen van ons volk veilig zijn, en bij alles, dat Gods "Woord steeds ons richtsnoer moet zijn, ook in ons staatkundig le- ai. 1 De voorzitter was aller tolk toen hij spr. hartelijk dankte voor zijn uit nemend woord waarna de heer Rut gers in dankgebed voorging. Het was een zeer leerzame avond, geên Schelden op andere partijen, waaraan de staatkundig Geref.. en H. G.S.-partij zich dezer dagen in deze omgeving zoo droevig schuldig maken HAARLEMMERMEER. Burg. Stand. Levenlooze zv. [Wj. 'Hol en W. Luchtmeijer. Geboren: Jacob, zv. lWL Winter en H.,Hordijk; Fokke,"zv. Wi. Hol en W. (Luchtmeijer; Pieter, zv. R. C. Swier en M. Wies; Petrus, zv. M. P. Straat hof en J. van Grieken; Louisa Corne lia^ dv. J'. Baars en A. Koersveld; Philomena Rozalia, dv. J, Vastenhout en M. J. Marcus; Johanna Maria, dv. P. A. Viester en A. M. S.chrama. Ondertrouwd; P. J. van Es, 20 j. ,en V. Scholte, 17 j.; M. Vergunst, 27 j. en C. v. d. Luijt, 20 j.; W1. Kil- winger, 25 j. en J. Voogt, 23 j.J. £t room er, 22 j. en H. M. Took 28 j.; J. van Veen, 23 j. en M. Rjeijnders, 20 j.; J. Douma, 27 j. en C. van der Blom, 25 j.;v T. Pauw, 31 j. en S. E, \Meenderinck, 31 j. Getrouwd: P. Postma, 28 j. en J IHogerwerf, 28 j\; W- van 'tHof, 24 j, en M. Malipaard, 23 j.; D. Middel koop, 28 j. en T. N. Clement, 25 j J. van Duren, 28 j. en M. C. A. Schönhage, 24 j.; J. Vaalburg, 24 j en A. M. van Keulen, 23. j.; A. Kag- clielland, 24 j. en J. Mittertreiner, 21' j.; M. van Groeningen, 21' j. en jC. S Vastenhout, .20 j. Oveileden: Te Amsterdam: Ainto- nius Hendrikus Visser, 6. j., zv. J. JJ. Visser en C. Jansen. GEMENGD NIEUWS. DoodeHjk ongeval. De 24-jarige keil- ner E. v. Hall, te Eindhoven, was Woensdagmorgen omstreeks 11 uur bezig, met het schoonmaken van de electrisehe lampen in het café v. d. V. op het Eindje aldaar. Toen hij de hand legde op de.lamp boven op het buffet, bleek deze onder stroom te staan, zoo dat de niets vermoedende kellner door een zwaren schok werd getroffen en met zijn hand aan de lamp bleef han gen. Spoedig werden de huisgenooten het ongeluk gewaar. Men sloeg de lamp stuk, waarop Van H. op de buffetkast viel. De man bleek toen reeds overleden. Per politiebrancard is zijn Tijk naar het ziekenhuis overgebracht. De politie stelt een onderzoek in naar de bevestiging van de lamp, aangezien men vermoedt, dat deze niet goed ge monteerd was. Het eerste spoorwegongeluk. Binnen enkele maanden zri de wereld het hon derdjarig jubileum herdenken van den beteekenisvollen dag, dat op de Engel- sche lijn Stockton—Darlington de eer- te passagierstrein met een vaart van 10 K. M. per uur over de rails ging. Vijf jaar later gebeurde het eerste spoorwegongeluk De Engelsche afgevaardigde Hus- kinson, die naar Liverpool reisde, be nuttigde het oponthoud aan een station om de'machine ?an nabij te bezien. In de beschouwing van het raderwerk ver diept, merkte lij niet, dat van den anderen kant een lokomotief kwam aan rijden. De arme man werd gegrepen en vermorzeld. Het geval wekie óveral in Engeland burgh i Review" gebruikte deze ge legenheid om op het nieuwe verkeers middel een vernietigende kritiek te oefenen. De waanzin zoo schreef het deftige maandschrift om 700 personen in treinen van zos wagons met een snel heid van 25 K. M. te vervoeren, gaat alle perken te 'Duiten. Engeland zal voor deze krankzinnigheid zwaar boeten! Merkwaardige burgerwacht. De meest merkwaardige burgerwacht van geheel Nederland treffen wij in Lim burg aan, en r wel daar, waar Midden Limbimg met zijn grillige grenslijn Duitschland inschiet, .bij het station Vlo dorp, aan de eertijds, zoo drukke spoor weglijn Hamont—RoermondDalheim. Daar vindén ~wjj;Veh burgerwacht van bruine' paters. Midden in de iutgestrekte bosschen. aan de grens juist op Nederlandsch ge geving beheerschende terreinverheff.ng bied staat bpven op een de geheele om het klooster St. Ludwig, vertelt de Lim burger Koerier. Dé bewonres yan dit heiligdom, zo nen van St. Pranpiscus, zijn allen Duit