CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN advertentie-prijs Dii nummer bestaat uit IWEE Bladen. EERSTE BLAD. binnenland. "e JAARÓA'NÖ VRIJDAG 8 ME! 1925 NUMMER 1508 NIEUWE LEIDSGHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buitenLeiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2JS0 Per week I 0.19 Franco per poet per kwartaal i 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Bakkersnachtarbeid. De Tweede Kamer houdt rich thans onledig met de hehandel.ng van het we.sou.werp tot wijziging van de be palingen der Arbeidswet betreffende den aroeid m de broodbakkerijen. 2iüoaiS men weet is de bedoeling van het wyz.gingsvoorstei voor alle brood- bakkenjen het aanvangsuur op 5 uur 'smorgens te stellen en verder om aan iederen bakkerspatroon toe te staan om vóór dat aanvangsuur voor arbeid te verrichten en wei in kleinere bakkerij en gedurende één uur en in grootere gedurende twee uur. Aanvankelijk wilde de Minister aan de patroons meer bewegingsvrijheid geven, maar hij vreesde dat een verminderde moge lijkheid van controle tot veelvuldige wetsontduiking aanleiding zou geven. Hoe moeilijk een behandeling van dergelijke onderwerpen -s, blijkt wel uit het feit dat blijkens de tot nu toe gevoerde algemeene beschouwingen bijna geen der sprekers zxh voldaan betoonde. Sommigen gaat dit onderwerp te ver anderen gaat het niet ver genoeg. Wilden sommigen meer beperkende bepal.ngen, om de afscnafiing van den nachtarbeid beter te verzekeren, ande ren, eveneens tegenstanders van den nachtarbeid, wenschten daarentegen op sommige punten eenige \erruiming. Het komt ons voor, vooral nu de doel matigheid van het verKoopverbod in de practijk gebleken is, dat de vrijheid van de patroons om in hun eigen be drijf te arbeiden, wanneer zij dit wen- schen in eere behoort te worden her- ïteld. Er is geen enkele geld.'ge reden, om v^oor de broodbakkers een uitzondering '2 maken en hen te beletten wat aan ederen patroon in welk bedrijf dan •ok geoorloofd is. En ook schijnt ons sympathiek d« gedachte om de Iiechtenisstraf bij her- laalde overtreding af te schaffen. De wet moet worden gehandhaafd. Maar het stuit tegen de borst als een nijver patroon die misschien veel moeite heeft om op een behoorlijke manier aan zijn verplichtingen te vol doen, deswege met een 2eer vernede rende en krenkende hechténisstraf wordt bedreigd. De lout van het liberalisme In de gisteren geciteerde rede van Mr. Dresselhuys werd ten opzichte van de onderwijspolitiek de rechter zijde volkomen gerechtvaardigd en de houding van hat liberalisme dat zich door het intellect liet leiden, veroor deeld. Ziehier de liberale schuldbelijdenis: „Het is, achteraf, duidelijk dat de liberalen met hun houding in dezen st.'ijd éen fout hebben begaan. In de politiek maakt men reeds dan een fout als men de nederlaag lijdt en °t de liberalen den schoolstrijd heb- i m verloren, behoeft niet te worden ngetoond. Het is zelfs zoover, dat er dan één liberaal niet anders dan v oorden van verguizing over heeft voor de mannen die vijftig, veertig, r'ertig jaar geleden met zooveel warm- e en zooveel overtuiging de neutrale ochool verdedigd hebben. Verdienen zij die verguizing, onze liberale voorgangers? Was het bij het meerendee] hunner inderdaad hun be doeling het Nederlandsche volk te ma ken tot een godsdienstloos volk? Be doelde zij den Jan Rapgeest te kwee ken die nu spreekt uit zoo menig ar tikel in organen van onderwijzers, openbare onderwijzers., en ook bijzon dere? Neen, zij zagen In de pogingen van at zij de clericalen partij noemden, m de kinderen naar eischen scholen halen, slechts een middel om het od den vrijen geestelijken groei te ^mpëilijken. Zij waren zoo overtuigd, t het vrije zoeken naar de waarheid, k voor den eenvoudigste