CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRHS CHE COURANT BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Gewone advertentiën per regel 22% oeot Ingezonden Mededeelbaren, dttbbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bxj voomltbetaHng van ten hoogste 30 woorden, i lijks geplaatst ad 40 cent. ">e JAAnüANO AB ONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 r antastische leuzen. Terecht werd door den heer Albar da in „Het Volk" critiek geoefend op het stembusprogram van de Commu nisten. In dit program wordt o.m. voor alle behoeftigen boven de 55 jaar een Staatspensioen gevraagd van f40 per week, wat de schatkist op een jaar- lijksche uitgaaf van meer dan f900 millioen zou komen te staan. Met dergelijke onvervulbare eischen, merkt de heer Albarda op, kan men wel tijdelijk den aanhang winnen van menschen die niet inzien, dat men hen naar de sterren wil laten grijpen, maar men kan hun vertrouwen niet behouden. Op sommige arbeiders met geringen werkelijkheidszin mogen tijdelijk de fantastische leuzen der communisten aantrekkingskracht uitoefenen, de te leurstellingen zullen hen ontnuchte ren. v Dit is volkomen naar waarheid op gemerkt. Het werken met fantastische leuzen moet op den duur tot teleurstelling leiden. Alleen maardit moet worden ge zegd niet alleen aan het adres van de communisten, maar eveneens aan het adres van de S.D.A.P. en van den Vrij heidsbond. Irpmers, de S.D.A.P. belooft ook aan de ouden van dagen een gratis staats pensioen. Een pensioen wel kleiner dan door de communisten wordt voor gespiegeld, maar dat toch ook in elk geval een jaarlijksche uitgaaf van een f100 millioen zal eischen. Een som die dat weten de Soc. Dem. leiders opperbest n i e t te vin den is. Wil men ons land niet onbe woonbaar maken, dan is het onmoge lijk het staatsbudget met een bedrag van 100200 millioen gulden te be lasten. Heel dat schermen met een gratis staatspensioen ,is niets anders dan het werken met fantastische leuzen, een bedrijf volkomen terecht door der heer Albarda gewraakt. Ook de Vrijheidsbond maakt zich aan deze fout schuldig. Door dezen bond wordt wel niet een rensioen in uitzicht gesteld, maar men tracht toch de kiezers te paaien met de belofte dat dit vraagstuk in studie zal worden genomen. Men heeft blijk baar niet den moed de werkelijkheid onder de oogen te zien en den kiezers precies te zeggen waarop het staat, maar geeft aan fantastische leuzen de voorkeur. Aan dit bedrijf dat noodzakelijker wijs tot teleurstelling moet leiden, loet de A.R. partij niet mee. Zij stelt geen maatregelen in uit licht die groote uitgaven eischen en vaarvan ze weet, dat ze niet verwe- -enlijkt kunnen wft-den. STADSNIEUWS. Wetsontwerp Weelde-belasting. Het wetsontwerp Weeldebelasting, dat reeds zoovele gemoederen in 'beweging heeft gebracht, gaf ook in de te Leiden gehouden vergadering van de Chr. Mid- denstandsvereeniging alhier, ruimschoots stof tot bespreking. In het Nutsgebouw trad toen op de lieer L. Attema, direc teur van het Chr. Middenstandsbureau, die als lid van den Middenstandsraad alle gevoerde besprekingen over deze kwestie meemaakte. De voorzitter, de heer J. van der Steen, opende de bijeenkomst met gebed. Spr. gaf daarna het doel dezer verga dering aan, die niet was belegd om po litieke overwegingen, maar alleen om op zakelijke wijze van middenstanders stand punt het wetsontwerp te beschouwen. De heer Attema, het