abonnementsprijs CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN advertentie-prijs Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Nummer Qe JAARGANG ZATERDAG 16 MET 1925 NUMMER 1515 IEDWE LEIDSCHE COURANT In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Gewone advertenties per regel 227« cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advert en tien bij vooroitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent EERSTE BLAD. De Staatk. Gerei, en Art. 36 „Onze partij" aldus X. X. in de Banier, het orgaan van de Staatkun dig Gereformeerde partij wordit thans duchtig bestreden. Vooral de A.R. pers doet er danig aan mede." Aan dezen strijd, al geven we toe dat daartoe alle aanleiding bestaat, nu de Staatk. Geref. organen onver moeid doorgaan de A.R. partij aan te vallen en haar in een hatelijk daglicht te plaatsen, hebben wij tot nu toe niet mee gedaan. Het komt ons nog altijd voor, dat we wat anders en beters hebben te doen dan te bestrijden hen, die toch in den grond der zaak heel dicht naast ons staan. En het is ons een raadsel hoe man nen als Ds. Kersten en Ds. Barth met 'n zekeren hartstocht en met verwaar- loozing van de feiten, altijd weer hun kracht zoeken in het bestrijden van de A.R. partij zonder een oogenblik te denken a£n wat door deze partij en hare voormannen in het belang van land en volk tot stand werd gebracht, en zonder ook maar eenige waardee ring, te toonen voor de kloeke wijze waarop zoowel in de Eerste als in de Tweede Kamer door die voormannen de A.R. beginselen worden beleden en op de toepassing daarvan wordt aan gedrongen. Deze wijze van optreden, die wel in staat is tot een hartstochtelijk weder woord te prikkelen, zal ons intusschen niet verleiden dit verkeerde voorbeeld te volgen. Aan dezen onzaligen broederstrijd doen wij niet mee. De Staatk. Geref. mogen van mee ning zijn dat al heel veel bereikt is indien alvast de A.R. partij tot den grond is afgebroken, wij hebben nog wel zooveel vertrouwen in het gros van de kiezers, dat zij zullen ^begrij pen, dat op die wijze aan land en voik al een heel slechten dienst wordt be wezen en dat daardoor de belangen van Gods Koninkrijk voorzoover wij die kunnen schaden op ernstige wijze wordt bedreigd. Wij bepalen ons daarom thans tot een enkele opmerking die verhelde rend kan werken en waardoor het on gemotiveerde van het aan alle beza digdheid gespeende optreden van de Staatk. Geref. leiders in het licht ge steld wordt. Een van de groote bezwaren .tegen de A.R. partij heet altijd te zijn, 'dat zij zich niet houdt aan Art. 36 der N.G.B. Toen wij echter aan een der leiders van de S.G.P. vroegen hoe deze partij dan wel over dit artikel denkt en hoe zij meent dat het moet worden toe gepast, luidde het antwoorddat de partij zich daarover nog niet had uitgesproken. Ja, de volgelingen, die zich door het gebazel van de .voormannen van de wijs laten brengen, die weten het. Voor hen Is de zaak klaar als de dag. Zoo kan men in een der laatste num mers van de „Banier" lezen: „Wan neer het mij te doen stond mocht al leen in ons land de Gereformeerde Godsdienst bestaan. Dat is anti-revo- lutionairl" Deze redeneering is consequent. Alleende leiders, mannen als Ds. Kersten e.a. denken er niot aan, zich zoo beslist uit te spreken. Zij houden zich in de ruimte. L i Het ls nu reeds meer dan een jaar peleden dat door de Algem. Verg. der St G P. een Commissie benoemd werd om iet vraagstuk dat in Art. 86 be handeld wordt, te bestudeeren En toen nu in de laatste jaarverga dering op een spoedig verschijnen van het rapport werd aangedrongen, toen heette het, datde kwestie lang niet zoo eenvoudig is als menigeen