schers, behalve de portier. Waar het klooster ruim een uur ver wijderd ligt van het dorp Vlodorp, het meest nabijgelegen bewoonde oord, slechts op een paar minuten afstand van de Duitsche grens, ligt het voor de hand, dat de kloosterlingen ten tijde van de beruchte „onveiligheid aan de grens" naar maatregelen zochten om zich voor ongewenschte nachtelijke be zoeken te vrijwaren. Zij namen -hun toevlucht tot het in stituut, dat zoo'n gevoel van veiligheid brengt in de afgelegen grensplaatsen, en richtten een burgerwacht op. Ze kennen de handteering der wapp nen, want ze hebben eenige jaren den Groszen Krieg meegemaakt als offi cier, onderofficier of Getreiter, meerde ren zijn geridderd met het IJzeren rKuis! Een burgerwacht van kerels uit één stuk, met een militaire waardig heid, orde en tucht, oud Pruisische grenadiers in monnikenhabijt! Bij Eet laatste administratief bezoek van den gouverner van Limburg aan Vlodorp begroette ook deze merkwaar dige burgerwacht den vertegenwoordi ger van het gezag. De excerclttiën waren ruige pijen hoog opfladderen. j INGEZONDEN. (Buitgp verantwoordelijkheid der Redact!».) Een benoeming. Het is een bekend Verschijnsel, dat de Hollander alles wat uit den vreemde komt, prefereert boven eigen product en boven eigen inwoners. Wederom is zulks gebleken, bij de voordracht voo^ de benoeming van een adjunct direc teur van den Markt en Havendienst. Wat toch is het geval? Tg Leiden heeft men ;^>r. den Markt en Havendienst drie havenrechercheurs die toch, zoo niet allen, dan toch zeker wel een hunner, voor de vervulling van deze vacante plaats in aanmerkng had kunnen komen. In de plaats van dien rechercheur had een brugwachter 1ste klas kunnen worden bevorderd. In de plaats van den brugwachter le klas een brugwach ter 2e klasse, terwijl voor laatstgenoem de betrekking een gemeentewerkman op wachtgeld kon zijn benoemd. Hetzelfde loon werd dan uitbetaald als nu het gevat zal zijn, terwijl het wachtgeld van den laatstgenoemden werd bezuinigd. Zooals mij is medegedeeld, was on der de sollicitanten een havenrecher cheur, die door jaren practijk wel ge schikt voor de functie van adjunct direc teur kon worden geacht. Op het drietal, opgemaakt door B. en W. kwam deze havenrechercheur nog voor. Toen echter het tweetal gefor meerd moest worden, was het juist de Leidenaar, die afviel, en alleen twee vreemdelingen bleven over. Zonder iets te willen afdingen op de bekwaamheid van de twee uroorgedra g^nen, meen ik te mogen veronderstel len, dat ook in Leiden nog wel personen te vinden zijn, die als adjunct directeur van den Markt en Havendienst een even goed figuur zouden maken. Het is te hopen, dat de leden van den gemeenteraad, wanneer tot benoeming moet worden overgegaan, hieraan zul len denken, en bij gelijke geschiktheid liever een inwoner dan een vreemde ling zullen benoemen. Hiermede wordt tevens de zuinigheid ook nog betracht. U, mijnheer de redacteur, betuig ik voor de verleende gastvrijheid mijn dank. Uw aoonné, X. Leiden, '18 Mei '1925. J Geachte redactie, Naar aanleiding van Uw driestar „De Staatk. Geref. en Art. 36" in uw nummer van 16 dezer, verzoekt ondergeteelcende beleefd eenige plaatsruimte in uw blad. Het verblii'dt mij, dat u niet als uwi perszusters behoefte gevoelt genoemde partij gedurig te bestrijden, dait eert u; toch hield u in genoemde driestar uw lezers iets voor, wat nadere toelichting behoeft. Het is u een raadsel, hoe mannen, als Ds. Kersten xen Ds. Barth steeds de A.R. politiek! afbreken en een gesloten oog hebben voor het goede, dat de A.R'. voor land en volk' tot stand hebben gebracht; bij hun volgelingen waren er, die wensch- ten, dat in ons land alleen de Gerefor meerde Godsdienst mocht bestaan, doch Ds. Kersten hield zich in de ruimte, ja de partij had zich nog niet eens uitgespro ken inzake art. 36. Er was een. rotnmissie benoemd in deze, en die was nog niet ge reed met haar rapportdit laatste is juist, het eischt een omvangrijke studie. Ondanks