woord verkrijgende, deelde mede, dat op 13 Februari 1925 door de regeering een viertal wetsont werpen werd ingediend, waarvan drie een verlaging van den directen belastingdruk 1 bec^gden, terwijl het vierde, het veelbe sproken ontwerp Weeldebelasting, een ver schuiving van den belastingdruk bedoelde. Door een verlaging van de inkomstenbe lasting en een wijziging van de verdedi- gings- en successiebelasting wil de Minis ter van Financiën het complex directe be lastingen verminderen, daar het yeel te zwaar op de Nederlandsche bevolking drukt en bovendien onbillijk werkt. Die f 38.000.000 moeten nu gevonden worden uit de Weeldeverteringsbelasting. Men. kan daar verschillend tegenover staan. Men kan als Speenhof f in „De Te legraaf" de zaak in een bespottelijk dag licht stellen; men kan. ook, als de Neu trale Middenstandsbond doet, protestmee tings organiseeren, of ook een politieke hetze ontketenen. Sociaal-economische organisaties hebben echter een andere taak. Zij moeten niet in den regeeringsstoel gaan zitten.of doen, wat de taax der volksvertegenwoordiging is. De Middenstand heeft zijn "belang aan het algemeen belang te toetsen. De Chr. en R. K. Middenstandshoofdbe- sturen hebben zich direct met elkaar in verbinding gesteld, toen bleek, dat het hoofdbestuur van den Neutralen Midden standsbond zijn eigen weg wenschte te gaan. Zij brachten hun bezwaren langs or- ganisatorischen weg bij den Middenstands- raad. Vanuit Middenstandsoogpunt is er veel voor te zeggen, directe belasting door in directe te vervangen. Volgens de cijfers van het Bureau van de Statistiek gaat 85 pet van alle belasting betalende burgers een inkomen van de f 3000 niet te boven. Al deze inkomens beneden f 3000 zullen dadelijk' profiteeren van de verlaging der inkomstenbelasting terwijl de wijziging der verdedigings- en successiebelasting de grootere inkomens bedoelt te ontlasten.Het geld da.t hier door vrijkomt is noodig voor kapitaal vorming. Elk jaar komen er in ons land ongeveer 25000 gezinnen bij, waarvoor h. kapitaal van 25000 maal f 12000 is 300 millioen gulden benoodigd is, om woning, onderwijs, werkgelegenheid, en al het on misbare voor het leven te verschaffen. Voor den Middenstand, die van de koopfcracht der bevolking leven moet, is hiervoor dus alles te zeggen. Volgens het plan van den minister zul len belast worden alleen uitgkven, die niet behooren tot het noodzakelijk levenson derhoud. Nauwelijks was het ontwerp ver schenen, of de Middenstandsraad werd bijeengeroepen. Deze raad had een onder houd met den Minister. Z.Exc. was dade lijk tot alle mogelijke medewerking bereid en verklaarde aan dezen vorm, die maar willekeurig uit eenige tekende vormen van weeldebelasting uit andere landen naar de Fransche „Taxe de luxe" was genomen, niet te hechten, wanneer de Middenstands raad met een ander voorstel kwam, dat langs anderen weg hetzelfde resultaat zou hebben. Met volle sympatliie van den Minister werd toen een Commissie uit den Middenstandsraad gevormd, en door den Minister zelf in contact gebracht met de desbetreffende afdeeling van het de partement van Financiën. Reeds den 4den MAANDAG IB MEI 1925 Maart werd het ontwerp in zijn oorspron kelijken vorm prijsgegeven, om plaats te maken voor een ontwerp, dart door de Commissie uit den Middenstandsraad zou worden bewerkstelligd. Dat is dus reeds het eerste positieve resultaat, dat door den Middenstandsraad is bereikt. Na