denkt. Ds. den Hengst, Ds. Salomons, Ds. Kersten, Ds. Zandt en de heer Kuyk zijn aan het studeeren gegaan, maar toen bemerkten ze dat ze op een zoo breed terrein kwamen, dat onderschei den boeken moesten worden doorge werkt enz. zoodat ze onmogelijk nu reeds met hun rapport gereed konden komen. Ter verontschuldiging wordt dan verder aangevoerd dat een studiecom missie uit de Chr. Hist. Partij nog veel langer over deze zaak aan het werk is. Deze wijze van handelen eert de Commissie, die blijkbaar van plan is ernstig werk te leveren. Dat is de juiste weg. Eerst studee ren en dan handelen. Maar wat doet nu het hoofdbestuur van de S.G.P? Terwijl de Commissie waarvan ook Ds Kersten lid is hare onkunde be lijdt en verklaart eerst na langdurige studie een oordeel te kunnen vellen, heeft het hoofdbestuur toch geen be zwaar de A.R. partij mahr vast te ver- ocrdeelen. Men weet nog wel niet' welke opvat ting de juiste is, men weet nog niet welken weg men uit moet, maar dit wordt geen bezwaar geacht om de A.R. partij alvast aan den schandpaal te siaan. En dan wordt als ter verontschuldi ging wel aangevoerd dat een rapport alleen noodig is, om de huidige afwij kingen te constateeren, maar uit de bespreking ter vergadering en uit de houding van de commissie bleek wel hoe onjuist deze voorstelling is. Wij gaan op deze kwestie thans niet nader in. Willen de St. Geref. doorgaan de A. R. partij in een hatelijk daglicht te stellen en inplaats van den gemcen- schappelijken vijand te bestrijden een broederstrijd te ontketenen, wij zullen hen daarin niet volgen. Wij hebben alleen even in het licht willen stellen op welk een lichtzinnige en onverantwoordelijke wijze, die uit nemend geschikt is om eenvoudige zielen te verstrikken, in dien strijd wordt opgetreden. V Van huis en tóch stemmen Er zijn altijd kiezers die op den stemmingsdag afwezig zijn. Sommigen zijn verhuisd, anderen zijn met vacantie en weer anderen zijn voor zaken in een andere plaats. Nu kan men tijdelijk naar huis terug- keeren om ie stemmen, maar dat kost tijd en geld en is niet altijd even ge makkelijk en 't gevolg is vaak dat men dan verzuimt zijn stem uit te brengen. Toch is dat niet noodig. De Kieswet bepaalt al, dat men ook in een andere gemeente, dan waar men op dj kiezerslijst voorkomt kan stemmen. De kiezer, zoo zegt de wet, die van deze bevoegdheid gebruik wil maken, deelt uiterlijk 14 dagen vóór den voor de stemming bepaalden dag, in per soon ter secretarie van een gemeente aan den burgemeester of aan den daar toe door dezen aangewezen ambtenaar, mede, in welke gemeente hij aan de stemming deelnemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagteekening en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de voor deze verkiezingen gel dende kiezerslijst viooiftomt, en een adres in de gemeente, in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Van de mededeeling wordt 'n schrif telijke verklaring opgemaakt. De verklaring wordt door den kie zer en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar on derteekend. Een afschrift van die ver klaring wordt den kiezer uitgereikt." De zaak is dus eenvoudig. Men kan stemmen waar men wil, mits men daarvan tijdig in dit ge val voor of op 16 Juni in persoon kennis geeft. Laten vacantiegangers en anderen die weten 1 Juli van huis te zijn, hier mee rekening houden. En ook de besturen van onze Kies- vereenigingen en propagandaclubs mogen deze bepaling niet uit het oog verliezen. Ook nu geldt, evenals onder het vroe gere kiesstelsel, dat 'taan één stem kan hangen. Eén verwaarloosde stem kan oor zaak zijn dat een K^serzetel verloren gaatl STADSNIEUWS. Wijdingssamenkorast. Z-ooals reeds