der eenvou- ~en, ook voor den kleinste der klei- n. een voorwaarde is, de voorwaar- .i is, voor menschel ijk geluk, dat zij 1 wat dien vrijen groei wilde verhin- eren slechts konden zien als snoode belagers der menschheid. De fout is voor ons nu niet moeilijk aan te wij zen." Inderdaad. Maar toen vroeger altijd weer op de ze fout werd gewezen, een fout die be- teekende de jarenlange onderdrukking van een groot deel van het Nederland sche volk, toen hadden de liberalen die in bet intellect den regulateur van hun handelen vonden, geen ander ant woord, dan dat de minderheden dan maar onderdrukt moesten worden. Ook hier gold echter dat het onder drukte volk te sterker wies naarmate het meer onderdrukt werd. En zoo is de fout van het liberalisme een fout die niet toevallig is, maar die verband houdt met het beginsel waaruit het leeft, tevens oorzaak ge weest van den onherroepelijken val van het liberalisme. STADSNIEUWS. Uitvoering „De Ster." In de „Graanbeurs" gaf gisteravond N. V. Sanders' Gemengd Koor „De Ster" een uitvoering, die goed geslaagd mag heeten. Er werd mooi gezongen en. de belangstelling liets niets te wen- schen over: de zaal was geheel gevuld. De avond werd ingezet met „O Heer, die daar des hemels tente spreit" van Valerius, da tons in zijn ouden vorm toch meer voldoet dan als „O Heer, die Uw tent in de hemelen spreidt", zooals" men er tegenwoordig wel van maakt. De klanknuanceering was heel goed; alleen hadden o.i. de. leesteekens (b.v. de haakjes in het tweede couplet) in den zang meer tot hun recht moeten komen. Het koor zong voorts o.a. eenige La- tijnsche liederen, (O bone Jesu van Pa- lestrina en het Middeleëuwsche O fons amoris), het „Abentfli&d" van Philip Loots en het aardige „Leute geboort" (woorden van W. van Twisk, muziek van Jac. Bonset): „Een groot geluk valt uit dén hemel neer,"' Vooral dit' laatste,-waarin de geluiden van het ontwakend leven in de natuur, zooai3 die in de lente zijn waar te nemen, op origineele wijze nagebootst worden, viel bijzonder in den smaak en het langdurig applaus, dat er op volgde, beteekende zooveel als „bis", aan welk verlangen dan ook voldaan werd door het koor, dat dit nummertje nog eens zong. Het koor „De Ster" heeft wel getoond gisteravond, over goede stemmen te beschikken, alsmede in den heer W. J. Mizée een directeur te bezitten, die wat doen kan met zijn koor. Ook de cellist de heer Frans Vrij- hoff, die o.m. verschillende nummers uit Bach ten gehoore bracht, oogstte een warm applaus. Hetzelfde kan ge zegd worden van de sopraanzangeres Mej. Annie v. d. Reyden, die met veel gevoel eenige Duitsche en Hollandsche liedjes zong en ook nu weer blijk gaf, een goede beheerschte stem te bezitten. Alles tezamen was het een mooie avond gisteravond, en we spreken den wensch uit, dat het „De Ster" moge gegeven zijn, nog lang te blijven schit teren aan. Leidens muzikalen hemel. Ongedacht resultaat. Het is, zoo meldt ons de Raad van Arbeid alhier, een schi6r niet uit te roeien volksgeloof, dat men op grond van zijn rentekaart niet meer dan f3.— ouderdomsrente kan krijgen op het 65ste jaar. Hoe dikwijls reeds is be toogd, dat bij vroegere invaliditeit de rente op eiken jongeren leeftijd kan in gaan en boven f3.kan stijgen, het wil er bij de menschen niet in. Zoo kwam er voor eenigen tijd een vrouw aan het loket van den Raad van Arbeid met de blanco rentekaart van haar man en vroeg of zij voor het plak ken van de voor de Ouderdomsrente van haar man benoodigde zegels nog eenige uitstel kon krygen. Binnen enkele dagen zou zij haar ouderdoms rente weer beuren (f12 in.de 4 weken) en dan kon zij met nog fl er bij 52 zegels van een kwartje voor haar man plakken. De ambtenaar aan het loket infor meerde eens naar wat haar man deed voor de kost en toen bleek, dat hij al geruimen tijd ziekelijk was en tot gee nerlei arbeid in staat. Het opmaken van een aanvaag om invaliditeitsrente leek hier aangewezen en geschiedde. Na onderzoek door den dokter adviseerde de Raad tot verlee ning van de invalidite'isrente en de Bank kende deze toe tot een bedrag van f220.