nauwkeurige bestudeering en in overleg met alle mogelijke vakgroepen kwam de Commissie tot de slotsom, dat een geheel nieuw systeem zou moeten worden gevolgd. Zooals oorspronkelijk werd voorgesteld, zouden ongeveer, 250000 winkeliers belasting moeten innende Commissie wilde de belastihg bij de bron heffen, dus bij fabrikant en importeur. Waar het niét mogelijk is dé bron te be lasten, zal een omzetbelasting worden gehevenA Alleen'bij wild, waar de bron niet is aan te boren, zai de laatste yer- kooper, in casu de winkelier, de belasting zelf moeten innen. Volgens de nieuwe regeling zullen on geveer 25000 fabrikanten en importeurs voor de belasting moeten zorgen. Deze zijn daarvoor administratief veel beter in gericht dan de winkeliers. Een groot fa brikant verklaarde aan de commissie, zijn boekhouding binnen 14 dagen daarvoor te kunnen inrichten. Was dus oorspronkelijk voorgesteld de belasting te baseeren op het criterium van prijzen, de Commissie achtte prijzen die aan een voortdurende schommeling onderhevig zijn, in een wet uit den boo ze en stelde voor, de artikelen te belas ten, waardoor fraude meteen wordt on dervangen. Verder heeft de commissie verschillende artikelen^ die belast zouden worden,, doen vervallen, en andere, die h.i. wel als weel de moeten aangemerkt worden, daarvoor in de plaats gebracht. Eventueeie conflic ten zullen op aandringen van de Com missie niet voor den rechter worden ge bracht, maar voor een deskundige Co-ir^ missie. Tenslotte stelde de Commissie voor, om, wanneer de weeldeopbrengst de raming mocht te boven gaan, de meerdere op brengst ten goede te doen komen aan de winkeliers en hotelhouders, om daarmede de zware personeele- en grondbelasting te verminderen en een zekere vergoeding toe te kennen aan hen, die door deze wet met arbeid belast worden. Het feit, dat Minister Colijn dit voor stel in beginsel heeft aanvaard, mag zéker als een groot succes voor de Commissie uit den Middenstandsraad worden be-: schouwd. In het verder gedeelte ging de heer Attema dieper op de details in en gaf daarmede een. blik op den uitnem enden arbeid, die de Middenstandsraad voor den geheelen Middenstand heeft verricht. Op deze rede volgde nog een geani meerde discussie. Te ruim half elf sloot de voorzitter hierop de vergadering en ging da heen Attema voor in dankgebed. Voogdijraad fe Leiden. Verschenen is het Verslag van de werkzaamheden over het jaar 1924 van den Voogdijraad te Leiden. Wij ontleenèn daaraan het volgende: s Er werden gehouden in het afgcloo- pen jaar 11 gewone vergaderingen, waarin genomen werden 162 besluiten, hieronder niet begrepen die van hjtis- houdelijken aard. 17 Verzoekschriften strekkende tot ontzetting uit, of ontheffing van de ouderlijke macht of voogdij werden bij de Rechtbank ingediend. Omtrent deze verzoeken werden ad viezen uitgebracht overeenkomstig het verzoek. Op twee verzoeken tot ontheffing van de voogdij werd geadviseerd tot toewijzing. Op een verzoek tot ontheffing van een toeziende voogd werd gunstig ge adviseerd. De Rechtbank wees het ver zoek van de hand. Op een verzoek tot herstel in de voogdij werd gunstig geadviseerd. De Rechtbank besliste overeenkomstig het verzoek. 16 kinderen uit drie gezinnen wer den door den Officier van Justitie aan den voogdijraad toevertrouwd. In de voogdij o-ver deze 16 kinderen is voorzien. Op 1 Januari 1925 waren aan den Voogdijraad nog toevertrouwd jwee kinderen, in wier voogdij niet kon worden voorzien. 