voorloopig door ons werd medegedeeld, zal a.s. Dinsdag avond 19 Mei een wijdingsbijeenkomst plaats vinden in de Hoogl. kerk te 8 uur. Leider van deze bijeenkomst zal zijn Ds. J. Ricmens, Ned. Herv. pred. alhier. Medewerkenden: Kerkkoor „Ex Animo." Dir. W. F. Kools. Cello: de beer Frans Kriek. Orgel, de heer L. Koole. De bijeenkomst zal geopend worden metg ebed en bet gemenschap- pelijk zingen van Gezang 147:2. Het programma vermeldt verder: Zendingslied (Koor) G. F. Handel, 1685 Hem in 'tbart te dragen (koor) Ivarl Breiidenstein. Sarabanda (voor cello en orgel) G. F. Handel. Avond voor koor met Altsolo) W. F. Kools. Heer, waar Gij zijt woont de vrede (koor) W. F. Kools. Declamatie van het gediebt „Jezus' Hemelvaart" van W. F. Sta ring, door Ds. J. Riemens. Kirchenaria (voor cello en orgel) Stradello. Chris tus heeft overwonnen (koor) Job. Seb. Bacb. 'sHeerert intocht koor) G. F. Handel. Psalm 146:8 (Gemeenschap pelijk.) De toegang tot de kerk en plaatsen zijn vrij. Aan den ingang zullen gratis tekstboekjes worden uitgereikt, terwijl bij bet uitgaan een collecte zal wor den gehouden ten bate van de zending. Radio-avond voor de Vrije Universiteit In bet belang van de Vrije Universi teit zal een radio-avond gehouden wor den op a.s. Woensdagavond, 20 Mei, te acht uur in hét kerkgebouw aan de Oude Vest. Als sprekers zullen dien avond ge boord worden Mr. H. Bijleveld te Den Haag over het onderwerp: „Een gou den Banier" en Prof. Dr, G. Ch. Aal der s over bet onderwerp: „Om deeere Gods." Voorts eenige afwisseling met muziek en zang. De toestellen worden gratis afgestaan door den beer H. M. van dèn Bos, Rijnsburgerweg 185 te Leiden, terwijl de vergadering toegan kelijk is voor leden, begunstigers en alle belangstellenden. De toegang is vrij. Men zie de advertentie in dit nummer. Wij vestigen de aandacht onzer le zers op de in dit nummer voorkomende advertentieën betreffende de aanmelding van nieuwe leerlingen voor de Gemeente lijke Hoogere Burgerscholen, het Gym nasium en de Gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen. Gistermiddag is de 54-jarige klin ker K. L. op de scheepstimmerwerf van de fa. V. en P. ernstig komen te vallen, op het*oogenblik dat hij op een schuit welke op de helling stond, van een luik in het gangboord wilde stap pen. Hij kwam op een 1° M. lager gele gen stelling terecht, en klaagde over pijn in rug en pols, terwijl bet gelaat bloedde. De Eerste Hulpdienst bracht hem, na een voorloopig verband te hebben aangelegd, over naar het academisch ziekenhuis. Een landbouwer vermiste giste ren na afloop van de veemarkt een 6 weeksch lam, gemerkt met een roode streep op neus, nek en staan. Bij de fa. Dieben is een witte melkgeit gestald, welke gister na af loop van de veemarkt onbeheerd werd aangetroffen. Gisteravond is voor een perceel aan de Lange Mare een rijwiel onbeheerd aangetroffen, dat daar van des mid dags half een af bad gestaan. Gistermiddag am half één is de huisknecht F. K., in een perceel aan de Nieuwe Beestenmarkt van een aanzien lijke hoogte naar beneden gevallen, waar bij hij met den rug op een bank terecht k\vam en zich ernstig bezeerde. Per rijwiel brancard werd hij ter observatie naar het St. Elisabëthgesticht gebracht. Op verzoek van het kantongerecht te Haarlem is hier aangehouden H. S. K., die nog eenige dagen hechtenis moet on dergaan. BINNENLAND. DE UITKEERING AAN DE „CODRO Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot wijziging en aanvul ling van het Vilde hoofdstuk B der Staatsbegrooting voor bet dienstjaar 1925, (uitkeering aan de „Codro" we zen eenige leden er op, dat het wel eigenaardig aandoet, dat een onder neming, die in rechten