dit, bestaat er toch wel een vaste gedragslijn inzake Art. '36 bij de S. G. P., wij, en de leiders houden ons nog zoolang aan het bestaande oude Art. 36, waarin onze godzalige voorouders zoo zuiver het ambt der Overheid heb ben bepaald. Dit deed Ds. Kersten dan ook' destijds zeggen bij de behandeling der onderwijs- paragraaf bij de begrooting: de schat kist geeft 177 millioen voor het bijzonder onderwijs en er is 107 millioen bij, wat terecht komt in de zakken, van hen, die er historisch geen recht op hebben. Als hij het gezantschap bij het Vati- caan bestrijdt is hij volkomen in harmonie met Art. 36. En bij de bekende Dageraads debatten was hij weer in correcte over eenstemming met Art. 36. Als de God- onteerende propaganda van het ongeloof, met bespotting van God, openbaar op onze straten mag geschieden, zooals Ds. Kersten zelf aanschouwde, wat zal men dan het bijgeloof kunnen onthouden, als Jiet geëischt wordt? Dat bij genoemde debatten door voor aanstaande A. R. een geestelijke vrijheid werd gehuldigd, lijnrecht in strijd, met Gods Woord en met Art. 36, is oorzaak, "dat onze leiders met klem op de beginsel verzaking der A. R. wijzen, aan wie dus de schuld. Laten de A. R. geen aanleiding ter bestrijding geven, want telkens vinden ze onze leiders tegenover zich. U kon dit weer zien bij de subsidie der Olympi sche spelen. Men sprak voorheen wel eens van de zweep van Troelstra- tegenover de andere linksche partijen, doch bij deze debatten was het wel de zweep van Ker sten, die de A. R. leden noodzaakte hun leiders in de Regeering ontrouw te zijn. Nu zou ik er nog over kunnen spreken welke houding Ds. Kersten aannam bij de debatten over treinenloop op Gods dag, de lijkverbranding, de Vaccinatiewet, de verzekeringswetten, vrouwenkiesrecht, de loterij, enz., doch dat laat mijn tijd niet toe. Maar uit alles zou blijken, dat Ds. Kersten zich niet ip de ruimte beweegt, maar op Bijbelsche gronden tegen al die doorvloeiingen met kracht getuigt, en het Ambt der Overheid volgens Art. 36 dui delijk in het licht stelt; hetgeen ten over- vloedè weer uitkwam, toen hij zeide: Zijn Excellentie had die goddelooze feesten niet in ons land moeten toelaten.. Wat uw laatste zinsnede betreft, waar u het optre den van onze leiders lichtzinnig en on verantwoordelijk durft noemen, geschikt £>m eenvoudige zielen te .verstrikken, zou ik veel kunnen zeggen, doch juist de eenvoujiige zielen voelen zich aangetrok ken tot de beginselen die Ds. Kersten voorstaat, en met genoegen lezen zij zijne bestrijdingen als hij getuigt van hetgeen in hun binnenste wordt gevoeld. Ik draag het evenwel in de A.- R., dat ze bij al die genoemde zaken met ons verschillen, het is de oude ervaring, de Bruid klaagt in 't Hooglied deze klacht De kinderen mijner moeder zijn tegen mij ontstoken, om dezelfde oorzaken. Het is mij en velen onzer een raadsel, als men in iEiïfcii ifireejst oyer, feet SchqftvyQCP&t waar het pand u toebetrouwd en in d Ministerkamer een subsidie voor die hei densche feesten sanctioneert. Ook de Zoeklichtschrijver nam in he. zelfde nummer onze leiders onder handen en wel op een lage politieke manier, om te beweren, als het de arbeiders betreft, zijn ze tegen verzekering, niet als het hun zelve aangaat. Opgemerkt zij, dat niemand zijn pensioenpremie betaalt; het wordt in gehouden en nu zal de toekomst uitmaken, of door hen pensioen wordt aanvaard, en. dan is er pas een wapen tegen hen uit te smeden. Dat Kamerleden pensioen krijgen is m j. geen rechtsgrond voor aanwezig; zij heb ben geen Koninklijke of Ministeriëele aan stelling, doch ontleenen hun mandaat aan de kiezers: te ijveren voor af schaf ting daarvan is zeer gewenscht, gezien de hoor- ge bezoldiging thans. Met dank vpor (de opname. L. v. K. De geachte inzender heeft blijkbaar niet geheel begrepen wat wij bedoel den. Als wij schreven dat Ds. K. zich in de ruimte hield, dan bedoelden wij daarmee niet te zeggen, dat hij zich over tal van punten niet