1 wordt verpleegd in het Idiotenge- sticht Voorgeest; 1 door het Observa tiehuis te Zetten. De uitgaven van den Voogdijraad be droegen in 1924: Proceskosten f329.95 Administratiekosten f 1910.25r', Verpl.- kosten f2305.05, in totaal f 4545.25s. De samenstelling van den Voogdip iraad onderging belangrijke verande ringen. Den 26en Januari 1924 overleed de heer J. P. J. Driessen, die sinds 1900 lid van den Voogdijraad was. De Voog dijraad verloor in hem een man met een warm hart voor kinderzorg, van uitgebreide kennis van personen en ge zinnen te Leiden, en door wiens werk zaamheid de Vereeniging Liefdewerk tot Kinderbescherming een krachtige steun is geworden voor het werk vari den Voogdijraad. In zijn plaats werd bij K B. d.d. 12 Mei 1924 benoemd de heer J. P. Creygh thon, wonende te Leiden. Den 29 Mei 1924 overleed het oudste lid de heer W. Pera. Hij was van den aanvang af, 190., lid en hij heefc zijn taak vervuld met een zeldzame toewij ding en ijver tot het laatst van zijn leven, te meer te waardeeren in een tijd, waarin ^stille- belanglooze mede werkers niet gemakkelijk te vinden zijn. In zijn plaats is benoemd hij K.B. d.d. 23 Aug. 1924 de heer J. Karstens, wonende te Leiden. Bij hetzelfde Koninklijk Besl. werd aan Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, te Leiden op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den voogdijraad, met ingang van .l November 1924. Met leedwezen zag de Voogdijraad dit ijve rig lid vertrekken. In deze vacature was op 31 L>ecemher nog niet voorzien. Op 31 December was de Voogdijraad samegnesteld als volgt: Mr. J. Schokking, voorzitter. Mej. D. M. J. Coebergh, Mevr. A. C. Mon- tagnevan der Lee, Mr. A. van der Eist, J. P. Creijghton, J. Karstens, (leden) een vacature, Mr. P. E. Brïët. Secretaris. Herv. (Geref.) Staatspartij. Voor de Leidsche afdeeling van de H.G.S. heeft Vrijdagnv nd Ds. J. Wil- lemze uit Groningen een rede gehou den over „wat wil toch de H.G.S." De spreker leidde de noodzakelijk heid van deze herhaalde uiteenzetting af uit enkele uitingen van leiders uit andere Chr. Staatkundige partijen, zooals de heeren prof. Visscher en den Ouden, die naar spr. zeide blijk geven van het bedoelen der H.G.S. NUMMER T51l p.ie*s te begrijpen. Spr. uitte er daar bij zijn verwondering over, dat men reeds nu was vergeten, wat de H.G, t S. in 1921 eens in een manifest had uitgesproken. De H.G.S., vervolgde spr., wil iets anders dan de heers diende richting in de C.-H. Unie; zij wil de regeering hebben geschoeid op Gods .Woord. Zij' wil slechts alle burgers gelijk be handelen wanneer de geheele wetge-1 ving naar eisch van Gods Woord kan worden omgezet; zij spedaal wil grondwetsherziening in „Nederland- schen" geest en volstrekte souvereini- teit van Oranje; zij .speciaal wil weer bepalen dtat de vorst van prot. belij- denis moet zijn, teneinde het protes- tantsch karakter der natie te hand haven. Van de tactiek der Chr. pol. par tijen die het kwaad willen overwin nen door meer Christenen in de re geering te brengen verwachtte spr. niets omdat zij gebonden blijft, aan den wil van een tijdelijke meerder heid in de volksvertegenwoordiging. In dit verband noemde spr. ook het streven naar organisatie onder de maatschappelijke groepen uit den booze, omdat dit voortspruit, naar spr. bleek te meenen, uit een machts beginsel. Dé Chr. kabinetten hebben. zoo beweerde spr., in de