beweert, dat haar een schadevergoeding van meer dan 3 millioen gulden toe^mt, zich laat afkoopen voor f 150.000, d.i. nog geen 5 pet. van het bedrag, waarop zij beweerde recht te hebben. Van andere zijde wordt hiertegen over opgemerkt, dat, wanneer iemand in een proces zich tot een schikking bereid verklaart tot een bedrag, ver beneden het door hem geëischte, dit niet steeds bëteekent, dat hij een on- gegronden eisch heeft gesteld, doch dat zulk een handelwijze veelal het gevolg is van de overweging dat er weinig kans is op een goeden uitslag van het proces en dat dus gered moet worden wat nog te redden is. Verscheidene leden stelden er prijs op te verklaren, dat zij gaarne hun stem aan het ontwerp zouden geven, wijl zij in den voorgestelden maatre gel zagen de voldoening aan een mo- reele verplichting, welke op den Staat rust. Zijn er aan heide zijden onjuist heden begaan, de hoofdfout, zoo werd betoogd, ligt bij den Staat. In deze omstandigheden behoort naar de mee ning dezer leden de Staat zich niet op zuiver formeel standpunt te blijven stellen, doch behoort de Regeering te trachten met de wederpartij tot een schikking te geraken. Vacantiebijslagen. Het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heeft, naar het Hdbl. meldt, te kennen gegeven ,dat het aan de eerstvolgende Amsterdam- sche gemeentebegrooting zijn goedkeu ring zal onthouden, wanneer daar op gelden voor vacantiebijslagen vcor het gemeentepersoneel zullen zijn uit getrokken. Onveilig strand. Het strand is de volgende week op Vrijdag onveilig tot het Wassenaar- sche Slag wegens het schieten met mitrailleurs, van 9.30 v.m. tot 2.S0 n.m. De aandacht wordt er op geves tigd dat het strand slechts dan weder voor het publiek toegankelijk is,, wan neer de vlaggen waardoor de onveilig beid aan het str'and wordt aangeduid, zijn ingehaald. De Communistische partij. „De Tribune" bevat het volgende be richt: Naar aanleiding tan mededee- lingen in de vijandige pers deelen wij mede dat het volledige partijbestuur heden, Zaterdag, vöor het eerst na het congres tezamen komt. Het P.B. zal dan uitvoering geven aan hetgeen hot congres het heeft opgedragen, en te vens de door onze tegenstanders ge schapen nieuwe situatie, voorzQover noodig, onder de oogen zien. Ned. Bond van J. V. op 6.6. Op den met Hemelvaartsdag te Zwolle te houden Bondsdag zal de Voorzitter, het Tweede Kamerlid, de heer A. Zijl stra, des morgens een rede houden ge titeld. „Vasthouden." Deze vergadering is gewijd aan huishoudelijke zaken. 's Middags wordt vergaderd zoowel in de Buiten-sociëteit als in de Plan- tagekerk. In de Buiten-Sociëteit zullen achter eenvolgens spreken Ds. B. A. Knop pers van Amsterdam, over „In 't oude spoor.vooruit"; terwijl het Tweede Kamerlid, Mr. J. A. de Wilde een op wekkende rede zal houden, getiteld: „De Geref. Jongelingsvereeniging en onze Nationaliteit." Tenslotte zal de vergadering worden toegesproken door Z. Exc. A. W. F. Idenburg, lid van den Raad van State. In de Plantagekerk zal de heer A. v. Rijn, van Vlaardingen, Voorzitter der Zuid-Holl. aid. refereeren over: „Verband in den Jeugdarbeid." Ook daar zal de heer Idenburg de vergade ring toespreken, terwijl een derde spre -ker de opwekkende rede houden zal. De Lectuurcommissie van den Ger. Jonge lingsbond heeft besloten een maandelijksche uitgave van 16 pagi na's het licht te doen zien waarin de resultaten van haar arbeid voor de vereenigingen zullen neergelegd wor den. Als geregelde medewerkers zul len optreden Dr. C. N. Impeta te Kam pen; Ds. B. A. Knoppers, te Amster dam; Dr. C. Tazelaar, te Amsterdam; Mevr. J. M. Westerbrink—Wirtz, te Alphen aan den Rijn; P. v. Nes Czn. te