— per jaar. De vrouw behoefde nu ook de f13.zegels niet meer te plak-, ken en samen hebben ze nu van den Raad f220.— plus f156 of 376.— pen sioen per jaar. Iedereen, die de omstan digheden van dit soort gezinnen kent, zal toegeven dat deze vrucht van de sociale verzekering voor zulke men schen iets beteekent en begrijpen, dat de vrouw van haar bezoek aan <3en Raad van Arbeid met zoo'n ongedacht resultaat geen spijt had. Tot i eeraar in plant- en dierkunde aan de met 1 September te openen 2de Christelijke H.B.S. met 5-jarigen cur sus a^n het Bezuidenhout te 's-Graven- hage is met ingang van genoemden da tum, benoemd de heer W. M. Heyl, te Utrecht, leeraar aan de christelijke H. B.S. alhier. Chr, Jeugdhulp. Men deelt ons mede dat de scliaal- collecte voor de vereen. Christelijke Jeugdhulp, welke Woensdag en Don derdag .plaats had, heeft opgebracht de som van 388.85°. Het he9tuu-r betuigt hartelijk dank voor de betoonde offervaardigheid. Aanhouding. Op verzoek van den burgemeester van Katwijk zijn hier twee personen aangehouden, J. v. E. en F. K., die zich vermoedelijk hebben schuldig gemaakt aan diefstal van dekens. De politie kan inlichtingen ver schaffen tor het verdwijnen van een hond, die door de tram is overreden. DE WEELDEBELASTING. Geen behandeling meer in deze zit tingsperiode. Uit parlementaire kringen verniemt de Telegr., dat het uitgesloten geacht wordt, dat de belastingontwerpen, waaronder het ontwerp tot verhooging der Zegelbelasting (weeldebelasting) nog gedurende deze parlementaire pe riode door de Tweède Kamer kunnen worden behandeld, in verband met de oniwerking, welke het ontwerp-weelde- belasting ondergaat. Steenkolen aangeboord bij Lichten voorde. Naar gemeld wordt Is bij een door de Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouwkundige Werken te Lichten voorde uitgevoerde diepboring, gister- op ongeveer 800 meter diepte een vrij dikke steenkolenlaag aangeboord. De Olympische spelen. Door den heer Boon zijn aan den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de Minister niet van oordeel, dat door het votum van de Tweede Kamer der Staten-Generaal inzake het wetsontwerp tot verhooging van hoofd stuk VA der Staatsbegrooting voor 't dienstjaar 1925, de kans dat de Olym pische spelen in 1928 in Nederland zul len worden gehouden, zeer is verkleind en dat het op den weg van de Regee- ring ligt, alsnog te bevorderen, dat dit wordt voorkomen mede op grond van de internationale positie van Ne derland? 2. Is de Minister onder deze omstan digheden bereid te bevorderen, dat de vereische vergunning ingevolge de Lo- terijwet tot het doen houden van een loterij aan het Olympisch Comtié ver leend wordt, gelijk deze vergunning in de afgeloopen jaren ook voor tal rijke andere nuttige doeleinden is ge geven? 3. Indien ongedacht principieele be zwaren bij de Regeering zouden zijn om deze vergunning te verleenen, wel ke is dan de reden, dat déze principi-' eele bezwaren in dit geval wel zouden wegen, terwijl zij klaarblijkelijk niet hebben gewogen bij de verleende toe stemmingen door de Regeering vcor andere, loterijen? Het weekblad „De Olympiade' deelt mede, dat het Ned. Olympisch Comité, zich niet zonder meer zal neerleggen bij de in de Tweede Kamer gevallen beslissing inzake de Olympische spe len. Het comité zal ernstig trachten de spelen voor Nederland te behouden. Ook in regeeringskringen wordt beseft, dat de zaak met de afwijzende beslis sing der Tweede Kamer niet kan zijn