advertentie-prijs """"binnenland. 5e JAARGANG DONDERDAG 7 MEI 1925 NUMMER 1507 IEDWE LEIDSCH ABONNEMENTSPRIJS CHRISTELIJK DAGBLADvnni-T FTBFN FNT OM^TRFTTFN In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 waaauu a a»a»iuiv x/rvVflJJurlL/ VUUf Li£ilL/Cill JE.lv CJi'liJ JL IvLiIVEiil Gewone advertentiën per regel 227» cent Ingezonden Mededeeliagen, dubbel tarlei. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adTertentiën bi) Toomitbetaling van ten Hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox20 bit nummer bestaat ait IWEE Blades. EERSTE BLAD. De Kamervacature. Zooals uit een verslag in dit num mer blijkt, gevoelt het bestuur van den Kamerkieskring Leiden zich ern stig ontstemd over de wijze waarop door het comité van Gemachtigden der A.R. partij in de Kamervacature ont staan door het overlijden van den heer de Monté verLoren is voorzien. Deze ontstemming schijnt ons ver klaarbaar. Het moet toch wel een eigenaardi- gen indruk maken dat zonder eenig nader overleg en zelfs zonder dat voor overleg ook maar gelegenheid werd ge geven in deze vacature werd voorzien, op een wijze geheel afwijkende van de gedragslijn die tot nu toe gevolgd werd. Bekend is toch, dat de heeren die tot nu toe als invallers optraden, voor de volgende periode als aftredende Kamerieden werden aangemerkt niet alleen, maar dat hun zelfs een zeer goede plaats op de candidatenlijst werd verzekerd. Zelfs voor den heer Leenstra, die slechts korten tijd zitting had en die in de Kamer kwam toen reeds meer dere Landbouwspecialiteiten zitting hadden, werd ten deze geen uitzonde ring gemaakt. Nu maken wij daarop geen aanmer king. Lr is alles voor te zeggen dat aan de belangen van den landbouw volle aandacht wordt geschonken. Maar ditzelfde geldt ook van den tuinbouw, welks belangen bij het door de Begeering gevolgde beleid zeer nauw betrokken zijn r;die zeker met evenveel recht als de landbouw, op vertegenwoordiging aanspraak kar» maken. Deze zeer belangrijke tak van bedrijf heeft echter tot nu toe geen vertegem woordiger. En van de gelegenheid om deze leemte aan te vullen is niet al leen geen gebruik gemaakt, maar zoo als werd opgemerkt, dit word gedaan zonder ook maar eenig overleg te plegen. Nu kan worden erkend dat het Col lege van Gemachtigden zijn handel wijze heeft gemotiveerd door te vor klaren, dat het zich heeft laten leiden vdoor de overweging dat een juiste sa menstelling van de Kamerclub eisclit, dat de heer de Monté verLoren ver-var» gen wordt door een persoon wiens stu die en loopbaan hem zooveel mogelijk in staat stelt om de taak te vervullen die in de club meer speciaal den heer de Monié verLoren ten deel viel. Deze argumenten zijn zeker niet pon der beteekenis. Maar daarmee is nog niet verklaard dat zonder overleg met den betrok ken opvolger en met de Kieskringen als wier afgevaardigde hij zitting zal hebben te nemen moest worden gehan deld. En daarmee is evenmin verklaag dat de afgevaardigde die den heer de Monté verLoren gedurende deze peri ode zal hebben te vervangen niet eens voor een der eerste plaatsen op de bij- lijst in aanmerking wordt gebracht. Uit het verslag van de gehoud'en ver gadering van het Kamerkieskringbe- stuur blijkt dat a.s. Vrijdag een con ferentie met het comité van gemach tigden zal plaats hebben, waar deze aangelegenheid zal worden besproken. Wij hopen in het belang van onze Antirevolutionaire partij, dat de uit slag van deze conferentie van dien aard zal zijn, dat volle bevredir ging wordt herkregen en dat aan de ontstemming die in breede kringen heerscht en waarvan ons telkens weer "uitingen bereiken, een einde kan wor den gemaakt. V Regeerkracht. In de rede waarmede de heer Dres- selhuys de jaarlijksche vergadering van den Vrijheidsbond opende, werd voor de zooveelste maal betoogd, dat j de tegenwoordige Regeering niet in staat