Bodegraven; Mej. C. M. Kwakkel- stein, te Vlaardingen en Mej. P. L Zwiers, te Hoogeveen. Fxansch op de lagere school. Het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers ver zond een uitvoerig adre^aan de Twee de Kamer met het verzoek het wets ontwerp van mej. Westerman tot in- Binnenland Het vermenigvnldigingscijfer voor den H.O. voor de gemeente Rijnsbnrg wordt vastgesteld op 3, evenals verle den jaar. Het wetsontwerp tot regeling van de tegemoetkoming aan de Zoiderzeevis- schers aangenomen. B. en W. van Rotterdam stellen voor de salarissen van het gem. personeel met 2 pet. te verlagen. Buitenland. De Belgische liberalen hebben zich tegen het kabinetVandevijvere ver klaard. Het rapport dei commissie van on derzoek naar Höfies dood. Een communistisch complot in Joe- go-Slavië ontdekt. Tsjitsjerin acht het mogelijk, Neder land in een anti-Britsch blok te be trekken. voering van het Fransch op de lagere school niet aan te nemen. De Kamerverkiezingen. De candidatenlijst van de Protest. Volkspartij is als volgt samengesteld: 1 Mr. Dr .A. R. van de Laar, 2 Dr. J. van Dorp te Gendringen, 3 A. J. Rot teveel, te D$n Haag, 4 R. van der Btug te Gouda, 5 G. Voet te Velseroord, 6 J. D. Root Jr. te Amsterdam, 7 J. Dub- bis, te Bennebroek, 8 Dr. C. D. Cra mer te Utrecht. Rotterdams gemeentepersoneel. B. en W. van Rotterdam stellen naar aanleiding van de onlangs door den Raad aapgenomen motie-Schouten, voor, om met ingang van 1 Juni a.s. de wedden van 't gemeentepersoneel tijdelijk, en wel uiterlijk tot 1 Mei '26, met 2 pet. te verminderen. Radio-toestellen in café's. In den laatsten tijd worden in ver schillende voor het publiek toeganke* lijke instellingen radiotoestellen aan gebracht ten gerieve van de bezoe kers, die daardoor kunnen luisteren naar de draadlooze concerten. B. en W. van Den Haag zijn nu van oordeel, dat het aanwezig zijn van een radio-toestel in dergelijke inrichtingen als een vermakelijkheid in den zin van de verordening op de vermakelijk heidsbelasting moet beschouwd wor den. Om evenwel de rechtsgeldigheid van de aanslagen, welke worden op gelegd, buiten allen twijfel te stellen achten B. en W. het gewenscht de ra dio-toestellen met name in de belas ting-verordening te noemen, waartoe zij dan ook een voorstel doen. DE COMMUNISTISCHE WERELD HERVORMERS. Zaterdag en Zondag, aldus het Hbl., is te Amsterdam het congres van de „Communistische Partij Holland" ge houden. Uit de uitvoerige verslagen omtrent de besprekingen in ons blad verschenen, is onzen lezers gebleken, dat <fe karakteristiek, die een der voor aanstaande leden van de partij, de heer Ceton, van de bijeenkomst meen de te mogen geven, wel bijzonder tref fend was: Een samengeraapt zootje! Ja, dat was bet wel waarlijk. Een jammerlijker bende van scheldende cn kijvende lieden, zal men zelden bijeen zien. Een walgelijke „atmosfeer van geklets, gekrijsch en intrigue" heersck- te op deze bijeenkomst van de partij, die ons een nieuwe wereld van kame raadschappelijke samenwerking zal moeten brengen. Och arme! De nobele idealisten, die waarlijk gelooven op de puinhoopen der huidige kapitalistische maatschap pij een nieuwe en betere samenlevingj volgens de communistische beginselenj te kunnen opbouwen, zullen toch ten •slotte wel moeten inzien, dat hun ide-, aal nog niet van deze tijden is. En dat met de lieden, waarop zij hun hoop voor de verwezenlijking hunner idea* len hebben gesteld, wel mogelijk dej afbraak van het oude, maar niet dr opbouw van het begeerde nieuwe is tot stand te brengen. Van idealisme bleek bij daze $94*^ w ere Ldheiwoi5»er8_ niet4 bstminafc'ypj

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1