afgeloopen. Arbeid In broodbakkerijen. De heer Staalman c.s. heeft op het wetsontwerp tot wijziging van de be palingen der Arbeidswet 1919 betref fende clen arbeid in broodbakkerijen de volgende amendementen voorge steld I. In artikel 1 'van het gewijzigd ontwerp .van wet wordt het tweede lid van art. 36, sub d gelezen: d. het gereedmaken van deeg en rovens gedurende twee uren vóór het tijdstip, waarop ingevolge het bepaai- 1de onder a en bivan dit lid of (inge volge het vijfde lid de bakkersarbeid in de broodbakkerijen mag aanvan gen, het afdekken van roggebrood in de ovens, het halen van roggebrood uit de ovens en het verrichten van Werkzaamheden die met de broodbé-1 reiding geen verband houden, een en ander, voor zoover dit geschiedt door het hoofd of den bestuurder der on derneming. II. In artikel 2 wordt het derde lid, sub c gelezen: c. het gereedmaken van deeg en ovens gedurende twee uren vóór het tijdstip, waarop ingevolge het bepaal de onder a en b de bakkersarbeid in de broodbakkerijen mag aanvan gen, het afdekken van roggebrood in de Otvens, het halen van roggebrood uit de ovens en het verrichten van Werkzaamheden, die met broodbe reiding geen verband houden, een en ander, voor zoover dit geschiedt door het hoofd of den bestuurder der onderneming. Ter toelichting wordt opgemerkt, dat de bedoeling van deze amende menten is om het wetsontwerp op deze punten weer te doen luiden zoo als het oorspronkelijk werd ingediend. De heer en Smeenk en Zijlstra heb- eenige amendementen ingediend op het wetsontwerp tot wijziging van de be palingen der Arbeidswet 1919 betref fende den arbeid in broodbakkerijen. De bedoeling hiervan is om alge meen het aanvangsuur op 6 uijr te stellen met gelegenheid tct vóórarbeid. In verband hiermede, wordt het ver koopuur op 10.30 gebracht* Voorts wordt beoogd de voorgtstelde verrui ming van de mogelijkheid tot Zondags arbeid, behoudens in hst geval van art. 42 lid 8 weer te doen vervallen. HET Poolsch-Nederlandsch verdrag. Een N.T.A.-telegram uit Warschau meldt, dat daar gisteren de documen ten gewisseld zijn omtrent de ratifica tie van het handels- en scheepvaart- verdrag tussehen Polen en Nederland. Vervoer van vee. Door den heer Duys zijn aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat dezer dagen ver-' voer van 15 koeien van uit Friesland naar Purmerend heeft plaats gevon den in een wagon slechts bestemd voor 13 koeien, met het gevolg, dat oij aan komst te Purmerend een dezer b les ten bleek te zijn doodgetrapt? Zoo ja, is de minister dan bereid, een ernstig onderzoek te iLen instellen naar de vraag, wie voor een dergelijke handelwijze dient verantwoordelijk te worden gesteld, hetzij direct, door de zen wagon aldus te hebben geladen, hetzij indirect, door geen behoorlijke controle te hebben uitgeoefend? Is de regeering bereid, tegen lien, die hiervoor verantwoordelijk moeten worden gesteld, ernstige maatregelen te nemen en daarvan aan de Kamer mededeeling te doen? De Roemeensche gezant. De nieuwbenoemde gezant van Roe menië bij het Nederlandsche Hof, de heer Caro, heeft gisterochtend zijn op wachting gemaakt bij minister Van Karnebeek, wien hij werd voorgesteld door zijn voorganger, dén heer Ca- targi. Laatstgenoemde heeft-tevens 'n afscheidsbezoek aan den minister van Buitenlandsche Zaken gebracht. Moeilijkheden in den scheepsbouw. iVaak komt in de scheepsbouw voor (moeilijkheden te staan, die nauwelijks te overkomen zijn. Zoo doet zich bïi de Scheepswerf van de Firma A. Lanser te Sliedrecht een moeilijkheid voor welke echter op vernuftige wij ze wordt overwonnen. Bij deze werf, liggend aan een haven, zijn twee pon tons gebouwd, 30 Meter lang en 1312 Meter breed, ieder wegend circa 130 ton. De moeilijkheid is nu, dat er over deze haven een brug