bleek de noodige leiding te geven. De leiding, zoo betoogde Mr. Dres- selhuys is moedeloos en zwak. „De Regeering, tegen haar wil op de plaats van het gezag gegijzeld, ver richt als geheel haar taak zonder de minste opgewektheid. Zooals zonder eenige logische verklaring men heden het nationaal uurwerk wil vooruitzet- ten om morgen even vurig dan wijzer liever tegen te houden, speurt men angstig naar stemmingen in het volk of in de komende kiezersmassa, om nu met nieuwe lasten ons te bedrei gen, dén weer op grond van onver wachte vondsten in de schatkist mach- .tige groepen te verzoenen. Niets is in het politieke beleid nu meer zeker dan de onzekerheid. Het maakt wel een zeer eigenaardi- gen indruk een man als Mft, Dressei- huys zóó te hooren spreken. Het zijn toch de liberalen geweest die, toen door de Regeering op voor zichtigheid bij het doen van uitgaven werd aangedrongen, met de millioen.m speelden. Het waren de liberalen, die het eene oogenblik op krachtige bezuiniging en op het sluitend maken van de begroo ting aandrongen en die tegelijk alle pogingen om dit doel te bereiken, ver ijdelden. Niets was in hun politiek beleid meer zeker dan de onzekerheid, terwijl de Regeering wat de hoofdzaken betreft, een bepaald doel in het oog hield niet alleen, maar het ook, ondanks de stel selmatige tegenwerking van links wist te bereiken. Volkomen terecht betoogde Mr. Dres- selhuys dat ons land behoefte heeft aan regeerkracht. Maar juist daarom zou het noodlot tig zijn indien de rechterzijde in de minderheid werd gebracht, en de in- zichzelf hopeloos verdeelde en daar door alle regeerkracht missende lin kerzijde de meerderheid yerwieif. Intellect en sentiment. Mr. Dresselhuys heeft ook getracht een antwoord te geven op de vraag wat de oorzaak is dat de liberalen hi Engeland en België evenals hier in 1922, zoo sterk gehavend uit don vei - kiezingsstrijd te voorschijn kwajncn. Het is aldus de conga esredonaar tegelijk de kracht en de zwakheid van het liberalisme, dat het geen be roep doet op het sentiment/ maar bi] voorkeur en m$n kan haast zoggen o\; uitsluiting op het door zedelijk besef en geweten heheerscht intellect. „Het intellect is de liberale kracht, want daardoor richt het zich tot wat het meest objectieve in den rnensch is, tot wat zich het best onttrekt aan hartstocht en tijdelijke volksbeweging, tot wat zich in alle tijden en alle om standigheden het meest gelijk blijft, tot wat in laatste instantie, wil de mensch en de wereld niet ten onder gaan, do regulateur van het menschelijk han delen moet zijn. Maar het is, politiek gesproken, ook zijn zwakheid. Naar mate het kiesrecht meer uitgebreid i-, heeft de politicus tot grooter massa te spreken en de massa laat haar doen en laten grootendeels bepalen door haar sentiment." Deze teekening is zeker niet geheel onjuist, Het liberalisme heeft zich in zijn gloriedagen inderdaad door wat men het intellect zou kunnen noemen laten leiden, zonder met de zedelijke en gees telijke factoren rekening te houden. 't Gevolg is geweest dat aan de eoue zijde het vrije spel der maatschappe lijke krachten werd verheerlijkt en aangeprezen, terwijl aan den anderen kant een stelsel van dwang werd toe gepast waarbij de minderheden op de meest schaamtelpoze wijze werden onderdrukt. De politiek van de létere jaren daar entegen werd meer beheer9cht door het sentiment. Het intellect moet den liberalen heb ben geleerd, dat een Regeering die ons volk uit het financieele moeras wilde helpen zooveel mogelijk gesteund dient te wprden, maar het sentiment deed hen in de eerste plaats zien op de mo gelijke gevolgen van zulk een politiek en den invloed daarvan op de kiezers. In beide gevallen heeft het liberalis me gefaald. Sterk daarentegen stond ondanks alle gebrek en onvolkomenheid de Antirevolutionaire partij, omdat naar hare opvatting