wetgeving steeds den volkswil gevolgd, doch zijn nooit om Godswil met een wetsvoor stel gekomen. Heel het afzakken van den weg die naar Gods Woord is schrijft spr. toe aan den invloed van ons parlemen taire stelsel, waarom spr. de volksver tegenwoordiging van thans liever zou vervangen door adviseerende licha men, welke de kroon eenvoudig ad vies geven. Van de overheid, zei spa:., moet leiding uitgaan op het ter rein van den godsdienst. Spr. ontkende dat de doorvoering van art. 36 zou moetein leiden tot vervolging van anders denkenden. Die uirreggïng, zei spr., geven de groote Chr. partijen eraan om er ai te zijn.(Spr. maakte hierbij verschil tusschen „uitroeien van den valschen godsdienst" en „vervolging.'V. De vat sche godsdienst zou wel verdwijnen, wanneer de overheid van staatswege Christelijk onderwijs gaf, en het „pro- testantsch" karakter der natie hand haafde. In verband tot dit laatste me moreerde spr. midden in een bestrij ding van het A.-R. standpunt enkele bezwaren welke als regel tegen andere partijen worden geacht te bestaan. Wie lichamelijk letsel toebrengt, gaat in de gevangenis, aldus spr.. maar wie iemand geestelijk wil ver moorden mag van deze Chr. regee ring zijn gang gaan. Tevens poneerde spr. hierbij de stelling dat de be staande chr. partijen Gods wet bewust hebben uitgeschakeld „omdat zij toch niet te verwezenlijken'* zou zijn, wal spr. in strijd noemde met vraag 115 v. d. Heid. Catech. De coalitie staat God in den weg, aldus spr., om Nederland te redden. .Als de coalitie zonde is, moeten wij haar verbreken. Wint Links het dan geen nood, het is Gods zaak. Hi alleen kan ons redden uit het moera waarin wij zijn geraakt. FEUILLETON. De Loods van Zwaankreek. Een verhaal uit het verre Westen. 46) „Ziet u wel? Zelfs Hij moest lijden", zei Gwen levendig. „Maar ik kan het u niet uitleggen. De Loods zal het ze ker graag doen." Wij gingen lunchen: wanne mais- koeken, heerlijke melk, en boschbes- sen. 'tWas een allergezelligst, vroolijk samenzijn. Bij 't afscheidnemen kuste mevrouw - Ashley Gwen hartelijk. „Ik wil graag nog eens terugkomen en hier bij 'traam zitten", zeide zij. „O heerlijk Ik zal naar u uitkijken. Wat zal dat prettig zijn! Hoeveel men schen komen er nu al naar mij zien! Met u meer vijf." En toen fluisterend: „U schrijft dus uw brief?" Mevrouw Ashley schudde van neen. .,Ik zal het niet kunnen dóen, vrees ik; maar ik zal er over denken." Een tevreden gezichtje keek ons na door het open raam. Voordat wij af daalden in den hollen weg, keerde ik mij om en wuifde met de hand. „De vrienden van Gwen wuiven haar van hier altijd "11 laatst vaarwel toe", zei ik. Dadelijk wend.de uieviouff Ashley haar paard en groette herhaaldelijk met haar zakdoek. ,,'t Is aandoenlijk lief, maar onbegrij pelijk", zeide zij, als tot zichzelve. „Haar hartje is een echte bloemtuin geworden." „Ja, 't is mij ook een raadsel. Den Loods zeker niet. Die zou het kunnen ophelderen." „Is er iets, dat uw Loods niet kan?" „Probeer u het maar eens", waagde ik te zeggen. „Dat zal ik; maar ik kan niemand toelaten in mijn tuin, vrees ik." Bij Ashley-Hoeve gekomen bedank te zij mij heel vriendelijk. „Gij hebt mij een grooten dienst bewezen", zeide zij, mij de hand reikende. „Ik zal de zen dag niet licht vergeten." Toen ik den Loods alles aangaande ons bezoek had meegedeeld, barstte hij los: „Wat een domme en ingebeelde dwaas ben ik geweest! Ik heb nooit bedacht, dat ook