is gebouwd met een doorvaartwljdte van- 10 M., zoodat de pontons hier niet passeeren kunnen. Het transport naar de rivier zal dus op een andere wijze dan Üe de gebruikelijke moeten plaats heb- Hiervoor is de N.V. De Wit's Berging en Transportbedrijf te Rotterdam in den arm genomen, welke firma reeds Gewone advertenties per regel 221/» cent Ingezonden Me de deelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* lijks geplaatst ad 40 qyt. Belangrijkste nieuws in dit Nummer Binnenland De weeldebelasting zal niet meer in deze parlementaire periode worden be- handeld. De 'discussie in de Tweede Kamer over de wijziging dez arbeidstijden voor bakkersgezellen. Een steenkolenlaag bij Lichtenvoorde aangeboord. De Gemeenteraad van Woubrugge besluit tot verlaging van den H.O. met 25 pet. Buitenland. De a.s. conferentie van de „Kleine j Entente." In Japan is een complot ontdekt te gen het leven van den premier en vei* schillende andere ministers. In den Pruisischen landdag hielden Duitsch-nationalen, Dnitsche volkspar tij en centrum besprekingen over dc' vorming van een volksgemeenschap. Tegen vier personen, medeplichtig aan den aanslag in de kathedraal te Sofia is de doodstraf geëischt. meer dergelijke bijna niet uit te voe- - ren werkzaamheden heeft opgeknapt. Deze heeft er het volgende op ge vonden. De pontons, welke van wa terdichte langsschotten voorzien zijn, worden door middel van hijschbokken één voor één op haar kant gezet ien om de stabiliteit zooveel mogelijk te handhaven, aan eene zijde vol water gepompt. Op deze wijze zullen zij voor zichtig door de openstaande brug ge sleept, weer plat gelegd en leegge pompt worden. Dit werkje, dat gis teren zijn beslag heeft gekregen,is eenig m z'n soort en zal zeker in scheep vaartkringen die belangstelling genie ten welke het waard is. DE HEER WARNAAR KAMERLID. M ij lezen in het Kweekersblad, or gaan van het Hollandsch Bloembollen- kweekersgenootschap: De heer W. Warnaar, te Sassenheim, zal gekozen worden verklaard als lid van de Tweede Kamer in plaats va$ den heer Monté ve-rLoren. De heer Warnaar zal de eerste prac- tische bollenkweeker zijn, die zijn in trede doet in het Huis van Afgevaar digden. Of de heer Warnaar zijn benoeming aanvaardt, moet worden afgewacht. Indien zulks geschiedt, kunnen wij de streek gelukwenschen met het voor recht, dat een zoo bij uitstek deskun dige, als de heer Warnaar is, die zoo goed uit het gesprokene de juiste kern weet te trekken, die zelf de gave van goed woordvoeren bezit, daar zijn in vloed kan laten gelden, om de com- mercieele belangen van ons vak te dienen. Evenwel is het jammer en het doet leed dit tegelijk te moeten vermelden, dat de zittingeperiode slechts kort zal duren, omdat de samenstelling van de lijst v. de nieuwe verkiezingen, waarop de heer Warnaar voorkomt, weinig kans biedt op een herbenoeming. Ons kunstig in elkaar geweven kies stelsel heeft gemaakt, dat Jan de kie zer wel invloed kan uitoefenen op het totaal aantal stemmen-, dat door een bepaalde groep kan worden uitge bracht, maar heeft de keuze van de personen, wie de uitverkorene zal zijn, maar in handen gelegd van de partij* leiders. Zoodat naar onze meening wij kunnen falen onze vreugde slechts van korten duur zal zijn. 'CINVTN3LII1G J DE TOESTAND IN BOELGAJRME. Reeds 3000 arrestaties. Uit Sofia wordt omtrent den bit»', nenlandschen toestand van Boelgarije gemeld, dat tot dusver over het ge- heele land 3000 personen rijn gearres teerd, waarvan 700 te Sofia. Gnder deze massa gearresteerden bevinden zich betrekkelijk weinig boe ren. Bovenstaand cijfer overtreft in groote mate het aanvankelijk gemelde aantal arrestanten. De gevangenschap wordt zoo kort mogelijk gesteld en iederen dag. wor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1