niet het sentiment of het intellect, maar Gods Woord de re gulateur van het menschelijk handelen moet zijn. STADSNIEUWS. Kamerkieskring „Leiden." Onder leiding van den heer W» War- naar le Sassenheim, werd gisteren door het bestuur van den Kamerkies kring „Leiden" te 's-GraVenhage een vergadering gehouden Na opening en lezing der notulen werd door den voorzitter een woord van welkom gericht tot de nieuwe be stuursleden, de heeren yan Egmond Oegstgeest, Guldemond Boskoop, Vuyck Capelle a. d. IJsel, Schreu- der Schoonhoven, Bak hu IJ zen Leimuiden, van Lien Berkel. (Ds. v. Heyningen ter Aar, was door ambtsbe zigheden verhinderd) en tot de herko zen bestuursleden. Moge er een aange name samenwerking zijn en met geest drift en bezieling gewerkt worden. De strijd welke komende is, zal scherp zijn; moge die strijd onzerzijds eervol gestreden worden en geve God er zijn zegen over. Ds. Broekstra van Rijnsburg vraagt en verkrijgt hierna hét woord, om den voorzitter te danken vcor het welkomst woord hetwelk door hem tot de oude en nieuwe bestuursleden werd gericht. Wederkeerig wenscht hij den voor zitter hartelijk welkom in dezen kring en spreekt er namens het bestuur zijn blijdschap over uit dat hij na onge steldheid, weder aan zijn gezin en zijn arbeid is teruggegeven. Des te meer is er oorzaak tot blijde schap, nu het bestuur van den Kamer- kieskring u begroeten mag als lid dei- Tweede Kamer, aldus Spr. tot den heer Warnaar. Alhoewel wij onder dc-n indruk zijn van het droevig verscheiden van ons hooggeacht Kamerlid de Monté verLo ren, geeft het groote voldoening dat het u js gegeven den vacanten zetel te be zetten. Hoewel, door het pas genomen be sluit van het college van gemachtig den, onze blijdschap niet onvermengd is, op welk besluit het Kamerkies- ki'ingbestuur echter straks nader zai terug komc-n is het vcor den Kamer- kieskring „Leiden" een genoegen, u onder haar afgevaardigden tc mogen tellen. Moge uwe beslissing een zoodanige zijn, als het meest strekken kan tot eer van 's Heeren Naam (applaus). Na mededeeiing en behandeling van enkele ingekomen stukken, wordt over gegaan tot verkiezing van het mode- ramen. De uitslag is dat gekozen wordt tot le Yoorz. cle heer W. Warnaar, tot 2e Voorz. de heer P. v. Nes Czn; tot l--* Secretaris de heer J. Karstens, tot 2e secretaris de heer H. v. Zonneveld en tot penningmeester de lieer P. Boot Jr. Inzake de propaganda wordt aan 'n Commissie, bestaande uit de heeren Boot, Broekstra, Karstens, Nieuwen- huysen en van Nes opgedragen twee partijdagen binnen den Kieskring vóór te bereiden. Eén te Gouda op Donder dag 4 Juni a.s. en één te Leiden op Woensdag 24 Juni. Deze partijdagen zullen worden ge splitst in een middag- en avondsamen komst. Ook wordt aan deze commissie opgedragen de schriftelijke propagan da te regelen zooals die in de vergade ring van 18 Maart j.L is vastgesteld. Inzake de financiën wordt door den penningmeester- meegedeeld dat door hem de kwitantiën der tweejaarlijk- sche heffing van do Kiesvereen. zijn afgegeven. Wanneer door alle Kiesver- eenigingen aan hare verplichting tot betaling wordt voldaan, waaraan niet behoeft te worden getwijfeld, dan is er kans dat met behulp van een nadere subsidie de verkiezingsonkosten be hoorlijk zullen word gefinancierd De boeken van den penningmeester worden door een commissie nagezien en in orde bevonden, waarna deze on der dank der vergadering, van ziju ge houden beheer wordt gedechargeerd. Alvorens tot bespreking over te gaan over de beslissing van het coll. van ge machtigden inzake de candidatuur Mr. Bijleveld als no. 13 op de Hoofdlijst, verzocht de heer Warnaar de vergade ring te mogen verlaten en draagt het presidium over aan den 2den voorzit ter, den heer v. Nes. De heer van Nes doet hierna mede- deeling van een ingekomen schrijven van het C.C. gedateerd Zaterdag 