op haar leven een- schaduw kon rusten! Wat zijn wij toch kortzichtig.' Voor het verdere van dien avond kon ik bijna geen woord meer uit hem krijgen. Dit was het eerst? van vele - Lin aan Gwen. Geen gïnj vc bjj, 01 mevrouw Ashley sloeg hït pad in naar Meredith's huis, om een uur tje bij Gwen te zitten. Menigmaal vor»a cle Loods haar daar; maar hoewel het altijd aangename uren voor hem wa ren, was hij toch meestal heel stil na zijn terugkomst. Hij tobde over me vrouw Ashley. „Zij is allerbeminnelijkst en doet Gwen enorm veel goed", zei hij eens, „maar zij is trotsch als Lucifer. Zij ligt overhoop met haar naaste familie, en dat bederft haar leven. Zij heeft er mij zoo iets van verteld, maar duldt niet, dat iemand er zich mee be moeit." En zie! op zekeren dag komen wij haar tegen op weg naar het dorp. Toen wij vlak bij waren, deed zij haar paard stilhouden en hield een brief in de hoogte. „Naar huis", verklaarde zij. „Ik heb hem vanmorgen geschreven' en nu moet hij zoo gauw mogelijk weg." De Loods begreep haar onmiddellijk, maar zei niets dan: „Uitnemend", met zooveel nadruk dat wij allebei lachten. .,Ik hoop het", antwoordde zij, ter wijl een lichte blos haar wangen be dekte. „Ik heb wat gezaaid in mijn tuin Mij dtmUi, il: zit» liet al ontkiemen" antwoordde de Loods Twijfelmoedig schudde zij het hoofd. „Zoodra ik hiermee klaar ben, zal ik naar Gwen rijden en wat bij haar aan 'traam gaan zitten." „Doe dat, mevrouw. Men heeft daar een zeer goed licht. Wondervolle din gen kan men uit Gwens raam te zien krijgen." „Ja, dat lieve kind. Ik vrees echter, dat het raam helder wordt gehouden door tranen." Zoo sprekende zette zij haar paard aan en draafde verder, omdat haar eigen tranen begonnen te vloeien,. Ik volgde haar .in gedachten langs het welbekende pad, eerst stijgende tus- schen de heuvels, dan afdalende in het gulden licht van den hollen weg, om eindelijk aan te landen in Gwens ka mer. Ik zag het bleeke gezichtje la chen, toen zij samen hij het raam za ten, terwijl mevrouw Ashley vertelde hoe alles er vandaag buiten uitzag, en misschien ook liet doorschemeren hoe in haar eigen,, tot nog toe onvrucht baar hartetuintje het bloemzaad be gon. te ontkiemen. HOOFDSTUK XX. Wij vorderen. De Lor v van de kerk te Z.\ exyyekte veel opzi en in gene cle streek, en te meer omdat Bill zich to< commandant had opgeworpen. „Als ik geld inzet, blijf ik bij he' spel", verkondigde hij aan ieder, dli 'thooren wou, en hij bleef, zeer ter voordeele van het werk en tot groot genoegen van den Loods, die veel te veel van zijn krachten vergde en rus teloos arbeidde. 't Was Bill, die de verschillende ploegen bijeenvoegde, om steenen aan te voeren voor de fondamenten, en balken voor de muren, 't Was Bill, die iederen vrijwilliger het werk aanwees, waarvoor hij de meeste geschiktheid bezat. Zoo droeg hij hijvoorbeeld aan boer Muizert en twee flinke Ieren uit de Ottawabosschen, die goed overweg konden met bijl en zaag, het zagen op van de balken. En toen zij er mee ge reed waren, maakte hij hun zijn com pliment en zei, dat een zaagmolen het hun niet zou kunnen verbeteren.' t Was ook Bill geweest, die de inkoo- pen ideed, en zijn onderhandelingen met Willemsen, den tokohouder, die in timmerhout en bouwmaterialen han del dreef, waren van dien aard, dat< zijn reputatie als uitstekend financier voorgoed gevestigd was. (Wordt voroojed).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1