positief zou hebben uitgesproken. Dat heetft hij ongetwijfeld gedaan evenals zoovele Antirevolutionaire leden dat lang vóór hem deden en nog steeds doen. Wij behoeven geen voorbeelden te noemen. Wie meeleeft weet dat door onze Anti revolutionaire afgevaardigden in de Volksvertegenwoordiging steeds met kiacht voor de A.R. beginselen het pleit is gevoerd; weet ook, dat b.v. een man als Idenburg toen hij in Indië als onderkoning fungeerde zóó troUw voor onze beginselen uitkwam, dat hij van vrijzinnige zijde werd gehoond als deh dweeper van Buitenzorg, die per eerste gelegenheid behoort te Wor den teruggeroepen. In dat opzicht is er dus geen verschil. Dat onder rechtsch bewind niet alle A.R. wenschen werden vervuld en dat er nog heel wat te wenschen overblijft,! wekt geen verwondering. De A.R. zijn nog steeds een kleine minderheid die nog niet een zesde gedeelte van het aantal Kamerzetels bezetten, zoodat er ook geen sprake van kan zijn het landj naar A.R. beginselen te besturen. Datl onze voormannen zich toch niet aan| hunne verantwoordelijkheid hebben onttrokken is hieruit te verklaren, dat1 zij een rechtsch bewind altijd nog be-i' ter achtten dan een Regeering die zich door de revolutionaire beginselen laat leiden. En onze grief tegen de Staatk. Geref. is, dat zij voor alles wat van A.R. zijde gedaan is en het is toch niet zoo weinig! zelfs geen woord.van waar deering hebben, dat zij voor den zegen I dien wij in de opvolgende rechtsche Kabinetten ontvingen en die toch heel wat wisten te bereiken of tegen te hou den, opzettelijk de oogen -sluiten eu bij de eenvoudige kiezers den indruk trachten te wekken alsof juist de A.R. de gevaarlijkste vijanden zijn. De heer v. K. waardeert het in 0 n s dat wij niet voortdurend de S.G.P, be strijden wij zouden het inhem waar- deeren als hij den moed had de voort-! durende en vaak onwaardige bestrij-, ding van de A.R. partij door de „Ba nier" openlijk af te keuren. Dat zou - hem eereh! En wat nu het zich in de ruimte: houden betreft nog dit. - Art. 3G zegt dat het ambt der Over-, lieid is de hand te houden aan den heiligen Kerkedienst, om te wezen en nit te roeien alle afgoderij eh valschec godsdienst enz. Nu wordt aan de A.R. partij verwej ten dat zij dit Art. niet handhaaft Daaruit volgt dat men dus eiseht, dal de Overheid zal uitmaken wat de war« Godsdienst is en dat zij allen valscheij godsdienst zal hebben uit te roeien. Naar aanleiding daarvan hebben wij aan den heer Kersten gevraagd, hoi men zich dat uitroeien dacht en wil daarvoor in aanmerking kwamen. Hé antwoord luidde dat men geen gq loofsvervolging wenschte, dat men dl vtrïjheid wenschte te eerbiedigen, el dat overigens de partij zich hiérovej nog moo9t uitspreken. En als een Comm. benoemd word door een partij die zoo precies wefl aan te geven wat anderen moete doen, om richtlijnen aan te geven, da hoort men dat het toch zoo moeili; is, dat men dikke boeken moet doo worstelen, veel studeeren enz. M.a.\ dat men wel groote woorden gebruil en lichtvaardig anderen veroordeel zonder dat men zefl nveet .aan te g ven hoe dan moet gehandeld wórde De voorstelling alsof de A.R. Kame leden zich door de zweep van Ds. j zouden hebben laten leiden is lichtelij naief. Bekend is dat tegen de Olymij ad evan meetaf door de A.R. pers b zwaar is gemaakt evenals het bekei is dat toen Dr. Scheurer trachtte vrouwenkiesrecht uit het I.R.R. te w ren, Ds. Kersten verzuimde hem dai in bij te staan. En wat nu tenslotte het aangeha; de Zoeklicht betreft, het is duid?) dat hier een zaak is belicht waar o| de heer v. K. geen weg mee weel t' Is dan ook al te dwaas altijd 0 gemoedsbezwaren tegen verzekerij te praten en als men er als Kam: of hoofd van een school of hoe dan van kan profiteeren, plotseling g*j enkel bezwaar te hebben. REDACTIE. De 47) 11 heic kan zier spra toen ley ders den heid lijde Ge Looc een liede voor „V vroej Wi op- e die E aanb „Mi we p hij. Wij

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6