2 Mei 1925, waarin wordt kennis gegeven dat door het Coll. van gemachtigden is be sloten de nummers 7 tot en met 13 van de Hoofdlijst, met één op te schuiven en op No. 13 in te voegen Mr. H. Bijle veld, die op 3 der Bijlijst stond. Deze vrijwel onverwachte en onge dachte handeling heeft bij het geheel* Kamerkieskringbestuur een hoogst on- aangenjtsoen (op z'n zachtst uitgedrukt indruk deader eanig overleg noch met het plaatsvervangend Ka merlid Warnaar, noch met het Kies- kringbestuur „Leiden" wier afgevaar digde hij is, wordt plotseling, met on verklaarbare haast, door het coll. van gemachtigden, in overleg met den voor zitter van het Centraal Comité, van bo venaf in de vacature Monté, voor de eerstvolgende Kamerperiode, voorzien. En niet alleen bij het Kamerkies- kringbestuur heeft déze handeling ont stemming gewekt, in zeer breede groe pen, vooral in die in welke de heer Warnaar, uit hoofde van zijn positie bekend en geacht is, is men over deze willekeurige handeling ontsticht. Na breedvoerige bespreking wordt met algemeene stemmen besloten geen genoegen te nemen met de beslis sing van het Coll. van gemachtigden, maar een onderhoud aan te vragen hij dit Coll. en te bepleiten dat de heer Warnaar alsnog, als aftredend Kamer lid, worde geplaatst als no. 17 op de Hoofdlijst. Een deputatie van 6 leden zal bij het onderhoud tegenwoordig zijn. Nadat bij de rondvraag nog enkele ondergeschikte zaken geregeld zijn, wordt de vergadering gesloten en gaat de heer Guldemond vóór in dankzeg ging. Radio-Avond. Gisteravond is in gebouw „Predi ker" een goed geslaagde samenkomst gehouden, waarin het program der Ned. Chr. Radio-Vereeniging ten ge- hcore gebracht werd. Er was veel belangstelling, hetgeen wel niet in de laatste plaats daaraan te danken zal zijn, dat de spreker, Ds. J. H. Gunning J.Hzn. van Bilt- hoven, voor vele Leidenaars geen en- bekende is. Ondanks het stormachtige weer der laatste dagen waren er weinig atmos ferische storingen en de rede van Ds Gunning, getiteld: „Uit de eerste ja ren van het Zweedsclie heilsleger" kon dan ook vrijwel van- a tot z door do aanwezigen gevolgd worden. Op levendige wijze schetste spreker het optreden der heilssoldaten in Zwe den, de vervolgingen, waaraan zij (Spr. vergeleek hen in dit opzicht met de Afgescheidenen) van de zijde der officieele Landskerk, gesteund door de regeeringsautoriieiten, bloot ston den, alsmede den zegen dien God op hun arbeid schonk. Vele zielen werden voor Jezus gewonnen. Het was echt Gunning gisteravond, zooals we hem uit „Pniël" kennen. Met hoeveel warmte kwam hij weer op voor de .,Una Sancta" de heilige algemeene Christelijke kerk. Aan het eind zijner rede vroeg Ds. Gunning zijn onzichtbare hoorders, hem mede te deelen, of zij zijn rede goed verstaan hadden, of dat zij wel licht opmerkingen hadden, waar hij winst mee kan doen, indien hij nog maals zou worden uitgenoodigd, aan de radio te spreken. In alle bescheidenheid zouden wij den spreker den raad willen geven, een volgend maal iets langzamer te spreken, dan zal hij nog duidelijker te verstaan zijn. Mengclbergconcert. Hedenavond zal in Gebouw „Predi ker" een radio-samenkomst gehouden worden waar een Mengelbergconcert te beluisteren zal zijn. T Voor Muziekliefhebbers om van te watertanden! We vertrouwen dan ook, dat velen zich zullen opmaken om deze hoog staande muziekuitvoering bij te wo nen. Prof. Mr. C. van Vollenhoven. Prof. van Vollenhoven, die, naar men weet, een der drie leden is van de algemeene gemengde commissie ter regeling van de geschillen tus- schen'de Vereenigde Staten van Ame rika en Mexico, is voor overleg met zijne mede-leden en besprekingen in verhand met de vervulling van hun scheidsrechterlijke taak, gisteravond met de Nieuw-Amsterdam naar Ame rika vertrokken. De hoogleeraar hoopt begin Sep tember in ons land terug te keeren. Gisteravond te kwart over 8 reed een auto van de IJsco, bestuurd door zekeren N. en komende van de Oude Heerengracht tegen een gemeentelij ken waarschuwingspaal en de steun- sels van de brug op. Er werd eenige schade aangericht» aan het voertuig, maar het kon toch zijn weg vervolgen» Belangrijkste nieuws in dit Nummer Binnenland Het subsidie voor de 0iympisch8 spelen door de Tweede Kamer ver worpen. Het bestuur van ddn Kamerkieskring „Leiden" over de vacature in de Twee» de Kamer. Buitenland. De internationale conferentie inzake den handel in wapenen. De Ned. ge delegeerde aan het woord. Hongersnood in de Chineesche pro vincie Kwei Tsjau. De organisatie „Reichsbanner Sckwarz rot-gold" zal op den dag van Hinden- burgs beëeéiging niet aan dien3 huldi ging deelnemen. f, De houding der entente-gezangen ten opzichte van den „oorlogsmisdadiger" Hindenburg. Gistermorgen te ruim 11 uur had op de Prinsessekade de 63-jarige wiel- •rijdster H. C. S. het ongeluk van haar fiets te vallen in de nabijheid der tram Zij zelve kwam er gelukkig goed af, maar het rijwiel kwam onder de tram te liggen, wat niet bepaald bevorder lijk is voor de structuur van hetzelve. INTERN. VOGRJAAF.KBLGEMENTEN TOONSTELLING TE HEEMSTEDE. Ba vijlde tijdelijke tentcons-ioilin»} De Belgische Ploralïën in het hooit- gebouw \an cle groote voorjaarstcn toonstelling te Heemstede hebben plaats gemaakt voor een tentoonstelling van Bloemschik- en sierkunst. Deze vijfde lijdelijke tenstoonstelling wijkt geheel af van haar voorgangsters. Waren deze laatste uitsluitend be doeld als een demonstratie om de ver schillende cultuurproducten, zoowel uit het bloembollenland als uit de an dere cultuur-centra Aalsmeer, Boskoop, Naarden-Bussum enz. naar voren te bréngen en was daarbij ae decoratieve opstelling slechts hulpmiddel, om het gebodene zoo voordeelig mogelijk te doen uitkomen, de vijfde, speciale Ten toonstelling van Bloemschik- en Sier kunst heeft uitsluitend tot doel een zoo algemeen mogelijk beeld te geven van het toegepaste gebruik van bloemen en planten in het dagelijksch maatschap pelijk en huiselijk leven. Hier wordt dus het terrein betreden waarop in de allereerste plaats de blce- menwinkelier werkzaam is. Hier is niet de kweeker, doch de bioemenbin- der, om het zoo uit te drukken de ar tist van het bloemenvak aan woord. Het' Tentoonstellingsbestuur verzeker de zich hiervoor de medewerking van de landelijke organisatie der bloemen winkeliers. met name den Kring Bloe mist-Winkeliers van de groep Bloemis terij uit den Nederlandschrn Tuinbouw raad. Het 13 deze organisatie die in samen werking met het Tentoonstellingsbe stuur deze vijfde tijdelijke tentoonstel ling organiseerde en arrangeerde, vol gens een daarvoor speciaai ontworpen programma. Al zal men, in afwijking met dit pro gramma een enkele inzeiulii 0 aantref fen, van een kweeker, daarbij gold dan toch als eisch dat de ingezonden plan ten door een der leden van den Kring Bloemist-Winkeliers tot bloemstukken moest worden verwerkt. Het programma is verdeeld in een viertal afdeelingen, terwijl de inzen dingen buiten Programma in een af zonderlijke afdeeling zyn onderge bracht. De eerste afdeeling omvat uitsluitend de Bloemwerken. Hier vindt men grafkransen, bloemenmanden, tafel versieringen. spiegelversier!ngen. hruids garnituren. De tweede afdeeling heeft een geheel bijzonder karakter. Met medewerking van de voornaamste meubileerinrich- tingen te Haarlem heeft men een aan tal vertrekken ingericht Deze interi eurs zijn geheel toepasselijk versierd met bloemen overeenkomstig de daar bij aangegeven strekking. Zoo "heeft men „Moeders verjaardag" Boudoir: Artistenkamer, een Oudhollandsche kamer en een Koperen Bruiloft. Aan de tegenovergesteld* zijde van de zaal heeft men iets dergelijks ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1